CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7de JAARGANG DINSDAG 29 JUNI 1926 NUMMER 1759 BUREAU: Hooigracht 35 Tel. 1278, Postgiro 58936 Leiden jgïSW Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS Id Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 en nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Scherpe critiek. Door het „Handelsblad'' wordt seller pe critiek geoefend op het Noder- landsch-Duitsche Handelsverdrag, dat thans aan de Staten-Generaal ter goed keuring is voorgelegd. Herinnerd wordt aan de volgende passage uit het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer: „Vrii algemeen wa3 men van mee ning, dat dit tractaat in vele opzich ten \oor Neaerland onbevredigend is. Voor den tuinbouw en de zuivelpro- durtie moge iets zijn bereikt voor in dustrie en vervoerwezen is vrijwel niets verkregen." Het „Handelsblad" voegt hieraan toe, dat er inderdaad allé reden is voor deze scherpe critiek, daar de belangen van onze handel en nijverheid door deze overeenkomst op de meest vol strekte wijze zijn verwaarloosd. De regeering was volkomen op de hoogte met de wenschen en verlan gens der betrokken kringen, maar naar /uit de Memorie van Antwoord blijkt, heeft zij daarvan geen gebruik gemaakt. „De regeering aldus bedoelde Me morie beschikte over de' lijst van artikelen waarvoor verlaging van in voerrecht werd gewenscht. Om rede nen van opportuniteit scheen het ech ter geboden, het aantal der voor te brengen verlangens vrijwel te beper ken tot die artikelen, welke onder het euvel der specificatie leden." Van het beschikbare materiaal werd •dus geen gebruik gemaakt, waaruit het Hdbl. concludeert, dat hij onder handelingen dus willens en wetens al le rechtmatige verlangens van handel en nijverheid eenvoudig zijn gene geerd omdat dit nu eenmaal het ge makkelijkste leek. Toegegeven moet worden dat ten aanzien van land- en tuinbouwproduc ten wel een en ander bereikt is. De re geering rekent toch voor'dat de verla- ~giTï£" van invoerrechten voor aardap pelen, kool, sla, aardbeien bloembollen planten en kaas op circa mil noen en op gecondenseerde melk, en melk poeder op f 1.68 millioen kan worden becijferd. Hier Maat echter tegenover lat de bepalingen omtrent den 'wederzijd- schen steen kol én invoel een zeer ongun stig.-ii mdruk makpn. Bepaald is. dat, beide partijen geen toestand zullen laten ontstaan, ongun stiger dan de thans bestaande. De bestaande toestand is echter deze dat Duitscbland onbelemmerd zijn steenkolen in Nederland invoert, maar dat de invoer van Nederlandsche ko len in Duitschland is verboden, en al leen krachtens speciale vergunning, welke slechts zelden wordt verleend, mogelijk is. Van den totalen uitvoer van steenkolen uit Duitschland in 1925 ad 22>S millioen ton ging naar Neder land niet minder dan 6 XA millioen ton. Daarentegen is de Nederlandsche steenkolenexport naar Duitschland sinds 1913 van 27.22 pet. onzer produc tie tot 2.96 pet. gedaald. „Het behoeft, zoo besluit het Hdbl. na het vorenstaande geen betoog, dat wij met buitengewoon weinig enthou siasme tegenover het ontwerp han delsverdrag en de voorgestelde verlen ging en wijziging der crejietovereen- komst staan. De belangen van onzen land- en tuin douw maken het moeilijk, om tot ver werping te adviseeren, te meer omdat de Duitsche regeering, hangende de behandeling der overeenkomst op de desbetreffende goederen voorloopig reeds de overeengekomen tariefverla ging' heeft toegepast. Bij verwerping zouden derhalve aanzienlijke bedra gen nagevorderd kunnen worden, waaruit voor deze kringen ernstige moeilijkheden zonden kunnen ont staan. Maar aan den anderen kant kan de toestand er voor onze geheele indus-, trie bij een verwerping, der overeen komst onmogelijk slechter op worden dan volgens de thans aanhangige voorstellen, terwijl, zulk een verwer ping bovendien de mogelijkheid zou openen, om ook ten aanzien van cle voor onze havens zoo noodlottige uit- zonderingstarieven eP de' Duitsche spoorwegen betere voorwaarden te be- dingen tégenover de gro.ote voordee'en die wij Duitschland ten opzichte van de credietovereenkomst in uitzicht ge steld hebben." V