Eendrachtig volhardende CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN I ADVERTENTIE PRIJS 7de JAARGANG ZATERDAG 5 JUNI 1926 TTOMMER 1839" ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 1 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Oit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Onder .het vele dat de aandacht trekt bij de eerste Christenen, die" in Jerusalem bijeen waren, behoort ook 'dit, dat zij onder den gezegenden in vloed van de werking des Heiligen Geestes eendrachtig volhardende wa ren. De door de zonde geteisterde menschlieid, die zich van God heeft afgekeerd om de zonde te dienen, ligt verscheurd door tweedracht, maar als de Geest des Heeren wordt uitgestort dan komt er aan alle tweespalt een einde en is er een eendrachtig volhar den en een volharden in de eendracht. Dat. is precies het tegenovergestelde van wat ons van de nakomelingen van Noach verhaald wordt. Ohdanks het ontzettend oordeel dat in den zondvloed over de menschheid gekomen was. kreeg toch weer de zon- de de overhand. De volkeren der aarde wendden zich af van God. Niet Gods eere was hun het hoogste, maar de eere der menschen. Inplaats van den Naam des Heeren uit te roepen over de' gan- sche aarde, kwam men bijeen om te beraadslagen tegen den Heere, om zijne banden te verscheuren en zijne touwen van zich te werpen en zich zelf een naam te maken. Maar toen kwam God zelf dat werk verstoren. Die in den hemel woont lachte over dat zondig bedrijf en Hi.i kwam neder om hunne spraak te ver warren, zoodat zij niet meer verston den een iegelijk de spraak zijns naas ten. Toen was het gedaan met den torenbouw. De eenheid was zoek. Men verstond 'elkaar niet en vond elkaar niet en het eind was, dat aan het ge meenschappelijk arbeiden een einne kwam en dat de torenbouwers naar alle windstreken verstrooid werden. Zoo kwam de tweedracht en de ver scheurdheid en zoo is het gen leven alle eeuwen door. Inplaats van een drachtig volharden is er gekomen on der de menschen een volharden in de tweedracht. Maar Christus is in de wereld geko men om de wereld met God te ver- zoenen en als die verzoening een feit wordt, dan wordt ook de gebroken eenheid weer hersteld. Iets daarvan zien we op het Pink sterfeest te Jerusalem! Als de Géést des Heeren over de ge- loovigen wordt uitgestort, dan komt aan de verscheurdheid en de twee dracht een einde. Terwijl de trotsche torenbewoners niet meer verstonden de spraak huns naasten, ziet men hier de verslagenen van hart die vol verbazing over het talenwonder uitroepen: wij hooren ze een iegelijk in onze eigen taal in wel ke wij geboren zijn, de groote werken Gods spreken. En als hun dan de be- teekenis van dit Pinksterwonder is ontvouwd, dan vinden wij ze dagelijks in den Tempel eendrachtiglijk volhar dende in de leer der Apostelen en in de gemeenschap en in de breking des broods en in de gebeden. Niet lang heeft deze toestand waar in men leefde als onder de onmidde- lijke werking des Heiligen Geestes ge duurd. Het talenwonder was van voorbij- gaanden aard, het loven en prijzen van God maakte weer pla&ts voor het zoeken van éigen eer en belang en in plaats van een eendrachtig volharden was er al spoedig weer verdeeldheid en tweedracht en spraakverwarring. En zoo is het gebleven tot in dezen tiid De tweedracht breekt nog altijd der Christenen kracht en de heerlijke eenheid, d'e de eerste Christengemeen te kenmerkte, -wordt slechts spora disch gezien. Zeker, wij willen het niet ontkennen er gaat in deze tijden een roep om eenheid door de