NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 22 JUNI 1926 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Het ongeordende accountantswezen. Prof. Mr. P. A. Diepenhorst schrijft in de „Rott." De wetetlijke regeling van het ac- countanlscliap, zal de ernstige aan dacht der regeering moetan trekken. De gang van het maatschappelijk leven hrengt met zich dat de beteeke- nis dezer functie al meer toeneemt. Met dezen mysterieuzen en daar door indrukwekkenden nasftn van ac countant tooiden zich allerlei perso nages, van wie geenszius vast staat dat zij op zoo luisterrijken titel zede lijk recht hebben.* Elk kan zich thans vrij als accoun tant aandienen en vestigen. Elke- wettelijke keur of beperking ontbreekt ten eenenmale. Wel hebben enkele vrije organisa ties zich aangegord om in het ongeor dende bedrijf eenige regelmaat te bron gen en door het uitschrijven van exa mens waarborgen voor de bekwaam heid te bieden van degenen, die zich als accountant aandienen. Echter is dit particulier initiatief op zich zelf, zonder meer, onvoldoende De Staat, zal moeten bijspringen. Bijspringen, niet door de afdoening dezer materie geheel zelf in handen te nemen en een officieel staatsexamen in te stellen. Maar wel bijspringen door wettelijk te sanctioneeren hetgeen door de or- ganisaties, die geacht kunnen worden i dit beroep te vertegenwoordigen, on der controle der Overheid is verricht. Tot hiertoe hebben drie vereenigin- gen getracht door het organiseeren van examens aan de ergste vrijbuiterij een einde te maken. Wanneer deze drie vereenigingen het Instituut, de Organisatie en de Bond van accountants de handen in-1 een konden slaan tot dezelfde examen regeling. dan zou voor de Overheid de taak oim hier orde- te scheppen reeds aanmerkelijk zijn verlicht. Aan die taak kan de Overheid zich zeker niet onttrekken. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Bergambacht, J. H. Koster te Montfoort. Voor Gendt bij •Nijmegen, J. H. Huygens te Heusdeii voor Echteld, H. v. Djjken te W^ge- ;'ningen. Voor Althorst en Appeltern, J. 1 C. Fontein te Hurmenen. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Amsterdam-Zuid bin \fen het Kerkverband, H. S. Bouma te Leeuwarden en G. v. Duinen te Schie dam. Beroepen: Te Krommenie, en te Raamsdonk ,e.s„ D. J. B. Allaart, cand te Oegstgeest. Te Warffum, W. H. v. d. Vegt te Drachtster-Compagnie. Te vMeliskerke, W. Doorenbos, te Midwolda, j-Te Blokzijl, A. Dondorp, cand. te Utrecht. Te Loenen a. d. Vegt, Dr. C, t.C. Veltenaar te 's Gravenhage. Te Bu ^um- S. Wesbonk, te Jutrjjp Hommers Te Rhoon, J. van den Berg te Feilen- :joord. i Be dankt: Voor Aalsmeer en Laren 'J. Gilïebaard te Noord-Scharwoude. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Meppel, M. Holtrofo te Ulrum. VRIJE GEREF. GEMEENTE. Beroepen. Te Rotterdam, Goud- achestraat 100, de heer D. C. van Stemp 'voort te Veenendaal. Bevestiging, Intrede, Afscheid. ■\r Pr' Thijs, overgekomen van Meppel, werd Zondagmorgen bevestigd als predikant bij de Geref. Kerk te i Zwolle. Bevestiger was Ds. A. H. Munnik <lv* tot tekst had Jer. 42:16. Maandagavond deed Dr. Thys znn in trede. Ds. A. M e y e r s van 's Grevelduin- Capelle werd Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk te Iioogeveen bevestigd door Dr. R. Bartlema van Zeist die tot tekst had Ex. 317. 