NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 MEI 1926 DAG-AGENDA. Zondag 30 Mei, 's morgens tien en 9 aovnds half zeven, „Jeroël", Middel' 3tegracht 3, Samenkomst. Spreker de heer v. d. Horat. Dinsdag 1 Juni, 's middags half vijf, Breestraat 119: Alg. Verg. v. d. Ver. „De Leidsche Buitenschool". Dinsdag 1 Juni, 's avonds, „Zomer- zorg", Stationsweg, Uitvoering van de Haarlemsche Orke9tvereeniging. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. A.s. Zondag 30 Mei zal de dienst worden waargenomen door Dr. Hoven? Grève, Kors, Muyzert, Rassers, v. Voorthu^zen. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 31 waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster Jr., Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. Het minimum is f 0,25 per drie maan- (den. En de cursus is gratis. 'A.s. Woensdagavond 8 uur wordt de vergadering en de cursus weer ge houden in het catechisatielokaal van Ds. Bouwman, Hooigracht 99. Ongevallen. Heidenmorgen overkwam den 29-ja rigen L. A. terwijl hij aan de Haven kade oip het terrein van den houthan del der fa. Fontein aan den arbeid iwas, een ernstig ongeval. Hij kreeg bi] het verplaatsen van hout n.l. eenige zware balken op het linkerheen, waar- hij de enkel hrak. Na door Dr. Delbaere ter plaatse te zijn verbonden, wend hij ter behande ling overgebracht naar het Acad. Zie kenhuis. Op den Ouden Singel, ter hoogte van de Lakenhal, ontstond vanmor gen om 9 uur een ver keeps complica tie, doordat eenige vrachtauto's, resp. van de fa. v. d. Meer, en Vlasveld, el kaar niet konden passeeren. Terwijl een der auto's achteruitreed geraakte de 25-jarige J. J. L. van de Middelste gracht, die in de nabijheid stond, be kneld tusschen het voertuig en een boom. De man scheen inwendige kneu zingen te hebben bekomen en klaagde over pijn in de rechterdij. Dr. Kroonen- berg, die hem per auto van den E.H.D. naar het St. Elisabethsgesticht over bracht, achtte zijn toestand niet ern stig. De heer P. F. R. uit Amsterdam, geraakte gisteren op de brug aan de Haags che Schouw met het voorwiel van zijn motor bekneld in een tram rail. Hij viel en had daarbij het onge luk aat de glazen van zijn stofbril braken en de scherven ervan hem bo ven de oogen in het hoofd drongen. In het Acad. Ziekenhuis alhier werd hem geneeskundige hulp verleend. Op de Breestraat, tegenover het postkantoor werd gisteravond half elf een man aangetroffen die bewusteloos op het trottoir lag. Toen hij bijkwam bleek het de 32-jarige schoenmaker Z. uit Venlo te zijn, die te woet naar hier iwas gekomen om werk te zoeken, en nu door oververmoeidheid in elkaar was gezakt. Per auto van den Eersten Hulpdienst naar het politiebureau ge bracht. werd hem daar voeding en nachtverblijf verstrekt. Geheel opge monterd kon hij vanmorgen de reis voortzetten. In de Morschstraat schrok gister morgen een koe van een handwagen die langs den weg'stond. Het beestje liep achteruit en pardoes in de win keletalage van Mej. H. ten koste na tuurlijk van de glasruit, die op derge lijke proefnemingen niet was bere kend. De heer D. alhier had. zijn fiets neergezet voor een woning in de Re- gentesselaan. Toen hij even later terug kwam, was ze verdwenen. De landbouwer D. H. K. is gis- -teren op de veemarkt een lam kwijtge- Taakt. De comm. van Politie vraagt inlichtingen. Op de Hoogewoerd is gisteren de heer D. H. uit Utrecht met zijn Het linker spatbord werd geheel ver luxe auto aangereden door de tram. nield, waartoe zich de schade dan ook beperkte, daar de autobestuurder door op het trottoir te gaan rijden, er ger wist te voorkomen. Volgens hem lag de schuld bij! den trambestuurder. De vrachtwagen van den heer (W>. F. is gisteren op den Stationsweg aangereden door de auto van N. H.., doordat de laatste bij het uithalen slipte op de rails. Schade f 15. BINNENLAND. Mr. J. Ankerman. Het oud-lid der Tweede Kamer, mr J. Ankermau, die, zooals is medege deeld, den laatsten tijd ernstig onge steld is, is naar het buitenland ver trokken om daar