dag-agenda. buitenland. uit de 'omgeving!" gemengiTnieuws. 1 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 7 JULI 192( Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Juli a.s. waarge nomen door de apotheken van de H.ll. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Tel. 406. gesteld in het rapport van de commis- sie-Patijn. Dat in het thans ingediende wets ontwerp het plan om een dergelijke Wegencommissie in te stellen, liet is opgenomen, heeft volgens adr. te.eur- stelling gewekt bij de weggebruikers, overtuigd als ze zijn, dat b'ij uitvoe ring van plannen tot verbeteriing van de Nederlandsche verkeerswegen een heid van organisatie gewenscht is. Een van Regeeringswege ingestelde staatscommissie, waarin zoowel do overheid als de weggebruikers verte genwoordigd moeten zijn, zou volgens adr. nuttig kunnen samenwerken met 'bestaande of nog in te stellen colle ges, als de Rijkscommissie voor werk verruiming. Worst van bevroren vleesch? Bij de bespreking van het invoer verbod van versch vleesch in Enge land en de circulaire van onzen minis ter van binnenlandsche zaken over het aankoopen van binnenlandsch vleesch hier te lande, teekent het Aig. Ned. Landbouwblad het volgende aan: „Als onze inlichtingen juist zijn, schijnt er met het ingevoerde vleesch iets te gebeuren dat niet in overeen stemming met het streven van den minister is om het gebruik van versch vleesch in ons land to bevorderen en waaraan o.i. om verschillende redenen paal en perk moet worden gesteld. Het ingevoerde bevroren vleesch zou n.l. in een ons genoemde vleeschwaren fabriek tot worst worden verwerkt en als worst van inlandsch vleesch wor den verkocht. Als dit inderdaad juist i9, is dit niet goed te praten. Daaren boven meenen we, dat wanneor be vroren vleesch ontdooid is, het direct gegeten moet worden, omdat het an ders spoedig tot bederf overgaat. Het lijkt ons dan ook niet zonder gevaar om dit bevroren vleesch tot worst, die niet direct gegeten wordt, te verwer ken. Het ingevoerde bevroren vleesch moet zijn bestemming van een goed koop volksvoedsel te zijn behouden en daarom in den vorm, waarin het Wordt ingevoerd, aan den consument worden afgeleverd." De nieuwe spoorwegtarieven. De Nederlandsche Vereeaiging van groenten-exporteurs heeft aan de Ka mer van Koophandel te Rotterdam geschreven: dat de nieuwe spoorweg tarieven zeer nadeelig zijn voor den uitvoer van groenten. Het gansche tarief is toch, zoo schrijft zij, berekend op wagonladin gen van 15.000 K.G. (waarvoor van de zijde der Spoorwegen reclame wordt gemaakt), terwijl onze artikelen bijna uitsluitend verladen worden als stuk goed in 5-tons-ladingen voor verreweg het grootste gedeelte en voor het an der gedeelte als 10 tons-laüingen, om reden de artikelen niet toelaten, groo- ter kwantum te verladen, daar dan be iderf veel sneller intreedt. Hierbij komt nog, dat de oude 12 tons-wagon» voor het meerendeel om- 'gezet zijn in 15 tonners en in deze moeilijk 10 ton groenten behoorlijk is te verladen. Stukgoed, dat aan de stations daar ter stede door de leden zeer veel wordt verladen, wordt door de invoe ring van de nieuwe tarieven haast on mogelijk gemaakt. Aan de Kamer wordt verzocht, te trachten, bij de Nederlandsche Spoor wegen gunstiger tarieven te bedingen voor de verzending van groenten. Wegenverbetering. Het propaganda-comtié voor wegen verbetering heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer als mid del, waardoor bespoediging van de uit voering van de wegenverbetering zal kunnen worden bevorderd, aanbevo len ,in plaats van, of nevens de moge lijkheid tot het verstrekken van vooi- schotten, de gelegenheid te openen, de noodige middelen te vinden door het sluiten van leeningen* waarvan de rente en aflossing gewaarborgd zijn door de opbrengst van de Wegenbelas ting. Voorts geeft het dringend in overwe ging, de instelling van een wegenc om- missie als adviseerend college alsnog in de