NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 MEI 1926 Maasbrug. Het besluit van den ge meenteraad is nog maar een beginsel besluit. Met sprekers ambtgenoot van Waterstaat zal hij overleggen, wat in dezen gedaan kan worden. Hoofdstuk VI (Marinebegrooting). Aan de orde is de begrooting van Marine. De beer LINDEYER (S. D. A. P.) betoogt de noodzakelijkheid, 't loods wezen over te brengen naar een ander Departement. Spr. klaagt over te strenge straffen, op militaire wij'ze toegediend aan per soneel bij bet Loodswezen. Minister LAMBOOY zegt dat bij zich in verbinding beeft gesteld met den minister van Waterstaat, om, 't loods wezen onder diens departement te doen overbrengen, niet omdat het be heer hem niet bevalt of het Departe ment van Marine het loodswezen niet kan beheeren, maar zuiver en alleeri omdat het loodswezen logisch thuis behoort bij het verkeersdepartement. Aan de orde is de begrooting van De heer POLAK (S.D.) bespreekt het vergaan van den loodsschoener te Ter schelling. De vraag rijst bij spreker, of deze 'ramp niet had kunnen voor komen, al9 de bevelvoerder over dit vaartuig meer wij heid van handelen had gehad. Naar 9preker's oordeel had direct na de ramp. een openbaar onderzoek moe ten plaats hebben. Hii dringt alsnog op een nader on derzoek aan. TWEEDE KAMER. {Vergadering van Woensdag. De VOORZITTER voegt nog eeni ge wetsontwerpen aan de agenda voor de openbare vergadering toe en stelt voor, aangezien de regeering hem heeft medegedeeld, thans de wijziging van de Landarbeiderswet niet te wil len behandelen, dit wetsontwerp van de agenda af te voeren. Daartoe wordt besloten. Nadat verschillende ontwerpen zijn goedgekeurd komt aau de orde de Interpellatie mevrouw de Vrles-Brulns over de uitvoering van de wet van 29 juni 1925 tot wijzigingvan de wet van 24 Juni 1876 (St.bl. nr. 117), hou dende regeling van de voorwaarden tot verkrijging van de afzonderlijke be voegdhei cl tot uitoefening van de tand- 'heelkunst en voor de uitoefening van die kunst, zooals deze wet laatstelijk is gewijzigd. Mevrouw DE VRIES-BRUINS (S. D.j zegt, dat de bedoelde wet tót doel had, jegens bepaalde personen de bil lijkheid te betrachten, n.l. jegens hen, die vóór 10 Juni 191b werkzaam \va- ren voor de toepassing van de tand prothese. Het zou slechts een 'klein gedeelte betreften van de hier te lanae werk zame tandtechnici, volgens belang hebbenden "fcelfs minder dan dertig. Toch was reeds op 5 Mei j.k aan 144 tandtechnici de bevoegdheid ver leend. Nog zijn verschillende geval len in behandeling, zoodat spreekster het totaal op 160 schat. Dat is niet; in overeenstemming met de bedoeling der wet. Op onverantwoordelijke, en slordige wijze wijze is de wet uitge voerd. Spreekster zet dit nader met enkele voorbeelden uiteen. Op buitengewoon lichtvaardige wij ze is aan het departement omgespron gen met de groote belangen, die op het spel staan. De eerste vier liefheb bers kregen zelfs de bevoegdheid als tanaarts, gelukkig is die omschrijving van hun bevoegdverklaring later terug genomen. De zoogenaamde loontechnici vielen zeker niet onder de wet-Aalberse; toch zijn velen, doordat zij vveieexis één k,es hebben getrokken, aangenomen als vol ledig bevoegd. Een dier Devoegdver- klaarden was, blijkens ^en brief van een tandarts aan den mmister, voor dat hij in 191b als leening-tandtech- miker op een laboratorium in dienst trad, horlogemaker. Een ander be- voegdveiklaarde heeft nooit een pa tient behandeld, maar alleen gebitten De heer OUD (V.D.J: Men kan toch heel goed de volledige tandpro these uitoefenen in dienst van een ander. Mevrouw DE VRIES—BRUINS: Deze laboratoriumtecnmci komen noon ze.f met de patiënten in aanraking e.i oefenen de tandprothese niet als be roep uit. Het zijn loontecnnici. Toch kregen deze lieden de beveegdnedd. Hoe 'komt hei nu, dat de wet