NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 28 MEI 1926 De heer DE VRIES (A.-R.) vraagt den Minister bij verbeterde toepassing van de arbeidswet rekening te houden met de werktijden in ziekenhuizen en krankzinnigengestichten. Hij dringt er op aan eerst overleg te plegen met de vereeniging van krankzinnigenge stichten. De heer WITTERT VAN HOOGLAND (R.-K.) was het niet met alle maatre gelen van het kabinet-Colijn eens, maar hij verwachtte -er een krachtige politiek van, die niet altijd synoniem is met een reactionaire politiek. Tot de plannen van het vorige kabinet be hoorde ook de invoering der Ziektewet Inmiddels heeft dit kabinet het plan nog niet uitgevoerd. In plaats dat min. Slotemaker de Bruine zich gehaast heeft uit te voeren wat het Eerste Ka merlid prof. Slotemaker de Bruine zoo krachtig bepleit had, spreekt de re- geeringsverklaring van unificatie .der sociale verzekering, waarmee min. Talma zich zoolang zonder resultaat heeft bezig gehouden. Gaan we nu nog eens denzelfden lijdensweg bewande len? Spr. noodigt den minister uit spoed te betrachten met de invoering van de Ziektewet. Het antwoord van Minister SLOTE MAKER DE BRUINE culmineerd in deze uitspraak: Men kan veel gemak kelijker een theorie opzetten dan wets artikelen op het papier brengen. Hij gevoelt voor medezeggenschap en bedrijfsorganisatie, maar voor wet telijke regelingen is de tijd nog niet rijp. Wat betreft de Ziektewet blijft de Minister optimistisch gestemd. Z.i. be hoeft de gewenschte unificatie niet tot langdurig uitstel te leiden. Inzake de verlaging van de 3xpit»i- tatiekosten van arbeiderswoningen wil hij een onderzoek instellen. Tiaar het is een moeilijk vraagstuk De op ruiming en vervanging van krotwonin gen zal zooveel mogelijk worden be vorderd. HOE ANDEREN ONS ZIEN. „Ik keil een land", schrijft dr. Wil helm Mautner in de „Frankfurter Zei- tung", „dat op economisch gebied sinds eeuwen onder de vooraanstaande rijken moet worden gerekend en dat .deze positie niet in de laatste plaats dan'kj aan zijn internationaa; verkeer. De eerste handelsstad van dit rijk be looft een der gróótste financieele cen tra van het vasteland te worden. En desniettegenstaande liggen tusschen middernacht en ochtend, do spoorweg stations van dat land, dat Holland heet, benzaam en verlaten. Wie het niet geloovea wil, bladere in de OftiCieele Keiogids der Neder- Iandsche Spoorwegen, waaaii.de m ue - straieu onzer Huusche steden druk ge vent worde, en hij zal zien dat geen trein later dan één uur na middernacht zijn e.ndstation .bereikt en geen. trein vroeger dan zes uur 's ochiciids van he: hoofdstation vertrekt. De bescheiden oppervlakte van het land, de betrekkelijk korte tijd, die men noodig heeft om van Groningen naar Mua-trcht of van .Viissmgvan naar Enschede te re zen, zullen wel de oorzaak zijn, dat de slaap der Hol landers met door locorno Digebrui en wielengeratel wordt gestoord. lil vele dingen, speciaal wat klei nigheden betr.fl, verschik Holland te cciienmale van arrdere Europeeccbe landen. En zoo zien wij, dat, waar cënerzïjds de hachttieinen on.breken, van den anderen kant, 's avonds tus- schen tien en e,f uur, de brievenioe- stelh r lang hoeren straten mar- h'.en óm J in. Piet en Klaas, vóór /ij zi< ii rer ruste begeven, nog het nlli-riaatsie nn-uw- ter hand ie tellen. Dat de winkels op Zaterdag, niet als overal elders, vroeg sluiten, maar tot des avonds tien of elf uur open blijven, is almede een van de buitenis sigheden, die de aandacht van den vreemdeling vragen. Geen scnril gefluit van de locomo