NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 9 JULI 1926 Se Theol. School te Kampen. In de deze week gehouden verga dering van curatoren der Theologische School te Kampen is het moderamen als volgt samengestelu: Ds. P. Bos te Stads kanaal, praeses. Ds. R. J. v. d. Veen te Goes, assessor; Dr. K. Dijk te 's Gra- venhage-West, ie scriba en Dr. G. Keizer te Reden-De Steeg, ae scriba, Federatie van Herv. Diaconieën. Van 1517 Juli houdt de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk haar Zomerconferentie te Amersfoort in het gebouw van de School voor Wijsbe feerte. Het openingswoord zal gespro- en worden doer Dr. A. H. de Har- tog van Amsterdam, met het onder werp: „Christus als diacoon". Vervol gens zijn er inleidingen van Ds. L. J.. van Leeuwen van Hilversum over: „De plaats der diaconie", van Dr. J. H. Adriani van Utrecht over: „De ontwik keling van het diaconaat", van den heer P. van der Kamp van Amsterdam, die enkele gedachten zal geven over het Synodaal reglement op de Diaconieën. Dên laatsten dag zal een vrije bespre king over diaconale onderwerpen ge houden worden. Jeugdarbeid. De Kerkeraau der Ned. Herv. Gem. Doetinchem heeft besloten een candidaat tot den H. Dienst te benoemen, inzon derheid voor het jeugdwerk. Kerkisme en Evangelisatie. In de „Hillegomsch'e Kerkb." vertelt* Ds. J. van Herksen van een Evangeli satiesamenkomst, die belegd was in de open lucht. Het weer viel evenwel tegen en men moest zijn toevlucht nemen tot het Kerkgebouw der Herv. Gemeente Aan Ds. van Herksen te Hillegom werd evenwel, hoewel hp als spreker uitgenoodigd was, de toegang tot den kansel ontzegd, omdat de heeren kerk voogden uitdrukkelijk hadden verklaard geen Gereformeerde op hun kansel te willen hebben. Eigenlijk, merkt Ds. Schilder in „De Heraut" hierbij op, is kerkisme nog te mooi woord voor dit gehaspel. Internationale Zendingsconierentie Dr. John R. Mott is bezig, een nieu we internationale Zendingsconferentie voor te bereiden. Het lag in de bedoe ling, tien jaren na de groote conferen tie te Edinburgh in 1910, weder een conferentie te houden. De oorlogsjaren brachten hierin wijziging. De interna tionale Zendingsraad zal dezen zomer over de plaats van samenkomst beslis sen. Dr. Mott pleit voor Jeruzalem. Unie van Baptistengemeenten. De Unie van Baptisten-Gemeenten in Nederland heeft gisteren en eergisteren haar 46ste algemeene vergadering in Den Haag gehouden in het Kerkgebouw der Baptistengemeente aldaar. Onder de buitenlandsche bezoekers waren Mr. en Mrs. Klickmannen Dn. J. U. Rushbrooke, vertegenwoordiger v. den Wereldbond van Baptistengemeenten De 84-jarige veteraan Mr. Klickmann sprak een bezielend woord. Dr. Rushbrooke wees in een toespraak op het groote voorrecht, maar ook te vens op de groote verantwoordelijkheid der Baptisten. Zij immers vormen de grootste Protestantengroep der geheele wereld. Alleen bij Hen wereldbond zjjn ii millioen Baptisten aangesloten. Het zal dan voor de toekomst ook voorna melijk van de Baptisten afhangen, aldus Dr. Rushbrooke, of de Protestanten zich zullen handhaven en behouden,wat zri door de reformatie verkregen. Hij wees er op, hoe de Baptisten in verschillende landen een zeer gezegenden invloed heb ben uitgeoefend ook op andere Kerken Inzonderheid moet de invloed der Bap tisten de Staatskerk in Denemarken ten goede zijn gekomen. Met uitzondering der Roomscne is er zeker geen kerken groep zoo goed georganiseerd als die der Baptisten. Zij houden over heel de wereld steeds vóeling met