NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 JUNI 1926 :,2 mam mm. Een Vloekverbod. In „De Heraut" schrijft Prof. Dr. H. H. Kqvper: Zoonis dezer dagen uit I tali - gemeld werd. is de regeering voornemens een vloekverbod uit te vaardigen, waarbij het vloeken in het openbaar strafbaar wordt gesteld. Al mag onder de motie ven, die voor dit vloekverbod opgegeven worden, nu niet 't hoogste staan,_ dat door het vloeken „de schoone Italiaan- sche taal ontsieru wordt" toch neemt dit niet weg, dat we met waardeering deze poging van de Italiaansche regee- ring pegroeten om aan het ergerlijke vloeken een einde te maken. Men mag over het regiment van Mus solini met zijn dictatoriale allures den ken zoo men wil, één ding staat vast. dat het aan zijn krachtig optreden te danken is geweest, dat aan menigen zedelijken misstand in Italic- een einde is gemaakt, of althans, dat in de pu blieke moraliteit een groote verbetering is ingetreden. Wie Italië bezocht voor en na Mus solini's optreden, heeft ruimschoots ge legenheid gehad dit op te merken. Een zedelijk reinigingsbad had het Italiaan sche volk na den oorlog wel noodig, en zelfs een dictator kan men dank baar zijn, wanneer hp zulk een bad weet toe te dienen aan een volk. Indien daartoe ook 't vloekverbod mee kan helpen, dan zal dit aan het Italiaan sche volk zeker geen schade doen. Toch is het niet alleen daarom, dat wij op dezen nieuwen maatregel der Ita liaansche regeering wijzen. Er is ook in ons eigen land nog altoos een sterk ver zet, wanneer door gemeentebesturen het openbaar vloeken strafbaar wordt ge steld. Men komt dan met allerlei argumenten «tan de persoonlijke vrijheid ontleend en vooral daaraan, dat ae overheid geen .zedemeester" moet spelen, om zulk een vloekverbod te bestrijden. Ook wti heb- Den liefst, dat de overheid niet te veei lis, zedemeester optreedt, en hebben de persoonlijke vrnheiü lief. Een overwin ning over kwade volksgewoonten door zedelijke middelen achten we hooger winst dan door uitwendige strafmaat regelen. Maar ook hier overdrjjve men dit vrijheidsprinciep niet te zeer. De Overheiu is Gods dienaresse en heeft toch ook te waken, dat op het terrein van het publieke leven Gods heilige Naam niet door vloeken en lasteren onteerd wordt. In o nzen Catechismus wordt dit uitdrukkelijk beleden, wanneer op de vrqag: „Is het dan zoo groote zonde Jods Naam met zweren en vloeken re lasteren ,dat Goü zich ook over dege nen vertoornt, die zoo veel als het hun doeniyk is, het vloeken en lasteren niet helpen weren en verbieden?" dit ant woord geeft: „Ja gewisselijk, want er is ;een grooter zonde die God meer ver toornt, dan de lastering Zijns Naams, waarom Hij die dan ook met den dood te straffen bevolen heeft". Dit laatste mogè een bepaling zijn van Israels politieke wet, die voor on zen tjjü niet meer in dien vorm geldt, Bovendien is het lasteren van Gods Naam, waarop bij Israël de doodstraf stond, nog iets anders dan het vloeken zelfs dat wat wij noemen „Godslaster lijk vloeken". Maar al laten we de wijze, waarop de vloeker door de Overheid gestraft moet worden, geheel in het midden, onze Catechismus heeft volkomen gelijk, wan neer hij er op wijst, dat we zooveel mogelijk het in onze macht staat het vloeken en lasteren hebben te weren en te verbieden. Ook een Christelijke Overheid heeft die taak. En het is wel beschamend voor ons Protestantscbfe Nederland, dat het Eoomsche Italië ons daarbij 'n voor beeld zal geven.. LEESTAFEL. Het Verdrag NederlandBelgië. Wij ontvingen een drietal brochures waarin het Verdrag