NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 4 JUNI 1926 Schenau, van Amsterdam, ontleen en we dat de ontvangsten der bondskas over 1924 bedroegen f 64044.05U, tie uitgaven f 45253.86':;, zoodat oen saldo van f 18790.78 gekweekt werd. Op 1 Jan. 192-4 bedroeg het bezit der bonds kas f 90425.06)2, welk bezit alzoo op 1 Jan. 1925 tot f 109215.84)2 was opge- loopen. In 1925 werd dit bedrag ver hoogd met het voordeelig saldo van f 19415.9134. Daardoor kwam het bezit der bondskas op f128677.76. Van dit bedrag werd f 19625 uitgetrokken voor den aankoop van perceel Bosboom Toussaintstraat 30, Amsterdam, waar het bondsbureau gevestigd is. De werkloosheidskas 'bezat op 1 Jan. 1924 f 47385. 14 .Hoewel in '24 f 20519.31 aan werkloosheidsuitkeering werd uit gegeven, werd toch nog een voordeelig saldo van f 19614.58 geboekt, zoodat deze kas op 1 Jan. 1925 een vermogen bezat van f 66999.72. In 1925 beliepen de uitkeeringen f 16877.63, zoodat het vermogen van deze kas klom tot f 83877.35. Het totaal aantal werkloos- heidsdagen beliep in 1924 48950, in '25: 36811. In beide jaren werd hiervan resp. over 8845 en 7074 dagen uitkec- ring verstrekt, zoodat de meerdere da gen in beide jaren werkloos waren nitgetrokkenen of niet rechthebben den. Uit deze financieel© gegevens blijkt; dat de kassen een voordeelig saldo boe ken konden. De contributie voor de werkloosheidskas kon bovendien met io cent per lid en per week verlaagd wor den. Het totaal bezit der kassen be draagt i 235 ;j ;i/2. Per lid alzoo 'n honds vermogen van f 102,51. Na eenige discussie werden de ver slagen, benevens het bestuursbeleid goedgekeurd. Vervolgens- werd de begrooting vocA 1926 vastgesteld met" een eindcijfer van f 66.800, waarbij een contributie-op brengst van f 58.000 is geraamd. Ook de verslagen van den redacteuï van het „Grafisch Orgaan", den heei J. Hofman en van den administrateur, den heer W. J. "L. Ruppert, werden goedgekeurd. Als redacteur werd herkozen de heer J. Hofman. Als leden van de Commissie van Redactie de heeren J. Jonker, K H. van Pareren en P. L. Poorter. Als administrateur werd herkozen de heer W. J. L. Ruppert. Als hoofdbestuursleden werden her kozen de heeren J. Hofman, J. JonKer, P. L. Poorten, W. J. L. Ruppert, lï Fokken P. Jukes. Hierna werd gestemd over het voor stel van het hoofdbestuur, om het hoofd bestuur te machtigen, om, indien oo* de andere contractanten besluiten, den duur Ider collectieve overeenkomst in de typografie m Nederland zonder op* zeggiüg met één jaar te verlengen, van het recht van opzegging geen gebruik te naflken. Dè voorzitter wees er op, dat hierin zit het bewijs', dat de oude toestand weer terugkeert. Na k©%e bespreking werd dit voor stel met algemeene stemmen aangeno men. Hierna was aan het woord de- bondo secretaris, de heer J. Schipper van Amsterdam, om te refereeren over: „De laak van onzen bond ten opzichte van de bevordering van de vaktechnïscne studie der leden,". Alg. Ned. Typografenbond. Het Congres van dén Alg. Ned. Ty pografenbond heeft, naar „Het Volk" meldt, met 164 tegen 64 stemmen het voorstel van het hoofdbestuur aange nomen om niet tot opzegging van de van kracht zijnde collectieve arbeids overeenkomst over te gaan, indien het contract niet van werkgeverszijde op gezegd wordt. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD. Gisteren werd allereerst een bezoek gebracht aan „De Joodsche Invalide" aan de Nieuwe Achtergracht. Er was vooral in de omgeving van het gebouw zeer veel belangstelling. In het gebonw. In de vestibule van het gebouw is de Koninklijke Familie verwelkomd cloor den voorzitter der vereeniging, den heer A. van Dam Jr, die aan Hare Majesteit voorstelde de heeren rabbijn dr. M. de Hond, geestelijk adviseur, I. Gans, directeur, L. Snapper, secreta ris, K. Rozenberg, penningmeester en de bestuursleden mr. Jules Keizer, dr. A. Keesing, M. Bolle, M. Bakker en L. Levisson. Na verwelkoming begaven de Hooge Gasten zich naar de Syna goge, waar vóór de Heilige Arke op gesteld stond het koor der Groote Sy nagoge, onder leiding van zijn dirigent den heer H. J. Englander. Bij Haar binnenkomst zong het koor de Koningin toe psalm 118: 26 en psalm 115:15 (Borough habo) .„Geze gend Gij, die komt in naam des Eeu wigen De vroegere voorzanger uit Arnhem de heer Joseph Braun wisselde het ge zang van het koor met solozang aan. De geestelijke advisedr, rabbijn dr. M. de Hond, sprak vervolgens voor de geopende Heilige Arke het gebed (ha- nousein tesjoungo) voor het Konink lijk Huis uit. Als de Koningin de synagoge ver laat, zingt het koor, afgewisseld <loqr solozang van den heer Braun psalm 91:911 (Kie atto magsie) „voorwaar Gij, die belijdt, de Eeuwige is mijn toeverlaat Hare Majesteit ging daarna naar de conversatiezaal, waar door het echt paar Piller (de 92-jarige man en de 94- jarige vrouw zijn In Juli a.s. 70 jaar getrouwd) een bouquet werd aangebo den. Vrij lang heeft de koningin zifch met deze krasse oudjes onderhouden, Toen waren andere verpleegden aan de beurt. In twee zalen, mannen en vrouwen afzonderlijk, een aantal inva liden van hoogen ouderdom. Koningin en prinses hebben met elk hunner een gesprek gevoerd vuoegen naar hun 1 )articu 1 iere omstaiicliglïedei 1w-11 sek ten hun tenslotte alles goeds. Nadat de vorstelijke personen voor het bezichtigen van andere gedeelten van het gebouw, waren vertrokken, praatten deze menschen nog lang na over de vriendelijkheid van koningin en prinses, dié „zoo heel gewoon met je kwamen spreken." Terugrit. De terugrit naar het paleis werd ge nomen over de Nieuwe Achtergracht, waar, voor de Brandweerkazerne, de brandwachts waren gekomen „in. 't ge weer" het alarmsignaal weerklonk en de eer werd bew;ezen gebruikelijk voor zulk hoog bezoek; en dan verder door de Sarphatistraat, het Oosteinde, de Hemonystraat, de tweede Jan van der Heydenstraat, den Amsteldijk naar de Tolstraat. In de bekende diamantslij perij der firma Assclier stond het ge- lieeïe personeel voor de ramen, zooals bij iedere groote inrichting die op den tocht door deze buurt en door het nieuwe Zuid werd. gepasseerd. In de Talmastraat waren de „Patrimonium" woningen aardig vefsierd, op verschil lende andere punten eveneens. Zoo ging het verder over de Stad houderskade, de Vijzelstraat, Keizers- en Heerengrachten, door de Gasfhuis- molensteeg naar den Dam, waar we derom een dichte menigte de thuisrit van H. M., afwachtte. Zoowel het bezoek aan de .Joodsche Invalide" als de rijtoer hadden, naar zij aan hare omgeving verklaarde, op de koningin een allervriendelijksten indruk gemaakt. Naar de Zendingskapel. Tegen twee uur reden de Koningin, Prins Hendrik en de Koningin-Moe der die omstreeks half één per auto uit Soestdijk was aangekomen en ten Pa- leize het noenmaal had gebruikt uit, om zich, door Kalverstraat, over Muntplein en door Vijzelstraat, te he geven naar de zendingskapel Keizers gracht 676, waar de vorstelijke perso nen een deel van de middagzitting van het Internationale congres voor Inwen dige Zending zouden bijwonen. Prinses Juliana maakte dit bezoek niet mede. Bij het vertrek van de Koninklijke rijtuigen was het op den Dam zeer Vol en 'toen de stoet de Kalverstraat inreed klonk er een hartelijk „hoera." Onder de vele