wegenbelastingwet op te nemen. Vervoerverbod van veo. IZooals uit de jongste Staatscourant blijkt, heeft de minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw een vei bod van vervoer afgekondigd in een strook van 300 Meter (gerekend van de grens) voor herkauwende dieren en varkens, voor zooveel het betreft de grens langs België. Geleerd door de ervaring zijn tevens daarin opgeao- men, de grensplaatsen Bocholtz, Wit- tem en Vaals, voor wat betreft de Oos telijke grens. Ten einde den grensbewoners-vee houders zoo min mogelijk last te be zorgen, heeft de directeur van den Veeartsenijkundigen dienst den be trokken inspecteurs aangeschreven, voor welke gevallen naar zijn mee- rdng, algemeene ontheffingen van uet vervoerverbod kunnen worden ver leend, onder de daarbü medegedeelde voorwaarden- RECLAME. Zijden Onderjurk D,90 Zijden Directoire 1,20 Alle kleuren. Kai. Directoires 69 59 52 DE FRANSGHS FINANCIEELS CRISIS. Een exposé van Caillaux in de Kamer. De Kamerzitting van gisteren werd onder buitengewoon groote belang stelling geopend. Slechts" zelden heeft een zoo groot aantal afgevaardigden de zitting bijgewoond als thans het geval was. De tribunes waren propvol en honderden konden geen toegang krijgen. Bij den aanvang van de zitting deel de Herriot mede, dat een socialisti sche afgevaardigde een interpe'ia tie had ingediend, o.m. over de gevolgen van het rapport der financieel© des kundigen. Besloten werd deze inter pellatie gelijk te doeri behandelen met de reeds ingediende interpellaties over de financieele en de algemeene poli tiek der regeering. Daarna nam de minister van finan ciën Caillaux het woord, om een expo sé over den financieelen toestand te geven. De rede van Caillaux werd on der een diep stizwijgen aangehoord. Hij begon met vast te stellen, dat de regeering het voornemen heeft gehad het 'verslag van de commissie van des kundigen te aanvaarden, doch dit niet zonder nader onderzoek wilde aanne men. Vervolgens maakte hij bezwaar tegen sommige belastingen en voor stellen van de commissie, waarmede hij niet meende te kunnen instemmen. Daarna gaf hij een overzicht van den budgetairen toestand. 'ïn het rapport wordt voorgesteld nieuwe belastingen voor het tweede halfjaar 1920 te heffen tot een bedrag van 2500 millioen, omdat de noodzake lijkheid bestaat in de behoeften van de schatkist te voorzien, welke behGef ten niet door leeningen gedekt konden worden. De regeering zal bij het opleg gen van nieuwe belastingen er reke ning mede moeten hooiden, dat een milliard noodig is voor de salarissen der ambtenaren, 500 millioen voor af lossing van bons der nationale verde diging. 500 millioen voor terugbeta ling aan de bank van Frankrijk, een evengroot bedrag voor de aflosing van leeningen op korten termijn ca ten slotte nog eens 500 miliiosn voor d© stabiliseering van den franc. Caillaux eindigde zijn rode met de Kamer te verzoeken de regeering tot de noodige maatregelen in slaat te stellen. Gij kunt het en gij wiit het, zeide hij tenslotte, en de regeeriug zal willen en zal kunnen, indien zjj uw vertrouwen heeft. Na deze rede werd Cailiaux door de linkerzijde en het centrum warm toe gejuicht. Na de rede van Caillaux is gepau zeerd. Twee afgevaardigden, n.l. Borel, oud-Minister van Marine en Gachery, communist, voerden naar aanleiding van de rede van Caillaux het woord. Het debat is daarop tot hedenmid dag verdaagd. Na afloop van den ministerraad heeft Caillaux verklaard, dat hij zijn financieele ontwerpen niet zal indie nen, voordat de Kamer hem een mo tie van vertrouwen heeft geschonken. Hij zal dadelijk op een spoedige be- handeling aandringen. HET GESCHIL IN DE BRITSCHE MIJNINDUSTRIE. Het ontwerp over den achturendag. In het Hoogerhuis heeft Lord Cecil aangekondigd dat de regeering van Tiaar voornemen heeft afgezien om de stemming over het wetsontwerp in zake den achturendag in de mijnen te bespoedigen, daar de loonen, welke in een gedeelte van het