CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7de JAARGANG MAANDAG 28 JUNI 1926 ROWKTÉR 1839? COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Eén moeilijke bezigheid» Minister de Geer, die aanvankelijk van verschillende kanten niet zonder fanfares werd begroet, begint reeds te ervaren dat het werk van den Mi nister van Financiën een moeilijke be zigheid is. Ket zwaarste en moeilijkste werk, het sluitend maken van de begrooting, is door Minister Colijn verricht Aan de periode van tekorten is een einde gekomen. Maar er is meer te doen. Aan den al te zwaren druk van sommige directe belastingen, die de kapitaalvorming tegenhouden en de belastingvlucht in de hand werken, moet zooveel moge lijk een einde worden gemaakt er de he>er de Geer tracht dan ook het door Minister Colijn begonnen werk voort te zetten Dat is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Op het ontwerp tot aanvulling van de Zegelwet, dat bedoelt verteringen in hotels, herbergen enz. te belasten, wordt van alle kanten critiek geoe fend, evenals op de Weeldeverterings- belasting, die met name door de Ka mers van Koophandel en de miJ ien- standsorganisaties wordt bestookt. En de andere ontwerpen komen er al niet beter af. Een deel van de Kamerleden zal zich waarschijnlijk met hand en tand ver zetten tegen de verlaging van de Sue cessiebelasting, zoo het heet, omdat daarvan niet d^or de kleine Juyden wordt geprofiteerd, terwijl over hef hoofd wordt gezien, dat bij de tegen woordige heffingen niet alleen het sparen wordt tegengewerkt, maar ook in de practijk vaak ernstige bezwaren worden ondervonden. Op het voorstel tot vermindering van de person eele belasting, is niet zonder grond door tal van gemeente besturen critiek uitgeoefend, omdat op deze wijze in tal van plaatsen de gemeentefinancien ernstig worden be dreigd en het is waarschijnlijk, dat deze critiek ook in het parlement weerklank zal vinden. Dat de opcenten op den suikerac cijns worden afgeschaft, terwijl de in komstenbelasting ongewijzigd blijft, heeft mede tot critiek aanleiding ge geven,evenals de gedeeltelijke af schaffing van de verdedigingsbelas ting II, die door sommige partijen als ondemocratisch wordt veroordeeld. Voor een minister in een intermez zo-kabinet, dat feitelijk reeds bijvoor baat de leiding uit handen heeft ge geven, is dit een lastige geschiedeids! Daar het Kabinet een parlementaire basis mist en tot krachtig optreden niet in staat is, zal het allicht meer dan een ander Ministerie trachten het allen menschen naar den zin te ma ken. Met het gevolg, dat er groote kans is, dat niets bereikt wordt. Voor een moeilijke bezigheid als 't hier geldt, is een krachtig be windsman noodig, een minister, die weet aan te pakken en door te zet ten. Zulk een bewindsman hebben wij in minister de Geerni^t. En zoo zal, naar wij vreezen, een der resultaten van de Colijn-hetze zijn dat de belastinghervormingen, die reeds in Februari 1925 aanhangig ge maakt werden, in afzienbaren tijd niet worden behandeld en dat in 1927 de veel te zware belastingdruk in niets Is verminderd. Een der gevolgen kan dan zijn dat de begrooting straks een schijnbaar gun- stigen indruk maakt, dat weer wat roy ajer kan worden geleefd en dat zoo on gemerkt de uitgaven weer dusdanig uitzetten dat vermindering van den belastingdruk niet meer mogelijk blijkt. Degenen die meewerkten om het ka- i! ontijdig ten val te brengen hebben wel een groote verantwoorde lijkheid op zich geladen. V Lichtvaardig optimisme. Caillaux, die thans geroepen is de Fransche financiën te redden en orde op zaken te stellen, heeft