L VAU ESDIWzp.JeÉersU NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 JUNI 1926 DAG-AGENDA. Woensdag 9 Juni 's avonds 8 uur. Stadsgehoorzaal. Openb. feestverg. van de Chr. Jongelingsvereen. „Prediker 12 la". Spr. Ds. H. Thomas, Zang en muziek. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel". Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagdionst der apotheken wordt van Maandag 31 waargenomen door de apotheek den heer C. B. Duyster Jr., Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. besluit toen geen gevolg gegeven maar bleef men zich behelpen. Inmiddels correspondeerde de heer Verhoog voortdurend met Berlijn over de mogelijke constructie van een wa gen waarin spuit, ladder en slangen wagen waren gecombineerd, om zoo doende de aanschaffing van meerdere spuiten te ontgaan, daar één spuit ge heel afgekeurd en een andere inmid dels voorwaardelijk goedgekeurd was en besloten is, de andere spuiten op den duur allen op te ruimen. Geleerd door elders opgedane erva ringen is de heer Verhoog bij dit pogen uitnemend geslaagd en werd in over leg met de Duitsche technici 'n spuit- ladder- en slangenautomobiel gecon strueerd, van een type zoo als in Nederland nog niet gezien wordt, ter wijl de kosten nog beneden die van den aanvakelijk begeerden ladderwa gen blijven. Dé nieuwe spuit beschikt nu over een uit pijnboom- en essenhout ver vaardigde ladder, die uit 4 stukken van 5 M. lengte bestaat, totaal een stijghoogte van 20 M. De spuit kan zoo noodig met 8 stralen water geven, ge dreven door een Mercedes-Daimler motor van 60 P.K. en beschikt over 700 M. slang, dus nog 100 M. meer dan de eerste spuit. Wat dit type van de reeds in gebruik zijnde onderscheidt is, dat de ladder mechanis c h, dus in 'n minimum van tijd, kan worden afgenomen en opgelaten. Betreft het een minder groo ten brand, dan kan de ladder beves tigd blijven en blijkt hij gedurende den brand wel noodig, dan kan hij, terwijl de spuit op volle capaciteit doorwerkt, worden afgenomen en op een eigen onderstel, dat eveneens op de auto is bevestigd, worden wegereden zoover als maar noodig is. De hoofddeelen zijn. Ie. de ladder, 2e. het oprichtraam, waarin het uitschuif mechanisme ge bouwd is; 3e. het voertuigraam; 4e. bet zwenkraam, dat de as van het voer tuig, alsmede het oprichtingsmecha nisme draagt, hetwelk gelijktijdig ook voor het op- en afnemen van den lad der dient. De noodige veiligheidsinrichtingen 'ontbreken niét'. Op het voertuig zijn ruime kasten voor berging vèn gereedschappen en brandweerbenoodigdheden, als straal- pijpen, hydranten en slangen, aange bracht. Ook zijn er op aangebracht 2 afneembare en rijbare slangenhaspels, waarop 400 M. slang kan worden ge wonden, terwijl nog 300 M. in de kas ten kunnen worden meegevoerd. Zoo noodig kunnen 10 a 11 personen er op plaats vinden. Het geheele voertuig is in roode kleur van een duurzame lakkeering voorzien, de ladder natuurkleurig. De keurige afwerking demonstreert zich o.m. in de wijze waarop ter weers zijden het Leidsche wapen is aange bracht. Deze samenvoeging van spuit en ladder is de eerste welke in Neder land wordt geleverd, door dezelfde fir ma die ook voor de eerste' auto-motor spuit voor de Leidsche brandweer zorgde en wel de Mercedes-Benz Auto mobiel Maatschappij te 's-Gravenhage. Gedurende den eersten tijd zullen wij de nieuwe spuit wel dikwijls een proeftocht zien maken, daar, eenige oefening wel noodig zal zijn om de vijf chauffeurs van de brandweer (waarv. er dag en. nacht een in dienst