CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7de JAARGANG VRIJDAG 18 JUNI 1926 'NUMMER 1850 WE LEIDSCHB COURANT BUREAUHooigracht 35 «SpSSfe Tel 1278, Postgiro 58936 Leiden Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De belastingontwerpen I. Nu de Tweede Kamer besloot de door Minister de Geer ingediende be lastingontwerpen in behandeling te nemen en tal van Kamers van Koop handel en andere lichamen over som mige van deze ontwerpen hunne op merkingen ten beste geven, komt het ons gewensohi voor een kort over zicht van deze ontwerpen hier te la ten volgen. Gelijk als bekend mag worden ver ondersteld, heeft Minister Galijn in Februari 1925 een vijftal wetsontwer pen ingediend resp. tot aanvulling der Zegelwet 1917, tot wijziging der suc cessiewet tot wijziging der wet op de Inkomstenbelasting, tot herzie ning van de Verdedigingsbelasting en tot wijziging van de Leenirigwet 1914. Berekend werd. dat bij aanneming van deze op sommige punten later eenigszins gewijzigde ontwerpen bet Leeningfonds jaarlijks f 29 millioen minder zou ontvangen. Aangezien dit fonds dan niet in staat zou zijn ge heel aan zijn verplichtingen te vol doen, zou uit de schatkist een bedrag van f4 millioen bijgepast moeten wor den. Verder werd berekend !at de wijziging der successiebelasting een mindere inkomst zou geven van f10 millioen, die der Inkomstenbelasting van f8 millioen en der Personee'e be lasting van f 1.5 millioen, in totaal dus een bedrag van f23.5 millioen. Tegenover deze mindere inkomsten stond echter een geraamde meerdere ontvangst van f 34 millioen uit de aan vulling der Zegelwet (weeldeverte- ringsbelasting) zoodat het voordeel van de schatkist pl.m. f 6 millioen zou bedragen, welk bedrag bestemd was voor buitengewone aflossing der cri sisschuld. Met deze plannen kan Minister de Geer zich inhoofdzaak vereenigen. Hij is evenals zijn voorganger van meening, dat nu de zware druk der belastingen een ernstige belemmering vormt voor de wederopleving der al gemeens volkswelvaart, de Regeering in de eerste plaats op een verlaging van de meest drukkende heffingen bedacht moet zijn. En evereens is hij van meening, dat waar de stand van het budget belas tingverlaging nog niet mogelijk maakt, het aanbeveling verdient, den huidigen druk voorzoöver die al te oneconomisch werkt, te vervangen door een heffing op niet noodzakelij ke uitgaven, welke tevens het nuttige gevolg hebben dat deze beperkt wor den en dus de besparing wordt bevor derd. Een vervanging dus van directe door indirecte belastingen. Vandaar dan ook dat het denkbeeld dat aan de aanvulling der Zegelwet 1917 ten grondslag ligt wordt gehand haafd. De uitvoering is echter een andere. Het ontwerp van Minister Coljjn werd ingetrokken en vervangen door een tweetal nieuwe ontwerpen, waar van het ééne een aanvulling der Ze gelwet beoogt en het andere het In het leven roepen van een weeldever- teringsbelasting. Aangezien aan verschillende beden kingen uit belanghebbende krin gen geuit bij deze nieuwe ontwerpen wordt tegemoet gekomen, moest de opbrengst aanmerkelijk lager worden gesteld. Werd, zooals wij zooeven opmerkten de opbrengst van de weel d ©verterings belasting geraamd op f34 millioen, na de aangebrachte wijzigingen durft Mi nste1, de Geer op niet veel meer dan f20 millioen als opbrengst van de beide thans ingediende ontwerpen te rekenen. Een andere wijziging welke de mi nister in de plannen van zijn voorgan ger wenscht aan te brengen bestaat hierin, dat de aanhangige herziening der Inkomstenbelasting, welke beoogt een ontlasting der groote gezinnen, vervangen wordt eenerzijds door een afschaffing van de ten behoeve van het Leeningfonds geheven opcenten op de Personeele belasting en op den suikeraccijns, anderzijds door een ver laging van de hoofdsom der Perso neele belasting. „De aanhangige herziening der Rijksinkomstenbelasting, aldus de Mem. v. T. heeft onder meer het be- zwaar, dat zij deze belasting zou bren gen op een plan, dat aanmerkelijk af wijkt van dat waarop de gemeentelij ke Inkomstenbelastingen staan en waarop deze zich, bij gemis van indi recte heffinjgen, wel zullen moeten blijven handhaven. De band, die in later laren tusschen Rijks- en gemeen telijke Inkomstenbelasting veela ge legd