reeds bij voor baat gewaarschuwd vooral niet van hem te verwachten dat hij den patient in één oogenblik gezond zou maken. Het kwaad, waaraan Frankrijk lijdt, zoo verklaarde hij, is het lichtvaardig egoïsme, dat elk offer weigert en van geen zelftucht wil weten, omdat men de stille hoop heeft, dat alles ten slot te wel van zelf terecht zal komen. Alles het gevolg van dezelfde fout, n.l. dat de achtereenvolgende regeerin gen gedurende 10 jaar het land met il lusies hebben gevoed. En het land die illusies maar al te graag slikken wilde Terwijl Frankrijk vóór den oorlog '45 milliard had uitstaan, is de toe stand sindsdien totaal veranderd en BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 heeft het altijd maar geleend; heeft het zijn overwinning naar het pandjes huis gedragen. In plaats van de reme die te zoeken in harder werken en min der uitgeven. Daarom stelde hij Frankrijk tot taak meer produceereu; het koloniale bezit vruchtdragender maken; versobering en minder koopen in het buitenland. De hand aan den ploeg, wil men den frank niet geheel zien ondergaan. „Wij moeten van Duitêchland leeren zul len wij, de overwinnaars, niet voor el kaar kunnen brengen, wat den over wonnene gelukt is?" Het kwaad, waaraan Frankrijk lijdt is ook hier niet onbekend. Ook hier is de laatste jaren telkens uiting gegeven aan een lichtvaardig optimisme, waardoor zoowel het vra gen als het brengen van offers werd bemoei! ijkt. En ook hier werd en wordt het volk, wel niet door de Regeering, maar dan toch door verschillende partijen en 'n groot deel van de pers, gevoed met il lusies die het maar al te graag slikt. Gelukkig dat we hier gehad hebben een man waarnaar men in Frankrijk tevergeefs zoekt, een man die de waar heid durfde zeggen en daarnaar han delen. STADSNIEUWS. Afscheid H. Beij. Op eenvoudige, maar hartelijke wij ze heeft. Zaterdag aan het einde van den morgenschooltijd in het gebouw der Chr. scholen aan het Noordeinde, bestuur, personeel en leerlingen af scheid genomen, van den heer B e ij, die benoemd is tot Hoofdbode tan Stadhuize, gedurende 10 jaren als con cierge dezer scholen werkzaam was. Eerst geschiedde dit door de leerlin gen der U.L.O. school, die daarvoor in het Gymnastieklokaal saamgekomen,- hun vriend Bey huldigden bij monie van een der oudste leerlingen, jonge- juffr. M. L a m a n. In goedgekozen be woordingen wist zij Bey's verdiensten, vooral ten opzichte der leerlingen, te schetsen. Zij bood hem en zijn vrouw daarbij twee nuttige cadeaux aan na mens 't Personeel der U.L.O. school en haar mede-leerlingen. Het hoofd dezer school, dhr. C. J. W. de Reuver, sprak daarna evenals 't bestuurslid, dhr. P. J. C o u v e e Azn. eenige woorden van hooge waardee ring voor dhr. Bey, die zich steeds voor aller; even hulpvaardig als welwillend betoonde. Nauwelijks was het gymnastieklo kaal weer ontruimd of de leerlingen der Opleidingsscflool kwamen er sa men, om eveneens van dhr. B. afscheid te nemen. De heer Gat hier, hoofd dezer school, legde er den nadruk op, hoe we „onze Bey" zullen missen en illus treerde dit met enkele voor de jeugd, vooral ook voor de „overblijvers' spre kende voorbeelden. Ook het Personeel dat vaak bijna een collega in hem zag, zal zeker .menigmaal terugdenken aan de goede 10 jaren, waarin Bey aller vriend werd. Onder aanbieding van twee cadeaux en den wensch. dat dhr. Bey ook ten stadhuize evenveel vol doening in zijn nieuwen werkkring moge vinden als hier, eindigde dhr. Gatbier, waarmee de kinderen met 'n „Leve Bey en zijn vrouw" luide instem den. Dhr. P. J. G ij s m a n, waarnem. hoofd der