?„de JAARGANG CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Ëii nummer bestaat sit TWEE Biaden. Belangrijkste nieuws in dit Nummer, ÏMUMMER'187 ODBANT DONDERDAG 15 JULI 1926 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 EERSTE BLAD. V ColijnVandervelde. Nu in België een socialistisch minis ter wanhopige pogingen doet om den franc te redden eri daarbij argumen ten hezigt, die zóó" uit de redevoerin gen v. d. heer polijn konden zijn overge schreven, zit cle socialistische pers wel een weinig verlegen met haar hou ding, indertijd tegenover Minister Co- lijn aangenomen. Terwijl Minister Colijn op alle ma nieren werd tegengewerkt, gesmaad, gehoond en in een kwaad daglicht ge steld, wordt Minister Vandervelde vanwege zijn verdienstelijk pogen want verder heeft hij het nog niet gebracht geprezen. Om zich een figuur te geven, en te genover hen die'nog de moeite doen over deze dingen na te denken, zijn houding te rechtvaardigen, vraagt nu „Het Volk" op hoogen toon: „Waar ter wereld zijn de socialisten die het staatsbankroet verkiezen bo ven een vasten koers van het geld? Laat de „Rotterdammer" ze aanwijzen en wij zullen ze treffen met onze ver achting." Het is een handige poging om de aandacht af te leiden, en de eenvou- - dige lezers van de wijs te brengen, maar eenige zakelijke beteekenis heeft deze gemaakte verontwaardiging niet. Of de socialisten ten onzent al of niet het staatsbankroet verkozen ho ven een vasten koers van het geld, doet bier niets ter zake. Feit is nu eenmaal, dat van die zijde alle, maar dan ook alle pogingen om de waardedaling van het geld te voorkomen, stelselmatig en zonder op houden werden tegengewerkt en dat practisch en dat is hier toch de hoofdzaakop een staatsbankroet werd aangestuurd. Minister Colijn heeft van de S.D.A.P. niets anders dan tegenwerking onder vonden. De middelen, die hij wilde aangrij pen, werden zonder uitzondering afge keurd; zijn bedoelen werd verdacht gemaakt. Dat thans partijgenoot Vandervel de met dezelfde argumenten door Mi nister Colijn aangevoerd, den franc tracht te redden, is voor de S.D.A.P. een onpleizierige geschiedenis, en een bewijs hoe men hier met de landsbe langen en speciaal met de arbeiders belangen heeft gespeeld. 'Practise h hebben de socialisten hier te lande het staatsbankroet geko zen boven den vasten koers van het geld. Inplaats echter van ze deswege mot zijn verachting te treffen, gaat „Het Volk" terwijl het erkent dat door het kelderen van het geld allereerst de armen worden getroffen, onvermoeid door den heer Colijn als een vijand van 'de ware volksbelangen voor te steller». V De leider trouw. „Een en ander maal werden dsn oud-minister Colijn aanbiedingen ge daan, waarvan de .inwilliging gepaard had moeten gaan met het verbreken ..van den .officieeien band, welke hem aan de anti-rev. partij verbindt. Maar de Leider bleef trouw en be dankte voor Je lokkende uitnoodiein- gen..We meenen ons niet to vergissen als we beweren, dat vooral het gezant schap bij de machtige republiek der Vereenigrle Staten veel bekoorlijks voor den heer Colijn'moet hebben. Hèt leek inderdaad een ietwat stout ondernemen, om den heer Aug. Philips meer zakenman dan diplomaat, tot ge zant te Washington te benoemen; maai- de ervaring beschaamde de ver wachting niet. Naar den mensch gesproken, had men thans hetzelfde mogen hopen. Dat de heer Colijn in Amerika hoog aan geschreven staat en niet in Ame rika-alleen is door de feiten bewe zen. Dat zijn internationale orientee ring en zijn finahcieele bekwaamhe