is) met liet 7 a 8000 K.g, wegende gevaarte vertrouwd te maken. Na de noodige voorbereiding zal een groote, officieele proefneming plaats vinden. Het Ruiterfeest in de Doelenkazerne. Voor een reeds lang tevoren geheel uitverkochte tribune is gisteravond de galaruitvoering gegeven van het ruiter feest m e grootae menage der Doelen kazerne. Onder de aanwezigen werden bij dezt gelegenheid ook tal van officiëele per sonen opgemerkt. Allereerst de leden van het eere-comité, met aan het hoofd oen burgemeester, Jhr. Mr. Dr. N. G (se Grjselaar, die van zijn échtg. ver gezeld- was. Dan de garnizoens-comman- dant, Jhr. W. Roëll, de commandant yan fe fofenterie, Luit-Ko- lonel C. C. de Gelder, de commandant van het Kon. Mil. Invalidenhuis, oud (Luit.-Kolonel J. H. v. Waveren, de prao ses van het Leidsch Studentencorps, J. £^Perda Wierdsma, de heer Chc v Spall, en bestuursleden der s-Oci* iVereeni^ing, de heeren W. v. d.'Laan en N. G. Spaargaren en andere genoo digden. voor de uitvoering van het eerste rrjnummer, een manoeuvre k la Flê ?i m waarbÖ a's gewoonhjk staaa-ie het W ïlhelmus gezongen werd, trad dp fee-ja commissie, bestaande uit de heerea A C. v. Rooié, P. Vermeer, J. F. Vooibri D. Padje, A. J. Jutte, L H. Kriateme/ er. G. F. v. Bovene en J. P. v. u. "We ara voor het front en hield de hoer van Kccie als voorzitter een begroutings speech. Ir het bijzonder verweilOui !e spr. den burgemeester en ien garaiJocns commandant. om vervolgens zjin dank uit te spreken aan den Minister van Oorlo'g voor het gebruik van manegfl en Schermlokaal. Het verheugt de Sa natorium-commissie, te zien. Mat haar streven ook bij de autoriteiten steun vindt. Spr. bracht voorts dank aan Jhr Roëll voor diens medewerking, alsmede aan kapt.-adjudant Singels voor zijn waardevolle adviezen, aan den :najoor- h'oofdinstructeur van Andel, aan den commandant der jde schoolbatterij, den heer A. J. W. de Jong, aan den op* zichter van fortificatiën Harmsen, aan den timmerman van de genie Bink, aan dhr. Lou, stoffeerder, an de heeren Ebbinkt v. "Vliet en Dieben, die tuigen en pluimen afstonden, aan de heeren Planj er, Huurman en Splinter, die even eens kosteloos het materiaal voor de tribune afstonden, aan het bureau Ge raerts-Reuter, dat gratis de verlichting installeerde, aan den heer Arnold, die ae plaatsbespreking regelde, aan de y Oct.-vereen. en de officieren van het 6de Reg. Veldartillerie voor hun mede Werking. Met den wensch, dat allen een ge noeglrjken avond zouden hebben, vep klaarde spr. dezen voor geopend. En daarna werd op een buitengewoon geslaagde wijze het veelzijdige program ma afgewerkt, waarover wq na de ge nerale repetitie van Maandagavond reeds een en ander mededeelden. Te oordeelen naar de verschillende uitingen van de talrijke bezoekers, oven- trof deze feestavond alle verwachtingen Het was dan ook werkelijk zeer moo'v het een zoowel als het ander. Waren enkele nummers nog wat uitgebreid, het geheel werci zoo vlot en vrijwel smet teloos afgewérkt, dat de tijd omvloog en het laatste nummer nog even gretig werd ontvangen als het eerste. Het was moeilijk te zeggen, wat meel bewondering wekte, het keurige rijden van d£ officieren die aan de manoeuvre a lh flêche, Russische Post, en vooral het carousselrijden en de eerste rijles deelnamen, de prachtige toeren van den heer CArré als cow-boy met zqn mes gezel. de springnummers zoowel met paarden als in de voltige door de gym nasten. En dan de verbluffende pree taties van den heer Carré als dresseur niet te