hetstel van gezond heid te zoeken. Incident in de Tweede Kamer. Na de behandeling der kwestie van de schadeloosstelling aan de Naarder kweekers, kwamen gisteren nog ver schillende conclusies in de Tweede Kanier aan de orde. Op een gegeven oogenblik werd er van de publieke tribunie door iemand geroepen: „Stop, Ik beschuldig den mi nister van Koloniën van valschheid in geschrifte. Door de schurkenstreken van Koloniën ben ik geruïneerd. U heeft het afgehamerd. Ik heb het ge hoord! Zij hebben mij geruïneerd." Deze uitroepen veroorzaakten nog al eenige consternatie. De blikken van alle Kamerleden richtten zich naar de RECLAME. L. VAN ESCH Wzn., DoÉersteeg 5. He eren zolen en hakken f 1.95 Dames id. id. 1.50 Binnen één dag gereed. publieke tribune en naar den roeper, die van de tribune werd verwijderd. Het bleek te zijn de heer W .F. K. Pijper, Indisch accountant, wiens adres echter op het oogenblik, dat hij deze uitroepen slaaagte, nog aan de orde moest komen. In dit adres be klaagt hij zich over de hem in Ned.- In-dië opgelegde aanslag in de Oor- logswinstbelasting en zijn idaarop ge volgde gijzeling. De betrokken Kamercommissie con cludeerde om ten aanzien van dit adres over te gaan tot de orde van den dag. Toen deze conclusie eenige oogen, blikken later aan de orde kwam, werd door niemand het woord gevraagd, zoodat de conclusie z. h. s. werd aan genomen. Hoe het automatische blokstelsel werkt. Dezer dagen deelden wij mede, dat op het baanvak Gouda—Oudewater binnenkort een zelfwerkend blokstel sel als proef in werking zal worden gesteld Daaromtrent kunnen wij thans nog het volgende mededeelen: Een zelfwerkende blokseinpaal wordt, ter onderscheiding van een door personeel bedienden bloksein paal, aangeduid door een V (Voorwaar delijke Vergunning tot Voorbijrijden) in wit op de aan den seinpaal aange brachte rechthoekige zwarte kast en door den seinarm, welke naar het vrije uiteinde verbreed uitloopt en aan dit einde rond is afgesneden. De arm van den bijbehoorenden zelfwerkenden voorseinpaaf is op dezelfde wijze ver breed, doch aan het einde recht afge sneden. De zelfwerkende blokseinpalen en voorseinpalen toonen in den normalen stand „veilig", in welk geval een elec- trischen stroomloop is gesloten door de spoorstaven van het baanvak, dat door den betrokken blokseinpaal met voorseinpaarbeveiligd wordt en waar door de armen dezer seinpalen in den stand „veilig" gehouden worden. Indien, doordat het baanvak bezet is of door andere oorzaken (b.v. spoor staafbreuk), de stroomloop verbroken is, wordt het sein „onveilig" aan den blokseinpaal onderscheidenlijk „lang zaam rijden" aan den voorseinjaal ge toond. Aan het zelfwerkenden blokseinpaal verandert het sein „veilig" reeds in „onveilig", zoodra de locomotief den seinpaal is voorbijgereden. Tegelijker tijd verandert het sein „veilig" aan den voorseinpaal in „langzaam rijden Nabij een zelfwerkenden bloksein paal is een telefoon aanwezig, onder gebracht in een telefoonkasjje of post, gemerkt T, waardoor verbinding kan worden verkregen met de ter weerszij den gelegen stations of onbewaakte blokposten. Deze telefonen zijn van goot belaag en onmisbaar bij het zelfwerkend biok stelsel, daar bij elke storing in de sei nen, deze het eenige middel zijn, waardoor het treinpersoneel te weten kan komen hoe het te handelen heeft om den trein veilig op zijn bestem ming te brengen. Veeriien crisiswetten ingetrokken. De Tweede Kamer heeft zich gister vereenigd met het wetsontwerp tot in trekking vap de navolgende veertien oorlogscrisiswetten: 1. Dc wet van 4 Sept. 1914, houden de bepalingen, strekkende om rechters de gelegenheid te geven dadelijk uit winning te voorkomen naar aanlei ding van geldelijke moeilijkheden ten gevolge van de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden. 2. De wet van 11 Juni 1915, tot toela ting in de tegenwoordige buitenge- wo ne omstandigheden van voorloopi- ge hechtenis wegens het in art. 45 der wet van 23 Mei 1899 eerst omschreven misdrijf. 