NederlandBel gië van verschillende kanten wordt be licht en waarin tal van bedenkingen worden geopperd. De eerste, getiteld „Souvereiniteits- en andere vragen" is van de hand van den heer B. Nierstrasz, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De schrijver doet, naar hij in het Voorwoord opmerkt, slechts énkele grepen uit het Verdrag en heeft ge tracht de consequenties van sommige paragrafen betreffende de opheffing der Belgische onzijdigheid, de souvo- reiniteit over de Schelde enz. In het licht te stellen. Een tweede brochure, geschreven door den heer J.' Harberts, kapitein van den Generalen Staf, bevat volken rechtelijke en militair-politieke be schouwingen over het verdrag, weike beschouwingen worden ingeleid door een pakkend voorwoord van Gen. b.d. C. J. Snijders. Oud-Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. Hoe de schrijver het Verdrag, waar aan hij breede beschouwingen wijdt, beoordeelt, kan blijken uit de volgen de conclusie, waarmede hij zijn zeer lezenswaardige brochure besluu- .,lk heb noe genoeg vertrouwen in hot Ne derlandsche volk en het Nc Jerland- sche parlement om de verwachting uit te spreken, dat het, door verwer ping van het Verdrag zal toonen niet te willen medewerken tot het doen van concessies die zoo belangrijk uitgaan boven die, welke België in billijkheid kan verwachten, concesses die boven dien een ernstige bedreiging vorm.n van Nederland's rechten en belangen. Deze beide brochures zijn uitgege ven door Nijgh en Van Ditmar's Uitg. Mij. te Rotterdam. Bij Martinus Nijhof te 's-Gravenha- ge verscheen een brochure, uitgave v. het nationaal comité van actie tegen het verdrag met België, waarin de vraag wordt gesteld of aanvaarding thans na het verschijnen van de Memorie van Antwoord mogelijk is. Het antwoord luidt kort maar krach tig, dat ook na de aangebrachte wijzi gingen, op zich zelf overigens geens zins zonder belang, het, Verdrag voor Nederland onaannemelijk blijft. Een opvatting die dan verder breedvoerig verdedigd wordt. Waar he<t hier een zeer belangrijk vraagstuk geldt, waarover straks de Staten-Generaal zich zal hebben uit te spreken, bevelen wij de lezing van de ze brochure gaarne aan. Het gaat hier over algemeene volks belangen waarover de massa niet in staat is te oordeelen, maar die toch ook niet buiten het volk om mogen gaan. GEMENGD NIEUWS. In brand geraakt. Een 18- jarige dienstbode, die te Sneek op een gasstel was aan het smelten was, waarbii terpentijn was gevoegd, brand de zich daarbij deerlijk, De inhoud van het pannetje geraakte in brand en werd op een plat dak gegooid.. Het meisje wilde het blusschen en geraakte met haar kleeren in brand]. oor haar in een vloerkleed te rollen zijn de vlammen gebluscht; ernstig verbrand is zij' daarop naar het zie- kenhuis overgebracht. Naar wij' ver nemen is de toesthnd tamelijk bevredi gend. Gistermiddag is het achtjarig dochtertje van den heer J. Kuhn wo nende 'Anna Boogerd te Delft, in brand geraakt door dat haar klee- ding in aanraking kwam met een brandend gascomfoor. Met zeer ern stige brandwonden is het kind naar het gasthuis vervoerd, waar het van nacht is overleden. Wiaterkeering doorgestoken. Bij de steenfabriek De Volharding te Deventer, waar de gemeentelijke dienst der landerijen door bedijking heit IJselwater van de landerijen tracht af te houden, heeft een in die buurt wonende landbouwer gisternacht een :der opgeworpen dammen doorgestoken en nadat men te middernacht met man en macht aan het werk was getogen, om de opening te dichten, heeft kort daarop