wereld. De twee dracht is niet het ideaal en de natio nale zoowel als de internationale con gressen, die aan de orde van den dag zijn. zijn daar om te bewijzen dat er is een ernstig streven om de twee dracht te breken en inplaats van vij andschap en verdeeldheid te stellen eenheid en broederschap. Met dankbaarheid mag van dit vaak goed bedoelde pogen worden gewaagd, hoewel wij te gelijkertijd de oogen niet mogen sluiten voor het feit dat we hier meer met een Babelsch dan met een Jerusalemsch vérschijnsel te doen hebben. Niet het loven en prijzen van God is het doel van menige eenheidsbewe ging, maar wel het streven om zich zelf een naam te maken. De vorm is een andere en de woorden,^ die daarbij gesproken worden zijn anders, maar in den grond van de zaak zien we hier een herha ling van het pogen om een stad te bou- LEIDSCHE COURANT BUREAU t Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 wen en een toren welks opperste in den hemel zij en het maken van een naam voor denMensch. En het einde is altijd weer, dat God de Heere komt en dat menschelijk geknutsel verstoort en dat het heerlijke óén- he;dsideaal onbereikbaar blijkt te zijn En dat komt omdat het uitgangs punt verkeerd is. Alleen als de Geest des Heeren de drijfveer is bij het werk als er is een prijzen van God en een zoeken naar de eere des Heeren; als het bedoelen niet is zichzelven een naam te maken, maar den Naam des Heeren uit te roepen, dan zal ook de tweedracht wijken en zal er evenals bij de eerste Christenen zijn eeneendrach tig volharden. En wat zien we nu om ons heen? Niet alleen in de kringen der wereld, maar ook in den kring der belijders, die ieder voor zich verklaren dat zij de zaak des Heeren wenschen te dienen? Caak niet anders dan tweedracht en verscheurdheid. Allerlei kleine en groote geschillen verlammen de actie, dooden de geestdrift en zijn oorzaak van tweedracht en verdeeldheid. Inplaats van een eendrachtig vol harden, zien we bijna overal een vol harden in de tweedracht tot schade v. de zaak des Heeren en tot vreugde van hen die God en Zijn Woord ver werpen. Het is die tweedracht, die zich op elk levensterrein openbaart, die onj niet met rust moest laten. Want het is een bewijs dat er bij ons toch iets niet. in orde is. Dat we toch altijd nog veel te veel bezig zijn óm voor ons zelf een naam te maken. Dat moet ons tot schuld worden. Het moet ons nopen tot zelfbezinning. Wij moeten afkomen van onze ei gengemaakte troontjes. Om het leven te win hen, moeten wij bereid zijn het te verliezen. En als bet dan obk bij ons zoo wordt, dat we op elk gebied niet ons zelf zoeken, maar eendrachtig volhar dende zijn in hot houden van Gods geboden, dan zal ook van ons gelden: zij prezen God en hadden genade bij het gansche volk. V D* c. A. O. Door de verschillende typografen bonden is hqt besluit genomen van het recht van opzegging der collectieve ar beidsovereenkomst in het drukkersbe- drijf geen gebruik te maken. In patroonskringen schijnt men zich op hetzelfde standpunt te plaatsen. Het hoofdbestuur van de Federatie van werkgeversorganisaties in bet boekdrukkersbedrijf heeft althans in et algemeene stemmen besloten, de vraag of opzegging der overeenkomst wen- schelijk is, ontkennend to beantwoor den. Dit is een verblijdend verschijnsel. Een bewijs dat de goede werking van de C.A.O. door werkgevers als werknemers wordt erkend. Aanvankelijk viel hier met heel wat tegenstand te worstelen. Niet minder dan de ondergang van 't bedrijf werd door sombere pessimisten voorspeld. De uitkomst heeft