binnenland] wai de mm zeggen. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 28 JUNI 1926 litie. n.l. Maréchaussée en Rijksveld- wacht, tot één korps Rijkspolitie. Het artikel geeft slechts groote lij nen aan en onthoudt zich van een oor deel over de technische zijde van het vraagstuk. Daarom wordt geen keuze gedaan omtrent de vraag of een derge lijk korps zou moeten ressorteeren on der Oorlog«of Justitie, of dat een tus- schenregeling mogelijk zoude zijn. Ik acht het niet van helang ont bloot, dat ook van particuliere zijde over een zoo zeer belangrijk vraagstuk een stem wordt vernomen, die uit den aard der zaak niet aan het gevaar bloot staat, verdacht te worden van partijdigheid of groepsbelang. Zoowel in de Zuidelijke provinciën als in het centrum des lands nam ik veelvuldig het ageeren der Rijkspoli- tieorganen waar, en ben daarbij tot de overtuiging gekomen, dat, wil men een Rijkspolitiekorps in stand houden dat behalve tot handhaving van de wetten, geschikt blijkt tot het bewaren van de orde bij onregelmatigheden op grooter schaal, men dit voor wat betreft tucht, opleiding, oefening, huisvesting, re- monteering, moet onderbrengen on dei- het departement van'Oorlog, wat niet uitsluit, dat het voor dagelijksche dienstverrichtingen ondergeschikt aan Justitie kan zijn. Dit moge afdoende blijken uit het groote verschil in preventieve kracht, uiterlijk voorkomen en vormen tus- schen de beide thans bestaande korp sen. Koezeer onder de Rijkveldwacht verdienstelijke ambtenaren behooren, mist het korps de leiding, de voor schriften en de geoefendheid om in grooter verband op te treden bij volks verzamelingen, afgescheiden nog vSn het groote gezag, dat van beredenen uitgaat. Wil men dus komen tot samensmel ting der beide organen, dan moge dit nimmer geschieden, door inboeting van preventieve kracht en afwerend vermogen. Wie der beide departementen ten slotte de betaling op zijn begrooting neemt, is een zaak, die belastingbeta lers weinig belang in ze 1 boezemen, deze zaak moge politieke beteekenis hebben voor departementale ambtena ren, zij mag echter nimmer schade be rokkenen aan de algemeene veiligheid Waar het betrokken artikel nog aan roert den toestand in de ons omrin gende landen, zij vermeld, dat in vrij wel alle landen van Europa waar land grenzen zijn, een soort gendarmerie bestaat in den geest van de Nederland- sche Maréchaussée, ter bechikking staande van Justitie of Binnenland- che Zaken, doch dienende onder mili taire krijgwetten. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. -Beroepen: Te Uitwijk en Waard huizen, nana. O. Beerekarnp te Leider dorp. Aangenomen: Naar Barneveld, G. v. Monttrans te Sommelsdijk. Naar Lemele, oand. L. Tuinstra te Scheveningen. Bed a niet: Voor Mijdrecht. J. D. v. Hof te Wilnis. Voor Papendrecht, (toez.) G. v. d. Zee te Hagestein. EVANG. LUTH. KERK. Drietal: Te Wildervank-Veendam, J. P. v. Heest te Deventer, W. J. Man ger te Tiel en W, Spliethoft te Gor- Kum. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aangenonden: Naar Drachten, M A. Hylkema te Veendam. Ds. H. W. Feldeihoi. Naar wii vernemen is Dj. H. W. Fel derhoff, Geref. jredikant te Zevenhui zen, voornemens eerlang eervol emeri taat te vragen. Ds. Felderhoff, die bijkans 32 dienst jaren heeft, werd 21 Jan. 1866 geboren en in 1894 candidaat, om, 16 Sept. van dit jaar te Jutrijp-Hommerts in het pre dikambt te worden bevestigd. Hp diende vervolgens de Kerken van Doesburg, Rozenburg, en sinds 9 Jan 4921 die van