CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer- 7 JAARGANG VRIJDAG 28 MEI 1926 NUMMER 1832 NIEUWE LEIDSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 jjfÖjife» Tel. 1278, Postgiro 58936 Leiden Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal j 2.50 Pei week 0.19 Franco per p^st per kwartaal f 2.90 dit nummer besW »i' TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Geen onverschillige zaak. Er is in breede krinffen van ons l.liristelijk volksdeel nog altijd betrek kelijk weinig belangstelling voor bet publieke leven. De vraagstukken van socialen en staatkundigen aard laten velen koud Voor een eigen Christelijke actie, voor Christelijke politiek, Christelijke vak- organisatie, en wat dies meer zij, heb ben ze slechts weinig belangstelling. En dat niet omdat ze onverschillig staan tegenover de Christelijke begin selen, maar omdat ze al die dingen bescijouwen als zaken van lagere or de; bet is voor hun besef een werken aan den buitenkant, dat van zeer on dergeschikte beteekenis Ls en boven dien het gevaar met zich brengt dat daardoor de hoofdzaken uit het oog worden verloren*en dat bet innerlijk loven schade lijdt. Voor hen die zoo denken en daar naar handelen mogen wij hier in her innering brengen een woord van wij len Mr. Groen van Prinsterer. Groen was een man van wien zeker niet gezegd kan worden, dat hij op ging in de uiterlijke dingen en dat hij bij voorkeur werkte aan den omtrek. Voor alles wenscbte hij te zijn: Evangeliebelijder. Maar daaruit volgde voor hem niet, dat hij zich om de zaken van het pu blieke leven niet had te bekommeren. Eén ding, zoo schreef hij in de in leiding van Ongeloof en Revolutie" ik weet en belijd het, één ding is noodig voor allen. Niet als staatslieden of geleerden als zondaars wenschen wij zalig te worden. Eén weg, ééne waarheid is er. Ik vind de rust en den vrede mijner ziel in de blijde boodschap, dat er in het schuldvoidoenend offer van den Zalig maker, uit vrije genade, vergeving en zaligheid is voor een iegelijk die ge looft. Ik wil op geenerlei wijs den smaad dezer belijdenis ontgaan." Maar daarbij mag het dan echter niet blijven. Deze belijdenis, in stede van ons teihig te houden van het publieke lo ven en ons met een boekje in een hoekje in rustige rust terug te trek ken moe«t juist prikkelen tot volle krachtsontploooing. „Een ding is noodig; maar aldus vervolgt Groen, wanneer wij dat ééne bezitten, moet de vrucht er van open baar zijn in alles. Wij willen wat de behoudenis der zielen betreft, niets weten dan Chris tus en dien gekruist; maar, indien wij dit weten, moet die wetenschap der liefde van Christus ons ter verheerlij king Gods. overal waar hij kan wor den verheerlijkt opwekken en dringen. Tot prediking van het Evangelie is ieder, aan wien heit bekend gemaakt is, geroepen; want die verkondiging aan alle creaturen kan plaats hebben op velerlei wijs; geen middel mag ver waarloosd dat tot verstand en gemoed den weg baant." Geen middel mag onbeproefd wor den gelaten. Neen. het pogen om de Christelijke beginselen tot toepassing te brengen, is geen onverschillige zaak. Hoevelen zijn er niet, door de onge- rechtige toestanden op maatschappe lijk gebied afgetrokken van den dienst van God Voor hoevelen is de maat schappelijke ellende niet een belem mering op den weg des levens? En wat kan het van grooten invloed ziin indienwie* arm is en verdrukt ook uit de gedragingen van de belij ders ziet, uit hun strijden voor het recht, dat de Godsdienst een belofte heeft zoowel voor dit als voor het toe komende leven. Hëtzelfde geldt ook van den politie- ken strijd Wii verlangen niet van de Overheid dat zii door kracht en geweld het Godsriik zal bevorderen, maar wel kan het voeren van een Christelijke Staatkunde er toe medewerken, dat de wee wordt gebaand en steenen weg geruimd en dat de Christelijke grond slagen van ons volksleven worden be vestigd en beveiligd. Worde het woord van Groen onder on« verstaan en toegepast.' V Niet al te principieel. In de Tweede Kamer is bij de bespre king van de begrooting van Binnen- landsche Zaken ook weer de Zomer tijd ter sprake gekomen. De heer Braat zette opnieuw de na- deelen van den zomertijd uiteen en drong op intrekking of verkorting