school, die t' laatste half jaar tijdens de ziekte van dhr. Ga- thier, ook zoo bijzonder de verdiensten van Bey heeft leeren waardeeren voeg de er ten slotte nog 'n hartelijk woord van dank zijnerzijds aan toe. Nadat dhr. Bey kort een woord van dank had gesproken en allen hem nog eens de -vriendschapshand hadden ge drukt, was deze ongekunstelde, spon tane huldiging ten einde. Oostenenrijksche Vacantie-Klndertreln Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weder een vacantietrein voor Oosten- rijksche kinderen van Oostenrijk naar Nederland en terug loopen. De datum van vertrek uit Weenen is bepaald op 12 Juli a.s. en de terug reis naar Weenen op 6 September a.s. Pleegouders, welke hunne vroegere pleegkinderen alsiyg met dezen trein wenschen te laten overkomen, gelie ven nadere inlichtingen, ook omtrent de kosten, zoo spoedig mogelijk aan te vragen bij den heer D. M. van Nes te Lelden, Vree wijkstraat 8, tel. 2152. Amerikaansche week. De Amerikaansche studenten, die met het oog op de Amerikaansche week aan de Universiteit alhier van 5 tot 10 Juli een bezoek zullen biengen aan ons land, zullen Donderdag 8 Juli een bezoek brengen aan Dordracht en aan Jurgens' Oliefabrieken te Zwijn- drecht. Te Dordrecht zullen zij door het ge meentebestuur officieel ten stadhuize worden ontvangen. Tevens biedt liet gemeentebestuur hun een noenmaal aan. Na het bezoek aan beid© gemeenten wordt per boot een tochtje gemaakt naar Rotterdam, waarna zij per trein naar Leiden zullen terugkeeren. Ned. Isr. Gemeente. Sinds tal van jaren ressorteert de Joodsche gemeente te Wassenaar on der Leiden. Naar wij than^ vernemen, is tus- schen de Joodsche gemeentebesturen van Den Haag en Leiden een overeen komst getroffen, waardoor Wassenaar voortaan deel uit zal maken van s-Gra venhage. De Joodsche gemeente te Leiden zal hiervoor, totdat de burger lijke gemeente Wassenaar bij de bur gerlijke gemeente Den Haag zal wor den geannexeerd, van de Joodsche ge meente te 's-Gravenhage jaarlijks een vergoeding van f 335 ontvangen. Joodsche vereeniging. Alhier ter stede bestaat sinds tal van jaren een Joodsche begrafenisvereeni- ging, die ook in een ander opzicht so ciaal werk verricht, n.l. de Gemilath Chassodiem Oebikoer Chouliem (het verrichten van weldaden en het ver zorgen van zieken). Deze vereeniging is reeds tal van jaren vóór 1855 opge richt en bezit dus ingevolge de wet van 1855 rechtspersoonlijkheid. In een Woensdagavond te houden vergadering zal nu in behandeling ko men een voorstel van het bestuur om het financieel beheer dezer vereeni ging voortaan te den geschieden door de Ned. Isr. gemeente. In Joodsche kringen hier te Leiden bestaat hiertegen een groote oppositie, ook in verband met de verschillen-te schenkingen, welke aan deze vereeni ging zijn gedaan door nabestaanden van verschillende overledenen van het verrichten van gebeden voor de ziele- rust der overledenen. De Jan Steen-iantoonsieillng. Het was gisteren bnzonder druk op de Jan Steententoonst oiling, de drukste dag sedert de tentoonstelling is geo pend. Het aantal bezoekers bedroeg 689, waardoor het totaal-aantal is ge- stegèn vot 5009. Aan den sooosten Bezoeker, den heer E. A Weber te Rotterdam, werd, even als Hit aan den 2 5oosten bezoeker is geschied, een exemplaar van het werk van Prof. Martin over Jan Steen ten geschenke aangeboden. Ook heden werden weer tal van bui tenlanders onder de bezoekers der ten toonstelling opgemerkt. Is de tentoonstelling kort eleden door tusschenkomst van onzen Italiaan- schen gezant nog verrijkt met een schil dern van Jan Steen, voorstellende