9' NIEUWE LETDSCHÈ COURANT VAN VRIJDAG 18 JUNI 1926 DAG-AGENDA, Vrijdag 18 Juni, 's avonds acht uur, Stadsgehoorzaal (Foyer): Alg. Verg. v. h. Gen. „Mathesis Scientiaruni Genitrix". Noor d wij k-Binnen„ Vrijdag 18 Juni, 's middags twee uur, Bollenschuur van den heer G. J. G. v. Parijs, Voorstraat, Bazar der Geref. Meisjesvereeniging „Martha". Boskoop, Vrijdag 18 Juni. Nationale Pioenentent., geopend van 's morgens tot 's avonds elf uur. Zaterdag 19 Juni, 48 uur. Stadsge hoorzaal. Tentoonstelling van teeke- ningen van het Genootschap „Mathe sis Scientiarum Genitrix". Dinsdag 29 Juni, „Jeruel", Middel stegracht 3. Samenk. Spr. Ds. C. J. Hoekendijk uit Indië. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juni a.s. waar genomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. De heer L. B.ückmann, uit Bus- sum, secr. v. d. Middenstandsraad, zei de belangen van alle Nederl. Midden standers gaarne te dienen, doen voor- als blij te zijn als hij zich bevindt tus- schen geestverwanten, zooals hier, wier visie hij deelt, en wier taal hij spreekt. Mr. Dr. J. Schokking zei met ge noegen het Congres te hebben bijge woond. Met het oog op Le»den als plaats van samenkomst maakte spr. met mooie beelden duidelijk hoe soms het kleine een aantrekkelijkheid heeft die het groote mist en dat we altijd gevaar loopen het goede in het kleine voorbij te zien. De heer Meima zin speelde vanmorgen op wat meer zeg genschap voor den Middenstand hij :U wetgeving, al noemde hij het woord niet. Evenwel wil spr. opmerken, dat men te spoedig denkt niets te zeggen te hebben als men niet is georganiseerd.' Zie b.v. naar de vrouw. Zij heeft het meest te zeggen als ze niet georgani seerd is. (Vroolijkheid). In de Volks vertegenwoordiging wordt wel dege lijk met den Middenstand gerekend. Spr. wees ten slotte op de organische eenheid in het bedrijf van den Mid denstander, waar soms vroutv en kin deren meehelpen en zoodoende ook hun invloed oefenen, terwijl het be drijf op zijn beurt-weer in eere is bij de volksvertegenwoordiging. Spr. wil daarom drinken op de vrouwen en kin deren van de Middenstanders (Ap plaus). Ten slotte wees spr. op de eer, dat neutrale middenstanders zeggen het zelfde doel na te jagen. Daaruit blijkt hoe nog de Christel, gedachte der mede deelzaamheid leeft in ons geheele volk De heer K. Kruithof, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond dankte voor de uitnoodiging om hier aan te zitten. Eigenlijk b'eteekent die:, hier moogt ge zeggen waarvan we liever hebben dat ge er op het congTes over zwijgt! (Vroolijkheid). Een vorige maal woonde spr. den maaltijd niet bij, on der den indruk van de plotselinge on gesteldheid van den heer Meima. Thans mag hij weer gezond voor ons staan. Daar zijn we blij om, want we kennen hem als een hoogst ernstig man, die waarlijk op sociaal gebied de Chr. beginselen in practijk wil brengen Maar spr. heeft meer op zijn hart. In de pers heeft spr. moeten lezen, dat in de huishoudelijke vergadering geld op tafel is gelegd voor het tekort. Veel heeft spr. er niet van gehoord, maar 't schijnt msière te zijn geweest. Dat doet hem ernstig leed. Laat het voor den laatsten keer zijn geweest, dat hij zooiets moest lezen. De arbeiders die het zooveel minder betalen kunnen werken, groote crisissen uitgesloten, wel zonder tekorten. Schoenmakers die f 20 per week verdienen betalen f 0.45 per week contributie. Die f 35 verdienen betalen f 0.70 plus 2 pel. voor het ziekenfonds. Kunnen midden standers dan geen tekort vermijden? Spr. hoopt, dat die schande niet ineer zal voorkomen. (Applaus). Uit de rede van Mr. Bijleveld heeft spr. anders geconcludeerd dan de heer Schürmann. Die had er over op hel congres willen spreken, doch hij was er met een opdracht, en deed alsof hij er was als vrijgestelde, althans, zooaïs men denkt dat ze zijn: knechtje van alles In dit verband noemt spr. den heer L. Attema, dir. v. het Chr. Midd. bur., met