NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 25 JUNI 1926 Ze werken onophoudelijk enon gestoord, en vormen den stillen in lichtingendienst van de Executieve der (derde Internationale. De eerste groep beoefent dezelfde sport maar op '11 minder ondergeschik te goed betaalde geheime agenten vani te wijze. Zij vormen het ensemble van Rusland in Ned.-Indië. Behalve Euro peanen, bevinden zich onder hen, Chi- ineezen en Britsch Indiërs. Door be tere opleiding zijn zij in staat belang rijker inlichtingen te verzamelen en bovendien worden zijl gebruikt om prow paganda-materiaal op zoo min moge' lijk opzienbarende wijze onder de bevol king te verspreiden. Meestal zijn Eet jnenschen, die geen bepaalden werk kring hebben of wel vervullen zij' een (schijnbaantje om niet zoo spoedig 111 te gaten té loopen. Zoodra de uitgebreide dienst ver neemt, dat er verdenking tegen een hunner wordt gekoesterd, verdwijnt dit lid ongemerkt van het tooneel om in leen andere streek of wel in een héél ander land zijn werkzaamheden voort te zetten. Zonder bepaald gevaarlijk genoemd te kunnen worden, is hun laanwezigheid hier in Indië toch niet fwenschelijk te achten. De korte aanwezigheid van werke lijk vooraanstaande personen op com munistisch gebied, die eenige malen werd geconstateerd vraagt in ieder geval veel meer de aandacht dan de werkzaamheid van eerder genoemde sujetten. Weliswaar is hun verblijf voor zoo ver wij weten nimmer van langen duur geweest, doch dat dit heeit plaa.s kun- inen vinden, stemt tot nadenken. Tot nadenken stemt ook, dat een wekere heer Heinrich Groga, alias Götz, een van de bekendste leiders van de werkzaamheid der Bolsje wisten in het Oosten, onlangs welis waar zijn opdracht om indie binnen te dringen niet heeft kunnen vervul len, maar toch, niettegenstaande hij| geen voet aan wal heeft gezet, kans heeft gezien om op onnaspeurlijke wij ze door tusschenkomst van derden hoe makkelijk kan dit niet met be hulp van ondergeschikt inlandsen per soneel aan boord, of door tusschen komst van „toevallige" bezoekers voor een oogenblik in indirect con tact te Jcomen met de communistische leiders hier te lande. Hieraan zal de Veranderde houding van de communis ten, hun overgang naar meer onder- grondsche methoden, wellicht gedeel telijk toe te schrijven zijn, in tegen- Stelling met de officieeie lezing, als zou dit geheel zijn voortgesproten uit |de invoering van de verscherpte maat regelen. Kantoordagindeeling. In navolging van de Landskantoren fiebben nu ook de vereenigde Spoor wegmaatschappijen, wier kantoren te !Semarang"zijn gevestigd, den 7-ungen Werkdag ingevoerd. De werktijd is aan van Maandag tiot Vrijdag van 7 uur ps morgens tot 2 uur 's middags en Za- fferdags van 7 tot 12 uur. De moeilijkheid van de Indische (kantoordagindeeling is, dat de hoofd maaltijd van den dag des middags ttu^schen eenen en drieën wordt ge nuttigd en het voor het lagere perso neel vooral moeilijk is in verband met 'de groote afstanden him maaltijd op kantoor te laten komen. De onafge broken werktijd heeft dan het voor deel, dat het personeel na kantoortijd thuis de „rijsttafel" kan nuttigen, waartegenover staat dat een Ononder broken kantoortijd van zeven uur in de tropen veel van het concentratie vermogen vergt. In den handel geeft men de voorkeur aan een_Europee- ichen kantoortijd van 9 tot 5, met een mstpoos voor de lunch. Een nuttige maatregel. Een rondschrijven der Indische re geering bepaald, dat het lidmaatschap /an