Uit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7de JAARGANG MAANDAG 5 JULI 1926 NUMMER 1864 ODRANT ABONNEMENTSPRIJS Ld Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zija Per kwartaal ,2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Onderzoek gewenscht. Het uefeningseskader van de Neder- landsclie Zeemacht heeft onlangs een bezoek gebracht aan Kiel. En zóo rood is men in het roode Duitschlamd nog niet of men heeft dit eskader met de grootst mogelijke har telijkheid ontvangen. Omtrent die ontvangst door het ge meentebestuur van Kiel he vat „Het Volk" enkele bijzonderheden, die we omdat ze van algemeen belang zijn, hier laten volken. „Er werd een „bierfuif" aangeboden en idaarbij hebben de jongelui van de opleidingsschepen Tromp en Heems kerk waaronder velen van nog geen 18 jaar, gezopen of het studentjes wa ren. De autoriteiten zien het niet graag als aan dergelijke uitnoodigingen niet grif wordt voldaan. En dus wds bijna het heele in opleiding zijnde personeel aanwezig. Onder leiding van den opperschip1 per van de Tromp, werd flink gedron ken en geklonken. Hij scheen daar zooTi beetje de leiding ie hebben. Tel kens weid er op de fluit voor het een of ander een hoeratje aangehe/en en gedronken doch even spoedig waren de e azen weer volgeschonken Het re- su'taat Dieef dan ook niet uit. Eenige iongfdu. zijn als zwijnen naar boord gedragen. Een is bewusteloos in den ziekenboeg gebracht. Dat zijn nog niet de ergste siachtof fers van zoo'n zuipavond. Deze kon den althans geen ander kwaad meer doen. Den half-nuchteren wachtten an dere gevaren. 's Avonds zijn de straten van Kiel overstroomd met prostituees, welke bij voorkeur hun „klanten" zoeken onder de dronken jongelui. Hoevelen onder de jonge feestgenoten zullen er ge slachtofferd zijn!" Vervolgens plaatst het blad, zooals dat de gewoonte is, nog enkele hate lijkheden aan het adres der Chris te lijke partijen met haar „moraal-come- die" die we als niet ter zake dienende laten rusten. Bij het beoordeelen van bovenstaan de beschouwingen willen wij niet uit het oog verliezen, dat het op sensatie beluste hoofdorgaan van de S.D.A.P. als het militaire zaken betreft, niet de meest betrouwbare bron is. Maar aan den anderen kant gaat het toch ook niet aan, dergelijke mededee- lingen maar zonder meer voor kennis geving aan te nemen. Als wat „Het Volk" meldt juist is, dan volgt daaruit dat zich bij onze ma rine dingen voordoen, die'in geen ge val geduld mogen worden. Als onze jongelui in een vreemde stad een zuipavond houden, als hier beschreven, dan gaat .dat reeds alle perken te buitèn. Maar de zaak wordt erger, wanneer dergelijke dingen gebeuren onder lei ding van verantwoordelijke personen. Onze ouders moeten hunne jongens afstaan voor leger en vloot. En dat is goed. Wij hebben den plicht ons land, zoo dat noodig mocht, zijn tegen vijande lijke aanvallen te verdedigen, onze zelfstandigheid te bewaren en onz,e neutraliteit te handhaven. Maar als de Overheid onze jongens oproept, dan moeten de ouders ook de. zekerheid hebben, dat de zedelijke en geestelijke gevaren aan het verblijf in 'de kazerne en op het schip nu eenmaal verbonden, niet noodeloos en opzette lijk worden vergroot. Wanneer wat „Het Volk" verhaalt waar is, dan dieften de verantwoorde lijke personen ter verantwoording te worden geroepen. Daarom is noodig, ,dat een streng onderzoek wordt ingesteld en' dat de resultaten van dat onderzoek en de maatregelen, die naar aanleiding daar van werden genomen, worden gepubli ceerd. STADSNIEUWS. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 DE JUBILEUM WEDSTRIJDEN VAN DE L.Z.C. De 1G-K.M.