OPRUIMING A. WAALS Damesmantels - ICindermantels Complets - Japonnen, enz. Heden begint in onze Damesconfectie zaak, Haarlemmerstraat 114, de Opruiming van alle voorradige Zie voer de beiteageweoe aatbfedbgea «ar '"lage HJUWLEMMetSTRAAT 114. ^bïïite^ANDT^ NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 JUNI 1926 DAG-AGENDA. Dinsdag 29 Juni, „Jeruël", Middel stegracht 3. Samenk. Spr. Ds. C. J. Hoekendijk uit Indië. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht en Zondag dienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juni tot en met Zondag 4 Juli &.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telefoon 594. A.s. Zondag 27 Juni 1926 zal de dienst van Dr. Mulder worden waargenomen door Dr. Kors. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel. 390. Bilt, herdacht Donderdag den dag waarop hij 25 jaar geleden gekozen werd tot lid van de Provinciale Sta ten van Utrecht. Zijn installatie als zoodanig had plaats op 2 Juli. Op dien Öag zal hij in intiemen kring worden gehuldigd. De WeeldeverteringsbelasHrg. Het bestuur van het Verbond van Nederlandsche werkgevers i3 dezer dagen op audiëntie geweest bij minis ter De Geer en heeft dien minister o.m. gesproken over de bezwaren, die voor de Nederlandsche nijverheid zul len voortvloeien uit eventuee'e aan- neming van het ontwerp-Weeldébelas- ting en de daarmede samenhangende ontwerpen tot verschuiving van den belastingdruk. Omtrent dit onderhoud deeit de „Ned. Werkgever" het volgende mede: Het bestuur wees erop, dat de erva ring in Duitschland opgedaan met •den Luxussteuer, met groote mate van zekerheid kani doen voorspellen, wat het gevolg zal zijn van de invoe ring van een Weeldevertèringsbelas- tine. De Luxussteuer die, evenals het on1 werp-Weel d everteringsbelasting de verteringen met een weeldekarakter tachtte e treffen door het heffen van een hela®ting hij de bron, moest i> Duitschland worden ingetrokken door de groote vermindering van afzet en vermeerdering van werkloosheid, die 'daarvan een gevolg waren. Onze dele gatie meende den Minister in overwe ging to mogen geven van het invoeren van het ontwerp-Weeldeverteringsbe lasting af te zien. De minister zegde toe, de bezwaren 'door ons Verhond naarvoren gébracht ernstig te zullen overwegen. Onze delegatie vestigde vervolgens de aandacht van den minister op het feit. dat de voorgenomen wijziging van de Successiewet schenkingen aan pen sioenfondsen met 10 pet. te heiasten, een anti-sociaal karakter draagt. Het zelfde kan gezegd worden van de be lasting, die drukt op de pensioenen, die de ondernemer geheel vrijwillig aan zijn arbeiders of hun weduwm toekent. Met genoegen vernam de delegatie, dat de minister ten aanzien van deze materie reeds een nota van wijziging gereed heeft die dezer dagen hij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Voorts vestigde onze delegatie de aandacht van den minister op de on billijkheid, dat de cigarettenfabrikan- ten, welke 43 pet. van de opbrengst der tabaksbelasting aan den fiscus afdragen, niet in de Tabaks com missie zijn «vertegenwoordigd. De minister zegde toe, dat hij zou overwegen of 'ook aan de cigarettenfabrikanteo een behoor'ijke vertegenwoordiging in de Tabakscommissie kon worden ver leend. Aan bet slot van de audiëntie deel de de minister nog mede, dat de Re geering met zeer veel genoegen ken nis had genomen van do samensmel ting van de Vereeniging van Neder landsche Werkgevers, het Verhond van Nederlandsche Fabrikantenveree- nigingen en het Centraal Industrieel Verhond tot één Verbond van Neder landsche Werkgevers, omdat het daar door voor de Regeering gemakkelii- ker wordt zdch op de hoogte te stePen van de belangen van de Nederlandsche nijverheid.. Broederschap van accountants. In de heden te Amsterdam gehou den vergadering -tfan de Nederland sche Broederschap van accountants heeft de heer