NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 7 JULI 1926 TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. De Leidsche Gemeenteraad is altijd, onberekenbaar. Als soms alles er op wijst, dat een avondvergadering onvermijdelijk is, komt men in een middagzitting ge makkelijk gereed, en wanneer zooals Maandag niemand op een avondverga dering rekent, moeten 's avonds de werkzaamheden worden voortgezet. Aanvankelijk liep alles voorspoedig. De ingekomen stukken, waarbij een besluit van de Kroon, dat het Gemeen tebestuur voor de zooveelste maal te genover het'bijzonder onderwijs in het ongelijk is gesteld, waren spoedig af gehandeld, evenals een achttal agen dapunten, die zonder eenige bespre king den voorzitterlijken hamei* pas seerden. Het voorstel om aan de Leidsche Zwemclub' een jaarlijksche subsidie te verleenen ten behoeve van hare red dingsbrigade, bracht den heer van Eek in 't geweer, die zeer in den breede be toogde, ten eerste dat de gemeente zelf voor de redding van drenkelingen be hoorde te zorgen en in de tweede plaats, dat het voorgestelde bedrag on toereikend. moet worden geacht. Het kostte den voorzitter niet veel moeite deze bzwaren te weerleggen. Duidelijk werd aangetoond, dat de Leidsche Zwemclub hier een werk ver richt, en zeer goed verricht, waar voor de gemeente zelf niet kan zorgen en voorts dat de Zwemclub, 'die ook nog andere inkomsten heeft, met het voorgestelde bedrag tenvolle content is. Het. debat over deze zaak was eigen lijk van weinig belang, maar daarbij kwam éém punt tel* sprake, waarop wij hier gaame even de aandacht vestigen Geklaagd moest namelijk worden, dat het reddingsmateriaal vaak bescha digd wordt niet alleen, maar ook van de daarvoor aangegeven plaatsen ver wijderd, wat tot ernstige ongelukken aanleiding kan geven. Laten ide ouders, de onderwijzers en allen die dit lezen, hieraan aandacht schenkeïi, en er zoo toe medewerken, dat de reddingsmiddelen aan hun doel kunnen beantwoorden. Ook inet het voorstel intake de toe voeging van een secretaris aan de com missie van Advies vool* Sociale Zaken liep het minder, vlot. Bij de> behandeling van de begroo ting vooir 1926 had de Raad een voor dit doel. uitgetrokken bedrag afge stemd, maar daarop werd nu terugge komen, omdat naar de meening van B. en W. een secretaris met juridische ontwik) teling feitelijk niet gemist kan worden Van nommige kanten werd hiertegen wel een weinig gesputterd, de gedach te weird zelfs geopperd dat hier arbei ders-vijandelijke bedoelingen in het spel wnren maar het resultaaat van de besprekingen was dat het gevraag de beUrag werd toegestaan. Een an dere i raag is nu, of het aan B. en W. geluk] ten zal een jurist te vinden, die voor i 309 per jaar het secretariaat van deze commissie op zich wenscht te nemei .1. Zee r breedvoerig werd van gedach ten g ewisseld over het voorstel inzake het g roven van een cursus tot omvor ming van opperlieden en grondwer kers lot metselaars. De heer van Stralen, die allerlei be- zwaï *en ontwikkelde, als: dat hier van dwaj og geen sprake mocht zijn, dat de schl' Iderscursus een mislukking was gew- eest en dat in elk geval overleg met de vakorganisaties vooraf behoor de 1 s gaan, wist zich daarbij zoo op te win den, dat hij een goedkeurend knik je J ireeg van den heer Knuttel.' I» laar dat was dan ook zijn grootste sn< :oes. Want duidelijk werd aange- to< >nd, dat in bepaalde gevallen zeer ze? ker pressie mag worden uitgeoefend or q de menschen tegen zichzelf te be- sc