wien hij veel omgaat. Spr. wou dat de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Chr. Werkgeversver. en deze ver een. wat beter in elkaar zaten, zooals de arbeidersbeweging prefect in elkaar zit. Dan konden we wat vruchtbaar der samenwerken. De heer Meima zei b.v. in zijn ope ningswoord heel voorzichtig: o.i. zou de arbeidsdag moeten worden ver legd tot 10 uur. In onze taal zouden we zeggen: o.i. moet dat niet! (vroolijk heid). Maar daar moeten we over pra ten. Toen Min. Aalberse kon duidelijk maken dat inplaats van 45 uur 48 uur moest worden gewerkt was het C. N. V. het eenige dat hem-durfde helpen. Omdat het noodig was". (Applaus). Niet omdat mijnheer Meima of de dames het willen dus, maar alleen als het moet. Dat willen we eerst weten. We praten niet meer over ons be staansrecht. We zijn er, en een knappe kerel is 't die ons wegkrijgtl (daverend applaus). We komen er wel. Moge God ons zegenen en slaan wij eendrachtig de hand aan den ploeg. Wij moeten ge voelen wat een moeder gevoelt bij liet sterfbed van een kind, dat het vleesch van ons vleesch is, dat dreigt te ster ven. Zoo zullen we leeren gevoelen wat het kost om een Chr. Vakorgani satie in stand te houden, hoe er ge- werkt en gezwoegd moet worden. Moge het vandaag van lijden te Lei den werkelijk leiden zijn geworden, (herhaald applaus). Nadat vervolgens de lieeren W. ten Have uit Amsterdam en R. Wolde- r i n g uit Groningen gesproken had den nam de heer L. Attema het woord. Hij beantwoordde in warme be woordingen de toespraak van den heer Kruithof en sprak er zijn blijdschap over uit, dat het Chr. Nat. Vakverh. hier vertegenwoordigd was. Zonder het laatste zou de middenstandsorga nisatie er niet hebben kunnen werken. Het C. N. V. is in den revolutie-storm het stootblok geweest, dat de slagen heeft opgevangen, die voor ons en an deren bestemd waren. Het heeft ons den tijd gegeven om te bezinnen en onze organisatie op te houwen als eon tweede vorm van de Chr. Sociale be weging in Nederland. En wat den heer Kruithof aangaat, hij is de perso nificatie van de trouw. Onwrikbaar heeft hij zijn standpunt gehandhaafd en geen crisis, ,Jioe hevig ook. heeft hem daarvan kunnen afbrengen. De Nederlandsclie middenstand is hem dank verschuldigd! (langdurig appl.) De heer S t a p uit Zeist -dankte na mens zijn afdeeling voor de eer, waar het volgend congres door haar zal woióen ontvangen. Vervolgens bracht hij hulde aan verschillende leiders, o. w. den heer Attema. De heer Meima is het hoofd, maar hij is'het nekje. (Appl De heer J. Brinkman uit' Delft sprak nog een dankwoord, ook aan Ds. Beekenkamp, in wien hij de predikan ten huldigde die zich geven aan de Chr. actie op publiek terrein, (appl.) Hij werd gevolgd door de heeren J. J. v. d. Steen, C. Th. Breebaai t en den voorzitter, den heer M e i m a. De heer v. d. Steen sprak een afscheidswoord als voorz. Leidsche afdeeling, de heer Breebaart namens de commissies voor ontvangst, voor logies, voor de excur sie, de regelingscommissie voor dtn thee-avond en het dames-comité. Tenslotte ging de heer R. K. v. d. Berg voor in dankgebed, waarna man hartelijk afscheid nam. liet congres te Leiden behoort weer tot het verleden. De uit de voorzitters van de af dee lingen Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Groningen, Haarlemmermeer en Schiedam - samengestelde commissie heeft niet ten taak de behandeling voor te bereiden van het voorstel Lei den, doch van de afd. Schiedam inzake reorganisatie der Vereeniging. Leidsche Kunstkring „Voce Allen." Gisterenavond heeft de Leddscbe Kunstkring „Voor Allen" in „In den Vergulden Turk" haar jaarvergade ring gehouden. De vergadering werd geleid dooi den heer P. v. d.Hoeven, die mzi\n openingswoord den bloei der vereeni ging constateerde. Ging men het vo rige jaar vrijwel zonder middelen in, thans kan worden teruggezien op een vruchtbaar seizoen en een flinke uit breiding van het ledental. Nadat mejuffr. Oudshoorn de door Mej. Valk, 2e secr. samengestelde no tulen had gelezen en deze waren goed gekeurd, bracht de heer H. W. Spen- del, secretaris, het jaarverslag uit, dat met dank werd goedgekeurd. Uit het verslag bleek, dat het ledental steeg tot 1358, waarvan er 200 toetraden hij de laatste propaganda-acti^. Er werden zes le klas concerten ge.