iiT D£ aLflOEM ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 18 JUNI 192t 1 W EEDje, BLAD. De Intellectueelen. In „He Standaard van 8 Juli 1915 tr<t' om. i-gt ..De Zeeuw de volgende dr star van wijlen dr. A. Kuyper. Hond 0r.1t verteld, dat uit 11 kring van jonere mannen, dié in onze ach terhoede meer optrekken, bet geroep zou un opgegaan: .Wij zijn de Intel- leclueelen', de ,,Krahnwinckler Land storm Mt niet mee Vee! geinoven we er niet van. Verbeeld u. een halve eeuw lang was dat pochen op zijn „intellectueele"' hoogheid de misgreep van onze Libe ralen Wii, Calvinisten, waren de „Nachtschnol Bij hen alleen was ver stand en inzicht. Daarom moest ook de volksschool draagster van den in- tellectueelen rijkdom zijn. Van zelf liep dit op de nederlaag van al wat Liberaal was uit. Van het intellectueele kan geen volk leven. Het intellectueele is een macht, die het leven in het volk doodt. Juist daartegen ging dan ook de ac tie der Calvinisten in. Dat intellectu eele zou en moest wijken voor wat het hart verwarmen kon. En reels van het begin dezer oeuw af, begon men van liberalen kant zelf den misgreep te erkennen. Wien wil men dan nu wijsmaken, dat in zekeren kring Calvinistische jonge- mannen dat door de Liberalen weggeworpen bandelier, waarop dit Intellectueel" in goud geborduurd blonk, zouden hebben opgeraapt, en zich om het middel gewrongen? We gelooven er niets van. Bij Liberalen moge zoo iets denk baar zijn, onze jonge mannen staan er te hoog voor. Niet door hun intellect, maar door 'tvuur, dat tintelt in hun geloof. Kan de herinnering aan dit opge wekte Woord van den oud-hoogleeraar der Vrije Universiteit ook voor onzen tijd nog waarde hebben? Eerlijk? Er is, klaagt de Waarheidsvriend" dikwijls zoo weinig eerlijkheid onder de menschen. Er is dikwijls zoo veler lei valsch-getuigenis geven; ook door halve waarheden te spreken; ook door verdraaiing der dingen en scheeve voorstelling. Wat heeft Groen van Prinsterer niet telkens moeten klagen, dat men van z'n woorden verkeerde uitlegging gaf, om dan de dingen geheel valsch en verkeerd voor te stellen! Zoo blijft er een hardnekkig gerucht gaan, van zekere zijde met opzet ver spreid, dat de Antirevolutionairen Art. 36 van de Ned. Gel. belijdenis ver werpen; dat de Antirevolutionairen den neutralen Staat wensoben; dat de Antirevolutionairen scheiding van Staat en Kerk willen in den zin van de liberalisten en een godsdienstlo zen Staat 1 état atheé begeeren. Die dat zeggen, to one n. dat zij niet de minste waarde hechten aan het woord, door de Antirevolutionairen gesproken en dat ze niet in 't minst in eerlijkheid in de gedachten wereld van de Antirevolutionairen willen in gaan. En dan zegt men maar wat heel ónwaar en heel ónvriendelijk waar bij natuprlijk hier en daar van dat leugen-gepraat wel wat blijft hangen. Waarom het trouwens juist die no bele propagandisten te doen is Wij willen nog eens, om de wille van de zaak waarover het in het mid den van ons Nederlandsche volk gaat, vragen, of men niet wat eerlijker, wat nobeler wil gaan handelen. Om de zaak, waarom het gaat, te x dienen. Waarbij we intussdhen allen, die nog steeds zulke oneerlijke beschou wingen aangaande de Antirevolutio nairen moeten aanhooren, willen vra gen: werp al die leugenarti'kelen en leugen-praat ver van u weg en onder zoek zelf de dingen eerlijk en ernstig, dan zult ge bemerken, dat de zaken héél anders staan, dan men u tot nu toe heeft willen wijs maken. De oude Romeinen waren