hermen, vervolgens dat de schilders- 01 jrsus een mislukking was geweest en d at in elk geval overleg met de vakor- g anisaties vooraf behoorde te gaan, 1 vist zich daarbij zoo op te winden, dat aij een goedkeurend, knikje kreeg van den heer Knuttel. Maar dat was dan ook zijn grootste succes. Want duidelijk werd aange toond, dat in bepaalde gevallen zeer zeker pressie mag worden uitgeoefend om de menschen tegen zichzelf te be schermen, vervolgens dat de schilders cursus uitstekende reultaten heeft op geleverd en eindelijk, dat nu de vak organisaties in de Commissie hunne vertegenwoordigers hebben, het geen zin heeft de vakorganisaties hierover nog afzonderlijk te hooren. Van meer' belang was het bez,waar, van den heer Huurman, die het onmo gelijk achtte opperlieden en grondwer kers door zulk een cursus tot metse laars „om te vormen" een on-Neder- landsche uitdrukking, waartegen te recht door den heer Eerdmans wenl gewaarschuwd. Het gelukte 'den wet houder niet deze bezwaren geheel te ontzenuwen. De meerderheid van den Raad plaatste zich echter op het standpunt dat zulk een cursus in elk geval voor ide betrokkenen van beteekenis kan zijn, waarom het voorstel van B. en W. dan ook werd aangenomen. Het zullen allicht geen „volslagen" metselaars zijn. die hier worden ge vormd. Misschien brengen ze het, om de terminologie van 'de vaklieden te gebruiken, niet verder dan tot „candi- daat-metselaars" „muurkrabbers" of „duizendpooten." Maar ook dan zijn voor hen de kansen om werk te krij gen verbeterd en is het geld aan dezen cursus besteed, dus niet weggegooid. In de avondvergadering, die na de langdurige debatten over de voorge stelde punten onvermijdelijk bleek, kwam allereerst aan de orde het bou wen van een openbare lagere school aan de Drifstraat. De rechterzijde plaatste zich op een royaal standpunt en wilde, waar deze school noodig bleek, hare medewer king niet weigeren. Wel werden enkele opmerkingen ge maakt, waaraan nog wel even aan dacht mag worden geschonken. Zoo werd opgemerkt, dat B. en W. in 1924 beter hadden gedaan, overeen komstig het advies van de PI. School- comm. reeds dadelijk op de buitenwij ken het oog te richten, wat vermoede lijk in het financieel voordeel der ge meente zou zijn geweest. Verder werd verwondering uitgesproken over «Ie spoed, die nu betracht wordt in tegen stelling met de aanvrage van het be stuur der Geref. Schoolvereeniging, waarbij voortdurend geremd werd en over het feit, dat onlangs aan den Raad werd voorgespiegeld, dat aan de school Lusthoflaan lokalen konden bij gebouwd worden ad f5000 per lokaal, terwijl de kosten nu op f 10.000 per lo kaal worden begroot. De wethouder, die met deze cijfers had gewerkt, verklaarde niet in staat te zijn de oorzaak van deze uiteenloo- pende ramingen te kunnen aangeven. Ten slotte kwam nog aan de orde het verleenen van een bijdrage voor de Chr. H.B.S. alhier. Na wat daarover gisteren reeds in dit blad werd opgemerkt, kunnen we thans kort zijn, en zeggen we er alleen van, dat het een allerdroevigsten in druk maakte, dat deze zeer bescheiden aanvraag door rechtsche wethouders tot het einde bestreden werd en dat. men alleen bereid bleek, eenige te gemoetkoming, niet veel meer dan 'n fooi, bij te dragen. Bij de rondvraag werden, zooals dat hier te doen gebruikelijk is,, de meest uiteenloopende onderwerpen aan de orde gesteld. Het schijnt soms een soort sport te worden om B. en W. met allerlei vragen te overvallen. Geen wonder, dat de voorzitter zich over zulk een handelwijze ontstemd toonde. Voor de eerste maal moest de Raad hét stellen zonder de diensten van den heer Brakel, aan wien eervol ontslag werd verleend en wiens opvolger nu voor het eerst in den Raad in functie was. