MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 JUNI 1926 Uit het Sociale Leven. Patrimonium en Evangelists tie. Het Bondsbestuur van „Patrimo niurn" wenscRt thans wederom een Evangelisatie-nummer uit te geven en wel bij den aanvang der wintercam- pagne. Reeds tweemaal werd door het Ver bond een Evangelisatie-nummer uit- gegven. Met Pinksteren 1925 een opla ge van 29.000 en met Kerstmis van dat jaar met 23.000 nummers. Het Verbondsbestuur verwacht, dal er in het begin van September geen afdeeling zal zijn, die geen bestelling heeft opgegeven. Chr. Metaalbewerkers. De laatste maandstaat van het le dental van den Christelijken Metaal bewerkersbond geeft weer eenige voor uitgang te zien. Op 1 Maart j.l. was het aantal leden 4768. Afgevoerd werden 71 en inge schreven 119 leden, zoodat op 1 Aprij het ledental 4816 bedroeg. Een vooruit gang dus met 48 leden. Christelijk-Soclaal congres in Frankrijk, t)ezer dagen vergadert te Bergerac een Prot. Chr. sociaal congres, waarop de groote vragen van het Fransch pro testantisme behandeld worden, bijv ie crisis der gemeenten op net platte land. Deze gemeenten moeten geeste lijk en sociaal een vernieuwing onder gaan, waarover de bekende Ftausche economist Charles Gide zijn hebt /ou laten schijnen. Verder wordt da b°lang stelling van het congres gevraagd o.m. voor het stichten van een prot. pers- voreeniging. ALLERLEI. Een Salomon's oordeel. In de verte kwam de lietser aange reden, in volle vaart!het stof van den weg vloog voor hem uit, bleef ach ter hem staan in een breede, grijze lage wolk. Wéór zoo n idioot!zei de boer, en keek angstig naar zijn kipp.-n, die midden op den weg bezig waren ha- vertjej te pikken. Als hij tochlriep de man, en snelde toe met zijn mestvork in de hand. Hij kwam net op tijd om te zien, dat zijn mooiste haan voor het wiel van den fietser kwam te rennen, dat wiel over zich heen kreeg, den fietser een huiteling deed maken, en voor dood liggen bleef op den weg achter den onthutsten sportsman. Die stond op, klopte het stol van zijn kleeren, betastte zijn fiets, vond alles in orde, en wendde zich toen tot den boer, die hem stond uit te schel den. Baas, ik heb een kip van je over reden zie ik. Die zal ik je natuurlijk betalen. Hoeveel kost ze? Het was mijn mooiste haan!... zei de boer, en Hier zijn twee gulden, asjeblieitl en kook er nou vanavond maar een lekker soepje vanl Twee gulden 1 Voor mijn mooi&ien haan! Vier gulden minstens! en dan kun je hem meenemen en er zeil soep van koken, als je wilt. Ik heb dat beest niet noodigl ik wil het niet hebben, al gal je het me cadeau. Hier zijn twee gulden schade vergoeding, en daarmee uitl Daarmee uitl ja, als je dat dacht!.,,. Wat verheelden jullie idio ten je well dat de weg voor junie al leen is, dat je maar menschen en die ren kapot kunt rijden, en dan met twee gulden van alles af bent. mor gen brengenl Vier gulden, en als je het hart hebt, te willen wegrijden zon- der dat bedrag te betalen, dan steeg ik zóó met mijn mestvork je banucn doorl Twee gulden, geen cent moer, en dan kun je dat heest houden Ze waren allebei koppig, de hoer en de fletser. Geen van tweeén wilden ze toegeven. Dan mee naar den veldwacü'.eri sei de boer. Dan kan die beslissen. Ze gingen naar den veiüwacnter die vlak bijwoonde, en gelukkig thuis was. Die liet eerst den boer spreecu,Tiet toen den fletser spreken, wreef eens over zijn kin, zei „hmml hniml. en besliste ten slotte: U, meneer, wilt den boer twet gulden schade-vergoeding geven vou: zijn haan. Goed, geef hem die. De boer wil vier gulden hebben. Goed, die zal hij hebben: ikzelf zal de ontbre kende twee