den hem gezag verleenen, zal niemand tegenspreken. We gelooven clan ook zeker, dat de oud-Minister, ware hij geen partij lei der geweest, zonder dralen aan boord gestapt zou zijn om de Nederlandscbe belangen met vreugde en toewijding bij de over zees che republiek te behar tigen. Dat hij niet ging, maar bleef, geeft liem recht op den dank van alle anti revolutionairen in den lande; en "waar „De Standaard" dit moeilijk kan uit spreken, zij bet ons bij dezen geoor loofd om den dank van dit volksdeel te vertolken." Met deze opmerkingen van onze „Rotterdammer" betuigen wij gaarne onze instemming. 1 De trouw van den heer Colijn, die het weinig dankbare en hoogst moei lijke leiderschap van de veelgesmade A.R. partij verkiest boven de schitte rende aanbiedingen hem van verschil lende kanten gedaan, zal door ons anti-revolutionaire volk ongetwijfeld worden gewaardeerd. De leider bleef trouw. Laat daartegenover staan een welge meend en krachtig» den leider trouw! STADSNIEUWS. Het religieuze leven van liet kind. Over dit onderwerp hield de heer Van der Baan een inleiding voor de zomervergadering van de af cl. Leiden van de Ver. van Chr. onderwijzers, die1 Zaterdagmiddag in het kasteel Oud- Wassenaar gehouden werd. De geruchtmakende Zwolschc rede van Prof. Cramer heeft in de-kringen van het Chr. onderwijs groote veront waardiging gewekt. Inleider kan Jaar geheel inkomen en voor een deel is hij het eens met de bezwaren, die men-te gen die rede heeft ingebracht. Aan den anderen kant meent hij echter, dat de - critiek van Prof. Cramer op ons onder wijs in Bijbelsche Geschiedenis toch wel eenig recht van bestaan beeft. De practijk leert, dat maar al te vaak veel te groote waarde wordt gehecht aan dingen, die voor de godsdienstige' op voeding zoo goed als waardeioos zijn. Daartoe moet gerekend worden het van buiten leeren van rijtjes namen en andere „wetenswaardigheden" uit den Bijbel en ook het onderwijzen van allerlei voor het kind onbegrijpelijke dogma's, als b.v. cle algemeene en cle bijzondere genade, het genadeverbon»d en het werkverbond, bet priesterschap naar de ordening van Melchizedek, eJd. Naar Pestalozzi's woord staat derge lijk onderwijs gelijk met het bouwen van de graven der profeten, die men zelf gedood heeft. Erger nog is 't, als aan 'tkind ge- leerd wordt, óf althans de indruk ge geven, dat Go>d de vijand van d^ri mensch zou zijn. Er is gezegd: Wij wil len Jezus op school'. Maar vraagt men zich bij het kiezen van onderwerpen uit het Oude Testament en bij de be handeling daarvan, wel steeds af, of de kinderen daardoor m aanraking ge bracht worden met Jezus? Vrijwel algemeen wordt tegenwoor dig aangenomen, dat cle mensch van nature religieus aangelegd1 is. De taak van de opvoeding is, de ontwikkeling van dezen religieuzen aanleg te bevor deren. Wie meent, door het intellectu alistisch onderwijzen der Christelijke geloofswaarheden het kind godsdien stig te kunnen opvoeren, bevindt zich feitelijk geheel op de lijn van Rous seau, die ook in de religie iet9 zag, dat van buiten kon worden aangebracht. In de religie zijn niet de denkbeel den, de voorstellingen de hoofdzaak, maar de gesteldheid des harten, de verhouding tot God. Nergens komt dat beter uit, dan in liet religieuze leven van het kind. Veel gemakkelijker dan de volwassene kan het kind afstand doen van onhoudbaar gebleken religi euze voorstellingen, zonder dat er- lijk het ware religieuze schade üidt Komendé tot de vraag, op welke wij ze het kind religieuze ervaringen op doet, merkt inl. allereerst