vlaggen van de winkelstraat reed het Koninklijk rijtuig,weg. Even werd stil gehouden om een bloemen hulde van de firma Gerzon in ont vangst te nemen. De Koningin droeg op dezen tocht een paars kleed met paarsen hoed. De Koningin-Moeder was in het zwart. De galavoorstelling. Gisteravond heeft de Koninklijke Familie in den Stadsschouwburg de voorstelling van „Deftige Straat" door het Vereenigd Tooneel met Haar hoo ge tegenwoordigheid, vereerd. Bij het binnentredep in de fraai met roode rozen en groen versierde Ko ningsloge verhieven de aanwezige da mes en heeren, die in avondtoilet en uniform of rok ide zaal een schitteren den aanblik deden opleveren, zich van hun zetels om de vorstelijke Familie te begroeten. De fauteuils der balcon voor de Koningsloge waren gereser veerd voor de officieren van de beide Zweedsche oorlogsschepen, de Manlig- heten en Tapperheten alsmede van de „Gelderland." H. M. de Koningin droeg een zalm kleurig avondkleed met hermelijnen bont en was getooid met de sieraden van het Nationaal huldeblijk. De Prin ses was geheel in het wit, Prins Hen drik in admiraalsuniform. Onmiddellijk nadat de vorstelijke personen hun zetels hadden ingeno men, nam de voorstelling een aanvang welke door de Kon. Familie, inzonder heid door Prinses Juliana, met blijk baar genoegen werd gevolgd. In de pauze onderhield TI. M. zich eenige oogenfol&ken met de aanwe zige genoemde wethouders alsmede met de Zweedsche commandanten. Bij het einde der voorstelling juichte de zaal den hoogen bezoekers een harte lijk afscheid toe. UIT DE OMGEVING. BODEGRAVEN. Door B. en W. alhier is, aan P. v. Katwijk en J. Overes vergunning ver leend voor het bouwen van een schuur voor rekening van A. Rietveld te Zwammerdam. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is voor de gesloten we gen ontheffing verleend van artikel 13, le lid der Motor- en Rijwielwet, aan B. W. J. C. Niehoff Werning te Gouda en W. Boosman alhier. B. en W. hebben vergunning ver leend aan J. Huytkar, alhier voor het bouwen van twee druivenserres. Ds. Joh. Dam, alhier, komt weder om voor, op een drietal bij de Geref. Kerk te Woerden. De beide predikan ten, die met hem op dit drietal voor komen, zijn: Ds. B. van Malsema, van Ermelo en Ds. A. van Wijngaar den te Baarland. De heer K., lid van den gemeente raad alhier, had deze week een onge luk te Aarlanderveen. De heer K. liep bij een nieuw te bouwen huis, onder een steiger door. Juist toen hij onder den steiger vandaan kwam, werd er een kalkbak naar beneden geworpen, deze kwam juist op het hoofd van den heer K. terecht, die nogal ernstig ver wond werd. Met een auto werd hij na verbonden te zijn, naar huis ver voerd. Vermoedelijk zal hij wel een een poosje rust moeten houden. Het Nieuwerbrug's Fanfarekorps, de energieke muziekvereeniging van Nieuwerbrug, die ondanks haar 5 ja ren, al zooveel heelt gepresteerd, be haalde op het concours te Montfogrt een derden prijs.in de afdeeling „Uit muntendheid" met 247 punten en ecu eersten prijs in den marschwcdstrijd, met-het. hoogste aantal punten en met lof der jury. De vereeniging besloot haar dank aan haven directeur open haar te doen overbrengen, en bracht Donderdagavond 27 Mei een serenade, waarbij de eere-voorzitter, de heer A. v. Baren, den directeur toesprak en hem een enveloppe met inhoud over handigde. De echtgenoote van den di recteur kreeg bloemen. De directeur, de heer v. d. Wiel, dankte voor deze huldiging, waarna men nog esnigen tijd gezellig bijeen was. B u r g e r 1 ij k e Stand. Gebo ren: Neeltje, d. van A. Smit en N. Y er- wey; Cecilia Agatha Maria,'d. v. J. YV. Hoogeveen en