L. VAN ESCH Wzn., Donkersteen 5. NIÉUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 JUNI 1926 DAG-AGENDA. Zondag 13 Juni 's morgens tien uur en 's avonds „Jeruël", Middelstegracbt 3. Samenk. Spr. de heer v. d. Horst. Noordwijk-Binnen. Woensd. 16 Juni 's Middags 2 uur, Bollenschuur van den heer G. J. G. v. Parijs, Voorstraat, Opening Bazar der Geref. Meisjesver. „Martha". Noordwijk-Binnen. Donderd. 17 Juni 's middags 2 uur, Bollenschuur van den heer G. J. G. v. Parijs, Voorstraat, Bazar der Geref. Meisjesvereeniging „Martha". Donderdag 17 Juni 's av. kwart over acht. Rest. ,In den Vergulden Turk' Jaarverg. v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". Vrijdag 18 Juni, 's avonds acht uur, Stadsgehoorzaal (Foyer): Alg. Verg. v. h. Gen. „Mathesis Scientiarum Genitrix".. Noordwijk-Binnen. Vrijdag 18 JucL 's middags twee uur. Bollenschuur van den heer G. J. G. v. Parijs, Voorstraat, Bazar der Geref. Meisjesvereeniging „Martha". Dinsdag 29 Juni, „Jeruël", Middel stegracht 3. Samenk. Spr. Ds. C. J. Hoekendijk uit Indië. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. A.s. Zondag 13 Juni zal de dienst van Dr. Bruining worden waargeno men door Dr. de Graaff. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juni a.s. waar genomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. De Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Tim mermans, Tel. 390. de Eerste-Kamerverkiezing besproken en een voorloopige lijst van candida ten, welke den Partijraad zal worden voorgelegd, ontworpen. Een vergadering van den Partijraad is bijeengeroepen op Zondag 13 Juni a.s., in „Parkzicht" te Amsterdam Speculatie in erfpacht. Mr. Dr. J. H. van Z(anten) schrijft in „het Gemeentebestuur": Een van de voornaamste relenen der invoering van het erfpacht?.telsel was het verlangen in een aantal ge meenten om de speculatie in .bouw grond, die ernstige afmetingen had aangenomen, tegen te gaan en de ver meerderde waarde van den grond aan de gemeenschap ten goede te laten komen. Opmerkenswaardig is» het, dat dit stelsel thans blijkt de speculatie volstrekt niet te beletten. Voor den nieuwen erfpacher wordt de canon dan met rente en aflossing van de koopsom verhoogd. Er zijn bouwgron-, den, die op deze wijze reeds in de vier de hand zijn gekomen, wat inderdaad zwaar op de huren der opstallen gaat drukken. Dwangbevel Raad van Arbeid. De Raad van Arbeid te Nijmegen heeft behandeld een brief van den Ver zekeringsraad, houdende mededeeling van een beschikking van den minister van Financiën, volgens welke voortaan de Raden van Arbeid aan de ontvan gers der directe belastingen een vast bedrag per dwangbevel moeten ver goeden voor de door de directe belas tingen verrichte werkzaamheden. Daar deze kosten naar 's raads oor deel niet op hem, i. c. het Invalid iteits- fonds, doch op de nalatigen-m-beta- ling moeten drukken, is besloten, den Verzekeringsraad in overweging te ge ven, te trachten een zoodanige wets wijziging te bevorderen, dat de voor den Raad door de uitvaardiging van een dwangbevel ontstane kosten op dengene, tegen wien bet dwangbevel terecht is uitgevaardigd, kunnen wor den verhaald. Onveilig strand. Maandag en Dinsdag a.s. is het strand te Scheveningen onveilig tot aan de Wassenaarsche Slag, telkens van des morgens 8—11 uur, wegens het schieten met mitrailleurs. De aan dacht van het publiek wordt erop ge vestigd, dat het strand eerst dan weer veilig is, als de roode vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn inge- BUITENLAND. HET RUSSISCHE GELD VOOR DE BRITSCHE STAKERS. Een Britsche nota. De Britsche regeering heeft in een nota aan de sovjet-regeering ophelde ringen gevraagd omtrent de herkomst en de bedoeling van de geldzendingen uit Rusland tijdens de aigemeene sta king. De Engelsche regeering zegt on omwonden, dat zij de overtuiging heeft dat de eerste zending die