op, dat hst kleine kind zich uitsluitend afhanke lijk gevoelt van zijn ouders. Later ont dekt bet, dat de macht der ouders niet onbeperkt is. Daardoor en ook door het waarnemen van de macht en de schoonheid der natuur, en van Je stem van het geweten ontwikkelt dit lagere en natuurlijke gevoel van af hankelijkheid zich langzamerhand tot het hoogere en geestelijke, tot het zielig gebonden-weten aan God, tot de religie Van zeer veel belang zijn ook de religieuze ervaringen, die het kind doormaakt als het luistert naar het. aanschouwelijk voorstellen van de Br,- beische Geschiedenissen. Door zijn fan tasie doorleeft het kind zelf de gebeur tenissen van het. Bijbelverhaal, liet maakt ze tot deel van eigen leven. De emoties die -daardoor in Tiet hart van de kinderen gewekt worden, geven just, aan het vertellen van de Bijbel sche Geschiedens zoo groote waarde. Grooten. steun vinden wij daarbij in de wijze waarop de Bijbel ons Gods Openbaring geeft, n.l. niefc in een ab stracte deer of stelsel, maar in conci'o- toïi 'vorm, door een reeks van perso nen, met wie het kind kan meeleven. De voorstellingen, die het kind zich vormt omtreht God, den hemel, de hel, de afgestorvenen, zijn vooral geken merkt. door het concreet karakter, waardoor ze vaak kinderlijk-anthropo- morphisch zijn. Dit maakt, ze echter niet tot onwaarheid.'Men zou ze kun nen vergelijken met de onbeholpen brabbeltaal. Waarmee het kleine kind toch ook de werkelijke dingen - aan duidt. Wij moeten het kind echter lee ren verstaan, dat bet. centrale in de religie is de innerlijke beleving, en dat onze voorstellingen, ook ónze kosmo- logische, ook onze dogmatische voor stel Ingen aan de betrekkelijkheid on derworpen zijn. Dan zullen ze ook op later leeftijd van onhoudbaar gebleken voorstellingen afstand kunnen dóen, zonder ciat hun godsdienstig leven daar schade van ondervindt, dan zal hun geloof niet staan of vallen met mm opvatting van b.v. het scheppings verhaal. Het gebedsleven van het kind is ge kenmerkt door zijn uitwendigheid. Hoewel dit uitwendige gevvoontegebed niet geheel waardeloos is, moet toch getracht worden het kind te leiden tot een spontaan, eigen gebedsleven. Daarbij zal dan tevens blijken, dat kinderen ook in hun godsdienstige uitingen zoo goed als geheel worden beheerscht door het eigen belang. Van daar dat het eigenlijke bidgebed wel bet dichtst bij 'de kinderlijke psyche staat. Verder-af staat het gebed met zónde-belijdenis. Alleen het enkele ver grijp, de corfcrete verkeerde daad wordt door bet kind als zonde gevoeld. Hier komt het ten zeerste aan op tact volle leiding. Met algemeene termen over de zondigheid van den mensch kómt men er niet. Niet minder ver keerd is het, liet kind angst aan te jagen, voor het alziend oog van God of voor de he*l. Wanneer een kind werkelijk iets verkeerds1 beeft gedaan, dan tra elite men het te brengen tot belijdenis van schuld en zonde, ook in zijn verborgen gebed.' Zoo zal bet langzamerhand kunnen komen tot een inroepen van Gods hulp in den strijd tegen de zonde. (Wij ontvingen van de. te Wasse naar gehouden vergadering van Chr. Onderwijzers bóven staand verslag wat wij zeer op prijs stellen'waarin .echter- van de gevoerde discussie geen melding wordt gemaakt. Toch kunnen wij niet aannemen dat de referent gesproken heeft als tolk van onze Chr. Onderwijzers en dat de hier ontwikkelde denkbeelden zonder tegenspraak zijn aangehoord. Mis schien is er iemand onder de aanwe zigen, die omtrent de gevoerde discus sie nog iets kan meedeelen! R e d a c t ie. De H. T. M. Naar wij vernemen zal omstreeks October de Raad van Beheer der H. T. M. het drietal H. T. M.