Zevenhuizen. Dr. A. Kuyper Jr. Omtrent den toestand van Dr. A. Kuy per Jr., Geref. predikant te Rotterdam, wordt door zijn broeder, Prof. Kuyper medegedeeld, dat de longontsteking nog wel niet geheel genezen is, en de patiënt altijd nog temperatuurverhoo- ging heeft, maar dat er toch vooruit gang ten goede is, en, indien er geen ::ieuwé complicaties zich voordoen, alle hoop op herstel gegeven wordt. Prol. Dr. F. J. J. Bnytendijk. Naar de „Stand." verneemt, heeft Prof. Dr. F. J. J. Buytendijk. hooglee raar aan de universiteit te Groningen, zich onttrokken aan de gemeenschap der Geref. Kerken. Dr. J. H, Bavinck. Blijkens het verslag eener vergade ring van den Kerkeraad der Geref. Kerk met de Gemeente te Bandoeng, opgenomen in het „Kerkblad", is het nog niet zeker, dat Dr. J. H. Bavinck wien een verlof van 8 maanden wera verleend, naar Bandoeng zal terugkee- ren. Tegen het einde van het vorige jaar boden enkele personen in Holland en Indii' aan, hem in staat te stellen, zich een paar jaar terug te trekken van alle gemeentelijk werk, om zich geheel aan de studie te kunnen wjjden, Dr. Bavinck wii echter dit studieplan slechts aanvaarden, indien hij het voelt als een roeping Gods. Aangezien de zaak hem nog niet duidelijk is, wenscht hij, alvorens te beslissen, met eenige per sonen in Holland te raadplegen. Hier staan, aldus Dr. B. in geen ge val tegenover elkaar het werk in Gods Kerk te Bandoeng en de persoonlijke voorliefde voor de studie, die hij „bezit En hij hoopt dan ook, dat God hem de kracht zal geven, persoonlijke belan gen achter te stellen bij den wil Gods. Als hij het s tudieplan aanvaardt, dan is ■het alleen, omdat bij een sterke roe ping Gods daarvoor gevoelt. Bijeenroeping Gen. Synode verzocht De classis Zaandam heeft bijeenroe- ping van de Generale Synode verzocht binnen drie maanden. Het lijdt wel geen twijfel, zegt Dr. Jiepp in „De Reformatie", ot" aan dit verzoek zal worden voldaan. Dan zal in één of eenige zittingen het gravamen van Dr. Koppenaal worden behandeld. Waarschijnlijk zal er nog wel meer aan de orde zijn. Want wie eenigszins op de hoogte is van den gang van zaken, weet, dat et meer dingen zijn, waarover beraadsla ging eener Generale Synode wenscheljjk 13. Bezinning en liefde vragen erom. Liefde bot personen en gelegenheid om hen bij de bezinning de helpende hand te bieden ook, zeer zeker. Maai- bezinning over den toestand in onze Kerken en liefde tot die Kerken, tot de waarheid Gods toch vooral. De zaak-Geelkerken. Maandag zal de commissie uit de classis Haarlem bii de synodale commis sie van advies overleg plegen met de bezwaarde predikanten en ouderlingen uit de classis, o.aj mét Ds. van den Brink te Zandvoort. In de clasais-verga- tlering „van 6 Juli zal rapport uitge bracht worden of het mogelijk is de vermeende misverstanden op te heffen. Herziening van de L. O.-Wet. Naar gemeld wordt is de benoeming te verwachten van de Staatscommissie tot herziening der Lager Onderwijswet 1920. Reeds moeten verschillends per sonen door den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn uitgenoodigd, het lidmaatschap le aan vaarden. In afwijking van de samenstelling der z.g. Bevredigingscommissie onder het ministerie Gort van der Linden, die uitsluitend uit leden der Tweede Kamer bestond, zouden voor deze com missie ook anderen uitgenoodigd zijn. Meikbesiuit van 23 Juni 1525. Op desbetreffende vragen van het lid der Provinciale Staten van Zuil-Hol land A. N. Vaandrager, door hem in gediend 30 December 1925 hebben Ge