NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1 JULI 1926 DAG-AGENDA. Oegstgeest. Woensdag 30 Jnni, s av. half negen Café-Rest. „Central", Ge versstraat 42, Jaarl. Alg. Vergadering der Oranje Vereen. Zaterdag 4 Juli 1926. 's Midd. drie uur. Rijn- en Schiekanaal (Tusschen zweminrichting en Cronesteijn) zwem wedstrijd en reddingsdemonstraties. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht ên Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juni tot en met Zondag 4 Juli a s. waargenomen door de apotheex van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telefoon 594. bréngen en dit ter beschikking van prof. Van Itallie te moeten stellen met het verzoek, daaraan de bestemming te geven, welke prof. Van Itailie het meest wenschelijk voorkwam. Vervolgens hebben onder anderen bet woord gevoerd prof. Goester, als collega, dr. Menlenhoff namens de pbarmacopae-commissie en de heer P. F. van Senus namens de studenten. Prof. van Itallie dankte in harte lijke bewoordingen voor de hulde hem gebracht en voor de blijken van sym pathie, welke hem in den vorm van bloemstukken, brieven, telegrammen enz. op dezen dag zijn geworden. Jubileumwedstijdcn Lcidsche Zwem- club. In aansluiting op de vele, reeds ver schenen mededeelingen omtrent de be langrijke wedstrijden die a.s. Zater dag zullen beginnen in verband rnet het 40-jarig bestaan der L.Z.C. vesti gen wij de aandacht op de in dit num mer voorkomende aankondiging, die nog eenige bijzonderheden bevat. Wanneer we het mooie weer van thans nog eenige dagen mogen houder, kan de L.Z.C. Zaterdag een geslaagden middag verwachten. Waterpolo. In de Zweminrichting „de Zijl" zal Vrijdagavond om 8 uur de poloclub „de Zij] I" een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen Je waterpolo club Neureus I" te Koog a. d. Zaan. Jubileum. De heer J. F. van den Wijngaard hoopt op 7 dezer den dag te herdenken waarop hij 40 jaren geleden in betrek king trad bij de firma F. van Dorp alhier. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zaT a.s IMaandag des namiddags te twee uur ivergaderen. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Stacls-genees- üieer voor het tijdvak I Juli 1926 Juli 1927. 2. Benoeming van een Stads-genees heer voor het tijdvak 1 Juni' 1926— 1 Juni' 1927. 8. Vaststelling van eene opgave van personen voor de benoeming van due leden van het College van "Zetters vbor •V Rijks directe belas.ingen. 4. Praeadvies op het vei zoek van j. IVerwer, om eervol ontsiagals leeraar aan de Tloogere "Burgerschool mee 5- jarigen cursus. 5. Praedvies op het ve zoek van-Mej. G. J. Wisseriburgh, om eervol on:s!aj£ als onderwijzeres aan de schoof 'Zuid singel A. 6. Voorstel tot aanvaarding van cfe irwaarden, waaronder door Gede- eerde Staten vergunning is ver- id voor den aan eg en ae exploita van een hoogspanningslijn ten loeve van de electriciteitsvoorzie- I d,er gemeente Voorschoten. Voorstei tot beschikbaarstelling geiden ten behoeve van cle bezoi- gmg van twee aan te sie.Ien brug- /ccliters. 8. Voorstel tot het verleenen van een subsidie voor 1926 aan de-Leidsche iVereeniging voor School- en Werk- tüinen en tot vaststelling van den des- betretienden begroo'ingsstaat. 9. Voorstel tot he: ver een en van eene jaaiiijksche subsidie aan de Leid sche bv ernciub' ten I e >oeve van hare redding-".h.. i•-••".ién tot vasts e.ling van dei fende begrotingsstaat. 10. YV.« mhcl tot wijziging van de begroeting dienst 1926, in verband met de toevoeging van een Secreiaris aan de Commissie van Advies voor Sociale Zaken. 11. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gel den voor de vcrbe:ering van urinoirs en privaten en den aanleg van elec- trische verlichting in het gewouw van 'de voormalige H.B.S. voor Jongens aan de Pieterskerkgracht No. 18; b. in zake de verhuring van het sub a bedoeld gebouw met het zich daarin, bevindend aan de gemeente toehenoo rend meubilair aan het genootschap i,,Mathesis Scientiarum Gemtrix". c. in zake de verhuring van de cus- toswoning van het oude Gymnasium gebouw aan de Lokhorststraat No. 16, aan het sub b. genoemd genootschap. 