H. D. M. Knol, Leiden 'n lezing gehouden over „De kostprijs in verhand met de prijsvorming." Spreker, die oorspronkelijk het plan had een verhandeling te houden over de groote beteekenis, die de studie der sociale economie voor den accountant heeft, begon met er op te wijzen, dat de economische studie hoogst belang rijk voor den accountant en a.s. ac countant is. Niet alleen de zoogenaam de practische economie, maar zeker ook, ja in de eerste plaats het theoret- tische gedeelte. Hij wijst op het ver anderd karakter van de taak van den accountant waardoor juist economisch Inzicht telkens meer noodzakelijk wordt. Daarna wijdt hij eenige bemerkin gen aan de bedrijfshuishoudkunde; volgens spr.'s meening zeer nauw ver bonden met de economie. Vervolgens gaat spreker na het ver schil tusschen de waar de-theorie van de klassieke school en de Oostenrijk- eche school, waarbij hij zich doet ken- iien al3 aanhanger van die laatste school. Spreker behandelt dan zijn on derwerp, hetwelk hij besluit met de volgende stellingen: a. De kostprijs is van primaire be teekenis voor den ondernemer. b. Bij de prijsvorming is hij van se cundaire beteekenis, hier is primair RECLAME de koopkrachtige vraag der koopers, ofschoon dit niet behoeft in te houden een ontkennning van de wisselwer king tusschen kosten en marktprijs. c. De aanbieders van finaalgoede- ren zijn afhankelijk van elkanders kostprijs, ook van de wijze, waarop deze berekend wordt; de kostprijs heeft' beteekenis als basis van den vraag-prijs. d. door foutieve berekening van don kostprijs en het sleepend bestaan van noodlijdende ondernemingen, kan he vig pi;ijsbederf optreden, hetwelk van langen duur kan zijn. Be volledige tandprothese. Op de vragen van het Tweede Ka merlid mevr. De VriesBruins, in verband met het opnieuw ver leen en aan een tandtechnicus van de be voegdheid tot het uitoefenen van de volledige tandprothese als beroep en betreffende het uitstellen van het ne men van soortgelijke beslissingen tot na de behandeling van een ter zake aangekondigd wetsontwerp, antwoord de de Minister van Arbeid, H. en N.: Na 26 Mei, den dag der interpellatie, zijn twee gunstige beslissingen geno men. Aangezien de vraag blijkbaar op één bepaald persoon gedoeld wordt, kan, blijkens het bovenstaande, zon der nadere aanduiding het antwoord niet gegeven worden; te minder, door dat er vóór 26 Mei gunstige beschik kingen zijn genomen, waarvan be'ang- hebbenden vermoedelijk eerst na dien datum kennis hebben gekregen. De Minister meent de vraag te mo gen stellen, of bij het recht zou heb ben de uitvoering van een wet op ie schorten, omdat een nadere wettelijke regeling wordt voorbereid, en of zoo danige opschorting te verantwoorden zou zijn tegenover de belanghebben den, die nog de beslissing in een voor hem zeer gewichtige zaak afwachtten, hetgeen te minder aangewezen zop zijn, daarvan de 198 gevallen op den dag der interpellatie er reeds ongeveer 180 waren afgedaan. Bovendien worde opgemerkt, dat een revisie, als waar voor een wettelijke voorziening wordt voorbereid, eerst mogelijk zal zijn, indien de wet van 1925 volledig is uit gevoerd. Overigens heeft de Minister noch in den loop der interpe latie, noch in de motie* die aangenomen werd, de gedachte gevonden, dat de verdere uitvoering van de wet zou moeten worden opgeschort. Calvinistische Burgemeesters, enz. Maandag 12 Juli a.s. 