dezelfde persoon andermaal deze waterkeering vernield. Naar wij' vernemen stond zijn ak ker met suikerbieten onder het kwel water en hij 'trachtte dat op deze wijze kwijt te raken. Een woeste stier. Toen de arbeider D. Bakema te Thesinge gis teren een stier uit den stal wilde drij ven, werd hij door het beest aange vallen. Behalve andere niet ernstige verwondingen, bleek de rechterarm van B. op twee plaatsen te zijn ge broken. Hij1 is in het ziekenhuis op genomen. Doodelijk ongeluk. De op zichter Fecen van waterschap 80 der gemeenschappelijke polder, #is gister middag bij het ophijsdhen van een balk te den Burg (Texel; tengevolge van het breken van een touw er on der geraakt en op slag gedood. .Verdronken. Gisterenavond werd bij de ouderlijke woning in de Gnoote Kerkbuurt te Dordrecht ver mist de '6-jarige B. W|. "V. Door micl- deel van een politie-hond werden aan wijzingen verkregen die er toe leidden, dat het ventje levenloos werd opge haald uit de Nieuwe Haven. Blijkbaar was het kind onder het spelen te wa ter geraakt. Te Gouda is gistermiddag in het water aan de Willens het 8-jarig doch tertje van den arbeider W|. verdron ken. Het kind is in een onbewaakt oogen blik te water geraakt en levenloos daaruit opgehaald. Inhetzwembadverdronken. Te Arnhem is de 20-jarige J. A. J. W|. uit Den Helder in het zwembad voor betalenden in den Rijn. plotseling in de diejpte gezonken. Ondanks het verbod van den badmeester had hij zich in het diepste gedeelte van het bad be geven. Door het personeel van de badin richting kon W. eerst na een half uur dreggen te voorschijn gebracht wor den, daar hij in het als afscheiding aangebrachte net verward was ge raakt..De onmiddellijk ter plaatse ver schenen geneesheer van het s.edelijk ziekenhuis kon slechts den doodcoh- stateeren. Het lijk van den verdron kene is naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. Door de tram gedood. On der Kerk rade (L.; geraakte een 2- jang kind onder de electrische tram. Het arme -ventje werd arm en been afgereden, en is aan de gevolgen over leden/ Diefstal. Te Veenendaal mis te men reeds 'geruimen tijd aan het station H. IJ. S. M. verschillende goe deren, Maandag verdween een doos met overhemden. De politie vond een spoor, dat leid de naar een der rangeerders. Hij leg de een volledige bekentenis at en is gisteren ter beschikking van de jus titie gesteld. De man had reeds 83 dienstjaren achter den rug. Treinbotsing te Arnhem. Gisteravond liep te Arnhem een trem op trein D. 77 naar Emmerik, die te 9.26 uur alhier arriveert. Het signaal stond op veilig. De machinist lieeft vermoedelijk de roode, lamp niet ge zien, die volgens onze informatie op het perron stond, Er werd eenige niet belangrijke schade aan de slaapwa gens en" volgwagens aangericht. De treinen naar Zutphen en Zeve naar ondervonden eenige vertraging;.. De aangereden D-trein kon 20 minu ten na aen vastgestelden tijd vertrek ken. Persoonlijke .ongelukken, hadden niet plaats. Land- en Tuinbouw. Gverwerkvergnnning voor bloembol lenpellerijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft: A. aan hoofden of bestuurders van bloembollenpellerijen in alle gemeen ten cles Rijks vergund, dat in hunne ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen, gedurende het tijdvak van 21 Juni tot en met 14 Augustus 1926, in afwijking van liet bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bo- doelde arbeiders in zijn geheel is ge legen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; B. hoofden of bestuurders van de onder A genoemde