een vioolspeler, welk scnilderp eigendom is van een der Italiaansche musea, bin nenkort, zoo deelde de voorzitter der tentoonstellingscommissie, Dr. Overvoor de, ons mede, zal het aantal tentoon gestelde werken van Jan Steen vermoe delijk nog met één worden vermeerderd eigendom van een particulier hier te lande. Dit schilderij stelt voor de Brui loft te Kana. In den catalogus treft men onder no 23 een schilderij aan, eveneens de Brui loft van Kana voorstellende. Het schilderij, waarover thans de com missi ede beschikking hoopt to krijgen, feeft een eenigszins andere uitbeel- ing tfan deze bruiloft en zal een be langrijke aanwinst voor deze tentoon stelling zijn. Naar wij verder vernamen, bestaat er voorloopig weinig kans, dat de toe gangsprijzen'voor de tefltoonstelling la ger zullen worden gesteld. Ti am vertraging. Gistermiddag omstreeks half 4 is in de Boschjes onder Scheveningen de electrische tram uit Leiden gederail leerd, doordat eenige jongens steenen op de rails hadden gelegd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats, doch het verkeer ondervond belangrij ke vertraging. Gisteravond ongeveer 9 uur werd door een agent van politie op de Wjl- helminabrug contröle gehouden bp de lijtwielplaatjes- Een 14-jarig meisje uit Zoeterwoude dat in een groot gezelschap reed, was de dupe van deze controle. Door den agent werd medegedeeld, dat zij' maar het rijwiel van een harer mederijders moest gaan zitten. Het is echter bij politieverordening verboden om met meer dan een per soon op een rijwiel plaats te nemen;- In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 186 volwassen perso nen en 6 kinderen. Totaal 192. Mej. C. J. S—P. in de Leliestraat trof gistermorgen in haar woning een ongeval. Zij wilde voor haar dochter tje, dat ongesteld was, een emaille- flescb thee warmen, en plaatste daar toe ie flesch iu een ketel kokend wa ter, echter zonder eerst de schroefslul- ting te verwijderen. Bij het openen bleek dat de thee reeds kookte, en spoot de heete vloeistof de vrouw in het gelaat, waarbij zij brandwonden opliep. De Eerste Hulpdienst, die hulp verleende, achtte de wonden van niet zeer ernsügen aard. Zaterdagmiddag, vijf uur onge veer, speelde zich op den Stationsweg, tegenover hotel du Commerce een ei genaardig tooneeltje af. Een vodden koopman, die een handwagen voort duwde, Hop met zekeren D een kame raad. die een rijwiel aan de hand voer de, aan de linkerzijde van den weg, wat op dit drukke punt al heel onge- wenscht is. *- Er kwam dan ook spoedig confict. Uit de andere richting kwam de heer M met een auto, rechts van den weg rijdend. De voddenkoopman ging na eenig tegensputteren met zijn kar naar de overzijde, doch D. bleek niet van zin om uit den weg te gaan. Een poosje bleef hij treiterend voor de auto staan. Toen het den chauffeur eindelijk teveel werd, gaf deze zijn mo tor gas en reed hij door. D. maalde teen betnen en sprong op het trottoir, met achterlating evenwel van zijn rij wiel, dat ddor de auto overreden en vrijwel geheel vernield werd. Ten nadeele van Mej. v. D. is Za terdagavond vanuit een voortuintje aan den Rijnsburgerweg een damesrij wiel ontvreemd. Voor het examen Boekhouden „Ver. van leeraren" zijn geslaagd de heeren I. J. M. Groffie, Leiden en G. J. Guit, Katwijk a. Zee, leerlingen van den heer J. M. Jansen alhier. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. J. G. Vurtheim. wedr., 57 j. en L. W. Z. Valk, jd., 38 j.; W. E. J. Derksen, jm 27 j. en W. J Kerkvliet, jd., 23 j.; J. I. Voorbod wedr., 64 j. en A. E. Smits, gesch 57 j.; H. J. P. v. d. Hart, jm., 24 j. en E G v. Houten, jd., 24 j.; G. J. Brandt, im 29 j. en. M. P. Amsterdam, jd., 25 j.; E. A. Th. Bey, jm., 24 j. en J. Pison, jd. 23 j.; H. Straathof, jm., 24 j. en J C. Cornet, jd., 21 j.; J. Velthuysen, jm.. 25 j. en C. Klomp, jd., 25 j L. H. v. d. Vos, jm. en E. H. L. de Vos, jd.; H. P. Boom, jm., 28 j. en J. Lucas, 24 j.; A. Klein- hout, jm., 25 j. en C. Brouwer, jd., 19 j: BINNENLAND. DE PENSIONNEERING VAN LEDEN VAN GEDEPUTEERDE STATEN. Verschenen is het rapport der com missie welke op voorstel van het Sta tenlid, den heer van Staveren, benoemd is in de Statenvergadering van Zuid- Holland, van 5 Februari 1925 om na te gaan of en in hoeverre de verorde ning, regelende de pensionneering der leden van Ged. Staten wijziging be hoeft, ten aanzien van de cumulatie van pensioenen ot persioenen en sa larissen. De commissie stelt in haar rapport voorop, dat aan haar een beperkte opdracht is gegeven. De vraag ot handhaving^ van pensionneering der le den *van Ged. Staten gewenscht is, werd niet aan de commissie ten on derzoek gegeven en de regeling der pensionneering alleen 111 zooverre als zij op cumulatie van pensioenen of van pensioenen en salarissen betrekking neeft. Uit het stilzwijgen der commis sie over die verdere regeling mag dan, ook niets anders worden afgeleid dan dat de commissie van oordeel is, dat onderzpek daaromtrent, niet tot hare bevoegdheid behoort. Blijkens het rapport vvenschte een der leden der commissie genot van pensioen uitgesloten te zien, mdien de gepensionneerde een andere bron van inkomen had, waaruit hij f 5000 of meer genoot, terwijl, indien dat an dere inkomen minder dan f5000 be droeg, pensioen en ander inkomen sa men net bedrag van f oOOO niet moch ten overtreffen. Met deze regeling kan de grootst mogelijke meerderheid der commissie zich met vereetnigen, omdat het vol komen ongerechtvaardigd werd geacht om bij de bepalingen onhtrent cumu latie, rekening te houden met inko men uit vermogén, ot uit zuiver parti culieren arbeid. De grootst mogelijke meerderheid der commissie, hoewel onderling over de aan cumulatie^ verbonden bezwa ren allerminst eenstemmig denkende, is tot de conclusie gekomen aan de Statenvergadering een regeling daar omtrent aan te bevelen, die wel is waar niet aan aller wenschen tegemoet komt, doch die zij i'n de bestaande omstandigheden, als de meest ge- wesnschte meent te moeten aanbevelen. Deze regeling komt hierop neer: a. dat cumulatie van salaris en pen sioen eerst wordt tegengegaan wan neer en voorzoover net gezamenlijk bedrag van salaris en pensioen 110000 overschrijdt, en cumulatie van pensioe nen, wanneer en voorzoover het geza menlijk bedrag der pensioenen meer dan f6000 bedraagt; b. dat alleen rekening wordt gehou den met salaris of pensioen, voortsprui tende uit publiekrechtelijke ot semi- publiekrechtelijke ambten ot. functies ot uit publiekrechtelijke bestuursfunc ties, waaronder de schadeloosstelling ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiSn per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bi) contract, belangrijke redactie. Kleine adyertentiln bij roornitbetaiing ran tan hoogeta 30 woorden, worden dege lijke geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland; Een staatscommissie inzake herzie ning van de L. O.