's middags 3 uur, zal te Middelburg in de sociëteit St. Joris, aan de Balans, een vergade ring worden gehouden van de Vereeni ging van Burgemeesters, Wethouders en secretarissen van Calvinistische le vens- en wereldbeschouwing „Groen van Prinsterer". Mr. J. L. Bouma, burgemeester van Hoogeveen hoopt een voordracht te houden, getiteld: „Gemeentelijke auto nomie en ethische voorschriften". De volgende stellingen zullen door hem worden verdedigd: I. De Gemeente-autonomie in onze Gemeentewet is ten onrechte geen absoluut rechtsbegrip. De Rijks overheid is feitelijk in staat en juri- RECLAME. disch bevoegd alles aan zich te trek ken. II. Het omzetten van zedelijke plich ten in rechtsplichten is niet aanbeve lenswaard, althans geen teeken van vooruitgang. III. De Overheid ook de Gemeente lijke, handhavende de geestelijke vrij heid, doortrekk© bestuur en wetgeving met Cristelijken geest en -houde reke ning, dat het Christendom grondslag is van ons volksleven. IV. Voorbeelden van praktische moeilijkheden en verschil van inzicht. De heer J. J..Talsma is nog door ziek te verhinderd zijn voordracht over de finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten te houden. DE FRANSCEE CRISIS. De plannen van Caillaux. Cail'aux heeit gisteren in tegenwoor digheid van de ónder-staarssecreraris" sen Pietri en Dubois geconfereerd met verscheidene leden van de comfnissie van deskundigen. In den ministerraad heeft Caillaux de algemeene rijnen van het financieel program uiteengezet. Briand wees op de noodzake'iijkhrid om alle mogelijke bezuinigingen in de openbare diensten voort te zetten. Heden zou een nieuwe ministerraad gehouden.' worden. DE LUXEMBURGSCHE KABINETS CRISIS. Een referendum onder de afgevaardigden. De grooth-ertogin van Luxemburg heeft door bemiddeling van het secre tariaat der Kamer een vragenlijst aan de verschillende Kamergroepen zoo wel als aan de afzonderlijke afgevaar digden gezonden, waarin zij1 inlichtin gen over hun houding tegenover een coalitie-regeering vraagt en tevens ver zoekt hun m^ening over een andere oplossing der minister-crisis mede te deelen. Ook wenscht de groothertogin door dit nieuw soort referendum de in gewikkeldste kwesties te leeren ken nen, welke de basis voor'het nieuwe regeeringsplan moeten bieden. ENGELAND EN RUSLAND. Het Lageihuisdebat. !Het debat in het Lagerhuis 'over steun uit Rusland vóór revolutionnhire politieke bedrijvigheid in Groot-Brit tannic is gistermorgen begonnen. In het begin van het debat wertL herhaaldelijk gewag gemaakt van het den vorigen dag gepubliceerde uittrek sel der stukken in het centraalbureau der communisten in beslag genomen. Sir Austen Chamberlain en Ramsay iMacDonald zouden eveneens aan het Idebat deelnemen. De bedoelde stukken bevatten zeer vijandige commentaren op de politiek van Ramsay MacDonald en zijn re geering; er wordt op aangedrongen om de Britsohe Independent Rabour Party en de „bourgeois politici", die de Britsohe socialisten zijn, aan te vallen. MacDonald heeft een verklaring ge publiceerd waarin hiji zegt, dat de hul- partij en mijzelf gebracht in den vorm de aan de regeering der Arb eiders- •van aanvallen zeer door ons wordt gewaardeerd. Hij voegt er -aan toe, dat de stuk ken iedere verontschuldiging doen ver vallen voor onwetende menschen, die gemeend hadden, dat de communisten en de Britsche arbeiderspartij! 'iden tiek waren. Verklr ringen van Chamberlain. In an tv cord pp de debatten betref fende dc Russische kwestie, in den loop v,. ar van conservatieve sprekers bitter klaagden over het zenden van fondsen naar Engeland door de sov jets en over de bolsjewistisclie pro paganda. verklaarde Chamberlain in net Lagerhuis, dat hoewei de regee ring reden had om zich te beklagen, over de handelingen der sovjet-auto" riteken, het toch niet verstandig zou zijn de betrekkingen af te breken en een einde te maken aan de handels overeenkomst. De minister verklaarde voorts, dat de sovjet-regeering zich niet hield aan de terzake de handelsovereenkomst aangegane verplichtingen en de En- g'elsche regeering had duide ijk laten weten, dat het nutteloos zou zijn on derhandelingen te beginnen omtrent nieuwe overeenkomsten, -zoolang de bestaande niet in acht worden geno- - men. Verbreking der betrekkingen zou er slechts toe leiden de midde.en te ver zwakken om ongeregeldheden of revo lutie binnen de