- geven, die allen een succes werden. De ontvangsten en uitgaven belie pen f3597.07. Aan contributies werd ontvangen f 3561.70. Uitgegeven werd voor de gewone concerten f 2601.27. Er was een batig saldo van f342.39. De controle-commissie was vol lof over het beheer der finauciën. Overeenkomstig een statutaire be paling werd besloten een bedrag van f150 van het batig saldo te storten in liet reservefonds. Hierna werd overgegaan tot de be noeming van een voorzitter. Het be stuur had geen voordracht opgemaakt, doch nadat de heeren Span del en Roo- denburg in die richting hadden gead viseerd werd de vice-voorzitter, de beer P. v. d. Hoeven, met 19 van de 24 st. benoemd en aanvaardde deze ook zijn functie. In zijn plaats werd als bestuurslid gekozen de heer de Jong. Mej. Valk, die aan de beurt van aftredeii was, werd herkozen. Tevens werden tot leden der kas- commissie 1926-'27 aangewezen de hee ren Meulenberg, Mennes, v. rj. Wiïk, Wijnnobël, Sloos en de Jong. Besloten werd de contributie te hand haven op f 3 voor personen- en f 5 voor eclitparenkaarten. (rechten inbegre pen). Het bestuur zei te overwegen, om een volgend jaar geen echtparen- kaarten meer te verstrekken, met het oog op de lastige controle, hetgeen door den heer Spendel nader werd uit; een gezet. Nadat over dit punt e enigen tijd was gediscussieerd, werd met alge- meene stemmen besloten de behande ling ervan op een volgende vergade ring voort te zetten. De begrooting voor het volgend jaar werd goedgekeurd^en het programma voor het komende, 'concertseizoen be kend gemaakt. Bij de rondvraag bpleitte de lieer Mennes een andere methode voor de verkiezing van bestuursleden, waarbij hij echter door den voorzitter wer^l bestreden met een beroep op liet re glement. RECLAME. sva«A Zephyr ruiten 42 40 38 36 29 26 Bedrukte crêpe, moderne dessins 46 39 36 23 ZEER GROOTE KEUZE Volgens andere leden echter was de lieer M. wel in overeenstemming met ,liet reglement en wras liet slechts een kwestie van interpretatie. Hierover sprak zich ten slotte de vergadering in dien zin uit, dat ver kiezing bij acclamatie alleen toelaat baar is wanneer geen der aanwezi gen daartegen bezwaar maakt. Ds. W. Bouwman. Ds. W. Bouwman, predikant bij de Geref. Kerk alhier is ongesteld. Z.Èerw. heeft een vrij ernstige keel ontsteking, welke hem het spreken 011 mogelijk maakt. A.s. Zondag zal hij dan ook niet vóór kunnen gaan in de bediening des Woords. Chr. Geref. Kerk. Het kerkgebouw der Chr. Geref. Kerk alhier zal,naar wij vernemen, binnenkort belangrijk worden ver groot en gerestaureerd. De Kerkeraad heeft de hand gelegd op een mooi perceel aan de Steen- sdhuur, waarin gevestigd is drukkerij B echer er. Dit pand zal aan het kerkgebouw bijgetrokken worden, zoodat een aan merkelijke ruimte verkregen wordt. Bijzonderheden hopen wij later nog te melden. Werkiooze handzeiters. Gisteravond kwamen, daartoe uitge- noodlgd door den Dir. van den Gen. Dienst voor Sociale Zaken, den lieer Wijkmans in de Arbeidsbeurs bijeen de afgevaardigden van de verschillen de Graphische Bonden, teneinde de mogelijkheid te bespreken, werkiooze liaiidzetters op te leiden tot machine- zetters, door huil een cursus in liet machinezetten te doen volgen op de Grapliische School te Utrecht. In verband hiermede is deze inrich ting door genoemden directeur be zocht. Vannacht om 1 uur ontstond op de Steen straat' een relletje tusschen eenige studenten en burgers. Er vielen aan heide kanten klappen. Zoowel de eene als de andere partij heeft zich hij de politie beklaagd wegens mis handeling. Terwijl men