NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 19 JUNI 1926 DAG-AGENDA. Dinsdag 29 Juni, „Jeniël", Middel stegracht 3. Samenk. Spr. Ds. C. J. Hoekendijk uit Indië. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. A.s. Zondag 20 Juni zal de dienst worden waargenomen door Dr. Brui ning, Seret, Muyzert en Weebers. De avond-, nacht en Zondagdien3t der apotheken wordt van Maandag 21 Juni tot en met Zondag 27 Juni waar genomen door de apotheken der hee- ren F F. Reyst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat, 31, Tel. 1313 goed uitvoerbaar en daarbij1 gaat geen enkele functie verloren. De derde prijsvraag (boetseerenj: „Het modelleeren van een kleine fon tein in een plantsoen te Leiden," werd door twee inzenders beantwoord on der de motto's „Andri" en „Gulden Regen", die beide aan de gestelde voorwaarden voldoen. De jury, uit dezelfde heeren bestaan de, als voor decoratief teekêneln, ken de den eersten prijs, groote zilv. med. en f100 toe aan „Andri", inzending van den heer A. Tli. Vermeulen te Zoeterwoude en den 2den pr. kleine vilv. med. en f50 aan „Gulden Re- ?en" van den heer A. van Wieeren, •z., Vliet 27, alhier. In haar rapport zegt de jury, over Andri": De inzending onder het motto „Air Iri" biedt een in terra ootta uitge voerd ontwerp van een spring- en Jrinkfontein in zeshoekigen grond vorm, plaats biedend voor de drie fi guren: „Wetenschap", „Textiel"' en( Metaalnijverheid" terwijl het opgaan- de middendeel wordt -bekroond door een knielende jongensfiguur. Volgens ontwerper is de fontein gedacht op het driehoekig veldje voor de Singelbrug aaar de Kraaierstraat. Het geheele ontwerp getuigt van toewijding en tech nische vaardigheid, de symboliek ver dient waardeering en de grondvorm is temeer gelukkig te noemen, omdat van een bepaalde situatie is uitge gaan. De strenge architectonische opbouw zal misschien wat te massaal doen te genover de meer naturalistisch gemo- deleerde beelden en vooral de hoogte ,dert reden en de plaatsing van spron gen voor den overgang naar een hooger liggend deel blijken ie weinig aan de practijk getoetst. De schetsmatigheid der beekirigureii van het model moge frootendeets te wijten zijn aan de. leine schaal, bij de uitvoering der de tails, heeft ontwerper blijk gegeven van serieuze weergave en kennis van het materiaal; de bijgevoegde schets ware beter achterwege gebleven. Ra^iio-tentoonsfelling. De R.-K. Radio-club houdt dezer da gen in het Patronaatsgebouw aan de Hooigracht' een tentoonstelling op bet gebied van de Radio-ontvangst. De tentoonstelling is ondergebracht in een drietal lokalen, waarvan de grootste uitsluitend is gewijd aan teo- stellen door amateurs zelf gebouwd naar verschillende schema's. In Chronologisch volgorde wordt op een belangwekkenden stand de ontwik keling getoond van den houw der oni- vang-toestellen, van de eenvoudigste .kristal-detector af tot de ingenieus sa mengestelde Super-heterodyne toe. Al deze toestellen zijn door amateurs zelf gebouwd, en dikwijls zijn ook de onderdeelen, als gelijkrichters, trans formatoren, draaiende condensatoren enz. uit allerlei materiaal vervaardigd. De Super-héterodyne, die er is ge ëxposeerd, is een 7-lamps onlvang-toe- stel, speciaal voor korte golven, naar het schema van den architect J. J. Nu- mann te Den Haag gebouwd, door de heeren van Tol en v. Heteren. die er bijzonder veel werk van gemaakt heb ben. De kenmerkende eigenschap wan het toestel is, dat 't het bij de meeste korte golven zoo hinderlijk „wegzak ken" ondervangt door den golf te transformeeren, waarbij b.v. van een 250 M. golf een 1500 M. Golf wordt ge maakt. De afwerking van het gecom pliceerde toestel, dat in een glazen vi trine is ingebouwd, is schitterend. De heer Waasdorp, Oude Rijn, demon streert hier nog een zelfgebouwd toe stel naar het schema-Reinartz, met nieuw model boograam-antenne, dat zeer selectief is gemaakt door een nieuwe spoelenconstructie, die