tief, geen daverend lawaai van snel- of boemeltrein, stoort de nachtrust. Maar de Hollandsche locomotieven zélf zijn natuurlijk weer anders dan die van dhdere landen. Och, het is een kleine afwijking, maar een die den bui tenlander onmiddellijk opvalt.' De ver hevenheid op den rug van het mohster is niet, als overal elders, van zwart staal of ijzer, maar van blinkend mes sing. Van koper, zooals de Hollan der het noemt, voor wien geen verschil bestaat tusschen zuiver Icoper, mes sing ot brons. Ook dat generaliseeren is weer iets eigens. Immers, voor den rasechten Amsterdammer uit de Jordaan of „van den buitenkant", van de eilanden of uit de Kinkerbuurt is iedere bloem een roosje, en iedere vogel een „vinkie' Dat koper dan, heeft de sympathie wan het voi'k in nog grootere mate dan het tin en het blauw-witte porselein De huismoeder, speciaal de huismoe der uit den kleinen burgerstand, ziet in een keuken met véél koper een be zit, dat altijd nieuwe verheugenis schenkt, omdat er altijd wat te poet sen valt. Zindelijk en proper zijn, voor zoover rook en roet dit toestaan, ojk de sta tions van de Hollandsche Spoorwè- gen. Breed, vaak met een zekere ruim- •teveikwieting gebouwd, staan zij! daar en slechts zelden weerspiegelen zij dein modernen Hollandschen bouwstijl, die zich in Europa meer en meer, baan breekt. Maar als regel verbouwt men nu eenmaal geen stations om zuiver aesthetische redenen, vandaar dat men zich tevreden stelt met ze op andere wijie te vereieren, hetzij door gewel dige betegelingen, hetzij door overda dige bloemen tooi. Er is zelfs nog al- tjjd een vereeniging, die elk jaar den mooist versierden stations prijzen toe kent. Die bloemen .verzachten op al- IgrvnmdelifrSP "W wd*uk de vaak wel wat héél nuchtere solidi teit, waarachter een zeker gevoel voor het echte, bet degelijke zich verbergt Dat gevoel openbaart zich bij' de Hol landsche Spoorwegen nog op -videre wijze en wel in "de stiptheid. Kort na dén oorlog was het misschien niet zoo heelemaal in den haak, maar tegen woordig heeft alleen Jan Nurks nog reden tot klagen. Wat de spoorweg-ambtenaren be treft, die maken in hun uniform met koperen knoopen en koperen sterren, als distinctieven, een uitnemenden in druk, welke indruk wordt bevestigd als men hun een inlichting vraagt.. Slechts zelden zal men onder deze ambtenaren het type aantreffen1, dat, doordrongen als het is van zijn waar digheid, kort en barsch een antwoord geeft. Raadt de conducteur de, nationaliteit vaji den vrager uit diens tongval, en er zijn heel wat jaren noodig om „Iiol- landsch te spreken als een Hollander" dan zal hij steeds probeeren in de taal van den vreemdeling te antwoor den. Dat doet de doorsnee Hollander trouwens graag. Een beetje, bijna kin derlijke en daarom niet onsympathieke trots, op de inderdaad uitgebreide en bij de werkelijk ontwikkelden vaak een buitengewoon hoogen graad berei kende kennis van vreemde talen, is daaraan niet geheel vreemd. De Engel- sche taal beheerscht de Hollander het best, de kennis van de Duitsohe taal is het meest verspreid, de grootste maar vaak ook*de meest hopelooze liefde mocht de Fransche taal zich verwerven en minstens twee van die drie talen tracht zelfs de kruier, de kofferdrager in zijn witte blouse te radbraken. iWie Holland, het land van de lang zaam verdwijnende windmolens en de eeuwige groene weilanden, van de tul pen en de tabak, van de oude kunst en de komende architectuur, de wieg van het kapitalisme en bet in practijk bren gen van de meest moderne economi sche vormen van dit kapitalisme wil