de voordeur had la ten openstaan is gisteravond tusschen 8 en 9 tën nadeele van P. J. St. uit de sgang' van zijn woning aan den Ma re dijk een rijwiel ontvreemd. Een scholier die op weg naar school was, werd vanmorgen op den hoek O.ude RijnPelikaanstraat door een hond aangevallen en vrij ernstig in het been gelbeten. De verpleger W. die juist passeerde, verleende den ge wonde ten huize van den heer Zlrk- zee de eerste hulp. Gistermiddag, tegen vijf uur, is op de Prinsessekade een 17-jarige wielrijdster vrij ernstig aangereden door een auto. De juffrouw J. v. d. B. kwa>m van de Turfmarkt en moest op het kruis punt voor de Haarlemmerstraat even wachten voor een auto die naar de Blauwpoortshrug moest. Zij meende echter nog wel voor de auto te kunnen heenrijden, met het gevolg dat'zij aan gereden werd. Zij viel, en werd bin nengedragen bij 'de familie „Walen kamp, waar de Eerste hulpdienst haar onderzocht. Vermoedelijk was de lin kerenkel gebroken. Per politiebrancard werd de jonge dame naar het Diaconessenhuis over gebracht voor verder onderzoek. De chauffeur had geen schuld. Een bejaarde vrouw, de 66-jarige Mej. Sm. werd op den hoek Haarlem merstraat-Pelikaanstraat aangereden door een 17-jarigen wielrijder, die on bekend is gebleven. De juffrouw viel,1 en kreeg een bloe dende oogwond, doordat een brille- glas brak. De Eerste hulpdienst belran delde baar voorloopig in een woning aan de Haarlemmerstraat, waar zij was binnengebracht, waarna hij haar naar het Ziekenhuis overbracht. Onze stadgenoote, Mej. M. van Steenwijk, assistente aan de Bewaar school Oude Rijn, slaagde gisteren te 's-Gravenhage voor het examen Be- waars chool o n derwij',zeres. De heer J. G. Troost alhier thans tijdelijk adjunct-accountant is benoemd tot adjunct-accountant der directe belastingen. De heer J. van Hooi d o n k alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Nijverheids onderwijs, akte N.I. BINNENLAND. De reis der Koninklijke Familie. De Koningin en prinses Juliana ver trekken hedenavond 8.15 per auto van het Loo naar Arnhem om vandaar te 9.22 per trein de reis naar het buiten land voort te zetten. Het Engelsche invoerverbod van vleesch. Onder leiding van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. Kan, is gisteren een bespreking van deskundigen en belanghebbenden gehouden inzake het door Engeland uitgevaardigde verbod van invoer van vleesch. Ook de minister van arbeid, handel en nijverheid, de lieer S'lote- maker de Bruine, woonde de bespre king bij. Uitgenoodigd waren: Het Kon. Ned.. Landbouw comité, de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Slagershond de Ned. Bond van Veehandelaren, de Bond van Ned. Vle.esohexporteurs, üe Ver. van Baconzoutei's, de R.K. Han- zebond van Slagerspatroons, d© Alge- meene Nederlandsclie Zuivelbond en dë Ned. vereeniging van Vleeschim- porteurs. Er heei'schte algeheele overeenstem ming in de overtuiging, dat de regee ring al het mogelijke doet, om den maatregel der Engeisohe regeering op geheven te krijgen, dat er voorshands geen aanleiding bestaat tot verbods bepalingen ten aanzien van den uit voer van overzeesch bevroren, vleesch, en dat het overigens in dit stadium aangewezen is een afwachtende hou ding aan te nemen. Bij het ter" sprake komen van de vraag, in hoeverre, zooals in sommige Engelsche persberichten naar voren is gekomen, Nederlandsche geslachte varkens tot de besmetting van vee in Engeland en als gevolg daarvan tot het invoerverbod aanleiding zouden hebben gegeven, verklaarde dr. ten Sande, die bij zijn bezoek aan Enge land in de gelegenheid was, de deel en der besmette varkens te zien, dat Ne derlandsclie varkens niet de smetstof kunnen hebben overgebracht. Ook bij de uit Engeland, aan boord van het stoomschip Schokland, terug gezonden Nederlandsche-varkens, wer den in bijzijn van den Engelschon ve- terinairen inspecteur Peacey door de Nèderlandsche deskundigen geen ver schijnselen van