12. Voorstel in zake het ge/en van .een cursus tot omvorming van opper lieden en grondwerkers tot metselaar. 18. Voorstel tot wijziging en aanvul ling van de op 80 November 1925 vastgestelde verordeningen, houden de regeling van de jaarwedden der leeraren aan het Gymnasium, de Hoo- gere Burgerschool' met 5-jarigen cur sus en de Hoogere Burgerschool voor (Meisj es en van die der leeraren aan jde Kweekschool voor Onderwijzers en prtder wijzer essen en aan de aan die Kweekschool verbonden afzonderlijke jcursussen en tot opnieuw vaststelling |Van die aldus gewijzigde verordenin gen. .14. foorstel om over te gaan tot de» bouw. van een schoolgebouw, be- RECLAME. ivacii fiijzondere aanbieding: Zijden Onderjurk 1,90 Zijden Directoir 1,20 Sn allo kleuren. stemd voor gewoon lager onderwijs, op het terrein aan de Driftstraat en aan de Noordzijde van hei verlengde der Atjéstraat en tot beschikbaarstel ling van de voor den bouw en de in richting van de school benoodigde gel den. 15. Praeadvies op het verzoek van. het bestuur van de vereemging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Leiden, om toekenning van eene bij drage per Leidsche leerling op de Chr. Hoogere Burgerschool alhier, over het jaar 1928. ;j Li Spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Juni ingelegd f315.623.92 en terugbetaald f 326.325.62, terwijl 115 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 60 boekjes geheel werden uitbetaald. Ket tegoed der 16802 inleggers be droeg einde Juni f5.902.820.84. Hier ter stede is iemand aange houden, die trachtte een rijwiel te ver- koopen, dat hij te Rockanje bleek te hebben gehuurd en zich dus schuldig maakte aan oplichting. De man gaf eerst voor J. YV. Broek te heeten. Later noemde hij zich Ni- coiaas de Zeeuw, Hij is voorloopig* in bewaring gesteld, terwijl naar zijn eigenlijken naam een onderzoek wordt ingesteld Uit de gang van de leeszaal Reu- vens is gisteren een heerenrijwiel ont vreemd. Gistermiddag werd in de van de Werffstl'aat een jongen van li jaar, Chr. H. aangereden door een wielrij der. Hij viel en brak het rechterbeen. Per brancard werd hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht om te wor den behandeld. \7olgens ooggetuigen was de jongen zelf aan liet ongeval schuldig, daarbij gedurig voor den wielrijder heen en weer bleef loopen. BINNENLAND. Prinses Juliana te Bazel. Prinses Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht, aan de Nederlandsclie afdeeling van de Internationale Ten toonstelling voor Binnenscheepvaart en Waterkracht te Bazel. De Prinses werd rondgeleid door den secretaris van de Ned. Vereeniging voor Tentoon stellingsbelangen, den heer A F. P«. Snoek, tevens leider van de Nederland sche afdeeling, Verder bezocht de Prin ses verschillende instellingen te Ba zel. Verkiezing voor de Eerste Kamer. De statenleden, 'behoorende tot den Vrijheidsbond, in de provincies Gro ningen, Drenthe, Overijssel en Gelder land, hebben eandidaat gesield voor 't lidmaatschap der Eerste Kamer de heerén: mr. H. Smeenge te Amsterdam (aftr.'; mr. A. J. baron van Nagell van Ampsen te Laren, (aftr.): Joan Gel derman te Losser; dr S. E. B. Bierema te Usquert; jlir. mr. A. W. van Holthe tot Echten te Assen; J. Smid te Voor burg en mr. J. van Gilse te Steenwïjk, die allen de candidatuur hebben aan vaard. vDe P. C. Hooft. Het nieuwe motorschip van de stoom vaartmaatschappij Nederland, de P. C. Hooft, zal op of omstreeks 12 Juli van St. Nazaire vertrekken en als proef tocht naar Amsterdam varen. Het nieuwe spoorwegmaierieel. Plet lid der Tweede Kamer, de heer Duys, heeft tot den