vergeten. De clowns waren ook goed op dreef en zorgden uitstekend voor Me gewensch te afwisseling, daarin geëvenaard dooi de geestige „Bremer Stadsmuzikanten\ die mede de lachspieren geducht lieten werken. Het tableau vivant aan het slot was ten volle een gala-tableau en bijzondei geschikt dezen mooien avond een groot schen indruk te doen achterlaten. Na het glansvol optreden van den lieer Carré werd even gepauseerd om hem bij monde van den heer v. Rooie hulde te brengen, die hem als aanden ken aan dit feest en aan zijn diensttijd een fraai portret' aanbood. Den heer Vlieland werd als organisa tor der beide muziekgezelschappen ,,Üi pheus" en „Sappho" een krans aange boden. Morgen, Vrijdagavond, zal nog eer. extra-uitvoering worden gegeven om do teleurgestelde aanvragers alsnog in do gelegenheid të stellen het feest bij te wonen. Tot bestuurslid van de afd. Lei den van bet Ned. Genootschap tot Ze delijke verbetering van gevangenen is in de vacature, ontstaan door bet over lijden van Mr. P. M. Trapman, be noemd Men-, de wed. P. M. Trapman Hetterschy. Tot bestuurslid van het district Leiden van de Ver. Pro Juventuto is in de vacature van wijlen Mr. P. AI. Trapman benoemd Mevr. de Wed. P. M. TrapmanHetterschy. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD. De ioclit naar Velseu. Gisteren beeft de Koninklijke Fami lie een bezoek gebracht aan de nieuwe sluis te IJmuiden en het Hoogovenbe- drijf te Velsen. Énkele minuten over éénen de hofstoet had te één uur het Kon. -Pa leis verlaten en zich langs den kortsten weg naar de De Ruijterkade begeven kwam de Koninklijke familie aan op steiger A, even voorbij het Oostelijk viaduct, waar de Havenstoomboot- dienst gemeerd lag, welke het hooge gezelschap aan boord zou nemen. Het schip was in een. drijvenden lusthof herschapen. Op het achterdek was een behaaglijk Paviljoen ingericht. Dek cn verschansing gingen schuil onder den kleurenbrand van Perzische tapijten, terwijl coniferen hier en daar n fris- schen, groenen kieurnoot vormden. Begeleid door den Burgemeester, den heer W. de Vlugt, schreed H. M. de Koningin over den vlag-versierJcn steiger naar het vaartuig; de Prinses liep vroolijk lachend naast Prins Hen drik als verheugd oni het vooruitzicht van den tocht. Op den Havenstoombootdicnst no. 5 werden de vorstelijke personen ver welkomd door den havenmeester, len heer W. N. v. d. Poll, die hen naar het achterdek geleidde. Onderwijl werd vóór op het schip de koninklijke Stan daard geheschen. Voorafgegaan door een boot der 4msterdamsehe Haven politie werd daarop onmiddellijk ver trokken. De vorstelijke personen kozen spoe dig plaats aan de verschansing van het vaartuig waar zij volop konden ge nieten van den levendigen aanblik. welken het IJ met zijn versierde sche pen opleverde .Langs de De Ruyterka- de volgde een groot aantal nieuwsgie rigen nog geruimen tijd den tocht. Iets verder op het IJ wachtte de Ko ninklijke familie een aardige verras sing. Men weet, dat zich op het oogen- blik in de haven bevinden do Zwcea- sche pantserschepen Mannligheten en Tapperheten; het eerste ligt aan de boeien vóór het Koloniaal Etablisse ment, het laatste voor den steiger der Holland-Amerika lijn. Toen de Havcn- stoombootdienst met de Koninklijke familie aan boord, het Westelijk via duct voorbijvoer dreunde van de Mannligheten het eerste saluutschot, gevolgd door een losbranding van de Tapperheten. De oorlogsbodems gaven nu om de beurt een saluutschot af waar van de donder over IJ en stacl voort rolde. De geheele