deputeerde Staten d.d. 14 Juni j.l. ge antwoord, dat zij overtuigd z\ju van de wenschelijkheid, dat het vooral in de ze provincie komt tot spoedige en be vredigende resultaten van net Meikbe siuit 1925. Wat de eischen betreft, waaraan de melkwinning uit een oogpunt van volksgezondheid moet voldoen, mee- nen Gedeputeerde Staten, da', de nood zakelijkheid niet aanwezig is, van provinciewege de instelling van eon nieuw controle-instituut te bevorderen nog daargelaten of dit mogelijk zou zijn, nu het- toezicht hierop een voor werp van Rijksregeling is geworden Wat de eisdhen betreft, die aan een volmaakt melkbedrijf moeten worden gesteld, merken Gedeput. Staten op, dat deze bij het Meikbesiuit niet dwin gend zijn voorgeschreven ,maar wel, dat art. 3 van dat besluit de mogelijk heid opent, dat voorschriften als hier bij bedoeld, door de Kroon gegeven worden. Blijkens door Gedeputeerde Staten ingewonnen adviezen is een al gemeene maatregel van bestuur, we! ken dit artikel op het oog heeft, in voorbereiding. Gedeputeerde Staten zijn van oor deel, dat de kosten van een volmaakte melkwinning gedragen dienen te wor den door de consumenten en dat hcj, niet op den weg van de overheid ligt, om subsidieering te bevorderen van een organisatie, die zich ten doel stelt, in dezen opvoedend en controleerend te functionneeren. Volgens de geraadpleegde deskundi gen gaat van het houden van wedstrij den voor stalverbetering 'n opvoedende kracht uit, niet enkel voor de verbeter de, maar ook voor de gewone melk winning. Gedeput. Staten zijn voornemens, na der overleg te plegen, op welke wijze het houden van die stalwedstrijden door de Provincie bevorderd, zoo noo- dig gesteund zou kunnen worden. Landdag te Delft v. d. Bijz. Vrijw. Landstorm. Zaterdagwerd op de feestelijk ver sierde terreinen van de schietbaan en de IJsclub aan den Oostsingel te Delft een Landdag gehouden van den Bij zondere Vrijwilligen Landstorm uit Zuid-Holland West. De schietwed strijden vingen te 9 uur aan. De aan den Landdag verbonden ten toonstelling van groenten, fiAiit cn bloemen, ondergebracht in een tweetal groote tenten, werd te 10 uur v.m. ge opend door reserve-kapitein J. J. Ecke- bus. Omstreeks het middaguur werd het eere-comité waarin zitting hadden ge nomen mr. J. B. Kan, minister van bin- nenlandsche zaken, de heer J. M. J. H. Lamb'ooy, minister van oorlog, de heer E. C. baron Swëerts de Landas Wy- borgh, commissaris der Koningin, ge neraal majoor G. W. Fris, de heeren mr. L. N. Deckers, L. F. Duymaer van Twist en J. R. Snoeck Henkemans, le den van de Tweede Kamer, prof. Dr. ir. G. van Iterson ji\ rector magnificus der Technische Hoogeschool en ande re vooraanstaande personen zitting hadden genomen, op het raadhuis van Delft ontvangen. Namens het gemeentebestuur sprak de burgemeester Mr. G. van Baren, een kort welkomstwoord. Het gemeen tebestuur zei spr. stelt een bijzonder belang in de beteekenis van den Land dag, die bier allen vereenigt op histo- rischen grond. Het deed spr. genoegen woorden van waardeering te mogen spreken voor het instituut, den Vrijw. Landstorm, dat zich stelt op den bo dem der grondwet en ten doel heelt bloei en welvaart van Nederland te bevorderen; het instituut dat een na tionaal karakter draagt en ook hierin uitkomt dat het uit alle rangen cn standen der maatschappij is samenge steld. Een instituut dat vijandig is aan afle misbruik van macht en geweld bij voorbaat tracht te voorkomen, aldus een preventieve werking heeft. Namens de aanwezigen dankte