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Kloetinge, J. A. Raams te Rijswijk (Gld.). Naar Oos- terhont (N. Br.), D. P. Brans te Soest Bedankt: Voor De Lier (toez.), F. W. J. C. Hanselaar te Zevenbergen. Voor Den Bommel, D. Th. ICeck te Gar deren. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Overschild, cand. J. H. Antumatil te Enumatil. Te St. Jap. Parochie. Hijlaard en Westbroek, cand A. Dondorp te Utrecht. Te Hilversum A. M. Boeijinga te Sassenheim. Te Bun schoten-Spakenburg, A. J. W. Esselink te Eindhoven. Aangenomen: Naar Brouwersha ven, Jon. de Boer, cand. te Zwartsluia Bedankt: Voor Borssele, Drieber gen en Sellingen, Joh. de Boer, cand. te Zwartsluis. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Te Hilversum, P. Boen dermaker, em. pred. bij het Herat. Ev. Luth. Kerkgenootschap. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aangen o me n: Naar West-Terachel ling, 0. T. Hylkema, prop. te Amster dam. Bedankt: Voor Zaandam, S. I. v. d. ileulen te IJ tens. Beroepingswerk. De vorige week deelden we het gefor meerde drietal voor de vacature, ont staan door de 17de predikantsplaats bjj de Ned. Herv. Gem. te 's Gravenhage mede. Alhoewel Ds. J. W. Groot Euzerink te Leiden in het kiescollege 3 stemmen meer had dan Ds. Ferguson te Dur- gerdam, vernemen we, dat het toch geen twijfel zal leiden, of Ds. Fergu son zal worden beroepen, wijl de ver eeniging „Volhouden" en-de Chr. Jon gemannenvereeniging ter plaatse een vrij belangrijk' kapitaal beschikbaar ge steld hebben om daaruit mede het trac tement te betalen, mits Ds. Ferguson de uitverkorene wordt. Het ligt in de bedoeling dat Ds. Fer guson eventueel met het Jeugdwerk bo- last zal worden en geen wpk zal krijgen Bevestiging, Intrede, Afscheid. Met een predicatie over Hand. 2.; vers 24 en 25 heeft Zondag Ds. S. J. Koster intrede gedaan brj de Geref Kerk van Wons, na door Ds. S. Grot- neveld van Terneuzen met een predicatie over Matth. 2819b te zijn bevestigd. De gebruikelijke toespraken volgden Ds. A. C. Slot e make rdaBrui ne heeft Zondag van de Ned. Herv. Gem. te Terkaple afscheid genomen me* een predicatie over Efeze 3:17. Aan het einde werd Ds. S. toegespro ken door Ds. Zoete, Ds. Jansen, Ds. t Bruggen en de heeren Ce Vries var, Akkrum en Houwen van Akmarüp. Ds. M. Niemejjer Ph. Szn., nam Zondag j.l. wegens vertrek naat Werkhoven afscheid van de Ned. Herv, Gem. te Wilsum met een predicatie ovei Daniël 9:9. De scheidende leeraar werd toegespre ken door den consulent Ds R Hielkema van Kampen, waarna de Gemeente hem Ps. 134:3 toezong. Ambtsjubileum. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat Ds. C. J. v. Paassen zrjn intrede deed bij de Ned. Herv. Gem. te Haarlem Dé jubilaris, die nu 35 jaar in het ambt staat, diende eerst de Ned. Herv Gem. te Langweer en te Meppel. Ds. G. Elshove. Ds. G. Elshove, predikant bij de Ge ref. Kerk van Rotterdam, is gisteren voor herstel van krachten naar net bui tenland vertrokken. Centrale diaconale conferentie. Het Comité der Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken bericht te aan de Diaconiën, dat de 37e Confe rentie D. V. op 15 Sept. a.s. te Am sterdam zal gehouden worden. Punten ter behandeling worden vooi 20 Juli e.k. ingewacht aan het adres van den ïen secretaris