bemanning der schepen met de Etats Major aan het hoofd stond langs de verschansing opgesteld De Zweedsche Jantjes ontblootten bij het voorbijvaren der Kon. familie het hoofd en zwaaiden met de witte mut sen driemaal ten saluut, waarna zij met de muts in de hand van den ge- strekten arm bleven staan. De kapel van de Mannligheten bracht tijdens het voorbijvaren bovendien het Wil helmus ten gehoore. Even voorbij het tweede Zweedsche schip lag ter rech terzijde Hr. Ms. Pantserschip „Gelder land" gemeerd, dat zich mede in de- saluutschoten mengde. Ook hier stond de bemanning langs de reeling opge steld; tijdens het voorbijvaren voerde de scheepskapel eveneens het Wilhel mus uit. Het Koninklijk vaartuig 'passeerde dan nog een sloep van het opleidings schip Pollux; de jongens hieven de riemen op ten groet en brachten drie maal het montere „hoe zee" uit. Bij de Hembrug stond een groot aan tal toeschouwers het voorbijvaren van den stoet gade te slaan en ook hooger- op langs het kanaal stonden hier en daar groepjes nieuwsgierigen vooral kinderen, die met vlaggen en wimpels zwaaiden. Omstreeks drie uur werd Velsen gepasseerd, dat geheel naai den kanaalkant scheen uitgeloopcn. De Koninklijke salonboot voer voorhij onder hartelijke toejuichingen der be volking. Naar de nieuwe sluis. Toen de hooge bezoekers te IJmui den arriveerden, begon de regen in stroomen neer te vallen. H. M. de Koningin sloeg een witten regenmantel over haar bois de rose mantelcostuum, terwijl ook de Prinses haar licht blauw mantelcostuum daar mee schutte. Maar toen deerde de re gen de Vorstelijke personen ook niets meer. De Vorstelijke familie werd ontvan gen door den hoofdingenieur den lieer Hengers, die zijn mede-ingenieurs, de heeren Joseplius Jitta Mulder en Vol- ker voorstelde. De hooge bezoekers werden aller eerst naar de Directiekeet geleid, waai de werkzaamheden aan de hand van teekeningen en plattegronden werden toegelicht en waar men tegelijkertijd een aardig gezicht had over den 15 M. diepen, ontzaglijken werkput, waarin de fundamenten voor het binnenhoofd worden gelegd. Hier daverde het gazucht van den arbeid! In het midden1 rees de 80 M. iiooge beton-storttoren, waarin wagen tjes met cementspecie worden opgehe- schen. Zij gieten hare inhoud op be paalde hoogten in trechters, waaruit de vloeibare massa dan langs gootiei- dingen overal te gewenschter plaatse op het werk wordt wordt gebracht. De stoomhlokken dreven met nijdige sia- gen de hetonpalen jn den grond; de luchtdrukhamer, waarmede de pa'.en- koppen weer worden schoongemaakt om goede verbindingen te kunnen ma ken, knetteren als mitrailleurs. Dé regen stroomde nog altijd neer, maar de Koninklijke familie begaf zic.il naar beneden in den werkput om .den arbeid van nabij te kunnen vol gen. Lakschoenen, jacquet en hooge hoed vormden niet bepaald een prac- tische uitrusting qm onder deze weers omstandigheden een dergelijk werk te bezoeken, maar waar de Landsvrouwe voorging...... De orstiii wilde ook de deurkas, waar eens de groote sluisdeur-uit een stuk zal worden nahr binnen, gereden en welke geheel in zijn gewapende ijzer constructie stond opgesteld, be zichtigen. Daar was niet op gerekend, er lag geen vlonder, maar geen nood; zoowel de Koningin als Prinses Juliana klauterden geholpen door cle heeren Reugers en de Vlugt over alle hinder palen 'heen. Op den terugweg was reeds een noodweg gelegd, zoodat deze vergemakkelijkt was. Ten zeerste voldaan over hun ver- moeietiden, maar hoogst interessaiuen tocht, namen