mond- en klauwzeer geconstateerd. Reuter seinde gisteren uit Loud en: In bet Lagerhuis vroeg Kennedy den minister van landbouw, of hij be reid was, het besluit van 2 dezer in dier voege te wijzigen, dat een uitzon- - dering gemaakt wordt voor zendin gen onder garantie van de Nederiand- sche inspectie in kratten verzonden uit Nederlandsche havens naar de markt van Smithfield, op voorwaarde dat kalveren èn schapen ontdaan zijn van huid en kop en de varkens ge schroeid zijn. Guinness antwoordde, dat het on mogelijk was, door inspectie hier of in Nederland te garandeeren, dat lis* vleesch niet afkomstig is van dieren, die in het besmettingsstadium van mond- en klauwzeer waren. De voor waarden, de Kennedy voorstelde, n.l. het schroeien en verwijderen van huid en kop, zouden het risico niet doen verdwijnen en zouden het slechts moeilijker maken om te ontdekken of de dieren aan de ziekte geleden hadden. RozenieniooEstellimsi. In verband met het 35-jarig bestaan der Vereeniging tot bevordering dev Rozenteelt „Nos Jungunt Rosae" zal op 17 en 18 Juli a.s. in den Dierentuin te 's-Gravenhage een rozententoon- stelling en -corso gehouden worden. Wij ontvingen een exemplaar van de voor deze tentoonstelling vervaar digde reclameplant, die enkele mooie rozen voorstelt, in natuurlijke kleuren en die hijzonder fijn van afwerking is. Ontwerp en uitvoering van deze plaat is van de Steendrukkerij Van Geelen en Co. te Utrecht. RECLAME. ïfum.„de. ^onnete^le." BUITENLAND. DE BRITSCHE LIBERALEN. Een schip met twee kapiteins. Gisteren ving in Wieston-super-Marö het congres der Britsche liberalen aan. Deze dag was voornamelijk gewijd aan de bespreking van het geschil tusschen lord Asquith en Lloydi George. iH;et debat, dat bij' tijden stormach tig was, eindigde, zooals trouwens ver wacht werd, in de aanneming van een motie, waarin het vertrouwen ini de voortzetting van het leiderschap 'der liberale partij! door lord Asauith werd uitgesproken. Deze motie kan eveji" wel door de Asquith-groep in geen geval tegen Lloyd George gebruikt worden, daar te voren is gestipuleerd, 'dat in geen geval Lloyd George's po sitie er door wotdt aangetast. Zoo kon het besluit met algemeen© stemmen worden aangenomen en 'de liberale partij: is thans in de zonder linge positie van een schip met twee kapiteins, die eikaars gedragingen en opvattingein niet goedkeuren, bemand met twee bemanningen, waarvan de leene den eenen, de andere dén an deren gezagvoerder aanhangt. Beide groepen blijven echter onder de libe rale vlag varen en. elk zal op eagen wijze het schip in koers trachten te houden. Of de liberale reis op die wijze voor spoedig zal zijp, zal de tijd leeren* In het congres werd overigens op recht deze staat van zaken betreurd, ofschoon niemand weet, hoe er een einde aan 'kan worden gemaakt. Lord Asquith kon uiteraard wegens zijn ziekte niet bij 'het congres aan wezig zijln en' ook was aanvankelijk iLloyd George er niet, zoo dat de strijd uitsluitend .onder de volgelingen werd uitgevochten. IHet congres' was, wat zijln sympa thie betreft, in meerderheid voor Ox ford, maar aan beide zijden was er een geest van vriendschappelijke toe nadering, omdat de indruk van de Inadeelen, die de twist in het liberale kamp heeft aangericht, nog zeer ver sell is. In de ten slotte aangenomen motie wordt behalve, dat er onverminderd vertrouwen in lord Asquith wordt uit gedrukt, hem tevens dank gebracht voor de groote diensten die hij; 'heeft, bewezen. lm de tweede alinea wordt de hoop uitgesproken, dat hij1 met zijn capaciteiten zal voortgaan de partijl te ;inspireeren, ondanks de gerezen meeningsverschillen, maar ook wordt uiting gegeven aan den ernstigen, wensch de samenwerking van alle li beralen te behouden voor een krach' tige en constructieve politiek en voor ,de verwezenlijking van sociale en in" dustneele hervormingen. 