M. C. Wijnbeek te Baarn. De schorsing van Ds. van Duinen. Gisteren kwam de classis Haarlem der Geref. Kerken bijeen onder pre sidium van Ds. Brussaard te Bloemen daal, ter nadere behandeling van de zaak van Ds. van Duin. De vergadering der classis duurde tot 's avonds 9 uur. Den geheelen dag werd Over de kwestie Ds. van Duin gediscussieerd. Behalve de synodale com missie van advies, was ook de commis sie der provinciale synode aanwezig wier tegenwoordigheid vereischt wordt als het gaat over de afzetting van eelt predikant. Naar gemeld wordt, was het resultaat van de langdurige en zeer bewogen zitting, dat de schorsing van Ds. van Duin, die eerst tot 3 Juli was uitge sproken, voor onbëpaalden tpd werd verlengd. De kwestie Ds. H. C. van den Brink van Zandvoort komt in de volgendeven gadering van de classis aan de ordn De eerste volledig bevoegde Javaan- sche predikant. Dr. H. C. Rutgers deelt in zjrjn brie ven over zijn Indische reis in ,,De Standaard'' enkelebijzonderheden over het examen, van den eersten Javaan sohen predikant mede. die we hier laten volgen. Volgens de regeling zou het examen afgenomen worden door den Javaatv schen Kerkeraad van Djokja in samen werking piet alle missionaire predikan ten. De vergadering werd geleid 'door den voorzitter van den Kerkeraad. Rader. Samuel. Aanwezig waren icleden van den Javaanschen Kerkeraad, de acht missionaire predikanten, de directeu; der Keucheniusfchool en natuurlijk ook de examinandus zelf, Mas Sopater. Het examen werd geheel in het Ja- vaansch afgenomen. Nadat Raden Sa muel voorgelezen had de geschiedenis van Salomo's vraag om wijsheid en had laten zingen, ging hrj voor in ge bed, waarna hij het woord gat aan Da. D. Bakker, dié de eerste vakken zon examineeren. Het examen loopt ovei de gewone vakken van het Nederlandsch peremptoir examen, zooals dogmatiek. Oude e». Nieuwe Testament, Kerkge schiedenis, preek, en wanneer de eens examinator na de andere aan het woord komt en men de slagvaardigheid zïeV waarmede de candidaat antwoordt, dan behoeft men geen Javaansch te kenner, om den afloop van het examen te be vroeden.. Het was dan ook voor den toeschouwer geen verrassing, toen hij bjj de beraadslaging aan het einde vet nam, dat er met algemeene stemmen be sloten werd den heer Sopater tot de bo diening des Woords en der Sacramenten toe te laten. Zoo werd Donderdag 29 April voor de Kerk van Djokja een eedenkwaardi ge en blijde dag, want op dien dag werd zjj de eerste gemeente voor Midden- Java, die een eigen Javaanschen pre dikant ontving. Hierbij valt nog op te merken, dat de Geref. Zending op Midden Java, even als andere Zendingsorganisaties, wel reeds Goeroe's Indjil d.i. godsdienst onderwijzers had, maar thans aldaar volledig bevoegden tot den Dienst des Woords, naar Geref. Kerkrecht, wor den opgeleid. Mas Sopater is daarvan de eerste. Uit het Sociale Leven. Chr. Politieambtenaren. Het referendum onder de leden van iden Bond van Chr. Politieambtena ren heeft tot resultaat opgeleverd, da-: 237 leden zich vóór en ööO tegen aan sluiting bij het C. N. V. verklaarden, .terwijl 317 leden zich onthielden van. stemming. Van aansluiting zal dus in de eerste jaren wel niets komen. Het Hoofdbestuur schrijft naar aan leiding hiervan: „De uits.ag der gehouden stemming; bracht aan het licht, dat de groote, meerderheid onzer leden er nog niet voldoende van doordrongen is, dat aan; sluiting bij onze strijdende broeders op; het breede terrein 'der vakorganisatie principieel geboden, en, willen