toch vroe ger nog zoo dom niet! Want ze hadden dit spreekwoord: Mundus vult decipi, decipiatur ergol d.w.z. De wereld wil bedrogen zijn laat ze dan bedrogen worden! Heeft het óns ook iets te zeggen? En zullen wij ons langer nog laten misleiden? KERK EN SCHOOL, NED. HERV KERK. Beroepen: Te Kloetinge, J. A. Raams te Rijswjjk (Gld.). GEREF. KERK. Drietal: Te Blokzijl, cand. H. Hol- trop te Joure; cand. A. Dondorp te Utrecht; cand. Joh. de Boer te Zwart sluis. Beroepen: Te Nieuwerkerk a. d. LJssel, D. J. B. Allaart, prop. en theoL docts. te Oegstgeest. Te Oosterend-Texel C. v. d. Woude te Gorredjjk. Aangenomen: Naar Velseroord, H. Holtrop, cand. te Zandvoort. Bedankt: Voor Anna Jacobapolder, Houwerziil, Woubrugge, Krommenie, Nieuwenaam, Westzaan, Raamsdonk en Fjjnaard, H. Holtrop, cand. te Zandvoort Voor Lopik, R. de Jager te Nunspeet Bevestiging, Intrede, Afscheid. De heer S. J. K os tier, beroeipen predikant btj de Geref. Kerk te Wons Fr.), hoopt Zondag 4 Juli intrede te doen. Als bevestiger zal optreden Ds. S. Groeneveld te Terneuzen. Ds. A. M e ft e p s nam Zondag af scheid van de Ned. Herv. Gemeente te 's Grevelduin-Capelle met een pcedicatie over 2 Cor. 6:1 en 2. Toegezongen werd Ps. 71:2 (gew.). Woensdagavond 16 Juni deed Dr. J. Hoek, gekomen van Soest, zijn in trede in de Nieuwe Zuiderkerk te 'sGra- venhage-West. Z. Eerw. had tot tekst gekozen 2 Cor. 2:1417, naar aanleiding waarvan hij de gemeente er btj bepaalde, dat het Woord overwint: ie. ondanks de per soonlijke zwakheid der predikers; 2e. blijkens zijn tweeërlei uitwerking en 3e door ijiidclel van een zuivere bediening. Na de predicatie richtte Z. Eerw. zien met een persoonlijk woord tot den bur gemeester der Residentie, tot zijn be- vestiger, Ds.M. Schuurman, zijn andere plaatselijke collega's, speciaal zijn vader lijken vriend Ds. D. Ringnalda, de ver tegenwoordigers der Classis en de Oom missie van Beheer om met een persoon lijk woord aan zijn gemeente te be sluiten. Aan het einde van den dienst zong de gemeente haar nieuwen leeraar toe de zegenbede uit Psalm 134. Dr. G. Koppenaal. In de vergadering der Classis Zaan dam, gehouden den 16 Juni j.l. zijn de volgende besluiten genomen. De vergadering van de Gerefor meerde Kerken der Classis Zaandam, overwegend: dat Dr. C. Koppenaal verzoekt, dat niet de Classis met hem over zijto gravamen zou handelen, maar dit over felaten zou worden aan de Generale ynode; en dat de beslissende uitspraak over een gravamen tegen eenig stuk der belijdenis alleen staat bij de Generale Synode: gehoord de verklaring van Dr. G. Koppenaal, dat hij aanvaardt zijn gra vamen voor den 15den Augustus a.s. te' zullen indienen bij' de Generale Sy node; gelet op het daartoe strekkend ad vies van ae Commissie van Advies van de Generale Synode en van de de* putaten ad Art. 49 K.O.; besluit 1. niet te treden in een nadere be handeling van het gravamen van Dr. Koppenaai, maar de beoordeelnig en de beslissing over dit gravamen over te laten aan de Generale Synode; 2. het Moderamen der Generale Sy node te verzoeken binnen drie maan den de Generale Synode weder te doen samenkomen ter behandeling van het gravamein van Dr. C. Koppenaal. de oommissie van advies van de Generale Synode uit te noodigen, om te bevorderen, dat de Generale Sy l node zoo spoedig als dit mogelijk zal zijn weer samenkome. De vergadering van de Gerei. 