's Middags verscheen Lloyd G.eorgej (die door een groot deel der afge vaardigden stormachtig toegejuicht werd en van 'het minder enthousiaste kleinere deel toch ook nog een vrij! hartelijke ontvangst genoot. De lei der van 'het Lagerhuis heeft, daarna zijn groote rede over de noodzakelijk heid van hervorming der liberale land politiek gehouden. DE ARBEIDSTIJD DER ZEELIEDEN. Een speciale co nferenïie zn 1928. De 9de internationale arbeidsoonfe" rentie heeft met 67 tegen 28 stem men de resolutie aangenomen, waarin! het Internationaal Arbeidsbureau ver zocht wordt, de kwestie der regeling van den arbeidstijd aan boord te plaat sen op de agenda eener speciale ma" ritieme conferentie^ te houden m 1928 Mgr. Nolans verdedigt het voorstel. Bij' zijn verdediging van bovenge noemd voorstel zeide de Nederland" sche regeeringsgedelegeerde dr. No' lens in de plenaire zitting der arber iderscoinferentie onder meer, dat vele sprekers zich ten onrechte óp het standi punt stellen, alsof de ontwerp-resolu- tie de kwestie in zake den achturen- dag of de achtenveertigurige werk week aan de orde stelt, terwijl het in werkelijkheid' slechts gaat over een verzoek aan den raad van bestuur, van het Internationaal Arbeidsbureau om de kwestie der regeling van 'den, arbeidstijd in 1928 op de agenda der conferentie te plaatsen. Spreker meent, dat men niet tegen ideze resolutie kan stemmen, omdat zij geheel in overeenstemming is met het doel der internationale arbeidsor ganisatie, 'waaronder o.m. de regeling, der arbeidsuren en de vaststelling van een maximumduur van den arbeids dag en de arbeidsweek valt. Boven dien bevat deel XIII van het Verdrag!' van Versailles een wensch, volgens welke de mmimum-voordeelen, welke aan de zeelieden toegekend moeten' worden, eventueel behkndeld moeten worden door een speciale zitting der, arbeidsconferentie, die bespreking van den arbeid der zeelieden tot taak heeft. Dr. Nolens meent dan ook verplicht' te zijn, voor de resolutie te 'stemmen, omdat zij 'het programma inhoudt, dat alle staten, die lid zijn van de orga nisatie, hebben aanvaard. DE MOSSOELKWESTIE. Seem afkoopimg van de Turkscise Petroleumrecht en Volgens een telegram uit Bagdad is het bericht, datTurkije een glo baal bedrag van een half millioen pd. sterling zou hebben aangenomen, in plaats van zijln aandeel 'in de rechten op de petroleumontgiimüigcn, volgens het verdrag over Mossoel onjuist. DE VOLKENBONDSRAAD. Het standpunt van China. In verband met te Genève loo pen de - geruchten alsof China het Brazr liaansche voorbeeld zou willen volgen heeft Sjoe, de leider van de Chmee" sche delegatie bij' den Volkenbond en gezant van China, te Rome, een ver klaring afgegeven, dat dit gerucht ger heel ongegrond is. China vertrouwt; dat de aanstaande volkenbondsverga- 'dering leen met-permanenten raadsze- tel aan China zal toekennen, over* ieenkomstig het stelsel van dé' reor ganisatidcoimmissie. China is met een vergelijken lossen zetel tevreden, mits; 'geen andere staat, behalve Duitsch' land, een vasten zetel verkrijgt. Deze Chineesche verklaring kan hen tot nadenken stemmen, die, nu Brazilië zich eenmaal uit den Volkenbond te ruggetrokken. heeft, rnoig genegen mochten zijh aan Spanje tenslotte nog( zijh zin te geven. DE FRANSCHE CRISIS. Politieke besprekingen. Briainjdi heeft gisteren met tal van politieke leiders besprekingen gevoerd m verband met de vervulling der hem ■opgedragen taaie van kabinetsforma tie. Gisterochtend heeft hij; een ön* Iderhoiud van een halt uur met Poin" caré gehad'. Ondervraagd, verklaarde Poincare slechts, dat hijl met Briand over den toestand 'had beraadslaagd, en dat hjj; in den loop van den dag, nog zou terugkomen. Vervolgens ontving Briand ld en af vaardigde Louis Marih; deze Verklaar de, dat zijjn groep vast besloten was, leen ministerie, samengesteld1 uit ver tegenwoordigers van alle partijen, die hun deel nemen in de regeei-ings'ver- antwioprdelji^eddfc to steunen.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2