het mo gelijk maakt den loudspeaker te ge bruiken op twee lampen (korte gelf). Tevens is er de naar Fransch modei gebouwde super-radiola, minder ge makkelijk te bedienen doch zeer selec tief. De heer ir. Tol legt eer in met een schakel-systeem, waardoor tegelijker tijd in drie vertrekken van een woning op eenzelfde toestel de loudspeaker kan staan. Voor amateurs is een bezoek aan de zen stand zeer aan te hevelen. De twee andere lokalen worden in genomen door handelaren resp. de fa. Geraerts—Reuter en Wed. Hartmann. De laatste brengt verschillende nieu wigheden van Telefuken en de Bal- tifabriek, w.o. een geheel nieuwe gloei- draad-weerstand en een bliksemaflei der, die bij een sterkte van 300 Voet zelf overschakelt. Zeer mooi zijn de toestellen, ge bouwd volgens de Baltic-bouwplaten, ontvang- zoowel als zendtoestellen. Ook deze stands verdienen een bezoek. De tentoonstelling zal eenige dagen geopend blijven, - - RECLAME. il'tA iva&i Hserensokken reeds vanal 17 cis. Masco kwaliteit, vele kleuren 25 ets. Zeer fraaie Fantasiesokken 39 ets. Prima Fil d'Ecosse 85 ets. De N. Z. H. T. M. Het ligt in de bedoeling van hqt Haagscfte gemeentebestuur, na 31 Dec. 1926 den tramweg te exploiteeren als een gemengd bedrijf in den vorm van een N.V. Het medezeggenschap van de zijde van het gemeentebestuur zal dan hierin bestaan, dat het een vijftal com missarissen aanwijst in den raad van beheer, die daarin de meerderheid vor men. Ook enkele andere tramwegmaat schappijen, behalve de H. T. M. zullen in de combinatie opgenomen worden. Zoo zijn met de directie van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij. be sprekingen gevoerd omtrent mogelijke opneming van de lijnen Den Haag Leiden, LeidenKatwijk en Leiden Noordwijk dier maatschappij in de N. V. Deze besprekingen hebben plaats gevonden in Dec. 1925. Zij hebben voorshands riiet tot eenig resultaat ge leid en waren van ver trouwel ijken aard. Tentoonstelling van Schilderijen uil Egypte. In het Rijksmuseum van Oudheden zal Maa ndag a.s. een tentoons iel ling worden geopend van teekeningen en schilderijen uit Egypte. Het 'betreft hier een zeer beziens waardige collectie teekeningen, die de schilderes Marcel Ie Baud, attaché bij F institut Francais d' Arclieol du Cai ro in opdracht van dit instituut in de winters die liggen tusschen' 1920 en 1928 in Egypte heeft vervaardigd.* Madame Baud koos als arbeidster rein speciaal het uitgebreide aantal particuliere Egyptische graven, dat aan de overzijde van de Nijl ligt, ten Westen van Thebe. De schilderes vond overvloedig stof voor haar kunstwerken in de talrijke afbeeldingen, welke deze partieiiaere graven sieren, en die in tegenstelling met de officieele- en koningsgraven onderwerpen behandelen, welke ont leend zijn aan het algemeen geJach- tenloven der oude bevolking en do gebeurtenissen uit hot rlaoelijksch le ven, en dit doen volgens de vrije uiting van de oude Egyptische kunst, niet gebonden aan de officieele lijn. Het werk van M.me Baud is mede van veel beteek enisj oAdat naar toe- keningen mede moeten dienen als do cumenten voor later tijd. Het laat zich n.l. aanzien dat de Egyptische graven helaas nog steeds meer in ver val zullen geraken, en dan zijn teeke ningen als deze natuurlijk van vee! waarde. Het ligt in de bedoeling van de di rectie van het museum om het ten toongestelde op te nemen in een cata logus, die na de opening verkrijgbaar zal zijn, en waarin bij de teekeningen een korte verklaring zal worden ge geven. Verwacht mag worden dat öe ten toonstelling veel bezoekers zal trek ken, speciaal vreemdelingen die de zer dagen in verband met de Jan Steen-tentoonstelling in vrij grooten getale onze stad bezoeken. De tentoonstelling had ook te Parijs en te Brussel veel belangstelling. Dr. J. H. Wilterdink. Een in wetenschappelijke kringen hooggeacht geleerde, dr. J. H. Wilter dink, oud-conservator aan de Leidsche Sterrenwacht, thans wonende