3. De wet van 29 Juli 1916 tot verien ging en herstel van de in de Merken- wet genoemde termijnen. 4. De distributiewet 1916. 5. De schepenvorderingswet 1917; ge lijk deze nader is gewijzigd. 6. De wet van 22 Februari 1917, tot vaststelling in de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden van de bepalingen in het belang van een meer afdoende beteugeling van den smok kelhandel. 7. De wet van 1 September 1917, hou dende bijzondere maatregelen ten aan zien van het goederenverkeer met het buitenland, gelijk deze wet nader is gewijzigd. 8. De wet van 12 Juni 1918 tot vast stelling van bepalingen in het belaag van den omloop van 's rijks munten. 9. De wet van 23 Februari 1918, hou dende bepalingen, betreffende het slachten van paarden, runderen, scha pen en varkens, gelijk deze wet nader is gewijzigd. 10. De wet van 20 April 1918, betref fende nadere uitbreiding van den Landstorm. 11. De scheurwet. 12. De Crisisenquètewet 1918, gelijk deze wet nader is gewijzigd. 13. De wet van 7 December 1918 to. verzekering van de dienstvaardigheid van de spoorwgen, waarop uitsluiten! met beperkte snelh id wordt vervoerd in de buitengewone omstandigheden 14. De werkloosheidverzekerings- noodwet 1919. Volledige prothese voor TandteclinicL Het Tweede Kamerlid Oud heeft den minister van Arbeid gevraagd of deze thans kan mededeelen, hoeveel bewij zen, bedoeld bij het laatste lid van art. 3 der wet van 24 Juni 1876, zooals dit artikel is gewijzigd bij de wet van 29 Juni 1925, in het geheel zijn verleend. Hoeveel van deze bewijzen, vraagt voorts de heer Oud, zijn verleend krach tens beroep bp den minister van Ar beid? Hoeveel van laatstgTemelde be wijzen zijn verleend vóór 8 Maart 1926, en hoeveel sedert dien datum? Welke van die gevallen, genoemd in den brief van de Ned. Maatschappij tot bevordering van de Tandheelkun de van 16 April 1926 zijn beslist vóór 8 Maart '26 en welke sedert dien datum? Het gezantschap bij den Paus. Naar aanleiding der terugroeping van den Nederlandschen gezant bij het Vaticaan heeft het Episcopaat van Nederland, naar de roomsche pers meedeelt, aan den Paus een schrijven gericht van den volgenden inhoud: De aartsbisschop van Utrecht en de Suffragaan bisschoppen betreuren het ten zeerste, dat onze Koningin genood zaakt is geweest, tegen haar bedoe ling, haar gezant bij den heiligen stoel terug te roepen, wegens een po litieke stemming tengevolge van den haat van sommige andersdenkenden tegen den katholieken godsdienst. Daarom opdat de verhoudingen met onze niet-katholieke medeburgers niet nog slechter worden en de kerk daardoor geen schade lijde, wagen wij het uw heiligheid, die zich nog kort geleden jegens de katholieken van Ne derland zoo welwillend toonde, met aandrang te verzoeken, dat zij zich als nog ge waardige haar gezant, den in ternuntius, bij ons te houden. Opheffing van scholen. Ged. Staten van Friesland hebben de hesluiten van den gemeenteraad van Gaasterland tot opheffing der openbare lagere scholen te Nyemiraum en Sondel goedgekeurd. Benzine-motorwagens. Gisteren is op de Ceintuurbaan te Rotterdam een proefrit gehouden met een bij de Fabrieken v. Meubelen en Spoorwagens van Allan en Co. aldaar gebouwd benzine-motorrijtuig voor de Ned, Spoorwegen. Dit rijtuig, dat van een eenvoudig en klein type is, heeft een benzine motor van 77 paardenkracht en biedt plaats voor 70 personen. Het kan zoo wel van voor- als achterbal con be stuurd worden. De Ned. Spoorwegen, die dezen wagen bij 'wijze van proef hebben laten vervaardigen, zullen het rijtuig, dat bij den proeftocht goed voldaan heeft, in dienst stellen op de lijn Zwolle—Apeldoorn—Arnhem, waar nu reeds eenige motorrijtuigen van een zwaarder type in dienst zijn. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Voortgezet wordt de behandeling yan de Luchtvaartwet, die na kort de bat z. h. st. wordt aangenomen. Met 49 tegen 29 stemmen wordt be sloten, het ontwerp-handelsverdrag met Duitschland niet zooals de voorz. had voorgesteld a.s. Dinsdag in de af- deelingen te onderzoeken, maar het voorloopig van de lijst af te voeren. Bij het wetsontwerp tot intrekking van verschillende crisiswetten keuren de heeren VAN VOORST TOT VOORST R.