land zijn aange boden, geenszins bevredigend zijn. Lord Salisbury verklaarde, dat de eerste-minister het wetsontwerp niet zou hebben goedgekeurd zonder de ze kerheid, dat de mijnwerkers billijk zouden worden behandeld. Dientenge volge dient elk misverstand uit dan weg te worden geruimd alvorens de stemming over het ontwerp te bespoe digen. Daarna werd het ontwerp met 176 tegen 17 stemmen in tweede lezing aangenomen. Het debat over de derde lezing is voorloopig op 8 Juli vastge steld. Reuter gelooft, dat onbevredigen de loonen in Yorkshire zijn aangebo den én dat in tal van gebieden de nieuwe loonschalen nog niet zijn aan geplakt. De regeering zou willen zien of alle voorgestelde minimum-loonen redelijk zijn avorens het ontwerp te doen aan nemen. DE HAVENSTAKING TE ANT- WERPEN. Communistische propaganda. Verschillende conferenties. De toestand aan de haven is onver anderd. Op de schepen, die kolen voor En geland laden verlaten de arbeiders het werk onder den invloed der commu nisten, die een actieve propaganda voeren om elk kolenvervoer naar En geland te beletten. De Congoleesche mailboot kon gis teren met een gedeelte der lading ver trekken. Op verzoek van den minister van arbeid had de gouverneur der provin cie een onderhoud met den voorzitter van den reedersbond en daarna met den secretaris der bootwerkers. De bijeenkomst der paritaire com missie, welke hedenmorgen zou bijeen komen, is afgelast. De gouverneur der provincie had he denmorgen opnieuw een onderhoud met den voorzitter van den reeders bond, den secretaris der havenarbei der^, den voorzitter der havenarbei derscentrale, den voorzitter der Chr. bootwerkers e.a. abeidersleiders. De gouverneur bood zijn bemiddeling aan. Onderhandelingen tnsschen patroons en arbeiders. In het kabinet van den gouverneur der provincie Antwerpen is hedenmid dag een bijeenkomst gehouden van af gevaardigden der patroons en werklie den. Er werden twee voorstellen ge daan, een door de werkgevers en een door de arbeiders, die echter beide door de tegenpartij werden verworpen. De arbeidersafgevaardigden hadden overigens geen mandaat om tegenvoor stellen der patroons te aanvaarden zender vooraf de werknemers te heb ben geraadpleegd. Morgen zullen tegel ijker tijd twee groote vergaderingen worden gehou den, waar de socialistische leiders de voorstellen der reeders zullen bespre ken. Aan de haven neemt de propagan da der communisten, die de arbeiders willen overreden geen kolen voor En geland te laden, voortdurend toe. De spoorwegmaatschappij in België. De regeering heeft gisteren het ^ver wachte wetsontwerp ingediend, waar bij zij machtiging krijgt tot het oprich ten van een Nationale Maatschappij tot exploitatie gedurende 75 jaar van de Belgische Staatsspoorwegen. Men verwacht, dat het wetsontwerp nog deze week zonder discussie zal worden aangenomen. De regeling met de vorsten. In de couloirs van het parlement ver luidt, dat de Pruisische regeerïng aan den vertegenwoordiger der Hohenzob lerns heeit medegedeeld, dat ze niet bereid is de onderhandelingen over een regeling op den grondslag Van het oude vergelijk van October j.l. te hervatten en dat haai* bovendien het tegenwoor dige oogenblik voor de hervatting dezes onderhandelingen niet geschikt voor komt. In dit antwoord der Pruisische re geering zou evenwel de mogelijkheid voor latere onderhandelingen open wttt den gelaten. De zaak Janicke. Het Hof van Discipline te Leipzig heeft vandaag in hooger beroep het bo- kende geval van den attaché aan buiten- landsche zaken, Dr. Janicke, den schema zoon van den overleden rijkspresident Ebert, behandeld. Men herinnert zich, dat Janicke ojj een vacantiereis in een hotel te Capri eenige smalende opmerkingen nopens de verkiezing van Hindenburg tot rijks president had geschreven en deswege door de kamer van discipline werd ge straft met een waarschuwing en inhou ding van een maand salaris. Tegen dit vonnis hadden zoowel Janicke als hei. 0. M. beroep aangeteekend. Het Hof velde heden hetvolgende vonnis: Dr. Janicke wordt overgeplaatst en veroordeeld tot een boete ten bedra ge van een derde deel eener maand salaris en moet bovendien de. proces kosten betalen. Internationaal spoorwegverkeer. Heden is te Bern bijeengekomen de internationale commissie van deskundi gen, welke tot taak heeft de voorschni- ten vast te stellen van de het volgend .