-1wedstrijd. De L.Z.C. kan met het succes van Zaterdag tevreden zijn en er zich rae- cie gelukwenschen, dat de eerste dag van de herdenking van haar 40-jarig bestaan een mooie dag is geweest voor tie Zwemsport. Het stond er al vroeg goed voor. De voorbereiding, waarmede intijds begonnen was, had een vlot verloop gehad. In weerwil van de concurrentie die de L.Z.C. Zaterdag had, door de Zweedsche "estafette wedstrijd en, die te Amsterdam gehouden werden, had. zich een flink aantal van de beste krachten uit verschillende streken van het land laten inschrijven. Met 40 deelnemers kon dan ook het pro- gfainma worden afgesloten, waarvan er later slechts twee zijn uitgevallen. Een factor van beteekenis was ook in dit geval de weersgesteldheid. Maar ook die kon niet beter worden ver langd. Van de reinblauwe lucht uit schitterde onverpoosd het feestzonne- tje op het water van het Rijn- en Schie kanaal, dat sterk rimpelde door den stevigen bries die er stond. De deel nemers schijnt dit evenwel niet tè hob- oen gehinderd, te oordeelen naar de behoorlijke tijden die er gemaakt wer den Te organisatie van den 'wedstrijd liet niets te wenschen over, en de baan was prachtig. Ook aan belangstelling ontbrak hot niet. Gerust kan men zeggm, dat de geheele bevolking in al haar lagen was vertegenwoordigd. Van den openbaren weg af, waar de politie de bermen alleen vrijhield werd .de wedstrijd gevolgd door eenige «dui zenden wien deze mooie plaats niets kostte En wie er wat meer voor over had, kc-n aan de overzijde een guide plaats bekomen, in de onmiddellijke nabijheid van het buffet en de muziek kapel in de open lucht, waartoe het dak van het gebouw der zweminrich ting was gepi omoveerd. Onder de belangstellenden werden o.m. opgemerkt de burgemeester, Jar. de Gij se laar, die met de wethouders Mulder, Meynen en Sander3, vanuit de bèstuursboot, als hoedanig de bood van den heer Couwenberg fungeerde, dtn wet strijd volgde. Êen paar minuten over drie komt de eerste ploeg, bestaande uit de zes tien dames, die deelnemen aan den start. Er wordt vrij gelijkmatig afge gaan, en de eerste tientallen meters geven niet veel verschil. Maar eer de spoorbrug bereikt is en daarmede de eerste 500 M. afgelegd 'zijn, teekejit zich 'de volgorde al duidelijk af. Voor op gaat mej. Cauwe (R'dam) en dan volgen de dames v. Leeuwen (R'dam), Kerseboom, (Schiedam), Weers (R'dam en v. Dam (L.Z'.C.) in den kop. Tien minuten later gaan de twee- en twintig he er eb af, die met een flin ke spurt afscheid nemen van de start- paal. Hier gaat aanvankelijk Caarls (Alkmaar) voorop, gevolgd door de Man (Utrecht), G. H. v. d. Woud (Rot terdam), de Haas (den Haag) en van Senus, Utrecht. Na het keerpunt zou zich in deze ploeg de volgorde wel het sterkst wij zigen. Een mooi moment is het, wanneer de telefonist bij het keerpunt kan mel den dat de eerste daar is aangekomen. Het is mej. Cauwe, die de eerste 1500 M. in 27 minuten heeft afgelegd. 0 Van de heeren is Herman Caarls het eerst aan de paal. Hij heeft er 23 mi nuten over gedaan. Direct achter bem komt de Utrechtenaar de Man. Na 20CO M. neemt de spanning sterk toe. Reeds zijn verschillende deelne mers van plaats vertin der d, en duide lijk is te zien hoe eenige kopstukken gestadig gaan inloopen. Nadat de 2500 M. gepasseerd zijn, gaat Caarls sterk opzetten. Echter is mej. Cauwe nog altijd met een flinke lengte in, de meerderheid, evenals de dames Kerseboom en v. Leeuwen, ter wijl dicht achter Caarls mej. Lena Weers en mej. v .Dam volgen. Op dat oogenblik zal nog niemand denken, dat niet Caarls, maar de Man van de heeren no. 1 zal worden. Deze heeft tus scheen de 1500 en 2500 M. zijn krach ten gespaard, en gaat tegen het eind zoodanig opzetten ,dat hij Caarls, even als vijf van de voorste zes dames in loopt. Het resultaat is, dat hij, lia mej. Cauwe, als no 2 het eindpunt be reikt. Onder de toejuichingen van het pu bliek komen achtereenvolgens de eer sten aan. No. 1 is mej. Cauwe (60 min. 55 sec.) 2. de Man, 51 min. 3. Caarls 51.45 3/5. 