aan evenals na hem de heer Kersten. Laatstgenoemde zag kans 'n nieuw argument voor zijn denkbeelden aan te voeren. Hij had niet alleen bezwaron van practiisciien, maar ook van principi- eelen aard. Er zijn aldus deze Spr. huis gezinnen waarin sommige leden wer ken volgens den zonnetijd en anderen volgens den nieuwen tijd en het hui selijk leven lijdt daardoor groote scha de. Ook de heiliging van den Zondag komt daarbij in het gedrang omdat uan voor den een de Zondag op een ander uur aanvangt dan voor den ander. Wij willen natuurlijk niemand het recht ontzeggen tegen den Zomertijd te ageeren. Al worden de* nadeelen soms overdreven voorgesteld, wij er kennen dat er inderdaad ernstige be zwaren zijn aan te voeren. Maar wij zouden toch willen waar schuwen met dergelijke prinoipieele argumenten, die bij uitstek geschikt zijn om den lachlust te prikkelen voor zichtig te zijn. Hier past een: weest niet al- te prin cipieel. STADSNIEUWS. Ned. Bond van Huis- en Grondeige naren en Bouwondernemers. (Vervolg). Nadat des morgens, zooals wij reeds mededeelden, de deelnemers onder leiding van Ir. A. Hoekstra het gebou wencomplex van bet nieuwe Acade misch Ziekenhuis hadden bezichtigd, werd gistermiddag even voor half drie het congres geopend met een wel komstrede van den voorzitter, Mr. A. J. de Meyier. Bij den aanvang werd besloten een telegram te verzenden aan den voor zitter van de internationale organisa tie, den beer Jean Larboroux te Parijs, die op ditzelfde oogenblik in een plecb tige zitting aldaar gehuldigd werd in verband met zijn huwelijk. Nadat de voorzitter in een korte be schouwing de beteekenis van het on derwerp. het Kadaster had uiteenge zet, en de heeren rapporteurs den warmen dank van den Bond had overgebracht voor den verrichten rap porteurs-arbeid, gaf hij het woord aan Mr. Kreeftenberg uit Amsterdam, om de behandeling van het rapport over dit onderwerp in te leiden. Mr. Kreeftenberg noemde de eerste taak die de commissie zich had voor gesteld, het verkrijgen van meer een vormigheid in het kadaster. In f rankrijk en België dient het ka daster alleen om de grond- en vermo gensbelasting juist te kunnen om- slaas. In Nederland echter staat bet ook in dienst van bet objectief en het subjectief eigendomsrecht. Onder het eerste wordt verstaan het bewijs van bet eigendomsrecht van den eigenaar, terwijl bet tweede bet recht dient van dengene die een eigendom wil verkrij gen. daar het de begrenzing der eigen dommen aangeeft. Het streven is nu, het kadaster zóó in te richten dat degene die voor zijn rechtshandelingen t.a.v. onroerend goed afgaat op den inhoud, mensche- lijkerwijze gesproken, absoluut veilig is. Tot heden liet bet burgerlijk recht van meerdere staten voor het bewijs van zakelijke rechten op onroerende goederen in het algemeen een zeer be perkt beroep toe op de openbare regis ters. Dit beroep moet absoluut worden Het in Duitschland en andere lan den gebezigde systeem, geeft grooter zekerheid, daar het naast een rechts-, geldige overeenkomst ook publicatie eischt. De eigenaar moet natuurlijk goed op zjjn qui vive zijn. De commissie zoekt een tusschen- weg. Het Duitscbe stelsel geeft wel veel zekerheid maar werkt zeer stroef, daar de publicatie eerst .wordt toege laten nét een scherpe controle op de handelingen der beide partijen. In Duitschland heeft de langdurige controle tot gevolg dat vele handelin gen niet ter publicatie worden aange boden. Op de inleiding van Mr. Kreeften berg volgde 'een geanimeerde bespre king waarbij de huidige toestand en de voor- en nadeelen der verschillen de systemen breedvoerig werden be sproken. Tegenover soipmigen die zich en thousiast toonden voor het Duitsche systeem betoogde Mr. K. dat dit toch een gevaarlijke zijde beeft omdat het de overdrachten buiten de registers om iir>de hand werkt, waardoor na verloop van tijd de registers een on zuiver beeld Vraan vertoonen. Dit is voor hypotheekgevers enz. zeer ge vaarlijk, tenzij de aangifte verplicht gesteld wordt. De voorzitter legde er nog eens den nadruk op, dat meer dan tot heden, niet alleen de eigenaar, maar ook de eigendomverkrijgende beschermd wor den moet, waaraan een der rappor teurs. Mr. Bes nog toevoegde, dat de commissie dit met