NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 31 MEI 1926 DAG-AGENDA. Dinsdag 1 Juni, 's middags half vijf. Breestraat 119: Alg. Verg. v. d. Ver. „De Leidsche Buitenschool". Dinsdag 1 Juni, 's avonds, „Zomer- zorg", Stationsweg, Uityoering van de Haarlemsche Orkestvereniging. Oegsigeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondag dienst der apotheken wordt van Maan lag 31 waargenomen door de apotheek •«•an den heer C. B. Duyster Jr., Nieuwe Fijn 18, Telef. 523. Die negativiteit komt derhalve bij het heffen van de inkomstenbelasting ~niet als zoodanig tot uiting, aangezien over het jaar van verlies zelve uiteraard niets anders geschiedt dan het achter wege laten vait een aanslag, onver schillig hoe groot het negatieve bedrag is. Voor de gegrondheid van dit be swaar valt inderdaad veel te zeggen. Bij het tot stand komen van de wet op de inkomstenbelasting is het indertijd afgewezen met een beroep op de om standigheid, dat de belanghebbende dan toch over het laatstverloopen jaar een winst heeft gemaakt en dat het feit dat hij deel daarvan kan besteden tot kapitaalvorming (namelijk tot het inhalen van^ijn vroeger verlies) toch geen reden kan zijn tot verlaging van .belasting. Uit een oogpunt van logica is dit ar gument juist. Doch beschouwt men de zaak meer van de zijde van de belas tingplichtigen, dan valt toch niet te ontkennen, dat degene die een bron van inkomen bezit welke hem een sterk wisselende opbrengst, en zelfs nu en dan een negatieve opbrengst bezorgt, zijn levenswijze zal instellen op een ge middeld inkomen waarbij hij ook de negatieve jaren terdege in aanmerking neemt. Deze laatste beschouwing nu moet aanmerkelijk in kracht- winnen in de tegenwoordige tijden, nu slechte jarcr. veel minder dan vroeger tot de uitzon deringen zijn gaan behooren, terw'jl daarenboven de hoogte der héla tin gen de vorming van kapitaal bemoei lijkt. Onder die omstandigheden weegt de onmogelijkheid van compensatie èn voor den enkeling èn voor d3 maa1" schappij dubbel zwaar. De minister vindt mitsdien aanleiding, het tot stand komen te bevorderen van een wetswijziging, die het compenseren van negatieve resultaten met positieve mogelijk zal maken. Wat den vorm van de wetsvoor- dracht aangaat, wijst hij er op, dat bij het kiezen daarvan zooveel mogelijk is gestreefd naar eenvoud. De meest juiste wijze van handelen zou zijn, het verminderen van het belastbaar inJLo- men (bepaald naar de artt. 4 tot en met 19 der wet) met negatieve inko mens over vorige jaren. Doch een dergelijke constructie ver dient uit practisch oogpunt geen aau- beveling, reeds omdat zij gepaard zou moeten gaan met wijziging van nog andere wetsbepalingen (zoo artikel 32, laatste lid, artikel 95, artikel 99). Het is daarom beter, de regeling onder te brengen in artikel 17, dat reeds gewijd is aan de compensatie van winsten en verliezen uit een zelfde jaar. Onbeperkte compensatie wenscht de minister niet voor te stellen. Zij schijnt hem theoretisch niet geboden, aange zien de samenhang tusschen twee in komens over ver van elkaar gelegen jaren toch wel al te zeer zoek is. Prac tisch acht hij onbeperkte compensatie bezwaarlijk, wegens de moeilijkheid om de negatieve resultaten over een niet dichtbijgelegen jaar op behoorlij ke wijze vast te stellen. De terugwerkende kracht, die bij art. II aan de voorgestelde regeling wordt toegekend, zal tot gevolg hebben, dat die regeling voor het eerst toepassing zal vinden bij het vaststellen van de aanslagen voor het belastingjaar 1926/ 1927. Immers zij maakt het mogelijk, dat verliezen die bij het vaststellen van het belastbaar inkomen voor het belastingjaar 1925/26 niet op den voet van hot bestaande art. 17 met de op brengst van andere bronnen konden worden verrekend, alsnog bij het vast stellen van het belastbaar inkomen voor het belastingjaar 1926/27, c.q. 1927/28 voor verrekening in aanmer king komen. Een raming van het bedrag, waar mede de opbrengst der belasting door de wetswijziging