mi ll is t e r Lambooy voor de opwek kende woorden die de burgemeester had gesproken; de regeering stelt veel belang in den Landstorm omdat zij meer dan iemand anders overtuigd is van de bijzondere plaats die hij in neemt. Spreker besloot met den wensch dat deze dag er zou toe bijdragen dat ook vele jongeren zich zullen aanslui ten bij den Vrijw. Landstorm. Na het aanbieden van eenige verver- schingen vereenigden allen zich aan een noenmaal. Omstreeks half twee vertrokken de genoodigden in auto's voorafgegaan TWEEDE BLAD. Treurige verschijnselen. Prof. Mr. P. A. Diepenhorst schrijft in de „Rotterdammer": Losmaking van den huwelijksband door ontduiking der wet is een kwade hebbelijkheid, die schier eene volks zonde dreigt te worden. Overspel wordt een der partijen vai- schelijk ten laste gelegd en de andere partij neemt op zich die klacht niet te weerspreken. Dan is een wettelijke grond voor echtscheiding geschapen en de fteder- landsche rechter heeft zijn assistentie verleend tot honderden echtscheidin gen, die op deze wijze zijn voltrokken. Enkele rechters slechts deden nu en dan een-verblijdend protest hooren te gen dit beschamend kwaad. Hoe diep het kwaad is ingeworteld, blijkt wel uit een hoofdartikel in het „Weekblad van het recht". Over beroepseer en beroepsplicht van den advocaat wordt daar gehan deld. Het goede beginsel wordt aldus om schreven: „De advocaat mag niet eene 'zaak verdedigen, die hij in gbmoede. niet gelooft rechtvaardig te zijn. Vast staat wel, dat de advocaat niet feiten mag stellen of doen stellen, waarvan hij weet, dat zij met de waarheid in strijd zijn en die feiten niet aan den rechter als met de waarheid in over eenstemming mag voordragen". Elke man en vrouw van eer zegt daarop van harte ja en amen. Maar dan komt het bedenkelijke. In een noot maakt de hoofdredac teur eene beperking en wel deze; „De quaestie betreffende het stellen van overspel bij de vorderingen tot echt scheiding is een bijzonder geval. De rechter weet in den regel niet, hoe het hier met de waarheid staat". De rechter weet wel hoe het hier met de waarheid staat 1 De rechter weet wel, dat het gewoon lijk brutale leugen is! Aan dien leugen werken de rechter en de advocaat mede! Nog geen verbetering. Van Anti-revolutionaire zijde, zegt de Standaard, is onlangs den Mi nister van Waterstaat eene vraag ge steld omtrent de toeneming van het aantal goedkoope reinen op den Zon dag. Ook in de Tweede Kamer werd onzerzijds deze zaak ter sprake ge bracht en het kon wel niet anders verwacht van de zijde van den Mi nister kwam een sympathiek ant woord, dat goede hoop gaf op verbe tering. Er is een tijd geweest, dat de Spoor wegdirectie er inderdaad naar streefde het treinverkeer op den Zondag te be perken. Thans schijnt het echter wel, alsof men er alles op gezet heeft om aan het pleizier zijn motief ontleenend verkeer zooveel mogelijk door goed- koopere tarieven aan te moedigen. Dit neemt het verkregen voordeel niet alleen geheel weg, maar het versterkt ook nog in krachtige mate de tender - zen, die helaas ook in ons volk meer en meer opleven ,om den Zondag tot een dag van vermaak te stempelen. Wordt de volkszede meer en meer ook door een opzettelijke propaganda door publieke lichamen in die rich ting omgebogen, dan valt er al spoedig niet veel meer te verhelpen. Hier moet tijdig worden ingegrepen, voor zoover dit althans mogelijk is. En daarom hopen wij, dat het de Re geering gelukken moge de Spoorweg directies er toe. te brengen geen slecht maar een goed voorbeeld te geven. Bezuiniging bij de Rijkspolitie. De heer A. Fentener van Vlissingen schrijft aan de „N. R. Ct." Onder 'bovenstaand opschrift ver scheen een kort artikel van de Cen trale Commissie voor Bezuiniging in de Mei- en Juni-aflevering van het Tijdschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hierna wordt betoogd, dat bezuini ging zou zijn te wachten van samen voegen van de beide soorten Rijkspo- FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamsch verhaal). 