vermijding van veel omslag tracht te bereiken door een rechtsgeldige publicatie. Aan 't einde der besprekingen nam de vergadering een motie aan van den volgenden inhoud: De Ned. Bond van Huis- en Grond- eigenaren en bouwondernemers, in jaarlijksche oongreevergadering bij een te Leiden, gehoord de besprekingen over het rapport der kadastercommissie, is van oordeel, dat het kadaster, als in het rapport omschreven, in hooge mate zal kunnen bijdragen tot verhoo- ging van de rechtszekerheid. en noodigt het bestuur uit om de kadastercommissie bij haar advies aan de regeering met alle wettelijk ge oorloofde middelen bij te staan. Na rondvraag werd het congres ge sloten. De deelnemers begaven zich daarna per H.T.M. naar Wassenaar, waar zij door den heer Jonker in auto's over Rijksdorp en de andere mooie parken werden geleid. Jubilea. Heden herdacht de beer F. N. Sol lie alhier den dag, waarop bij voor 25 ja ren in dienst is getreden als ambte naar bij de administratie der Lichtfa brieken. In een der dienstlokalen van bet ad ministratiegebouw, dat een eenigszins feestelijk aanzien verkregen bad, was om half tien bet arubtenaarsperso- neel, voor zoover bet daarin niet door den dienst was verhinderd, vereenigd, om den jubilaris te huldigen. Nadat de jubilaris met zijn echtge- noote en 2 kinderen was binnengeleid, nam bet eerst bet woord Ir. G. A. van Klinkenberg, Directeur der Bedrijven, die in een hartelijke toespraak de ver diensten van den beer Sollie memo reerde en mededeelde, dat de wethou der der Bedrijven, ie beer San Iers, verhinderd was tegenwoordig te zijn. Het was hem tevens aangenaam te kunnen mededeelen dat B. en W. hem op voorstel van commissarissen ter ge tegenheid van dit jubileum een rang bevorderd liehben. Onder aanbieding der gebruikelijke gratificatie wenscbte bij hem nog vele jaren toe te werken in bet belang der Lichtfabrieken. De beer W. Wiggers, hoofdboekhou der, schetste in waavdeorende bewoor dingen den ijver en nauwgezetheid van den jubilaris en wees op bet ge lukkig verschijnsel, dat zich ook bier- weer voordoet, dat een administratief ambtenaar wordt gehuliligd mede door de technische ambtenaren van bet bedrijf, hetgeen volgens spreker wijst op een uitnemende samenwer king tusschen technische en admini stratieve ambtenaren. Voorts zeide spreker bet niet bij woorden te zullen laten en bood d.en jubilaris namens 't geheele personeel ^enige keurige meubelen aan, verge zeld van een artistieke oorkonde, ver vaardigd door den techniscben ambte naar der Fabrieken, den beer Schuller De heer Sollie dankte voor de aan geboden gelukwenscben en cadeaux Nadat nog gelegenheid was gegeven, den jubilaris de nand te drukken werd de arbeid hervat, terwijl de jubilaris den dag verder in huisel ijken kring doorbracht, waar het hem stellig ook niet aan belangstelling zal hebben ontbroken. Heden prijkte de fabriek van de N.V. Stoomzeop Eau da Cologne- en Parfumerieënfabriek v h. Sanders Co. aan bet Levmdaal alhier in feest dos. De vlaggen wapperden lustig op de daken om als op venen afstand te verkondigen, dat bier een feest werd gevierd. En inwendig was niets nagelaten om de fabriek een feestelijk aanzien te geven. Groen en bloemen .waren niet gespaard en in de meeste werk lokalen beerscbte een Zondagscbe rust. Slechts in een der lokalen was er leven en beweging. Hier werd na melijk een huldiging bereid aan den heer J. A. C b r i s t i a a n s e, die be den voor 25 jaren bij genoemde firma als jongste bediende in dienst trad en thans daar de betrekking vervult van boekhouder en chef de bureau. Te half elf per auto van zijn woning gehaald, werd de jubilaris door de di rectie ontvangen en binnengeleid in een der feestelijk versierde zalen,waar bij. omringd door zijn familieleden en door bet geheele personeel der fabriek, werd toegesproken door directie en verschillende leden van bet pèrsoneel. Deze toespraken gingen vergezeld van bet aanbieden van toepasselijke ge schenken. De directeur liet in zijn toespraak speciaal naar voren komen de groote verdiensten van d. jubilaris tegenover hem persoonlijk zoowel als tegenover de fabriek. Het N.V. San Iers' Gem. Koor „De Ster" zong ter opluistering eenige liederen. Nadat de jubilaris allen hartelijk