zoo is toegepast Men spreekt van cor ruptie, van zwendel met diploma's. Spreekster wil dit niet doen, doch 's ministers antwoord afwachtexi. Maar ideze uitvoering van de wet is toch zeker niet in overeenstemming met de letter. Bovendien levert deze uitvoe ring gevaren op voor de volksgezond heid. Zoo vond een medicus dezer da gen een vrouw met een ontstoken, kaak die ettelijke wortels daarin had en daarover heen een volledig gebit. Spreekster stelt de volgende vragen: 1. Acht de minister de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925, Houden de wijziging van de wet van 24 Jura 1876 (St.bl. 117), houdende egefcng van de voorwaarden tot verkrijging van de afzonderlijke bevoegdneict tot uitoefening van de tandheelkunde en van de uitoefening van die kunde, soo- als deze wet laatstelijk is gewijzigd, in overeenstemming met de bedoeling van den wetgever 2. Aoht de minister de uitvoering van bovengenoemde wet in overeen stemming met de letter der wet? b. Is de minister van oordeel, dat de resultaten van de uitvoering van dien aard zijn, dat de belangen der 'volks gezondheid geen gevaar loopen 4. Zoo neen, is de minister dan .bereid, zoodanige maatregelen ie be vorderen, zoo noodig in den vorm van. een nieuwe wet, dat de gevaren voor de volksgezondheid door "de wijze van uitvoering van bovengenoemde wet in het leven geroepen, zooveel mogelijk kunnen worden weggenomen De heer SLOTEMAKER DE BRUT XE, Minister van Arbeid, zich stellende op .het standpunt van de wet, zooals die thans luidt, verklaart dat getallen in deze van weinig waarde schijnen. De beslissing is steeds ge vallen naar aanleiding van toetsing der verstrekte gegevens. In totaal zijn er 198 aanvragen ingekomen. De eer ste vraag moet daarbij bevestigend orden beantwoord. Wanneer een aan vraag niet in strijd is met de wet, kan de vergunning niet geweigerd worden. Interrupties: Stapt u hiermede van de leeftijdskwestie af? De heer SLOTEMAKER DE BRUINE zegt, dat er is geoordeeld op getuigenis njet alleen van diplo ma's doen ook op vérklaringen van tandartsen en betrouwbare patiënten. Spr. kan zich indenken, dat iemand buiten diploma's om bewijzen van be kwaamheid'kan leveren. Daarbij komt de kwestie, dat er tandartsen zijn, die aan volledige tand prothese een ander begrip vasthechten dan de Hooge Raad dééd. Ingeval van beroep heeft de m'inissterzichdan uiteraard op het .standpunt van den Hoogen Raad geplaatst. De derde vraag moet spr, dus bevestigend be antwoorden. Wat .de vierde vraag be treft, indien er speciale gevallen ter kennis van spr, worden gebracht, zal spr. overwegen, wat daartegen te doen is. Mevr. DE VRIES-BRUINS repli- ecert. De minister toont, niets van den ernst van den toestand te begrijpen. Spr. zal dus een beroep op de Kamer moeten doen, zoo no,dig. Spr. dient een motie in, waarin, om dat de uitvoering der betrokken wet niet is overeenkomstig le ter en geest, de -Regeering wordt uitgenoodrgd zoo danige maatregelen te bevorderen zoo nooaig in den vorm van een nieuwe wet, dat de gevaren voor de vol'ksge- zondhe:a zooveel mogelijk worden weg genomen. De neer OUD (V.D.j komt even eens op tegen de wijze van uitvoering der wet. Het bezwaar gaat thans met tegen de wet, maar de wijze van uit voering. Er zijn 2 personen van ld, 2 van 15, 1 van 16 en 2 van 17 jaar die in 1918 de „volledige" tandpro these zouden hebben uitgeoefend- im mers, zij z:jn thans bevoegd verklaard. De heer BEUMER (A.R.y betoogt, dat de letter van de wet volkomen dui delijk is en dat de minister 2ioh daar aan heeft- te houden. Inderdaad zou een nieuw wetsontwerp kunnen wor den ingediend. Ook zouden de verleen de visa ongeldig kunnen worden ver klaard; er is n.l nie.t sprake van ver kregen rechten maar van verkregen onrechten. Het ergste is inmiddels, dat een wet is toegepast in strijd met haar duidelijke letter. Spr. diént een motie in, waarin de Kamer, niet overtuigd, d^t de uitvoe ring der bedoelde wet met de noo- dige zekerheid en op juiste wijze heeft plaats gehad, verklaart, over ,te gaan tot de orde van den dag. Aan den mi nister is dan overgelaten, wat te doen. De heer DUYS (S.D) drin.gt mede aan op nadere inlichtingen. De heer VAN GIJN (V.B.) heeft indertijd mede getracht, het tot stand komen dezer wet te voorkomen. De 'kwestie van den leeftijd vl.