'Ker ken der Classis Zaandam; overwegende, dat in de Kerk van Monnikendam de verhouding tusschen den Dienaar des Woords en de Ge meente zoodanig is geworden, dat her vatting van den ambtelijken dienst door dezen dienaar in de Kerk te Mon nikendam zoowel voor hem als voor de Gemeente zeer ongewenscht moet worden geacht; kennis genomen hebbende van de verklaring van den Kerkeraad, dat hij dringend noodig acht, dat Dr. Cl Koppenaal ontsiag ontvange uit den actieven dienst in de Kerk van Mon nikendam; j en van de varklaring van Dr. C. Koppenaal, dat hij er in bewilligt uit den actieven dienst van de Kerk van Monnikendam te worden ontslagen; gehoord het daartoe strekkend^ ad vies van de deputaten ad Art. 49 K.O.; besluit: onder uitdrukkelijk voorbehoud van de gevolgen, die eventueel zullen voort vloeien uit de beslissing van de Gene rale Synode inzake het gravamen van Dr. C. Koppenaai; goejd te keuren, dati Dr. C. Koppenaal uit dein actieveh, dienst in de Kerk van Monnikendam worde ontslagejn; en zulks onder de na volgende bepalingen: a. dat dit ontslag geschiedt salvo honore, zoodat Dr. C. Koppejnaal den naam en de eer van een clienaar des Woords behoudt; b. dat Dr. C. Koppenaal, zoolang hijl bij de Kerk van Monnikendam die naar des Wpords is buiten actieven dienst een wachtsalaris zal genieten, waarvan het bedrag naa-r billijkheid zal worden bepaald door de classiciaje vergadering in overleg met Dr. G. Koppenaai; c. dat Dr. C. Koppenaai voor zich en zijne betrekkingen recht behoudt op pensioen volgens de bestaande rege lingen: a. dat dit ontslag zal ingaan den len Juli '1926. Met deze besluiten, die met alger meene stemmen zijn genomen, hebben de afgevaardigden van de Kerk van Monnikendam en Dr. Koppenaai hun instemming betuigd. Synodale voorstellen. In verband met de op 30 Juni a.s. te houden Classicale vergaderingen der Ned. Herv. Kerk schrijft Dr. Locher in het „Kerkblaadie" het volgende: „Dezen keer hebben we in dat op zicht niet veel te behandelen, want de Synode heeft maar één wetsvoorstel de Kerk i ng^zonden, en dat wetsvoorstel is nu juist niet van zoo groot belang. Er was meer. De Synode was aangezocht 'n commissie te benoemen 0111 het vraag stuk der reorganisatie althans te on derzoeken, maar zij heeft met 10 tegen 9 stemmen zelfs zulk een onderzoek niet gewild. Het moet maar zoo blijven als het is. Wat ons dan wel is voorgesteld? Een wijziging van artikel 70 Alg. Reglement en tegeljjk van Artikel 28 Reglement op de predikantstractementen. Er is, zooalè het nu staat, onzekerheid in d« rechtspraak aangaande het reglement op de Predikantstractementen. Die wil men wegnemen, door aan den Raad van Be heer en dien van Beroep op te dragen de beslissing, wanneer het geldt de toe passing van dat Reglement, en van de Algemeene Synodale Commissie die over de uitlegging van dit Reglement. Of men daarmee van alle onzekerheid af is? Zal liet niet dikwijls moeilijk zijn uit te maken, of een kwestie tot de uitlegging of tot de toepassing van dit Reglement behoort? Naar mijn meening zou 't misschien het beste zijn, te bepalen, dat de Raad van Beroep in tweede instantie beslist over alles, wat volgens genoemd regle ment is opgedragen aan den Raad van Beheer, maar dat men desnoods, evenals bij andere kerkelijke procedures, van die beslissing herziening of vernietiging kan aanvragen wegens schennis of verkeer de toepassing der reglementen. De Aï gemeene Synodale Commissie zou dan, zooals thans reeds in enkele gevallen, tegeljjk eind-uitspraak moeten doen, daar er geen ander college is, waaraan die eind-uitspraak zou kunnen