de Hooge Bezoekers van de toegewijde werkers aan dit werk, dat Holland's roem in den vreemde opnieuw zal schragen, aisclieid. Zij hebben dit blijk van Vorstelijke belang stelling ten volle verdiend. Naar het Hoogovenbediijf. De Kon. salonboot schutte clan dooi de kleine sluis om daarna op, te varen naar de haven van het Hoogovenbe- drijf te Velsen. welk bednjt met groote - belangstelling in oogenschouw werd genomen. De Vorstelijke Personen gingen van het Hoogovenbedrijf per auto naar Velsen, waar Zij weder aan boord gui- gen. In plaats van te zes, was men eerst te zeven uur in de stad terug, onder herhaalde saluutschot-en der oorlogsschepen. De slechte wegen in de Haarlemmer meer. Over de plannen om het wegen- vraagstuk in den Haarlemmermeer polder tot oplossing te brengen, kan de Tele gr. meedeelen, dat hier en daar wel onderhoudswerken woeden uitgevoerd, maar verder valt maar weinig waar te nemen, dat op een ra dicale verbetering wijst van de hoofd wegen, die voor de veiligheid van het verkeer gevaar opleveren. Deze wegen maken zoowel voor hen die uit Haarlem en Amsterdam als voor hen, die uit de richting Leiden de Haarlemmermeer binnenkomen, den tocht steeds moelijker en onaan genamer en als er niet spoedig krach tige maatregelen worden genomen om den onhoudbaren toestand op te hef fen. is het wel te voorz;en, dat deze overigens zoo mooie, welvarende pol der, vooral ook voor de vreemdelingen veel van zijn aantrekkelijkheid zal gaan verliezen. Er zijn op kleine schaal reeds ver schillende proeven genomen tot ver breeding en beharding van sommige wegen, waarvan wel als een van de meest goed geslaagde genoemd kan worden het asphalteeren van een ge deelte van den IJweg van den Ring dijk bij Halfweg tot aan den Spaarn- wouderweg. Aan de uitvoering van het plan tot verbreeding van den Kruisweg in de richting naar Heem stede, waarvoor cle Kruisvaart eenige malen werd uitgediept, ter verkrijging van de gewenschte grondlaag, schijnt in den laatsten tijd niet meer zoo hard gewerkt te worden, dan aanvankelijk. Dit is wel jammer, want de stukgere den hoofdwegen verkeeren in zoo'n toestand, dat verbetering niet mag uit blijven en RECLAME. TENNESSCHOENEN. 24/27 I 0,88 28/30 f 1,04 31/34 11,20 35/40 1 1,34 41/46 1 1,39. BUITENLAND. DE ACHTSTE INTERN. ARBEIBS- CONFERENTIE. De achturige werkdag. De algemeen e beschouwingen over 'het jaarrapport van den directeur van het intern, arbeidsbureau, Albertt Tho mas, werden gisteren op de achtste internationale arbeidsconferentie ten einde gebracht. De regeeringsgedelegeerden hebben weinig neiging getoond, £en antwoord" te geven op de categorische vragen der arbeidersvertegenwoordigers over een spoedige ratificatie der achturen conventie. Alleen de regeeringen van België, Duitschland, Engeland en Frankrijk antwoordden en onder dezen was de Britsche regeeringsvertegen- wcordiger nog geheel negatief, ciaar hij' verklaarde, dat de Britsche regee ring in verband met de stakingen in Engeland nog geen tijd had gevonden, zich een definitief oordeel te vormen. Desniettemin was Albert Thomas in zijn groote jaarlijksche rede over den vooruitgang der'sociale wetgeving beslist optimistisch. Hij twijfelde niet aan de ratificatie door Engeland, clat immers zelt het initiatief cot cle Lon- denscbe conferentie genomen had, en daarna geheel voldaan was. Volgens Thomas is de ratificatie der achturen-conferentie door de voor naamste mogendheden slechts e.en kwestie van tijd. Alleen de normale duur der parlementaire ratificatie-pe