L. v. Esch Wzn., Donkerst. 5 d'Ecosse „De Bonneterie' NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 10 JUNI 1926 DAG-AGENDA. Sassenheim. Geref. Kerk. Donderdag 10 Juni 's av. acht uur Uitvoering v. d. Chr. Zangver. „Looft den Heer." Oegstgeest. Donderdag 10 Jnni, 's av. acht uur. Ledenverg. v. d. Ziekenver pleging v, alle gezindten, ten huize Rijnsburgerweg 98. Noordwijk-Blnnen. Woensd. 16 Jnni 's Middags 2 uur, Bollenschuur van den heer G. J. G. v. Parijs, Voorstraat, Opening Bazar der Geref. Meisjesver. „Martha". NoordwiJkBlnnen. Dondeid. 17 Juni •s middags 2 uur, Bollenschuur van den heer G. J. G. v. Parijs, Voorstraat, Bazar der Geref. Meisjesvereeniging „Martha". Donderdag 17 Jnni, 's av. kwart over acht. Rest. ,In den Vergulden Turk' Jaarverg. v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". Noordwijk-Blnnen. Vrijdag 18 Jnni, 's middags twee uur, Bollenschuur van den heer G. J. G. v. Parijs, Voorstraat, Bazar der Geref. Meisjesvereeniging „Martha". De avond- nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Juni waargeno men door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807 Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. schappen de schilders inspireeren, alsof een zuiver natuurgezieht uit documen ten werd opgebouwd. Dit program vond gedeeltelijke ver vulling in de Historische Galerij, waar voor honderd tafereelen uit de vader- landsche geschiedenis tegelijk volgens opgaven van dichters geschilderd waren en vooral in de stichting van het Rijks museum. De kritiek, die onze tfjdgenoo- - ten van een ander standpunt tegen den bouwmeester richtten ,valt terug op de schrijvers, door wie een tempel van na tionale glorie was bepleit. Hun spraakgebruik was even archae- mlogisch als de costumeering op schil derpen; en begrijpelijkerwijze werd de lieveling van allerlei geesten eenArJ Scheffer, over wien ieder op zijn beurt een verhandeling' teri beste geven kon. Een werk moet immers iets te „zeggen hebben; dus waren niet alleen de doe ken, maar vooral de platen in almanak ken en periodieken hp voorkeur illu* Intusschen werd het heilig vuur warm gehouden voor een vernieuwing van de schoonheid. Onder de schilders was et eén uitverkoren, ofschoon om eigen schappen, die zijn geslacht niet kjon waardeeren. Bosboom hette loffelijk een „poëet", maar wat hem wezenlijk tot schilder maakte, werd voorbij gezien. Zijn vroege werk had nog kliniiende ti tels' en poseerende figuren noodig; naar gelang hji mirfder litteratuur verwerk te, gaf hij meer echte poczie. Een der- felijken overgang maakte Israels door egonnen met historiestukken en dan tot levensbeelden gekomen. Zegt Duitsch land, na den dertigjarigen oorlog opge leefd te zpn, door de muziek, dan mag ons volk verklaren, dat het Jan Salie met de schilderskwast klein gekregen heeft. Wel was het nieuwe onderwerp door de dorpsnovelle ingegeven, maat het merkwaardige ligt niet in het enkele feit, dat er voortaan visschers en boe ren voorgesteld werden. Het afscheid aan de. historiseerende romantiek werd beduiddoor splitsing in de begrippen pittoresk en picturaal. Vijftien jaar, na dat Jozel Israëls het landvolk ontdekte, vond Jaap Maris het landschap. Tot dus ver was de natuur in keurige salonstuk jes benaderd, die beantwoordden aan 'n lief vers; nu ging de volle werkelijkheid open, de bonte kleurigheid werd in de. grijze wolken schoon gewasschen. Buitenlandsche roem maakte de Haag sche School langzamerhand bekend. Van de schrjjvers was alleen Beets met ge dichten, die gravures, naar Israëls kin deren der Zee begeleidden, de nieuwe ki gevolgd. Behalve dat hp weer het seiüi.