Minister van Wa terstaat de volgende vragen gëricht: Is het den Minister bekend, dat se dert geruimen tijd onder het reizend publiek dat vaak gebruik maakt van de electrische spoorwegverbinding Den Haag-Rotterdam (Hofplein), onge rustheid bestaat omtrent de vraag of het onlangs in gebruik genomen nieu we wagen-materieel wel voldoet aan de maximum-eischen van veiligheid, die daaraan worden gesteld? Is de Minister bereid een ernstig on derzoek te willen instellen, of inder daad dit nieuwe materieel niet de oor zaak is van de reeds een paar maal plaats gehad hebbende ongelukken, teneinde daarna de verzekering te kun nen geven, dat ook naar zijn oordeel, dit materieel, ook bij de verhoogde snelheid waarmede gereden wordt, met het oog op de veiligheid van het pu bliek voldoet aan wat bij den huidigen stand der techniek daaraan als eischen mogen worden gesteld? Bestaat het voornemen ditzelfde ma terieel strak9 in dienst te nemen ook op de lijn RotterdamDen HaagAm sterdam? Zoo ja^acht de Minister ook dit met het oog op de veiligheid van het pu bliek verantwoord? Het Engelsrèe invoerverbod van vleesch. Reuter seinde gisteren uit^ Londen: In het Lagerhuis is den minister van landbouw de vraag gesteld, of hij weet dat de boeren in de buurt van Elm- 9tead, waar het mond- en klauwzeer onlangs is uitgebroken, zich zeer onge rust maken, omdat zij denken, dat de vrije invoer van aardappelen uit Ne derland in kratten, bedekt met paklin- nen, dat dikwijls meer dan eens ge bruikt wordt, besmetting zou kunnen veroorzaken. minister antwoordde, dat onder zoekingen, daarnaar ingesteld, geen verband hebben aangetoond, tusschen de ingevoerde aardappelen en het uit breken van de ziekte. De kratten en de verpakking komen zelden op de boer derijen en spr. is van meening, dat er geen noodzakelijkheid van onmiddel lijk ingrijpen bestaat, aangezien de toe stand nauwkeurig wordt nagegaan. Antwoordend op een nadere vraag zeide hij, dat als een hoer deze soort van verpakking wantrouwt, hij het middel daartegen grootendeels in de hand heeft. De verkeers- en wegverbetering. Het treurig ongeluk dat onlangs op dén Bussumergrindweg plaats had, heeft opnieuw de aandacht gevestigd op liet nieuwe ernstige gevaar, dat op onze wegen dreigt als gevolg van de gladheid der oppervlakte. De wegencommissie van den A.N.W. B. en de K.N.A.C. heeft thans besloten een nauwkeurig onderzoek in te stel len naaide oorzaken van de gladheid en roept daartoe de medewerking in van alle automobilisten door liaar zoo veel mogelijk gegevens te willen ver strekken omtrent wegvalcken welke hun bij ondervinding door hun glad heid hinderlijk of gevaarlijk zijn ge bleken. Bij die opgaven verzoekt zij te ver melden: 1. De plaats van het wegvak, welke zoo nauwkeurig mogelijk zal zijn op te geven, aangezien op meerdere wegen verschillende soorten asfaltdekken toe' gepast zijn, welke voor den leek de zelfde zijn, maar dié iri werkelijkheid belangrijk verschillende eigenschap pen bezitten. 2. De datum en het uur waarop het feit werd geconstateerd. 3. De weersomstandigheden, bijv. droog weer, motregen, flinke regen, bij liet begin van of kort na een regenbui, enz. 4. De omstandigheden, waaronder eventueel een ongeval heeft plaats ge had. 5. Alle bijzonderheden, welke naar eigen meening van belang kunnen zijn 6. Naam en adres van den bericht gever. De opgaven gelieve men te richten aan het adres van den secretaris-inge nieur der wégencommissie, Parkstr. 