bezoeken", aldus de schrijver aan het slot van zijn arcikel, „die moge boven staande regelen beschouwen als een aanmoediging. Laat hij er vooral niet het tegendeel in zien. En mocht hij, wat ik vertelde niet gelooven, dan heeft hij niets anders te doen dan een goed gevulden buidel in den zak te steken en Holland met een persoon lijk bezoek te vereeren. Uit het Sociale Leven. Weer aan den slag. De fabriek der N.V. G. Bogaers Zoon's Wollenstoff en fabrieken in liq. is wederom in bedrijf gesteld. De nieu we directie stelt zich voor, 1 Juli we derom op yolle capaciteit te werken. De Britsche kolenstaking. De organisaties van havenwerkers te IJ muiden hebben haar verzet tegen het bunkeren- van Britsche visschers- vaartuigen opgegeven, zoo dat de daar onlangs met visch aangekomen trai lers van kolen zijn yo.orzien. Verder zijn reeds eenige stoom trai lers rechtstreeks uit Engeland te U- muiden aangekomen om hun kolen- voorraad aan te vullen. Over het alge meen wordt een zoodanige hoeveel heid medegenomen, dat men voor 2 vischreizen gedekt is. GEMENGD NIEUWS. Nikkelen boeken. Volgens Edison zal het vervangen van panieren boeken door nikkelen niet op ziek laten wachten tot de volgende eeuw maar staat op het punt zich te verwe zenlijken. Waarom zou dit zoo onmogelijk zijn, vraagt hij. Het nikkel zal de ooekdruk kersmkt evengoed absorbeeren als een blad papier. Een vel nikkel, ter dikte van een tienduizendsten centimeter is goedkooper, sterker en veel buigzamer dan een vel gewoon papier van de soort die gewoonlijk in den boekhandel ge- oruikt wordt. Een boek van nikkel, aik 3 centimeter, zou 40.000 pagina's be vatten en slechts dóo gram wegen. En ik maak mij sterk, zegt Edison, 460 gram nikkefblaadjes te leveren vooi f 3,121/2. Uit andere bijzonderheden zou blij ken, dat het tijdperk van onverwoest bare bibliotheken van nikkel niet zoo ver meer verwijderd "is, als men zou denken. Door een electrisch procédé, dat in staat stelt op een gescnikte on derlaag een willekeurige noeveelheid opgelost nikkel neer te slaan, verkrijgt Edison reeds blaadjes papiermetaal. Het Russische paradus. In den laats ten tijd komen in de Russische bolsjewistische bladen nogal eens klacn ten voor over gevallen van verzuim op verschillende fabrieken, die een eigen aardig licht werpen op den werklust aer betrokken arbeiders. Op de fabriek Pro fintern te Brjansk is net b.v., naar de „Izwestija" meldt, gebeurd, dat op ze keren dag van eén af deeling .74 pet. van het personeel ontbrak, terwijl het gemiddeld verzuim op 3; pet. kan ge steld worden. In een fabriek te Smo lensk is de arbeidsprestatie door de ge noemde oorzaak met 4 pet verminderd. Opmerkelijk is, dat in vele gevallen het wegblijven samenvalt met ae aan gifte van een groot aantal huwelijken. Of het huwelijk hier dan als doel is ge steld of als middel wordt gebezigd, om Maandag te houden, wordt er met bij verteld. .Gasveirstikkin g. De heer D. J. D., uit Zwollekerspel welke vo rige week te Amersfoort wegens gasbe dwelming in het St. Elisabetnsgasthuis werd opgenomen, is aldaar Woensdag aan de gevolgen overleden. (Vermoedelijk bij het out ld eed en was 's avonds een gaskraantje gedeelte lijk opengegaan, 's Morgens moest zijn kamer opengebroken worden en vond men hem bedwelmd.. (Overreden. Terwijl de auto bus van den heer As sink te Hengelo gisteren een zijstraat passeerde, nad de koopman S. door een noodlottig toeval het ongeluk daar onder te ge raken. Per politie-brancard werd hij1 naar het algemeene ziekenhuis gebracht, waar liij "kort 11a aankomst overleed. De autobus