is, zal hiermede ernstig worden bedreigd en meermalen moeten wor den prijsgegeven. Hiertegen bestaat bedenking. Voorkeur hierboven schijnt te ver dienen een yerlichting van den druk der Personeele belasting, welke, voor al in verband met de wijziging van den kinderaftrek, voor een groot deel zal werken ten gunste van Je groote gezinnen. In de Personeele belasting vervult van nature de kinderaftrek een nog gewichtiger rol dan de Inkomstenbe lasting; hij beteekent daar niet slechts zekere tegemoetkoming aan de met kinderen gezegenden maar ook een correctief op de structuur dor heffing, 'n Grootere woning immers is slechts bij gelijke samenstelling van het gezin een symptoom van hoogeren levens voet. Een gezin met 8 kinderen, dat een zelfde huis bewoont als een kin derloos echtpaar, leeft op bescheide ner voet dan dit laatste. In de geldende wet komt die over weging slechts onvolledig tot uiting Een verlichting van den druk der di recte belastingen voor de groote ge- znnen wordt daarom, naar het den minister voorkomt, het meest doeltref fend aangevat in de Personeele belas ting/' De mindere opbrengst van deze be lasting wordt geraamd op f8 millioen. Naast de beoogde herziening van de Personeele belasting ligt het voorts in de bedoeling de groote gezinnen en ook andere minder draagkrachtigen tegemoet te komen, door zoowel dè Leeningsopcenten als die op den sui- keraecijns te schrappen, wat voor het Leeningfonds een mindere ontvangst van f 13.8 millioen beteekent. In verband hiermede kan de Verde digingsbelasting II die Minister Co- lijn geheel wilde laten vervallen, slechts tot de helft worden verminderd wat een mindere ontvangst geeft van f 13.2 millioen of in totaal van f 27 millioen, waardoor zooals boven reeds werd opgemerkt, het Leeningfonds een tekort zou krijgen van f2 millioen, dat de schatkist zou hebben bij te passen. Voegt men hierbij de voorgestelde vermindering van de successiebelas ting ad f10 millioen en die van de Personeele belasting ad f8 millioen, dan zal er een tekort ontstaan van f20 millioen, welk tekort uit de ver wachte opbrengst van de wijziging der Zegelwet en van de Weeldeverte- ringsbelasting gedekt zou kunnen worden. STADSNIEUWS. JAARVERGADERING EN CONGRES CHRISTELIJKE MIDDENSTANDS- VEREENIGING. In de Middagvergadering, die te half drie begon, verwelkomde de voorzitter, Mr. H. Bijleveld en L. Bückman, secretaris van den Midden standsraad, die aan de bestuurstafel plaats namen. Van Baron van Wijnbergen was een telegram ingekomen waarin hij harte lijk dankte voor den telegrafisch en groet en zegenwensch van hedenmor gen en den wensch uitte, dat het con gres vóór alles zou trouw blijven aan het Christelijk beginsel. (Applaus). De heer J. v. d. Steen, voorzitter der Leidsche afdeeling verdedigde hierna het voorstel-Leiden betreffende de stichting van het steunfonds. Spr. betoogde daarbij, dat het hier in t ge heel geen verzekering betreft, doch een geheel vrijwillige verbintenis om elkander zoo noodig te helpen. Na de toelichting van den heer v. d. Steen werd het concept-reglement voor het eventueel te vormen fonds in bespreking gegeven. Aan de discussie werd eerst deelge nomen door den heer v. Maare, die namens de afdeeling Arnhem bezwaar maakte tegen een bepaling in het con cept, waarbij alleen aan behoeftige be trekkingen een uitkeering wordt ver leend. Ten onrechte wordt dan het fonds een bedeeling. De heer v. d. Berg uit Baarn vond dat het hier wel degelijk een verzeke ring betrof en dat de voorgestelde bij drage zeer zeker een premie is. En het verzekeringsbedrijf is, aldus spr. geen zaak van den Georgan. Middenstand, die niet een bepaalde vakgroep omvat en dus niet kan oordeelen over den fi- nancieelen toestand zijner leden. De heer J ansen uit Zeist maakte eveneens bezwaar tegen het voorstel, dat hij onrijp noemde. Heeft de afd. Leiden zich de consequenties wel inge dacht en heeft zij tusschen dè verschil lende stelsels wel een besliste keus ge daan? Wanneer een zaak als deze niet degelijk wordt opgezet loopen de ver zekerden gevaar hun geheele leven pre mie te betalen en ten slotte niets te krijgen. De heer v. d. Steen beantwoordde de verschillende sprekers, waarbij hij handhaafde dat het ontworpen fonds buiten de