naar men zich herinneren zal, door het congres van vakvereenigingen geweigerd is, met de uitsluitende bedoeling gezon den is niet om de staking of de sta kers te heipen, maar om politieke on rust te zaaien, met als einddoel de om verwerping van de Engelsche consti tutioneel regeering. Ten aanzien van de tweede zending aan de stakende mijnwerkers, heeft de Engelsche regeering noch de abso lute bewijzen, noch de vaste overtui ging, dat dit geld voor hetzelfde doel gezonden is, maar zij betwijfelt zeer sterk, of de Russische vakvereenigin- RECLAME. gen zonder staatshulp in staat zouden geweest zijn, een bedrag van 350.000 pd. st.-tot steun voor de stakers af te zonderen. De nota, die overigens in hoffelijke termen gesteld is, vraagt niettemin nadrukkelijk opheldering omtrent bei de punten. Kafegorische ontkenning van den Rus- sischen zaakgelastigde. De Russische zaakgelastigde te Lon den, die gedurende de afwezigheid van Rakowsky, den gezant, de zaken waarneemt, heeft gistermiddag na het bekend worden van de Engelsche nota een officieele verklaring gepubliceerd, waarin hij met den meesten nadruk opkomt tegen de beschuldigingen aan het adres van de sovjet-regeering, in de Engelsche nota vermeld, en dan verklaart „dat aan geen enkele Engel sche vakvereeniging noch aan eenig bestaand fonds een stuiver Russisch staatsgeld is gezonden, noch voor, noch tijdens, noch na de staking." De mijnwerkersstaking. In een officieele verklaring van de federatie van mijnwerkersbonden, gis teravond gepubliceerd, wordt gezegd, dat het hoofdbestuur zich beschouwt als de gemachtigde van alle mijnwer kers en iederen mijnwerker in het bij zonder. Uit dien hoofde kan het hoofdbe stuur zich niet vereenigen met een re- geeringsverklaring in aigemeene trek ken, gebaseerd op het rapport van de kolencommissie, maar verlangt het, dat, als de regeering de oplossing van het conflict zelf ter hand neemt, zij in de eerste plaats voor den dag zal komen met een tot in bijzonderheden uitgewerkt en weloverwogen plan tot reorganisatie van het geheele bedrijf over het geheele land. Smith, de voorzitter van den mijn werker sb on d, heeft in een rede, gehouden in de buurt van Don- caster verklaard,dat er tot Dins dag 352.350 pond uit Rusland als steun voor de stakers was ingekomen. Hij voegde eraan toe, dat dit niet revolu tionair was en dat hij niet in de revo lutie geloofde. Eiken dag wordt het conflict scher per. Hij deed een beroep op de trouw der mijnwerkers. BRAZILIË UIT DEN VOLKENBOND. Een scherp telegram van den president De gister openbaar gemaakte tekst van het veertien folio-bladzijden lange telegram van den president van Brazi lië, waarbij hij de Mello Franco op dracht geeft onmiddellijk Brazilië uit den volkenbondsraad te doen treden, is heel wat scherper van toon dan de den vorigen dag door do Mello Franco gehouden rede. Uit dit telegram blijkt ook, dat Bra zilië niet alleen uit den raad reeds ge treden is, doch ook tegelijkertijd me- dedeeling zal doen van zijn uittreden uit den volkenbond zelf. Het interessante van dit document is, dat het heel duidelijk doet blijken, dat Brazilië uit gekwetste ijdelheid deze onverzoenlijke houding aanneemt terwijl de Mello Franco wilde doen ge- looven, dat Brazilië optrad slechts als kampioen voor het miskende Ameri- kaansche continent. Het Braziliaansche telegram is vol aanvallen tegen de gropte mogendhe den en vooral 't voorstel der reorgani satiecommissie, dat de volkenbonds vergadering het recht zal hebben tot een geheel nieuwe raadsverkiezing over te gaan, heeft den Braziliaan- schen president blijkbaar zeer ont stemd. Hij verklaart voorts dat de vol kenbond een slechts Europeesche, al thans niet-Amerikaansche bond is ge worden en zich meer en meer van de universaliteit verwijdert. DE POSITIE VAN BETHLËN. Na het incident versterkt. In Hongarije is de verontwaardi ging