elkander. Tot zijn blijdschap' mocht spr. gewa gen van de nog steeds snelle uitbreiding van het werk der Baptisten. Alleen in een groep van gemeenten in ZuidAme- rika werden het vorige jaar 304.00a nieuwe leden door den doop aan de ge meenten toegevoegd. Ook hier 111 Nederland ziiten de Bap tisten niet std. Op d,ze vergadering wel den weer een tweetal nog zeer jeug dige gemeenten in het Umeverbana op genomen. Eenige jongemannen hoopt men dil jaar nog ter opleiding te sturen. Uit de besprekingen over Zending, lee tuurfonds, enz. bleek, dat het aan lust en moed tot steeds meer uitgebreide en nieuwe ondernemingen niet -ontbreekt „Bartlmens". In de Herv. Kerk te Zeist is gisteren de 11 de jaarvergadering gehouden van „bartimens", Ned. Vereen, tot bevorde ring van Chr. Onderwijs en Chr. Opvoe ding aan blinde kinderen en jongelieden De Voorzitter, Ds. J. Vonk van Maassluis, heette allen welkom en merk te o.m. op, dat de nieuwe school en het nieuwe internaat „Beeklust" aaii den Utrechtschen Weg beantwoorden aan hun doel, un dat met aller steun alles in stand kan blijven, zooals het nu is. Zoo wel bij het onderwijs als bp de opvoe ding dient steeds het Gereformeerde ele ment op den voorgrond te blijven staan Blijkens het jaarverslag van Ds. J. D. Wielenga van Hoofddorp geven zoowel het internaat als de school re den tot groote tevredenheid. De heer A. Oosterwijk deelt mede, dat ingevolge den brand in 1924 het jaar 1925 veel buitengewone inkomsten heeft opgeleverd, waardoor het tekort voor de school slechts f 4689 bedraagt. Voor de toekomst zullen de tekorten voor de school en het internaat resp. f 57°° en f 9000 bedragen, welk totaal tekort ad f 15.000 door verrekening met de in komsten uit contributies enz. tot f 5000 ,is terug te brengen. De heer A. Aldus bracht vervolgens verslag uit als directeur van de school. Het aantal kinderen bleef geljjk. Spr. betreurt, dat nog lang niet alle ouders hun blind kina naar een blinden-insti tuut zenden, en hoopt, dat ook voor de blinde kinderen leerplicht zal worden in gevoerd. Een blindenatlas van Nederland werd door „Bartimeus" uitgegeven en voldoet goed. In de talen werden flinke vorderingen gemaakt, waarbij nuttige corresponden tie is aangeknoopt met1 het instituut te Birmingham. De kinderen genieten zoo veei mogelijk het volle leven, deden aan ijspret, roeien en maakten een auto- schoclreis. Dank zij f 100 van het Ned. Bijbelgenootschap wordt de bij den brand beschadigde Braillebjjbel, wellicht de eenige in ons land, weer hersteld Getracht wordt, te komen tot een Braille kortschrift. Voor de oud-leerlingen zal nog wat moeten worden gevonden, wil len zij een geheel zelfstandige positie in de maatschappij 'kunnen innemen. Nadat de directeur van het internaat, de heer Fokker verslag had gedaan van het huiselijk leven der blinden, werd 'Ds. Vonk als voorzitter herkozen, waarna Ds. Wielenga met dankzegging sloot. Vervolgens had nog een openbare les der leerlingen plaats, terwijl 's mid dags in de school de gebruikelijke ba zar werd gehouden. De Islam in Zuid-Afrika. Dr. S. Zwemer, onlaags teruggekeerd van een twee-maandeche reis in Zuid Afrika, deelt mede, dat hij in de Kaap kolonie 24.513 Mohammedanen, meest Maleiers, vond; in Natal 17.146, in Trans vaal S237 meest Indische koelies, die vooral op het land veelal den klein handel in handen hebben en daardoor nogal invloed uitoefenen), in de overige staten der Unie en in Rhodesië 10.153, bovendien in Niassoland nog 7.3-000, m Portugeesch Oost-Afrika