zal verminderen, kan niet worden verstrekt. Veilig mag worden aangenomen, dat het verlies voor de schatkist niet groot zal zijn, mede doordat van de nieuwe regeling ook eenige daling van het bedrag der kwade posten kan worden verwacht. Artikel I luidt: Aan artikel 17 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 wordt een tweede lid toegevoegd, lui dende: Indien en voor zoover verrekening van een verlies volgens het eerste lid niet mogelijk is, heeft die verrekening plaats bij de vaststelling van het inko men voor het volgend belastingjaar en indien en voor zoover zij ook dan niet kan plaats vinden, bij de vaststelling van het inkomen in het daarop volgen de belastingjaar. Artikel II: Deze wet wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Mei 1925. Het Vaderlaiidsch Verbond. De algemeene ledenvergadering van het Vaderlandsch Verbond, gisteren te Utrecht gehouden, heeft aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om de vereeniging te ontbinden met n- jtang van d*n dag, waarop in tarnen- RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten.75 ct. Bij Apoth. en Drogisten werking met ruim 100 uitgetreden le- den van het Verbond van Aetualist.cn groep de Jong een nieuwe vereeniging zal worden gesticht. Een commissie werd- benoemd voor de vereffening van zaken. De constitueer en de vergadering van de nieuwe vereeniging zal vermoede lijk op Zaterdag 12 Juni a.s. te .Ara- sterdam worden gehouden. BUITENLAND. PILSOEDKI's PROGRAM. De Poolsche Mussolini. De Poolsche rechtsche afgevaardig den, die zich gedurende den laatsten tijd in Posen ophielden, zijn Zaterdag avond ter hij woning der Nationale Vergadering naar Warschau vertrok ken, met den Senaatspresident aan 't hoofd. Bij aankomst te Warschau heeft laatstgenoemde aan den waarne- menden staatspresident, Rataj een be zoek gebracht. De Senaatspresident verklaarde, een candidatuur niet te zullen aanvaarden. Maarschalk Pils^pedski heeft tegen over persvertegenwoordigers nieuwe verklaringen ten aanzien zijner candi datuur afgelegd. - Hij verklaarde, de gebeurtenissen, in Polen voor een symptoom van de alge meene parlementaire crisis in Europa te houden. Als tekenmiddel beschouwt hij de vorming eener sterke en verant woordelijke regeering, die in staat zal zijn, onafhankelijk van de partijen be sluiten té nemen. Zooals de toestand thans is. moet ieder minister bijzonder bekwaam zijn in parlementaire intriges, die hem zoo veel tijd nemen, dat voor zijn eigen lijke werkzaamheden vrijwel geen tijd overblijft. Pilsoedski sprak zich vervolgens uit tegen de onverantwoordelijkheid der afgevaardigden, tegen de protectie door de partijen en tegen de coterieën en betoogde zelfs, dat het parlement op de vorming der regeering in het ge heel geen invloed behoort te hebben Indien de staatspresdent zich in de keuze zijner ministers mocht vergis sen, aldus Pilsoedski, dan is een der gelijke fout gemakkelijk te herstellen. Dit is evenwel niet het geval, indien men telkens eerst de partijen coterie en moet consulteeren en tegenover hen verplichtingen 'moet aangaan. Ik koester de hoop, zoo vervolgde de maarschalk, dat Senaat en Landdag, om een nieuwe en moeilijker crisis te vermijden, den juist en weg zullen we ten te vinden. Zou men niet meenen, dat hier Mus solini aan het woord is in plaats van „partijgenoot" Pilsoedski. sociaalde mocraat? Sirijd tegen de corruptie. Zaterdagavond ooi vijf uur zijn de vertegenwoordigers der rechter- en linker partijen door den minister-pre sident, Batel, op een thee ontvangen Daarbij was ook Pilsoedski tegen woordig, die zijn standpunt ten aan zien der presidentsverkiezing ontwik kelde. Hij verklaarde, dat de diepste oor zaak van den huidigen staat van za ken in Polen de corruptie en het onge straft blijven der misbruiken is. Per soonlijke verzoeken en klachten, aldus Pilsoedski, verpesten de atmosfeer. De 'democratische vrijheden worden zoo danig misbruikt, dat men de democra tie zou gaan haten, wat ik