verzekeringswet valt. De te gen de redactie van het reglement aan gevoerde bezwaren trachtte spr. te ontzenuwen met een beroep op het re glement van andere fondsen die gelijk luidend zijn, en toch Kon. goedge keurd. De heer Ten Have uit Amsterdam amendeerde het voorstel in dien zin, dat de zaak commissionair zal ge maakt, en dr. v. Haaft'en uit Amster dam in de Commissie opgenomen zal worden. Aldus geamendeerd, werd het voor stel aangenomen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan Mr. H. B ij 1 e v e 1 d, om zijn rede te houden over: Palgestaan of lamgeslagen. Spr. begon met de verklaring van zijn titel, welke in ietwat vrije bewoor dingen aantoont den ontzaggelijken ernst van het crisispunt, waarop de Chr. Organisatie van den Middenstand zich bevindt. Indien- het in ons leven om iets anders gaat dan om de eere Gods, is iedere actie en is alle spreken veroordeeld, immers Godonteerend en den mensch afschrikkend. Spr. behandelde allereerst den mi- denstand in zijn bestaansrecht en be staansmogelijkheid, een en ander al leenlijk weder om Godswil. Hij doet de historie spreken, welke getuigt hoe die stand het eerst politieke en sociale vrij heden veroverde en zoo van grooten invloed was op de ontwikkeling van West-Europa, hoe die stand nog is de kern van ons volk en in zijn dragers vertoont en ontwikkelt karaktereigen schappen die voor het volksbestaan van het grootste gewicht zijn. Deze historie-sprake heeft een eigen klank voor hem, voor wie zij is de taal van een der Godsopenbaringen. Zij doet den Cristen te sterker teruggrij pen op de bijzondere openbaring Gods in Zijn Woord en .plaatst ons dus mid den in het principieele van het vraag stuk, hetgeen spr' nader uitwerkt. Tegenover het feit, dat de midden stand er was, er bleef en er is, komt de tegenwerping van sommige zijden, dat hij er n o g is, maar verdwijnen zal Principieel ging spr. na hoe de centra le levensbeschouwing van den mensch hier alles beheerschend is en stelt te genover elkander beginsel en conse quentie van liberalisme, socialisme en communisme om met de Christelijke levensbeschouwing te eindigen. Aldus aangetoond hebbend, boe de Chr. Middenstand in dubbel opzicht eene roeping heeft, behandelde spr. de gevaren, dien stand bedreigend, zoo van de zijde van derden, van de zijde der Overheid en niet het minst van de zijde van dien stand zelf; zijn betoog culmineert in een met diverse citaten ondersteunden principieelen oproep, dat een stan d met zulk een plaats in het leven en zulk eene econ. en so ciale roeping, heeft te staan voir de vei vulling daarvan in Gods kracht; slechts mag abdiceeren indien zulks met een dankgebed kan geschtec'en, doch in den strijds des levens, onder er kenning van Gods Almacht heeft te gaan den weg der middelen, waartoe be hoort "in de eerste plaats: organisatie o nüer eigen banier, om staande te blij ven in de kracht van het geloof. Bij het bespreken van de gevaren, die den middenstand bedreigen in het Staatssocialisme, maakte spr. d* op merking, dat de middenstanders be halve recht op bescherming ook en vooral hebben den plicht om hun maat schappelijke beteekenis te toonen. Hoe langer zoo sterker groeit in hun kring de begeerte dat de. overheid zich van het terrein van den arbeid geheel zal terugtrekken en den1 mid denstand gelegenheid zal geven te la ten zien wat hij kan. Maar wan neer spreker daarnaast ziet hoe hoe men veel tijd besteedt aan kleine kwesties, zóó zelfs, dat daar door dingen op den achtergrond ko men, die in de eerste plaats voor be handeling op een congres bestemd zijn, dan krijgt hij den indruk dat men meent het alleen met praten in orde te kunnen krijgen, en dat er in verhou ding tot de vele woorden, weinig drang is om het beginsel in practische daden om te zetten. (Instemming). De gloedvolle rede eindigde in een warme peroratie waarin de spreker op wekte tot vurig en trouw belijden. Voor de bespreking gaf zich op de heer C. Plomp, van Rijswijk, die vroeg of ook de spreker niet van mee ning was dat de christen-werkgevers behalve in de middenstandsvereen. ook als christen-patroons in eigen ver band moesten georganiseerd zijn. Mr. Bijleveld antwoordde toestem mend, doch zei tevens, niet het oog te willen sluiten voor de