-.dt spr. ergerlijk. Het is een verkrachting van het recht; er kan niet steeds alles wor den overgelaten aan ambtenaren. Een nieuwe wet is de eenige oplossing. Spr. zal zich vereenigen met de motie van mevr. de VnesBruins. Min. SLOTEMAKER DE BRUI NE heeft de stukken op dit oogenblik niet geheel in het hoofd. Gaarne wil spr. speciale gevallen nader onder zoeken. Volkomen bereid is spreker de kwestie,' met de thans medegedeelde gegevens, opnieuw onder oogetn te zien. Mevr. DE VRIES-BRUINS hand haaft haart motie; ze is niet door den minister overtuigd hoezeer die nu pas een anderen toon deed hooren dat die motie niet noodig is. De heer OUD repliceert. De mi nister die, tijdig van deze interpellatie op de hoogte was, had moeten zorgen, in het bezit te zijn van de noodige ge gevens. Spreker stelt voor, de beraad slagingen te schorsen om den minis ter in de gelegenheid te stellen de noodige inlichtingen zich te verschaf ten. Het voorstel van den heer Oud in stemming gebracht wordt verworpen met 59 tegen 5 stemmen, die van de vrijz-democraten. Den heer OUD ia geen motie te kras, wegens de houding van den mi^ nister. Spr. dient een motie in, uitspre kende, dat de beantwoording door den minister onvoldoende is geweest. De heer HEEMSKERK (A.R.J zegt, dat we mevr. de Vnes-Brums dankbaar mogen zijn voor het initia tief tot deze interpellatie. Tegen haar motie heeft spr. een redactioneel be zwaar, alsmede nog een tweede. De Kamer is tot oordeelen niet in staat, zonder de stukken te kennen. Er zijn inlichtingen gevraagd; de gegeven in lichtingen zijn onbevredigend; dit komt uit in de motie van den heef Beumer; zacht en sober is deze ge formuleerd, en in dien vorm is een uitspraak van de Kamer mogelijk. Mevr. DE VRIES-BRUINS wij zigt het begin van haar motie zóó, dat ze luidt: „de Kamer, niet overtuigd", enz. Het woordje „niet" verder in de motie vervalt dan. De heer BEUMER wijzigt zijn mo te zoodanig, dat het gedeelte betref fende de soberheid er uit vervalt, en ze uitspreekt dat de toepassing der wet niet overeenkomstig haar letter en bedoeling heelt plaats gehad. De motie-de VriesBruins wordt verworpen met 85 tegen 27 stemmen (rechts tegen links, behalve de heeren Möller' en Bulten (R.K.J en Korten- horst (R.K.J, die vóór stemden). De motie-Beumer wordt aangenomen met 68 tegen 1 stem, die van aen heer (Van Vuuren (R.K.J. De motie-Oud wordt verworpen met 41 tegen 22 stemmen (vrijz. dem. en soc.-dera.J. De VÓORZITTER dankt den mi- nister voor de verstrekte inlichtingen;. De vergadering wordt te '4.45 uur geschorst tot 's avonds 8 uur. Avondvergadering. Interpellatie-Oud. De lieer OUD' (V.D.J interpelleert over de ramp met den loodsschoener Terschelling, waaromtrent1 hij ver schillende vragen stelt die door de Mi nisters van Waterstaat en van Ma rine worden beantwoord. Van verschillende kanten wordt ont Stemming uitgesproken over het feit dat dank zij den invloed van de b reaucratie, zoo laat een onderzoek naar de oorzaken van de ramp wordt inge steld, terwijl mede op het indienststel- len van stoomvaartuigen wordt aange- .Hierna wordt, een begin gemaakt met de bespreking van de Oorlogsbe- groóting, waarbij de heer K. Ter Laan v an de -gelukkige oinstandigheid, dat hier nog niet als in België, socia listische ministers zijn, gebruik maakt om op steike vermindering van de bewapening aan te dringen. Vandaag voortzetting. UIT