's Avonds deed de nieuwe leeraar zijn intrede sprekende over Cel. 4:3 en 4. Dr. G. J. Weijland. heeft Dr. G. J. Weijland, pre dikant bp de Ned. Herv. Gem. te Veere en voorzitter van de Synode der Ned. Herv. Kerk, zijn 40-jarige Evangelie prediking herdacht naar aanleiding van een leerrede over Rom. 5:30: „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus In het bijzonder stond de •jubilaris stil bp de zegeningen hem door God geschonken geaurenae zijn lang- durigen arbeid te Veere. Aan het einde der godsdienstoefening werd Dr. Weijland toegesproken door den heer N. v. d. Oeveren, lid der Sy node. Ohir. Hondius, lid van het Prov Kerkbestuur, den heer De Zeeuw, ou derling en den heer Burjs Ballot, burge meester van Veere. Diep geroerd dankte Dr. Wepland voor de woorden tot -hem gericht en beval mch in de vriendschap en liefde zpner gemeente aan. Een groote schare van gemeentele den en "belangstellenden, ^waaronder ook afgevaardigden van Vrouwepolder en Gapinge, woonden deze plechtigheid b?>. Beroepingswerk. De Kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente te Groningen heeft beslist, dat in de vacature-Pierson, voortdurende door het bedanken van Ds. Raams, pas in September een nieuw viertal zal wot den opgemaakt, terwijl de datum van beroep is bepaald op Oct. a.s. Geref. in de Ned. Herv. Kerk. Naar „De Stand." verneemt,' is in den loop der vorige week te Utrecht een vergadering gehouden van verte genwoordigers der verschillende plaa'j- selijke vereenigingen van Gereformeer den in de Ned. Herv. Kerk. De vergadering stond, bij verhinde ring van Prof. Dr. J. A. C. van Leeu wen, onder presidium van den heer W. J. Godpn. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de afa. Utrecht van den Geref. Bond van de Confessioneele Vereeniging, van de Ned. Herv. Vereen. „Schrift en Be lijdenis" en van de Ned. Herv. Vereert „Troffel en Zwaard". Besloten werd over te gaan tot de oprichting van een „Centrale van Gere formeerden in de Ned. Herv. Kerk". In het moderamen werd van elk der vier aanwezigen één lid aangewezen, n.l voor den Geref. Bond Prof. Van Leeu wen, voor de Confessioneele Vereeni ging de heer .Witte, voor ..Schrift ea Belijdenis" de heer L. M. Kalmijn, voor „Troffel en Zwaard", de heer M. J. P. Vermooten, terwijl ook den heer Godijn verzocht werd in het bestuur zitting te nemen. De eerstgenoemde vier hseren zullen resp. als voorzitter, secretaris en pen ningmeester optreden* Het doel der Centrale is, de actie der Gereformeerden in de Ned. Herv. Kerk te concentreeren en een eind te maken aan de droeve omstandigheid, dat juist zrj, die elkaar liet naast staan, elkaaï verbijten en vereten. Bij vacature zal de Centrale adviseerend optreden. Offervaardigheid. Te Amsterdam had de Geref. Kerk onlangs een tekort van ruim f 400^ Na een rondgang door de Gemeente kwam een bedrag van f ic.000 binnen Nieuwe Kerken. •Te Burgh, waar in 1924 de Herv. de Herv. Kerk in vlammen opging, werd een nieuwe kerk in gebruik genomen. Ds. J. W. Boogaard hield daarbij een rede over Ps. 134:1. Te Am sterdam had Zondag de eerste godsdienstoefenng plaats in jjet nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk. in wpk X, (Ie Nassaukerk. De wjjkpreuikant, Dr. S. G. de Graai, die het Woord bediende, had tot tekst Rom. 8:14. Zendingsdag te Voorburg. De classis 's Gravenhage der Geref Kerken hoopt haar Zendïngsdag te hou den pp Woensdag 14 Juli, 's morgens 10 en 's middags 2 uur, in den Hertenkamp ibehoorend bij het landgoed „Vreugd en Rust" te Voorburg. Sprekers zullen zijn Ds. K. v. Anken van Delft, Openingswoord. Ds. J. G Feenstra? van Scneveniagen..Open Poorten'de heer J. Dols, oud-zende