werd in beslag genomen. Een inmiddels ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat den chauffeur geen schuld treft. Te -Leende geraakte de landbou wer Th. v. d. P. onder een kar en werd daarbij zoo ernstig gekwetst, dat hij (thans, een paar dagen later, aan de gevolgen is overleden. Ernstig ongeval. Gisteren had te Emmer Compascuum een ern stig ongeluk plaats. De arbeider R. S. viel in de mengkuip eener in volle weiking zijnde baggermachine, waar door een der beide beenen nagenoeg fell eel werd verbrijzeld, terwijl het an- ere ernstig werd verminkt. Dr. Lub berman verleende de eerste hulp, waar na de man per auto in levensgeveaar- lijken toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen werd over gebracht. Auto b u s-o 11 g e 1 u k. Woens dagmiddag heeft met de autobus van den heer Ogier uit Rilland aan den Oostdijk tusschen Krabbendijke -en Kruiningen een ernstig ongeluk plaats gehad. Doordat de voorband sprong (ook 's morgens was dit reeds een keer voorgekomen,; kon de chauffeur het stuur niet meeste* blijven. Doordat de autobus echter een kalm gangetje had kon nog worden geremd, zoodat de bus zachtjes van den dijk afgleed. Toch werd het voertuig grootendeel^ ver nield. .Van de inzittenden bekwam de heer v. d. Reit uit Go-es slechts enkele onbeduidende glaswondjes, maar de heer Cardon, eveneens uit Goes (wo nende Korte Kerkstraat;, had zooda nige snijwonden aan den pols, dat hij zich onder behandeling van den dok ter te Krabbendijke moest stellen. De chauffeur was zoodanig geschrokken, dat hij gisteren zijn werk niet kon verrichten. Ernstige val. Te Aalberg~is het 5-jarig zoontje van den heer N. van een hooiberg gevallen. De kleine kwam met zijn, hoofd op de steenen terecht en kr^eg een hersenschudding en schedelbreuk. Zijn toestand is zorg wekkend. DE VRIJE ZATERDAG. Wij genieten van onzen vrijen Za terdag, den „Engelscnen Zaterdag", zooals men hem vaak noemt, omdat wij de gewoonte van het „Zaterdag-hou den' uit Engeland hebben overgeno men. En als wij Zaterdags vroeger dan gewoonlijk naar huis trekken, we ten wij niet anders, of het hóórt zoo. De oorsprong van den halven va- cantiedag wordt in het grijs verleden gevonden. Oorspronkelijk was het een godsdienstige bepaling, uitgevaardigd om iedereen in de gelegenheid te stel len, den Zaterdagavond-dienst in de kerk bij te wonen, teneinde zich op den Zondag, den rustdag, vóór te be reiden. Er bestaat een oude wet uit de dagen van den Engelschen koning Edward (958;, 'waarin beschreven staat dat de sabbath gehouden moest wor den van Zaterdagmiddag tot de Maan dagochtend daagde, ,,'s Middags betee- kende in die dagen om drie uur in den namiddag; het was het hora nona" der oude Romeinen. In die dagen luidden alle Mokken om drie uur, men noemde het „de wijding van den Zaterdagmiddag". In een tractaat uit de zeventiende eeuw legt de schrijver uit, dat deze /ijding een navolging was van de voorbereid selen, die de Joden voor hun Sabbath maakten. De klokken verkondigden-, dat alle weik en zorgen opzij' gezet moesten 'worden om in' de juiste stem ming voor den heiligen rustdag, te komen. Het Zaterdag-houden" was een ge liefkoosd ondenverp voor preken en verhalen in die dagen, en menige eigenaardige historie wordt vermeld in oude geschriften en tractaten, om de menschheid onder het oog te bren gen, dat het zaak was, den Zaterdag niet voor eigen genoegen door te brengen. Zoo bestaat er een verhaaltje van een zekeren vromen geestelijke, die 's Zaterdagrqiddags zijn kapper ont boden 'had. Dé duivel in eigen persoon kwam