CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Biaden. Belangrijkste nieuws in dit Kilmer. 7de JAARGANG NUMMER 1838 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewon* advertenties por regal 8*/g cent Ingezonden Mededeeiingen, dobbel tarief Bij oontract, belangrijk* rednetie. Kleine advertestita bij reo rolt betaling Van ten hoogete 30 woorden, werden dagn- lijka geplaatst ad 40 cent EERSTE BLAD. V Gebrek aan tucht. In de „Gong" het orgaan van de Tueht-Unie wordt een beschouwing gewijd aan een kwaad van onzen tijd, dat heel'diep doorvreet: het gemis van eerbied, gebrek aan piëteit jegens de ouderen. „Er is, zoo schrijft het blsyd, onder de tegenwoordige jeu^d zoo weinig eerbied voor de beginselen en inzich ten en gewoonten van het geslacht, waartoe de ouders behooren. „Hoe geringschattend wordt daar over gesproken; hoe wordt uitgela chen en bespot, wat wij, ouderen; doen en denken en spreken. Hoe beslist hier in zijn waan de leerling in het leven, die nog niet de jaren der erva ring op de vingers aftellen kan. Zie, dat hindert, dat prikkelt de ou deren en zij nemen (en daarin hebben zij op hun beurt ook weer ongelijk) hun toevlucht tot een geringschatting van wat woelt en werkt in het hoofd en hart der jeugd. Zij gevoelen hoe met hen een oude wereld ondergaat en zoolang zij kunnen, willen zij die we reld vasthouden. Gebrek aan eerbied, aan de zijde der jeugd brengt Als vrucht van reactie bij de ouderen ge brek aan waardeering voor de jeugd idealen. „Maar niet alleen in de huisgezin nen vinden we dat gebrek, waarvan we terder maar geen éclatante staal tjes gegeven hebben; heel 't publieke leven ook getuigt ervan. Waar is de eerbied gebleven voor de besturende colleges in land en gemeente? Wordt over hen niet gesproken alsof het men- schen zijn, die feitelijk aan den schand paal moesten? Ieder, die wel eens een courant van 'politieke zijde gelezen heeft, meent niet slechts een oordeel te kunnen uit spreken over de daden der regeerende colleges, maar meent dat te mogen doen op een laatdunkende wijze. Soms heeft het zelfs den schijn, alsof de meest kwetsende woorden daarvoor uitgezocht worden. Er is geen of al thans weinig eerbied meer voor die in hoogheid zijn gezeten. „Waar is de eerbied gebleven, die ter school gaande kinderen hebben moeten voor hun onderwijzers en 'ee raren? Is 'tniet pijnlijk om te hooren, hoe door jongens in korte broeken, meisjes in korte rokjes een onbarm hartig oordeel geveld wordt over hen die onderwijzen?" Van meer belang dan het constatee- ren van deze kwaal is het geneesmid del dat moet worden aangewend om daarin verbetering te brengen. Ook daaromtrent maakt de „Gong" enkele opmerkingen. Men moet, zoo betoogt het blad, eer bied hebben vóór elke meening die oprecht is. En als dan de jeugdige dra gers van zulke meeningen niet bespot of In het slijk geslagen worden, dan cifljeb ook de jongeren daarvan den terugslag gevoelen. Wanneer ieder mensch, hoog of laag geplaatst, dien eerbied zal ontvangen, waarop ieder mensch recht heeft, dan zal de In die sfeer opgegroeide jeugd daar toch lets van meenemen. Iedere meening, wanneer zij oprecht is, ieder mensch, wanneer het zijn in nige overtuigig eerlijk uitleeft, heeft recht op eerbied. Dat dit net alfcemeen wordt erkend, is een fout, die zich hoe langer zoo meer wreekt. Hoe kan men eerbied verwachten, wanneer men dien zelf niet heeft?" De bedoeling van de „Gong" is prij zenswaardig en wij willen aan de op merkingen, die zij