echter het tegen deel geleerd, zoadat bestendiging van de overeenkomst door alle partijen op prijs wordt gesteld. Dit behoeft ook niet te verwonderen. De C.A.O. bevordert de rust in het bedrijf en is daarom voor de patroons van groote beteekenis. En voor de arbeiders heeft zij dit voordeel dat hunne rechtspositie op behoorlijke wijze is geregeld. De C.A.O. is gebleken te zijn een vre- desinstituut bij uitnemendheid. Hare werking veroordeelt zoowel het optreden van de werkgevers, die meenen de belangen van hunne onder neming te bevorderen door de lasten te leggen op de schouders van de ar beiders, als van die werknemersorga nisaties die den klassenstrijd prediken Daartegenover staat de C.A.O. met haar vrede "door recht. STADSNIEUWS. Patrimonium. Door de afd. Leiden van het Nederl. Vaklieden verbond Patrimonium" is aan den Raad dezer Gemeente een adres gezonden waarin verzocht wordt het bellen en het slaan van de z.g. Ysco's op een gong, dat inzonderheid in de omgeving der kerkgebouwen vaak zeer hinderlijk is, des Zondags te verbieden. Leidsche Zwemclnb. Verschenen is het officieel program ma voor den Internation. 3 K M. wed strijd waarmee de herdenking van het 40-jarig bestaan der Leidsche Zwem- club op Zaterdag 3 Juli a.s. zal worden geopend. Als eerste prijs is uitgeloofd een gouden medaille, als tweede een ver guld zilveren, als derde een verguld zilveren of zilveren en als 4de en 5de prijs ook zilveren medailles. Daarne vens is voor vereenigingen die met drie zwemmers(sters) dan. besten tijd maken een vereenigingsprijs beschik baar gesteld in 'den vorm van een zil veren lauwerkrans. Verder zijn extra prijzen beschikbaar voor de(n) eerst aankomende(n) schoolslag zwemmer (ster) en voor den zwemmer die in to taal den besten tijd maakt, zoowel in den 3 K.M. wedstrijd als in dien der L.Z.C. en der R.Z.C. op 10 Juli, terwijl ook extra prijzen zullen worden ver strekt aan de eerst aankomende L.Z. C, zwemmers(sters) en eorst-aanko- mende Leidenaars (niet prijs-winners)' Ieder deelneemster die de baan af legt binnen 1 uur 25 min. en ieder deelnemer die de baan aflegt binnen 1 uur 20 min. ontvangt een speciaal hiervoor gebakken herinneringsbordje van Delftsch aardewerk. Inschrijvingen vóór Maandag 28 Ju ni bij B. Planjer, Mare 31. Zooals reeds eerder werd gemeld, zullen op den middag van 3 Juli ook demonstraties plaats hebben in red- dingzwemmen en wateroplo. De nieuwe automobielmotorbrand- spnlt. De nieuwe automobiel motorbrand spuit is wel met eere ontvangen. Na de bezichtiging door de pers, en de bespreking naar aanleiding daar van in de plaatselijke bladen, hebben burgemeester en wethouders met den secretaris de nieuwe spuit in de hoofd post aan de Garenmarkt bezichtigd en er daarna onder leiding van den com mandant, den heer P. J. Verhoog in hoogsteigen persoon een proefrit mee gemaakt door eenige hoofdstraten, waarbij alle leden van het college hun tevredenheid uitten over de wijze waarop door de medewerking van den commandant aan de kwestie der brandbluschmiddelen een oplossing is gegeven. In het begin der volgende week heeft een groote proefneming Het 13de Lnstmm van de Chr. J. V. „Prediker XII: la." Ter gelegenheid van het 65-jarig be staan der Chr. J. V. „Prediker XII: la dat Woensdagavond en Donderdag a.s feestelijk zal worden herdaóht, is van het maandelijksch verschijnend or gaan dezer vereeniging een feestnum mer verschenen, dat geheel aan het jubileum is gewijd. Het opent met een artikel van Ds. J. G. W. Goedhard. Verder schrijft de heer L. Questroo