en in Mada gaskar nog 150.000. Dr. Zwemer zegt, dat deze groepen nog vrp groot zjjn en tamelijk veel actie voerfen. Onder dit totaal van 285.000 Mohammedanen zijn dan ook niet minder dan vjjf Derwi3ch-orden. En ken teeke nend is, dat 5 Zuid-Afrikaansche tijd schriften door deze Mohammedanen on derhouden worden. Uit het Sociale Leven. Een lamp voor den voet. In „Oude leaden" wijst Os. J. J. Knap er op, dat Gods Woord een, lamp voor onzen voet moet zijn, in net persoonlijk leven, in het huiselijk le ven, maar eveneens in het maatschap pelijke. De laatste gedachte wordt al dus uitgewerkt; „Hiermede naderen wij reeds het maatschappelijk terrein,-want de maat schappij is leitehjk een verbreeding van het huisgezin, en men vindt er TWEEDE BLAD. ffflï DE BLADEN ZEGGEN. Het Belgisch tractaat. In D e V r ij h e i d (vrjjbeidsb.) schrijft mr. H. J. Knottenbelt o.m.: Een der argumenten van cle tot aan vaarding van het Belgisch tractaat neigenden wordt ontleend aan onzen plicht van internationale welwillend heid. Inderdaad geldt wat Camplmysen voor de verhouding tusschen men- schen schreef, evenzeer voor die tus- schen Staten, en zeker zouden de in ternationale toestanden op aarde ge lukkiger worden, indien de Staten zicli in hunne buitenlaüdsche betrekkingen lieten leiden door welwillendheid. Maar welwillendheid is maatschap pelijk alleen goed, wanneer zij met verstand wordt aangewend. Wanneer wij iemand, die onder be dreiging iets van ons verlangt, ter wille zijn, bevorderen wij niet het alge meen welzijn, doch handelen wij laf. Wanneer wij iemand, die ons uit ja loezie slecht gezind is, met aparte be nadeeling van onze eigen belangen, weldaden bewijzen om zijn vriend schap te verkrijgen, bereiken wij dat doel niet, doch handelen wij dwaas. „Al te goed is buurmans gek" is een wijze spreuk. Tegemoetkomingen wor den niet gewaardeerd, wanneer ze sa mengaan met zelfbeschadiging. En ze ker worden tegemoetkomingen niet als zoodanig gewaardeerd, wanneer zij door den begunstigde worden voor gedragen als een eisch,. en minder nog wanneer zij nog maar een deel van dien eisch vervullen. Dit alles geldt ook tusscheb Stalen, in sterker mate nog dan tusschen men schen, omdat Staten abnormale tege moetkomingen nog minder kunnen waardeeren dan menschen onderling doen en bovendien dankbaarheid niet kennen. Na onze jongste ervaringen met onze beide buurstaten behoeft dat wel geen betoog. Het is dan ook een noodlottige dwa ling te meenen, dat de lasten, die Ne derland bij goedkeuring van het trac taat ter wille van België op zich zou nemen, lasten, die het eigen volksbe staan zoowel politiek als economisch in gevaar zouden brengen, een betere verstandhouding tusschen dit land en België zouden scheppen. Onze opofferingen zullen worden aanvaard als een onbeduidende beta ling k conto van het vele, waarop Bel gië aanspraak maakt, en onze welwil lendheid zal worden aangemerkt als vreesachtigheid en gebrek aan zelfres peet. Wie omtrent de mentaliteit on zer zuiderburen is ingelicht verkeert dienaangaande niet in twijfe,!. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Diepenheim, toez., A .Weeder te Koog aan de Zaan. Aangenomen: Naar Oosterhout, D. P. Brans te Soest. Naar Franeker, E. P. Borgman te Ter Apel. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Zwartsluis, A. B. W. M. Kok te Wommels en J. A. Verhoog te Nieuw Dordrecht. Beroepen: Te Zeist, vac. J. W. Siertsema, J. van Herksen te Hillegom. EVANG. LUTH. KERK Beroepen: Te Wilder vank-Veen dam, W. Spliethoff te Gorinchem. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Het afscheid van Ds. L. C. Spijker boor van de Ned. Herv. Gem. te Geer vliet is vastgesteld op 25 Juli, de intrede te Welsum op 1 Augustus. Es. H. J. Dijckmeester van IJmuiden zal als bevestiger optreden. Beroepbaar. Door curatoren van de Theologische School te Apeldoorn zijn bevorderd tot candidaat voor de bediening des Woords in de Chr. Geref. Kerk de heeren A. Bikker, J. Drenth, W. Kremer en B. Oosthoek. FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamsch verhaal). 19) „Dit is alles, wat gij weet?" „Het is alles." Simon-Brutus stond met een spotten den glimlach van den stoel op en zei: ,Gij zijt zoo bleek, Citoyen notaris! Als men waarheid spreekt, beeft men zoo niet. In alle geval, wij zullen het haast weten. Gij gaat ons volgen; neem uw sleutels om allo deuren te openen." Hij verdeelde zjjn mannen, zond or omtrent de helft in den hof 0111 er op zoekingen te beginnen, en hield Je an dere helft bij zich. De notaris iiad te veel van zijn krach ten verhoopt; zijn koelbloedigheid ver- het hem gansch; en toen Simon-Bru- tus hem met het woord vooruit! bij den kraag vatte, was hij meer dood dan levend en sidderde ijse'ijk. Niettemin, hij gehoorzaamde aan de bevelen der soldaten, vergezelde hen door gansch zijn huis en opende alle deuren, die hem werden aangewezen. 'Wanneer men op de kamer kwam, waar zijn vrouw met het hoofd op de tafel lag te weenen, vergenoegden de soldaten zich met eenige barsche zin spelingen op haar te maken, doch zij lieten haar onaangeroerd. Zoo doorzocht men de woning van onder tot boven, in kamers, in zolders, in kelders, in kasten. Alles werd over hoop geworpen, het lijnwaad over den grond gespreid, en wat breekbaar was met boosheid op den vloer aan stuk ken gesmeten. Men had evenwel geen het minste spoor ontdekt van hetgeen men zocht; en reeds begonnen Simon-Brutus en de mannen, die met hem waren, ie den ken, dat zij zich in hun vermoeden be drogen hadden. Zi.i begaven zich op den hof, om hun overigen makkers in het doorzoeken van stallen en schuren behulpzaam te zijn, en dwongen den notaris hen on ophoudelijk te volgen. Het scheen de soldaten tot woede te vervoeren, dat hun opzoekingen zoo geheel vruchteloos bleven; in hun spijt overlaadden zij den notaris met aller lei scheldwoorden en bedreigiugon. In het hart ^an den notaris zonk al- lengskens een zekore blijdschap; het was hem, alsof zijn boezem verbreed de en hij vrijer ademen mocht, naar mate hij met eenig recht begon te ho pen, dat de Sankuiotten niet zouden ontdekken wat zij zochten. Iets, dat hem echter belette zich ge heel aan deze gelukkige verwachting over te geven, was het gezicht van ver scheidene soldaten, die meer en meer zich van het huis verwijderden en zelfs hun opzoekingen tot in het bijgelegen schaarhout begonnen voort te zetten. De notaris durfde slechts een vluch- tigen oogslag op deze soldaten slaan, uit schrik dat men aan zijn blikken zou gemerkt hebben wat hij vreesde; daarom hij hield met schijnbare on verschilligheid het hoofd naar een an deren kant gekeerd. Hij sidderde van blijdschap, toen liij Simon-Brutus de volgende woorden hoorde spreken: „Citoyen sergeant denkt gij niet, dat het beter ware uw mannen bijeen te roepen? Wij kunnen toch den gan- schen dag niet op'dezelfde plaats blij ven zoeken. En, vinden wij hier geen enkel teeken, dat ons op het spoor van den vermisten korporaal brenge, dan moeien wij andere middelen beramen om be ontdekken