maakt niet alle be- teekenls ontzeggen. Het is goed eerbied aan te kweeken voor an der er overtuiging. Maar wij moeten toch niet meenen dat daarmee het ziekteproces dat ook ons volksleven bedreigt, zal worden gestuit. Daarvoor is iets anders noodig. Zal aan de tuchteloosheid een einde komen, dan moet eerst de tucht weer in eere worden hersteld. En dan moeten in de eerste plaats de opvoe ders en zij die de toenemende tuchte loosheid willen bestrijden, zich plaat sen onder de tucht van Gods Woord Het gezag moet weer in eere komen Het gezag in den Staat, in de school, in het gezin. Gehoorzaamheid moet worden ge- eischt en eerbied, omdat dit een eisch is van Gods Woord, omdat het God is die het gezag heeft ingesteld. Wordt het gezag hoog gehouden, dan zal ook het gebrek aan eerbied verminderen. Maar wie zich plaatst op revoluti onair standpunt, wie zelf niet buigt voor het gezag van den hoogen God, zal ook niet kunnen verwachten dat hij zelf den eerbied zal ontvangen waarop hij krachtens zijn positie aan spraak kan maken. D e fouit van dezen tijd is dat er is gebrek aan tucht, dat de bron en de oorsprong van het gezag wordt mis kend. STADSNIEUWS. De wethouderskwestie. Het bestuur der afdeeling Leiden van de S.D.A.P. schrijft aan „Het Haagsche Volk: In verhand met een bericht in de Leidsche bladen, daf, er verandering te wachten is in de houding, die de Leidsche afdeeling tot nog toe ten op zichte van de wethouderskwestie aan genomen heeft, kunnen wij het vol gende mededeelen: Er heeft dezer dagen overleg plaats gehad tusschen het afdeelingsbestuur en de raadsfractie, welk overleg heeft geleid tot bet eenstemmig genomen besluit om aan de afdeelingsvergade ring voor te stellen, dat deze, indien de uitslag der aanstaande verkiezin gen daartoe aanleiding geeft, onder bepaalde voorwaarden haar goedkeu ring zal schenken aan het aanvaarden van wethouderszetels. De pensioenregeling der N.Z.H.T.M. De directie der N.Z.H. Tramweg- Maatschappij heeft aan de organisa ties van het trampersoneel medege deeld, dat de minister van Waterstaat het reglement op het Pensioenfonds heeft goedgekeurd. De noodige maat regelen zijn getroffen ten einde de in werkingstelling van dit reglement spoedig te doen geschieden, waarbij iii de eerste plaats ter kennis van het personeel zullen worden gebracht de dienstjaren, welke ten opzichte van de pensioneering enz. van elk hunner zul len gelden. Opgemerkt wordt voorts, dat voor elke sinds 1 Jan. 1925 plaats gehad hebbende pensioneering de be palingen van voormeld reglement be reids toepassing hebben gevonden. Leidsche effectenbank. De vergadering der N. V. Leidsche Eeffectehbank te Leiden heeft de ba lans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend over het afgeloopen boekjaar bepaald op 6 pet. Examen Schoolraad. Te Utrecht slaagden voor het exa men Schoolraad op 1 Juni Mej. H. Vee- nendaal en op 3 Juni de heer P. Nieu- 'Wenhuizen, beiden verbonden aan de Geref. School in de Lusthoflaan. Juffrouw Maashofje, Als aanvulling op het gisteren door ons geplaatste verslag betreffende het 25-jarig bestaan vap bovengenoemde stichting, kunnen we nog melden, dat des morgens twee leden van het be stuur van het hofje, aan elk der inwo nen den een enveloppe met inhoud uit reikten, alsmede een fle9ch wijn en een heerlijke gebaktaart. Dat bovengenoemde verrassing door al-de bewoners met groote dankbaar heid werd aanvaard, behoeft zeker niet te worden vermeld. Christelijke Middenstandsvereeniging. Gisteravond