hijzonder smartelijk zou gevoelen, daar ik een overtuigd'democraat ben. Partijbelan gen overheerschen al leg en verbitteren het leven der staatshoofden. Toen ik den laatsten keer een be zoek bracht in het Belvédère-paleis aan den voormaligen staatspresident. Wo.jciechowski, en hem op zijn klach ten antwoordde, dat hij zich tegen de partijen moest verzetten, zeide hij mij, dat hij zulks beproefd had, maar dat hem dit onmogelijk was gebleken. Ik had het in mijn macht, te ver hinderen, dat het parlement zou bij eenkomen, maar ik geef u mijn woord, dat gij vrij, zonder iederen dwang, he slissen kunt Ik maak er u echter op merkzaam op, dat het parlement in heel het land gehaat is. Belast daarom den toekomstigen staatspresident, die boven de partij en moet staan, en die het geheelê volk moet vertegenwoordigen, niet met ver plichtingen. Anders zou ik mij niet kunnen verzetten tegen de opvatting, die zich tegen dit parlement richt. Het parlement moet minder jfriVile ges bezitten: daarentegen zij, die de regeeringszaken behartigen, des te meer. Gij kunt met mijn candidatuur doen wat gij wilt. Het kan mij niet schelen hoeveel stemimen ik krijg. Ik oefen geen pressie op de verkiezing uit. Beproeft echter niet een candidaat uit de partijen te stellen, want ik vrees, dat dan na de verkiezing van den president alles bij het oude zal blijven. Het parlement moet gedurende eeni- gen tijd zijn arbeid staken, opdat de president de mogelijkheid hehhe, een nieuw kabinet te vormen, waarvoor hij later aan het parlement verant woording schuldig is. Mijn urogram luidt: Strijd tegen de corruptie. Overlegt het en bespeekt het onder uit Pilsoedski's redevoering duurde on geveer drie kwartier, waarna hij een -conferentie met- den minister-presi dent had.. DE FRANSCKS FINANCIEELE CRISIS. Regeeringsmaatregelen. In een officieele mededeeüng om trent de Zaterdag gehouden vergade ring van den Franschen Ministerraad wordt gezegd, dat de regeering het haar plicht heeft geacht al haar in spanning op het herstel van den franc te richten. Zij heeft Péret's keuze van de des kundigen' in de financieele commissie goedgekeurd. Deze zullen tot taak hebben toe te zien op de wisselmarkt en alles aan te raden wat nuttig is voor de bescherming van den franc. De regeering weigert verzwaring der belastingen te overwegen, die zij niet vereenigbaar acht met de nood zakelijkheid om het vertrouwen aan de spaarders terug te geven. Zij zal zoo spoedig mogelijk de grenzen be palen van de lasten, per categorie van belastingplichtigen en aan het parlement een ontwerp, betreffende die limiet van de bankhilj»ttenuitgif- te voorleggen en zij overweegt de ope ning bij de bank van Frankrijk van een speciale rekening, waarop de ka pitalen, die in buitenlandsch geld zijn belegd en door Franschen buiten Frankrijk zijn gevormd zullen worden gestort. De ministerraad verwerpt op het oogenblik alle fiscale nieuwigheden en theoretische controversen, die het open bare krediet kunnen verontrusten. DE STRIJD IN MAROKKO. Afcd el Krim te Taza. Abd-el-Krim heeft zich gistermor gen te Taza formeel onderworpen aan generaal Boichut, den opperbevelheb ber van het Fr arische leger in Marok ko. Deze onderwerping heeft plaats ge had zonder eenige ceremonie. De Riff-leider zal als gewoon krijgs gevangene behandeld worden. Hij is onder bewaking gesteld van kolonei Huot, den commandant van het Taza- district, en zal in die stad blijven, tot dat over zijn toekomst is heslist. In het manifest dat de resident-gene raai Steeg tot de stammen heeft ge richt, verklaarde hij o.a. dat over het lot van Abd-el-Krim zal worden be slist door Moeley Joessef, den sultan van Marokko. Dit is strikt in overeen stemming met "de wettelijke bepalin gen, daar Abd-el-Krim in opstand is tegpn den sultan, die, hoewel hij on der het protectoraat van Frankrijk staat, souvereiniteit uitoefent over ge heel Marokko. Naar „Excelsior" meldt zou er sprake van zijn Abd-el-Krim naar Corsica te verbannen. Maar het. "ou