4. W. v. Leeuwen L Z. C. 52.44 3/5. 5. J .H. v. d. Woud, R'dam 53.07.- 6. L Korpershoek, R'dam 53.38. 7. mej. M. Kerseboom, Schiedam 64.15 1/5. 8. J. Schreutelkamp, Zwolle 54.31 3/5. 9.* mej. v. Leeuwen, R'dam 65.14 4/5. 10. mej. Lena Weers 65.36 4/5. De andere deelnemers kwamen in de volgende -volgbrde aan: Dames: 5. mej. C. v. Dam L. Z. C. 1 uur 7 min. 6. M. Hellinghuizen, te Schiedam 68.54, 7 Werna Schmidt, te R'dam. 70.28. 8. L. Go'edknecht, Schie dam 71.40 4/5. 9. mevr. D. Bijloo-Ja cobs, Schiedam 71,43. 10. R. O.Singa (L.Z.C.) 75 m. 521A sec; 11 Truus Buys (L.Z.C.) 75.52 4/5 sec; 12 C. Voet (L.Z.C.) 94.13 sec; 13 L. v. d. Bos, Schiedam, 96.38 4/5 sec; 14 Mary Meyer, idem, 96 m. 39 sec. Heeren: (Voor de eersten zie boven 7 G. H v d Woud, R'dam, 58.14/5 sec; 8 W. Snoek er (de Zijl) 57.38 sec; 9 C. de Haas, den I-Iaag 59.55 1/5 sec; 10 R. C. van Senus, Utrecht 60.37 sec; 11 F. v. d. Mark (de Zijl) 61 min. 12 J. Schilt- man, R'dam 62.25 sec; 13 J. de Vries R dam 62.32 4/5; 14 C. W. Snoeker (de Zijl) 64.12 2/5 sec; 15. F. Hofste'enge (L. Z.C.) 64.29 3/5; 16 J. F. van Lunteren 66.33 sec; 17 M. A. Gilles, Alkmaar 67.53 2/5 sec; 18 A. A. Tewes, R'dam 70.29 4/5 sec; 19 H. Honsbeek, Haarlem 92.361/5 sec. De eerstaankomende dames werden rozenruikers aangeboden, bloemen en linten in de Leidsche kleuren. De prijzen werden als volgt toege kend: Dames: le prijs Gouden med Mej. W. Caüwe; 2e pr. Verg. zilv. med. Mej. M. Kerseboom; 3e pr. Zilv. med. Mej. A. van Leeuwen;. 4e pr. Bronzen med. Mej. Lena Ziveers; 5e pr. Bronzen Medaille: Mej. C., v. Dam (L.Z.C) Vereenigingsprijs: voor vereen, die met 3 deeln. den besten tijd maakte: Onderlinge Damesz\Vemclub, -R'dam. Extra prijs: Bronzen ed. voor de eerstaankomende schoolslagzwemster: Mei. Cauwe. Extra prijs: Bronzen med. voor de eerstaankomende L.Z.C.zwemster \uiet prijswinster)Mej. Rie Osinga. Heeren: le pr. Gouden med. Th. J- de Man; 2e pr. Gr. verg. zilv. med va-n „de Zijl" H. Caarls; 3e pr. Verg. zilv. med. W*. van Leeuwen (LZC); 4e pr. zilv. med. J. Schreutelkamp; 5e prijs zilv. med. J. H. v. d. Woud. Vereenigingsprijs (zie boven). Zilv. Lauwerkrans, aangeb. door L.Z.C.lid: Rotterdamsche Zwemclub. Extra prijs: gr. zilv. med. L. Dgbl. v. eerstaankomende Leidenaar: W. v. Leeuwen (L.Z.C. Extra prijs: een zilv. med. eerstaan komende Schoolslagzwemmen: L. Kor pershoek. Extra prijs: Br. Med. v. eerstaank. Leidenaar( niet prijswinner)F. v. d. Mark (de Zijl). Extra prijs: Br. Med. v. eerstaank. LZC-zwemmer: W. van Leeuwen. De jury bestond uit de heeren: Ch. van Spall, Eerelid L.Z.C; A. S. Sirks, Bestuurslid N.Z.B.; J. C. den Boer, lid Polo-Comm. N.Z.B; Ir. J. C. van Hool- werff, eerelid L.Z.C; A. P. J. M. Fil- bry; W. F. van Ingen Schenau, J. J. de la Court, Secretaris. Aan ieder deelneemster, die de baan aflegde in één uur 25 min. en ieder deelnemer, die zulks deed in en uur, 20 min. werd een L.Z.C. herinnerings- bordje uitgereikt. Gedurende den wedstrijd werd dooi de Haarlemsche reddingsbrigade voor drenkelingen een welgeslaagde de monstratie gegeven in Reddingszwem- men, terwijl de 3 K.M. wedstrijd werd gevolgd door een zeer interesanten wedstrijd water-polo tusschen twee zeventallen, samengesteld uit spelers van de Zwem ver. „de Maas." Sportver. „Hillegersberg", Zwemver. ,de Zijl" en de Leidsche Zwemclub, die eindigde in een stand van 32 