gulden bijpassen, en houd natuurlijk den haan, waut die ta dan met zijn vollen prijs betaaldl Zijn beide partijen nu tevreden gesteld? Ja, dat waren ze, en het meest tevre den was de slimme veldwachter met zijn mooien haan voor twee gulden. Bloemsn als xinnabeeldan. Nu we midden in den tijd der bloe men zijn, zullen velen zich lnteressee ren voor de poëzie der zinnebeelden die deze bloemen voorstellen. Het geliefde goudsbloempje, dat we tegenwoordig baast overal zien prij ken, geldt algemeen als het zinnebeeld van zorg en verdriet. Dit zou men waarschijnlijk niet vermoeden. Veel gemakkelijker valt dan te be grijpen, dat de jasmijn is het zinnc beold der beminnelijkheid! in 1500 werd ze door Spaausche zeelieden uit Indlë naar Europa overgebracht. óót de jasmijn in Frankrijk kwam moet ze al in Italië bekend zijn geweest; een hertog van Toscane bezat baar daar het eerst. Deze zelfzuchtige hertog wii de do bloem voor zich alleen bezitten hij verbood daarom xiin tuinman er Het eerste kindje, afb. 24, heeft een wit linnen jurkje aan. Het rokje bestaat uit drie breede randen. Eén effen rose linnen, één wit linnen en één rose met wit gestreepte rand. De ran den aan de mouwen, de schouderstukjes en de ceintuur zijn van wit met rose gestreept lin nen. Men moet eens goed opletten hoe de hals uitsnijding afgewerkt is. Men knipt een wijde hals, ovaalvormig, zoodat de gestreepte schou derstukjes er ingenaaid kunnen worden. De halsinsnijding moet eerst met effen rose linnen omgeboord worden, alvorens men de schouder stukjes er in naait. Patroon voor meisjes van 8 tot 10 jaar. Afb. 25 is een baby-speelbroekje. Het is van roode wollen baai gemaakt en met zwarte en gele borduurzijde versierd. De versiering be staat v.n.L uit rijg- en kruissteken. Het broekje is geschikt voor kleuters die zich overal laten neervallen en vaak op een steenen vloer zitten. Het is ook gemakkelijk voor de moeders, als zij ze een te kort jurkje of blousje aan willen ge ven, dat anders niet meer gedragen zou kun nen worden. Patroon voor kindjes van 1M tot 8 jaar. Afb. 26 is een korenblauw voile-stof jurkje. Het rokje dat boven het ceintuurtje begint, ia met een open steekje aan het jakje genaaid. Aan den voorkant zijn in het rokje vier platte plooien gestreken, waarop, op de plaats waar men de ceintuur denkt te plaatsen, rondjes zijn genaaid van gekleurde lapjes voile-stof. Men neme dan bij voorkeur, de kleuren die in de be drukte voile-stof voorkomen. Het ceintuurtje wordt onder de plooien geregen en van achte ren vastgestrikt. Het randje aan de mouwen is uit kleinere rondjes gekleurde voile-stof sa&m- gesteld. Patroon voor meisjes van 10 tot 12 jaar. De patronen van de kinderkleeding zijn verkrijgb bij onze mode-redactrice mej. Greta Stein Corn. Krusemanstraat 51 III, Amsterdam, tegen betaling van f 0.65 per stuk. De japonnen, die ik dezen keer voor mijn le- eressen ontworpen heb, zijn in velerlei stoffen, ïjden en katoenen uit te voeren, Afb. 13 is een reseda voile-stof japon. De ran len in deze japon zijn van crème of witte kant, die men reseda laat verven. Het jongenskraag je, de manchetten, de ceintuur en de strikjes aan de mouwen en hals, zijn van reseda crêpe- .de-chine. Het korte bovenrokje mpet ruim val len, het onderrokje, waarvan de zoom van kant is, valt Iets minder wijd. Ik zou mijn lezeressen, die deze japon maken, willen aanraden het on derrokje in dezelfde kleur batist te nemen als de japon. Dit staat veel mooier, omdat er kant in het bovenrokje genaaid is. Patroon f 0.65 verkrijgbaar voor 96 c.M gemeten bovenwijdte. Afb. 14 is een prettige kantoor- of sport- blouse. Voor