het bestuur of het gewone lia- naatschap van de P. IC I. en de Sarekat Kajat niet vereenigbaar zijin net een landsbetrekking. Directeur Inl. Rechtsschool. De heer Mr. C. C. van Hèlsdingen Ie vertegenwoordiger der 'Chr. Eth. Martij 'in den 'Volksraad, is 'tijdélijk >elast met het Directeurschap der In- iandsche Rechtsschool. Treurig ongeval. |Op 20 April j.l. zou een transport an zes zwaar melaatschen plaats vin- len van Selatpantjang naarBengkalis. De melaatschen werden in een open ;ampan geladen en zouden door de Klasina, een bootje van het gouver- lement, naar Bengkal gesleept wor den. De inlandsche kapitein van de Klasina koos den weg buitenom, en :wam tefi slotte te Bengkalis aan, bad stroom mee en nam bijl het kee- em voor den steiger, zijïi draai te kort ..oodat de sampan omsloeg. Door het geschreeuw der melaat- :hen, werd hij opmerkzaam op het ngeval gemaakt, het achteruit draaien :wam toen in een klinke botsing met et stilliggend gvs. vaartuig Dianan, /aarmede hij averij maakte,, kreeg ver olgens den sleeptros in zijn schroef n trok de gansche sampan naar be- eden. Twee der1 melaatschen verdrdn- _en de anderen werden opgepikt IHet is volgens de „Sum. Post. reeds eerder gebleken, dat de in- andsche kapitein niet, berekend is oor zijn taak, doch men heeft hem ot dusverre gehandhaafd, omdat men ;een beteren kan krijgen. Singapore oetaalt voor geschoold, personeel meer lan anderhalf maal zooveel in dollars lan het Nederl. Indische gouverne- nent in guldens. Vandaar aat in die >p Singapore ge-oriënteerde streken >ijna geen varend personeel te krij gen is. Belangrijke uitvinding. Dr. M. Th. Koks, loer aar in de Phar- lacie aan de S. T. 0. V. I. A. te Wel- evreden heeft zeer waarschgnlnk een ïitvinding gedaan, die van groot oelang kan worden voor de Indische schatkist Deze uitvinding betreft het öenatu- reeren van spiritus op zoodanige wijze, dat deze niet meer Kan woróen aan gewend tot het bereiden van odeurs, parfums, eau de cologne, e.d. Men begrijpt, welke belangstelling de dienst der douane in deze" uitvinding heeft. Wanneer blijken mocht, dat zij zonder al te hooge kosten kan worden toegepast, krijgt de fiscus een middel in handen om middels de accijnzen be langrijke bedragen voor de schatkist te wnnen. De vraag is echter momenteel nog in hoeverre deze uitvinding economiscn is toe te passen. In dat opzicht werkt men nu thans nog met onbekenden. Dr. Koks kan de ingrediënten tot het toe passen van zijn uitvinding in l'ndië niet krijgen en zal zeer waarschijnlijk een reis naar Duitschland moeten maken om deze aan te schaffen. Bewapening van K.P.M.-schepen. Het „Soer. Hbld." verneemt uit Ba tavia, dat de procureur-generaal toe stond, dat de K.P.M.-schepen, welke op China varen, een gewapend geleide krij gen. Dit geleide, bestaande uit een de tachement gewapende politie zal op de op China varende schepen der K.P.M. worden gehuisvest in het middenschip, dat wordt afgesloten met een prikkel draad versperring. De meeste buitenlandsche sckepent welke een geregelden dienst op de Chi neesche havens onderhouden, zijn op 'n dergelijke wfjze bewapend en versterkt. Deze maatregel houdt verband met de vele gevallen van zeerooverij, welke zich in de Chineesche wateren voordoen en waartegen het Chineesche bestuur vol komen machteloos schijnt te staan. De huidige verwarde toestand in China werkt de zeerooverq sterk in de hand. DE VERKIEZING VOOR DE EERSTE KAMER. Den 27en Juli 1923 had voor de eer ste maal op den grondslag van de even redige vertegenwoordiging de verkie zing plaats van de leden der Eerste Kamer. Voor die verkiezing zijn volgens art. 112 van de onlangs gewijzigde Kieswet de provinciën vereenigd tot de volgen de groepen, in elk waarvan wordt ge- kpzen het daarbij vermeld aautal le den der Eerste Kamer: Groep 1. Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg: 13 leden. Groep 2. Gelderland, Overijsel, Gro ningen en Drenthe: 13 leden. Groep 3. Noord-Holland en Fries land: 12 leden. Groep 4. Zuid-Holland: 12 leden. De helft van het aantal leden, dat wil zeggen 25, treedt om de 3 jaar af.. Nu treden, dit jaar de leden van groep 2 en 4 af; en in 1929 die van groep 1 en 3. De verkiezing heeft, plaats door de leden van de Provinciale Staten. Dat zijn derhalve de staten van Gelderland Overijsel, Groningen, Drenthe en Zuid- Holland. De candidaatstelling heeft plaats den tweeden Dinsdag in Juli, dus 13 Juli, en de stemming 27 Juli. De candidatenlijsten worden op den dag der candidaatstelling ingeleverd bij den Commissaris der Koningin ter provinciale griffie van des voormid dags 9 tot des namddags 4 uur. Elke lijst moet onderteekend zijn door ten minste één lid van de Staten der Pro vincie. Hetzelfde lid mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De vier kiesgebieden zijn in de wet zoodanig aangewezen, dat het aantal inwoners, waarop een lid gekozen wordt, in de vier groepen nagenoeg gelijk is( Groep 1 en 3 tellen tezamen onge veer evenveel inwoners als 2 en 4. Bij de samenstelling van het wetsartikel telden 1 en 2 elk ofigeveer 1.7 millioen 3 en 4 elk ongeveer 1.6 millioen. In Z.- Holland wordt, de provinciale zelfstan digheid geheel behouden; terwijl in de drie andere groepen samenwerking, zoo noodig ook tusschen partijen, mo gelijk is. In 1923 gold elke stem, door de Sta tenleden uitgebracht, naar gelang de provincie waar zij was uitgebracht, in verband met de bevolking, voor bet volgende aantal stemmen: Noord-Brabant 117, Zeeland 59, Utrecht 86, Limburg 100, Geldenand 120, Overijsel 95, Groningen 82, Lren- the 61, N.-Holland 171, Friesland 77, Zuid-Holland 208. Deze getallen blijven, volgens art. 114 der Kieswet, vaststaan tot aan een nieuwe volkstelling. Wanneer de stemmenverhouding, bijv. in Zuid-Holland, straks dezelfde is als in 1923, dan zal het zijn, met in achtneming, dat de aantallen uitge brachte stemmen met bet daarvoor hierboven in aanmerking komend ge tal der stemwaarde (208) vermenig vuldigd moet worden, Staatk. Gerei, lijst 2 stemmen (2 maal 208 is 416), Chr. Hist. Unie 11 (2288), Plattelanders bond 1 (208), Anti-Rev. partij 16 (3328), Vrijheidsbond 9 (1872), S.D.A.P. 18 (3744), R.-K. Staatspartij 15 (3120), V- Dem. Bond 5 (1040). urTBi"3MGEVING. NpORDWIJK BINNEN. De ingebruikneming van het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk alhier is bepaald op Donderdag 1 Juli a.s. des avonds te 7 uur. Deze plechtigheid zai worden geleid door Ds. N. H. Koers te Noordwijk aan Zee, consulent der jon ge gemeente te Noordwijk Binnen. AARLANDERVEEN. Een bediende van de firma Waals te Leiden, was bij den heer E. alhier om zaken te doen. Onverwachts zakte hij ineen. Daar de firma Waals werd ln kennis gesteld per telefoon, kwam uit Leiden een auto om hem naar zijn huis te vervoeren. Naar men verneemt is zijn toestand thans weer goed. De bloempjesverkoop voor zieken- huisverpleging heeft ten voordeel e voor het fonds ongeveer 75 gulden op gebracht. In onze gemeente breidt zich het mond-* en klauwzeer pnder het vee uit, enkele beesten zijn reeds gestor ven aan die -ziekte. Het comité voor Ziekenhuisver- pleging hield Vrijdagavond een verga dering. Besloten werd om nog te wacli- ten tot aansluiting aan de federatie. Ook werd besloten dat patiënten die per auto moeten vervoerd worden een bon moeten halen bij den administra teur; voor de goede controle is deze regeling gewenscht. LISSE. De raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag 29 Juni a.s. 