-.acnuge of huiselijke van het ge- vai „iuluitend genoot, droeg zijn syro Saline ook weinig tot waardeering van en schilder bp. De tijdgenooten waren niet critiseh genoeg .om twee kunstu naars te onderscheiden, die min of meer gelijke stof behandelden. Potgieter ver gaf' israëls blijkbaar niet, d. hrj den inkt van zijn palet afgewischt had, noemde hem aliedaagsch en stelde Alma Tadema ver boven hem. Huet weigerde zijn doo: Israëls geschilderd portret en verweet hem armoede Van gedachte. Thijm kan de „floddermode" allerminst verdragen terwijl zelfs Vosmaer, die een boek ovei de Haagsche School geschreven heeft, in zijn romans duidelijk een heel andere» smaak vertoonde. Eerst de Nieuwe Gids begreep zulke meesters, met wie een sterke verwant schap van geest bij de moderne schrijd vers bestond, zooals spreker met paral lellen toelicht. Het realisme beteekende de empirische zin en had veel over eenKomst met de natuurstudie van de renaissance, al was de kleur in plaats van de lijn nu 't gereld experiment. Toen Breitner in 1886 van Den Haag naar Amsterdam trok, werd een nieuwe broederschap tusschen schilders en schrijvers ingewijd, waarbij het „direk- te" en het „intense" aan de schilders een voorsprong "bezorgde. Van Deyssel voelde zich verrast door deze weder- zijdsche liefde, die ons achteraf begrp pelpk voorkomt, wanneer zijn eerste boeken vol schilderlijke elementen zit ten. Niet toevallig, werd Verlaine bij zpn rondreis door schilders ontvangen, toen de denkbeelden voor gezichtsbeel den, de stellingen voor stemmingen plaats maakten. Alles kwam op eigen „visie" aan, de archaïsmen in de taal £an de romantiek werden door evenveel i r RECLAME, Wit Linnen Damesschoenen f 0.95 Witte Turnschoenen 30/36, lederzooi f 0-75 Sclrooliaarzen 27/31 .*2.75 neologismen verdrongen. Bij Arv Prins wees van Deyssel dadelijk voorbeelden van opdringende schilderstermen aan en nog heviger werkte die impressiezucht bij schrijvende schilders, bij wie de tast bare werkelijkheiü telkens de waarheid in het licht stond. L'art pour Part maakte den kunste naar tot den eenigen held, die de reao tie tegen de romantiek nog toeliet. In moderne romans leek <Je sympathieke schilder een tegenpool van den gehaten of bespotten predikant. Het naturalisme berustte nu eenmaal op een materialisti sche philosophie met wetenschappelijke aanspraken tot in de methodische behandeling van 't licht. Daarom vertegenwoordigen procedé's als uitdrukking van den gangbaren smaak achtereenvolgens stadia in de ont wikkeling. De verhalende gravures van de romantiek en de stemmende etsen van het impressionisme moesten door bouwende houtsneden gevolgd worden, die zich bij een meer bezonnen periode aansloten, in de Nieuwe Gids 1802 met aanbeveling, van der Kinderen's wand versieringen ingeluid. Toen het echt paar Rolancl Holst gezamenlijk de Pre* rafaëlieten behandelde, begon een ver houding van schilder en schrijver op gelijken voet, omdat beiden ebn „die nende" kunst bedoelden. De architec tuur kreeg in 't vervolg de leiding en hiermee kwam de denkende geest op nieuw tot zijn recht. Zoo bereikte het einde van de vorige eeuw tenminste in theorie een synthese van romantiek en realisme, om naai den stijl van een gemeenschap te stre ven. „Quisque Suis Viribus." Gisteren en vandaag herdenkt liet Collegium Tkeologicum „Quisque Suis Viribus" te Leiden zijn 17de lustrum. De feestelijkheden zijn gistermiddag om vier uur begonnen met het af ha len der reünisten aan het station, 's Avonds heeft in de sociëteit Amici- tia een feestvergadering plaats gehad, waar dr. J. F. Beerens uit Utrecht heeft gesproken over: den grondslag der roomsch-katholieke moraal en Ds. G Sevenster uit Hoorn (Terschelling) over Lucas XIV7 v.v. De heer W. I- H. ter Braak uit Leiden heeft een ver handeling gegeven over: Particularis me en universalisme in het laat-Joden dom. Na afloop der vergadering was er een souper. De feestelijkheden zullen vandaag besloten worden met een boottocht naar het Kagermeer. Het collegium werd opgericht den 19en Februari 1841 en het is wel een bewijs van innerlijke kracht en trou we vriendschap, dat dit dispuut van theologische studenten, één der oud ste disputen te