aportblouse zou het aardig zijn de blouse te gardeeren met de stof, waarvan men een sportrok heeft. Natuurlijk Engelsche of an dere zware wollen stoffen zijn uitgesloten om een dunne blouse te versferen. Een woUci crêpe-marucain of een gekleurd linnen rokji zou met een dergelijke blouse een aardige sport jurk kunnen vormen. Patroon^ ƒ0.65 verkrijgbaar voor 94 o.M. ge meten bovenwijdte. Afb. 15 is een moeilijker model dan de twye voorafgaande. Het rokje, de revers, het vestje en de ceintuur, zijn van glimmende zwarte zijde, het overige gedeelte van de japon is van marine crêpe-de-chine. Een breed galon (ongeveer vijf centimeter breed) dient hier als garneering. De ceintuur, die van voren veel breeder is dan van achte ren, bestaat van voren uit twee galons waar- tusschen een stuk kunstzijde genaaid is, ter wijl één breedte galon de achterceintuur vormt Met hetzelfde galon worden de kraag, de hals insnijding in het voorpand en de tuniek afge zet Patroon k f 0.65 volgens 104 cJ4. gemeten bovenwijdte. Zij, die echter een stipt passend patroon verlangen, sturen de maat, genomen onder de armen boven de buste, met een bedrag van f 1— aan onze mode-redactrice mej. Greta Stei*, Gom. Krusemanstraat 51 HL Amsterdam. een enkel takje of een enkele bloem van weg te schenken. De tuinman schonk zijn verloofde oen takje jasmijn. Het jonge meisje zette "het takje in versche aarde, het takje bleef het geheele jaar groen, in de lente zag men het bloeien en weldra was het als met bloemen beladen. Het meisje verzorgdo haar bloemen goed en wist ze zóó te verkoopen, dat zij een kleinen schat verzamelde, die haar en haar bruidegom gelukkig maakte. Ter herinnering hieraan dragen de meis jes van Toscane op haar bruiloft een ruikertje jasmijnen Zij zeggen: „Een meisje, dat waardij is om jasmijn te dragen, is rijk gent r, om haar echt- genoote fortuin aan brengen. De tulp is het zinn ld der liefde. Onder den naam van 'ipan of tul band tooide ze het ti he hoofd der Turken. Van de eers mtedagen af werd bij den Sultan 1 Best der Tul pen gevierd. Er werd n hooge stel lages opgeslagen, mr cht galerijen in gereedheid, plaat een amphi theater op, bedekte ze met talrijke ta pijten en zette er kostbare kristallen vazen op, waarin de schoonie tulpen prijkten. Was de avond daar, dan werd alles verlicht; de waskaarsen verspreidden de heerlijkste geuren; van alle kanten schitterden de gekleurde lampions, een tallooze menigte vogels in gouden kooien, deden hun gezang ineen smel ten met de lieflijke accoorden der in strumenten, de deuren werden ge opend en da ioxuca vrouwen kwamen den glans van haar bekoorlijkheden bij die tulpen voegen! De gerahium is het beeld der IJdel heid. Het Vergeet-mij-nietje, dat der her innering. De naam Myosotis (muizenoortje) werd gegeven, wegens den vorm der blaadjes. De tuberoos (Oost-Indische herfst- hyacint) is het zinnebeeld der bedwel ming. Deze bloem werd in 1632 door Pater Munute uit Perzië overgebracht; ze bloeide het eerst In Toulon. In Peru groeit ze in het wild. Lodewijk XIV hield hartstochtelijk veel van den geur der tuberoos. De lelie is het zinnebeeld der on schuld, majesteit koninklijke waardig heid. De oorspronkelijke lelie wordt bij ons nergens gevonden, ze komt in Syrië voor. Het madeliefje is het zinnebeeld der onschuld. De hortensia is het zinnebeeld der koelheid; zij ontleent haar naam aan Hortense de Beauharnais, stiefdochter van Napoleon Bonaparte en gemalin van Lodewijk Napoleon. Vandalen. In den laatsten tjjd heerscht in Ame rika een mode, die veel opzien en even veel misnoegen baart. Zelfs de dagbla den bemoeien zich met deze