ling der R. K. Missie in China: „De zending in China". Ds. J. Douma van 's Gravenhage, ,,Onberouwelijk". Ds. P. Alkema, v. Soest, oud-zendeling op W. Java, „Een moeilijk begin". Ds. A. R v. Minnen, van 's Gravenzande, „Mede deelingen van den Zendingsarbeid". Ds. W. S. Pontier van Maasdijk, Slotwoord Medewerking zal worden verleend door de Chr. Harmonievereeniging Cres cendo van de stichting „Bloemendaa? te Loosduinen. Bij ongunstig weer zullen de bijeen komsten in de Geref. kerk worden ge houden. Valkenheide ie Maarsbergen. Blijkens het verslag van het opvoe dingsgesticht voor jongeren vanwege de Nea. Herv. Kerk „Valkenheide" te Maarsbergen 1925 bedroeg het aanta! verpleegden op 1 Jan. 1925 140 en op 31 Dec. 126; 65 verpleegden gingen over in buitenverpleging. Opgenomen werden 44 verpleegden. Van de in ge zinsverpleging verplaatsten keerden er 7 in gestichtsverpleging terug. Het aantal regeeringskinderen be droeg 167; eigen voogdijkinderen 16; voogdijkinderen van vereenigingen 17; van voogdijraden 3; van gemeenten en particulieren 4; volgens art. 373 B. W. 2; het aantal verpleegdagen in het ge sticht 'bedroeg 50.000 en in gezinsven pleging 12.021 Sedert de opening werden opgenomen in totaal 526 verpleegden. Op 31 -Dec waren meerderjarig geworden 209 oud verpleegden. Predikants-vacaturen fn Indië. De Indische Commissie vestigt met grooten nadruk de aawlacht op de va caturen in Oost-Indië. Er zijn tnans min stens 8 predikanten noodig. Wie goed gekeurd wordt, behoeft dus niet te vree- zen dat er, gelijk vroeger wel' het geval was, langen tijd verloopt tusschen aan- toelding en vertrek. Wel is het aanvangssalaris gering, maar de dienstjaren in Holland tellen voor negen tiende mede, tot ten hoogste 8 jaar. Wie dus nu al 10 jaar predikant is. heeft onmiddellijk 8 Indiscne jaren en begint niet met f 400 per maand maar met f 675 en heeft kort daarna f 750. De leeftijdsgrens is voor predikanten 45 jaar; wie boven de 45 jaar is wordt niet aangenomen zonder overleg met Indië. Voor jonge gezinnen is het van be lang te weten, dat de inrichtingen van onderwgs in Indië tegenwoordig veel talrijker zijn dan vroeger. Vrije Universiteit. Naar gemeld wordt, is in de vacature- Dr. J. C. de Moor tot curator der Vrije 'Universiteit benoemd, Ds. T. Ferweraa te Amsterdam. Vereeniging van Chr. Onderwijzers. In de laatst gehouden bestuursverga dering der vereeniging van Chr. On derwijzers is besloten, aan den minis ter van Onderwijs een brief te richten inhoudende het 'verzoek, in de te be noemen commissie ter bezuiniging van de uitgaven voor het L. O., ook mannen aan te wijzen, die met de practijk van het schoolwezen bekend zijn, of in elk geval maatregelen te treffen, dat de commissie zich eventueel door practi- sche schoolmannen kan laten voorlich ten. Door de Frankforter Zeitung was aan het hoofdbestuur een reeks vragen over de gevolgen van de pacificatie op on derwijsgebied ingezonden. Het hoofdbe stuur besloot cleze vragen te beantwoor den, na zich in verbinding te hebben gesteld met de vertegenwoordigers der iuiitsche collega's. Gezien de moeilijkheden waarmede de kleine scholen hebben te kampen, ten gevolge van de verhooging der cijfers van «je leerlingenschaal werd besloten, een conferentie aan te vragen nyet ae Chr. Hist, en A. R. Kamerfracties, ten einde de verlaging der schaal te be pleiten. Bij den minister van onderwijs zal wor den aangedrongen on voorloopige hand having van de schaal der technische her ziening. Tevens