waai hij verhieven is. Zou het niet mogelijk zijn, dat hij, door het drinken van den wijn over mand, zich ergens zou te slapen gelegd hebben en nog nevens de noodlottige mand ingesluimerd ligt?" „Mogelijk, zeer mogelijk Citoyen Commissaire" antwoordde de sergeant bet zou de eerste maal niet zijn, dat de korporaal Horace onder den wijn zou zijn gevallen." „Alzoo, „gij gelooft, dat wij voor als- nu onze opzoekingen hier zouden moe- tën staken?" „Ik vermeen, Citoyen Commissaire, dat wij te vroeg zijn uitgegaan. Het ware beier eerst een gedeelte van dar. dag on den korporaal te wachten, dan zooveel moeite misschien vruchteloos te doen. Zoo de korporaal binnen een uur of twee in „de Arend" met zijn halfledigen korf aankwame, hij ware :oug©ve'er dezelfde verhoudrn'gen in! verhoogde mate weer. Ook hier is een botsing van belangen tusschen hoog en laag, rijk en arm, intellect en spier kracht en welke tegenstellingen er nog meer mogfcn zijn.4 Heeft Gods Wpord hier mede te spreken Of hebben zij gelijk, die beweren), dat de Bijbel er alleen is om de men- schen te leeren, hoe zij eenmaal in Iden hemel zullen komen. Zou het waar zijn, dat de lamp voor den voet geen licht geelt zoodra wij het sociale terrein betreden, en dat wij dan den weg maar bij het ven- donkerde licht van ons eigen verstand moeten zoeken? Zoo kan het niet zijn. En zoo is het ook niet.» De menschen, die zich op dit stand punt plaatsen, hebben, toch wel eein zéér kleinen Bijbel'. Groote brokken, ,die het sociale leven behandelen, val len er uit. Alleen wat „zielespijs" is in den engeren zin des woords blijft be houden. Eerbied voor Gods Woord moest ons van dit verminken terughor den en ons aandachtig doen luisteren, naar wat ons van Godswege geopenf- baard is - omtrent den juisten weg van het gecompliceerde maatschappelijk leven. Natuurlijk geeft de Bijbel geen afge rond economisch of. sociaal systeem. [Wij lezen er eohter wel de zuivere be ginselen in, die naar 's Heeren wil dit terrein moeten beheerschen. De arbeid wordt er ais levensroeping en niet als een vloek of last in ge prezen.'De rustdag wordt er in opge- 'eischt voor allen om hem aan den dienst des Heeren te kunnén wijden. Tegen verkorting van loon wordt met ernst gewaarschuw d. De woeker wordt er in gegeeseld. Het eigendom wordt er in beschermd. Het Mammonisme wordt er in gevloekt. Het dienen van (de verschillende standen onderling, .wordt er in aangeprezen, zooals de le den van één Ichaiam elkander dienen, en het ééne niet tot het andere kan zeggen: „Ik heb u niet van 1100de". De lijsc is lang niet volledig. Wij wilden alleen opkomen legen de leer, dat het maatschappelijk leven het licht der hoogere beginselen niet zou behoeven. Niets is minder waar dan dit. Hoe het gaat, wanneer men de heilige lamp uitblaast, die ons in Gods Woord gegeven is, leert hec socialisme en het communisme, 't Wordt dan een „klassestrijd" tusschen de standen, die •elkaar moeten helpen; zij staan 111 de volle wapenrusting tegenover eikaar, inplaats van de handen ineen te slaan en de menschheid een enkelen stap vooruit te brengen. Ja, 'c word: een pre idiken van haa: en vijandschap, waar liefde en vriendschap moes.en heer- schen. Indien het hoogere licht op dit ge bied niet straalt, gaat men de alge- heele ontbinding tegemoet. Daarom zijn wij dankoaar voor de Christelijke arbeiders- en patroonsorganisaties; zij willen althans pogen den chaos te ver mijden en een geordend samenleven Inaar Gods wil te bevestigen, zij spreken het uit, dat Gods