schandelij ke gril, zooals de noviteit beriteld wordt een noviteit van modegekken, die hun geld en nog wel veel geld aan die gril offeren. Wat toch geschiedt? Oude nrachtuitga ven van werken, door wereldberoemde dichters en schrijvers uit de zestiende en zeventiende eeuw geschreven, wor den gemetamorfoseerd in luxe gebruiks voorwerpen, in sigaren en sïgarettenkist ies. in bonbondcozen en anaere, derge lijke gebruiksvoorwerpen. Men gaat hierbij op de volgende wijze» te werk. Alleen de band en de eerste bladzijden blijven ongeschonden. De rest wordt aangevuld met looze karton- randen ,die precies in overeenstemming gehouden zijn met de snede van het boek, die dus als doos dienst doen en er toch, zoo beuriegeiük mogelijk, ais boekbladen uitzien. Up deze wrjze zjjn de meest kostbare en zeldzame exemplaren van werken van Voltaire en Rousseau,.*! onherstel baar vernield, en de firma's, die deze nieuwe modesnufes lanceeren, doen hun best, om de kostbaarste werken in han den te krijgen. Want hoe zeluzamer zoo'n boekband sigarenkist oi bonbon doos is, des te meer geld brengt zjj na tuurlijk Op. De intellectueeie wereld is diep ver- ontwaardigd over deze, inderdaad schan delijke mode, die voornamelijk gevolgd wordt door parvenu's. De nouveaux ri ches, de koopers van „deze gemoderni seerde" Voltaire's en Rousseau's betalen een handvol geld voor het boekwerk, alleen ora gasten en vrienden te over bluffen met een welvoorziene bibliotheek om dan later het" bezoek te verrassen met een dure sigaar, of een likeur bonbon. die uit den prachtband te vooi schijn komt. Land- en Tuinbouw. Indexcijfers van den landbouw. De directie van den Landbouw geef de volgende indexcijfers van den land bouw over de maanden Maart, April en Mei Mrt. April Mei Akkerbouwproducten 113 111 115 Veeteeltproducten 144 140 U5 Landbouwproducten 135 132 13F Productiekosten -160 161 158 Met uitzondering van tarwe liepen de granen in de afgeloopen maand weer in prijs terug, terwijl cjok het vlas lager noteerde. Door de prijsstij .ging van aardappelen, stroo en peul vruchten was het indexcijfer der ak kerbouwproducten toch nog iets hoo ger dan in April. Ten aanzien van de veeteeltproduc ten vielen aanmerkelijke prijsstijgin gen waar te nemen voor kaas, schapen en varkensvleesch, zoodat ook vooi ieze groep het indexcijfer hooger werd lan in de maand tevoren. Tengevolge van de prijsdalingen voor mais en lijnkoeken en de stik stofmeststoffen liep voor de productie kosten het indexcijfer iets terug, maar he blijft toch nog steeds hooger dai voor de prijzeft der producten. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMER1KA LIJN. NIEUW-AMSTERDAM, R'dam n, New York 10 (5.12 v.m.) 110 mijl Z. vat Valentia. CARDIGANSHIRE, R'da ma. Vancou ver 11 v. Londen. BINNENDIJK, New-Orleans n. R'dam 11 te Antwerpen. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BENGKALIS (uitr.) p. 11 Suez, J. P. COEN (thuisr.) 11 v. Colombo. SUMATRA (thuisr.) 10 te Havre. VONDEL (uitr.) 10 v, Southampton. KARIMOEN (uitr.) 11 te Btavia. RONDO (uitr.) 11 v. Sabang, PRINS DER NEDERLANDEN (uitreis) 10 v Medan. BOETON (uitr.) pass. 11 Gibraltar, RADJA, 11 v. Adam n, Java. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. WATERLAND (uitr.) 10 te B.-Ayres. ZAANLAND, 10 v. Rosaria te B.-Ayres ZEELANDIA (uitr.) 10 v. Cherbourg. AMSTERDAM (thuisr.) 9 v. Corral. EEMLAND, 11 v. B.-Ayres te R'dam GELRIA (uitr.), 10 te Bahia. MEROPE, 11 v. R'dam n. Oran. MONTFERLAND (thuis.) 11 te Bahia. ORANIA (thuisr.) 11 (s'-midd. 12 u,). v. Cherbourg. IJSSELDIJK (uitr.) pass, 10 Wlghtj

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8