werd een vergadering ge bilden van de Chr. Middenstandsvereen. afd. Leiden. Dit was de laatste vergade ring ,voor het congres, dat hier ter plaat se gehouden zal worden op 16 en 17 Juni a.s. Na opening der vergadering op de gebruikelijke wtjze, heette de voorzitter de heer J. van der Steen, de aanwezi gen welkom en gaf den secretaris de gelegenheid de notulen te lezen. Hierna werden verschillende ingeko men stukken afgehandeld. Vervolgens kwam de beschrijvings brief van het hoofdbestuur voor de op het congres te behandelen onderwerpen in bespreking. Teeglijk werden afgevaar digden benoemd. Alle punten van ae ver schillend eagenda's kwamen achtereen volgens in bespreking. Öp de huishoudelijke vergadering van Woensdagmiddag 16 Juni zullen won den behandeld een voorstel der afdee ling Leiden tot oprichting van een on dersteuningsfonds en een voorstel der afdeeling Schiedam, betreffende een on derzoek naar de mogelijkheid eener re organisatie en een voorstel van de af deeling Assen over het program van actie.. Op de openbare vergadering van Don derdagmorgen 17 Juni worden inleidin gen gehouden over misstanden in het aanbestedingswezen, Inleider Mr. P. G Knibbe te Leiden, en het cadeaustelsel, inleider de heer K. Djjk, te '3 Graven- hage, alsmede twee voorstellen der afd koevorden, betreffende snel recht en het pogen, de honderd gulden aftrek voor levensverzekering op net biljet van de Rijksinkomstenbelasting verhoogd te krijgen. In de openbare middagvergadering zal optreden Mr. H. Bjjleveld Te 's Grar venhage, die zal spreken over: Pal ge staan of lam geslagen, terwjjl Ds. Bee kenkamp het slotwoord zal spreken. Vervolgens werden nog enkele mede deeiingen gedaan over verschillende feestelijkheden. welke in die dagen zul len plaats hebben. Bp de rondvraag werden nog enkele 'opmerkingen gemaakt, waarop de heer va nWeeren met dankzègging eindigde en de Voorzitter de vergadering sloot Op de Korte Mare gebeurde gis termiddag tegen vijf uur een ongeluk, waarvan zich de gevolgen ernstig He ten aanzien.. Een 4-jarige knaap, F. B. w&9 met andere kinderen aan het spelen op een schuit die tegenover de graanhan del van den heer de la Bije lag. Plotseling wilden eenige kinderen de straat oversteken, juist toen vanaf de brug over de Langegracht een met paard bespannen' ijs wagen van den heer v. R. kwam aanrijden, die tevens een s^ilstaanden wagen moest passee- ren. De bestuurder kon niet meer voor komen dat de kleine Frans onder het paard geraakte waarna de wagen over hem heenging. Door een der omstan ders werd de jongen binnengedragen bij den heer de la Bije die dadelijk den Eerste Hulpdienst qp de hoogte stelde. De spoedig gearriveerde geneesheer constateerde eenige hoofdwonden van minder ernstigen aard en inwendige kneuzingen. Waarschijnlijk waren ee nige ribben gebroken. Hedenmorgen was de toestand van den knaap naar omstandigheden goed en werd hij buiten direct levensgevaar geacht te zijn. BINNENLAND. Chr. Middenstand. Verschenen is thans de agenda van de Jaarvergadering en het Congres van den Chr. Middenstandsraad, te houden op 16 en 17 Juni in Foyer Stadsgehoorzaal te Leiden. De Jaarvergadering op 16 Juni vangt des middags 2 uur aan met een wel komstwoord van den voorzitter der afdeeling Leiden. Na de toespraak van den voorzitter der vereeniging komen de Jaarverslagen en eenige voorstellen van verschillende afdeelingen aan de or dp.. De vergadering wordt te uiter lijk 5 uur gesloten, waarna de offici- eele ontvangst ten stadhuize volgt. 