9) Inwoners der gemeente Waldeghem! Gij ziet in mijn persoon een uwer oude hekenden; ik ben degene die hier on der den naam van Simon Meniemans de keten der slavernij en der domheid- met u heeft gedragen maar die nu, gelaafd aan de borst der groote we reldmoeder aan de borst der Fransche Republiek, waardig ben gevonden om met duizenden anderen als apostel der ontslaving de vrijheid der volke- ren te gaan verkondigen tot aan dq uiterste uithoeken der aarde!" Toen de naam van Simon Meule- rnans de oören der dorpelingen kwam tref:' .i, zagen alien -sidderend op; zelfs ontvloog sommigen een lichte angst schreeuw. De Overste ging intusschen voort: .,De Centrale Administratie van het Departement der heide Nethen 1) zoo als blijkt uit het schrift, dat ik u toon, heeft mij gelast in Waldeghem de wet ten en decreten der Republiek te doen uitvoeren, en zonder genade, ja, zelfs met den dood degenen^ te straffen, die zich tegen den souvereinen wil des volks zouden willen verzetten. 1) Zoo hadden de Franschen de te- - genwoordige provincie Antwerpen ge doopt. Alhoewel een echt Republikein maar één vaderland keilt, en dit is de we reld zelve alhoewel hij geen ander huisgezin heeft dan het menschdom alleen, toch zon het mij spijten geweld te moeten gebruiken in het dorp, waar het geval mij deed geboren worden. Daarom, inwoners van Waldeghem, luistertnaar mijne 'woorden en ver heft uw trage geesten tot de hoogte, waartoe de edelmoedige Fransche Re publiek door mijn stem u roept. Tot op dezen dag heeft geen cr.ke'e straal van het licht der rede in uwe harten geschenen; gij hebt als verstan deloos ongedierte in het slijk der on wetendheid, in de duisternis van het fanatismus voortgekropen; gij hebt u door de ijzeren roede van het despo- tismus als redeloos vee laten voort- zweepen, u in den ploeg der dienst baarheid laten spannen, en, verworpen slaven als gij waart, hebt gij de han- d-m gekust aergenen, die u tot hun eiger baatzuchtig voordeel in Je mof- der der dierlijkheid gebogen hieldeni Ah, de dag is gekomen, het licht daait op u neder; ontvangt het met goeden wil. Verloochent die vuige lie den, die u wijsmaken, dat hun het. recht "gegeven is om u tot eeuwige sla vernij te doemen; verloochent, hen, die" u in eeuwige kindsheid gedoivu houden om hun hoogmoed te yLm.m en hun wellusten te verzadigen. werpt ai de banden van u, of, die u tot nu toe hebben belet deel ie nemen 1ji de klimmende vlucht, door de Fran sche Republiek geopend, die de menschheid eerlang zoo hoog zal voe ren, dat zij in volle macht zal staan in de plaats van den God zeiven, waar mede men u zoolang naar bed heeft gejaagd!" Deze ijselijke Godslasteringen vielen als zengend vuur in de ooren der dor pelingen. De overmaat hunner ver- schriktheid scheen hun van het leven beroofd te hebben; slechts bij elke nieuwe lastering kon men zien, dat 'n algemeene siddering hen schokte. De meesten zaten met het hoofd in de handen gebogen, en sloten dus zooveel mogelijk de ooren voor de taal, die hen