Leiden en het alleroud ste in de theologische faculteit, na 85 jaar nog even bloeiend is als weleer. Het tegenwoordige bestuur van „Quisque" bestaat uit: W. F. H. ter Braak, praeses; P. Prins van Wijn gaarden, ab-actis,' J. Chr. Fritzsche quaestor. Societas Studiosorum Reformatorum Naar wij vernemen zal de S.C.R.E.D., de Leidsche afdeeling der S.S.R., in November a.s. haar vijfde lustrum vieren. Verschillende oud-leden der vereeni- ging, w.o. Prof, Noordtzij van Utrecht en Prof. Goslinga van Amsterdam, zul len aan deze herdenking deelnemen. Opleiding werkloozcn. Dezer dagen werd medegedeeld, dat door de Comm. van Advies voor Socia le zaken een advies was vastgesteld inzake opleiding werkloozen. Omtrent de wijze waarop dit bericht in de wereld kwam weet de „L. Grt. het volgende te melden: Door B. en W. werd ijl de Commissie voor Advies voor Sociale Zaken in de vacature-Oostdam (R.-K.) benoemd de heer v. Stralen (S.D.A.P.). B en W. hebben met deze benoeming klaarblijkelijk gevolg gegeven aan een herhaaldelijk door de S.D.A.P. uitge sproken verlangen. Dit wordt nu gewaardeerd van de zijde der S.D.A.P. doordat men boven staande mededeelingen uit een verga- dering der Commissie ..met toevoe ging van critiek doet in „Het Volk terwijl, naar wij vernemen, B. en_W. daarvan nog niet op de hoogte zijn ge steld en men in de Commissie was overeengekomen, daaraan nog geen bekendheid te geven. Gister- en hedenmiddag is in de Graanbeurs door de firma A. van den Ouweelen, Hooigracht 106, een demon stratie gegeven met den Brovedo Bak oven en de E. Q. O.-deegmathine, wel ke nieuw zijn voor Leiden. Theoretisch en practisch worden de beide machines, die tegen inatigen prijs zijn aan te schaffen, gedemon streerd en reeds 8000 zijn er hier te lande in gebruik. Vele dames toonden door huu aan wezigheid haar belangstelling ia deze nieuwigheid. De heer R. v. d. Schuil, alhier, is geslaagd voor het examen-adspirant electro-technisch opzichter, van het Poly-technisch Bureau Nederland te Arnhem. Hedennacht is hij den heer B. op de Witte Singel ingebroken. De die ven waren aan de achterzijde van »ie woning binnengekomen door een raam pen uit te boren en daarna hel schuif raam open te schuiven. Uit een schrijfbureau werd een be drag van f25 ontvreemd. Vermoede lijk zal 't. den dieven wel tegen geval len zijn, dat de oogst niet grooier was. BINNENLAND. Huldiging Duymaer van Twist. Op a.s. Maandag, 's avonds om half acht, zal, naar „De Stand." meldt, te Meppel, een feestelijke bijeenkomst ge houden worden ter herdenking van het 25-jarig Kamerlidmaatschap van den heer Duymaer van Twist. De staten club Kampen, die zoo on geveer al de A.R. Kiesvereenigingen uit het vroegere district Steen wijk om vat, waarvoor de heer Duymaer van T\Vist lange jaren zitting had, heeft het initiatief in dezen genomen. Dr. Hania te Geldermalsen, vroeger pre dikant te Steenwijk, zal waarschijn lijk de feestrede houden. Den heer Duy maer van Twist zal een album worden aangeboden, bevattende allerlei histo rische herinneringen uit de periode sinds 1901, toen de lieer Duymaer van Twist door het district Steenwijk werd afgevaardigd als lid der Tweede Ka mer. De Stemplicht. Voor den kantonrechter te Utrecht moest heden een 150-tal personen ver schijnen, omdat zij op 1 Juli 1925 niet verschenen en die 'er waren gaven hij- na allemaal redenen op, voortsprui tende uit hun godsdienstige overtui ging. De kantonrechter vonniste allen met fl. boete of één dag hechtenis. Daar de meeste veroordeelden het waren bijna allen vrouwen verklaar den, de boete niet te zullen betalen, maar te gaan „zitten" deelde de kan tonrechter mede, daar hij blijkbaar op zooveel klanten niet gesteld was, dat hij de boete op hen zou doen verhalen. Het «loorvoerverfeod van vleesch. De Nederlandsche Bond voor den Handel in vetten, oliën en oliehouden de zaden, de Vereeniging van Impor teurs van vetten en oliën en de