Woord óbk iin het sociale leven een lamp voor den voet en een licht op het pad is". Ledental N. V. V. Door een vooruitgang van 1079 le den der bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen aangesloten orga nisaties in het le kwartaal 1926, is het ledental dezer vakcentrale weer geste gen boven de 190.000. Op 1 April j 1. bedroeg bet 190.765. Bovendien telde het N.V.V. op dien datum 2635 adspi- rantleden. Uit de mijnindustrie. Naar bet Limb. Dagbf, uit goede bron verneemt, zal binnenkort bet aantal arbeiders controleurs worden uitgebreid. 9 Stakende Transportarbeiders. De transportarbeidersorganisatie, omvattende de groentenlaadplaatsen te Noord-Scharwoude, Broek op Lan- gendijk en Warmenbuizen, alzoo een zeer belangrijk centrum hebben be sloten in staking te gaan. Het gevolg daarvan is, dat door geen enkelen arbeider aardappelen of groenten verladen wofden en de tuin ders evenals bij de staking van drie jaar geleden zoo goed en kwaad als in staat om ons uit te lachen." „Ah, maar ook, zoo bij in bet geheel niet wederkeert? Wat dan?" „Wat dan Citoyen Commissaire? Wij doorwroeten het dorp van 't eene einde tot bet andere, wij roeren zijn grond om, indien het moet zijn, wij doen bout en stroo uit stallen en schu ren smijten, wij vangen al wat leven beefi en.En wij zullen onzen makker vinden al had men hem tusschen-twee muren gemetseld."' Simon-Brutus keerde rich tot den notaris en vroeg: „Hebt gij henierkt, Citoyen, dat de korporaal, die bier gisteravond kwam, dronken was?" „Indien ik mij niet bedrogen heb, Citoyen Commissaire, dan moest bij waarlijk bij drank zijn." „Heeft bij bier wijn gedronken?" „Een flescb Bourgogne-wijn beeft bij in mijn tegenwoordigheid geledigd. Hij beeft laten blijken, dat bij voorne mens was onderweg er nog eene t© drinken, en het was volgens zijn ge zegden daarom, dat hij mij eenentwin tig fleschen deed geven." „Wij hebben ons te zeer gespoed" sprak Simon-Brutus tot den sergeant, „bij zal ergens liggen slapen." Zich dan weder tot den notaris wen dende. ze?de bij: „Het is mogelijk, dat er dezen nacht een ongeluk of een misdaad is ge schied. Gij weet, dat al wie een soldaat der Franse be Republiek zou gehin derd, gewond, of gedood hebben, 011- het gaat zelve zullen hebben te zorgen dat de door ben verkochte producten in de vervoermiddelen komen. Het conflict is ontstaan, doordat de vereeniging de Koophandel een ander contract wenschte, waarin ze het recht wil vastgelegd zien, om zelve onge organiseerd personeel aan te stellen. Een drietal conferenties hebben niet de gewenschte oplossing kunen bren gen. Het is thans bet drukst van het seizoen en van de staking zijn in de eerste plaats de tuinders als toeziende derden de dupe. Zonder de transportarbeiders is het niet mogelijk de producten op tijd te krijgen. Textiel Nijverheid. Naar van werknemerszijde wordt gemeld, heeft de textielarbeidersb ;nd „De Eendracht" besloten, de actie bij de firma Willink te Winterswijk voor- loopig te staken, daar een eventueele staking onder de gegeven omstandig heden zeer riskant zou zijn. Tevens wordt medegedeeld dat in den toestand bij de firma Moikenboer te Oldenzaal een aanmerkelijke ver betering is ingetreden, daar nu de ge heele week weer wordt gewerkt. De te verwerken grondstoffen laten volgens inzicht van werknemerszijde nog te wenschen. Wegens slapte in bet bedrijf aan de glasfabriek Leerdam" zijn de arbei ders in de meeste bedrijven in drie ploegen 5H uur gaan werken, terwijl er pl.m. 50 arbeiders zijn