uit de hel zelve scheen toe te spre ken. De leeraar hief bij de laatste woorden des redenaars de armen in de hoogte. Deze bemerkte de beweging doch onderbrak zijn aanspraak niet en ging voort: „Zweert haat en eeuwige vijand schap aan koningen en tirannen, aan barons en graven, aan heeren en Giees- ters. Wordt vrij in ziel en- hart! Dan eerst zult gij rijp zijn voor een hooge- ren roep; dan eerst zult gij waardig woi den om plaats te nemen aan het banket der volkeren; dan eerst zult gii menschen worden, van redelooze dieren die gij nu zijt. Ja, inwoners van Waldeghem. ik In-eng u de vrijheid. Kiest de slavernij met den haat der Fransche Republiek, f de vrijheid, de grootschheid, de on afhankelijkheid met de vriendschap vau het Fransche volk! De keus staat u nog vrij. morgen is het te laat!" De redenaar zweeg een oogenblik om in zijn papieren te zoeken, en her- nam: „Het is genoeg voor ditmaal: wien het schandelijkste fanatismus of de laaghartigste dienstbaarheid niet verblind houdt, zal mij, gemachtigde van het Centraal Bestuur, de behulp zame hand leenen tot het volvoeren van mijn last. Luistert wat ik u zog gen ga. Zoolang het volk van Waldeghem niet zal geroepen worden om zijn sou vereinen wil door de kiezing van een nieuwe Municipaliteit uit te drukken, zal ik, Simon-Brutus, ci-devant Simon Meulemans, hier al de uitvoerende macht in mij alleen vereenigen; en wie mij als zendeling der Fransche Repu bliek weerstreeft, zal onmiddellijk ge vangen worden en gestraft, volgens liet vonnis, dat het mij zal goeddunken over hem te vellen. En, kwame het te gébeuren, dat een soldaat der Republiek door iemand gewonden gedood wierd, men zou den dader en zijn medeplichtigen onmid dellijk door den kop schieten, en zijn woning tot den grond toe afbranden. Ontliep bij onze rechtvaardige wraak, zijn ouders, broeders of zusters, of wie hem naastbestaanden ^ijn, zullen voor hem verantwoordelijk blijven. En, om te beginnen met hetgeen mij wel uitdrukkelijk döor de Centrale Administratie is opgelegd, beveel ik, vooraleer iemand deze kerk verlate, dat er overgegaan .worde tot de aan- door een eere-escorte van ruiters, naar het feestterrein waar allereerst het woord werd gevoerd door den beer J. M. Krijger, voorzitter der GewslelijLe Landstormcommissie Zuid-Holland- West. Spr. wees op de groote beteeke nis van landdagen, die het nationale instituut willen brengen en vervolgens op de beteekenis van dit instituut zelf Onder groote instemming werd na afloop van deze rede besloten een tele gram van aanhankelijkheid en trouw te zenden aan de Koningin. Vervolgens sprak het Kamerlid de heer L. F. Duymaer van Twist, voorzitter der Nationale Landstorm Commissie, die dank bracht aan allen die tot de voorbereiding en organisa- tie van deze bijeenkomst hebben mee gewerkt. Ofschoon de landdagen een vaste plaats in het midden van ons volk gaan innemen zoo zeide spr. zijn er toch heel wat menschen, die het eigenlijke doel van de beweging niet kennen. Maar er zijn ook, die hoewel volkomen op de hoogte met wat Jie landstormbeweging beoogt, deze be weging toch geheel verkeerd beoordee- len. De Bijz. Vrijw. Landstorm stuurt niet in de richting van militarisme, impe rialisme of fascisme, wil integendeel zijn een vredesbeweging, opkomende voor de handhaving van vrijheid en recht, orde en gezag en voorts lief ie kweeken voor Vaderland en Oranje huis. Ga ook van dezen landdag groote kracht uit aldus eindigde spr. zijn rede ten zegen van Vaderlani en Vorstenhuins. De bekende