wij mede invloed uitoefenen r.o.v. de grsoi- t-e, algemeene, voor alle groepen van meer ot 'minder beteekenis lijnde pun ten van sociale en vak-actie practisehj, noodzakelijk is. Ons Hoofdbes-uur betreurt dimaar heeft allerminst het gevoel, een fiasco- geleden te hebben; Het'stelt de een heid in eigen organisatie op té iiooi- gen prijs, dan dat het een bestuit tot aansluiting bij het C~ N. V. zou willen lorceeren". Tevens dcet liet Hoofdbestuur uit voerig mededeeling van de gevoerde coreicspondentie met den Chr. Bond van Posipersoneel over de e vent u cel e oprichting van een Centrale van Cnr. lOverheidspefsoneel en merkt daarbij op: „Uit dit standpunt van ons Hoofd bestuur vloeit voort, dat onzerzijds geen steun-kan worden geboden aam. een streven tol oprichting eener ge heel zelfstandige Centrale van Chr. organisaties van Overheidspertoneel. Een andere vraag is eenter, of 'het niet gewenscht zou zijn er naar te streven, dat, als tijdelijke maatregel, om den overgang naar het C. N. V"; te vergemakkelijken, voor bepaalde, nog niet bij het C. N. ,V. aanges.o- ten organisaties van Overheidspcrsor neeL de gelegenheid wordt geopend, zich in het bestaande „Permanent Co mité" te doen vertegenwoordigen. Mogelijk, dat in deze richting de gewenschte eenheid te spoediger is te Herstellen of te bereiken". Uit de Metaalnijverheid. .Volgens de „N. R. C." heeft het Idagelijksch bestuur van den Metaal- bond aan den Nederlandsen en Mctaaf- bewerkersbond meegedeeld, gee.iénéi nut te zien in een bespreking over de afsluiting van een coLecueve arbeids- lovereeukomst, wanneer in een derga- lijke overeenkomst moeten v-orkjrmen individueele minimum-Iconen en be voegdheden van vertegenwoordigers der werklieden in de leiding van dei bedrijven. Ned. Grafische Bond. Een voorstel van het hoofdbestuur om den gesalarieërden bestuurder Compeer oneervol te ontstaan, werd met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd, op voorstet van de aid.. Rotterdam, om voorlojpig niet o>er te gaan tot aanstelling van een tweedon vrijgestelde. Een voorstel van de afd. "Leiden om, met andere organisaties in; het grafisch bedrijf ie trachten, maat [regelen te nemen, opdat drukwerk voor vakcentrales, DesLUurdcrsboad.il, enz. niet meer op ongeorganiseerde drukkerijen wprde vervaardigd, werd aangenomen. WAT IS EEN EERBAAR GEWAAD? Over dit onderwerp schrijft Ds. J. J. Knap in „Oude Paden" o.m. het vol gende: 't Is een kleed, dat de naaktheid be dekt. Hiermee is het voornaamste püut aangewezen, zooals het in de Heilige Schrift te lez enstaat. Zoolang er geen zonde in de wereld was, Bestond er geen behoefte aan een kleed. De eerste menschen droegen er geen en behoef den er geen te dragen. Niet alleen om dat er in het pardijs nog geen koude was, waartegen zij hun lichaam moes ten beschermen, doch vooral omdat er niet de minste booze lust in hun hart woelde, daar zij in absoluten .zin heilig waren en de zondige hartstochten nog niet kenden. Terstond na den val we/d dit anders Zij vlochten uit innerlijk instinct de groote boombladeren tot lendetnschor- ten samen, omdat de schaamte in hun ziel brandde. Maar deze dekking was ten eenenmale ontoereikend. G»od zelf hing hun een vacht om de sch«ouders en sprak het daarmee uit, dat de mensch, die zondaar geworden was, gekleed moet zijn en wel zóó gekleed, dat zijn naaktheid er door bedekt wordt. Van dat oogenblik af aan is het dek kende kleed onafscheidelijk met ons verbonden. Onze menschenwaarde en menscheneer hangt er