zal worden gepleit vooi invoering van het 7de leerjaar, waar door niet alleen het onderwijs is gediend maar waardoor ook verschillende buiten betrekking .zijnde onderwijzers in dienst zullen kunnen treden. Een enquête zal bij de Chr. scholen worden ingesteld naar het aantal leen lingen, leerkrachten, de combinatie der klassen, e.d. Het moderamen uit het hoofdbestuur dezer Vereeniging is aldus samengesteld P. Oosterlee te Nijmegen, voorzitten J. Th. R. Schreuder te Heemstede, vice- voorzitter. A. Oosterwijk, te 's Graven hage, ip secretaris. H. Nieuwenhuysen te Zeg waart, 2 de secretaris en mej. B. L. J. Kijken te Rotterdam, penningmeefc teres. Verdere leden van voornoemd bestuur zfrjn: R. v. d. .Welle te Middelburg. A. v de Berg te Leeuwarden. B. Visser te Garijp, en P. van Aalten te Arnhem. Directeur van het bureau der vereen, is A. de Jong Ezn, te 's Gravenhagen HET LIBERALE DIENSTHUIS. In verband met het jubileum van den lieer H. de 'Wilde en de omzetting van Kamers en Staten in 1901 geeft „De Zeeuw" de volgende herinnerin gen: De liberalen van destijds waren groot geworden bij de leer dat de baantjes slechts waren voor het ver lichte „denkende deel" en de inen- schen van rechts hadden zich al sinds jaren met de gedachte vertrouwd ge maakt dat zij te dom waren om mee te dingen naar eenige openbare be trekking. An tirev 0 lutiona ir e burgemeesters bijvoorbeeld waren, toen dr. Kuyper in 1901 minister werd, witte raven, en boven den Moerdijk was het, wat de Roomsch-Katholieken aangaat al evenzoo. Van een gedetailleerd onderzoek naar den stand van zaken te dezer, opzichte was de uitkomst, .lat b.v. van de pl.m. 180 Gemeenten in Zuid-Hol land toentertijd slechts elf een Anti revolutionair, slechts drie 'n Roomsch- Katholiek, en eveneens slechts drie een Christelijk-Historisch, en alle hon derd-drie-en-zestig overige 'n Liberaal als burgemeester bezaten. In Friesland stond het op de 43 Ge meenten: 36 Liberaal, 4 Antirevolutio nair en 3 Christelijk-Historisch. In Noord-Holland met 144 gemeen ten vond men 12-2 Liberale, 3 Antire volutionaire, 3 Chri s te 1 ijk-His tori sclie en 6 R. Katholieke heeren. In Overijsel bad men op 61 gemeen ten 55 liberale Burgemeesters, 4 R.- Katholieke dito, 1 Chr. historisch man, en niet één enkel Antirevolutionair In Drente sloeg men het record met 32 Liberalen op de 33 Gemeenten, Gro ningen had evenzoo al zijn 52 Gemeen ten, met alleen Nieuwe-Pekela als uit zondering, met Liberalen bezet. Alleen in Zeeland stond 't iets min- .der partijdig. Zeeland telde 103 ge meenten; 79 hiervan hadden Liberale Burgemeesters en 24 mannen van Je oppositie aldus ingedeeld: 12 Roomscli Katholiek, 11 Antirevolutionair en 1 Chris tel ijk-HUs torischN oord-Braban t en Limburg hadden over 't geheel Roomsche burgemeesters, hetwelk te verklaren is uit het feit. dat wel zel den Protestanten zullen gedongen heb ben naar een gemeente met enkel Ka tholieke inwoners. Trouwens in Roomsche gemeenten, waar ook nog een Protetstantsche min derheid woonde, werden nog wel eens liberale burgemeesters benoemd Denk maar aan Breda en Maastricht. Dit geldt ook voor Zeeuwsch-Vlaan- deren: Roomsöhe burgemeesters in Roomsche gemeenten; Liberale burge meesters in de overige, ook al vorm den daar de Rechtschen een gTOote minderheid. Boven den Moerdijk stond men ech ter voor het-ergerlijke feit: 539 Libe rale burgemeesters en slechts 67 uit de drie kringen van de oppositie saam En nu moet men nog rekenen dat van 1888'91 onder het