te s- Gravenhage, wordt morgen, Zondag, 70 jaar. „Patrimonium". Gisteravond hield de afd. van „Pa trimonium" een goed bezochte verga dering, waarin de heer Van Leeuwen een inleiding leverde over het onder werp: „de kerk en het sociale leven Op deze inleiding, die met groote be langstelling werd aangehoord, volgde een breedvoerige en zeer geanimeerde bespreking, waaraan door vele leden werd deelgenomen. Het was een interessante en leerza me vergadering, die tevens dit resul taat had, dat een nieuw lid kon wor den ingeschreven. Gezien de verblijdende belangstel ling werd besloten ook in Juli een ver gadering te houden. De heer Roos Jr. hoopt dan een inleiding te leveren over: „Het loon der arbeiders". Hulp in de Huishouding. Gisteravond vergaderde onder lei ding van Dr. Boonacker de vereeni- ging „Hulp in de Huishouding". Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat de vereeniging thans plm. 160 le den telt en dat het aantal verpleegden' zich voortdurend uitbreidt, zoodat de beschikbare kraamverpleegster over gebrek aan werk niet heeft te klagen. De financieele toestand der vereeni ging kan gunstig worden genoemd. Tot bestuurslid werd gekozen Mevr. SchokkingMetelerkamp. Centraal Isr. Wees- en Doorgangshuis In de Donderdagavond gehouden vergadering van Amsterdamsche Re genten van het Centraal Isr. Wees- cn Doorgangshuis te Leiden, werden door den heer André Hartzberger als nieu we regenten geïnstalleerd mevrouw R. HirschlerDreyfus (Haarlem) en dr. F. Mannheimer (Amsterdam). Bij deze gelegenheid heeft dr. Mann heimer een belangrijke gift geschon ken voor den bouw van een nieuw ge sticht te Leiden, aangezien het be staande gebouw niet voldoet aan de eisclien die aan een modern weeshuis behooren te worden gesteld. De Voorzitter van het regenten-col lege, prof. dr. J. L. Palache, zeide, zeer erkentelijk te zijn voor deze milde gave en sprak de verwachting uit, dat een krachtige actie den voorgenomen bouw mogelijk zal maken. Een driftig gemeenteveldwachter. Donderdagavond reed, met het oog op de pioenententoonstelling de chauf feur K. met een leege reserve-autobus van het station alhier naar Boskoop Op de Breestraat stond de gemeente veldwachter V., van Hazerswoude. Hij wenkte den chauffeur om' te stoppen, daar hij meewilde. De chauffeur be duidde hem echter, dat er een andere auto dadelijk achter hem aankwam cn reed door. Aangezien ter hoogte van de Plantage K. bemerkte, dat de an dere autobus niet achter hem aanreed en vermoedende dat deze defect was geraakt, reed hij terug en trof hij de ze autobus op de Breestraat, die niet verder kon wegens gebrek aan benzine Toen hij uitstapte ging de veldwachter V. verbolgen omdat K. hem niet had willen meenemen, dezen te lijf, sloeg hem met een boek, dat hij met beide handen vasthield, eenige malen hoven op het hoofd en trok bovendien zooda nig aan diens jas, dat deze scheurde. Een Leidenaar, A. H. B., die in een de zer autobussen zat en aan het optre de van den veldwachter een eind wil de maken, werd door dezen op niet onzachte wijze achteruit geduwd. Toen eenige Leidsche politie-agen- ten ter plaatse kwamen, hebben zij den veldwachter V. meegenomen naar het. politiebureau. Naar wij thans vernemen is tegen hem proces-verbaal opgemaakt we gens mishandeling. BxandsticiRing. Hedennacht omstreeks 2 uur werd door de surveilleerende rijksveldwach ters cle W. en P. een verdacht persoon opgemerkt. Hij werd door beide veld wachters gevolgd. Dezen zagen hoe de man hij den landbouwer Schram aan den Zij ld ijk op het erf ging, en den hooiberg in brand trachtte te steken De man is ter beschikking van den burgemeester van Leiderdorp gesteld. Mej. J. H. Kuiper, alhier, behaal de te 's Gravenhage het assistent-di plom a van de Centr. Vereen, voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken. De heeren IJ. IJ. M. Bary en Th. v. d. Biirgh alh.er slaagden te 's-Gra- venhage voor Int examen Gemeente