over het gebeurde in de couloirs van het volkenbondssecretariaat alge meen. Ook de oppositie is van meening, dat na den laaghartigen aanslag de autori teit van Bethlen slechts is versterkt en zijn aanzien is verhoogd, zoowel in de oogen van het Hongaarsche volk als in die van de andere landen der we reld. Verwacht Wordt dat er een streng vonnis zal worden uitgesproken over den aanvaller. Overigens heeft men nog van hem kunnen vaststellen dat hij een gewoon misdadiger was, daarom uit Hongarije is geweken, en niet wegens politieke vergrijpen. Als ambtenaar bij de Com pagnie Generale Transatlantique heeft hij zich April 1923 schuldig gemaakt aan bedrog en valuta-zwendel, om welke reden hij ook gerechtelijk werd vervolgd. -Tegen een hoogen borgtocht werd hij weer op vrije voeten gesteld, doch Justh riskeerde dit bedrag en vluchtte naar het buitenland. Te Parijs wist hij den indruk te vestigen, dat hij wegens politieke delicten werd vervolgd. Het parlement treft toebereidselen voor een demonstratieve ontvangst van Bethlen. OPIUM IN BRITSCH-INDIë. Een belangrijk besluit. Het Britsciie ministerie van kolo niën maakt bekend, dat de regeering van Britsch-Indië in samenwerking met het ministerie van buitenlandschc zaken te Londen thans besloten heeft een termijn van 10 jaar vast te stel len, waarbinnen de uitvoer van opium uit Indië geleidelijk en tenslotte ge heel zal worden onderdrukt, behalve voor zuiver geneeskundige doeleinden Burggraaf Winterton de onderstaats secretaris voor Britsch-Indië, maakte op 8 Maart in het lagerhuis bekend, dat de regeering van Britsch-Indië on der voorbehoud van de goedkeuring der wetgevende vergadering van plan was deze politiek door te voeren. Hij deelde toen mede, dat 06 tijd, waar binnen de uitvoer zou ophouden, nog niet vastgesteld was, en dat de positie der verbouwers een der factoren was, waarmede men bij de vaststelling van den termijn rekening moet houden. Moties, waain de nieuwe politiek der regeering van Indië werd goedgekeurd zijnij op 16 en 18 Maart aangenomen door den Indischen raad van state en door de wetgevende vergadering. Als gevolg van de thans genomen beslissing zal de uitvoer, te beginnen mot. 1927 jaarlijks met 10 pet. worden verminderd, zoodat de laatste uitvoer in 1935 zal plaats hebben. Gedurende dit tijdvak zal de uitvoer plaats heb ben volgens een systeem, waarbij di rect aan de regeeringen der importee- rende landen wordt verkocht, De openbare veilingen van opium te Calcutta zijn reeds sedert 7 April 1926 gestaakt. DE 9e INT. ARBEIDSCONFERENTIE. Een Italiaaaseh protest. De benoeming van onze landgenoo- ten Oudegeest en Fimmen tot voorzit ter en secretaris der .arbeidersgroep op de negende internationale arbeids- conferentie heeft de Italiaansche re geering aanleiding gegeven een pro-' test in te zenden tegen de samenstel ling van 't bureau der arbeidersgroep, omdat onze landgenooten noch gede legeerden noch technische raadslieden ter arbeidsconferentie zijn. Ook vroeger heeft de Italiaansche regeering zonder succes een dergelijk protest geuit. Men vermoedt, dat ook ditmaal weder geenerlei gevolg aan het protest gegeven zal worden. KORTE BERICHTEN Zaghloel pasja is tot president van de Egyptische Kamer gekozen. De groote debatten over de En gelsche mijn werker sstaking zijn op Dinsdag a.s. vastgesteld. 