rechtsche-kabinet Mackay een dertig Rechtsche burge meesters zijn benoemd geworden; zoo dat van Liberalen kant slechts een veertigtal niet-Liberalen is benoemd geworden. Aan dien wantoestand is toen, on der het kabinet-Kuyper een einde ge komen; en bet is de groote verdienste van den heer de Wilde geweest, dat hij destijds krachtig daaraan heeft mee geholpen. Liberalen van alerlei slag hebben hiertegen wel gemopperd en gesput terd; doch van lieverlee zijn ze mm ongelijk gaan inzien, «en de liberale opvolgers van Kuyper hebben, op dat punt althans, steeds in zijn geest ge handeld. De geest van het exclusivis me, de uitsluitingsgeest is dood, en zal niet herleven. Uit het Sociale Leven. De Sigarenindostrie te Eindhoven. Omtrent de sigarennijverheid wordt iii het jaarverslag der K. v. K. en Fa brieken voor O. N.-Brabant o.a ver meld, dat de productie in 1G25 bij de ongeveer 200 fabrieken in het Kamer- gebied vooral in het laatste gedeelte van dat jaar veel is verbeterd. Werkloosheid bestaat niet, zelfs moesten werkkrachten uit andere dis tricten en ook uit België aangenomen worden, doch de ondervinding heeft geleerd dat deze ingevoerde werk krachten niet kunnen voldoen aan de eischen van vaardigheid en kundig heid, welke aan het gewestelijk, fabri kaat worden gesteld, zoodat vakkun dige arbeiders dienen aangekweekt te worden om in de toenemende behoefte te kunnen voorzien. In 1925 bedroeg Je opbrengst van den tabaksaccijns in het district der Kamer f2.975.710, zijnde vrijwel 15 van de opbrengst in het geheel e land. De accijns in 't Kamergebied bedroeg f239.013 meer dan in 1924, zijnde ruim 10 pet. van de totaal fneer-opbrengst in 1925. waaruit de opleving dezer nij- verheid hier te cons^ateeren valt. ten koste van de noordelijke bedrijven. De export bleef gering en we] verre bene den de voor-oorlogs.'he jaren. De hooge productiekosten in Neder land en de beschermende en fiscaie maatregelen in het buitenland doen vreezen, dat van de toekomst niet veel mag worden verwacht. De stukszegeling van sigaren is een •der grootste kwalen, want door «Ie enorme wetsontduiking die heerscht, is een van *de meest ernstige en on waardige vormen van mededinging ontstaan. Met ongeduldige belangstelling wordt dan oojc uitgezien naar den u'i- slag van den arbeid der commissie tot onderzoek van een nieuwen vorm van belasting. Chr. Kleermakers. Maandag 2 Augustus a.s. zal de Ned. Chr. Bond Van arbeiders in de Kle dingindustrie in algemeene vergade ring bijeenkomen. Het voor deze ver gadering uitgekomen jaarverslag wijst op het zorgvol tijdperk, dat de Bond heeft doorgemaakt. Het aantal leden daalde van 1073 op 1 Jan. 1923 tot 579 op 31 Dec. 1925. Het aantal afdeelingen daalde van 31 tot 24. Toch liever dan met jammerklachten, vangt de secretaris, de heer C. Grashoff. zijn verslag aan met een „Moedig Voor waarts" en ook verder is het verslag gesteld in veelszins dankbaren toon. Ontslag aan de Hembrng. Wegens de vermindering van het aantal orders bij de Artillerie-inrich tingen aan de Hembrug, heeft de di rectie zich nu genoodzaakt gezien in verschillende afdeelingen een aantal werklieden te ontslaan. In totaal Is aan ongeveer 200 arbeiders ontslag aangelegd. Daar zich hieronder enkelen bevin den, die reeds geruimen tijd, acht of tien jaar, aan de Hembrug werkzaam zijn, wordt nog overwogen of voor de zen overplaatsing naai- andere afdee lingen wellicht mogelijk is. Veel, werd aan de „Tel." medegedeeld, zal men echter in dit verband niet kunnen