worden opgedragen. Dat is mjjn opinie. Ik geef ze voor beter. Maar ik wil gaarne, dat ze nog even overdacht worue. Wellicht worut dan onze kerk voor nog meer noode- loos geharrewar en juristisch gelief- hebber gevrijwaard". Kentering in Rusland. Zooals bekend is, komt er Kentering in de houding der bolsjewiki tegen den godsdienst. Reeds werd het druk ken van bijbels (en bij bel concordan ces; toegestaan. Nu heeft de leiding der jong-communisten aan haar or ganisaties verboden, om anti-godsdien stige spelen en avondvoorstellingen te geven daar „zulke uitvoeringen te gen de kerk zijn gericht en er toe strekken om het gevoel der kerkleden te kwetsen, in het bijzonder waar het nationale minderheden geldt". De godsdienstigheid schijnt dus in Rus land eer toe te nemen dan uit te ster ven. BINNENLAND. Nederlandsche Aannemersbond. In de algemeene vergadering van den Ned. Aannemersbond is met 244 tegen 27 stemmen aangenomen' het voorstel van het hoofdbestuur tot het nemen van een bindend besluit om trent afschaffing der borgstelling, waarbij de leden van den bond met in gang van 1 Januari 1927 verplicht zul len zijn zich te onthouden van inschrij ving naar of zich als borg te verbinden voor werken, waarbij den borgstelling geëischt wordt. Met den 'Nederlandschen R.-K. Bon 1 van Bouwpatroons is ten opzichte van dit punt samenwerking verkregen. Arm, maar niet zuinig. Het bestuur van de alg. vereen, voor Vreemdelingenverkeer heeft zich on langs tot de pel's gewend met een jam merklacht over den toestand, waarin de financiën verkeeren. Slechts f 15000 subsidie geeft het Rijk. Daarbij moet de vereeniging „naar den tefder" ten zij er meer steoin komt, betoogt het bestuur. Op de te Zandvoort gehouden jaar vergadering zou de ongunstige toe stand scherp onder het oog worden gezien Hoe men zich dat voorstelt te doen, blijkt uit de volgende verkorte congresagenda: Woensdag: Officieele ontvangst, Diner. Donderdag: Vergadering!! Dejeuner, Tramrit, Orgelconcert, Officieele ont vangst, Autotocht, Diner, Bal, Vuur werk. Vrijdag: Autotocht, Dejeuner, Be zichtiging, Diner, Concert. Uitoefenen der volledige tandprothese Öet Tweede-Kamerlid, mevr. De VriesBruins heeft aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ge vraagd, of het juist is, dat na de be sprekingen in de Kamer over de rege ling van de voorwaarden tot verkrij ging der afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunde en van de daarop gevolgde aanneming van de motie-Beumer, opnieuw aan een tandtechniker de bevoegdheid is verleend tot uitoefenen van de volle dige tandprothese als beroep. Zoo ja, is de minister dan bereid aan de Kamer mede te deelen, op wel ke gronden aan bedoelden persoon de bevoegdheid is verleend, m.a.w. of in derdaad duidelijk is gebleken, dat hij vóór 10 Juni 1913 de volledige tand prothese als beroep toepaste, en dat hij een opleiding heeft J?enot-;n, die waarborgt, dat hij bekwaam is voor de toepassing? Voorts vraagt mevr. De Vries Bruins of de minister bereid is mede te deelen, waarom nopens de aanvra gen, die op 26 Me 1.1. nog in behan deling waren, de beslissing niet 5s uit gesteld tot na de behandeling van het aangekondigde wetsontwerp. Het Belgisch verdrag en de belasting wetten. Bij informatie aan een welingelicht adres is het „Centrum" gebleken, dat de afdeelingen der Tweede Kamer de ze week hare zware agenda in twee dagen hebben afgewerkt. De 3 voor naamste wetsontwerpen, welke in het onderzoek betrokken waren, te weten: het Verdrag met België, het Handels verdrag met Duitschland en de be kende belasting-ontwerpen zijn alles behalve gunstig ontvangen. Naar ons werd meegedeeld, zegt het blad, zal vermoedelijk het Handelsver drag met Duitschland wel spoedig door de Kamer worden bekrachtigd, ondanks de geleverde critiek en de ernstige bezwaren welke tegen den in houd bestaan. Naar de meening van onzen zegs- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 16 Juni 1926. Over smaak valt niet te twisten M0* het spreekwoord en dat zal ik dan ook niet doen. Maai* toejuichen kan ik toch ook niet wat in de Nieuwe Kerk te Amster dam bij het graf van De Ruyter ge beurde. Daar stond een afdeeling A m e r i- kaansch e mariniers bij de graf tombe van De Ruyter om de nagedach tenis van dezen roemruenten H 0 1- landschen zeeheld te eeren. En toen hebben de autoriteiten die daarbij de leiding hadden, om de plechtigheid te verhoogen, door een soliste Duitsche liederen laten zin gen. Heel mooie liederen, daar niet van, maar toch Duitsche inplaats van mooie en indrukwekkende oud-Hol- landsche liederen, waarvan we dV ge lukkig nog heel wat bezitten. Ik beweer niet dat men door zoo te handelen blijk heeft gegeven geen goe den smaak te bezitten. Maar m ij n smaak i9 het niet. Wij eeren onze groote mannen, maar wij behoeven ons voor onze oud-Hollandsche liederen, geboren in een heldentijd die mannen als De Ruy- ter voortbracht, toch niet te schamen? OBSERVATOR. man, zou echter het Belgisch Verdrag nog zooveel tegenstand ontmoetanf, dat het zeer de vraag is of het een meer- *derheid zal halen. Een verwerping schijnt lang niet uitgesloten. Ook de Belastingontwerpen als ge heel bijeengenomen, zullen ingrijpen de wijzigingen moeten ondergaan om de aanneming mogelijk te maken. Dit geldt speciaal de weelde-verterings- belasting: en anderzijds de onvoldoen de en onevenredige tegemoetkoming aan de groote gezinnen in de voorge stelde wijziging der Personeele Belas ting. Bij het 'ontwerp-wegenbelasting staat het beter. Hier zijn de bezwaren minder onoverkomelijk en gemakke lijker te ondervangen, zoodat dit ont werp een goede kans maakt. Invaliditeits- en ouderdomswet. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot wijziging van artikel 20 der Invaliditeitswet en tot uitvoering van artkel 4 eerste lid der Ouderdomswet 1919, waren verscheidene leden van oordeel, dat door dit wetsontwerp een der ongezondste grondslagen, waarop het Invaliditeitsfonds berust, wordt gehandhaafd. De premie is te laag in verhouding tot de daaruit voortspruiJ tende risico's. De premie zou dus moe ten worden verhoogd, of, zoo dit on mogelijk is, behoorden de bedragen als voorschotten te worden verstrekt, welke het Invaliditeitsfonds uit zijn winsten zou moeten afschrijven. Zoo lang dit niet is geschied, blijft de over heid, naar deze leden betoogden, in gebreke, om hare verzekering op be hoorlijke grondslagen te vestigen. Wordt het vleesch goedkoop. De mmister van Binnenlandsche Za* ken en Landbouw heelt den volgen" den brief gezonden aan de commissa* rissen der Koningin in de provinciën betreffende het gebruik van versch vleesch Het zal U bekend zijin. dat de En* gelsche regeering het verood heeft uit gevaardigd, tot invoer van versch vleesch uit ons land. Dit verhop heeft den afzet van vleesch belangrijk ver minderd, en het spreekt van zèlt, dat daardoor de Nederlandsche rundvee- varkens- en schapenfokkers, wier be staan voor een belangrijk deel afhangt van de