aan, het is een deel onzer persoonlijkheid geworden, en ieder wiens hart niet verval9cht is, maar die nog zuiver voelt, beseft uit nemend, dat zijn kleed geen aanhang sel is van ondergeschikte beteekenis, maar dat zijn eere als mensch voor een groot deel schuilt in de welvoeg lijkheid van zijn kleed. Wie half-gekleed door bezoek thuis verrast wordt, trekt zich onmiddellijk terug om eerst zijn toilet te voltooien. Het gezonde levensinsinct zegt hem, dat hij in overhemd, al is het smette loos wit, eenvoudig ontoelaatbaar is. Zucht om indruk te maken ligt er niet in. IJdelheid evenmin. Het is de inge boren levensdrang van den gevapen mensch, die ons vanzelf naar het dek kend kleed doet grijpen, wanneer wij in relatie met anderen tredeD. 't Is dan ook geen toeval, dat de wil de horden, die zoo goed als geheel bui- FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamsch verhaal). 17) „Dood, dood!" huilde de jongeling, terwijl hij het lijk van zijn knieën glij den liet. „Dood, dood!" herhaalde hij nog eens met onheschrijfelijken afschuw, en hij. sloeg zich de twee handen voor het aangezicht. „Maar wat beteekent dit toch, Brm- no?" vroeg de knecht. „Ik zie wijn, een ontstopte flesch. Is hij van dronken schap gestorven?" „Hij wilde mijn vader vermoorden" zuchtte Bruno. „Welnu?" „ik heb hem gedood." De knecht bleef een wijl sprakeloos 9taan, als ware hij met versteendheid geslagen geworden. Het gezicht der overvloedige tranen, die onder Bruno's handen over zijn wangen vloeiden, de den den ouden man uit de bittere over weging opstaan. Hij sprak met schijn bare koelheid: „Nu, Bruno, stil u. Wat gij gedaan hebt, moest gij doen. Beter is het, dat de FVanschman het leven verlieze dan uw vader.Maar weet gij wat hier het ergste is? De soldaten uit „de Arend" zullen hun kameraad missen en ongetwijfeld nog dezen nacht naar hem komen zoeken. Zij weten, dat het hier was, dat hij den wijn halen zou." Geen antwoord ontvangende, ging de knecht bij het lijk op de knieën zit ten, plaatste de lamp op den grond, aanschouwde met aandacht het leven loos gelaat des korporaals, legde het 001* op zijn borst, luisterde een wijl en stond weder op. Dan naderde hij tot zijn jongen mees ter en sprak met benauwdheid: „Bruno, gij moe#t opstaan ut uw wan hoop. Dit lijk moét oogenblikkelijk ver awijnen, het leven' uwer ouders en het uwe hangt er van af. Zoo de soldaten uit „de Arend" hier kwamen, wij zou den geen tijd hebben" om hun dooden makker te verbergen." Bruno liet de handen van voor zijn oogen wegvallen en zag met ijseüjke strakheid het lichaam aan, dat op den rug voor zijn voeten lag en nu, beter verlicht, zijn bleek en aschvervig ge laat hem scheen te toonen.^ De jongeling beefde schrikkelijk en sqlieen in de beschouwing des doods den roep zijns knechts vergeten te heb ben. Eensklaps galmde een zeker ge rucht als van verre menschenstem- men over het dorp. - „Ach, Bruno, Bruno!" smeekte de knecht, „daar zijn ze! Gauw, gauw, rei uw vader, spaar het leven uwer moe- 'der!" „Wat moet ik doen?" vroeg de jon geling met zinneloozen blik. „Neean het lijk hij de schouders; hef 4bet op! hooger! Nu, volg mij Bruno gehoorzaamde bewusteloos en hielp den knecht het lijk de achter deur uitdragen. In de duisternis strui kel'de de ontstelde jongeling als een dronken mensch. Op het einde van den hof, in een een zamen hoek, lag een depe sterfput, die het water uit huis en stallen qntving; deze plaats was rondom begroeid met dichte vlierbosschen en ander heester gewas. De