bedankt bad voor de huldiging hem heden bereid, werd vam 12 tot 1 uur een zeer druk bezochte receptie ge nou den, waarbij van heinde en verre velen gekomen waren om het bewijs van bun sympathie aan den jubilaris te geven. Op de Aalmarkt is gistermiddag de student P. toen hij voor een wagen wilde uitwijkeift tegen een aan do overzijde s taanden handwagen aange reden. Een 10-jarige knaap B. v. E. van de Haarlemmerstraat, die achter den wagen stond, geraakte tusschen het voertuig en den muur bekneld, waarbij hij een onderhuidsche bloed uitstorting boven de linkerknie opliep. J. R. uit Rijnsburg kwam gister middag uit Oegstgeest fietsen met wat tuindergereedschap op den schouder Toen hij bij den Rijnsburgerweg wilde oversteken, reed hij tegen een vlucht heuvel op. waarbij een der waarschu wingslantaarns werd vernield. Aangehouden is P. J. R. die we gens openbare dronkenschap nog een vonnis van de Haagsclie Rechtbank moet ondergaan, n.l. 3 dg. hechtenis. BINNENLAND. DE REORGANISATIE VAN HET LEGER. De plannen van den minister van Oorlog. De Minister van Oorlog beeft in de gisteravond gehouden zitting der Tweede Kamer bij de beantwoording van de verschillende opmerkingen en vragen bij de behandeling der oor- logsbegrooting medegedeeld, dat zal worden ingediend een wijziging van de reservewet, een wijziging van de wet op het militair onderwijs en wij ziging van de dienstplichtwet. Verder is bij voornemens de organi satie van de regimenten infanterie te herzien. De opleidingscompagnie wenscbt de minister als administratieve eenheid op te beffen, eveneens een der drie schoolcompagnieën, bij wenscht echter vier kapiteins per regiment te behou den. Een commissie zal onderzoeken of de genie in haar tegenwoordigen vorm zal worden gehandhaafd. Op de volgende vragen: 1. zijn bur geringenieurs te krijgen en te gebrui ken bij de genie; 2. zijn opzichters wa terstaat bruikbaar voor inundatie? 3 Kan het bouwbureau worden opgehe ven? ^al de oommissie een antwoord moeten geven. Bij den Geneeskundigen Dienst wenscht de minister voort te gaan in de richting van opheffing van mili taire hospitalen. De luchtstrijdkrachten hoopt hij bin nen afzienbaren tijd samen te voegen. De militaire gymnastiek- en sport school zal worden opgeheven. De minister wil invoering van een capitulantenstelsel zoowel voor offi cieren als onder-offideren. Verlofsofficieren zal hij daartoe na een cursus in de gelegenheid stellen om 5 of 6 jaar officier-instructeur te worden. De Academie zal worden gebruikt voor dezen aanvullingscursus. Een aanzienlijke vermindering van de pen sioenlasten is hiervan te wachten. De beroepsofficieren wenscht de mi nister te betrekken uit de verlofsoffi cieren. Overwogen wordt een bevorde ringsstelsel, dat meer rekening houdt met de oorlogbevelvoering. De instelling van een commissie voor bezwaarschriften voor onderoffi cieren is in overweging. Staten van Zuid-Holland. De heer A. J. ten Hope heeft aan den .voorzitter van het college van Gedepu teerde Staten naar aanleiding van de schriftelijke antwoorden van Ged. Staten d.d. 15 Februari op de d.d. S December door hem ingediende wagen nog eenige aanmerkingen doen gewor den over de opbrengst van den tol aan het Warmonderbek. Over dezen tol schrijft hij: Een der gelijke als buitengewoon onbillijk ge voelde heffing is een blamage voor Ne derland in het algemeen en voor de provincie Zuid-Holland in het bijzonder Voor dezen tol geldt niet de algemeene beschouwing van Ged. Staten, daar hier geen enkel onderhoud mee is ge moeid als misschien het schilderen van het tolhek.'Daarom lijkt het hem, dat voor Ged. Staten bet geschikte oogen blik reeds lang is aangebroken om met alle middelen te pogen, dezen tol weg te krijgen om deze blamage voor het geheele land en nog meer voor de provincie zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen of althans te zorgen dat deze tol op andere wijze, b.v. door een brug er naast, niet ^r noodzakelijk gepasseerd behept te worden. Opleiding voor officier van gezondheid en militair apotheker bl| het OJ.I*. „Het Christelijk Comité voor Indië" vestigt er de aandacht op, dat voor eerstgenoemde opleiding 25 en voor laatstgenoemde opleiding 2 plaatsen worden opengesteld voor