ondernemingen er aan herinnerd, da.t: le. indien van de vergunning ge bruik wordt* gemaakt, overeenkomstig het bepaalde bij art. 10, derde lid, van het Rusttijden- en Arbeidslijstenbe- sluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 uit een geschrift, hetwelk gedu rende bedoeld tijdvak naast de ar beidslijst moet zijn opgehangen, zoo danig, dat daarvan gemakkelijk kan worden kennis genomen, op duidelijke wijze de regeling van de arbeids- en rusttijden moet blijkep; 2e. op de dagen waarop ingevolge deze vergunning langer dan 8H uur per dag arbeid wordt verricht over eenkomstig het bepaalde bij art. 3 van vorengenoemd Rusttijden- en Arbeids lijstenbesluit de arbeidstijd van een arbeider niet na ten hoogste 4K uur arbeid behoeft te worden afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur, onder voor waarde, dat zijn arbeidstijd telkens na ten hoogste 4 Y* uur arbeid wordt afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten hoogste een kwartier en bovendien na ten hoogste 6J4 uur het begin van zijn d'agelijkschen werk tijd door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur. De kwestie van de Bloembollenbenrs. Men schrijft ons uit Hillegom: Reeds heel lang wordt getracht een Centraal gebouw voor Bloembollen cultuur te verkrijgen, omdat het be staande Beursgebouw geheel onge schikt is, maar vooral ook om alles bij een te hebben, wat 1 6een hoort. Kort weg spreekt men van „De Beurs". Veel is er al over geschreven, meer is er al over gepraat. Tot daden, tot afwer ken is men nog niet gekomen. Het heet te gaan tusschen Haarlem, Heemstede en Hillegom. Alles releveeren, wat er voor en tegen elk der 3 gemeenten als zoodanig is, zou ons te ver voeren. Ze ker verdient het strenge afkeuring, als een blad positief in deze zuivere vak kwestie partijdig partij kiest. Te be treuren valt het dan ook zeker, dat er bladen zijn, die alles wat pleit tegen vestiging te Haarlem eenvoudig naast zich neerleggen. Dat getuigt o.i. van een weinig breeden journalistieken kijk en gemis aan gezond objectief oor deel. Er moet een einde komen aan deze zaak, daarover is men het althans eens en nadat het terrein PolmanMooy van de algemeene agenda werd afge schoven, is Spaar en Hout weder de mededingster van het mooist gelegen terrein te Hillegom. Het Hoofdbestuur der Alg. Ver. zal nu alles doen, om het met Spaar en Hout klaar te spelen, daar het Hillegom uit den booze acht Het zij zoo en we wachten af de din gen die komen zullen. Alleen dit wen- schen we even vast te leggen: zonder de f 100.000 der stad Haarlem zal Bloem bollencultuur Spaar en Hout (dat Heemstede veel te duur kocht en waar het thans handig tracht af te komen) niet koopen. Nu heeft de stad Haarlem o.i. zeer gezonde motieven, om bot be drag niet te voteeren, omdat zij te recht vreest, dat er na of bij een even- tueele annexatie van een gedeelte van Heemstede bij Haarlem een hinkend paardje zal komen te tippelen, d.w.z. bijschokken aan Heemstede. Maar $n dit ic er0"-1*- wat zullen de be lastingbetalers van Haarlem er bij winnen, als de Beurs etc. uit hunne stad gaat? Als ze in een uithoek van Heemstede komt. Als de stad dus de huidige voordeelen geheel of grooten- deels gaat missen? De leden van den Haarlemschen Raad zullen zich naar het ons toeschijnt dan ook wel tweemaal bedenken, voor ze in dit stadium de f 100.000 voteeren. Want laten we het maar onomwonden zeggen: het vorstelijk aanbod van Haarlem heeft dit hoofdmotief, dat men van de vestiging hier finantieele voordeelen voor de plaats verwacht en anders gaf men