knecht ging in de richting van dien put; op zijn boord liet hij het lijk ten gronde zakken en zeide zeer stil tot den jongeling, die hem sprakeloos had gevolgd en geholpen: „Bruno, arme jongen, ga, verberg u en wees moedig. Om zijn eigen leven te verdedigen, om zijn vader te redden mag men dooden „Dooden! Ik heb een mensch ge- doo'd!" zuchtte Bruno met sombere £tem. ,Ga" sprak de knecht, „laat mij nu alleen: het overige zal ik bezorgen.." En hij duwde zijn jongen meester met zacht, geweld van het lijk weg. Bruno verwijderde zich langzaam door de 'duisternis; onderweg bleef hij met het hoofd tegen een boom staan en overwoog wat hij gedaan had. De gedachte, iemands leven te hebben be nomen, ,hij mocht dan schuldig zijn of niet, folterde zijn jeugdige, zijn bemin nende ziel op een vervaarlijke wijze; en, huiverde hij somwijlen zoodanig dat hem de leden trilden als van een koortsige, het was niet van schrik, maar van afschuw voor zijn daad en vooi* zich zeiven. Eindelijk verliet hij den boom en wierp zich met snelle stappen vooruit, als iemand, die tot iets besloten heeft. Hij naderde bij een kleine muur, legde zich piat op den grond en kroop door een gat, dat aan 'den voet van een lee- men muur was gemaakt. Dan, over een hoop mutsaards klim mende, kwam hij ónder het rieten dak op een plaats, waar vele stroobusselen uitgespreid lagen. „Zijt gij het. Jan?" vroeg een zwak ke stem uit de diepste duisternis. Een lichte angstschreeuw sprong op uit Bruno's boezem; een tranenvloed borst uit zijn oogen; bij liep vooruit, viel in den diepen hoek der schuur ge knield neder, boog het hoofd op de borst van dengene, die gesproken had, ,en riep met snijdende wanhoop: „Vader, eerwaarde, ach, ik heb een mensch vermoord!" III. Niemand had gedurende den akeii- gen nacht in het huis van den notaris kunnen slapen: dit verstaat zich lich telijk. Allen lagen verpletterd onder den schrik der benauwdheid; de knecht al leen had eenige kalmte des gemoeds behouden. Hij was Bruno gaan opzoe ken, om hem bij zijn ouders te doen komen, en had het huis verlaten, om in het schaarhout nevens de dorps- baan zich te verbergen en aldus den «enigen wag ai te spieden, waarlangs de soldaten uit „de Arend" de woning zijns meesters konden bereiken. De nacht ging eindigln; reeds be gon een lichte tint het oosten te ver ven; nog een half uur. en de dag zou de duisternis vervangen. Nu zat Brunio met zijn vader en zijn moeder op een bovenkamer. De vrouw lag met het hoofd op de tafel en stort te overvloedige tranen; de notaris zat nevens haai* en poogde haar te troos ten. De jongeling, met den rug tegen den stijl van een bed leunend, blikte strak ten gronde en scheen in wanho pige overweging verzonken. Van tijd tot tijd liep er een huivering over zijn leden; dan klemden zijn vuisten zich akelig te zamen, en zijn tanden kraak ten hoorbaar. Eensklaps hief de vrouw het hoofd op en luisterde sidderend op een ver gerucht. „Daar zijn ze! Daar zijn zei" gild* zij met de handen boven het hoofd ik sterf van angst!" „Gij bedriegt u, Maria, gij hoort niets" sprak de notaris met slecht ver» borgen angst. „Laat ons hopen op God* goedheid: misschien zal 't beter gaan dan wij vermeenen." „Zwüg, o zwijg, gil pijnigt mii zoo ijselijk"' kreet de bange vrouw. i,Waar- om verbergt gij mij uw eigene vreee? Uw aangezicht is bleek en gij heeftl Bruno verdwaalt, hij is bijna zinne loos! Ach, ik weet wel wat on* be dreigt 1 Wordt. wrvolQd}.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5