Billijke critiek? Aan de critiek door het „Handels blad" op het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag kan zeker niet alle be teek en is worden ontzegd. Men krijgt inderdaad den indruk, dat Nederland aan het kortste eind trekt: De vraag kan echter gedaan worden of deze critiek, vooral nu. ze van. d i e zijde komt, billijk kan worden ge noemd. En dan aarzelen wif niet, die vraag in ontkennenden zin te beantwoorden. Erkend moet toch worden, dat de regeering, dank zij de liberale han delspolitiek door organen als het Han delsblad altijd door dik en dun ver dedigd, bij de onderhandelingen in een zeer ongunstigè positie* was ge plaatst. Zij moest zich verdedigen, maar de wapenen waren haar al hij voorbaat uit de handen geslagen. Zij moest onderhandelen, maar de vrijzinnigen, het Handelsblad voorop, hadden er voor gezorgd, dat zij met leege handen stond, en dat zij niets had aan te bieden. Toen onder de Kabinetten Kuyper en Heemskerk voorstellen werden in gediend, om ons tarief van invoer rechten te herzien, teneinde de posi tie van onze industrie eenigermate te versterken, en de regeering wapenen te geven waarvan bij onderhandelin gen als nu met Duitschland gevoerd, een dankbaar gebruik gemaakt zou kunnen worden, werd van vrijzinnige zijde een verwoede campagne ge voerd om dit te verhinderen. De buitenlandsche fabrikanten, in hun eigen land krachtig beschermd, mochten rusteloos bezig zijn om onze industrie te kortwiekefl, maatregelen daartegen mochten niet worden geno men, -Mr. Pierson mocht dan al toege ven, dat wij ons, dank zij het, buiten landsche recht, met lager prijzen en een geringer omzet tevreden moesten stellen, dit kon voor de vrijzinnigheid geen reden zijn het hoog geloofde stel sel van eenzijdigen vrijen invoer los te laten. Slag op slag mocht blijken, dat' de Regeering bij het voeren van onder handelingen in een ongunstige posi tie verkeerde, alles werd beter geacht dan het z.g. vrijhandelsstelsel te laten varen. De kwade gevolgen van deze poli tiek hebben we nu weer eens aan den lijve gevoeld, en zullen we ook in.de toekomst blijven gevoelen. De critiek van het „Handelsblad" aanvaarden wij. Maar dan niet in de eerste plaats als critiek op de Regeering, maar als cri tiek op de handelspolitiek door het „Handelsblad" sinds jaar en dag ver dedigd. Dat bij de gevoerde onderhandelingen vrijwel niets verkregen werd, is van die handelspolitiek een gevolg. STADSNIEUWS. Leidsche Chr. Oranje Ver, Naar wij vernemen zal de Leidsche Chr. Oranje Vereen, ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Konin gin op 31 Augustus a.s. eeii Tuinfeest organiseeren. Onder-officieren Schietvereeniging „Generaal Snijders". Op Zaterdag 3, 10 en 17 Juli a.s. des n.m. 3 uur zullen de wedstrijden plaats hebben om den C. P. Ivok-heker. 10 Schoten knielende houding (geen proefschot).. Schijf, Iersche telling 1 12 afstand 100 M., baan 6 te Katwijk. De onderlinge wedstrijden volgen op 24 én 31 Juli, 7 en 14 Aug. a.s. op de banen te Katwijk, aanvangende ojn 3 uur namiddag en zullen bestaan uit: Personeele wedstrijd, 5 schoten, hou ding naar keuze (één serie); Vrije Baan-wedstrijd, 3 schoten, hou ding naar keuze (series onbeperkt); Geluksbaan-wedstrijd, 5 schoten, houding naar kpuze ((één serie); Afstand en schijf als bovengenoemd. Spoorwegongeluk bij Voorschoten. De goederentrein 3103, komende uit Amsterdam, die te 1.55 uur gistermid dag uit Leiden naar Rotterdam was vertrókken is éven voorbij Voorscho ten ter hoogte van wachtpost 65 ont spoord. De tien achterste wagons, be laden met visch, de andere met paar den, zijn uit de rails geloopen. De bovenleiding voor de electrische spoorlijn Den HaagAmsterdam werd ernstig beschadigd en ook overigens is er nogal belangrijke materieele scha de. De oorzaak van de ontsporing is nog niet hekend. Aan een wissel kan de oorzaak niet worden toegeschreven, aangezien daar ter plaatse geen wis sel is. Pensoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit Den Haag en Amsterdam wer den terstond werk treinen met materi aal naar de plaats van, het ongeval ge zonden. Onder leiding van den inge nieur van tractie uit