een overzicht over'de 15 jaren die de vereeniging alweer scheiden van de herdenking van haar 50-jarig bestaan, als vervolg op het toen verschenen jubileumboekje, ter wijl eenige andere artikelen w.o. van J. C. B. H(üner) en A. J. S(choneveld) het overige gedeelte vullen. Het is een interessant nummer, dat verdient goed te worden bewaard. Notos. De studenten zeil vereeniging Notos zal Woensdag 9 Juni haar jaarlijksche wedstrijden op de Kagerplassen hou den. Leidsche Alpenclub. Het bestuur van de Leidsche Stu denten Alpenclub heeft zich voor het jaar 1926-1927 als volgt samengesteld: G. A. vam Haeften, praeses; C. J. A. de Lanitz, abactis; G. M. Bierman, quaes tor, A. Philippo, assessor I en M. K. Polano, assessor II. Er zullen dezen zomer weer eenige bergtochten worden georganisterd on der leiding van de gidsen d^. Karl Blo- dig en zijn zoon Erich Blodig. Waarschijnlijk zullen deze tochten 23 Juli aanvangen en ongeveer 12 da gen duren. Uitgangspunt is Saas^Fee in de Walliser Alpen. Examen Apothekersassistent. Bij het gister afgenomen examen slaagden van de vier candidaten de dames J. M. Berghuys, geb. te Rotter dam, en A. H. Wouters, geb. te Delft. Leydsche Oranje Nassauveem. Naar gemeld wordt, zal aan de op 16 Juni a.9. te houden jaarlijksche al gemeene vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Leydsche Oranje- Nassauveem worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar geen dividend (v. j. 6 pet.) uit te keeren. De ontvangsten der Haagsche Tramweg Mij. bedragen: over de afge loopen maand Mei f 573.515, vanaf 1 Januari j.l. f 2.619.188. Gisteren is de 62-jarige Mej. M. M. terwijl zij op bezoek was hij haar zwa ger aan den N. Rijn van de trap geval len en daarbij zoo ongelukkig terecht gekomen, dat haar linkerpols brak. De Eerste Hulpdienst verleende genees kundige hulp. Hier is aangehouden de werkster A. J. W. uit Utrecht, die wegens over treding van de leerplichtwet nog een vonnis van f 5 boete of 5 dagen hech tenis moet voldoen. De wielrijder G. N. M. werd ai;- terrnorgen toen hij van het Kort R penburg komende het Noordeinde wil de inrijden, aangereden door 'n vracht auto, bestuurd door C. G., die in de zelfde richting reed, doch een te kor ten draai nam. De wielrijder kwam er zelf goed af, doch het rijwiel werd voorloopig onbruikbaar. BINNENLAND. HET KONINKLIJK GEZIN IN DE HOOFDSTAD. Gistermorgen, ongeveer half tien. was het druk in de omgeving van het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Aan de achterzijde, op den N.Z. Voorburgwal, werd de bagage opgela den, op den Dam, verzamelde zich een groote schare, welke bet koninklijk gezin een afscheidsgroet kwam bren gén. Een milde zon bestraalde het plein; nu, op dien dag van het ver trek, was het weer mooier, dan het de geheele week was geweest. Van het Paleis-carillon klonken va- derlandsche liederen. Even voor tien uur werd het „Wilhelmus" ingezet, door het klokkenspel en de Marine kapel gezamenlijk; de wacht van ma- N riniers presenteerde het geweer. De Koningin, de Prins en de Prin ses stapten in het hofrijtuig, ditmaal gereden van den rooden bok. H. M. droeg een grijzen mantel en grijzen hoed met witte veer, prins Hendrik de admiraalsuniform; de prinses was in diet lichtgroen. Uit de menigte klonk „hoera" ge roep, toen de stoet zich langzaam in beweging zette; het koninklijk rijtuig werd voorafgegaan en gevolgd door een half eskadron huzaren onder com mando van ritmeester Van de Wall Bake. Op -,t Damrak hebben velen de vertrekkende hooge gasten toege juicht. Op den