binnen, terwijl de haren van den vromen man geknipt werden. De booze geest raapte de afgeknipte vlok ken haar op en waarschuwde: „Gif heiligt den Sabbath niet, daarom zal ik dit naar bewaren tot den dag des oordeels". Eerst na véél moeilte ge lukte het den armen getroffene, zijn haar terug te krijgen. Als zoenoffer verb randde hij' het op zijn hand en ge bood den barbier, hem niet meer aan te raken. Dergelijke afschrikwekkende voor beelden dienden om de mensohen het werken te beletten. Bij' de monniken stond de Zaterdag békend als „luie Zaterdag" Sabbatum ignavum alleen om het feit, dat zijt rot het eerste haangekraai 's Maandagsoch tends niets behoefden uit te voeren. Al houden velen van ons óók een „luien Zaterdag", de oorspronkelijke beteekenis van de vrijde uren is in aen loop der tijden te loor gegaan. (HdblW. TiTTi |- nnr ut 11 iiaaBa^faUTTrrTFiTÏTr Land- en Tuinbouw. De zetel van Bloembollsacnluarii. iHiet aanbod van de gemeente Heem- #tede aan de Alg. Vereen* voor Bloem bollencultuur omvat volgens de N. R. Grt. in hoofdzaak het volgende: Heemstede heeft aangeboden op de buitenplaats Spaar en Hout: le. het heerenhuis met omgeving ter grootte van pl.m. 1 H.A.; 2e. een nader overeen te komen ge deelte van den moestuin voor proef tuin, ter grootte van pl.m. 2000 c.A., derhalve te zamen ongeveer 12000 c.A. tegen een prijs van f 6.25 per c.A. of f75.000. Het geheele terrein van,Spaar en Hout is pl.m. 35000 vk. M. groot en werd indertijd door de gemeente ge kocht voor f 210.000. Of het aanbod van Haarlem om f 100.000 te geven als de zetel van Bloembollencultuur te Haarlem gevestigd blijft, nu nog ge handhaafd. blijft, zal afhangen van 'n officieel door de gemeente Haarlem te nem-en besluit. Spaar en Hout ligt juist op de grens van Haarlem. Op de jongste vergadering van Bloembollen cultuur zei de voorzitter dat uit de discussie in den Raad van Haarlem is af te leiden dat Spaar en Hout ook vallen zal onder het aanbod van Haar lem. Wanneer de beslissende vergade ring van Bloembollencutuur paats zal hebben, zal binnen enkele dagen bekend gemaakt worden. Dat nu een derde deel van het ter rein is aangeboden voor f75.000, ter wijl het geheel indertijd is gekocht voor f210.000. zou de gedachte kun nen wekken dat de gemeente Heem stede een hoogen prijs vraagt, maar vergeten moet niet worden, dat bij het aanbod aan Bloembollencultuur het huis is inbegrepen. Het ligt, naar wij verder vernemen dan in de bedoelihg van de gemeente Heemstede om het restende twee derde gedeelte van het terrein te exploiteeren als een zeer raam opgevat villapark, waarvan de ingang aan de Oosterhoutlaan de en- trée zou vormen. RECHTZAKEN. kantongerecht leiden. Niet minder dan 86 zaken eischten gistermiddag de aandacht van den plaatsvervangend Kantonrechter, mr. Nord Thompson. P. J. de Gr. uit Noord wijk was een tweewielig motorrijtuig besturen de, tegen een fietser opgetornd. De oardo quaestionis was of hijl naar links oftewel naar rechts was uitgeweken. Nademaal de -opgeroepen getuigien veiklaarden dat de man alleen maar het rechtsche deel der weg -onveilig had gemaakt, wat precies volgen^ de regelen dei: verkeerskunst is„ sprak de ambtenaar hem vrij. J. H. F. S. een ingezetene der heer lijkheid Leiderdorp, had aldaar de aardigheid uitgehaald eenige bakstee- nen tot minder voor hun gebruik be stemde doeleinden te bezigen, waar voor de ambtenaar f4 ot 4 dagen eischte. J. O. te Leiden, had een rund vervoerd dat leed aan mond- en klauw zeer. Hoe beklaagde ook die snoodheid bona fide beoordeeld wensohte te zien, met een rechter