■jaar in werking tredende overeenkomst inzake het vrachtgoederen verkeer, het betreft het vervoer van bepaalde goedo ren per .trein als munitie, vuurwerk, vergiftige gassen, enz. In de commis sie zijn vertegenwoordigd Duitschlano, Oostenrijk, België, Denemarken, Hon garije, Italië, Noorwegen, Polen, Zwe den en Zwitserland. Jooxnalistenstaking in Roemenië. Uit Boekarest wordt aan de „V.osa. Ztg" gemeld, dat de parlementaire be richtgevers van de meeste bladen te Boekarest in staking zijn gegaan. Mw» haa hun het recht ontzegd, üe couloirs van de Earner te betreden en als pro test daartegen publiceerden ze in de bladen niet meer dan de namen der mi nisters en der sprekers, die aan het woord waren geweest. De regeering dreigüe nu met maatregelen tegen de bladen, als daarin geen verandering kwam en als protest is thans de staking afgekondigd. Kemal en de oppositie. Zondag heeft de rechtbank tot verde diging der onafhankelijkheid te Smyr na generaal Kiazim Karabekir Pasja^ den leider der progressieven in de na tionale vergadering, gehoord. Hi] ont kende iets van de samenzwering af te weten. Zijn kruisverhoor bestond hoofd zakelijk uit vragen en antwoorden no pens de noodzakelijkheid van opposi tiepartij en en de rol welke zij speelden in bet Turkije van na den oorlog. Het proces krijgt dan ook zoa meldt de correspondent van de „Ti mes" te Konstannnopel steeds meet een politiek aspect en houdt zich meet met het verleden, dan met de eigen lijke samenzwering bezig. Generaal Ali Foead en generaal Roez»- di hebben eveneens verklaard, niets va£ de samenzwering af te weten. Volgens een dagbladbencht heeft echter Zia hoersjia Bey nieuwe en belangrijke be kentenissen afgelegd, die een nieuw licht op, de heele zaak zullen werpew KORTE BERICHTEN. De groothertogin heeft den onaf' hankelijken afgevaardigde Loutsch op gedragen eén nieuw Kabinet te vormen Loutsch behield zich zijn antwoord vooï en zal eerst voeling houden met de Yst schillende politieke partijen. Het personeel der ondergrondsche spoorwegen te New York is hedennacht in staking gegaan. Eenige diensten zijn volkomen stop gezet, en andere tot ae helft ingekrompen. De regeeringscrisis in Estland, duurt nu reeds 2 weken voort. De ka binetsformatie is aan drie personen op gedragen geweest, üoch aan geen hun ner is het vormen van een regeering gelukt. Gistermorgen even over half negen heeft men op de Semmering bij Weenen een korte, maar hevige aardschok ge voeld. Het was de hevigste aardbeving die sedert 20 jaar is voorgekomen. Ern stige schade schijnt mergens te zijn aan gericht. Volgens deskundigen bestaat er voor Weenen zelf niet het minste ge vaar. Gisteren hebben er in verscheide ne streken van België zware onwedera gewoed. Te Virton (Luxemburg)' ging een huis in vlammen op. Ook te Hamaide Henegouwen) is een hoeve door het he- (melvuur geheel vernield. Op vele plaat 'sen zijn vee en paarden in dé weide door den bliksem getroffen. Tijdens een tocht van de collonno Andrea in Djebel Druse (Syrië) zijn 35 vijanden gedood. De stammen blijven zich onderwerpen. Volgens een bericht uit Moskou zijn de onderhandelingen tusschen de sovjet-regeering en het' Vaticaan weer hervat. De sneltrein Farijs-Ostende heeft gisteren bij een onbewaakten overweg te E$rnegtiem een kar overreden, waar in een boer en zijn zoontje zaten. «Het kind werd gedood'; de toestand v^i den boer is ernstig. NOORDWIJK AAN ZEE, Omtrent den zeeman, die na 8 uur zwemmen hier werd opgepikt, wordt nader gemeld: De 24-jarige zwemmer was bewus