mogelijkheid van een gunstigen afzet van versch vleesch, ernstig wor den getroffen. Om nu het voor be doelde fokkers dreigende verlies zoo veel mogelijk te beperken, is liet ge* wenscht maatregelen te nemen, waar door het biimenlandsch verbruik van versch vleesch wordt vergroot. Om die reden heb ik de eer U te verzoeken, aan de in uw provincie lig gende gemeenten, welke daarvoor naar uw meening in aanmerking komen, te vragen het mogelijke te willen doen opdat bij inkoop van versch vleesch door inrichtingen in die gemeenten (ziekenhuizen) e.a. zooveel mogelijk ge bruik wordt gemaakt van binnen* FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamsch verhaal). 1) Wat wij verhalen gaan, is geschied in een dorp der Brabantse he Kempen, dat wij om zekere gewichtige redenen met den schijnnaam van Waldegliem zullen "noemen. Dit#dorp lag op eenige boogschoten van een grooteren aardeweg verwij derd; de plaats, waar zijn nederig kerkje stond, vertoonde zich uit de verie als een lustbosch van machtige linden, waarboven slechts het kruis van den toren uitstak, als om aan te wijzen, dat hier een aantal menschen onder de schaduw van Gods tempel woonden. Van dichter bij was het aanlachend en vroolijk; de daken, fijner hutten waren met mos begroeid, de gevels niet wijngaarden omslingerd of in stille schaduw half verdoken onder het breede lommer der noteiboomen. Evenwel, men kon er insgelijks eeni ge grootere gebouwen bemerken. De pastorij, aan haar noodkloksken ken nelijk, stond nevens het kerkhof; in de nabilheid de minder verhevene, doch fraaie woning van den koster-- sclioolmeesier; verder het dorp in, liet schoone huis van den notaris, en daar over de uitgestrekte brouwerij met hare stallen en stoven. Tusschen de huizen en hutten, die aldus van wederzijde der baan als bij toeval gehaaid schenen, bleven ijdele ruimten, waardoor het oog eerst over vruchtbare velden en malsche beem den dwalen kon, en dan ten einck op ondoordringbare bosschen stiet, wela-* het dorp langs alle kanten omsloten en het deden gelijken aan een liefelijk dal tusschen booge gebergten. Op een zomerdag van het jaar 1793 was het jaarmarkt te Waldeghem. Voor de kerk, onder de hooge lin- deboomen, stonden velerlei kraam- kens, met lijnwaad overspannen; maar wat men daarbinnen verkocht, kon men niet zien, dewijl de kramers, met de armen over de borst gekruist of op kist of bank zittend, bij hunne geslo- tene winkels schenen te wachten, Men zou bij den aanblik der dorps- baan gemeend hebben, dat het gis teren de laatste dag was geweest, en de vermoeide bevolking uit traagheid de overblijvende teekens der vreugde nog niet had weggenomen. Deze algemeene stilte hadde ver wonderlijk mogen schijnen, daar het nauwelijks drie uren namiddag kon zijn, indien men, door de tusschen- ruimten der hutten in de verte zien de, de verklaring van het raadsel niet hadde bekomen. I^ngs de voetpaden, die van uit de donkere bosschen door weiden sn vel den kerkwaarts zdoh slingerden, kwa- meu talrijke huisgezinnen afgezakt. Varmün de nauwe paden slechte een enkel menscli konden doorlaten, gin gen al deze personen één voor éen en dicht achter elkaar. Van verre scheen de gang dezer lieden zeer traag, en ware het niet geweest, dat het bonte tooisel deo* vrouwen met zijn hoog rood. en groen, en geel, en wit, tus schen de donkerblauwe dracht der mannen hadde gewemeld en dus de beweging merken liet, men zou som wijlen gedacht hebben, dat deze rijen menschen gansch roerloos in de