het aangebodene niet! INGEZONDEN. (Buiten verantwooroeiijkneld der Hedeotltt) De Paulus-Vereenlging. Wat beoogt deze Vereeniging? Zij stelt zich ten doel om te begin nen met de groote steden van ons land, de kinderen, welke opgevoed worden zonder God en Zijn dienst, in had Buurtlokalen bijeen té brengen. De buurtlokalen zyn gezelligheids centrums in de Ifoude, kale volksbuur ten, alwaar het bolsjewisme en socia lisme welig tiert. Alle avonden zijn de buurtlokalen open en geven zij dus een kans aan de jongere om hun tijd aangenaam en nuttig door te brengen. De jongens en meisjes zijn zeer gesteld op de vertelavonden, waar alleen ver halen worden verteld van opvoedkun- die strekking en Christelijk moraal. Juist op die avonden hooren de kin deren eens andere dingen dan die zij gewoon zijn te hooren en op deze wijze tracht men het ontkersteningsproces, en de geestelijke inzinking welke over al waar te nemen is tegen te gaan. Verscheidene predikanten uit alle kerken, o.m. Ds. G. H. Beekenkamp cn Ds. Kouwenhoven, beiden te Leiden, bevelen dezen arbeid, welke ook zeer nuttig en noodig is, warm ouder de Christen-menschen aan. Een dezer dagen zal ook U geachte lezer een gave voor deze Vereeniging gevraagd worden, welke met finan- cïeele moeilijkheden te kampen heeft. Geve de Heere, dat er milde handen daartoe gevonden worden en een warm hart voor Zijn werk. Amsterdam, 25 Juni 1926. Het bestuur van de PaultH- Vereenieing. jg a 3-ag -*5 Ons Babbelhoekje. g^-B==8B Beste jongens en meisjes, 'k Begin deze week met extra genoe gen aan de Babbelhoek. Weet je waar om? Wel, omdat het ditmaal een bab- ?belhoek is met een prijsraadsel er in. 'kWeet, dat jullie 't bijzonder prettig vin den, en daarom heb Ik er vanzelf ook genoegen in. Nu Komen eerst weer de briefjes en dan ga ik jullie vertellen, wat voor soort raadsel ik voor deze week bedacht heb. „Tommy". Dat zal een heele drukte geven, ik geloef het graag. Kun jij bui ten schooltijd en in de vacantie ook al meehelpen met de werkzaamheden op hét land? Doe je het graag? Je hebt gelijk, dat is weer een foutje. „Blondje en Zwartje". Hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag, Blondje, 'k Hoop, dat je een heel gezellige dag zult hebben. Je treft het, dat ie 'smid dags f:et naar school hoeft. Volgenae week vertel je er mij zeker' wel wat van. Natuurlijk had ik jullie gemist, en nu begrijp ik, hoe het gekomen is. Leuk he, die 'kleine katjes. „Blondine", 'k Ben blij, dat je het mi] verteld hebt, Blondine, 'k Begreep er m#ar niets van. Wil je hen nog eens hartelijk van mij groeten? Prettig he, dat de kleintjes het zoo goed maken. Misschien vindt je dit soort werkje, dat ik voor prijsraadsels geef wel ge makkelijker. „Vergeet mij nietje". Welnee, dat is zoo erg niet. En voor het prijsraadsel geef ik maar één werkje, dus dat zal misschien dan wel lukken, 'k Was blij weer eens een briefje van je te ont vangen. „Pionier". Ja, Zondag was het heer lijk weer, maar verder wil het nog niet erg. Je hebt het goed geraden, meer nichtjes en neefjes hadden het over die fout. Nu, deze week hebben we geen letterraadsel, dus vanzelf ook geen routen. „Margrietje". Kon je de raadseb piet vinden? Is er geen grooter broertje of zusje, dat je eens helpen kan? Of Pa of Moe? Dat mag best, want als je het eenmaal maar goed begrepen hebt, dan zul ie er heuscn geen moeite meer mee hebben, 'k Vopd het erg aardig, dat je toch even een briefje schreef „Reseda en Rozeknopje". Dat kan ik best begrijpen, dat zullie het leuk vin den om een poosje in het land te -blij ven. Kunnen jullie ook al een beetje meehelpen als het druk is? Gelukkig, dat Resida's broertje vooruitgaat. Gaan jullie allebei uit logeeren? Prettig voor uitzicht is dat he? „Klaproos en Batavier", 'k Ben blij, dat jullie er weer bent, verleden weelc miste ik je. Is dat een aardig blaadje dat je leest? 