teloos, doch 11a twe© uur keerde het bewustzijn terug. Het bleek toen, dat hij woonde in Alaska (Canada). Hij verklaarde dat hij Zaterdagavond 11 uur van een schip in zee was gespron gen, n.l. de Pillford, een vrachtboot, bestemd voor Reval. Hij had, voor hij in ze© sprong eerst een balk in het water geworpen met het doel, zich daarmede drijvende te houden. Hij sprong echter precies op de balk en kreeg daardoor een vrij ernstige hoofd wonde. Tot des morgens 6 uur heeit hij in het water vertoeft na een af stand van 7 8 mijlen te hebben afge legd. Terwijl hij zich in ze© bevond, heeft hij zijn schoenen en zijn jas uit getrokken en in zee achtergelaten. Zijn jas bevatte 40 'dollar, 5 pond ster ling en verschillende diploma's. Over de reden, waarom hij in ze© gesprongen is, wilde hij zich niet uit laten. Gistermiddag zijn hier eenige autobussen geweekt met vel© patiën ten van de stichtingen te Haarlem en Heemstede voor lijders en lijderessen aan vallende ziekten. Onder leiding van eenige leiders zullen deze patiën ten op het strand wel hebben genoten, zij die overigens zooveel moeten der ven. NOORDWIJKERHOUT. Nabij station Piet Gijzenbrug heeft Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur een ernstig ongeluk plaats gehad. De wegwerker J. Th. Lampe wérd door een rangeermachine overreden. Met verpletterd hoofd en ingedrukte borstkas heeft men den ongelukkige, die bijna onmiddelijk dood was, opge nomen. Lampe was een zeer oppassend werk man, hij zou over eenige weken met pensioen gaan, doch hij heeft deze vrucht van zijn arbeid niet mogen ge-' nieten. De dood wenkt ieder uur. KATWIJK AAN DEN RIJlf. Voor de a.s. Zaterdag te houden Bloembollenveiling zijn intijds bijna 700 nummerss opgegeven zoodat dit reeds een belangrijke veiling beloofd te worden.- Steeds verplaatst de han del zich naar vroeger datums. Slechts enkele jaren geleden dacht men er niet aan eerder dan in de laatste week van Juli te gaan veilen. Nu zijn de bollen dit jaar later gerooid dan ge woonlijk en de eerste veiling wordt zelf» nog vroeger gehouden dan vo rig jaar. Het gewas was over het al gemeen zeer goed. Naar w© vernemen zal met in- g ang van a.s. Donderdag een pl.m. 20D man infanterie, van de grenadiers en" jagers uit Den Haag bij de schietba nen een paar dagen in een kamp bi vakeeren. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Lijntje PieternelË, d.v. H. Timmers en G. Ent hoven. Johanna Geelke, d.v. E. S. Jans sen en M. A. van der Kwast. Rozalia Maria, d.v. J. C. Marcus en C. J. Kauff man. Lena, d.v. J, Klootwijk en Vos. Overleden: Maria Naaktgeboren. 75 jaar, geh. met B. Schouwenburg. Adï> ana Klootwijk, 44 jaar, geh. met A* Hobo. SASSENHEIM. D3. A. M. Boeijinga alhier ontving een beroep van de Geref. Kerk van HH versum. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Geboren: Gen' rit, zoon van Q. v. d, Zwan ea O, de Pator. A. Koning jm., 28 jaar en J. O. M. Filippo jd., 25 jaar... Gehuwd: K. P. Bosman en J. R Vervark. Voor 't Mercurius-diploma voor boekhouden zijn geslaagd de heer G Bos, Mej. A. Koning en J. J. Bol al hier. In de maand Juni zijn ter Secre tarie aangegeven als beilrijiss'.achtmg 12 runderen en 15 varkens als noot*- slachting 1 rund, 1 geit, 1 varken, 4 lammeren, 3 nuchtere kalveren en 5 schapen. Afgekeurd 2 schapen, 4 lammeren en 3 nuchtere kalveren. Keurloon ontvangen f 175. NOORDWIJK 3INNEN. Gisterenmiddag geraakte de heer G. v. I). alhier, terwijl hij te zijnen huize aan de giansmachine bezig was, hièr- tusschen bekneld, met hec gevolg dat een vinger van zijn linkerhana ernstig werd verwond. v. D. moest zich onder geneeskundigs behandeling stelllen. BIJNSBURQ. Door nog enbekende oorzaak ont stond gisternacht brand in een houten herstelplaats van rijwielen en G. H. aan den Oegstgeesterweg alhier. De brand weer, spoeuig ter plaatse, kon het ge bouwtje niet meer redden, doch 11a eeni ge uren arbeid was alles geblusclit en verdere uitbreiding van den brand vöoi komen. VOORSCHOTEN. Burgerlijke stand. Geboren: Adri- anus Johannes Daniël, z.v, L. C. J« v. Haastrecht en M. O. P. van Ejjk. Overleden: Levenl. aangegeven kind van H. Rijsdgk en J. B. Zandbergen. Het nieuwe raadhuis zal, naar wij vernemen, binnen korten tijd in gebruik worden genomen. Na de vacantia begin nieuwe schoolgebouw, nen^ tenminste de lessen reed3 in het Verscheidene ingezetenen hebben vooï het nieuwe raadhuis een geschenk toe-, gezegd en verschillende corporaties, o.