eigen grenzen'te be strijden en zou de onzekerheid en de bezorgdheid voor een wankelen toe stand in Europa slechts toen toene men. Tengevolge van interrupties der la bours, werd de zitting geschorst. EEN COMPLOT IN SPANJE ONTDEKT Tal van arrestaties. De' veiligheidspolitie heeft in M'a- drid een uitgebreid politiek complot ontdekt, dat vertakkingen over hét ge- heele land heeft. De beweging zou deizer dagen tot uitbarsting komen, en was gericht te- fen het huidige régime. Zij' werd voor ereid door extreme liberale en repu- blikeinsche elementen. Er is een groot aantal personen gearresteerd, o.w. ver scheiden e intellectueel en en de répu- blikeinsche oud-afgevaardigden Ma" oelino en Parissobero- 'Ook zekere mi litairen hadden zich bij1 de beweging aangesloten. Een manifest, geteekend door ge neraal Weyler, zou aan het land ge- richt zijin. Deze bevindt zich op het oogenblik te Palma de Mallorca en is onder strenge© bewaking gesteld. Een oud-minister van Oorlog zou 'eveneens gecompromitteerd zijln. Het Atheneum gesloten. In officieele kringen te Madrid wordt ^verklaard, dat ae beweging, die onder intellectueel© liberale eleméntén is gesignaleerd, van beteekenis ont bloot is. Desniettemin zijin verscheide ne personen gearresteerd.. Na afloop van den ministerraad, die onder presidum van den koning werd gehouden, verklaarde' de muns ter van Buitenlandsche Zaken, dat de Spaansche koning en koningin heden avond te Parijs zullen aankomen en Woensdagavond uit Parijs naar Lon den zullen vertrekken, waar zij; tot 15 Juli zullen blijven. De Staatscourant publiceert een' be sluit luidende: Aangezien het Athene um te Madrid is afgeweken, van zijln uitsluitend artistieke, litteraire en vve- itenschappelijke bedoelingen, en op nieuw de haard wordt van rebellen, en samenzwering, tegen de openbare or de, heeft de regeering een raad van het bestuur van het Atheneum be noemd, welks bijeenkomsten opgehe ven zijln. DE MAROKKO-CONFERENTIE. Abd-el-Krim. De Fransch-Spaansche Marokko* conferentie heeft besloten, dat Frank rijk de verantwoordelijkheid zal krij- fen voor Abd el Krim. De plaats er verbanning en het aantal van zijin gevolg zijn nog niet bekend. DE DUITSCHE SCHADELOOSSTEL- LINGSWET. De voorwaarde der sociaal-democraten De vooruitzichten voor een. spoe dige afdoening van het regeeringsorit- werp door den Rijksdag zijn de laat ste dagen eer slechter, dan beter ge worden. Het is dan ook zeer onwaar schijnlijk geworden, dat het ontwerp nog zal zijn afgehandeld, vóórdat ,de Rijksdag op reces zal gaan- In verband hiermeide heeft de re geering reeds een wetsontwerp bij den Rijksraad ingediend, ten einde dë z.g. „blokkade-wet" betreffende de bezit tingen der vorstenhuizen, welke wet op 1 Juli afloopt, tot eind 1926 te verlengen. De Rijksraad heeft zich met deze verlenging accoord verklaard [Van bijzondere beteekenis was de fractiezitting der sociaal-democratein, waarin besloten werd, dat voorwaarde voor de goedkeuring van het regeo- ringsontwerD door de sociaal-democra ten de aanvaarding van hun amende ment was. krachtens hetwelk een ai- gesloten vergelijk niet alleen op voor stel van beide partijen, m^ar op een zijdig verzoek van een Bondsstaat bij het speciale gerechtshof ter revisie aan hangig kan worden gemaakt. In de zitting der fractie van de Duit- sche volkspartij werd deze eisch on aannemelijk verklaard. De mogelijkheid op het bereiken van een compromis is derhalve zeer ge ring geworden. UIT DE OMGEVING. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de gemeen- raad or.der leiding' ran den burgemees ter. den heer J. M. E. Kwint. De heer Corts was met kennisgeving afwezig. Na. roering met ambtsgebed en goed keuring van de notul-n.. werden eemg. ingekomen stukken bekendgemaakt w. o. bericht van goedkeuring van ver schillende raadsbesluiten, ook van het verhoogde percen'age der gem. inkom stenbelasting. Hierna deelde de voorzitter eenige bijzonderheden mede. De besturen vari de A. N. W. B. en de _K. N. A. C. hebben ieder f 50 be schikbaar gesteld voor de wegverbree- ding met verzachting van de bocht in den Gnephoek. Deze gift is in dank aan vaard. De gehrelo verhreeding. komt de gemeente nu slechts op f 250 te staan, Dan is door tusschenkomst van het hoofdbestuur der Posterijen met den beer.Otto, kantoorhouder, alhier, een regeling getroffen, waardoor de abon- né's en andere ingezetenen ook na het -sluitingsuur, den geheelen nacht door aansluiting kunnen krijgen op het inter- locaal telefoon- en telegraafnet. Tot 10 uur 's avonds zal een oproeping f0,25 daarna f 1,kosten. Deze regeling is ook voor de •bewoners van den Hoogen Rijndijk en van groot belang voor onze uitgc- strekte gemeente, voornamelijk in ge vallen van brand, behoefte aan medi sche hulp, enz. Voordat de kosten brï de betrokkenen worden geind, dient de heer Ütto jjin staat in bij B. en W. om dié te laten verificeeren. Ook met het laatste ging de raai geheei accoord. Ten slotte \jas van den Ring Leiden en O. van den Bond van Olir. Zano- vereenigingen nog een fraai .minst" oorkonde ontvangen als aandenken voor de ondervonden medewerking bü het concours op .Hemelvaartsdag j.l. In dank aanvaard. Daarna had de aanbieding plaats van het gemeenteverslag over 1rv:5dat een, leden zal worden toegezonden. Punt drie, was een aanvrage van de Oranjevereeniging om subsidie voor het a.s. Koninginnefeest. Waar 'iet bedrag niet geheel omschreven was, lichtte wet houder Dorrepaal, een der onderteeke naren tóe, dat de Oranjevereeniging een subsidie wenscht van f 1,per kind voor het kinderfeest en daarnevens f 50 voor de kosten van de geheele feestvie ring., Er zijn 285 schoolkinderen, die in aanmerking komen, dus de gemeente zou bij een gunstige beschikking f 355 hebben bij te dragen. De meerderheid van B. en W. vond dit wel wat vejl, en stelde bii monde van den voorzitter voor, eenvoudig 75 cent per kind te geven. Het kan, aldus de voorzitter, Itoch niet de bedoeling zijn, dat de gemeente ongeveer de ge heele kopten draagt. In dezen tijd moec de gemeente juist op <le gewone uit gaven sterk bezuinigen, omdat kort ach tereen voor openbare werken zooveel moest worden uitgegeven, en dan is een bedrag van f 215 een uitgave, waar op in 't geheel niet werd gerekend, op zichzelf reeds een betrekkelijk groot offer. Het kan geen kwaad, dat de in gezetenen voor een goed doel aU dit ook zelf in de beurs tasten. Nadat de heeren Dorrepaal en Oppe laar de aanvrage hadden verdedigd, waarbij de laatste nog het argument ge bruikte. dat de kosten van liet feest per kind veel liooger rijn dan het ge vraagde subsidie, werd het voorstel v. B. en W. aangenomen met 42 stem men. Gunstig wprd beschikt op een ver zoek van het bestuur der Ned. HerV. School om een voorschot van 80 pet. op het gem. subsidie. De bijdrage wordt berekend naar de kosten per leerling van het 0. L. onderwijs in 4924, zijnde f 11,57. In 1923 bedroegen zij nog f 9,27, zoodat het wel even duurder is geworden. Het voorstel bedraagt ruim f 1100. Vervolgens werd behandeld de door B. en W. opgemaakte nieuwe tabel vool de heffing van schoolgeld. B. en W. zijn daarbii van het principe uitgegaan, aar alle ouders, ,ook minder gesitueerden, iets dienen bg te dragen. Niet zoozeel om 't bedrag, maar om de idee. Daarom is aan de laagste klas, die met een in komen (belastbaar) van f 7—f 800 er een toegevoegd v^n f 600—f 700 Deze betaalt 5 cent per week. Dm de. groote gezinnen tegemoet te komen wordt bovendien van het derde kind af een reductie verleend van 20 pet De hoogere inkomens daarentegen zijn nogal aangepakt,thoewel niet zoo sterk als in de verordening van Hazerswouda De nieuwe verordening werd onge wijzigd goedgekeurd. 1 (Slot volgt.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2