Ver eeniging van makelaars in vetten; oliën en aanverwante artikelen heb ben aan den minister van binnenlad- sche zaken en l'andbouw geseind: Door het besluit van 7 Juni betref fende doorvoerverbocl van huiten- landsch vleesch is ingevolge art. 4 der Veewet ook doorvoer van gesmolten vet verhinderd, hetgeen enorm© moei lijkheden veroorzaakt en welke moei lijkheden totaal onvoldoende onder vangen worden door het verleenen van dispensaties voor elk afzonderlijk geval. Hierdoor worden kosten van kadegeld en verliezen door achteruit gang in kwaliteit en lekkage niet voor komen. Evenals keuring van gesmolten vet in tegenstelling tot alle andere onder de definitie vleesch gerangschikte ar tikelen bij de in werkingtreding der vleeschkeuringswet uitgezonderd werd vernemen wij, dat ook thans een al- gemeene dispensatie voor doorvoer van gesmolten vet verleend kan wor den en wij dringen hierop bij U.Exc. ten sterkste aan. Waar de Engelsche regeering door voer van gesmolten vet door eigen land op geen enkele wijze belemmert kan van die zijde geen bezwaar be staan. Wij vreezën, dat indien het Kon. besluit onveranderd wordt gela ten, de invoer in Rotterdam zeer zal verminderen ten gunste van Antwer pen, Hamburg en zelfs Londen. Weeldeveriexingsbelasting en aarde- werkintiustrie. In de laatst gehouden algemeen© leden vergadering van het department Gouda van de Nederlandsche Maat schappij var Nijverheid en Handel is het ontwerp Weeldeverteriugsbelas- ting van minister De Geer ter sprake gekomen. Door dit ontwerp van wet wordt o.m. een der oudste industrieën van Gouda, de aardewerkindustrie, zeer ernstig in haar bestaan bedreigd. Over het al of niet gewenschte van een weeldeverteringsbelasting kan men van meening verschillen, aldus de vergadering, in ieder geval mogen door een weeldebelasting slechts die artikelen worden getroffen, die inder daad' onder het begrip „weelde' val len. Dit ontwerp echter belast ook de aardewerkindustrie en zelfs vrijwel alle artikelen uit aardewerk vervaar digd, van het fijnste tot het meest gro ve, enkel met uitzondering van effen wit aardewerk, terwjil het alle met aardewerk concurreerénde artikelen, zooals artikelen van tin, koper, ja zelfs van kristal vrij laat. Mocht dit ont werp van wet worden aangenomen, dan zal aan de Goudsche aardewerk industrie een gevoelige, zooal niet een doodelijke slag worden toegebracht. De vergadering besloot alles in het werk te stellen om te trachten dit drei gend onheil van de Goudsche industrie af te wenden en ter bevoegder plaatse haai* ernstige bezwaren tegen het wets ontwerp ter kennis te brengen. Bestrijding openbare zedeloosheid. Maandag j.l. vergaderde te Utrecht, onder presidium van dr. J. Lammerts van Bueren, het onlangs opgerichte comité tot bestrijding van de openba re zedeloosheid en hare gevolgen. Be doeld comité is voornamelijk samen gesteld uit personen, die een vooraan staande plaats innemen in de verschil lende vereenigingen, welke zich op dit gebied bewegen, en telt bovendien enkele leden van de volksvertegen woordiging, de rechterlijke macht en de politie. De vergadering werd ais gast bijgewoond o.a. door de heeren D. Schuitemaker, hoofdcommissaris van politie te Utrecht, en C. E. G. Hogen- dijk, chef der kinderpolitie te Amster dam. Aan de orde was des morgens voort zetting der discussies van de vorige vergadering over straatprostitutie. Een commissie werd benoemd, bestaande uit den voorzitter en de heeren mV. A. de Graaf, W. Voskuil, chef der zeden politie te Rotterdam, en J. N. van Mun ster, om te trachteneen verordening te ontwerpen, die niet mank gaat aan de bezwaren, die waren ingebracht te gen de bestaande verordeningen op dit stuk. Op de middagvergadering werd dooi de heeren D. Schuitemaker en mr. A. de Graaf het onderwerp-bestrijding der pornografie ingeleid, gevolgd door een geanimeerde en belangrijke ge- daclitenwisseling, welke op 4 October