is het slecht kersen eten en het werd f 5 boete ot 5 dagen. Iemand die momenteel geen arbeid kan vinden en zich dies op dezelfde plaats gaat staan vervelen, wordt ge meenlijk een plakker geheeten. Hiermede in strijd was de aangele genheid van H. v. d. W|. te Alpnen a. d. Rijn, die juist niet had geplakt n.l. zegeltjes voor den Raad van Ar- bejd. Getuige Gosliinga, voorzitter van den Raad van Arbeid, verklaarde, dat die plakker had moeten plakken. Ersch f10 ot 10 dagen. J. L v.. d. K. uit Leidschendam had de hem voorgelegde vragemijlst van den Raad van Arbeid ingevuld zooals het hem het voordeehgst toescheen, zoodat hij voor f 25 boete tegen de lamp liep. Aan een zestal musïoeenende staats burgers was door .B Th. te Lei den des nachts om pl.m. is uur alco- holhoudenden drank' verstrekt, waar op B. Th. repliceerde dat die musici bij hem logeerden, dit was als loon voor hun muzikalen arbeid geconditio neerd. Mr. de Niet als raadsman op tredend betoogde dat het hier ging om hef woord „bezoekers". De musici waren geen bezoekers maar in dienst van Th. Eisch f 0.50 of is dagen. Dan trad naar voren de moedei* van den jongeling met het gebroken been, v. S., geassisteerd door J. Ch., welke jongeheden een roeibootje hadden„ein gesperrt" aan het dobberen waren ge raakt op de zilte wateren en na dien tocht maar hadden gedacht die oor logsboot maar te moeten laten dob beren. Tegen den nog niet 18-jarigJe Q. L\ werd f6 boete of 1 maand opzen ding naar het instituut voor orde en' discipline geëischt terwijl tegen v. S. f 10 boete of 10 dagen geëischt werd, ,T G. uit L: e i d e n had heibel ge kregen met een man van orde en tucht over het bezichtigen van zijja rij- en nummerbewijs. Gisteren werd dat woorden-duel voosr den reohter voortgezet, die er een eind aan maakte door f 5 boete of 5 dagen te eisch en. D. H., N'. K., A3. H. en A. v. P. te Leiden waren verbalieeerd we gens te hard rijden. Get. H., deelde mede dat het 'een competitierace oftewel betrouwbaar- heidsrit was, zoo betrouwbaar dat zij bijna al degenen, die zij ontmoCT had den van de sokken hadden geraced. Eisch f4 of 4 dagen tegen ieder. •T. T. een tuinder uit V-oorscho ten was door onvoorzichtig rijden te gen J. L. aangebotst. Hoe beklaagde zijn schuld ook ontkende, hij kreeg f 6 boete ot 6 dagen vrij logies. A. N. uit Katwijk had te veel pils gebruikt. N. ontkende dat hij. dron ken was geweest, hij was wel in een café geweest, f4 boete of 4 dagen. Een zekere A. K. uit Leiden liad zich op den publieken weg evenmin gedragen als een welopgevoed mensch Bekl. wederstreefde dit feit met de be wering, dat hij' noch een waggelende gang had gehad, noch wartaal gespro ken had. Eisch f3 of 3 dagen. Bijlna werden we toen vergast op een rechtskundig duel tusschen twee advocaten Mr. D. M. uit Wiarmond en den Kantonrechter. De dagvaarding luidde dat Mr. D. M. een hond had laten losloopem., ,Is dit zoo" vroeg de Kantonrechter. Mr. D. M.: „Ik weet niet of de hond van mij' was". [Hiermede echter was dit juridisch' steekspel uit, daar getuige St. uitWar mond moet worden gehoord. Woens dag 2 Juni voortzetting der zaak. <W. de V. en J. J. hadden op Zon dag aan een woonschuit op de Rijns- burgersingelgracht te Le iden arbeid verricht zonder toestemming. Wi. de V. had J. J. „uit" liefdadig heid" helpen timmeren niettemin werd hij veroordeeld tot f0.50 boete of 11 dag hechtenis. kantongerecht haarlemmer meer. J. v. d. M. te Alkemade, 13 met zijn rijwiel niet behoorlijk naar rechts uitgeweken, waardoor hij in»t een 2- wielig motorrijtuig in botsing is ge