mogelijk zijn, dat hij vergunning vroeg om zich in het. Zuiden van Frankrijk te vestigen. De pacificatie van Marokko. De leider der Fransclie vredesdele- gatie te Oedjda, generaal Simon is naar Marokko teruggekeerd, teneinde in samenwerking met de Spaansche autoriteiten de situatie te onderzoe ken, die in het Rifgebied geschapen is. Zijn eerste streven zal zijn maatre gelen te treffen voor de pacificatie der stammen, daar het program van actie, dat verleden jaar te Madrid tusschen de Fransche en .Spaansche regeeringen werd vastgesteld, thans voltooid is. De resident-generaal van Marokko, Steeg, heeft gisteren Zaoranyot, een van de voornaamste centra der Beni Zeroeal bezocht, wara zich vele on derdeden van dezen stam aan hem hebben onderworpen. Ongeveer 10.000 stamleden hebben hem daar begroet. Nog dienizelfden morgen onderwierp zich ongeveer de helft van hen. Dit be teek ent een groote stap naar de vol ledige pacificatie van de Fransche zo ne. Steeg's activiteit is, naar thans be kend wordt, van groote beteekenis ge weest in. de politieke campagne onder de Marokkaansche stammen geduren de de laatste twee maanden. Brefonscke humor. Van de vele Engelsohen die gedu rende het reisseizoen de schilderachti ge Bretonsche kerken als curiosa af- joopen, vroeg er een den eenvoudigen dorpspastoor naar de beteekenis van een- aantal zilveren muisjes, die rond om een madonnabeeld waren opge hangen. Ja ziet u, zei de pastoor, indertijd werd de streek geteisterd door een muizenplaag. De bewoners kwamen toen in precessie aan de H. Maagd hun nood klagen en later om O. L. Vrouw te bedanken voor haar bijstand, brach ten zij Haar die zilveren muisjes. Yes, yes, zei de Engelschman, ik begrijp, zoo iets noemt men ex-voto's. Maar gelooft u werkelijk dat de Ma donna een streek kan behoeden van een plaag? Nou, antwoordde de oolijke pas toor, als ik er 'zoo heel zeker van was, had ik er al lang een zilver Engelsch- mannetje hijgehangen. Een vloekverbod in Italië. De Italiaansche Katholieke afge vaardigde Mecarini heeft tot den mi nister van justitie het verzoek gericht, in het nieuwe wetboek van strafrecht een artikel op te nemen, waarin het vloeken strafbaar wordt gesteld, daar het vloeken een ernstige zonde is, een bewijs van slechte opvoeding, een be- leediging van het gevoel der geloovi- gen en een aanslag op de schoonheid van de Italiaansche taal. In haar schriftelijk antwoord heeft de Italiaansche regeering medegedeeld dat zij overtuigd is van de noodzake lijkheid van de bestrijding van 't vloe ken. In het nieuwe wetboek van straf recht zal dientengevolge het vloeken als misdrijf worden beschouwd. Een nieuw kabinet in Zweden. De Zweedsche kabinetscrisis heeft zich than* ontwikkel^ dat men met stelligheid kan aannemen, dat het sociaal-democratische kabinet Sandler Dinsdag zal aftreden. Voorts neemt men aan, dat het nieu we kabinet gevormd zal worden door den leider der vrijzinnige volkspartij, Elkmann. Cycloon in Britsch-Indië. Door een cycloon, welke dezer 'la gen de kust van Arakan (Burma) ve- teisterd heeft, is enorme schade aan- bericht. De cycloon ging vergezeM van een vloedgolf, welke een groot ge bied overstroomde, en vele dorpen ver woestte. Er zijn honderden slachtoffers; som mige berichten spreken zelfs van 1200 dooden, doch de juiste cijfers zijn nog niet bekend. Er is slechts zeer weinig vee overgebleven, en het getroffen ge bied is zoo goed als verstoken van voe dingsmiddelen. Russische toestanden. Dertig zwervende kinderen te Mos kou (er zijn duizenden) hebben dezer dagen twee bandieten een pakje, dat 50000 roebel bevatte, afhandig weter. te maken, welk bedrag deze roovers juist aan een kassier der staatsspii'i- tustrust hadden ontfutseld. De kinderen waren aan het „kope ken-gooien" op het trottoir naast het gebrouw van de trust, toen twee met revolvers gewapende individuen, van wie één een pakje droeg, rlé deur uit renden. Zij werden op den voet ge volgd door den kassier, die zoo luide als hij kon