-K.) en EBELS (V.D.) het af, dat het verbod van uitvoer van be ter en kaas zonder rijksmerk in den vorm van een crisiswet gehandhaafd wordt. Wel is-met dit verbod een ex portbelang gediend, doch de vorm fs verkeerd. Minister KAN beschouwt deze wet, dateerend van 1913, niet als crisiswet. Zoo spoedig mogelijk zal spreker zich inzake intrekking beraden. Zonder hoofdelijke stemming wordt het ontwerp aangenomen. Inzake de mobilisatie-scha devergoeding aan kweekers te Naarden deelt Minister LAMBOOY mee, dat volgens het rijkslandbouw proefstation de inundatie' aan de gron den geen schade deed. Recht op vergoeding hebben de kwe^ kers niet. Ook is geen billijkheidsmo- tief voor uitkeering van f 230.000. ge lijk de Kamercommissie concludeert. Spreker waarschuwt tegen consequen ties. De heer DUYS (S D.) acht de kwes tie een blamage voor ons land. Er moet recht gedaan worden. De kwestie duurt al zeven jaar. De minister be grijpt van de positie der kweekers niets. Er wordt een dubbele moiaal toegepast. Zelfs is met vervalschte cij fers gewerkt. De heer OUD (V.D.) wennscht dat «ie minister de Kamer zoo volledig moge lijk inlicht omtrent de beschuldiging van den heer Duys en die inlichtingen niet terughoudt op grond van een mis plaatst gevoel van ridderlijkho'1 te genover zijn ambtsvoorganger Het is waar, dat de minister i^rmeei aan het advies der commissie niet ge bonden is, maar niemand heeft ge dacht dat de minister, na het eenste n mig advies van de commissie, zdu te ruggaan na'ar zijn vroegere advi ce heer DE WILDE (A.-R.j verde digt de conclusie der commissie op andere gronden dan de heer Duys, die beter had gedaan dit deel van zijn be toog achterwege te laten, dat anachro nistisch was. Maar ook de minister was anachronistisch door zijn betoog, dat men alleen den weg van recht, niet dien van de billijkheid mocht betrach ten tegen deze kweekers. Dat had mi nister Alting von Geusau moeten zeg gen. Maar dat standpunt heeft de r»- geering destijds niet ingenomen, maar een arbitragecommissie toegezegd. De menschen hebben ge-laan wat zij konden. Hun kan niets ten laste wor den gelegd. Dat hebben :le deskundi gen ook uitgemaakt. Derhalve moet aan die menschen de schade worden vergoed. Daar behoeven geen breeds redevoeringen over te worden opgezet Wanneer die commissie zegt. er is cau saal verband, dan is het zoo. De Ka mer kan geen ander standpunt inne men dan dat de schade moet worden vergoed op den grondslag van het rap port der deskundigencommissie. De zaak is hoogst eenvoudig. De heer J. J. C. VAN DIJK (A.-R.) kan zich niet onthouden in te gaan op 1 verschillende opmerkingen en' aantij gingen van den heer Duys tegen den vroegeren minister van oorlog cn een van diens ambtenaren. De tegenwoor dige minister van oorlog behoeft ten deze niet op te treden als „redder van drenkelingen" zooals de heer Duys het noemde. Spr. ontslaat hem van die verplichting. Spr. heeft als minister het votum der Kamer niet gesaboteerd en niet getracht aan iets te ontkomen, maar alleen getracht het licht te bekomen dat noodig was om een juiste oplos sing van dit vraagstuk te vinden. Ook is niet juist, dat de minister net zoo lang een commissie wilde benoemd hebben totdat de kweekers in het on gelijk zouden zijn gesteld. De heer Dr.De Visser (C.-H.) zegt dat de heer Duys hier pertinent heeft uitgesproken dat er cijfers aan het de partement van oorlog zijn verdonke remaand. De minister is aan zijn waar digheid van zijn departement ver plicht daarop een pertinent antwoord te geven. De MINISTER verzoekt den voorzit ter, mede in verband met deze. laatste woorden, hem in de gelegenheid te stellen d e hier te berde gebrachte argumenten nog epns te toetsen en daarover later zijn meening te zeggen. De verdere behandeling wordt geschorst en nadat enkel conclu.v zijn vastgesteld, de vergadering ge sloten. BUITENLAND. BE FINANCIEELE CRISIS IN BELGIë. Bezuinigingsmaatregelen. Er heeft gisteren een Belgische ka binetsraad plaats gehad, die van 2 u. 