Dam keerde de rust terug; de wacht rukte in. de koninklijke standaard werd neergehaald. Met den gewonen trein van 10 u. 8 min. waarin het salonrijtuig was ge haakt, zijn Koningin en Prinses van het Centraal Station naar Hilversum vertrokken, waar een hofauto gereed stond voor den rit naar Het Loo. De Prins, op het station voor het uitge leide van H. M. en de prinses aanwe zig, zal eerst hedenavond met den trein van 8 u. 16 min. naar het Loo vertrekken. Op het perron waren aanwezig o.m. de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt; de directeur dev Nederlandsche Spoorwegen ir. J. A. Kalff; de stationschef, de heer F. A. Muller; de vice-admiraal F. Bauduin, chef van het Militaire Huis der Ko ningin; jlir. mi*, dr. W. F. Roëll, ka merheer in buitengewonen dienst van H. M.; de hoofdcommissaris van poli tie, de heer A. J. Marcusse; de eon\- missaris van het bureau Warmoes straat, de heer J. H. Quanjer en de hpofdinspecteur van politie, de heer C. Bakker. Toen het koninklijk gezin op het Stationsplein bij de koninklijke wachtkamer arriveerde speelde de mn ziek van hei* 1ste regiment huzaren, onder leiding van den wachtmeester den heer Klein van het 4e regiment, het „Wilhelmus" en bij het verschij nen van H. M. op het perrone nadat zij eenigen tijd in de wachtkamer had vertoefd, werd aan de koningin door het muziekcorps dezelfde eer bewezen. Zoowel op het Stationsplein als op het perron buiten het afgezette ge deelte, stonden honderden belangstel lenden. De Koningin heeft zich op het per ron met verschillende personen uit het gezelschap dat haar uitgeleide deed, onderhouden. Bij het vertrek van den trein klonk een krachtig gejuich onder de stati onskappen. Minister Waszink. Het Ned. Corr. Bureau meldt, dat de gezondheidstoestand van den mi nister van Onderwijs, K. en W. geen enkele reden tot ongerustheid behoeft te geven. Mr. Waszink is verleden week Donderdagmiddag naar Heerlen vertrokken wegens een keelaandoe ning en is eenige dagen bedlegerig ge weest. Binnen enkele dagen hoopt de minister zijn werkzaamheden weder te kunnen hervatten. Dr. J. G. Scbueurer. Het A.R. Kamerlid J. G. Scheurer, thans eerste geneesheer aan de Stich ting 's-Heerenloo te Ermelo, heeft zijn ontslag als zoodanig genomen tegen 1 September a.s. en zal zich daarna te Voorburg vestigen, Laan van Hel denburg 29. Minister Van der Vegte naar de mijnen. Naar de Tel. uit Heerlen verneemt, zal de Minister van Waterstaat, de heer Van der Vegte, zich binnenkort naar Heerlen begeven, om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de verschillende kwesties inzake de ongevallen bij de Nederlandsche mii nen en de verzoeken der mijnwerkers- oreanisaties, om het aantal der av- beidscontroleurs en hun bevoegdheid uit te breiden. De belanghebbenden zullen dan te Heerlen door den Mi nister gehoord worden Gewone ad-rertentiSn per regel 22*/i cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiSn bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dag*- lijka geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Het vertrek van de Koninklijke Fa milie nitAmsterdam. Te Hlllegoip wordt het vermenigvul digingscijfer voor den H. O. gebracht van 1.42 op 1.3. Buitenland. De Fransche Senaat heefi het ver drag van Locarno geratificeerd. Te Warschau heeft de beëediging plaats gehad van president Moscicki. De Belgische Kamer ratificeert de Washingtonsche 8-uxenconventie, Landbouwwetenschap. Op 8 Juni wordt te Wageningen in de hulpaula der Landbouwhoogesch. een algemeéne vergadering gehouden van