M. Overes; levenloos kind van J. de Vlieg en E. van Ingsn. Overleden: Adriaantje Van der Pan ne, 42 jaar, wed. van J. Holst. Getrouwd: A. van der Meij, 41 jaar en J. Tuinenburg, 33 jaar; J. P. v. d. Vis, 27 jaar en J. van Staalduinen, 25' jaar. In den loop dezer week vestig den zich in onze gemeente de volgen de personen: M. A. Hopman, dienstbo de, van Vleuten; A. Verhoef, dienstbo de, van Alphen a. d. Rijn; Th. vt Vliet, manufacturies, van Reeuwijk. Inmiddels vertrokken: J. Tuinen burg, tramconducteur, naar Voorburg; G. v. d. Bijl en gezin, houtdraaier, naar Alphen a. d. Rijn. In de maand Mei zijn ingevolge de Vleeschkeuringswet ter secretarie ter keuring aangegeven 38 koeien, 55 varkens, 1 paard, 1 geit, 3 graskalve ren en 367 nuchtere kalveren. Uitslag eierenveiling B. P. K. V.: Aanvoer 7281 stuks kipeieren, prijs f 5—6; 330 eendeneieren, prijs f 5—5.10; Konijnen f 1.75 per stuk, Haantjes 20 cent. Predikbeurten: Ned. Herv. Kerk: Zondag» 10 uur Ds. Pott, n.m. 6 H uur, de heer Müller. Geref. Kerk: Zondag 10 uur v.m. en 6Vt uur n.m. Ds. Dam. Geref. Gemeente: Zondag 10 uur .m. preeklezen, 6% uur n.m. Ds. van Reenen. KOUDEKERK. Woensdag werd door de vertegen woordigers der American Acousticen te Arnhem in de Ned. Herv. Kerk al hier een demonstratie gegeven met de door deze firma in den handel gebrach te kerktelefoon- Enkele gemeenteleden die geacht worden in de allereerste plaats voor liet gebruik van een kerk telefoon in aanmerking te zullen ko men, waren bij deze demonstratie te genwoordig. De genomen proeven slaagden uit stekend, de groote blijken van tevre denheid der bij deze uitvinding betrok ken personen bewezen dit overtuigend Vandaar dan ook dat de commissie van bijstand, die tot deze demonstratie het initiatief nam, er niet veel ver trouwen in een goeden uitslag bij kerk voogden en notabelen op kan aandrin gen ten spoedigste het kerkgebouw van deze prachtige uitvinding te voor zien., Morgen, 5 Juni des avonds te 8 uur, hoopt het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" op de buitenplaats „Vredes- lust" bij den heer Burgemeester alhier haar eerste zomerponcert te geven. Donateurs genieten op vertoon van de uitnoodigingskaart, welke strikt persoonlijk is, vrijen toegang en hun dames worden toegelaten tegen ■een entree van f0.25. Tevens zullen bij de ze gelegenheid bloemjes worden ver kocht, waarvan de opbrengst bestemd zal worden voor aankoop van een vaandel. De alhier in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte, ten hate van de Zen ding heeft opgebracht ruim f 90. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur de eerw. heer Smit van Heemstede, ex. coll. en n.m. 6.30 uur Ds. Israël, Bed. H. Doop. Geref. Kerk. v.m 10 uur en n.m. 6.30 uur £>s. Haspers. Bij den steenfabrikant, den heer van B. alhier, zijn deze week wegens een loongeschil een 8-tal losse werk lieden, allen afkomstig uit Gelderland, in staking gegaan. Alle stakers zijn daarop door den heer v. B. ontslagen, waarna zij naar hun haardsteden zijd* teruggekeerd. Inmiddels zijn door den heer v. B. nit Drente andere arbeiders in dienst genomen. Land- en Tuinbouw. Graangewassen en handelsgewassen. Het overzicht van de oogstresulta- ten over 1925, gepubliceerd door de di rectie van den Landbouw, die haar ge gevens verzamelde onder medewer king van de burgemeesters en van de gemeentelijke commissies voor de landbouwstatistiek, wijst, gelegd naast het gemiddelde der oogstresultaten over het tijdvak 1910 tot 1920 op in krimping van de korenteelt en op uit breiding van den verhouw van han De oppervlakte toch, met tarwe (win ter- en zomer tarwe