& de Burgerwacht, zuilen niet achter ble ven met een passend cadeau. Thans heeft zich een Comité gevormd dat zich ten doei stelt gelden te voi>, zamelen bij alle ingezetenen. Het totals. bedrag zal dienen tot aankoop van een versiering, het nieuwe gebouw waardig cWjj twijfelen niet, oi ieder zal zgu penningske offeren. Een meisje te Sliedrecht „betooverd." I11 Sliedrecht, zoo vertelt de Telegr. is iets wonderbaarlijks te zien: „een betooverd meisje, dat door den geest van baar buurvrouw behekst is en niet zal genezen, vóór de toovenares door een zegenbede de betoovering ver; broken heeft." Op den dijk te Sliedrecht, wijk D 15, woont de familie V. De 19-jarigo Ge- zina V. is reeds sedert een half jaar lijdend© aan een eigenaardige ziekte. De huisdokter zat met het geval verle gen. Zoo kwam men er toe elders me- dischen raad en voorlichting te zoeken. De buurvrouw, die achter do woning van de familie V. woont, de bejaarde vrouw M. wist er wat op. Men moest eens den too verdokter van Gorinchem raadplegen. En dus trok vrouw V. met haar dochter naai* Gorinchem. De too- verdokter bleek een eerzame zadelma ker te zijn, die hij wijze van hij ver dienste als tooverdokter praktijk uit-' oefende. Nauwelijks had hij het meisje gezien, of zijn diagnose stond vast: het meisje was behekst door een toover kol. De moeilijkheid was nu, de too- vérkol te ontdekken. Want die alleen zou in staat zijn de betoovering te be zweren. Vrouw V. nam de uitspraak vau den tooverdokter onmiddellijk aan als de eenig juiste oplossing. Waren de hoo rnen op haai' land niet verdord? Wat? vroeg de wonderdokter. Zijn de boomen op uw land verdord? Dan moet u de toovenaarster zoeken in uw naaste omgeving! Doch hoe uit te vinden wie die kwa-- de geest wel was? Ook daar wist de wonderdokter raad op. „Ga naar huis" zoo orakelde hij, „en de vrouw, die het eerst naar don wel stand van je dochter vraagt, heeft in haar binnenste den kwaden geest, waarmee het ongelukkige kind be hekst isl Zij is de hoofdpersoon 1" Hij prevelde een formule en begon een wonderdrank te bereiden, die hij vrouw V. ter hand stelde. „Laat zoo sprak hij verder de tooverkol drinken van dezen drank en 2iij zal bereid zijn, je dochter te zege nen, zoodat de betoovering ophoudt en ze weer gezond en vroolijk wordt!" Verheugd ging vrouw V. naar huis, vergezeld van het zieke kind. En groot was haar verwondering, toen zij nau welijks thuis gekomen, werd aange sproken door haar buurvrouw, mej* K. die belangstellend vroeg: „hoe gaat 'tnou met Gezina?" N Geen twijfel mogelijk, mej. K. was de tooverkol, de kwade geest! Fluks werd een familieraad bijeen geroepen, waaraan deelnamen: vrouw V. de zieke dochter Gezina, vrouw M. de buurvrouw, die den goeden raad ge geven had en de bejaarde vader van vrouw V. Eenige dagen later, om elf uur den morgen werd met een krijgslist buurvrouw K. uit haar huisje gelokt. „Ach vrouw K. kom eens gauw even kijken" zoo riep vrouw V. haar buur vrouw toe. En vrouw K. die nooit veel bij de buren aan huis kwam, ging ter stond kijken, want ze 'dacht, dat er iemand, was flauw gevallen. „Toen ik binnenkwam, zoo vertelde ze, zat heel de familie om de tafel. Is er soms een jarig? vraag ik. Toen deed de ouwe man het woord. Ja vrouw K. zei hij, je bent nou hier gekomen en we zuilen T je maar eens goed zeggen We weten d'r alles van." „Wat weet je dan zooal" vraag ut#

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2