18, Den Haag. De Maatschappij. In „De- Maatschappij" van 1 Juli '26 vervolgt de heer L. Bückmann zijn be schouwingen over Ver 1 apin a. van Sui ker- cf. Y!ees,ci)}itcijns? Het urgente vraagstuk van Wegennet en Wegenbe lasting wordt besproken door v. d M De rubrieken: #Vakbewe£ng en Arbeids markt; Bedrijf en Handel; Welstand en Zorg; Verkeer en Transport bevat ten als steeds in diverse artikeltjes actueel nieuws Ook de pagina Vrou- wenbelangen wordt door Constance SI rijder met de nuns te zorg geredi geerd. Ter illustratie zijn ditmaal opgeno men een drietal gereproduceerde et sen van Frans Everbag, terwijl de pe'n- teekening handelt over C.N V. en Bond van Chr Postambtenaren. Nederlandsche boekenproductie. Er ziin blijkens een statistiek in liM „Nieuwsblad voor den Róekhan el' over het jaar 1925 ruim tweehonderd boeken en tijdschriften meer versche nen over 1925 '6332) dan over 1924 66123). Aan vertaalde romans zagen er 310 het licht in 1925 en 332 in ^324 Daarentegen waren er in het stee- noemde iaar 221 nieuwe uitgaven van ocvspronkeliike romans, tegen 169 in 1924. Het aantal letterkundige tijd schriften schijnt te verminderen, doch in het geheel nam het aantal tijdschrif ten. ondanks het zeventigtal waarvan de uitgave moest worden gestaakt, sinds 1924 toe van 1170 tot 1246 RECLAME. Mijnhardi's Laxeertabietten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DE AARDBEVING OP SUMATRA. Nadere berichten. Reuter en Aneta-telegbammen mel den het volgende: De gouverneur van Sumatra's West kust, teruggekeerd van een tournée door de dooi* de aardbeving geteisterde gebieden, deelt mede, dat het moeiijk was om het aantal dooden te Padang Pandjang te schatten, daar de catastro phe voorviel op den wekelijkschen marktdag (en dus velen naar de hoofd stad waren getrokken). Hij meendé echter dat 20 Chineezen en 50 inlan ders om het even waren gekomen. Bijna alle steenen gebouwen zijn in gestort. De bevolking, bevreesd voor nieuwe aardschokken, kampeert in tenten. Nog vele lijken onder de pninhoopen. De resident keerde gisteravond te Padang terug en deelde aan den cor respondent van Aneta nog mede, dat te Padang Pandjang nog vele lijken onder de puinhoopen liggen. Auto s en vrachtauto's rijden heen. en weer voor de overbrenging van gewonden naar Fort de Koek. Gezegd kan wor den, dat vrijwel alles, wat van steen is is ingestort. Geheel Padang Pandjang kampeert in tenten, zelfs zij, wier bou ten woningen overeind zijn gebleven. Het controleurskantoor op Fort van der Gapellen is ingestort. Een vuurkolom. Maandagmiddag 12 uur is te Solok een vuurkolom hoven den vulkaan Ta- lang gezien. Hetzelfde is te Loeboek en te Selasa waargenomen. In de plaatsen tusschen Padang Pandjang en Fort de Koek zijn talrijke dooden en gewonden vooral te Soen'gei Boeloe. De militairen te Fort de Koek verleenden direct krachtdadige hulp. De streek biedt volgens een oogge tuige een troosteloozen aanblik. Langs den weg ontmoet men telkens inlan ders, op draagbaren dooden en gewon den vervoerend. Tot dusver is bekend, dat op Fort van der Capellen de gevangenis is inge stort. Een paar gevangenen zijn ge dood. De goedang (pakhuis) van een Chinees is ingestort. Het autoverkeer van Padang naar Fort de Koek is mogelijk via Loeboek Basoeng en Matoér. Ghineesche slachtoffers. Onder, de slachtoffers van Padang Pandjang zijn bekende Chineesche in gezetenen uit Padang. Een bekende Padangsche Chinees verloor twee kin deren, die met vacantie te Padang Pandjang vertoefden, benevens andere familieleden. Totaal zijn te Fort de Koek drie gebouwen vernield, terwijl daar één persoon werd gedood. Deelneming in den Volksraad. In den Volksraad herinnerde cle voor zitter aan de Aneta telegrammen in zake de ramp in cle afdeeling Padang. Hij meent in den geest van den \7olks- raad te handelen met het uitspreken van diepe deelneming naar aanleiding van het gebeurde. Spr. hoopte, dat de ramp minder erg zal zijn dan tlians wordt geloofd. Een nieuwe aardschok. Vannacht even na drie uur is een nieuwe, krachtige aardschok gevoeld. De menschen vluchtten in paniekstem ming. Het treinverkeer. Officieel wordt uit Fort de Koek ge meld, dat in de afdeeling Agam 34 doo den en .verscheidene gewonden zijn. Te Solok zijn de winkels op