's middags tot half acht 's avonds ge duurd heeft. De ministers Franqui en Houtart hebben de beteekenis en de draag kracht der financieel© voorstellen uit een-gezet, welke vervolgens door den raad bekrachtigd zijn en ter ondertee- kendng aan den Koning zullen worden voorgelegd. De tekst zal definitief op gesteld werden in den ministerraad van Maandag onder voorzitterschap des Konings. De voorstellen komen op het volgen de neer: alle openbare werken, waar van de uitvoering nog niet is goedge keurd, zullen worden opgeschort; voor reeds aanbestede werken zullen de verschillende departementen binnen een maand een rapport sturen aan den minister van financiën; geen en kele subsidie zal nog worden uitge keerd zonder toestemming van het comité der schatkist; ambtenaren welke,deze bepaling niet in acht ne men zullen onmiddellijk worden ont slagen; de verschillende departemen ten zullen binnen acht dagen voorstel len indienen voor afvloeiing van tijde lijke beambten; de diensten der ma rine zullen gereorganiseerd worden met het doel van bezuiniging; het hoofdbestuur en de administratieve diensten "der landsverdediging zullen ingekrompen worden om dezelfde re- enen; binnen een maand zulleh hon derd staatscommissarissen voor oor logsschade ontslagen worden,, terwijl andere maatregelen overwogen wor den ter liquidatie van de diensten van het gewezen departement van econo mische zaken. De regeering zal bij de Kamer aan dringen op bespoediging bij de behan deling der wetten tot inkrimping van het personeel der rechtbanken, de mi litaire inbegrepen. Het aantal gehou wen, door administraties betrokken, zal zooveel mogelijk worden vermin derd. Voor stabilisatie van franken en lire. De Brusselsche „Soir" weet te mel den, dat op.verzoek der Fransch© re geering. de Belgische ministers Hou tart en Francqud en een derde Belgi sche gedelegeerde, vermoedelijk de bankier Cattier, zich binnenkort naar Parijs zullen bege-ven om er met Ra- oul Péret, deri Franschen minister van financiën, de mogelijkheid van een Fransoh-Belgisch-Itaiiaansche actie voor stabilisatie van frank en lire te bespreken. GROOTE BRAND TE PARIJS. Automobielfabriek in de asch gelegd. Een Havas-telegram uit Billancourt meldt dat gistermiddag een hevige brand is uitgebroken in de fabrieken van Renault, waar -na een sluiting gedurende een week, juist het werk hervat was. De brand zou zijn uitge broken in het benzine-depot, en ook de bandenafdeeling vatte bijna terstond vuur. In weinige minuten was bijna de geheel© fabriek verwoest. Te onge veer •vijf uur was men den brand meester.^ De procureur van de republiek be gaf zich onmiddellijk naar het ter rein van. den brand; de magistraat schonk veel aandacht aan de meening dat kwaadwilligheid in het spel zou zijn. Een nader telegram uit Billancourt meldt, dat de oorzaak van den brand moet worden gezocht in kortsluiting en niet in kwaadwilligheid. Enkele ar beiders hebben zware brandwonden opgeloopen. KRIM's ONDERWERPING. De „philanthroop." Het blijkt, dat Abd el Krim zich na de Oedjda-conferentie op zijn verdwij- nen van het Rif-tooneel heeft voor bereid. Kort geleden beeft hij' zijn Euro- peesche relaties in de mijn industrie en diegenen, met wie hij' andere en min der" onschuldige relaties onderhield, geschreven. Terwijl hij aan ieder zijn dank be tuigt voor de hulp, den Riffi bewe zen, zegt hij' te weten, dat geen an dere dan philanthropische motieven hen hebben gedreven, terwijl de rela ties slechts door wederkeerige achting, waren gevestigd. Wanneer deze brieven de eenige do cumenten waren, welke bestonden, dan zouden zij aan hun doel beantwoorden. Ongelukkigerwijze hebben eenige der hierbij betrokken personen zich in hun brieven onvoorzichtig uitgelaten, waar door Krim's „bewijzen van goed ge drag" weinig overtuigend 'worden. Een