moeilijkheden. Soms is het plaatselijk onmogelijk als Chr. patroons iets te bereiken. Maar ook dan blijft Chr. organisatie ge- wenscht, desnoods met verspreid lid maatschap. Nadat de voorzitter Mr. Bijleveld had bedankt, waarbij hij zich aansloot bij het langdurig applaus dat op de re de was gevolgd, kwam in behandeling het volgende voorstel der afd. Coevor- den: „De Vereeniging stelle ijverige po gingen in het werk om te komen tot invoering van het Snelrecht Prae-advies van het H.B.: „De vereeniging heeft reeds pogin gen gedaan en kan geacht worden dii- ligent te zijn. De vereeniging besluite pogingen in het werk te stellen om te trachten ge daan te krijgen, dat de f 100 aftrek voor levensverzekering op het biljet van de Rijksinkomsenbelasting ver hoogd worde naar de grootte van het gezin b.v. voor ieder kind f 25. Daar Coevorden niet aanwezig bleek en niemand het voorstel verdedigde vereenigde de vergadering zich z. h. s. met het prae-advies. De voorzitter verwelkomde Ds. G. H. Beekenkamp en gaf hem gaarne de gelegenheid om een Slotwoord te spreken. Spr. verklaarde blij te zijn, dat hij nu eens niet op een kerkelijke verga dering moet spreken, niet omdat hij zou behooren tot h^t bekende oud-libe rale slag menschen, dat de leus nog steeds propageert: „de Kerk er buiten'. Evenmin sympathiseert hij met dege nen, die de Kerk „ertusschen willen zetten, haar als wigge in 't gemeen- schapsleven willen drijven. Wat ons hier saambindt is geen kerkelijk be lang maar één groot belang van eca groote groep Christenen, die zich aan eengesloten hebben in den strijd om het bestaan. Wat daarvoor noodig is? Allereerst dit: verdiept solidariteits- besef. Spr. heeft met veel instemming gelezen wat de „Standaard'' j .1Zater dag schreef over de Chr. politieke ge dachte in de laatste 25 jaren. Maar kon al het schoone en goede daar ge noemd niet veel beter en heerlijker zijn als* het gemeenschapsgevoel wat dieper en hechter was? De Midden stand, óók de Christel., zit nog te veel in den individualistischen hoek. Men voelt te wenig voor den gemeenschap- pelijken strijd. Spr. herinnert aan wat Slotemaker de Bruine eens schreef over het protestantsche solidarisme, dat het kiest tegen de liberté van de li- bralen, tegen de égalité der socialisten en de autorité der Roomsche kerk een solidarité die meer is dan de fraternité der Fransche revolutie en de charité der kerken.. Dus allereerst: solidariteitsbesef, maar daarnaast ook verdieping van eigen geestelijk leven. In Psalm 142 vinden we David in zijn bidcel. Terzijde ziet hij geen hulp, en vooruit is geen weg ter ontkoming en van binnen was t ook donker: nie mand zorgde voor zijn ziel. Maar door Gods genade komt David uit de impas se; hij wordt een bidder, een getuige, een belijder. Hieruit is tweeërlei leering te trek ken. De algemeene klacht is, dat er zoo weinig belangstelling is voor de Chr. Middenstandsvereeniging. Komt het misschien, dbordat de menschen te veel vermaterialiseerd zijn? Eén re cept is daarvoor: gemeenschappelijk gebed tot God. Waar gevoel van saam- hoorigheid is, daar zal ook gebed voor de gemeenschap gevonden worden, en dan komen er tevens getuigen voor en belijders van de solidariteitsgedachten Ook een leering voor 't persoonlijk leven, 't Leven van den Chr. Midden stander heeft twee kanten. De buiten kant; dat is zijn etalage, zijn reclame. De binnenkant, dat is zijn spelonk, zijn bidvertrek. Als dan de rechterzijde (z'n organisatie) hem in den steek laat als vooruit allés donker is en er van binnen geen kracht en moed meer is, waagt het dan met uw God en bidt hét David na met de woorden van Ps. 142. Ten slotter herinnert spreker eraan, dat 't een zuiver-reformatorische ge dachte is, dat het Christenleven tweeër lei doel heeft: Gods eer en onze geeste lijke welstand. Dan is 't laatste woord aan Hem, in wiens hand alle dingen zijn. En ons gebed zal zijn: Houdt ons gemoed voor U bereid Opdat het blij Uw komst verbeid' Als he,t zóó is, dan is onze tweeledige leuze toch ook weer een eenheid: „Door de wereld èn uit de wereld". Tegen 6 uur waren vrijwel alle deel nemers weer aanwezig in „Zomer- zorg", ditmaal voor een deel vergezeld van hunne dames, voor het Gemeenschappelijk diner. Aan de bestuurstafel zaten mede aan de in de morden- en middagzitting verwelkomde autoriteiten. Nadat Ds. Beekenkamp een zegen had gevraagd en de hors d oeuvre was genuttigd stelde de voorzitter, de heer 1 M e i m a, een dronk in op IIMde Koningin, waarop staande het Wilhel mus werd gezongen. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/, cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bi} contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland. De Jaarvergadering van den Chr. Boeren- en Tnindersbond. Aan Dr. C. Koppenaal is eervol ont slag verleend als predikant van de Geref. Kerk te Monnikendam. De Engelsche regeering weigert een uitzondering te maken voor den in voer van vleesch nit Nederland, waar van de zuiverheid gegarandeerd is. Een verwerping van het verdrag met België door de Tweede Kamer wordt waarschijnlijk geacht. Buitenland. Het congres der Britsche Liberalen spreekt zijn vertrouwen in het leider schap van lord Asquith nit, doch hand haaft tevens Lloyd George. In 1928 zal een speciale maritieme conferentie gehoudèn worden, waarop de arbeidstijd der zeelieden aan de or de zal komen. China heeft verklaard, den Volken bond trouw te blijven. Briand's pogingen tot oplossing der politieke crisis. Tegenspraak van het bericht ovei de afkooping van Turkles peirolenin- rechten in Mossoel. Hiermede was de baan geëffend voor een groot aantal sprekers, dat nu volgde en wier speechen zich aanvan kelijk tot algemeenheden beperkten, doch later ook principieel zulke be langwekkende onderwerpen gingen behandelen, dat bet veel bad van een Christelijk-sociaal congres in minia tuur, en als zoodanig voor velen stel lig minstens even leerzaam, zoo door zijn veelzijdigheid en oorspronkelijk heid niet leerzamer was dan het pas gesloten officieele congres. Op den voorzitter volgde de heer Aug L. Reimèringer, loco-bur gemeester, die wees op de goede ver standhouding tusschen gemeentebe stuur en middenstand en den wensch uitte, dat het Congres veel vrucht zou hebben gedragen. Spr. besloot met een echt levendige schets van Leiden als koopstad, waar speciaal de midden stand zich sedert de vroegste tijden heeft kunnen handhaven en ontwikke len. De secretaris, de heer R. K. v. d. Berg, van Baarn zei, dat de ontvang-t van het congres te Leiden in elk op zicht een verrassing was. Vooral de belangstellende houding van het ge meentebestuur en de vriendelijkt ont vangst ten Stadhuize hebben diepea indruk gemaakt. Dat het de L afdee ling en de stad Leiden welga! De heer J Kaa ja n, uit Groningen, sprak van teleurstelling, nu wc op het congres onzen Baron van Wijnbergen, den eminenten voorzitter van den Mij denstandsraad en zijn bezielend woord moeten missen. Daartegenover staat blijdschap, omdat de heer Meitna dien we verleden jaar plotseling moesten missen, weer is mogen herstellen. Mo ge God hem de kracht geven om de Vereepiging ook verder te leiden. De 2de voorzitter, de heer A. Bos, uit Rotterdam, betuigde zijn tevreden heid over den geest die op het congres heerschte en bracht den heer Meina hulde voor zijn leiding. Ook dankte hij den heer L. Bückmann, secr. Midden- standsraad, die als rechterhand van den voorzitter zoo veel voor den Mid denstand doet. De heer L. Schürmann, voorz. v. d. Ned. Midd. Bo nd, constateerde, dat zijn en de Chr. organisatie het eens zijn over het doel: den Middenstand zedelijk en stoffelijk te dienen. De Is raëliet en de vrijzinnige echter onder schrijven de Chr. belijdenis niet en voor hen is er de neutrale organisatie. Spr. is ervan overtuigd, dat de Chr. Middenstanders hun neutrale collega s een even goed leven gunnen als zich zelf. Gaarne, aldus spr., zijn we bereid om met u samen te werken voor de be scherming van zedelijke en stoffelijke goederen. Namens de Dordtsche K. v. K. sprak de heer P. R ij s d ij k, die eveneens zijn voldoening uitte over het congres. De heer J. M. G. Mol ken boer, voorz. Kleinbedrijf K. v. K. v. Rijnland dankte voor de gelegenheid om met de ideeën der Vereen, kennis te maken en wees verder op de prettige sam.: in werking met den heer v. d. Steen, .lie de Chr. Middenstanders in de K v. K. vertegenwoordlt en hun belangen steeds op een prettige manier bepleit. (Applfcu*).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1