-Wet? Bij Rotterdam is een electrische trein ontspoord, Bc'tenland Op het eila'nd Kreta heeft een hevige aardbeving gewoed. Ruslands antwoord aan Chamber lain. Overstroomingen in Dnitschland. Caillaux' plannen. van Tweede Kamerleden is begrepen; 1 c. dat ook inkomsten in aanmerking gebracht worden, verband houdende) met functies, door den gepensionieer- de reeds vervuld, vóórdat hij pen sioengerechtigd werd; d. dat de beperking der cumulatie) ophoudt, indien de pensioengerechtig de de;: lecrdjïd voor ouderdomspen sioen heeft bereikt; e. dat de bepalingen inzake cumin latie niet toepasselijk zullen zijn op) hen, die reeds vóór de vaststelling der regeling lid van Ged. Staten wareni. Met oetrekking tot deze regeling", waarbij het maximum, dat voor sa laris en pensioen gezamen ijk niet magj worden oversein eden, op 110.000 13 gesteld, wordt in' het rapport gezegd* dat in den boezem der commissie wel iswaar ook andere bedragen als maxi mum werde ".c;ï een minder heid zou van hetzelfde bedi a maxi mum bij cumulatie van pensioenen, wordt voorgesteld, ook bij cumulatie) van salaris en pensioen de voorkeur hebben gegeven doch dat ten slotte^ met het voorgestelde maximum de, grootst mogelijke meer dei eid zich vereenigen kon. o.m. omdat daardoor althans de ernstige aa v una a ever bonden bezwaren werden weggenomen Bij cumulatie van pensioen wordt door de Commissie het bedrag van, f 6000 als maximum, dat i- mag wor den overschreden aangenomen, m nar volging van hec in de ar Mee. en 68 en. 69 der Pensioenwet bij cumulatie van pensioen, waaronder Minister pensioen als maximum gesteld bedrag. Bij de vraag; met welke u «Kissen, en pensioenen rekening- moet worden gehouden, heeit de Pensioenwet als voorbeeld gestrekt. He. werd alleen gewenschf geacht ook de schadeloos stellingen van Tweede Ka den en de aan gewezen Tweede Kamerleden verleende pensioenen in aanmerking te nemen; hierdoor verminderden ook de tegen het maximum van t ÏO.OJO bjjj enkelen Destaande bezwan n. Anders dan in de Pen> e wordt in het voorstel der Commissie >ok in aanmerking genomen salaris e.i pen sioen terzake van reeds óór hei op houden van liet lidmaatschap van Ged., Staten vervulde functiën. i edejien om de cumulatie-beperking alleen oe te passen bij eerst na he. ophouden van. het lidmaatschap van Ged. Staten ter hand genomen funsties, worden niet aanwezig geacht. Waar de bedoeling der oommissiq alleen is excessen tegen te gaan, bei stond er naar hare mee ing 1 re den de cumulatie nog te beperken bij het bereiken van den voor toeken ning van ouderdomspensioen -Afstel den leeftijd. De door de commissie voorgestelde) regeling zal naar haar oordeel alleen, voor de toekomst moeten werken, en dus niet toepasselijk moeten zijn. .en aanzien van hen, aie bij de invoering der wijzigingsverordening reeds leden van Ged. Staten waren. A. an nat van verkregen rechten worden g ro ken, zoo wordt deze beperking todhl door de billijkheid gevorderd. Op vorenstaande gronden geeft de Commissie aan de Statenvergadering in overweging aan de bestaande ver ordening een artikel toe te voegen, waarin boven weergegeven reg-liiig ia vervat. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland stel ten voor om de verordening op de hef fing van rechten: a. voor den over tocht van de brug over de Oude Maas; b. voor het gebruik van het Scheep- vaartkanaal tusschen Rijn en Schie; c. voor het ophalen van de brug over den Rijn bij Alphen aan den Rijn en d. voor het bevaren van de Gouwe, welke verordeningen voor 1 Januari 1927 moe ten worden herzien, voor 2 jaar ver lengen. Ged. Staten geven voorts aan de 8tar ten verg adering in overweging; lo. aan de gemeente Schoonhoven ais voorloopige bijdrage in de kosten van restauratie van de groote- of Berth o» lomeus-kerk en Bartholomeus-toren over het dienstjaar 1926 oen subsidie van f 7.500 too te staan;

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1