-vertegen- woordigers kiezen voor den Raad van Beheer van het riiëuwe gemengde trambedrijf. Wanneer intuschen B. en W. van 's Gravenhage de zés leden van de zij de der gemeente voor dezen laatstge noemden raad eerder benoemen, zal de H. T. M. met het aanwijzen harer eden niet lang op zich laten wachcen. De nieuwe raad van beheer zal aan stonds voor veel werk van administra tieve'n aard komep te staan. Als een belangrijk 'punt noemen we de contracten, die op 1 Januari ein digen. Zullen deze worden verlengd, of niet? Mogen met nieuwjaar de tramkaartjes nog het opschrift H. T. M. dragen? Andere kleine zaken, zoo als b. v. de initialen op de uniform- knoopen en op de haltehorden, kun nen natuurlijk het beste geleidelijk gewijzigd worden. 'We kunnen dan ook veilig aanne men, dat naar het uiterlijk op 1 Jan. geen verandering van bedrijf te con state er en zal zijp. De raad van beheer van het gemengd bedrijf zal tevens van den raad van beheer der H. T. M. overnemen en voortzetten de onder handelingen tot voltooiing van de bui tenlijnen, t.w. de doortrekking door Delft via Westvest en Phoemxstraat langs het stadion naar de Rotteriam scho Poort en het verkrijgen van een eigen baan in Leiden langs de Mare- dij'k. het Schuttersveld, de Beesten markt en de Turfmarkt, waai' ze aan sluit op de bestaande sporen in de Haarlemmerstraat. Het wachten op het aanstellen van den nieuwen raad van beheer is op de formeele toestemming van den Minis ter van Waterstaat om de concessie der intercommunale lijnen over te dragen aan het gemengde bedrijf. Chr. Kweeksohool Leiden. Uit de lijst der leerlingen, die van de eerste tot de twééd e klasse bevor derd werden is de naam 'van J. M. Kncytters,' die mede bevorderd werd. uitgevallen. Overgangs-examen H. B. S. Meisjes met 5 en 6-j. cursus. Bevorderd van de le naar de 2e kl.: A. Beyershergen, A. Bon, A. Brou wers, J. van Dam, M. Huizinga, M. Persant Snoep, D. Riemens, E. Verwer, B. Wezelenburg, en D. Wicherink. Niet bevorderd 5. Van de 2e naar de 3e klasse; L. Baumgarten, M. Baumgarten, C. Boertee, G. Bouthoorn, J. Burgers dijk, R. Eilders, L. Fontein, W. de Gelder, M. van Goor, E. Gooszen, W. van Haaf- ten, S. Hermanides, C. Horst, A. Jon ker, C. Kortmann, E. Locher, M. van Lokhorst, M. Lyklema, T. Moolen- burgh, W. Nykamp, E. den Ouden, J. Ouwerkerk, C. E. van Raadshooven, G. van RaaJdshooven, M. Rückert, A van Rynbach, C. Verbeek, G. Verlare, Y. Viersen, en A. Wattez. Niet bevord. 4. Van de 3e naar de 4e klasse: J. Bloemink, M. Duyverman, P. de Gooyer, I. Janssens, E. van Nes, J. Se- ret, en E. Steyns. Niet bevorderd 1. Van klasse 3B naar klasse 4B. N. J. Goekóop, S. Goekoop, R. Gocfc- hart, H. Jagers, P. Keesom, A. Kissing, J. Kortmann, P. Persant Snoep, J. Pynacker Hordijk en A. Savalle. Van klasse 4A naar klasse 5A. E. Boertee, A. van Buuren, G. jlos, A. van Mels, G. Mulder, A. Riemens, H. Spaargaren en A. Zeegerman. Niet bevorderd 1. Van klasse 4B naar klasse 5B: G. Beyers bergen A. Keesom er^ L. Pohlrpann. Van.klasse 5B naar klasse 6B: J. Beyershergen, R. Bruynzeel, J. Koolhaas, E. Oort en L. Susan. Niet bevorderd 2. Het diploma voor volledig onderwijs van de M.M.S. met 5-j. cursus werd uitgereikt aan de volgende leerlingen van klasse 5A: A. E. Hermanides, A. Monhemius, C. J. Sypkens en M. Zwikker (loffelijk) Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzorstessen). Bevorderd zijn van klasse I naar II: Jongens: P. Bedijn, J. A. Brinks, W. G. van Dissel, E. J. B. Janzen, T. de Jong, P. N. Paats. Meisjes: H. Dirkse, G. Duijvetter, A. van Egmond, J. C. Hooftman, S. J. Hoope, G. van Kalkeren, M. Koolhaas, A. W. S. van der Lelie, J. van Noord, J. B. van Weerden. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van klasse II naar III: Jongens: B. H. Bakker, D. F. Bent- scliap Knook, W. M. Broering, H. van Hest, F. II. Th. Jasperse, A. D. Rovers, N. van Veen, J. Viersen, C. D. Vinke, J. B. Volkers, G. van der Wegen en J. Wolfslag. Meisjes: L. C. Bokslag, A. Bouman, E. G. L. Engelen, C. Mol, L. Prevo, F. M. J. Badema'kers, G. M. Saraber, M. A. W. van Sermondt, M. H Singerling, P. J. Verberg, W. Waringa. Niet be vorderd 2 leerlingen. Van klasse III naar IV: Jongens: J. M. Goddijn, W. F. Louw- rier, W. H. van 'der Nat, J. M. Snijders, en P. de Vrind. Meisjes: R. Bosman, W. van Duuren, H, F. Haalebos, A. Hiemstra, G. J. Kloots, C. A. K. Mazurel, M. H. C. Mon- tanus, N. Paats, M. P. Ie Poole, J. J-. C. Schuit, M. W. F. Stol, J. C. G de Tliouars, C. P. C. Verheul, D Vermond, en G. Walenkamp. De dames E. W. Engelen, S. van Tuinen, M. M. Westerman Holstijn cn R. D. J. Visscher alhier slaagden te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken. Mej. E. B. liet, terwijl zij in de Leeszaal Reuvens was, haar rijwiel even onbeheerd staan. Toen zij terug kwam, was uit het daaraan hangend tasehje een bedrag aan geld van f2 ontvreemd. Door de politie is aangeliouuen en ter beschikking van de Justitie ge steld, de beurtschipper W. J. van M. te Warmond, verdacht van verduiste ring van f 150 ten nadeele van G. W. Z. alhier. - Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen betreffende een herdershond, reu, die bij gemand alhier is komen aanloopen. Door W. H. C. is bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn pakhuis aan de Nieuwstraat voor f40 aan zeep is ontvreemd. Door K. L. is aangifte gedaan, dat zekere S. op den openbaren weg met harde voorwerpen naar hem gegooid beeft. Hij heeft hem niet geraakt, doch de bos sleutels kwam in een partij porselein terecht, dat daar niet tegen bestand bleek. Op het Plantsoen hij Musis Sa crum had een botsing plaats van een tweetal wielrijders, P. F. B. en A K. van wie de eerste met groote vaart uit de Plantage kwam rijden. Beiden hadden schade aan hun fiets die van K. zal door B. vergoed worden. Gistermorgen liep bij de R. K. Meisjesschool in de Haarlemmerstraat een wiel af1 van een groenten wagen, waardoor de straat den aanblik van 'n eigenaardige groenten tuin kreeg. Het verkeer had eenige stagnatie. Ook bij de Vrouwensteeg kreeg een wagen, met vleesch geladen, last van de warmte: een wiel vloog er af. Er was spoedig een auto" ter plaatse, waarop het vleesch werd overgeladen. Mej. Jos. Spendel is in Den Haag geslaagd voor de acte nuttige hand werken. Voor het examen acte L. O. slaag de aan de R. K. Kweekschool te Bergen mej. J. W. M. v. d. Drift alhier. BINNENLAND. Staatscommissie voor het Muntwezen. Verschenen is het advies aan H. M. de Koningin van de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. Besluit van 6 April ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentien per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief» Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. De Christelijk Sociale Conferentie te Lunteren. De 52ste jaarvergadering vanf „Jachin". De schorsing van Ds. v. d. Brink te Zandvoort. Het advies van de Staatscommissie voor het muntwezen. Buitenland Financieele maatregelen der Belgi