Jongelieden, die dit Jaar aan de Nederlandsche uni versiteiten de studie in de geneeskun de, dan wel die ln de artsenijbereid- kunde aanvangen. Voor de opleiding tot officier van gezondheid wordt een tegemoetkoming in de studiekosten van f 6000 toege kend, uit te betalen in maand el ijksche termijnen van f75; de aanstaande mi- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertcntiCn por regel 22*/» cent Ingezonden Mede deelingen, dubbel Uriel Bij contract, belangrijke reductie. Kleine ad-rertentiSn bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Minister Lambooy over de reorgani satie van het leger. De heer A. J. ten Hope stelt vragen aan Ged. Staten van Z.-H. over het Warmonderhek. De gemeentelijke Inkomstenbelasting te Rijnsburg met 1/3. verlaagd. Vergaderingen van Christelijk Volks onderwijs en Chr. Nat. Schoolonder wijs. Buitenland. De Internationale Arbeldsconferentle Hoopvolle aanwijzingen Inzake de regeling van het Britsche mijnconflict. MacDonald over de algemeene sta king. De indruk van Abd-el-Krlm's capi tulatie te Parijs. De financicele Interpellaties zijn door de Fransche Kamer uitgesteld. De Belgische Kamer heeft een motie van vertrouwen in het kabinet-Jaspar aangenomen. litaire apothekers genieten als tege moetkoming f4000; in maandelijkse he termijnen van f65 uit te koeren. Col legegelden worden in beide gevallen vergoed. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Informatiebureau van voornoemd Comité, adres: den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 111. den Haag. Candidaat Indische ambtenaren. „Het Christelijk Comité voor Indië" vestigt er de aandacht op, dat dit jaar 34 jongelieden kunnen worden aange wezen als candidaat-Indisch ambte naar, waarvoor uitsluitend in aan mor king komen zij, die in het bezit zftn van een getuigschrift van bekwaam heid tot de studie aan een universiteit of van een einddiploma H.B.S. 5-j. c. (Niet echter de z.g.n. lit.-econ. afd.) Ook zij die dezen zomer zoodanig ge tuigschrift of diploma hopen te beha len, kunnen zich aanmelden. Gegadigden mogen op 1 September 1926 den leeftijd van 21 Jaar nog niet hebben bereikt Aan de aanwijzing is verbonden het genot van een studietoelage ad f 1000 's jaars, terwijl de collegegelden voor rekening van den lande worden geno men. De aanmelding moet vóór 15 Juni a.s. geschieden. Verdere bijzonderheden wórden gaarne verstrekt door het Informatie bureau van voorn. Comité, adres: den heer J. J. Kraan, Loo9duinsche kade 111, den Haag. Minister Waszink. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Mr. Waszink, kon heden wegens ongesteldheid zijn werkzaamheden aan zijn Departement niet verrichten. Tegen langer verblijf ln de tropen» Naar aanleiding van de min. beschik king, waarbij bepaald is, dat het ver blijf van marine-schepelipgen in In dië met een jaar verlengd zal worden, hebben de vereenigingen „Onze Hoop" en de Bond van Chr. Marine-personeel beneden den rang van officier, den 13 April te Soerabaja vergaderd, aldus meldt de Nieuwe Soer. Crt Eenstemmig werd besloten, ernstig tegen dezen ministerieel en maatregel te waarschuwen. Om hieraan uiting te geven werd een telegram gezonden aan ds. Janssen, vloot- en legerpredi- kant in algemeenen dienst, gevolgd door een rekest aan de Tweede Kamer Bij deze beslissing sloot zich de ver- eeniging „St. Christoforus" aan. Als motief hiervoor geeft men op» dat de langere uitzendingsduur een funesten invloed zal uitoefenen op het moreel van de voor de eerste maal uit gezondenen. Gebruik van mitrailleur*. Blijkens een legerorder, die verschij- nen zal, heeft de minister van Oorlog bepaald, dat, wanneer tijdens herha- lings- of andere oefeningen mitrail leurs ziin gebruikt, die waren opge legd in mobilisatiecentra zij eerst naar die centra mogen worden terne- gezonden zoodra ze geheel zijn her steld en ln orde gebracht. Ts herstel ling bil de Artillerie-inrichtingen noo dig. dan kan de terne-zending recht streeks naar het mobilisatiecentrum geschieden. Pensioenwet spoorwegambtenaren. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Braambeek, heeft tot de Minis ters van Waterstaat en van Financiën de volgende vraag gericht:

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1