den pa sar grootendeels verwoest. De pasar- loodsen zijn blijven staan; eveneens alle gouvernementsgebouwen. De pa- sanggrahan en cle assistent residents woning zijn zeer ernstig beschadigd en onbewoonbaar geworden. Het treinverkeer So lok-Sa'wah Locn- to, ig geheel gestremd. De schade aan den pasar te Solok wordt globaal geraamd op een ton, te Sawah Loento is de meeste schade aan het kantoor van het B. B., en aan cle onderwijzerswoningen in de onder- districten i'alag en Tjoepak toege bracht. Posi, Seüegfaaf en telefoou. De postschef te Padang seinde dat het post- en telegraafkantoor te «*- dang Pandjang geheel is verwoest, zoo mede het grootste deel van cle koua. De telegraaflijnen in de Aneikioof zijn beschadigd of verplaatst. RECLAME. L. VAN ESCH Wzei., DOrC.SRSTEEG 5. Wüielennisscliaentn, ieder zin! 33 30 10,75 LET OP JUiST AJNES. 5019 BUITENLAND. iEINANC13ELE TOESÏAND IN FRANKRIJK. De verklazmg ciei nieuwe regeering. De algemeene toezeggingen in ue verklaring van cle nieuwe regeering Br land, die Dinsdag in de Kamer is afgelegd, hebben bijster weinig om het lijf, en in bijzonderheden is zij niet ge treden. Zoo moest de ontvangst wel koel uitvallen. De interpellaties over het financi eel© beleid zijn uitgesteld tot de vol gende week, waarna Caillaux in over leg met de commissie van financieele deskundigen zijn plannen boopt uit gewerkt te hebben en dan begint de eigenlijke slag voor de regeering pas. Het feit dat slechts 292 Kamerleden voor de verlaging van de interpella ties stemden en ongeveer honderd zich buiten stemming hielden, gaf de ko-ele atmosfeer aan. waarin de Kamer de nieuwe regeering ontving. Als Caillaux, gelijk de verklaring toezegt, tegelijk door verlaging van de inkomstenbelasting en zegelrechten het kapitaal kan gerusstellen en den franc stabiliseeren en terloops de on afhankelijkheid van de Bank van Frankrijk onaangetast laten, lijkt Lij wel een duivelskunstenaar en mis schien achtte de Kamer dit alles nog te mooi, om het zoo maar te kunnen gelooven. Ten slotte ontbrak de gewone op wekking uit vroegere regeeringsver- klaringen niet, dat de ernstige finan cieele toestand snel handelen vereisoh- te en men daarom de politieke geschil len zooveel mogelijk moest laten rus ten. STORMACHTIGE TOONEELEN IN, DEN RIJKSAG. Communistische beschuldigingen tegen den ex-Keizer en Hindenburg. Het is gisteren in tien Rijksdag tot stormachtige tooneelen gekomen, als gevolg vain een rede van een Coramu- nistischen afgevaardigde, die in het de bat over de schadeloosstellingen-over den voormaligen keizei* sprekende, dezen „den deserteur Wilhelm" noem* de. Toen de afgevaardigde zeide: „De lafaard, heeft er niet eens aan gedacht in nood en dood bif zijn volk te blijven, zooals hij beloofd had" ontstond op do banken der rechterzijde groot, tumult. De Voorzitter verklaarde, dat de manier van uitdrukken van den afge vaardigde zeer onparlementair was. Deze. Tiedt genabmd, herhaalde cjaarop zijn beschuldigingen en riep uit: „De deserteur Wilhelm is een be klagenswaardige lafaard!" President Lcebe riep hem opnieuw tot de orde. In het geheele Huis en op alle tribunes heerschte groote onrust. Tiedt. keerde zich daarop tegen Rijks president YTon Hindenburg, die den soldaten land en woningen beloofd had en riep: „Von Hindenburg heeft evenals Wilhelm erbarmelijk zijn woord gebroken!" (Daverend applaus bij de Communisten.) Groote opwin ding op cle banken der Rechterzijde.) Tal van afgevaardigden werden door den voorzitter tot de orde geroepen. De mijnwerkersstakiag in Engeland. Bij cle behandeling van de Vet op den achturen-dag in het Lagerhuis in comité diende kapitein Wedgoocl Benn (lib.) een amendement in, dat de wet ieder oogenblik zou kunnen worden ingetrokken of - geschorst hij een be sluit van beide huizen van lmt parle ment. Sir Arthur Steel Maitland. de minister van