administratie vaii de Ned. Vereen, voor Gemeentebelangen. De fam. v. W., had een Duitsciie juffrouw, A. B-, in haar dienkt gehad. Zij was nu van betrekking veranderd, en zou naar Zandvoort gaan. Tegelijkertijd ging de familie voo** eenigen tijd op reis, zoodat beiden de stad verlieten. De juffrouw echter kwam den vol genden dag weer terug. Het schikte haar beter, «nog een paar dagen in het huis te blijden en zoo wist ze langs een achterdeurtje weer binnen te komen om bier in 'r eentje verblijf te houden. Eindelijk vond ze het toch raadzaam te vertrekcen. Doch t alvorens voor goed heen te gaan' haalde zij een kof fer van heven, ging er mede naar uen wijnkelde* en zocht daar 15 flesschen van het leste merk uit. Zoo tro haar de politie te Zandvoort aan, waai ze inmiddels een betrekking had gevoiden, doch om een of andere reden reids spoedig met de justitie kennis naakte. Bij het Dnderzoek viel ze al spoedig door de nand, waarna overbrenging volgde nair hier, vanwaar zij naar het Huis van Bewaring is overgebracht. DoorW. A. B., werd vannacht op den openbaren weg een heerenrijwiel onbeheerd rangetroffen. Hij heeft het voertuig afeegeven aan het politiebu reau, waar inlichtingen zijn te verkrij gen. Het 5-jalg dochtertje van de fam. P. aan'de Uterstegracht was gister middag op ie treeplank gaan zitten van een aut«, die in de Kraaierstraat stond. De chauffiur, J. C. H., merkte het meisje niet >p, en reed weg. Op de brug gekomn, viel de kleine eraf, en kwam zij order de auto terecht, waar bij twee widen haar over de dijbeen- tjes gingen. De Eerste Hulpdienst onderzocht het meisje, ioch kon geen beteeke- nend letsel constateeren, zoodat het verder ondezoek werd overgelaten aan den huidokter. BINNENLAND. Brievei voor de Koningin. Op last va* de Koningin brengt de .directeur vai het Kabinet der Konin gin ter kenni, dat, gedurende Hr. Ms. verblijf in he buitenland, de aan haar gerichte brie^n in gesloten omsla gen, voorzienvan een adres aan H.M. op de gewae wijze per post kunnen worden ingezmden, of bezorgd bij het Kabinet der woningin te 's-Graven- hage. De Coiümisaris der Koningin in Zdd-Holland. De Commisaris der Koningin in Zuid-Holland iracht gister een amb telijk bezoek au de gemeenten Alphen a. d. Rijn en Kiudekerk. Centr. Jeugdraad. Bij K. B. ie op verzoek eervol ontslag veMecnd aan P. Voogd, lid van den Centralen Jeugdraad en is als zooda nig benoemd J. J. Vorrink, lid van het hoofdbestuur van de Arbeiders Jeugd- Internationale te Amsterdam. Noodkreet van een Burgemeester. In het „Vglk" wordt onderstaand schrijven gepubliceerd van den burge meester-secretaris van Vlieland: Sedert eenige maanden hebben wij het genoegen gehad geen salarissen te mogen ontvangen voor verrichten ar beid in den gemeentedienst. In Novem ber en December laatstleden kon nog iets worden uitbetaald, maar na dien tijd, tot op heden, hebben wij op cre- diet geleefd en in geen geval kunnen wij voldoen aan ónze maatschappelijke plichten, waaronder ook behoort de voldoening Vvan de belastingen,, als an derszins. Bereids heeft een commissie een on derhoud gehad met zijn Excellentie den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, dié hulp in uitzicht gaf. Aangezien echter de nood hoog is en redding beslist urgent is te achten, heb ik de eer u beleefd te verzoeken door middel van uw geëerd dagblad te doen kenbaar maken door welke practische middelen de gemeente, door den Staat in het leven geroepen, de uitbetaling der jaarwedden kan doen geschieden en een regelmatige vol doening daarvan voor het vervolg in in uitzicht kan worden gesteld. Dat de gemeente nog andere schul den heeft te voldoen, is overbekend, doch: „De arbeider is zijn loon waard Een bedrijfsfonds in het bouwbedrijf. Gisteren kwam te Utrecht de Bonds raad van den Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond in jaarvergadering bijeen. De bondsvoorzitter, de heer H. J. Ter- wey, besprak de vraag: „Is fondsvor ming in verband met de toepassing en uitbouw van dusgenaamde sociale be palingen in onze landelijke collectieve overeenkomst mogelijk en gewensciit? Onder deze sociale bepalingen word verstaan: doorbetaling bij onwerk baar weer, op de Chr. feestdagen, va- cantie- en kindertoeslag. Na uitvoeri ge bespreking werd do volgende con- clusiê aangenomen: De vergadering enz., kennis geno men hebbende van liet concept ont werp: „Bedrijfsfonds", door den inlei der samengesteld, spreekt zich, na discussie uit, dat de 'stichting van (een) bedrijfsfondsen) gewenscht, zoo niet noodzakelijk is, en 'veréenigt zich in het algemeen met het systeem in genoemd ontwerp neer gelegd, stelt hierbij evenwel vast, dat dit niet beteekent dat bij voorbaat afwij-^ zen van elke andere oplossing die het zelfde doel beoogt, waarbij hij uitgaat van de meening, dat elk system aan de volgende hoofdvoorwaarden zal moe ten voldoen: le. dat het een minimalen admini- stratielast legge op den werkgever; 2e. dat het een enkelvoudig premie systeem voor de diverse bepalingen geeft; 3e. dat het toepasselijk zij ook voor en op ongeorganiseerden; 4e. dat het economisch voor het be drijf aannemelijk zij. D e Bondsraad meent, dat bedoeld ontwerp aan deze hoofdvoorwaarden .voldoet en als basis ter nadere oriën teering kan worden aanvaard en be sluit, het centraal bestuur op te dra gen een en ander in brochure-vorm. uit te geven en voor eigen bondsafdee- lingen en overige belanghebbenden verkrijgbaar te stellen. BUITENLAND. DE FRANSCHE CRISIS. Briand niet geslaagd. Briands pogingen om een kabinet te vormen, zijn mislukt tengevolge van de weigering van Herriot. De radicale en socialistisch radicale Kamergroep was van oordeel, dat het in het belang des lands verkieselijk was, dat Herriot de aanbieding om plaats te nemen in het kabinet afwees. De groep sprak vervolgens haar ver trouwen uit in 'de politiek van de re publikein sc'he unie der linkerzijde ter verwezenlijking van bet financieel her stel door middelen, doordrongen van een ernstigen en vastbesloten demo- cratisohen geest. Herriot begaf zich vervolgens naar Briand om hem zijn weigering mee te 'deelen. Tevoren had Poincaré Briand zijn medewerking toegezegd, doch ten gevolge van Herriot's weigering achtte Briand zijn pogingen afgeloopen. Herriot aangezocht als kabinetsfor mateur. Daar Herriot geweigerd heeft zitting te nemen in een kabinet-Briand, heeft Briand Herriot aangeduid als den man, die de crisis kan oplossen. President Doumergue heeft dan ook Herriot verzocht een kabinet samen te stellen, en deze heeft zich in begin sel bereid verklaard een kabinet te vormen. -Hij ontving René Renoult, Maurice Sarraut, Malvy en Chautemps en bracht een bezoek aan den voorzitter van den Senaat De aanwijzing van Herriot tot ka binetsformateur heeft in de wandel gangen der Fransche Kamer levendige opwinding veroorzaakt. In geen geval is hij de man om in binnen- en buitenland het vertrouwen te herstellen. De franc liep gister op nieuw terug. Als Herriot niet slaagt, beschouwt men Briand als den aangewezen for mateur voor een naar eigen inzicht RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 c. Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 c. Maag-Tabletten..'75 ct Bij Apoth. en Trogisten samen te stellen ministerie, waarin dan een knap deskundige met de por tefeuille van financiën kan worden - heiast. HET a.s. VOLKSREFERENDUM. De bekendmaking der uilslagen. Morgen heeft in Duitschland het referendum plaats over de vraag van de al of niet onteigening zonder scha devergoeding van de vroegere Duït- sche vorstenhuizen. De voorloopige uitslagen van het volksreferendum zullen volgens be trouwbare mededeelingen aan de pers Zondagavond van half 11 uur af bin nenkomen en op z'n laatst om 1 uur in hun geheel zijn ontvangen. 