zal worden voortgezet. „De Gïindhorst"1. De oud-directeur van „De Glind horst", de heer S. J. Vogelaar, heelt een verweerschrift doen verschijnen over zijn directeurschap. Het „Week blad van het Recht" schrijft naar aan leiding hiervan o.m.: Misschien hadden schrijver en uit gever, nu zij o.a. blijkens het woord vooraf van den uitgever reeds zoolang gewacht hadden met het doen ver schijnen der broGhure, heter gedaan nu ook het arrest van het Hof af te wachten. Onzerzijds willen wij alleen zeggen, dat na lezing van het geschrift van den heer Vogelaar een uitvoerig, nauwgezet, objectief onderzoek van geheel onbevooroordeelde zijde ons meer dan ooit noodig blijkt. Met groo- te 'verbazing lazen wij de steeds her haalde klacht, dat bij alle tot dusver ingesteld onderzoek de heer Vogelaar niet is gehoord. „Mij is het recht ont houden, dat aan eiken misdadiger zelfs nog verzekerd is", aldus schrijft hij eenige malen. Ook de commissie- Bosch heeft hem absoluut niet ge hoord. Wij hebben ook daarover niet te oordeelen, doch begrijpen doen wij het niet. Landverhuizing. Uit de provincie Groningen zullen in het laatst van deze maand vele jonge arbeiders naar Canada vertrekken. Vuil voor landbouwdoeleinden. Minister Kan heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen gewezen op het groote belang, dat voor de spoorwegen gelegen kan zijn in het vervoer van vuil voor landbouwdoel einden. „Nederland en Oranje" „Nederland en Oranje", orgaan van het Verband van A. R. Propagandaclubs April-Meinummer bevat De band met het beginsel (medezeg genschap), rede gehouden door Dr. H. Dooijeweerd voor de kiesvereeniging ,N. en VIII te Amsterdam; Groen en de samenwerking met de Roomschen, frag menten uit een tweetal Kamerrede voe ringen van Mr. Groen van Prinsterer in 1849. De Kabinetscrisis November 1925. (vervolg). Groen tegenover Rome, door Mr. G. li. den Hartogh. Onze cursussen, behandeling van vragen. Het spel met den Godsdienst, naar aanleiding van een door den heer Schaper aangevoerd ci taat van Dr. Kuyper. Boekbeoordeeling. RECLAME. in de nieuwste Tinten, vanaf f 1.75 BREESTRAAT 128. BUITENLAND. DE INT. ARBEIDSCCONFERENTIE. De commissiebenoemingen. De negende internationale arbeids* conferentie heeft Nederland een rui* me vertegenwoordiging gegeven in de vier commissies ter voorbereidingn van de conventies en aanbevelingen inzake het zeeliedenrecht en de in spectie van de arbeidstoestanden dei- zeelieden. De eerste commissie die een con ventie inzake de monsterrol zal uitwer ken, heeft onder haar B6 leden drie N ederlanders, professor Molengraaf, als regeeringsvertegeawoordiger, Gou' driaan als werkgever en Brau/igam als arbeidersgedelegeerde. De tweede commissie over het te_ rugvervoer van zeelieden heeft als plaatsvervangende leden een nader aan te wijzen Nederlandsch werkge ver en Strijbis, den voorzitter van den Ned. Botncl van Chr. Fabrieks" en Transportarbeiders, als arbeidersver tegenwoordiger. De derde commissie over de straf rechtelijke en disciplinaire sancties te gen zeelieden telt onder haar 24 leden Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen© kennis at J. van, Loef, te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Houtmarkt No. 8. Leiden, den lOen Juni 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgen». VAN STRÏJEN, Secretaris. twee Nederlanders namelijk een nader aan te wijzen regeerings-gedelegeer- de en Goudriaan, een_werkgever. L)e vierde commissie omtrent de in* spectie der arbeidsvoorwaarden in het zeeliedenbedrijf heeft b6 leden onder wie Zwaga als werkliedenvertegen woordiger en voorts een der Neder landsche werkgevers als plaatsvervan gend lid. DE VOLKENBONDSZÏAADS- VERGADER1NÜ Meilo Franco weer verschenen. De gister gehouden openbare zitting1 van den VolkenbondsraacL begon met de onwaarschijnlijkste van alle denk bare mogelijkheden, die ten aanzien der verdere ontwikkeling van de