militaire beweging in Portugal. Een militaire beweging is gisteren in het Noorden en het Zuiden van Porlu- gal ingezet. Twee divisies nemen er aan deel. De regeering rekent er op dene be weging gemakkelijk meester te wor den. Een nader bericht meldt,' dat het de achtste divisie is, welke in opstand is gekomen. De te Oporta gelegerde divisie en nog eenige kleinere Tegerafdeelingen hebben zich bij de beweging aangeslo ten. Zij' willen naar de hpofdstad op- marchéeren. Het land blijft kalm. De verbinding tusschen de hoofd stad en het binnenland is tengevolge van den militairen opstand verbroken. De commandant der muiters hééft een oproep tot de bevolking gericht. De regeernig hoopt echter den op stand te kunnen onderdrukken. Italiaansche voortvarendheid. De hooge commissaris Cas c-lli heeft' een contract gesloten voor den bouw van een geheele stad van 20.000 hui zen om nel' weningprobleem te Na pels op te lossen. Met den bouw zal onmiddellijk begonnen worden. KORTE BERICHTEN. Aan de besprekingen over de Gnéksche schuld aan Engeland neemt ook Venizelos deel. -T- Nederlahd aanvaardt 'de uitnoo- diging tot deelneming aan de 1 Sept. te Geiiève beginnende conferentie over de Amerikaansche reserves voor de toetreding der Ver. Staten tot het In ternationale Gerechtshof. Koning Hakon van Noorwegen' is door een bulldog gebeten. Te Hammersmith heeft labour bijj een tusschentijdsche verkiezing een ze- tel op de conservatieven veroverd. Een order van president Coo- lidge, waarbij de drankwet-ambtenaren' d£r afzonderlijke staten van Amerika tot bondsambtenaar worden "verklaard heeft in heel Amerika beroering ge- wekt. Het Russische dorp Kotelnitsj (gouvem. Wjatka) is door brand ver nield. 7000 menschen zijtn dakloos. UIT DE OMGEVING. 8ASSENHEIM. Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer ge- .meente op Vrijdagavond half acht. Voorzitter; ae neer J. Gouverneur, burgemeester. Aanwezig: alle leden, behalve (met kennisgeving) de heer van der Voet. De Voorzitter opent de vergadering, daarna worden na enkele opmerkingen van de heeren van der Geest, van Zon neveld, van Rijn, Krorn en Verkley, de notulen goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, w.o. missiven v, Ged. Staten, inhoudende goedkeuring van genomen raadsbesluiten; voorts een schrijven van den directeur-generaal der Posterijen, naar aanleiding van een des betreffend verzoek, dat alleen des Za terdagsavonds, en dan gedurende de zo mermaanden een avondbestelling voor de Klinkenberg en de Postbrug zal in gesteld worden. Hierna heeft plaats de benoeming van een lid van den Raad van Commissaris sen der V. V. Electriciteitsbedrijf Hille- gom, Lisse, Sassenheim, wegens perio dieke aftreding van den beer J. M. J. L. A. Speelman. De heer Speelman stelt voor, dat nu ook eens een Chr* Hist, lid van den raad in deze commissie zal zitting nemen. De heer van Breda vindt het heele- maal niet noodig, dat ook bij een der gelijke benoem ng de politiek mee spreekt; er is geen enk.de reden, dat de heer Speelman door een Cbr. Hist, lid zou vervangen worden. Laat de toe stand blijven, zooals die thans is. De voorzitter heeft waardeering yoor het door den beer van Breda gespro kene en merkt op, dat de heer Speel man als lid van den raad van Commis sarissen zoo neutraal is als de eleo- triciteit zelve. Met 9 van de io stemmen (i op den beer van Breda), wordt de beer Speel man herkozen; deze neemt de benoeming aan. De balans, verlies- en winstrekening der Woningoouwvereeniging „Vooruit gang" wordt nu na een enkele vraas van den heer van Breda, goedgekeurd. Bq punt a: verslag der gemeentebe drijven met balansen, verlies- en winst- reKeningen, n.l. van het gasbedrnf, bet waterbedrijf- en het Grond- en Woning bedrijf, merkt de Voorzitter op, dat het thans voor de eerste maal is, dat een gedrukt overzicht van de gemeente bedrnven aan de leden is thuisgezon- den. Dit is te danken aan de thans be staande Centrale Boekhouding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2