samen) beteeld, liep van gemiddeld 59.400 H.A. over de periode 1919—1920 terug tot 55.600 H.A. over het jaar 1925. De met rogge beteelde oppervlakte kwam van 211000 H.A. gemiddeld in eerstgenoemde pe riode op 198.500 H.A. in 1925 en de op pervlakte met wintergerst bebouwd van ruim 18.000 H.A. op 9300 H.A. Wel iswaar staat hier tegenover dat zomer- gerst vooruit ging van 6800 H.A. voor het tijdvak 1910—1920 tot 20.300 H.A voor 1925, doch dit is een gevolg van bijzondere omstandigheden: tot om streeks 1920 werd zomergerst enkel als noodgewas uitgezaaid, met het oog op haar onvoldoende opbrengst, maar de laatste jaren is, dank zij den invoer van zaaizaad uit de plantenverede- lingsbedrijyen te Syalöf, de gemiddel de oogs,t.van dit gewas in zoo sterke nafre toegenomen, dat vele poeren op klei-, en zavelgronden er meer cn meer toe overgaan 0111 het een plaats in den gewonen vruchtomloop aa.11 te wijzen. In 't algemeen dus is er, zeer zeker als gevolg van de omstandigheid, dat de graanprijzen steeds maar op een laag peil blijven staan, de laatste ja- en een neiging bij .onzen landbouwen den stand tot beperking van de graan- teelt, waar een vrtj sterke uitbreiding van den verbouw van handelsgewas- sèn tegenover staat: de met karwij- zaad bebouwde oppervlakte ging voor uit van 3800 H.A. voor de periode 1910 1920 tot 9200 H.A. voor het jaar 1925, blauwmaanzaad kwam van 700 op 2100, kanariezaad van 1900 op 3100. vlas van 12.900, op 15.100 H.A. Vierder nam de met fabrieksaardappelen be bouwde oppervlakte toe van 30.000 tot 35.000 en die, waarop su;kerbieten groeiden wan 56.800 tot 66.000 H.A Nu worclt weliswaar liet gemiddelde van de periode 19101920 eenigszins gedrukt door de omstandigheid, dat gedurende enkele jaren na 1916 door de regeering een teeltverbod voor ver schillende handelsgewassen werd uit gevaardigd, maar de invloed van dal verbod is toch niet van zeer grooten invloed geweest, weshalve de conclu sie dat de teelt van handelsgewassen zich uitbreidt ten koste van den koren bouw zonder eenig voorbehoud mag worden aanvaard. Met uitbreiding van de beteelde op pervlakte is voor de belangrijkste han delsgewassen, fabrieksaardappelen en suikerbieten, een vermeerdering van de gemiddelde opbrengst hand aan hand gegaan: voor fabrieksaardappe len \inden we in de gepubliceerde overzichten een opbrengst van 345 h.l. per H.A. voor het tijdvak van 1910 tot 1920 en van 417 h.l. per H.A. voor het jaar 1925. Voor suikerbieten bedragen die cijfers resp. 30.500 Iv.g'. en '33.700 K.g. Toruwens, dank de steeds voort gezette veredeling, gepaard met ver beterde cultuurmethoden, ging ook de opbrengst der verschillende korensoor ten belangrijk vooruit: de wintertar we gaf voor het tijdvak 19101920 'n opbrengst van gemiddeld 32.9 h.l. per H.A. terwijl voor het jaar 1925 opge geven wordt 37.5 h.l. Voor rogge be dragen die opbrengsten resp. 24.4 en "",3, voor zomergerst 35.3 en 39.8 h.l. Verhoudingsgewijs een groote toene ming dus in opbrengst per H.A. ook voor de graangewasssen en zonder twijfel zal, ook al blijf de toestand zoo, dat de korenprijzen de boeren blijven noodzaken om zich zoo veel mogelijk op den verbouw van handelsproducten toe te leggen, -de landbouwwetenschap zich blijven geven aan toepassing van veredelingsmethoden, omdat, hoe men onze bedrijven ook gaat inrichten, de graanbouw steeds op zeer groote op pervlakten beoefend moet worden, al zal in vele streken speciaal de teelt van suikerbieten nog een zeer belang rijke uitbreiding kunnen ondergaan. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Eerst kwam aan de orde het uitge stelde duel tusschen Mr. Dr. M. uit Warmond -en den kantonrechter om trent het losloopen van een hond van eerstgenoemde. Mr. M. bleef ontken nen dat hij niet wist of de hond van hem was, hoe ook getuige St. veld wachter te Warmond, die hu werd ge hoord, zeide dat Dr. M. dit had bekend De ambtenaar eischte, daar bij het feit niet bewezen achtte, vrijspraak. N. J. W. uit Rijpwetering, in den volksmond de „Rip" genaamd, wordt beklaagd onjuiste inlichtingen te heb ben verschaft aan den Raad van Ar beid. Beklaagde ontkent dat hij in loondienst is of geweest is. Getuige T. bevestigt dat beklaagde slechts bij hem „gelogeerd" heeft om de zaak te leeren kennen, die hij wilde overne men. Eisch flO of 10 dagen hechtenis Nog kwamen er daarna enkele be klaagden, wien soortgelijke overtredin gen ten laste werden gelegd, 't Waren A. W., G. R. en E. G. uit Leiden. Na kort debat werd A. YV. veroordeeld tot 40 maal f 1 boete of 20 dagen en bij verstek G. R. tot f10 boete of 10 dagen. E. R. die zeide in een jaar wel honderd werkgevers te hebben gehai en die beklaagd werd ook verkeerde inlichtingen te hebben verschaft kreeg nadat als getuigen de heeren Gcslinga en Slechtenhorst waren gehoord, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. D. uit Noord wijk had 'n aftandsch paard een last laten trekken, die ho ven de kracht zijner oude uitgerekte spieren ging. Beklaagde kreeg een reprimande van den verbolgen kantonrechter en bovendien van den ambtenaar nog f25 boete of 10 dagen hechtenis. M. v. d/V. uit Voorschoten had ge zondigd tegen tie arbeidswet door geen arbeidslijst op te hangen en boven dien geen arbeidskaart vertoond. Getuige v. d. M. veldwachter te Voorschoten, bevestigde het verbaal. Geuige G. een ongeveer 14-jarige knaap verklaarde, dat hij geen vet op zij had geschoven. De ambtenaar wenschte echter den veldwachter te gelooven en eischte 3 maal f3 of 3 dagen voor ieder. C. v. D. had het bloed zoo wild in de aderen voelen bruisen, dat een ruit het moest ontgelden. Getuige Star verklaarde dat bekl. werkelijk de ruit om lmls had ge bracht. Beklaagde ontkende, ofschoon het verbaal het bevestigde. Overtuigd van beklaagde's schuld veroordeelde de ambtenaar hem we gens vernielzucht tot f4 boete 9Ubs. 2 dagen. Met den goeden raad de ruit te be- talea, zond de kantonrechter hem huiswaarts. A. J. R. uit Leiden, directeur eener N.Y werd beklaagd zijn arbeiders 'met een onbeschermde fraisemachine te hebben laten werken. Als getuigen waren opgeroepen twee arbeiders van beklaagde. De ambtenaar eischte twee geldboe ten van f50 of 2 maal 20 dagen. J. L. v. B. en H. P. N. uit Voor schoten, beschuldigd van baldadig bet verkeer <e hebben verstoord, waren niet verschenen. Twee getuigen, K. en" v. d. W. be vestigden het verbaal. De ambtenaar vroeg resp. tegen hen beiden f4 of 4 dagen .en f3 boete of een maand gratis les in orae en dis cipline. J. J. D. had op eigen gelegenheid om verschillende redenen gepoogd 'n gedeelte van de Kerksloot te Y'ourscho ten te dempen met puin. Beklaagde verklaarde op advies te hebben gehandeld van ir. Hoogoboom. Om dezen te hooren, werd de zaak nu nader uitgesteld tot over acht dagen. De sigarenmaker J. YV. had een vischzegen e.d. vervoerd in een roei boot, wat beklaagde ontkende. Getuige veldwachter P. zeide dat hij de zegen nat en vol kroost had aan getroffen. Na een discussie over het al of niet in 't bezit zijn van een acte eischte de ambtenaar f 15 of 10 dagen met inbe slagname van hét net. J. S. te Leiden, werd beschuldigd eieren te hebben gezocht. Bekl. had alleen maar gekeken, ,,'twas zoon mooi gezicht" zei hij, maar hij had