's Avonds 8 uur wordt in „Zomer- zorg" een réunie gehouden. Het Congres vangt op 17 Juni te 9.30 aan met een rede van den voorzitter. Mr. P. C. Knibbe, van Leiden, zal het onderwerp „Misstanden in het aanbestedingswezen" inleiden en de heer K. Dijk, van Den Haag, „Het ca deau-stelsel." Na eenige voorstellen volgt de pauze. 's Namiddags 2 uur wordt het con gers heropend met een rede van Mr. H. Bijleveld, lid der Tweede Kamer, over „Palgestaan en lamgeslagen. Ds. Beekenkamp, predikant te Lei den, hoopt het slotwoord uit te spre ken. Invaliditeit en Onderdomswet. Blijkens het overzicht van de inge volge de Invaliditeitswet en de Ou derdomswet 1919 toegestane renten werden op 1 Mei j.l. 6280 weduwen- renten en 7886 vveezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, ter-' wijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 51.119 personen in het genet verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gul ten per week, voorts genoten 12.772 personen een mvaliditeitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 102.863 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gul den per week. Het spoorwegongelük bij Wonw. Door het Eerste Kamerlid, den heer van 'Embden, zijn tot den minister van 'Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het juist, dat bij het spoorweg ongeluk nabij Wouw op 25, Mei .1. een begin van brand is ontstaan aan het gasreservoir van het gekantelde rij tuig, welke brand thahs nog tijdig kon worden gebluscht? 2. Acht de Minister het verantwoord dat op 'de Nederlandsche spoorwegen electrische verlichting als regel enkel in nieuw materieel wordt aangebracht doch dat bij het voorhanden materieel de bestaande gasverlichting gehand haafd blijft? 8. Acht de Minister, gelet op de vele gevallen in het buitenland, waarin een spoorwegramp door vlamvatten van gasreservoirs een ontzettende uitbrei ding verkreeg, thans den tijd niet ge komen voor een algeheel verbod van gasverlichting in spoorwegrijtuigen, gelijk in Zwitserland, sedert het spoor wegongeluk hij Bellinzona, en in Ita lië reeds bestaat? Een onvoltallige raad. Wegens vertrek Uit de gemeente Kortgene heeft de heer H. M. Markus- se, notaris, tevens wethouder alhier, ontslag genomen als lid van den ge meenteraad. In één jaar tijd» hebben nu reada drie raadsleden ontslag genomen, wel ke vacatures wegens totale uitputting der lijsten niet aangevuld kunnen wor den, zoodat de raad nu vQortaan uit vier leden zal bestaan. Waar nu boven dien een der raadsleden deurwaarder is en deze betrekking onvereenigbaar is met het wethouderschap, zijn maar twee raadsleden tot wethouder be noembaar. Minister Waszink. De minister van Onderwijs, mr. Was zink, die wegens ongesteldheid reeds eenigen tijd zijn functie niet heeft kunnen waarnemen1, wordt te Heerlen verpleegd. Wijziging Provinciale wet. De minister van Binnenlandscbe Za ken heeft aan Ged. Staten der provin- cië om advies gezonden het ontwerp tot wijziging van de Provinciale Wet. Volgens dat ontwerp wordt de zo- merzitting der Staten niet meer steeds op den eersten Dinsdag van Juli geo pend, maar op een door Ged. Staten aan te wijzen Dinsdag. Voor rijksrekening worden verder genomen de kosten van meubileering der tot ontvangst bestemde vertrek ken in de woning van den Commissa ris der Koningin. Voor de provinciale bedrijven worden afzonderlijke begrootingen en rekenin gen van de exploitatie opgemaakt. De provinciale belastingen zullen