ontslagen. GEMENGD NIEUWS. ERNSTIG TRAMONGELUK IN ZUID-LIMBURG. Een conducteur gedood. Vijf personen zwaar en zeven licht gewond. Op de stoiomtramlijn Maastricht1 Vaals heeft gistermiddag omstreeks drie uur een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij "Wahlwijlre was men bezig met het rangeeren van eenige goedq- renwagens, noen plotseling ee.i drie tal van deze wagens, volgeladen met veekoeken, losraakte en de daar ter plaatse zeer sterke helling begon at te loopen. Weldra kregen ze een ont zettende vaart, welke nog steeds toe nam. Op deai achtersten wagen bevond zich een conducteur, de heer Verba den. Om bij de remkast te komen ga de wagens te remmen trachtte deze, ondanks de vaart welke de wagen3 hadden, van den eenen wagen op ~den anderen klimmend, den voorsten wa gen te bereiken. Ziende, dat dit hem echter niet zou gelukken, sprong hij op een gegeven moment van de wal gen s ai. De ongelukkige kwain ech ter tegen een boom, die ter zijde van d e-n weg stond t eu recht, en sloeg met het hoofd tegen den zwaren stam. H ij was op slag dood. Nabi; Oude Geul kwamen de war geus, met toenemende vaart, in bot sing met een uit de tegenovergesteld de richting komende personentram. De slag was ontvettend en tot ver in. den omtrek hoorbaar". Alle reizigers, het waren er gelukkig niet zoo heel veel, werden met groote heftigheid: door elkaar gesdhucl en over en door elkander gesmeten, terwijl het voor- balcon van den eersten wagen geheel werd ingedrukt. De locomotief werd zwaar beschadigd en de machinist en de treinconducteur vrij ernstig ge wond. Het gekerm der gewonden was oor verscheurend: glasscherven en gebro ken houten en ijzeren deel en iagen overal verspreid en vormden één chaos het was een vreeseljijk schouwspel. Hartverscheurend was bet huipgq- van de gewonden, die niet zoo aaiD- stonds uit hun veelal benarde po-itie konden worden bevrijd. De geheele e.rsie wago.i van do per sonentram was bebloed de goederen^, wagens werden voor het grootste ge deelte in elkaar geschoven. Een ge luk was, dat er geen brand ontstond; anders was het onheil niet te overzien, geweest. 111 h e t geheel z ij n twaalf per sonen gewond, waarvan suim- migen zeer ernstig: r.n Teren kwa| middellijk boor den kop zou worden geschoten; en dat degenen, die de da ders zouden verbergen, of niet zouden openbaren wat zij aangaande zulke fei ten weten, dezelfde straf als de plich- tigen moeten ondergaan. Diensvolgens ik beveel u- in naam der Franscbe Re publiek, dat gij onmiddellijk bericht gevet van hetgeen gij zoudt kunnen vernemen. Insgelijks gebied ik u Wél Uitdrukkelijk, uw knecht te doen op- zeeken en zelf in persoon mij te komen vinden, zoo baast gij weet waar hij is. Indien gij deze bevelen in het m\nsfc vergeet, wees zeker, er zal u groot kwaad geschiedenCitoyen ser-i geant, roep onze mannen te zamen." Maar de sergeant wees met verwon* dering naar buiten en zeicie: „Ziet, ziet, wat brengt Mucius-Sce* vola? Een sabel, een hoed!" Een lichte angstschreeuw vloog op uit de borst van den notaris. Sjniou^ Brutus zag hem aan met bliksemend^ oogen. „Ah, schijnheilige verrader" riep, bij hem toe, ,.gij weet meer dan gu zegtl' De soldaat, dien men Mucius-Sce* vola noemde, trad met eenigen zijuer makkers in de kamer en toonde zijn Overste een sabel en een hoed. van welke stinkend water neOcilict „Citoyen Commisaire ulc bij. dit lag ge; onken in een vulhn die ginds-in don hook van o wr U\ vl.ei'bu ch Log 14ven

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5