sche regeering. In Frankrijk is een commissie van toezicht op de beurs ingesteld. De samenzweerders tegen Kemal pasja terechtgesteld, Een nieuwe bemiddelingspoging La- zake hei Bzitsche mijnconflict. I, Minima 1921, No. 19 met opdracht te dienen van advies over de vraag of de toe stand op het gebied van het Muntwe zen in Nederland en Nederlandscli- Indië wijziging van de desbetreffende regelingen in het bijzonder met be trekking tot de bestaande eenheid van munt noodig of wenschelijk. maakt, en zoo ja, welke wijzigingen, zulks met mecledeeling van haar ge voelens over de daarmede samenhan gende vraagstukken. Deze Commissie bestaat uit de hee- ren: Mr. G. Vissering, President van de Nederlandscbe Bank, Voorzitter; P. Bredius, Directepr der Twentsche Bank; Prof. Mr. G. YV. J. Bruins, Gede legeerde bij de Duitsche Rijksbank; F. de Fremery, Directeur der Deli-Bala- via Mij.; Mr. J. Gerritzen, oud-Direc teur der Javasche Bank; Mr. P. Hof stede de Groot, Directeur der Amster- damsche Bank; Mr. W. M. J. Lutter- veld, Lid van het Bestuur van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel,- te vens secretaris; Mr. W. Suermondt Lzn., Commissaris van de Nederland- sche Bank; en F. P. J. Vester, Direc teur der Nederlandscbe Handel Mij. Het advies luidt, volgens de samen vatting door de Commissie bij haar verslag van hare bevindingen ge voegd* als volgt: „le Handhaving van de bestaande eenheid van munt in Nederland en in Inaië ten opzichte van de gouden mun ten. 2-e. Opheffing van de bestaande een- beid van munt van rijksdaalders en guldens, doch die wijziging geleidelijk toepassen bij hermunting van afgesle ten stukken en nieuwe aanmuntingen. Maatregelen ter voorkoming van schade voor Indië uit ontmunting van niet onder vigueur van de lndis:he Muntwet 1912 gedane aanmuntingen. 3e. Verlaging in Nederland van den rijksdaalder en gulden tot een betaal middel rtot beperkt bedrag, aanvanke lijk tot een bedrag van ten hoogste honderd gulden voor iedere munt soort. 4e. Afschaffing in Nederland van het halve guldenstuk. 5e. Aanhouding van het NeJu'land- sche, en van het Nederlandsch Indi sche muntfonds en blijvende storting daarin van alle aanmunting3W'nsten en van gekweekte renten.- 6e. Intrekking zoowel voor Neder land als voor Indië van de wet van 27 November 1919 (Staatsblad No. 7oój betreffende de verlaging van het ge halte van grove zilveren munten tot 720/1000. 7e. Indien wordt besloten tot hand having van klein papiergeld, de voh gens de geldende noodregeling be staande ongedekte zilverbons te ver vangen door een beperkten omloop van goudcertificaten van 2& gulden in Nederland en van 2^ gulden en van één gulden in Indië, gedekt door goud of goudwissels voor de volle te genwaarde. 8e. Het muntloon te brengen voor rekening van den Staat. Aan de Ne- derlandsche Bank door de Regeering vrijstelling van betaling harer biljet ten in gouden munt te verleenen en betaling in gouden baren toe te staan, wanneer bijzondere omstandigheden daartoe aanleiding geven. Temeer de genoemde vrijstelling mogelijk te maken, indien de Wetgever er niet toe mocht overgaan het muntloon voor re kening van den Staat te brengen. 9. De beslissing, of Indië een eigen muntinrichting in het leven zal roe pen, moet aan Indië worden overgela ten; vooralsnog is die maatregel niet aan te bevelen". Bij het advies en het. verslag van hare bevindingen doet de Commissie als bijlagen gaan hare briefwisseling betreffende de uitvoering van de wet

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1