voor taan evenals rijks- en gemeentebelas ting bij dwangbevel kunnen worden ingevorderd, met recht van parate executie. Gedeputeerden zullen mogen wegne men en verrichten hetgeen in strijd met provinciale verordeningen wordt gesteld of nagelaten, zulks op kosten van de overtreders. Voorts kunnen de Staten aan Gedeputeerden de bevoegd heid overdragen te besluiten tot koo- pen en ruilen van eigendommen en tot het voeren van rechtsgedingen. Leerplichtwet en vaccinatie. Volgens art. 7 sub. 6 van de leer plichtwet zijn de ouders ontslagen van de verplichting hun kind naar school te zenden zoolang de wet verbiedt het op school toe te laten. Van dit art. had P. Br. te Enkhuizen gebruikge maakt. Hij had gemoedsbezwaren zijn dochter Trijntje te laten vaocinee- ren en had aan den eisëh voldaan hiervan vobr1 Febrqari van ieder jaar kennis te geven aan B. en W. De inspecteur van het lager onderwijs te Hoorn, de heer Wester ouwen van Mee tereni, had het kind ambtshalve laten inschrijven bij de bijzondere Christe lijke school te Enkhuizen, omdat hij meende, dat het de bedoeling van den wetgever niet kon geweest zijn op de ze wijze de kinderen van onderwijs verstoken te houden. Hij had boven dien opgemaakt uit de verklaringen van verdachte, dat zijn verweer in hoofdzaak ging tegen de vaccinatie, en dat niet voldoende was gebleken, dat bij gemoedsbezwaren had. Gisteren diende de zaak voor den kantonrechter te Hoorn. Verdachte verklaarde, dat hij vacci natie levensgevaarlijk vond en er in ieder geval bewijzen waren van levens lange lichamelijke ongesteldheid ten gevolge daarvan. De ambtenaar van het O.M. de heer van de Feen de Lille, noemde dit voor den kantonrechter zoowel als voor hemzelf een nieuw geval, dat zich in verhand met de Leerplichtwet die anders zoo streng toeziet op ver zuim van zelfs halve dagen, hier een vader of moeder het willekeurig in de, hand geeft een kind al dan niet naar school te laten gaan, wanneei tenminste telkens voor Februari een verklaring van de reden wordt ver strekt. Hoewel het onlogisch is dat de wet gever deze maas heeft, laten bestaan en de kinderen er onwillekeurig de dupe van worden, omdat de ouders ook niet verplicht zijn tot het laten geven van huisonderwijs, concludeert de ambtenaar, dat de lofwaardige po ging van den inspecteur van het L.O. om het kind ambtshalve in te schrij ven zal falen, omdat aan de wettelijke voorschriften voldaan is. Hij stelt voor verdachte van alle rechtsvervolging te ontslaan, met wel ke conclusie de kantonrechter zich vereenig de. Vee voor Engeland. Het besluit van den Engelschen mi nister van Landbouw, om den invoer van geslacht vee uit de havens van het vasteland te verbieden, is aldus het „Hbld." voor Rotterdam niet zon der beteekenis. De laatste week wer den op het abattoir aldaar 400 varkens 1000 schapen, 1200 magere en 150 vette kalveren voor Engeland geslacht. Het is echter thans het slappe sei zoen. In drukkere tijden worden per week meer dan 1000 varkens, 200 scha pen, 2500 magere en 350 vette kalveren voor Engeland geslacht. Hierbij is niet inbegrepen het vee. dat elders in den omtrek geslacht wordt, en ook niet dat van verder afgelegen export slachterijen, dat over Rotterdam ver scheept wordt. Binnenland. Het Koninklijk bezoek aam da hoofdstad. De Christelijke en de Alg. Typogra fenbond besluiten tot ongewijzigde handhaving van de C. A O. De slotzitting van het Congres voor Inwendige Zending. Buitenland. De Britsche mijneigenaars pogen