1 Abd el Krim zal zich in een oud kasteel bij Salies^de-Bearn (Basses Pyrenées) vestigen. De derde internationale beeft de Poolsche communisten ernstig berispt omdat zij bij de jongste omwenteling geen gebruik hebben gemaakt van de geboden gelegenheid om een revolutie te verwekken-. De communisten wor den opgeroepen tot den strijd tegen het fascisme en ook tegen Pitsoedski. De laatste groote krant van Italië welke tot dusver een onafhankelijk li beraal standpunt- had bewaard, „U Secoio" te Milan, is thans ook in fas cistische handen overgesaan en heeft onder leiding vau seua.tjort,$. Morel! o de nieuwe politieke ri.chting aanvaard Wegens den langen duur van de Puitsch-Russischo krediètqnderhando- lingen zal Rusland eeri aantal bestel lingen in Duitschland arrntleeren. De Belgische regeering heeft aar, alle staatsdiensten order gegeven, hun begrootingen voor 1927 met 20 pet. te verlagen. De bekende schrijfster Selma La- gerlöf is in een klein plaatsje in Zwe den bii het. verlaten van den trein zóó nnvelukkig gevallen, dat zii een arm brak en naar het ziekenhuis te Land- krona moest worden overgebracht. Haar toestand geeft geen aanleiding tot bezorgdheid. RECLAME. Heeren zolen en hakken f 1.95 Dames id. id. 1.50 Binnen één dag gereed. KERK EN SCHOOL. Dr. N. Adrianl. In Elth'eto (Juni-afleveringJ schrijft 'H. v. d. Veen ,in een In memorie ar. 'Nic. Adriani, O'.m.: ,Vo,l vreugde werden door dr. en mevr. Adriani groote ontberingen ge* leden en de zwaarste vermoeienissen doorstaan, om land, volk en taal te leeren kennen en het vertrouwen van de bevolking te winnen. Maandenlang huisden zij 'in het primitieve huis van een inlandsch onderwijzer, op reis zijnde hadden zij hun nachtverblijf vaak in een haastig opgericht hutje op te slaan, waar muskieten hun den slaap uit de oogen hielden. Verre voettochten werden gedaan door hem, die van at zijn jonge jaren van 'een zwakke gezondheid was1. Schoenen waren op die paden niet te dragen en dus ging het blootsvoets langs de steile, siikkerige Toradjapa" föen, over harde rolsteenen in de droge 'rivierbeddingen, daarlangs het pad vaak voerde om er dan een mee te worden. Op de boschpaden verwondden de talrijke dorens de voeten, dan weer ging het uren lang over scherpe stee" nen en rotsblokken, door water wa* dend, hetgeen de voeten buitengewoon week en gevoelig maakte. Menigmaal heeft hij bij die tochten beenwonden opgeloopen, die door zijn scrophuleus gestel slechts langzaam heelden. Zoo werd meestal met dr. Kruyt streek voor streek verkend en er taalkundig materiaal verzameld. Op 'de bovengenoemde tochtefn wer* 'den behalve gegevens over "üe "Baree" taai "ook aie over verwante taren ais het Seoessoe's, het Parigi's, het Pa" loe's, het Koelawi's, het Amoaua's ver zaméld en totaal van' een1 40-tal talen van Middeu-Celeb'es materiaal van ge- ringeren of grooteren omvang verkre" gen. 'Ook van de letterkunde derToirad" ja'? werd een rijke buit binnengehaald De vertellingen der BareVToradja's moesten worden verzameld in den Oogsttijd, den eenigen tijd gedurende welke verhalen verteld mogen wor den. In het Sigi'se konden alleen raad sels verteld worden, wanneer er een sterfgeval Was. De tijd van verhalen is meest des avonds. Dan zette dr. Adriani zich !ïaast den verteller neer, een rijstwan op de gevouwen beenen, die als schrijf tafel dienst deed, een lantaarn naast zich. De verteller vertelt vlot door; hij' 'bekommert zïc'h niet meer om die pandita, die daar zit te schrijven dan om de rest van zijn gehooj, dat alleen heeft te luisteren. Met snel schrijven 'en afkorten moest dan dr. Adriani trachten den spreker bij 'de houden". Zendingsactie. Doc. T. Lengkerk schrijft in „De Wekker", het orgaan der Chr. Geref. Kerk over de Zending en merkt daarbij o.m. op: Het is niet onmogelijk uit de school klappen mogen en willen wij niet dat de tijd niet ver meer is, dat wij moeten mobiliseeren. (Voor de Zending namelijk). 