doen,.daar er te eenen male niet vol doende werk voor allen is. Mocht weer eenige opleving in het bedrijf komen, dan wordt het verslag alsnog inge trokken. Uit de Rijnscheepvaart. Uit de mededeelingen van de Inter nationale Transportanbeidersfed era- ties blijkt, dat tussohen de Nederland- sche reeders in de Rijnscheepvaart overeenstemming is b^roikt over een nieuwe arbeidsovereenkomst. In hoofdzaak komt zij overeen met de oude tariefovereenkomst, die eigen lijk allang huiten werking is, maar waarnaar nog altijd de arbeidsvoor waarden geregeld werden. Nieuw 13 de bepaling, waarbij de reeder verplicht is, ziekengeld te beta len en wel voor de 1ste tot 5de week voor gehuwden en ongehuwlen resp. 7ü en 50 pet., van de 6de. tot 9de week resp. 50 en 37 y% pet en van de 10de tot 13e week resp. 35 en 25 pet. van het loon. Het bestuur van den Centraien FEUILLETON. Uit spannende dagen, (Een Vlaamsch verhaal). 4) Hij zong het lied van. het meisje dat Marat vermoordde en die ook zelve haar leven op de guillotine eindigde: Het mes dat valt, haar hoofd rolt neder Zij geeft haar jeugdig leven weder, De galgetien wordt bloedig- rood. Chariot die leeft, Marat is dood! Het lied scheen een diepen indruk op liet gemoed van Genoveva te heb ben gedaan; reeds wandelde zij verre van daar voor de kramen der koek bakkers en rijfelaars, en nog immer scheen zij denkend en verstrooid. Eens klar« vroeg zij aan haar makker: „uruno, heeft deze Chariot Corday goed of slecht gedaan?" „Ik vraag hetzelfde in mijn gemoed" antwoordde de student. ,.En wat is uw gedachte?" „Bloed vergieten, Veva, het is zoo wreed! Misschien heeft zij God ver gramd. Dit antwoord beviel Genoveva niet; zij schudde het hoofd in spijtigen twij fel en zei de droomend: „Het is mogelijkMaar toch, Chariot Corday is een heldinne, en, heeft zij gezondigd, God zal haar ver geven, Bruno. Zij stierf immers voor geloof en vaderland; en zij» zwakke vrouw, zij durfde het bestaan een wan gedrocht te straffen, voor wien al de mannen van Frankrijk, ja van gansch Europa heef den!" De jongeling trok het meisje voort om de ouders te bereiken, die reeds verre vooruit waren. Onderweg zeido hij: „Veva, het zijn vervaarlijke din gen; laat ons er over zwijgen. God zelf zal heslissen. De gedachte aan een moord, al ware hij nog rechtvaardig, doet mij ijzenKom, onze ouders gaan in „De Leeuw"; gaat het vroo- lijk toe." Bij hun gang door de herberg, om achter op den hof onder de lente te geraken, zagen zij Simon als 'n dronk aard tusschen zijn gezellen zitten ra zen en zingen en met de vuist, onder het bulderen van grove woorden, zoo hard op de tafel slaan, dat de dansen de kruiken het bier in beken op den grond stortten. De zoon des brouwers had Genoveva bemerkt, of hij sprong recht, poogde zich een minnelijk voorkomen ie ge ven, naderde zwijmelend tot het meis je en zeide onder veel huigen en voet- strijken: „Zal ik de eer hebben met de beval lige juffrouw Veva te dansen?" De maagd, gansch verstoord over zijn stoutheid, keerde zich om, ter wijl zij antwoordde: „Laat mij met vrede, ik dans niet." „Kom' kom" riep Simon, „leve de vreugd!" En hij greep de maagd bij de hand, om haar met geweld naar ds tent te rukken. Genoveva zag Bruno verwijtend en vragend in de oogen, als wilde zij zeg gen: „Laat gij dit toe? Durft gij mij niet verdedigen?" Bruno's oog, anders zoo lijdzaam en zoo zoet, ontvlamde plotseling; hij sprong vooruit, rukte Simons hand van het meisje weg en gaf hem zulken machtigen stoot in de