riode scheidt ons nog van dit oogen- blik. Thomas besprak in zijn rede ook bet denkbeeld van mgr. Nolens tot benoe ming eener commissie om de ïuridi- sche onklaarheden uit de statuien der internationale arbeidsorganisatie te be studeeren en verbeteringen voor te stellen. Thomas erkende', dat zulk een weifc zijn groote nut zou hebben. Hij twijfel de alleen, ot practische gevolgen er uit zouden, kunnen voortvloeien met het oog op den langzamen gang der ratificaties. NIUWE POOLSCHE PRESIDENT Warschau vlagi. De stad Warschau prijkt sinds Dins dagavond 'in vlaggentooi wegens cle verkiezing van Moscicki tot president der republiek. Evenals de bevolking neemt ook de Poolsche pers de verkiezing van Moscicki ka,lm op. De organen der linksche partijen bevatten kalme sym pathie-betuigingen; de reclitsché Dia den toonen zich gereserveerd.. Be a.s. beëediging. Moscicki zal Vrijdagmiddag in het oude koninklijke slot te Warschau den eed op de grondwet afleggen. De plechtigheid geschiedt in de groote ontvangstvaal van het slot. Het diplomatieke corps, de pers en vertegenwoordigers van de bevolking zullen daarbij vertegenwoordigd z'ijn. Terstond na de aflegging van den gezag uit de handen van Kataj, den eed zal de nieuwe president het staats- maarschalk van 'den Landdag, over nemen- De nieuwe president zal niet m het kasteel Belvedere, doch in het oude koninklijke kasteel zijn intrek nemen, waar ook een woning voor Pilsoedski wordt gereed gemaakt. Het kabinet Bartel zal terstond zijn ontslag indienen, onmiddellijk daar op zal het nieuwe kabinet worden ge vormd. Naar verluidt wil Bartel in het nieuwe ministerie slechts minister van spoorwegen blijven, hoewel Pilsoedski den wensch heeft te kennen gegeven dat Bartel ook minister-president zal bin ven. Wellicht zal ook het ministerie van buitenlandsche zaken door een ande ren candiclaat worden bezeL Als zoodamg wordt graaf Adam Tarnowski genoemd, die vroeger ge zant van OostenrijkHongarije m Bul garije is geweest. In dat geval zal graat Skrynski vermoedelijk gezant te Londen worden. UIT DE FRANSCHE KAMER. De interpellatie over de staking bij Renault. De Fransche Kamer heeft gisteren de interpellatie over ,de staking bij de fabrieken van Renault besoroken. Du rafner verklaarde, dat de d'rectie van cle fabrieken zcW. 'klieden neett teruggenomen en beloofd heeft, an deren terug te nemen, zoodra de om standigheden dit mogelijk maken en zonder acht te slaan op overwegingen van syndicaten ot politikken aard. De minister voegde eraan toe, dat hij' bij de Kamer een wetsontwerp over verplichte arbitrage in geval van sta king heeft ingediend. De Kamer nam vervolgens met 390 tegen 150 stemmen een motie aan, om tot de orde van den dag over te gaan, welke motie door liet kabinet was ge accepteerd. DS VOORBEREIDENDE ONTWAPE NINGSCONFERENTIE Be reserve valf buiten de ontwapening De militaire sub-commissie der ont- wapeningscomm'ssie heeft besloten, dat voor beperking van bewapening alleen in aanmerking komt de direct mobiliseerbare weermacht. Hieruit volgt, dat de beperking niet van toe passing is op de reserveweermacht. Dit voorstel werd aangenomen met één stem tegen van Duitschland en enkele onthoudingen. Door deze defi nitie is Frankrijk in een bevoonetmie positie ten opzichte van Duitschland dat geen reservetroepen heeft. Volgens een ander bericht werd de Fransche stelling door Italië, Japan en de Kleine Entente gesteund, ter wijl Duitschland, Engeland èn cle Ver. Staten zien oninielden. DE FRANSCHE FINANCIEELS