verdeeldheid te zaaien in de leiding der vakbonden. Het debat over Looarno in den Franschen Senaat. Een verklaring van Péret over den toestand der Fransohe schatkist. Crltiek op Italië op de Int. Arbeida- conferentie. Ook in Dordrecht wordt veel vee voor Engeland geslacht, wegens de he- perkte ruimte op het Rolterdamsche abattoir. Den laatsten tijd was uit En geland reeds eenige malen het verzoek ingekomen om goed toe te zltn op de zoogenaamde haarvarkens (d.wj. - niet-geschrapte varkens), omdat men vreesde dat zij mond- en klauwieef zouden kunnen overbrengen Het toe zicht daarop is alleszins voldoende.. Den laatsten tijd gaan er echter veèé varkens uit België naar Engeland. Een gedeelte daarvan wordt In trai) sito over Rotterdam verscheept; men vermoedt hier, dat de oorzaak der ba- smetting in deee Belgische varkepg g» zocht moet worden. Behalve voor de direct betrokkenen be tee kent ook voor de vaste stoom vaartdiensten, die veel geslacht vee vervoeren, de Engelsche maatregel 'a nadeel. Men hoopt echter dat, tsy Engeland genoodzaakt is veel vleeech in te voeren, de maatregel spoedig op» geheven of althans versacht aal wor» den. De varkens kunnen, daar gepe keld spek, ham en reutel wel Inge» voerd mogen worden, gedeelte!tik op andere wijze verwerkt worden, maaP een voldoende compensatie voor he# verbod van invoer van geslacht vee kan dat toch niet opleveren. Ook voop den uitvoer van schapen die hier te lande weinig aftrek vinden voor de slachterij, is het tijdelijk wegvallen van de Engelsche markt een groote tegenvaller. Uit het Sociale Lev Arbeldereleidere. In de vergadering van het algemeen beetuur van het C. N. V., die Maabdag 10 Mei 1b gehouden, kwam o m, ln b» handeling het rapport van de Commit sie voor samenwerking, betreffend* den ontwikkelingsarbeid en de kade» opleiding. De bedoeling 1b, dat gegeven tullen worden schriftelijke en mondeling# cursussen. Het leerplan sal bevatten: Economie, Sociale Wetgeving, Chri» telijk Sociale beweging; dit laatst* weer gesplitst in theorie en hlstori* met aparte behandeling van de Alg» meen Christelijk Sociale Boaden ea de Vakbeweging. De deelnemers aan de schriftelijke cursussen zullen eens pet maand s» men moeten'komen - verschillend* groepen in diveree centra dee lende ln welke samenkomsten Inlichting#* worden behandeld. Het doel der cursussen is onbezol digde hoofd- en afdeellngsbeetuurder# onzer Christelijk Sociale beweging meer voor hun leidinggevende taak t* bekwamen en reeds ln dienst' zijnde of te benoemen bezoldigde bestuun- ders die kennis bij te brengen, waar door zij, met de meer ^gemeene ken nis, die zij op de door hen zelf te be palen wijze moeten verwerven, zullen kunnen beantwoorden aan die elechen, v elke redelijkerwijze aan dese func tionarissen worden geeteld. Het algemeen bestuur heeft het rap port van de commissie voor samen werking aanvaard Het komt er ech ter np op aan, de uitvoering mogelijk te maken. Een rteklUQefonda, Door het Algemeen bestuur van hel C.N.V. Is ln zijn vergadering van 10 Mei J.l besloten tot de Instelling van een „fonds tot ultkeering bij werksta king sn uitsluiting Het fonds heeft ten doel, gelijk dat ln art. 2 van het regiement omschre ven ls: het'financieel steunen van de bij het tonde aangesloten organisaties, wanneer deze ln een werkstaking ot uitsluiting betrokken itjn De contributie Is vastgseleld op 3 cent per lid per week, terwijl de uit- kswrlM Me 9— *4 W

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1