borst, dat hij eenige stappen acht eruitzw j j m el de en tegen den muur vijel. De jonge student, door zijn eigene daad verrast, stond te beven al9 een riet; Simon, loeiend als een stier, kwam op hem toegeloopen en ging hem voorwaar een kwaden slag toe brengen; maar nu verschenen rle no taris en de koster, die zich dreigend voor hem stelden. Terwijl verdween Bruno met Geno veva in de tent. Hetzij de drank den zoon des brou wers nog niet gansch verblind had, of dat hij zich een latere wraak beloof de, hij vergenoegde zich met hevig over Bruno uit te vallen, ging nog im mer tierend nederzitten en sloeg intus- schen geweldig met zijn kan op do ta fel, roepende: „Bier, hier met stoopen!" Later zaten de ouders van Bruno met den vader van Genoveva en den ouden knecht op e^n bank in do tent, en zagen met vreugdevol gemoed hoe hunne kinderen zich lustig ver maakten, en hoe iedereen wedijverde om hen te prijzen of hun een vriende lijk woord toe te sturen. In hun stille blijdschap zouden zij gewis den dwazen Simon vergeten hebben, indien het woest getier binnen de herberg hun van tijd tot tijd niet had komen herinneren, dat hij nog al tijd voortging in zijn ergerlijke slem perij. Zij spraken diensvolgens van Si mon en beklaagden den armen ouden brouwer, die zelfs niet ter jaarmarkt durfde komen, 0111 geen gdtuige van zijn zoons baldadigheid te zijn. De woorden 'van den liedjeszanger over Simons verblijf in Brussel wer den insgelijks herinnerd, en gewis kon uit deze overweging niet veel genegen heid voor hem ontstaan. De oude knecht was bovenal op Si mon gebeten en sprak met zooveel gramschap over den dronkaard, zoo bij hem noemde, dat de notaris hem twee- of driemaal wederhouden moest. Reeds hadden zij bijna een paar uur in de tent doorgebracht; Bruno en Ge noveva schenen den 9choonsten dag huns levens te genieten. De notaris sprak van huiswaarts te keeren Eensklaps hoort men in de herberg een verward gerucht, als van men- schen, die strijden en met stoelen slaan; verwerischingen en schrikke lijke woorden beheerdhen de verwar de stemmen dergenen, die de strijders van elkander willen scheiden, ta fels vallen om, kannen breken.... Voordat men kan begrijpen wat er geschiedt, komt de diom'der twisters in verwarring op de opene plaats ge vlot; een jongeling met een steenen kruik in de hand springt vol woede uit zyn midden, werpt drie of vier mannen ten gronde en stormt schui mend de tent in, terwijl hü de schrik kelijke woorden loeit: „Hij zal sterven!^Den kop zal ik hem inslaan. Zóó. de kan boven 't hoofd, loopt hij rond en met een schreeuw van wraak bemerkt hij het slachtoffer dat hij zoekt. leder staat als met verst eendheid geslagen, zoo snel gebeurt dit alles; de oude knecht alleen laat een gil van angt en springt met de handen om hoog voor Bruno. De kan, op Bruno gemikt, daalt neder; de arme knecht ontvangt den slag op liet hoofd en valt bloedend en gevoelloos voor de voeten van zijn jon gen meester. Twintig hoeren springen te geajk op Simon; men rukt hem ten gronde; hij slaat, hii bijt, hij krabt; maar men bindt hem met koorden en sleurt hem welhaast naar de dorpsgevangenis. Meteen werd de knecht opgelicht en in een stoel binnen de herborg ge bracht; terwijl men het bloed poogde te stelpen, dat uit zijn wonde vloeide stond Bruno nevens bem te snikken en te kermen, als beweende hij den dood eens vaders of eens broeders. Ge noveva zat met den zakdoek voor de oogen. iW.ordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5