't Is meer gezegd: „Zoolang het bij de voorbereiding bljjft, gaat hét wei maar als het eens komen mocht tot daad. werkelijke" Zending, dan komt het er op aan. Zoo is het. De Zending is een te ernstige zaak om er lichtvaardig over te spreken. Zij is ook een te dure zaak daartoe. „Een dominé is een duur ding', zeide men eens. W aarop een ander beweerde; „Een goede dominé brengt zijn trac- tement mee".' Van beide is wei iets waar. Van den zendeling gaat het eerste in vollen om vang op, terwijl van het tweede 'niets gevonden wor>it. Gelcof me, heel de Kerk zal gemobiliseerd moeten worden als het eenmaal tot zending-drijven komt Dit schrikke 11 niet af, evenmin aE het mü aischrikt. Mogelijk denkt g<i aan zooveel, waarvoor dé kerk te zor gen heeft, Theol. school, kas E.F.iL Lm. pr. pr. w. en w., plaatselijke be hoeften, enz. enz. Misschien leeft jde vrees toch wel in uw hart, dat we tc zwaar beiast worden. Die vrees zal ijdel bfrjken, als de liefdé voor 's Heeren zaak, kerk, scüooi en zending, zoo warm mag zijn, dat net haar uitdrijft tot Hem Wiens liet goud en zilver is, met de* beue, niet „neere, geef liet ons", aat bidden Wij veel te gemanke.rjk, voor ai ais wij koei zijn m^ar: „Heere, wat wilt Gij, aat Wij, rentmeesters van bet Uwe, zuilen doen?' De Theologische JGumalist. In den atgeluopen winter huen vooi' de theologische^facuhe.t vau de Ber iijnsche universiteit lie. Hindeter, di recteur van het Evangelisch Pers ver bond, een theuredscuen eti pwacuschen cursus over ProtesLanibChe journalis tiek gegeven, .vien is tot hèt beleggen van dezen cursus» gekomen door de overweging, #dat de predikant zoowel theoretisch als praciiocn eenigszins journalistiek onduriegd behoort ie zijn en in staat moet wezen zelfstandig een blad geheel oi gedceiteiijk te re digeeren. UIT de^qmgêTing. i* O U li tl u dis is. Gemeenteraad. Vergadering van Donderdag 10 Juni. Met den Burgemeester als voorzitter zijn aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de verga dering piet gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Daarna geschiedt mededeeling van verschillende ingekomen stukken, waaronder een kennisgeving van den heer C. W. Lieverse, waarin hij zijn be noeming als lid der Schattingscom missie aanneemt; mededeeling P. Zwgtsloot betreffende aanneming be noeming lid Commissie tot wering van Schoolverzuim te Hoogmade; missi ve's van Heeren Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van verschillende raadsbesluiten (wijzigingen begrooting instructie veearts). Aangeboden wordt voorts het gemeenteverslag over 1925. Het zal bij de leden circüleeren. Van den minister van Binnenland- sche Zaken is teruggekomen de veror dening op de legesheffing met een kwestieus punt, n.l. de betcekenis in de verordening van het woord „Ge meentebestuur". De Voorzitter zegt, dat hij hier omtrent een boek heeft nagezien van Prof. Oppenheim en daaruit blijkt, dat in de memorie van toelichting op de gemeentewet gen zinsnede voor komt, waarop de Minister zich kan be roepen, indien hij zegt dat het woord „gemeentebestuur" een meervoudige beteekenis heeft. Ten einde de zaak te bespoedigen wordt besloten aan de op merking van den Minister te voldoen, en de verordening te wijzigen. Aangeboden wordt vervolgens de Lalons en verlies- en wnstrekening, zoowel van het electriciteitsbedrijf als van het Waterleidingbedrijf. Eerstgenoemd bedrijf heeft een winst vancirca f 5400 (mede d(%>r buitenge wone omstandigheden) en het tweede bedrijf een verlies van ruim f 800. De heer Van 't Riet vraagt of, nu er zooveel winst is, ook contracten kunnen worden afgesloten voor af- Gemeentelijke Aankondigingen KOEPOKINENTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter aigemeene konnis, dat de koepokinenting in het Elisa- bethsbof aan de Oude Vest na Woens dag 16 Juni e.k. tot nadere aankondi ging is gesloten. Leiden, 12 Juni 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter aigemeene kennis, dat door ben vergunning is verleend aan W. M. Brandt en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een werk plaats voor liet herstellen van machi nes en electromotoren in het perceel Oude Varkenmarkt Nos. 3 en 3b. ka dastraal bekend Gemeente Lelden, Sec tie F No. 1196. Leiden, 12 Juni 1926. N C. DE GIJSELAAR, Burgem.' VAN STRIJEN, Secretaris. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter aigemeene kennis, dat A. F. Moseman, te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Groene- steeg'No. 67. Leiden, den 12en Juni 1926. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. nfmers van ongeveer 1000 K.W.U. te gen verminderden prijs. Hij meent ecliter, dat de verordening dit zoo niet toelaat. De Voorzitter geeft "dit laatsie too en zegt, dat de verordening dan moet worden gewijzigd. Hij raadt ech ter aan, dat belanghebbenden liet aan vragen. Verschillende wijzigingen der ge- meentebegrooting en van de bedrijfs- begrootingen worden hierop door den Raad vastgesteld. Do Voorzitter zegt, dat ofschoon punt 7 der agenda „Afffcssing voor schot Woningwet, nog niet geheel in orde is, dit toch aan de orde ie stellen, omdat hot straks in de tiooibcuwtijd minder gemakkelijk vergaderen is. In" 1918 is het bouwland aangekocht, waarvoor de noodige gelden door het Rijk zijn verstrekt, als vo'ors hot tégen oen rente van 6 pet. Deze rente wordt thans te hoog geacht en daarom is in het financieel belang der gemeente met den Minister in onderhandeling* getre den om te komen tot buitengewone aflossing van dit voorschot. Het is nu de bedoeling om do voor de afiossinng benoodigde gelden op te nemen bij het gemeentelijk Electriciteitsbeflrijf, wel ke deze beschikbaar heeft ten ge vu1-8,0 van meerdere afschrijving op zijne be zittingen, dan aflossing op loeningcn, tegen een rente van 4J4 waardoor dit bedrijf bovendien meer rente van zijn overtollig kasgeld maakt. De heer Boot juicht het plan uit bezuinigingsoogpunt zeer toe. Het voorstel wordt algemeen goedgekeurd. Tor tafel komt de aanvrage van het Bestuur der R.-K. School te Hoogma de om gelden voor aankoop van nieu we schoolbanken, hetwelk met bijbc- hoorende stukken wordt voorgelezen. De tegenwoordige banken zijn ruuu 40 jaar oud, terwijl herstelling circa f 800 zou kosten B. en W. stellen voor de gelden too te staan. Wethouder Van t Riei merkt er evenwel nog bij op, dat de aanvrage hem heeft verwonderd. Bij het laatste bezook van den Inspecteur van het Lager Onderwijs prees ueze nog de besturen der bijzondere scho len, dat alles nog steeds goed in orde was, gelijk vroeger en een aanvrage om f 1500 voor nieuwe banken was dus wel een ontnuchtering voor hem. Wethouder Lieverse deelt nog mede, dat hij de banken eens heeft bezichtigd en tot de conclusie is geko men, dat vernieuwing geen weelde is De heer Van Dam zegt dat het be stuur der Chr. School de banken van tijd tot tijd laat schilderen en daar door vernieuwing voorkomt. De Voorzitter zegt dat de On derwijswet de gemeenten geheel bindt De financiën berusten niet meer bij den Raad, waar thans anderen Kun- nqn blvelen wat er gedaan moet wor den. De gemeentebegi'ooting beloopt ongeveer f 80.000, waarvan ongeveer f 20.000 alleen voor onderwijs moet worden uitgegeven. Hij prijst liet daar om bij de schoolbesturen, dat zij zoo veel mogelijk de zuinigheid betrach ten. De heer de Vette weet, dat de R.- K. school te Hoogmade het geld niet over de balk gooit. De heer Van 't Riet is het daar mede wel eens, maar vreéfet dat het Hoofd der school wel eens wat veel- eischend is. De aanvrage wordt toegestaan. Bij punt 9, „Bouw noodslachtings- lokaal', leest de Voorzitter een verzoek en klacht voor van den heer M. Kroe9, Voorzitter van den Polder Oudendijk, en stelt voor, waar de in houd daarvan niet juist is, dit voor kennisgeving aan te nemen. Daarop leest hij een tweede verzoek voor van anderen, om het noodslachtingslokaal tot aanwijzing van de plaats voor het noodslachtingsgebouw, te wijzigen en daarna nog een derde stuk, waarin de verschillende adressanten intrek ken de door hen bewust of onbewust aan bet adres van het gemeentebe stuur geuite beschuldigingen, omtrent dien bouw, in verband met de open bare school*

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2