voor de gasten. De muziek werd aangeboden door het korps „T. en'D." (dir. de heer J. Noordanus). De Amerikaansche week. Vandaag zijn de Amerikaansche stu denten hier aangekomen en is de Ame rikaansche week geopend. Ten Stadhuize. Nadat de studenten vanmorgen om 9 uur op het stadhuis hier waren aange komen om-een en ander te regelen met het oog oo hun verblijf, ook bg ^artr culieren hier ter stede, werden zij om 10 uur ontvangen in de kamer van b. en W., waar verschillende autoriteiten .aanwezig waren. Onder de laatsten was ook de rector-magnificus der Leidsche Universiteit, Prof. Mr. W. de Sitter "met verschillende professoren, o.w. de oud hoogleeraren Prof. Dr. H. A. Lorent?. Het eerst werd gesproken door den voorzitter van de Nederlandsche-Amer:- kaansche fundatie, den heer Westerman, die het uit ongeveer 6o personen be staande gezelschap aan den burgemees ter voorstelde en omgekeerd. Daarbij noemde spr. Jhr. de Ggselaar den poptr lairsten burgemeester van Holland. De gasten werden namens het gemeen tebestuur verwelkomd door den burge meester Jhr. de Ggselaar. De burgemeester begon met een her innering ,aan twee jaar geleden toen de fundatie Nederland Amerika yoox het eerst een serie lezingen organi seerde, die toen gewijd waren aan de Hollandsche geschiedenis en Kunst. Vele Amerikaansche studenten hebben die le zingen gevolgd, en er was niet slechts een geest van wetenschap, maar ook een van echte vriendschap tusschen (id Amerikaansche studenten en de Holland sche professoren en studenten. Thans zal. met het oog op het werk van verschillende beroemde prof. ssoren der Leidsche Universiteit, Loren z, Eint hoven, van der Hoeve. Ehrenfest. Kees- om, de Haas een week worden gewijd aan de resultaten van het beteekenis- volle werk dat hier is gedaan, in üg Physische en Physio logische 1 boi at rium, zoowel als op het gebied van de oogheelkunde. Het is niet mgn taak, aldus si.-., om u de beteekenis te verklaren van hetgeen gij in deze laborator! 's zult no .ren en zien. 9 De burgemeester en het dagelijksch bestuur van Leiden wilton u slechts toe voegen een hartelijk woord van wel kom in deze Cvde Blad, vanwaar eens de pelgrim-father- vertrokken naar uw land en waar thans nog zoo vele e vrienden van het tegenwoordige Amerika leven en werken. Meerdere inwoners van Lei den kennen uw land, en houden er van. Ik hoop ernstig, en durf zeggen, dat ik op dit punt zeker ben. dat uw liefde voor Holland, voor Leiaen en zijn Uni versiteit zal komen zoo goed als onze vriendschap voor uw land en uw uit stekende universiteiten er reeds is. Dit oude stadhuis, in zijn oorspronke- lgken vorm, is een architectonisch mo nument uit den tijd, in welken Holland zijn onafhankelijkheid en vrijdom ont vin?. Bij de bezichtiging er van worden we telkens herinnerd aan die dagen in het eind der ióde eeuw, toen wij moes ten vechten voor onze onafhankelijkheid en wij, dank zij de wijsheid van Willem van] Óranje, den Zwijger, onze Univer siteit kregen, die sedert ook altijd is geweest een „seat" van vrijheid en we tenschap. Professoren en studenten der Ven- eenigde Staten, het bestuur van Leiden heet u har telg k welkom. Ik hoop, dat ge van uw bezoek geen spijt zult hebbeh en dat ge, naast het verrichten van uw werk, u thuis zult gevoelen bij de Leid sche professoren en studenten en bij de families die u logi s hebben aangek- boden. Ik hoop dat dit zoo zal worden en ook, dat dit niet uw laatste bezoek aan Leiden zal zijn. Ik zeg dan ook niet slechts „welkom" maar ook „tot weerziens". (Applausy Aan het slot van zijn rede sprak de burgemeester den wensch uit, dat de Amerikaansche gezant, Mr Richard M Tobin, die gisteren te