'k Denk dat wanneer er plaats is in de „N. L. Crt.", we wel weer eens gauw een verhaaltje krijgen. Leuk he, zoo'n klein poesje? Misschien gaan jullie in de vacantie wel eens bjj je Tante logeeren? Dat zou aardig zijn. Ja, ik vind net heet prettig jullie brief jes te lezen. „Blondkopje." Nee. ik ben nog niet uitgeweest. Meestal ga ik pas in Augus tus. Dat heb je goea geraden hoor, ik zou vast ook ja gezegd hebben. Het is prettig, dat je het babbelhoekje zoo ge zellig vindt. Hoe oud is je zusje? Ja, ik vind het heel aardig op de meisjes- vereeniging. Vond je de raadsels zoo moeilijk dit keer? „Hessie". Je hebt gelijk, dat was een fout. Dus jij lient voorspoedig met je bonnetjes. Van mij kan het Dinsdag wel Je beide opstellen vond ik heel aardig. Wat zei mej. F. er wel van? Wat je mij vroeg, vind ik erg leuk. J a, ik hoop nog wel ujt te gaan, maar nu nog niet. Jn verlangt zeker wel erg .naar de vacan tie met al je uitgaansplannen, is 'tniet? „Sneeuwklokje". Vond je het raadsel aardig? Dat is zeker vroeg, dat jullie vacan.ie krijgen. Moet je ook weer vroe ger naar school als anderen, of duurt jullie vacantie zoolang? Ja, 't schikt best met het weer. „Moeders Meisje". Wat heb je mij aar dig van de bazaar verteld, 'k Geloof best dat het er heel gezellig was. Ben je maar alleen gaan kijken of mocht je ook helpen? Heb je ook nog jets gevonden of gewonnen? Ben je nu door je huis werk heen? „Lindebloesem", 't Was zoo, deze was nog gezelliger, 'k Vind het erg aar dig van jullie beidjes, dat je mij zoo goed op ae hoogte houdt. Leuk he. dat je ook helpen mocht. Wat was dat jam mer van aie naam. het scheelde maar „wee 'letters. Ja, dat komt er van ab je 's avonds zoo laat naar bed gaat kun ie 's morgens niet opstaan. „Grie". Juist, ik dacht dat je vinger wel vooruitging, maar toch njg n.et beter was. Maar gelukkig is het dus nu weer ia orde. Zooals je ziet, vind ik je naamsverandering best. Gezellig voor je, dat je nu samen kunnen inzenden. „Rie". Je bent ons allen hartelijk wel kom, Rie. Hoe meer kinderen er mee doen, hoe liever wij het hebben. Dat kon je ook aan het raadsel van verleden week zien. Dus jii hoort tot een groote lamilie he, zoo alle dagen met z n ne genen. Hoe oud ben je Rie? „Boschviooltje". Gelukkig, dat je weer beter bent, meisje. Dan mag je je wel niet te druk maken als het een wai-me dag is. Wel. wat een blijde ge beurtenissen allemaal. Die tractatie viel natuurlijk erg in den smaak, dat begrijp ik best. Vindt je het aardig een nieuw soqrt raadsel? „Waterlelie". O ja. hebben jullie schooltuintjes? Wat heb jij in jouw tuin tje gezaaid? Prettig he. als alles zoo goed opkomt. Ja, ons clubje breidt zich steeds uit. Deze week hebben we weer een nieuwe. „Anemoon". Woont je zuster in Den Haag? Prettig ha, om in de vacantie uit logeeren te gaan? 