Vol" kenbondsraadscrisis had kunnen wor den verwacht. De Braziliaansche gedelegeerde, Mei lo Franco, verscheen namelijk in de zitting. Met de ietwat slenterige élé' gance, die hij steeds aan den dag legt, zette hij zich op zijn hiet-permanenten zetel aan de raadstafel neer en deed, alsof er niets gebeurd was. .Voor iemand die den vorigen dag ^nog zoo ziek was,_ dat hij' zelfs niet wist, of hij' gisteren wel op de zitting kon verschijnen, zag hij er gezond en: welvarend 'uit. Toen zijn collega's hem; vriendelijk begroetten, kreeg men dan] ook den indruk, dat ook zij verrast waren over deze plotselinge welvarend heid van Mello Franco. Een verklaring van.Spaansche zijde. Nadat de president medegedeeld1 had, dat het gerucht over een gehei me zitting van den Raad, die zich' met de Saar-kwestie zou hebben bezig gehouden volkomen onjuist was, vroeg de Spaansche gedelegeerde, de lega* tieraad Dequerboule, het woord, het welk hem evenwel geweigerd werd, daar eerst de agenda moest worden1 afgehandeld. De slotacte der controle over Oos tenrijk had een eenigszins plechtig ver loop en duurde circa een uur. Daarna kwamen verschillende an dere kwesties aan de beurt, zooals de leening voor de Grieksche vludhtelin' fen, de bescherming van vrouwen en] inderen, de voorbereiding der Inter nationale Economische conferentie, de slavernij en de mandaten. Intusschen was de jeugdige Spaan" sche attaché zenuwachtig geworden en] verlangde voortdurend dat men hem het woord zou laten, maar dit weed hem telkens door den president belet. Zijn Italiaansche collega, Scialoja, poogde hem gerust te stellen. Zoo bleet de Spanjaard tot het ein de der bijeenkomst zitten met zijn pa; pier in de hand. Blijkbaar wilae hij iets voorlezen/maar net einde der zit ting kwam, zonder dat hij aan het woord was geweest. Toen vernam men, dat hij de ver klaring wilde afleggen, dat hij van zijn regeering instructie heeft ontvan gen, aan geen enkele stemming te, mogen deelnemen. De president van den Raad, Guani (Uruguay;, liet hem weten, dat hij zich in zulk een gevai s'echts van stemming behoeft te onthouden en dat eicn open bare verklaring dienaangaande volko men overbodig is. Na het ontvangen van deze inlich tingen stak Dequerboule zijn papier weer in den zak en verliet de zaal. De zetelkwestie. De kwestie der Volkenbondsraads' zetels zal waarschijnlijk in deze zitting nog niet tot een definitieve oTossing geraken, maar naar de volgende bijl eenkomst worden verschoven, even als de kwestie der Fransche troepen in het Saar^ebied. In de geheime zitting van gisterna middag was ,de Raad begonnen, deze kwesties te bespreken, doch zij' zullen, naar men zegt ten gevolge van ver zet van de zijde van Chamberlain, thans niet afgehandeld worden. Chamberlain verlangde, toen Scia loja in de debatten ingreep en het voor stel deed, dat het aantal volkenbonds* raadsledenl de 14 niet zou overschrij den, dat deze kwestie in het open baar zou worden behandeld. Daarop werd besloten, deze aangelegenheid op de agenda der zitting van heden te plaatsen, die echter, naar verluidt, een meer formefel karakter dragen zal. De Raad zal waarschijnlijk beslui ten, dat het aan den president van den Raad, Guani, en den president der studiecommissie voor de Raadsveorga' nisatie, Motta, overgelaten blijft, even tueel een tweede zitting der studie commissie "bijeen te roepen. Of deze tweede zitting inderdaad zal plaats vin den staat echter daarmede nog geens zins vast. Veeleer is het waarschijn lijk, dat de geheele aangelegenheid tot de bijeenkomst van den Volken bondsraad in Augustus, d.w.z. onmid dellijk vóór de bijeenkomst der Assem* blée in September of eventueel in een vroegere bijeenkomst aan de orde zal komen. DE FRANSCHE FINANCIEELE CRISIS. Geen wijziging van het kabinet. Gisterochtend heeft de aange .o..dig> de zitting van het Frans.clie k^biqgf plaats, gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2