Utrecht bij het verlaten van een motorboot een knie be zeerde en daardoor niet aanwezig kan zijn, spoedig herstellen en straks zou kunnen aanzitten aan het noenmaal. (Ap ftjaus). Hierna werd het raadhuis bezichtigd waarna men zich naar de Universiteit begaf, waar de rector-magnificus D'r. W. de Sitter de Amerikaansche Week met een toespraak officieel opende. Rede Prof. de Sitter. De rector uitte zgn leedwezen over de verhindering van Mr. Tobin, enheette in diens plaats hartelijk welkom den ge zantschapssecretaris, Mr. R. H. Non- web. De rector zette dan allereerst uiteen, in welken geest de Amerikaansche Ween bedoeld is. Het feit, dat de Amerikaan sche gezant hier tegenwoordig is, is ons een bewös, dat niet alleen wg, als gestheeren, doch ook gij, als gasten, in dit bezoek meer^ wenscht te zien als een gewoon vacantie-uitstap je. Gisteren was het 150 jaar geleden, dat het Amerikaansche volk door de merkwaardige „Declaration of Indepen- dance" zijn wil te kennen gaf,- in den vei volge een zelStanoige plaats onder de volden der aarde in te nemen. Spreker brengt met de herdenking van dit feit de gelukwenschen van den senaat ovei, 150 jaar is misschien geen hooge leeï 5tijd voor eèn natie, en zeker schijnt het naar onze Amerikaansche oogen, dat de Amerikaansche natie nog vele voordes len van de. jeugd geniet, maar het is toch een leertijd, welke lang genoeg is om een eigen nationaal karakter te heb ben kunnen ontwikkelen. Spr. stele zich voor, dat een der grootste voordcelen Van deze samenkomst voor ons zal zgji Kennis te mailen met het karakter u_i Amerikanen en omgekeerd hoopt spi\ uat z^j er prjjs op zullen stellen ons te leeren kennen. Spreker behandelde vervolgens de vraag, of er een karakteristiek ver schil bestaat tusschen de Amerikaan sche en de Europeesche wetenschap pen. De wetenschap is ecliter interna tionaal De vooruitgarng der weten schap is aileen mogelijk doo uitwisse ling van gedachten. Vrij ruilverkeer is een onmisbare voorwaarde voor het bestaan der wetenschap. Het vooxdeel, dat deze uitwisseling van gedachten van personen, welke door instelling-m als de Nederlandsch Amerikaansche foundatie, het Internationaal Educati on Board e.a. zoozeer wordt bevorderd, is buitengewoon groot. Wij beginnen eei;st thans de vruchten er van te pluk ken, doch spr. is ervan overtuigd, dat het een der belangrijkste factoren zal zijn in de ontwikkeling der weten schap gedurende de volgende jaren. Helaas zijn ook de mannen der weten schap gêdwöngen te gehoorzamen aan de wetten hunner respectievelijke lan den, welke wetten niet altijd niet het oog op het belang d$r wetenschap zijn samengesteld. Zoo komt het dat de Amerikaansche astronomen niet altijd in staat zijn de gastvrijheid, die zij in bet verleden en het heden zoo ruim schoots hdbben genoten, zoo volledig t-e reeiproceeren als zij wel zouden wenschen Evenwel, mogen wij in deze onvol maakte wereld soms met moeilijkhe den te kampen hebben, de Internatio nale band -lei wetenschap blijft altijd bestaan. Bezoeken als deze zijn zeer geschikt om dien band aan tc balen en spreker hoopt, dat als gevolg daarvan de reeds zoo innige samenwerking tus schen onze universiteit en vele horer Amerikaansche zus teren hechter zal werden ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiëo per régel 22cent Ingezonden Mededeeliugen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiSn bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Een droevig familiedrama te Am sterdam. De lieer J. van Andel, oud-hoofd der Cars school te Bodegraven overleden. De jubiieumwedstrijuen van de Leid sche Zwemclub. Bezwaren tegen de voorgestelde wegenbelasting. De Amerikaansche