CRISIS. De missie der experts. •De door de regeering enoemde commissie van experts in zake het financieele herstel is gistermiddag in het ministerie van Financiën bijeen- gekSmen. Haar taak is niet beperkt tot het beantwoorden van een vragenlijst maar is in zekeren zin aangegeven eerstens m groote lijnen cloor het gepubh- ceerde communiqué van de regeering en ten tweede wat den tijd Detrefc,. door de belofte van den premier Briand, nog voor het eincle van deze maand cle nieuwe financieele ontwer pen bij de Kamer te zullen indienen. De commissie zal clus voornamelijk de practische verwezenlijking te bepa len nebben van het openen van speci ale rekeningen bij de oanque de b ran ee, welkë ten doel hebben de repa-, trieering cler Fransche kapitaien, die in het buitenlanci zijn gevormd, te be gunstigen en zal voorts cle fiscale li mieten moeten vaststellen, zoowel per categorie van belastingbetalers als wat den aard der belastingen beireft. De behandeling van de financieele ontwerpen zal nieuwen strijd in de Kamer geven, maar het laa, zich op het oogenblik aanzien, dat de nieu we, d.w.z. d: r.cht che me~rcf_rhekf zien, aitbans vcorioopig, op hec iinan- cieele probleem zal consoiideeren. De commissie van experts zal in den eerstvolgenden ,ijcl e ken middag op het ministerie van Financiën bijeen komen. De minister van Financiën, Féret, zou hedenmiddag voor de finan cieel e commissie van de Kamer komen om op de door deze commissie opge stelde vragenlijst te antwoorden. Be werkloosheid in Engeland. Het aantal ingeschreven werkloo- zen bedroeg op 24 Mei 1.597,799 ot 15,044 minder dan een week geleden, maar 411,17b meer dan een^ jaar ge leden. Bovendien hebben 307,000 aan spraak gemaakt op steun, omdat zij! wegens den stilstand in de kolenmjj; nen buiten werk zijn. Tegen het Vlaamsch. De gemeenteraad van de gedeelte lijk verwaaEchte Brurrische voor stad Elsene heeft een door het libe rale lid Sasserath ingediende motie aangenomen, waarbij; het college van B. en W,. verzocht 'wordt, geen reke ning te houden met de jongste circu laire van minister Huysmaus, waanni wordt bepaald, dat de onderwijstaal ni de lagere school de moedertaai van het kmd moet zijn. Te Elsene, evenals in de meeste an-; dere Brusselsche voorsteden en in.de hoofdstad, zijn sedert den oorlog; ai de Vlaamsche klassen afgeschaft. KORTE BERICHTEN. De Franschen bezetten het ge heele geblied der Bem 'Zeroeai. Te Berlijn is een Duitsoh- Deensch scheidsgerechttractaat getee- kend. Het Engelsche Lagerhuis heeft de continueering van den staat van nood goedgekeurd. De Amerikaansohe Kamer heeft de schuldregeling met Frankrijk goed gekeurd. In de Belgische Kamer zijn giste ren de aangekondigde wetsontwerpen tot wijziging van de belastingen inge diend. De minister van Einanciën stel de de stichting van een amortisatie fonds voor ter beperking der bank- emissies en der vlottende schuld. Ver der deed hij mededeelingen omtrent den aard der nieuwe belastingen. Chamberlain verklaarde in het Lagerhuis, dat de Britsch-i'urksche onderhandelingen inzake Mossoei een bevredigend verloop hebben. De Zweedsche regeering heeft haar ontslag ingediend. Onder voorzitterschap vain dr. Nansen is Dinsdag te Oslo een con ferentie gehouden over samenwerking tusschen Noorwegen en Rusland bij de exploitatie van Noordelijk Siberië. Een expeditie zal volgend 'jaar tot dat doei naar Siberië vertrekken. In Frankrijk zijn 2.850.000 bui tenlandsche arbeiders werkzaam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2