voordrachtkunstenaar de heer Albert Vogel declameerde daar na enkele gedichten; de hehendiglieiis wedstrijden namen vervolgens eer» aau vang. De Landdag werd opgeiuisier V door muziek. Uit het Sociale Leven. im/é Uit de textiel industrie. In de Duitsche grensplaatsen, in het hijzonder te Gronau heerscht, naar ge meld wordt, momenteel een groote slapte in de Textielindustrie, waar door de werktijd belangrijk is ingekort en in vele fabrieken gebracht op 3, 4 of 4ys dag. De loonen houden hiermee vanzelf gelijken tred en varieeren dan ook van f 13 tot f ,18. In dezen toestand heeft de textielarbeidersbond „de Eendracht" aanleiding gevonden een adres te richten tot het gemeentebestuur van Losser, met verzoek maatregelen te nemen, welke konden voorkomen dat de gezinnen in diepe armoede geraken. In de Raadsvergadering is dit a'dres besproken en namens B. en W. ver klaard dat een onderzoek zou worden ingesteld en hij de Regeering op steun zou worden aangedrongen. Den laatsten tijd worden er geruch ten verspreid betreffende een nieuw conflict in de Textiel-industrie m Twente. Van een conflict is echter absoluut geen sprake. Wel worden bij een vier tal fabrieken door den Textielabei- dersbond de Eendracht pogingen aan gewend om de h.i. lage loonén op oen hooger peil te brengen, weik^ pegiü- gen bij de fa. Willink en Co. te Winters wijk, de Twentsche Bontweverij te Hengelo en de Enschedesche Katoen spinnerij, waarvan de eerste en laatste niet tot de grootste behooren, zijn mis lukt. Van de Koninklijke Weverij Mol- kenboer te Oldenzaal is nog geen be richt ontvangen. Bij de fa. Willink is de actie in «m ernstiger stadium gekomen; van de 90 betrokkenen is het meerendeel mo dern georganiseerd. Een staking be hoort dus niet tot de onmogelijkheden Bij de Twentsche Bontweverij is de situatie echter anders. Een krachtige actie kan door de Eendracht daar aiet worden ingezet, daar hier slechts een minderheid modern georganiseerd Is. Bij de beide andere fabrieken ver keert de actie nog in een beginstadium zoodat men over 't geheel genomen van een a.s. Textielconflict in geen ge val kan spreken. houding: ten eerste, van al dë jonge lieden, die in de Conscriptie zijn ge vallen en desniettemin als vuige laf aards zich hebben voortvluchtig ge maakt; en ten tweede, tot de onmid dellijke aanhouding van Jacobus Do- minicus Torfs, leeraar te Waldeghem, die geweigerd heeft den eed van ge trouwheid af te leggen, en daarom tot wegvoering naar het eiland Oleron is verwegen. Ik vorder iedereen der te- genwoordigen in naam der Republiek uit, om tot volvoering der hevelen me de te werken, zullende de nalatigen gestraft worden als hierboven is ge zegdEn nu, aan het werk, en op gepast! het is niet om te lachen; een Republikein lacht nooit!" Gedurende het aflezen dezer bevelen was Bruno in stilte bij elk der lotelin- gen en bij nog andere mannen rond gegaan, en had hun iets in het ge heim gezegd. Zij hadden zich bijna in een dichten hoop gesloten en zagen met strakken blik en bevend naar den leoraar, die geknield lag te bidden. Simon-Brutus, niets in de kerk zien de verroeren, keerde zich tot zijn man nen hernieuwde zijn bevelen in de Fransche taal. Hij gebood hun, onmid dellijk tot de aanhouding des leeraars over le gaan. Een veertigtal mannen met Bruno aan het hoofd, schaarden zich rondom hem. Zoo dicht waren zij in elkander gesloten, dat het was alsof een ondoor dringbare muur voor het altaar werd geschoven. v

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5