arbeid, verzette zich te gen dit amendement, aangezien de regeering altijd, aks bet noodig mocht zijn, de bevoegdheid heeft, intrekking of schorsing van de wet voor te stel len. Het amendement werd daarna verworpen. Ofschoon in welingelichte politieke kringen algemeen erkend wordt, dat cle pogingen tot bijlegging van het conflict in cle mijnen voortgang maken wordt toch gewezen op het totaal on officieel karakter clier pogingen. Er hebben gedachtenwisselingen plaats tusschen de betrokken'partijen en de vertegenwoordigers der regee ring, maar officieele onderhandelin gen hebben nog niet plaats gehad. Be werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozen beliep op 21 Juni 1J334.7C0, een vermeerdering met 4761, vergeleken bij de vorige week. en met 335.033. in vergelijking met een iaar geleden. In het getal zijn natuur lijk het millioen stakend© mijnwer kers niet begrepen. Griekenland en Servië. De Atheensche correspondent van cle Neue Freie Presse heeft een onder houd gehad met Roefos, den Griek- schen minister van buitenlandsche za ken, die hom bevestigde, dat Grieken land bereid is een waarborgverdrag met Servië te sluiten. Dö betrekkin gen tusschen beide landen zijn thans weer even goed al9 bij don Balkanoor log van 1912. Saloniki zal'tot een gi'oo te haven gemaakt worden. Epmmen op de markt te Sofia. De Parijsche Matin meldt, dat er 4 bommen geworpen zijn op het markt plein te Sofia, waarvan er drie zijn ontploft. Verscheidene voorbijgangers werden gekwetst. De daders zijn onbe kend. Aardschok in de Vogezen. De Matin" meldt, dat te Remire- mont Vogezen) Dinsdagavond om 11 uur een aardschok werd gevoeld. De schok, die eenige seconden aanhield, en in het geheele arrondissement is waargenomen, is voorafgegaan door een iichte beving, die eenigen tijd aan-, hield. In. sommige huizen werden de meubelen van hun plaats geschoven. Door hetzelfde verschijnsel werden de bewoners van Saint Dié en Beilort s nachts wakker geschrikt. Opstandige arbeidsters te Sjanghai. Onder de bevolking van Sjanghai beerscht groote ellende, ten gevolge van b-ft mislukken van djn rijstoogst. In alle fabrieken gist het en er zijn reels talrijke stakingen uitgebroken, met het doel. hoogere loouau to ver krijgen. Zaterdagmiddag j.l. zijn naar dé „Daily Mail" verneemt, veertien dui zend arbeidsters der zijd e fabriek »n in staking gegaan. In tien fabrieken heb ben zij de machines vernield. De poli tie, die de orde poogde te herstellen, werd op de vlucht gejaagd. Vervolgens moesten de bureaux der vak vereen1'-* gingen het ontgelden; alles werd f'oor de woedende vrouwen kort en klein geslagen. Zij ranselden de leiders der vakver- eenigingen, die in baar handen vielen, duchtig af; hierbij maakten zij zelfs geen uitzondering voor Sji-sjing, de eenige arbeidersleiclster in China. De strijd in Syrië. Er treedt een groot© moeheid aan den dag bij de bevolking van D.jebel- druse, ondanks den druk, die er op haar geoefend wordt door sultan A- trachi. Tal van chefs zijn geneigd tot onderwerping. Hoog water te Belgrado. Volgens een Bel ga-bericht uit Bel grado dreigt het wassen van den Do- nau boven Belgrado den vorm van een ramp aan te nemen. Pest te Leon. Reuter meldt uit Leon, dat de over stroomingen gevolgd zijn door pest. Op het oogenblik zijn nog 6000 families zonder onderdak en zonder voedsel- Het aantal dooden bedroeg thans 250. KORTE BERICHTE* Zooals gemeld, hebben, in enkele steden van Joego-Slavië betoogingen plaats gehad tegen de ratificatie van het I ali aa a scth - Joego- S lav isch v er drag Volgens berichten uit Karlsbad! is de voormalige premier van Joego, Slavië, Pasitsj, die sinds eenigen tijd in deze badplaats vertoett, ernstig ziek. President von Hindenburg zond aan Koningin Wilhèhnina een tele-' gram van nulde m dank nW aaniSü

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2