vel den stonden. Langzamerhand begon er weer meer dere bedrijvigheid en vroolijkheid te beerschen. In de verte hoorde men reeds het aanlokkend spel van viool en bas door het schaterend gerucht der jonge men schen dringen. Eenige oudere lieden waren echter nog in hoopjes op het kerkhof blijven staan, om van elkander wat nieuws te hooren, indien iemand nieuws we ten mocht. Daar werd gesproken over de Fransche republiek, over de Jaco- bijnen. over dpn dood van Marat en over den keizer van Oostenrijk; men juichte er over den sohoonen oogst en drukte de blijde hoop uit, dat God het land voortaan van plundering en strooperij zou bevrijden. Daar stond ook nog de fiere jonge ling, Simon, de zoon des brouwers, een jongen, die door den vroegtijdigen dood zijner moeder op den hol was ge raakt en zelfs gedurende de eerste maanden der Fransche overheersching naar Brussel was geloopen, zonder dat iemand wist wat hij in de hoofd stad had verricht. Hij was met slechte gedachten terugekeerd, en dit was genoeg om de boeren le doen lenken, dat hij daar met geen goed gezelschap had verkeerd. Wat er van zij, niemand beminde hem in het dorp, welks inwoners hij ergerde door zijn dwaas leven en ru we woorden. Slechts eenigen der arm ste boerenjongens waren alti.ïd rond om hem te vinden en vergezelden hem waar hij ging, om de kannen bier te ledigen, die hij gewoon was in alle herbergen ten beste te geven. Het was spijt nochtans: Simon kon wel voor een schoonen jongen dopr- gaan. Hij was lang van gestalte, regel matig van aangezicht en tamelijk ge leerd; maar zijne houding was trotsch zijn wezenstrekken hard en zijn ge wone glimlach zuur en mispr jz -nd. Een ervaren oog zou bij den eersten blik ontdekt hebben, dat de jonkman, ofschoon nauwelijks vier en twintig jaar oud, reeds een afkeer had van het leven, omdat hij het leven voor zich zelven door hoogmoed en wange drag had vergald. Anders scheen er in Simon niets meer over te blijven dan de eigenlief de, de begeerte om anderen te over treffen en zich dus over de algemeene verachting te wreken. Hij had vleiende denkbeelden over zijn eigen begaafdheden: om *e zin gen, te daneon, te buigen of zich min nelijk of beleefd te too mm, dat kon niemand gelijk hij; vèrstani, welspre kendheid, ingeboren wet m^chap, dat bezat niemand boven hein. Zijn dorps- genooten, zoo zeide hij, waren een hoop domme kinkels, die zich door de geestelijkheid naar hun bed lieten jagen en geheele nachten lagen te droomen van hel en vagevuur. Nu stond Simon aan den ingang van liet kerkhof bij vijf of zes arm ge- kleede hoer en jon gen die hem herin nerden, dat hij beloof^ had twintig pinten bier te geven; maar Simon luisterde niet en was berig met zijn kleederen losheid, en zwier te gevpn en zijn muts op het linkeroor te leg gen. alsof hij iemand verwachtte, op wien de bevalligheden van zijn per soon indruk moesten doen. Daar kwam de notaris met zijn vrouw, zijn zoon Bruno en zijn ouden knecht Jan, benevens de koster-school meester met zijn dodhter Genoveva. Langzaam stapten de beide huisge zinnen tusschen de koutende dorpe lingen, die met eerbied zich v,- zijde schikten en hunne oogen met bewon dering op Bruno en Genoveva geves tigd hielden. Op het aangezicht van velen en ln de beteekenende blikken, die er gewisseld werden, kon men wei zien. dat de boeren ln hun binnenste zeiden: „Zij zijn voor elkander geboren. Geen schooner paar op de wereldI" f WortU vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5