Amsterdam, den heer A .E. R. Arnold, werd dadelijk be gonnen om de ontspoorde wagons weer op de rails te brengen. Zoodra het ongeval bekend was, na men de chefs van de stations Den Haag en Voorschoten, maatregelen om het verkeer tnsschen genoemde stations over één spoor te leiden, opdat er zoo weinig mogelijk stagnatie in den dienst op deze drukke lijn zou ontstaan. Toch hadden de treinen over dit tra ject ongeveer 3 kwartier vertraging. De trein die gistermiddag om 4.05 uit Leiden vertrok, kwam pas 5.10 te s- Gravenhage aan, terwijl de reis an ders slechts 16 .minuten duurt. De trein, die gisteravond 6.14 uit Den Haag zou vertrekken, kon pas om tegen 7 uur vertrekken, omdat gewacht moest worden tot de trein uit Leiden binnen was. Gisteravond om 8 uur was de dienst over dubbel spoor weer normaal. Het Kamerlid Duys. Het lid der Tweede Kamer, de heer G. W. J. E. Duys, die den 1(M en Decem ber 1924 met goed gevolg aan de Uni versiteit alhier het cand. examen heeft afgelegd, zet ondanks zijn drukke be zigheden als Kamerlid zijn studie voor den titel van Mr. in de rechten onver droten voort. Gistermiddag heeft hij met goed ge volg bij de hoog leeraren Blok en van Blom tentamen gedaan in strafrecht en strafvordering en economie. De heer Duys hoopt nfg vóór de Kerstvacantie zijn doctoraal te doen. Ontslag. Aan den concierge van het Kanton gerecht alhier, is in verband met de daar plaats géhad hebbende onregel matigheid, met ingang van heden ont slag verleend. Als tijdelijk concierge is aangestelü de gepens. rijksveldwachter Groenen dijk. Stadsevangelisatie der Geref. 'Kerk. Door verschillende omstandigheden zal de eerste repetitie van het koor der Satdsevangelisatie der Geref. Kerk niet Woensdag a.s. te 8 uur in de con sistorie der Oude Vest-kerk plaats heb 'ben,e-docli Vrijdag 2 Juli a.s. des avonds te 8 uur in de Hooigrachtkerk. Men zie de betreffende advertentie in dit nummer. Gubu-demonstratie. De firma Vroom en Dreesmann de monstreert dezer dagen onder veel be langstelling van de zijde onzer huis vrouwen een nieuw systeem van „Weck-en", het luchtledig maken van de bekende W.eckflesschen, waarin ge durende het ingetreden seizoen de groenten worden geconserveerd. Tot heden was het luchtvrij afsluiten der Weckflesschen een vrij omslachtig werkje, waardoor het voor vele huis moeders, die wel lust maar niet vol doende den tijd hadden, zijn aantrek kelijkheid verloor. Het nieuwe hulpmiddel is vooral van beteekenis daar het 't systeem van Weck in sterke mate heeft vereen voudigd. Was het tot heden gebruikelijk, dal men de pan met gekookte groenten of vruchten tegelijk in den Weck-keteJ plaatste, ten einde' de flesschen lucht ledig te maken, thans behoeft men niet meer te riskeeren, dat bij het weigeren van één flesch het geheele proces her haald moet worden, doch kan men de flesschen in enkele seconden één voor één luchtledig maken. Men gebruikt daarbij een eenvoudig geconstrueerd en van een handvat voorzien staafje, dat aan het eind ge vuld is met een. watje, afgemonteerd met koper, en door 8 gaatjés poreus gemaakt. Men doopt de punt in alcohol, steekt ze aan laat er boven een glas watei' de overbodige druppels afloopen en brengt haar dan vlug .onder t deksel van de Weckflesch, die op een kier ge houden wordt. De zuurstof in de onder den deksel aanwezige' lucht,waarom den deksel aanwezige lucht, waarom het gaat, is door de alcoholvlam on middellijk verbrand, men trekt het staafje terug en drukt het deksel toe, waarmede het doel is bereikt. Het proces is dus wel zeer eenvou dig, en toch niet minder afdoende. Te begrijpen valt, dat deze vinding veel belangstelling heeft, zoodat de vorige demonstratie verleden week door 1200 dames werd bezocht. Aanstaanden Donderdag wordt weer een demonstratie gehouden. Men zie de aankondiging in dit nummer. Geslaagd is voor het Mercuriusdi- ploma Engelsche handelscorresponden denti-e Mej. C. Hermans te Oegstgeest. leerlinge van Mej. M. P. Zaalberg al hier. Ds. Joh. W. Groot Enzerink, Ned. Herv. pred. alhier komt voor op een drietal, opgemaakt door de Confessio neel© Kiesvereeniging „Evangelie en belijdenis" te den Haag voor de bezet ting van een 17de predikantsplaats aldaar, speciaal voor den jeugdarbeid. BINNENLAND. DE TABAKSWET. De invordering van het vergunnings recht. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de artt. 15, 50 en 51 der Tabakswet. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend: Volgens de bestaande regeling, ver vat in art. 15, 10e lid is voor de be- drijfsvergunning een vergunnings recht verschuldigd van f 5 per jaar; de ze bepaling wordt zoo toegepast, dat het recht geheven wordt voor,/het tijd-c vak ingaande met de dagteekeniug der vergunning. Het gevolg hiervan is, dat de ont vangers het geheele jaar door hun aan 'dacht aan de inning van het vergun ningsrecht moeten besteden. Hun ad ministratie zou niet onbelangrijk wor den vereenvoudigd indien de verval dag van het vergunningsrecht voor al le vergunninghouders dezelfde was. Bij het verleenen van een nieuwe ver- guning behoort dan het recht óver het loopende jaar naar tijdsgelang te wor den berekend. Voorts heeft de ondervinding ge leerd, dat de ontvangers bij de invor dering van het vergunningsrecht ern stige bezwaren ondervinden. Het eeni- ge dwangmiddel dat hun daarbij thans ten dienste staat is intrekking van de* bedrijfs vergunning. Wegens het groot aantal wanbetalers is.het ech ter practisch onmogelijk in alle geval len gebruik te maken van deze be voegdheid. Aafi dezen toestand kan een eind worden gemaakt door het vergunningsrecht te doerè innen hij dwangbevel evenals dit met de accijn zen geschiedt. Voor de aanmaning zou een bedrag van f 0 25 kunnen worden gevorderd. Thans geschiedt de uitreiking koste loos terwijl nagenoeg alle vergunning houders een aanmaning afwachten. DE UITOEFENING DER TAND PROTHESE. l5e bevoegdheid der technici. Een wetsontwerp is ingediend tot herziening van de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925. In de memorie van toelichting zegt de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende: Bij de behandeling van de interpel latie van mevr. de VriesBruins naar aanleiding van de uitvoering va;i de wet van 29 Juni 1925 is gebleken, dat naar het vrijwel algemeen gevoelen van de leden der Tweede Kamer voor melde wet veel ruimer is uitgevowr 1 dan bij het tot stand komen der wet bedoeld \uerd en werden feiten rneetre- deefd, die erop wezen, dat in verschil lende gevallen .het visum is verleend, waarin niet werd voldaan aan het ver- eischte, hetzij van de volledige uitoefe ning van de tandprothese als beroep vóór 10 Juni 1913, betzij van de be kwaamheid daartoe. De minister heeft mede den indruk verkregen, dat de wet veel ruimer is toegepast dan de wetgever bedoeld heeft en dat er een bijzondere maatregel noodig is om de gevolgen van de wet te brengen binnen de grenzen, die men zich gedacht heeft, toen zij tot stand kwam. De aangewe zen weg van herstel is een revisie van uitvoering, Incidenteele revisie, naar gelang gevallen worden aangebracht, is niet gewenscht, omdat daarbij het toeval en een soort van aanbrengen een groote rol zouden spelen. Ter wille van de rechtvaardigheid zal de revisie een algemeen karakter moeten dragen. Zij, wier bewijzen van vestiging krachtens de wet van 29 Juni 1925 zijn geviseerd, zullen andermaal hun stukken moeten overleggen. Daar na zal opnieuw worden onderzocht o. het visum kan worden verleend. Blijkt, dat het visum ten onrechte is verleend dan zal het ongedaan worden gemaakt Wanneer alle gevallen zijn afgehan deld, zal de dag moeten worden be paald, waarna allen, die niet zijn in het bezit van een gereviseerd bewijs van vestiging, niet bevoegd zullen zijn tot de volledige tandprothese. De minister stelt zich vöor, dat de commissie van advies zal bestaan uit een voorzitter, die jurist is, benevens twee tandartsen en twee t'andtechnici. Voor de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925 zal die commissie moeten adviseeren over de volgende vragen; 1. Heeft de verzoeker vóór 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als be roep toegepast? Daarbij valt in acht te nemen: a. dat onder „volledige tandprothe se" in overeenstemming met het arrest van den Hoogen Raad van 9 Februari 1920 