ze niet meegenomen. Eisch f10 boete of 10 dagen. A. v. B. uit Zegwaart werd beschul digd zonder vergunning in Rijn- hindsch boezemwater te hebben ge varen. Sprt zei: „'dan kunnen we er wel uitscheiden." Eii'cij f 12 of '10 dagen. Daarna kwamen er nog twee ar beidswetovertredingen tegen J. de W. een schoenmaker uit Katwijk en te gen C. D. V. uit Rijnsburg. De eerste kreeg f3 of drie dagen en de zaak van den anderen beklaagde werd 8 dagen uitgesteld, om een nieu wen getuige te hooren. De commissaris van politie te Culemborg. Mr. Boulier, advocaat te 's-Gravcn- hage, die zich belast heeft met de be hartiging der belangen van den com missaris van politie te Culemborg, den heer Blok, heeft onder dagteeke- ning van Woensdag, tot den Minister van Jüstitie een nader schrijven ge richt, waarin hij op grond van het feit, dat den heer Blok door den procureur generaal bij het Gerechtshof te Arn hem is medegedeeld, dat de Officier van Justitie bij de Arrondissements rechtbank te Tiel geen termen vond, om, op grond van de feiten in de klacht van den heer Joël Blok destijds tegen mr. Hofdijk, rechter-commissa- ris te Tiel, ingediend, tegen laatstge- ïnelde een vervolging in te stellen, verzoekt den officier van justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Tiel te gelasten zich met verzoekschrift te wenden tot den Hoogen Raad der Ne derlanden, opdat dit laatsgemelde col lege in staat worde gesteld, te hande len,1^ooals artikel 510 Wetboek van Strafrecht (nieuw) het gebiedt, n.l. een andere rechtbank aen te wijzen, voor welke de vervolging en het rechtsgeding der zaak zal plaats heb ben. De bloembollemdiefstallen te Beverwijk Voor de Haarlemsche Rechtbank werd Donderdag behandeld de beken-, de bloembollendiefstallen bij de firma Gebr. de Goede te Beverwijk. Verdach te had om aan zekere, moeilijk te ver krijgen bloembollen te komen, steeds eenige zakken uit een schuur geno men, een en ander tot een bedrag van f 3000. De benadeelden verklaarden, dat verdachte zich bij contract ver bonden had om de schade geheel cn al te restitueeren. Zelfs had hij pogin gen in het werk gesteld om de vervol ging ongedaan te maken. De Officier van Justitie requireerde een gevangenisstraf van 8 maanden. De verdediger, mr. T. A. M. A. von Löben Seis bepleitte clementie en veroordeeling tot een geldboete. Kerkelijke belasting. De officier bij de Haagsche Recht bank heeft conclüsie genomen in de zaak betreffende kerkelijke belasting. Iemand was tot een kerkelijke ge meente als lid toegetreden, omdat an ders een familielid,dat daartoe den wensch had geuit, niet op het kerk hof der gemeente kon worden begra ven. Bij die toetreding was overeen gekomen, dat hij een jaarlijksch be drag zou betalen, wat overeenkwam met het maximum-bedrag, dat toen door menschen van zijn stand werd betaald. Later is de kerkelijke belas ting aanmerkelijk verhoogd, en toen het nieuwe lid er bezwaar tegen maakte, dat deze verhooging ook op hem zou worden toegepast, is met hem eenovereenkomst getroffen, waarbij hij het door hem te betalen jaarlijksch be drag verhoogde en dit tot wederopzeg ging zou betalen. Nadat hij twee jaar later de bijdrage had opgezegd, vorderde het kerkbe stuur over de afgeloopen jaren van hem het volle bedrag aan belasting, dat hij naar zijn inkomen moest be talen. Daartegen maakte hij bezwaar, waarna het kerkbestuur ging procé dé eren. De officier concludeerde tot verwer ping van de opgeworpen excepties van nietigheid der dagvaarding en voorts, dat partijen door de rechtbank zullen worden gehoord. Uitspraak 24 Juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6