riep: „Politie! Dieven!" De leider van de bende „Bezprizor- ni" (ook de verwaarloosde kinderen zijn georganiseerd) gaf het sein en zet te met zijn volgelingen de bandieten na. Toen de roovers merkten, dat zij op de-hielen werden gezeten, keerden zij zich om en losten een vijftal scho ten op den kassier en de kinderen, van wie echteé, wonder hoven wonder, geen enkele werd getroffen. Toen zij daarop in de verte eenige politiebeambten ontwaarden, sloegen de bandieten een zijstraat in doch de agenten hadden hen reeds, opgemerkt, en gingen aan de jacht deelnemen. Dit was te veel voor de achtervolg den. Zij lieten him pakje vallen, waar in zich de buit van 50.000 roebel bleek te bevinden, doch slaagden er zelf in, door een wirwar van stegen te -ont komen. Ter belooning werd den kinderen aangeboden gratis opneming in een op voedingsgestichf. Allen weigerden echter; zij verkozen blijkbaar de vrij heid boven de goede opvoeding van 't gesticht. KORTE BERICHTEN Volgens „Excelsior" bedraagt het aantal ondersteuninggenietende werk- loóizen in Frankrijk slechts 409. Zou er nog een tweede zoo welva rend land bestaan? De Boedapester politie heeft ont- dekt; dat daar gevestigde Chineezen die in bier- en koffiehuizen snuiste rijen verkoopen, handelaren in vrou wen zijn Duizend Chineezen zullen over de grens worden gebracht. In het district Warwichshire is een aantal stakende mijnwerkers weer aan het werk gegaan. De Duitsche Volkspartij neemt niet deel aan het referendum over de schadeloosstelling aan de vorsten. Te Parijs is men van meening, dat een debat over de financieele kwes tie niet vermeden kan worden. Briand zal daarbij in de gelegenheid zijn een nieuwe meerderheid te zqekefi. Woe Pei Foe heeft een aanval op de troepen van Kanton ondernomen. Hadges heeft een nieuw voorstel: behoud der loon en doch zeven en een half uur-werkdag gedaan, om tot op lossing van het mijnconflict te komen. Uit Genève wordt gemeld, dat de Braziliaansche gedelegeerde Mellon Franco de verzekering gegeven heeft, dat Brazilië geen gebruik zal maken van het recht tot veto. Het toetreden van Duitschland tot den volkenbond in de plenumziting van September a.s. is dus verzekerd. UIT DE OMGEVING. ZOETERWOUDE. De heer Onderwater, behooren de tot de R.K.-partrj, heeft zijne be noeming- als van den gemeenteraad aan wenomen. Eea eigenaardige vondst had een bewoner in het Westeinde alhier. Een zak gemerkt Dolphijn, en gevuld iwl eetketel, koffiekan, 2 blauw gestreepte boezeroenen, gebreide borstrok, een "paar zwarte kousen en zwart lederen pantoffels, een en ander gelijkende op een inventaris van een zwerver, lag in den berm van de weg langs de water kant. Aan een ongeval denkende, werd door de politie de sloot afgedregd, even wel zonder resultaat. De politie wenscht gaarne nadere in lichtingen omtrent dit eigenaardig ge val. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Theo dorus Anthomus, zoon van Th. M. van Schie en D. Compeer. Cornells, zoon van J. Hofma en L. van der Plas. Jacn- ba, dochter van J. van Duüvenbode en J. Ouwehand. Simon, zoon van S. Ak- bink en T. Durieux. Martina, dochtéi van P. van der Bent en A. Zuüderdufin, 'Jij3berli zoon van P. van der Plas en L. Ouwehand. Marijtje dochter van A. Houwaart en M. van der Vli3. Teuna Alida, dochter van C. Kufit en C. B. Driebergen. Jacob, zoon van P. val. der Mark en E. van Duijn. Getrouwd: Pieter van Duüvenbode en Wilhelmina Bernhardine Gamerschag. Arie Hus en Arentje van der Plas. Wil iem van der Plas en Marijtje van Rhijn Cornelia Zwanenburg en Klazina van. Duj'n. Overleden: Comelis van der Plas, 90 -aa>- wedr. van J. Hoek. Dirkia Ouwe Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. P. P. de Bruin Pzn., om vergun ning tot het oprichten van een be waarplaats voor 3000 Liter petroleum in het perceel Lage Rijndijk No. 140, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. No. 736; b. R. L Kallenberg, om vergunning tot het uitbreiden van de banketbak kerij in het percee.l Hansenstraat No. 91, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie K. No. 3882. Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 12den Juni e k des voormiddags te half elf uren op bet Raadshuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren te gen dgze verzoeken in te brengen, ter wijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 29 Mei 1926. N C. DE G1JSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris hand en 1,1. van Houten, Dirk Mepvogel 62 .jaar, echtg. van C. de Vreugd. Aart Johan van Walsem, 64 jaar, eentg. van E. H. G. van Everdingen. BOSKOOP. Alhier is opgericht een algemeene vereeniging voor werkloosheidsverze kering. Up de eerstvolgende vergade ring op Woensdag 2 Juni zal een be stuur gekozen worden. Door den heer KI. v. Nes alhier, is aan Burgemeester en Wethouders vergunning^ gevraagdtot het plaatsen van een ruwoliemotor van 25 tot 30 P. K. in het perceel aan den Laag- Boskoopschen wag. Burgerlijke stand. Ondertrouwd; J. v. Kempen en.J. M. Schiedam. N. Groeneveld en W. E. Vergragt. Geboren: Willem, zoon van D. v. (L Heerik en J. Kant. Antlonius Jacobus Maria, zoon van J. v. Lent en C. P. v. d. Woude. Cornelis, zoon van B. Halbesma en C. Osseweijer. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Alida Cornelia, dochter van A. D. Dol' en J. G. Griekspoor. Johannes Gjjsbertus, V. van J. G. van Kenswoude en M. Von- hoff. Ondertrouwd: Klaas Baas, 27 jaar en Johanna Smit, 24 jaar. Adrianua Hendrikus de Vlieger, 31 jaar enMi ria Gerarda Adriana Mesman, 25 jaar. Nicolaas den Rooijen, 32 jaar en Mai- retje Kabout, 27 jaar. Getrouwd: Ckjrnelis Jan van Vliet, 29 jaar en Jannigje Schoenmakers, 23 jaar. Petrus Adrianus van der Reep, 25 jaar en Johanna Bax, 23 jaar. Wil lem van Breen, 35 jaar en Jannetje van Groningmen, gó jaar. Roelof Cor nells van Nieuwkoop, 26 jaar en Ma ria Ejjken, 26 jaar. Overleden: Pieter van der Sar, 73 jaar, gehuwd met M. Vellekoop. NOORDWIJK BINNEN. Met het bitumeeren van den weg Katwiik-Noordwijk vordert men lang zamerhand. Vanaf den Driesprong in de Klei tot aan de woning van den heer Parlevliet heeft men een groote bocht uitgeschakeld en men is daar door een weiland een weg gaan aan leggen. Nu komt men echter tot de ontdek king ,dat dit gedeelte zeer moeilijk is te bitumeeren. Zoodra de zware wals over dit gedeelte komt, zakt dit weg gedeelte naar alle kanten wpg. Het is een zware taak om dit gedeelte naat behooren in orde te krijgen. Ter hoogte van het wissel buigt da weg zich rechts door eenige bollen landen heen in de richting .NoordwijK waardoor de drie gevaarlijke bochten worden uitgeschakeld. De tram wordt ook hier verlegd en loopt evenwijdig met den nieuwen bitumenweg, waardoor zij dan in een rechte lijn het dors Noordwijk binnen rijdt. Toen gistermiddag ora ongeveer 4 uur het paard van den heer v. H, naar Leiden zou vervoerd worden, werd het dier op den Heiligen-Geestweg on wel. Nadat het nog eenige malen gepoogd had op de pooten te blijven staan, zak te het in elkaar en bleef op de plaats dood. Voor den eigenaar een schadepdBt. In verband met het drukke auto verkeer heeft men van gemeentewege op de hoeken der verschillende stra ten, waar veel autoverkeer plaats heeft, op de straatsteenen witte strepen doen aanbrengen, welke aanduiden op welk gedeelte men moet rijden. Dit voorkomt natuurlijk de anders zoo veel voorkomende aanrijdingen dool het nemen van te kleine bochten. RIJNSBURG. Met het mooie weer wordt da aanvoer met den dag grooter. En ook de prijzen zijn, gerekend den aan voer, goeo te noemen. Met de tulpen is het afgeloopen. Pioenen zijn even goedkooper, varieeren van f 34,50. Anjers van 3060 cent, naar gelang soort, Papavers 33,70, Pyrethrums even goedkooper, van 4090 ont vooi goede kwaliteit, Asters 3060 ont, Da mas f 34,50, per 100 bos. LEIDERDORP. Vastgesteld is door de ingelanden van den Haaspolder de rekening 1925 met als ontvangst pp f 1629,091/Sj in_

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2