is te verstaan vervanging van zie ke of niet meer aanwezige tanden of kiezen door kunsttanden of kunstge bitten, zoo*noodig na het daarvan .ge schikt maken van den mond; b. dat van „beroep" kan worden ge- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'ui-at Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belanorijkste nieuws in dit Nummer, Binnenland. Ds. J. J. Impeta neemt afscheid vaA de Geref. Kerk te Katwijk aan Zee. Een goederentrein bij Voorschoten ontspoord. Het antwoord van Ds. C. Vermaat op de door de classis gestelde vragen. Door de Regeering is een wetsont werp ingediend tot herziening van de V/et inzake de tandprothese. Hevige aardbeving te Padang. Buitenland. Heden in het Fransche parlement voorlezing der regeerwgsverkiaring. Het afscheid van Mr. Zimmerman te - Weenen. Het wetsontwerp tot werkverlengrng in het Briiscke Lagerhuis. sproken, zoowel wanneer men regel matig in dienst van een ander, als wanneer men regelmatig zelfstandig, vcor eigen rekening heeft gewerkt. Wel zal het noodig zijn dat i'-1 verzoe ker aan de monden van patiënten ge werkt heeft 2. Heeft de verzoeker opleiding ge noten, die waarborgt, dat hij bekwaam is voor de toepassing der volledige tandprothese? Hierbij valt vooral in acht te nemen: dat een diploma niet een absoluut ver- eischte is, maar dat, in overeenstem ming met hetgeen door den minister bij de behandeling van het wetsontw*erp is gezegd, ook op andere wijze van de bekwaamheid kan blijken. Zoo zal ook mogen blijken, dat Je praktijk een oefenschool is geweest. In overeenstemming met de wet zullen dan zij, die vóór 10 Juni 1913 de volle dige tandprothese als beroep toepas ten, en bekwaam zjjjvi" sum verkrijgen. Zij, die aan hei eerste vereischte niet voldoen, zullen, ook ai zouden zij thans ten volle bekwaam zijn, niet het visum mogen verkrijgen. Onafhankelijk van dit wetsontwerp zal binnenkort krachtens den slotzin van het eenig artikel van de wet van 29 Juni 1925, de dag worden bepaald, welke in dien zin wordt bedoel i. In alinea 3 van het ontwerp wordt een titel voor de toegelaten poseren voorgesteld. Zij zullen bevoeg-l zijn tot n groot gedeelte van de lau heel kunst. In beginsel vkunnen zij dus „tandheelkundigen" worden genoemd, met bijvoeging evenwel van de wet, krachtens welke hun deze* speciale bo- voegdheid is verleend. Hiertegen kan te minder bezwaar zijn, wanneer de uitvoering van de wet meer in overeenstemming met de De- doeling plaats beeft. Ned. Verbond van Ziekenkassen. Te Delft is Zaterdag de Zuid-Hol- landsche provinciale vergadering van het Nederl, Verbond "van Ziekenkassen gehouden onder leiding van den heer C. Blanker, uit Rotterdam. De secreta ris bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, ondanks het uitblijven van de Ziektewet, het aantal aangesloten kassen stijgende is. Hij gaf voor de pro vincie een statistische overzicht, dat binnenkort in boekvorm en voor het geheele land van de aangesloten kas sen zal verschijnen. Na de pauze heeft bet woord gevoerd de voorzitter van het Verbond, de heer H. Neuteboom, uit Den Haag, over de wenschen van het Verbond inzake een nieuwe Ziektewet. De staking te Blokzijl. Door den heer van der Sluis zijn aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is, de Minister van oordeel, dat de staking die einde 1924 door de moder ne en Christelijke vakbonden werd ge proclameerd voor bet houtbedrijf van de firma Loos, te Blokzijl, is geëindigd? 2. Zoo ja, kan de Minister dan mede- deelen, waarop dit oordeel gegrond is? 3. Zoo neen, kan de Minister dan me- dedeelen, wat de beweegreden is ge weest tot het verleenen van een over- werkvergunning aan de firma Loos? De invoer van bevroren vleesch. In antwoord op de vraag tot den Engelschen minister van Landbouw, of hij het invoerverbod voor vleesch van het vasteland niet zoodanig kon wijzigen, dat de invoer van bevroren vleesch wordt toegestaan, zeide mi nister Guinness, dat de regeering geen reden had om te veronderstellen, dat bevriezen of koelen een afdoend mid del was om het virus van mond- en klauwzeer te vernietigen en dat zij

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1