's avosds om half acht. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening op het verblijf van woonsche pen in de gemeente Lisse. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van rooi lijnen langs den Heereweg van Bond- straat tot Vreewijk en langs de Ka naalstraat van Heereweg tot Kapel straat. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de van den heer J. Slottje aangekochte terreinen langs de Ringvaart te bestemmen voor de ex ploitatie yan het Gasbedrijf. 4. Voorstel vhn Burgemeester en Wethouders, om 'n hoekje grond langs de Julianastraat te verkoopen aan den heer A. Schalk. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om het Bestuur van de Woningvereeniging ..Volksbelang" te machtigen een hoekje grond te verkoo pen aan den heer A. Schalk. 6. Verzoek van het R.K. Sclioolbest. om hem de vergoeding toe te kennen, bedoeld in artikel 205 der L.O. wet voor een aan te leggen Centrale Ver warming in de R.K. Meisjesschool. 7. Comptabiliteit. 8. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Burgerlijke Stand. Geboren: Adri- ana Anna, d. v. W. Straathof en Th. v. d. Putten; Theodora Johanna, d. v. N. Lagerweij en J. Jansen; Gerardus Petrus Joannes, -z. v. J. S. Schilder en A. Does wijk; Jacobus, z. v. W. P. de Jonge en P. Sclieele. Gehuwd: Th J. van Oosten en M. v. Elk. Donderdag had een aanrijding plaats tusschen een motorwielrijder en een controleerenden automobielrijder der race-wed strijden Nadat proces-verbaal opgemaakt was tegen den automobilist, kon met een verbonden hand ook de motorrij der zijn weg vervolgen. BODEGRAVEN. Deze week is er weer een belasting- plaatjescontrole gehouden, die niet zonder succes was; verschillende per sonen werden verhaliseerd. Onder de verbaliseerden was een persoon, die even te voren zijn fiets bij de begraaf plaats had neergezet; toen hij terug kwam was zijn plaatje gestolen, maar hij merkte het niet en stapte op, met het gevolg dat hij even later bekeurd werd. De oudé V» die in het Weeshuis alhier woonde, .begaf zich Woensdag naar zijn familie te Hazerswoude. Toen hij uit den trein stapte aan de halte Hazerswoude, begon hij zich onwel te gevoelen, en zette zich everi later tegen een boom, waar hij na en kele minuten overleed. Nadat hij in het naastbijzijnde huis was binnenge dragen, begon men te onderzoeken, wie de overleden persoon was, maar men kon niets anders vinden dan in zijn schoenen den naam Hensen, Bo degraven. Direct begaf zich daarop iemand naar Bodegraven, maar kon aanvankelijk niets te weten komen, totdat eindelijk de heer v. d. Kieftnaar Hazerswoude ging en het lijk her kende. Bij vonnis van den kantonrech ter te Woerden, is A. Costerus, alhier veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 da gen hechtenis wegens niet aansluiten van zijn perceel aan de waterleiding. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag ,30 Juni a.s., des namiddags 2 uur. Agenda. 1. Ingekomen stukken. 2. Wnziging Gemeenschappelijke re geling Vleeschkèuringsdienst. 