komen; beklaagde is niet verschenen; eisch f6 of 6 dagen, uitspraak con form. Anth. Joh. Z., kastelein Engelen brug Lis se was in verzet gekomen tegen het versiekvonrüs, waarbij! hij was veroordeeld tot f 30 boete ot 10 dagen hechtenis, wegens het tappen van brandewijn in zijn café zonder behoorlijke vergunning. Als getuigen worden gehoord Boerema, brigadier van politie te Lisse en Gijisbertus Dui- neveld, bloembollenkweeker te Llsse. Boerema bevestigt zijn proces vei baal Duimevela zegr dat er wel degelijk een contract bestaat. Beklaagde houdt hierna nog een verdediging, welke hij! voorleest. De Kantonrechter spreekt bekl. vrij!. LWj. R., 74 jaar, landbouwer te L' e i- muiden is in verzet gekomen tegeni het verstekvonnis, waarbij hij is ver oordeeld tot f 25 boete of 8 dagen, om dat hij' te laat aangifte had gedaan van een dood schaap. Hij verdedigt zich door er op te wijzen, dat het onwetend is geschied. De ambtenaar vraagt bevestiging van het vonnis. Uitspraak conform. C. van D. te Lisse, heeft een hond onbeheerd laten loopen 'in een hya- cinthenveld van Lefeber te Lisse aan den Stationsweg. Getuige Wassenaar en Vrijburg kunnen dit bevestigen^ Eisch f3 ot 3 dagen. Uitspraak con form eisch. K. M., groentenkoopman te Lei* muiden, heeft een hit onbeheerd la ten grazen in het weiland van Kok en van Abraham van Wieringen te Leimuiden, hetwelk van Wienngeni kwam bevestigen. Eis«ih f4 ot 4 da gen. Uitspraak f3 of 3 dagen. A. W. v. d. D., te Den Haag, heeft met een 4-wielig motorrijtuig te L i s s hett verkeer ernstig in gevaar ge bracht. Getuige Gerrit de Vries uit Jtiil legom en de militair Sprong uit Delft die het juist zagen gebeuren, bevesti gen de verklaring van den eersten ge tuige -Hoogeman. De ambtenaar merkt bij zijn eisch op, dat uit statistieken is gebleken, dat de mee3te ongelukken gebeuren n.l. 50 pet. door luxe auto's. Dat het ongeluk zoo goed is afgeiaq* pen, ligt niet aan beklaagde. Hij wil dan ook een zeer hooge boete eischen, f 100 of 20 dagen mede op grond dat beklaagde zeer onbeschaafd maar ge woon is doorgereden en vraagt tevens ontzegging van een motorrijtuig te besturen voor den tijd van vier maan den. Uitspraak f75 of 20 dagen, met ontzegging voor den tijd van 2 maan den. .1 A. L\, Den Haag, heeft gereden te ,H ill eg om op de Weerensteinstr. met zijn auto met een snelheid van 32 kilometer per uur. Bekl. bekent. Eisch fo of 6 dagen. .Uitspraak f4 of 4 dagen. Scheepstij dingen. holland-amer1ka lijn. DRECHTDIJK, R'dam n. d. N.-Paciltc- kust, pass. 27 Vlissingen van Antw. ROTTERDAM, R'dam n.i\cw-York, p. 26 Cape Race. SPAARNDAM, New-Orleans n R'dam, 26 v. Coruna. VEENDAM, R'dam n. New-ïork, 26 n.m. 11 u. 25 v. Southampton. stoomv. mij. nederland. KANGEAN (thuisr.) 26 te Londen. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.); 26 v. Suez. BOEPAT (thuisr.) 28 te A dam verw SOEMBA (uitreis) 22 v. Batavia. kon. hollandsche lloyd. GELRIA (uitr.) 27 v. Southampton. AMSTELLAND, Antwerpen naar Rot terdam, p. 27 Vlissingen. FLANDRIA (uitreis) 26 v. Pernambuco MAASLAND (uitr.)- 26 te Rio Grande. rotterdams0'he lloyd. BLITAR (uitr.) 26 v. Genua. DELI (thuisr.) 26 te Londen. GORONTALO (thuisr.) 26 v. Marseille. TAPANOELI (thuisr.) p. 27 Ferim. INDRAPOERA (uitreis) 27 v. Port Said IvEDOE, 27 v. R'dam te Batavia. SAMARINDA (uitr.) 25 te Singapore. TAB AN AN, 28 voorm. 6 u. v. Batavia te Rotterdam verwacht. holland-atrika-lijn. NIAS (uitreis) 27 te Antwerpeq. BILLITON (thuisreis) 25 te Zanzibar.' MENADO (uitreis) 27 v. IJmuiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6