's Maandags zuilen er dan nog rec tificaties binnenkomen, zoodat Dins dag het voorloopig eindresultaat kan worden gepubliceerd. Daarop begint het stemmen onder zoek, dat minstens 2 maanden zal du ren. want er zijn 68.000 stemdistricten. Midden Augustus komt het rijks bureau yóor stemnienonderzoek bijeen waarin de groote rijkdagfracties ver tegenwoordigd zijn, (soc. dem, door Dittmann, D.-Nat. door Lohmann, D. volksp. door Ka.hl, communisten door Torglér, centrum door Schulte, demo craten door Braedauf en vier riiksge- rechtsraadsheeren). De definitieve uitslag zal door den rijksminister van binnenlandsche za ken in den „Reichsanzeiger" bekend gemaakt worden. Zou er dan een rijksdagontbin ding moeten volgen, dan zouden er op z'n vroegst in de tweede helft van September nieuwe verkiezingen plaats kunnen hebben. De kosten voor het volksreferendum draagt het rijk. Aan de gemeenten worden van haar uitgaven 4-5 terug gegeven. De rijksdag heeft daarvoor voorloo pig 3,7 millioen Mark toegestaan, en De kosten zullen echter vermoede lijk lager zijn. FET BRFTSCHE MTJNCONFLICT. Een belangrijk werk aanslaande. De. beide wetsontwerpen in zae de reorganisatie der Br its che mijnindus trie zullen Maandag a.s. formeel bij het Lagerhuis worden ingediend. Het doel van het eerste wetsont werp is, de bestaa.ndQ wet ziodanigte wijrie-en, dat de achturendng in het mi inbed rijf kan worden ingevoerd De tweede lering is op a.s. Woensdag vastgesteld. Het is bijna zeker, dat de Labour Partij voor de behandeling dezer wet in tweede lezing oen gehee- len dag zal vragen, daar zij, zooals men weet, voornemens is, tegen dit ontwerp een zoo krachtig mogelijke oppositie te voeren. Zij zal Dinsdag een motie samenstellen, lie de verwer pmg van het wetsontwerp beoogt Het tweede wetsontwerp heeft be trekking op de reorganisatie van het mijnbedrijf. De datum der tweede le zing is voor dit wetsontwerp nog niet- vastgesteld en men vermoedt dat, of schoon een groot aantal amendemen ten zal worden ingediend, de opposi tie tegen dit ontwerp niet zoo krachtig zal zijn, daar ook de Labour-Par tij uiteraard van de noodzakelijkheid der reorganisatie van het mijiTbedrijf over tuigd is. A.s. Vrijdag zal het debat plaats hebben over de geldzendingen uit Rus land ten behoeve van de mijnwerkers. Als basis voor dit dehat zal vermoe delijk een resolutie worden gebezigd, die door elf conservatieve Lagerhuis- leden is ingediend en waarin de po!i-# tieke actie der Sovjetregeerlng in dit* opzicht veroordeeld wordt er, het La gerhuis als zijn meening uitspreekt, dat de handelsovereenkomst met Sov jet-Rusland door Engeland moet wor den opgezegd. Voorts zal Vrijdag ook een conferen tie worden gehouden door de vakver- eenigingen. die bij de algemeene sta- king betrokken waren, om den alge- meenen raad van het T.U.C. te hoeren over de staking, de wijze waarop zij geleid werd, 'de resultaten pn de reden, waarom zij geëindigd is. Daar ook de m ijnwerkers a fge va ar d igd en tegen w o or dig zullen zijn, zullen op dit congres vermoedelijk heel wat harde noten worden gekraakt. 'Woensdag komt de m ijnwerk er1in ternationale hijeen om te beraad sla- gen over den weg, die moet worden ingeslagen om de mijnwerkers te hel pen en ook ter behandeling van het vraagstuk in zake de maatregelen, die genomen kunnen worden tegen den invoer van buitenlandsche steen kool. Een belangrijke week staat dus te wachten! EEN COMPLOT TEGEN KREMAL PASJA. Db samenzweerders gearresteerd. Te Smyrna is een samenzwering tegen Moest af Khemal Pasja ont dekt. Er hadden eenige arrestaties plaats. Nader wordt nog gemeld, lat de aanstichters van het complot op den avond voor de aankomst van den pre sident te Smyrna gearresteerd werden Zij hebben een bekentenis afgelegd. Het onafhankelijk gerecht van An- gora is onmiddellijk naar Smyrna- ver trokken, om een proces in te leiden. De ministerraad heeft langdurig over het geval beraadslaagd. De leider van bet complot is een oud-afgevaar digde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2