week te Leiden. Nadere bijzonderheden omtrent de ramp op Sumatra. Ook op Java aard- uokken gevoeld. Buitenland. Groote treinramp in Frankrijk. Ernstige overstrooming en nood weer in Duitschland. Woikbreuk in hei Reuzengebergte, In Antwerpen is een havenstaking uitgebroken. Spreker verklaarde hierna de Ame rikaansche Week voor geopen 1. Rede Mr. Norrweb. Luid applaus volgde, waarna de Ame rikaansche gezantschapssecretaris A, het woord nam. Heden, aldus ving spreker aan, op dezen dag, behoorden wij eigenlijk otn den 4en Juli te wieren. Hei ligt thans het meest voor de hand, dat d^j ver-, jaardag van de overwinning van !e beginselen an vrijheid en >.elfbist 11 in door de afstammelingen van hen, die haar behaalden, moet worden gevierd in de zalen van deze universiteit, wel ke zelve een monument is voor de over winning van vrijheidlievende volken. Het is voor ons, Amerikanen vertegen woordigers van ons land, bij L ge lukkige gelegenheid uiting te geven aan het vele, dat Amerika voor haar zegevierende zaak verschuldigd U aan wat door Nederland en zijn burgers voor het onuitsprekelijk vele, dat zij daartoe hebben bijgedragen. De historische gebeurtenisje; be trekking- hebbende 0^ wat het Neder lands cflë volk heefl bijgedragen in woord en in daa'd voor de ov i-a m.Ung van de Amerikaansclle zaak zijn wel bekend en spreker noemt verschillen de van deze feiten op. Vooiai jle uit het begin van den Amerik;1 '..en opstand. De algemeene sympathie van het Nederlandsche volk voor de Ameri kaansche zaak, zoo vervolgde spr be reikte ten slotte haar hoogtepunt iix het erkenningsverdrag. De stad Am sterdam ging hierin voor, door g.ibvi ;k té maken van haar zelfstandige macht •ui een handelsovereenkomst met de nieuwe Republiek te sluiten, door wolk verdrag, toen het eenige jar -n 'ci ter bekend werd, Nederland zich den oorlog met Engeland op den hals haalde. Hoe groot de sympathie n Ani'erika was voor hetgeen de Nederlai.ian voor Amerika gcuaau hebben, b.ick ald.is spr. uit wat verschillende vooraan staande Amerikanen daarover hebbed geschreven. Het was een grootse he daad van Ne derland kanonnen, schepen, geld, klce- ren en wapenen te hebben verschaft; maar een nog schitterender ondersteu ning van het Amerikaansch idealisme door deze heldhaftige Hollanders was, dat zij onze vaderlandslievende stich ters met vuur bezielden cn hun den weg wezen, waardoor zij. onverschrok ken door het lijden, door ontberingen en tegenspoed, ten slotte dat roemrijk doel bereikten, welke de vrijhcidslie- venden btoi. en in ons eigen land nog heden ten dage gezamenlijk vieren In deze universiteit, en in deze stad, gewijd door de traditie van opoffering voor de vrijheid, met de overwinning bekroond door Willem de Zwijger, het aartstype van vaderlander, komen wij te samen om hulde te brengen aan die groote mannen, wiens bezieling en hel denmoed, die ons, Nederlander? zoo wel als Amerikanen, de onbetaalbare schat van Vrijheid verzekerden. Wij zijn niet de eerste Amerikanen, die in deze gastvrije schaduwen zitter, want deze universiteit had onder haar alum ni, een president van de Vereenigde Staten. Toen John Adams gezant was bij de Nederlanden plaatste hij hier als leerlingen zijn beide zoons. Spre- kor haa'üe daaromtrent een en ander uit het dagboek van Adams, gedateerd 11 Januari 1781, aan. John Adams was een voortreffelijke menschenkenner. Alleen naar hun ar diensten beoordeelde hij hen. Daarom heeft zijn waardeering voor wat de Hollanders hebben bijgedragen tot co Amerikaansche buitengewone lw - nis. Hij schrijft in 179S d;v ;a v k land hij ook mocht zijn, hij u .ui

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1