het Nederlandsch Genootschap voor Landbouwwetenschap. Behalve de gewone punten staat op de agenda: Voordracht van den heer V.R.Y. Croc- sen, 's-Gravenhage, over: Grondvra gen der Onderlinge verzekering, en Prof. dr. B. Sjollema, Utrecht over: Het verband tusschen voeding en voortplanting. Uitvoer van baksteen naar Amerika. De Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft gisteren het volgende telegram ontvangen van haar zusterorganisatie te New York: „Te rekenen van den negentigsten dag na twee Juni (dus van 1 Septem ber 1926) moet elke geïmporteerde steen voorzien zijn van het land van herkomst." Dit is dus, voegt de Kamer aan de ze mededeeling toe, het einde van de Amerikaansche actie om den import van buitenlandsche steenen te belem meren. Oorspronkelijk had men een invoerrecht op ^steenen willen heffen, doch dit plan is niet doorgegaan. Nu zal, wat de Hollandsche baksteenen betreft, elke steen moeten worden voorzien van de wdorden made in Hol land. Hoewel niet zoo nadeelig als een vrij hoog invoerrecht, zal deze bepa ling toch zeker niet bevorderlijk zijn voor onze 9teenenindustrie. De Terschelling II gevondenf Gsiteren heeft een schippersvaartulg (schipper Piet Lettenga) ter hoogte van het wrak de Westaleta een wrak gevonden van een gezonken vaartuig. Men vermoedt dat het wrak is van de loodsschoener II, die op 25 Novem ber met man en muis i9 vergaan. Van daag is op last van het departement van marine de duiker van Drimmelen ui/t IJmuiden gekomen om morgen met het lood9vaartuig van Terschel ling een duikeronderzoek in te stellen. Uit de Drentsche venen. De Minister vaai Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft afwijoend be schikt op een verzoek van de combi natie graaf BentinckRuysWieren- ga, om een subsidie van f 50.000 in de bouwkosten van een te Coevorden te stichten machinefabriek te mogen ont vangen, op grond, dat door dekveder openstelling van de te Coevorden ge vestigde Stroocartonfabriek, de werk loosheid onder de arbeiders in die ge meente practisch was opgeheven. De gemeenteraad van Coevorden heeft voor de stichting van genoemde fabriek in beginsel een gratis-bouw terrein en f50.000 in termijnen te be talen, beschikbaar gesteld. Aangezien bovengenoemde combinatie dit bedrag onvoldoende acht, heeft zii haar plan nen om te.Coevorden een fabriek te bouwen opgegeven. Op de te bouwen fabriek zouden 500 arbeiders, waar van meer dan de helft ongeschoold personeel, kunnen arbeiden. Thans wordt door de gemeentebe sturen van Emmen en Sleen, alsmede door de N.V. Veenderii en Turfstrooi- selfabriek „KTazjenaveen" te Gronin- ?en. moeite gedaan de comb'natie te bewegen, de te stichten fabriek alsnog in Drente te vestigen. Controle op gemeente-ambtenaren. Het feit, dat in den laatsten tijd in enkele gemeenten geldelijk verant-- woordelijke ambtenaren der gemeen'e onregelmatigheden hebben gepleegd, heeft het bestuur der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in de provincie Utrecht aanleiding gegeven, in haar jongste vergadering aan de orde te 9tellen een bespreking van de wenscheliikheid van meer controle op comptabele ambtenaren «Ier gemeende. Naar aanleiding daarvan is een com missie Ingesteld om dezo controle o bestudeeren en daaromtrent aan >le vereeniging een rapport uit te brengen Deze commissie bestaat uit de heeren J. G. A. Batenburg, secretarie der ge meente Soest, lid van het bestuur der vereeniging, voorzitter; Th. P. J. Eisen burgemeester en secretaris der ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1