3. Aanleg straat en verkoop van grond. 4. Comptabiliteitsbesluiten. 5. Adres inzake heffing voor riool- aansluiting met praeadviès van B. en 6. Huur verlaging huizen Woningbouw aan dei Noordzijde. 7. Wijziging verordening op de vee- markten. De jaarljjksche collecte ten bate van het fonds ter aanmoediging en on dersteuning vp.n den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in deze Ge meente opgebracht f 31, Predikbeurten. Ned. Herv. Gem Voorm. 10 en nam. 6.30 uur, Ds. G. A. Pott. Geref. Kerk. Voorm. .10 en nam. 6.30 uur. Ds. Joh. Dam. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur, preeklezen, nam. 6.30 uur, Ds. van "Reenen. Burgerlijke stand. Geboren: Cor nelia, d.v. C. Plomp en N. Gelderblom. Maria Hendrika, d.v. N. van Schaik en J. A. v. d. Wielen. Overleden: Arie Molenaar, 66 jaar. In den loop dezer week vestigden zich in onze gemeente de volgende per sonen: J. Bolander, zonder beroep, van Al phen aan den Rijn. P. W. M. Niekerk kassier boerenleenlank van Zwammer- dam. G. Kroes, dienstbode, van Zwam- merdam. H. Peerbolte, dienstbode, van Schoonhoven. K. v. d. Vis en echtge- noote, zónder beroep, van Zwammer- dam. N. de Geus, 'dienstbode, van Al- e'aen ,aan den Rijn. P. J. S. H. van ijck en gezin, apothekers-ass! van 's Gravenhage. Inmiddels vertrokken: A. P. Nolst, zonder beroep, naar 's Gravenhage. W. Blonk, machinist, naai Curaceau. G. A. ïtoor, dienstbode, naai Gouda, en A. de Jong, dienstbode naai Nieuwkoop. OEGSTGEEST. Burgerlijke stand. Geboren: R'ie- mer, z.v. A. van Til en H. G. Bouman. Bernard, z.v. W. O. Visser en N. Krie bel. Greta, d.v. L. van Leeuwen en T. Gehuwd: F. G. Nijssen en G. C. M. Balk. W. Bonte te Heiden en C. F. W. v. d. Mey. J. A. J. v. d Peet te Voor schoten en M. A. v. d. Geer. P. Ooster- veer te Wassenaar en 4- v. d. Geer. KOUDEKERK. Het is zeker wel van algemeene bekendheid dat over 't algemeen onze wegen met hun talrijke smalle en ge vaarlijke bochten niet meer aan de eischen voldoen van het tegenwoor dige moderne verkeer. Ook onze ge meente bezit een dergelijke smalle en gevaarlijke boeht en wel den Gnej> oek. Zooals men ons verzekerde, is daar ook al menig automobilist of bestuurder van andere voertuigen aan een gevaar ontsnapt. Dank zij echter de welwillende me dewerking der verschillende eigena ren van aan die bocht gelegen gron den, de heeren G. Kraan, A. vami der Velden, en Wed. H. Boer, is deze week een aanvang gemaakt met het, verb reeden der bocht. Dat ook de wegencommissie het nut van deze verbreeding inziet, blijkt wel uit het feit, dat zij namens ae A.N.W|. B. en de K.N.A.C. tezamen een. bedrag van f100 heeft uitgetrokken als tege moetkoming in de te maken kosten. In de eerste plaats komt zeker hulde toe aan den burgemeester dezer gem. die het 'initiatief op zich heeft geno men methet Dagel. Bestuur onzer femeente voor de verbreeding van eze bocht, wat voor het verkeer ter plaatse aldaar een flinke verbetering beteekent en algemeen met ingeno menheid zal worden begroet. We zullen hopen, dat dit de eerste stap zal zijn en het zoover mag komeni dat binnen afzienbaren tijd de aan grenzende gemeente Alphen de hand ook aan den ploeg zal slaan om, zooi mogelijk, ook eenige verbeteringen in het verder gelegen gedeelte van de gevaarlijke bocht aan te brengern De heer N. van Diggele, aanne mer van de garage bij ae dokters woning alhier, heeft met den bouw hiervan een aanvang gemaakt. De be staande muur als scheiding van de femeente-"opslagplaats langs den open" aren weg, is daarvoor geheel afge broken. Het Dagel. Bestuur dézer gemeente dat steeds actief 'is voor wegverbete- ring, laat de garage zoodanig achter uit plaatsen dat het voetpad aldaar aanmerkelijk wordt verbreed en het uitzicht over den weg belangrijk ver beterd wordt. Burgeriijke Stand. Geboren: Ni- colaas, zv. Teunis Dprrapaal en Ma ria Land waart. NOORDWIJK AAN ZEE. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Voorm. 10 en nam. 5 uur, Ds. F. G. Hospers. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5 uur, Ds. Koers. Donderdagavond "ging een j>aard, gespannen voor een melkwagen, in de Hoofdstraat op hol. Het voertuig slin gerde geweldig, kwam tegen- de pasto rie der Herv. Kerk, en tegen den al daar staanden lantaarnpaal, waartegen juist een fiets stond, welke nogal werd beschadigd. Door den schok viel de wagen om, vlak voor den winkel van Schild. De twee gebr. P., zoons van den eige naar, konden voor den va-1 er nog af springen, zoodat alles zonder ongeluk ken en alleen met wat materieele schade afliep. GEMENGD NIEUWS. Alweer 'een inktwerper. (Woensdagavond is een jonge vrouw in; de Sarphatistraat te Amsterdam het slachtoffer geworden van een inkt werper, die haar mantel en kousen met inkt heeft bevlekt. Zij' "heeft de zaak bi) de politie aangegeven, doch het is niet gelukt den ontoerekenbare te vangen. I11 moteders veilige armen. Dat een baby uiti de aerde verdie ping valt en volkomen ongedeerd wordt opgeraapt wordt de zaak, als de rddding te danken is aan de kalme onverschrokkenheid van 'de moeder Ézelt van 'het kindje. Dit geval heeft zich in de Londen- •sche wijk Cl erken well voorgedaan; mevrouw Fenn stond niet haar buur vrouw mevrouw Streatfield beneden te praten. Baby Fenn, een jochie van drie jaar, keek voor het open raam van de derde verdieping naar beneden en zag zijtn moeder. Hij wilde bij'haar ziitn, sleurde een stoel aan, klom er op, klom in de vensterbank. Mevrouw Streatfield zag ham, waar schuwde de moeder. Ik blijf hier, zei, Ideze, ik zal probeeren hefrn te van gen. De buurvrouw vloog de trappen op, om het kind zoo mogelijk, nog te gen te houden. Maar boven gekomen zag zij nog slechts zijn hoofdje, rijn handjes. Een greep. Te laat. "Het kind riep: „Mummy" en stortte neer. Een val van acht meter. Mevrouw Fenn stond juist onder het venster. Zij strekte haar armen uit, greep het vallende kind. Wel wan kelde zij onder zijn gewicht, viel met hem op den grond, maar de val van de baby was gebroken, het kind was gered. I11 het ziekenhuis bleek het slechts een paar lichte kneuzingen te (hebben opgeloopen. Toeen babv Ferun's vader hem daar (kwam opzoeken, vertelde rijin kleine! zoon trots: „Ik ben uit het raam ge vallen, daddy, en mummy heeft mq gevangen". Doode 1 ijk ongeval. Gister middag verzocht de machinist van een der laadkranen aan de Vulcaanhaven te iVlaardirïgem assistentie. De boots man Wasbeek bood aan hem te hel- Een. Toen hij gereed was begaf Was- eek zich op den loopbrug van den kraan. Onder dezen kraan lag het Noorsche stoomschip „Strinda" waai. op plotseling uit de brug een per soon op het dek viel. Deze persoon! was onmiddellijk dood en bleek tq zijn de genoemde Wasbeek. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. Vermorzeld. De landbouwei T. B. te Groenlo, die per rijViel del reis naar Zutphen maakte, is op den terugweg bij het station Lievelde door den van Zutphen komenden trein ge grepen en vermorzeld. Zijn rijwiel vond1 men op eenigen afstand van de spoor rails. Deurwaarder vermist. De heer Hv deurwaarder te Sittard is Dinsdagochtend naar Heerlen gegaan, ten einae aldaar in ontvangst te ne men bij de Mijnen gelden van in be slag genomen loonen van mijnwer kers voor de gemeente Sittara. De heer H. is tot heden toe niet teruggekeerd. De justitie heeft giste ren te Heerlen een onderzoek ingeh steld. Bekena is dat het geld door H. iü ontvangst genomen is. Het bedrag moet ongeveer f 1000 beloopen. „Kermisgeneugten". Te Venlo sloeg bij een vechtpartij in een1 kroeg een der bezoekers zijn tegen stander met een bierglas op het hoofd!. De getracteerde is er ernstig aan tod. Auto verbrand. Nabij dool Teersdijk tusschen Grave en Nijme gen is gistermiddag de auto van de firma W,. in brand gevlogen. De be stuurder kon zich readen aoor uit den brandenden wagen te Springen. De auto reed daarop den dijk af en ver brandde totaal. Een griezelige vondst. lm het gewelf van de parochiekerk van Kenaenich, een der oudste kerken uit de omgeving van Keulen, heeft men dezer dagen een griezelige ontdekking fedaan. Het dak van het middelschip er kerk moest/hersteld worden. Toen1 nu de dekkers het gedeelte van het ge- wélt boven de apsis der kerk betra den, vonden zij; op een donkere plek een geraamte rechtop tegen den muur staan. Het bovenste gedeelte van het lichaam en de voeten ontbraken. Het geraamte was eenigszins goed bewaard gebleven; op sommige plaat sen waren de beenderen met dor vleeesch bedekt. Men heeft niet kun nen vaststellen ot het van een mani dan wel van een vrouw afkomstig isc Het gewelf, waarin het geraamte ge vonden werd, is van I860; men ver moedt dat het skelet er 16 of 20 jaar in gelegen heeft. In verband met |de vondst doen bijl de bevolking tal van geruchten dé ronde; de politie veronderstelt, dat men met een misdaad te doen heeft, waarbij de dader het gewelf der kerk heeft 'gebruikt om zijn slachtoffer te verbergen. Malaria-epidemie. Aan de „Times" wordt uit Basra geseind, dat bijna de geheele bevolking aan mala ria lijdt. De epidemie heelt zich den laatsten tijd ontzaglijk uitgebreid. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMEBIEA LIJN. BINNENDIJK, 2Ü v. R'dam naar Montreal (yerb.J RIJNDAM, R'dam n. New York 2i> D.JÜ0 n.m.; Boulognee. EDAM, N.-Orleans, naar R'dam 2H v. Havana. DINTELDIJK, Vancouver a. R'dam 2is te Landen. SBEEMSTERDIJK, R'dam a. Mon treal 22 (5J48 n.ra-I 140 mij! Wl van Valentia. BREEDIJK. R'dam n. Boston 2b, (8.4b v.m 30 mijl v. Land's End. STOOMV. HIJ. NEDERLAND. JOHAN DE 'VWITT: (uitr,J 24 r. Sout hampton. RIOUW, thui&r., 2b v. Padang. PRINSES JULIANA, uitr., 2b van Sabang. BOETON, uitr., 24 z. Port Said. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DELFLAND, thuisr., p. 2b Ouessaat. DRECHTERLAND uitr., 2b teBahia EMMLAND, 2b V. Hamburg n. Am sterdam. MAASLAND, thuisr., 2b v. Santos. SALLAND, uitr., p. 2b Eastbcrubnd. ZEELANDIA, uitr., 2b Xe Pernam- buoo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. JACATRA, uitr-, 22 v. Singapore. TABANAN, uitr., 24 te Marseille. TOSARI, thuisr., 2b v. Port Said. TERNATE, uitr., 24 v. Landen. SIANTAR. uitr., 2b v. Genua. MODJQKERTO, 24 v. Middlesbro te R'dam. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. SPRINGFONTEIN, thuisr., 24 te Durban. HEEMSKERK, thuisr-, 24 teKiItn- dini. Bli-UTON, thuisr., 2b v. Marseille. BILLITON, thuisn. 22 te Marseille. RIETFONTEIN, 24 v. Beira te Rot terdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6