'k Begrijp 5e3t dat je er naar verlangt Nee, dat gaat gewoon door, want de meeste kinderen gaan wel een poosje uit, maar toch niet de heele vacantie en ook niet allemaal tegelijk. „Zilverblondje". Had je het nog zoo druk meisje; wat moest je allemaal doen Ja, alle kinderen vinden het prettig, dat er een prijsraadsel komt Een ver haaltje zal er misschien komen, als er plaat* voor in de courant is. „Wilgenkatje", 'k Vond je briefje toch wel gezellig. Wel gefeliciteerd met kleine Gerda. Hebben jullie prettig ge speeld dien dag? Jp en Zilverblondje mogen best de briefjes in één envelop pe doen hoor, dat geeft niets. „Heidebloempje". O ja, had 'jij ook een opstel? Vond ie het moeilijk of doe je het wel graag? Juist, op de andere vereeniging hebben ze ook zoo'n boek je gekregen. Heb je er nog al succes mee? Prettig voor je, dat je in ütrecht gaat logeeren. Je verlangt zeker wel erg naar de vacantie is 't met? Hoe gaat 'het met de radio? De oplossingen van de vorige week zgjn: 1. Iedereen is blij. omdat de babbel- hoek steeds grooter wordt. Onderdeelen: Nederland, Kabel, Stee- nen, Bijeenkomst, Woedend, Otto, Bloo- hartig. Roer, Bis. D. 2. Drie. 3. Met de letter D. 4. Verleden, heden en toekomst. 5. Palm, Mos, Distel. En nu komt het Prijsraadsel aan de beurt, 'k Heb eens een heel nieuw werk je voor jullie bedacht en omdat ik niet weet, of jullie er veel moeite mee zult hebben, geef ik deze week geen andere raadsels er bn. Opgelet nu, jongelui, dan ga ik uitleggen, welk werkje ik bedoel. Jullie moet mij vijftien Nederland- sche plaatsnamen opgeven. Welke, dat doet er niet toe. Dat is al heel mak kelijk, denken jullie natuurlijk. Maar nu komt het pas, luister maar. De twee de plaatsnaam moet beginnen met de letter, waar de eerste mee eindigt, de derde, waar de tweede mee eindigt, de vierde, waar de derde mee eindigt, en zoo vervolgens. En dan nog iets. Je moogt iedere letter maar één keer aan het eind en het begin van een naam gebruiken, 'k Zal eens een voorbeeld geven. Stel voor, dat je Leiden het eerst opschrijft, dan zou de tweede Noordwpk kunnen zijn, de derde Krab bendam en dan moet de vierde uaam weer met een M. beginnen. Je ziet dus wel, dat ik telkens een andere letter neem. In het heele rijtje mag iedere let ter maar één keer gebruikt worden. Denken jullie daar vooral aan? Je hoeft natuurlijk niet met Leiden te beginnen Je moogt precies beginnen en eindigen waarmee je wilt. Goed begrepen dus? Eu als 'er nu kinderen zijn mis schien bij de jongeren die er erg veel moeite mee hebben, die mogen dan tien namen opgeven. Maar van da meesten verwacht ik er 15 hoor. Vertellen jullie mii volgende week maar of je het een leuk werkje vindt en of je er erg veel moeite mee hebt gehad. Nu, jongelui, nu maar dapper aan het wérk en veel succes. 'k Neem nu afscheid van jullie met vele groeten, tante FRANCIEN. P. S. Stuur vooral bijtijds je briefieu in, anders kun je niet meeloten. Scheepstijdingen. BOLLAND-AMERIKA LIJN. RIJNDAM, R'dam n. New York. p. 24 (v.m.Scilly. KINDERDIJK, R'dam n. San Fran cisco p. 25 Vlissingan (uitg.; EE MD IJK, 24 v. R'dam te Vancouver LOCHKATRINE, R'dam n. Vancou ver 24 v. Londen. BINNENDIJK, R'dam 11. -MontreaJ 24 (lOilO v.m.40 wijl O. v. Nitom, BREEDIJK, R'dam n. Boston 23 (9.29 n.m.i 150 mijl Z, v. Valentia. LOCHKATRINE R'dam n. Vancou ver 24 (1.50 n.m.) 20 mijl O. v. Nitoo. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. PRINSES JULIANA, uitr., 24 r B* lawan. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DELFLAND, 25 v. B.-Ayres te Aar sterdam. DRECHTERLAND, uitr., 24 v. Ba- hia. ZEELANDIA, uitr., 24 v. Bahia. DELFLAND, thuisr, p. 24 Lydd SALLAND, uitr., p. 24 Ouessant ROTTER»AMSCHE LLOYD SLAMAT, thuisr., p. 23 Perim. KAWl thuisr., p. 25 (6 va.) Fims- terre (27, 6. v.m.te Cowes verw. MER At RE, thuisr., 24 v. Colombo. TERNATE, uitr., p. 25 Ouessant. DJEMBER. uitr 25 v. Rotterdam. TAi iNAN, uitr, 25 (12 n.m.1 v. Mar seiiie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7