ONZE INDIEN. Communisme ter Westkust. De „Sum, Bode" verneemt, dat eeni ge dagen geleden te Painan talrijke personen zijn gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan commu nistische propaganda, of wat daarvoor doorgaat, het houden van verboden vergaderingen of het bijwonen daar van. Ook de kapala negari van Painan werd er achter gezet. Het bestuur trad diligent op en ver oordeelde de arrestanten tot straffen van 1 tot 2 maanden krakal. En waar hun arrestatie een paar dagen voor Hari Raja plaats vond, was de strai des te zwaarder. Het doortastend optreden van het bestuur heeft den schrik er m ge bracht, zoodat velen hun lidmaat schapskaarten van de P.K I. bij dén assistent-resident zijn komen inleve ren. Ook te Balai Selase vonden verschei dene arrestaties plaat9. De veroordeelden zijn te werk ge steld aan de wegen. De communist Moechtar is door d» landraad te Padang tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, vvegeii9 verduistering, gepleegd door middel van den verkoop van z.g. lidmaat schapskaarten van de P.K.I. Te Troesan zijn zekere Radjeb en Soetan Bidin gearresteerd en preven tief gezet, wegens communistische propaganda. Een vrouw voor een varken. In de „N. Soer. Crt." vertelt Duddy waarom ditmaal geen vrouwen mee gingen ïpet de Fomalhout naar Nieuw- Guinea. Bij een vorige expeditie had een der leden wel zijn eigen vrouw meegeno men maar het bezoek aan het land van mysterie was ternauwernood eenige uren oud, of een welgedane in boorling presenteerde zich aan het lid-met-de-vrouw, en er ontstond via 'n tolk een merkwaardig discours. De inboorling bleek een zeer open hartig man en dus kwam hij met een openhartig voorstel: Changer de da mes! Hij had er een en ze gold voor de beste van het land en het lid had er één. Wat was eenvoudiger? Maar het lid wou niet en bovendien z'n legitieme wou ook niet. Mistroostig ging de inboorling, ver baasd tevens over zpoveel onbegrijpe lijkheid, weg. Doch hij kwam weerom, ditmaal met 'n vet varken. En hij bood dit beest in ruil. Hij etaleerde voorshands de su blieme eigenschappen van de knor en werkelijk, het klonk alles zeer verlei delijk. Maar desalniettemin ging het lid niet op het voorstel in en zijn vrouw evenmin. Toen was de Papoea door al zijn welgedaanheid heen, 'n verslagen man Communisme en landsbetrekkingen. In een rondschrijven van de regee ring wordt bepaald, dat noch het be stuurslidmaatschap, noch het gewone lidmaatschap van de Partij Komniu- nist Indonesia en van de Sarekat Ra- jat vereenigbaar is met een landsbe trekking. Behandeling van krankzinnigen. Te Semarang bestaat de ongewenscb te toestand, dat krankzinnigen wor den opgesloten in de cellen voor aan gehoudenen bij de verschillende poli- tiebureaux. Soms moeten deze onge lukkige zieken weken, ja zelfs maan den lang in zoo n cel, zonder deskun dige verpleging, vertoeven, eer er voor hen plaats is in eene krankzinnigen inrichting. De aangelegenheid heeft de aandacht gehad van een der leden van de Tweede Kamer, die zich met schrif telijke vragen terzake tot den minister wendde. Thans verneemt de Loc., dat het in de bedoeling van den geneeskundigen dienst ligt, om het voormalige hulp stadsverband aan Ta wang in te rich ten tot tijdelijk doorgangshuis. Dit zal zeker een belangrijke verbetering zijn, die èn de arme geesteszieken èn de po litie ten goede komt, want de laatste kon de taak van krankzinnigen ver pleegster, haar opgelegd door de auto riteiten, welke haar de kranzinnigen op het dak stuurde, maar zeer gebrek kig en dan nog maar met groote moei te volbrengen. GEMENGD NIEÜWS. iMaio rd. Maandagavond hajif tien is de 88-jarige Jacob Vos te V-een bij Heugden voor zijn woning door een revolverschot in.-'de "borst vermoord. De vermoedelijke dader, zekere M. K. aldaar is gearresteerd en gevan kelijk naar 's Bosch overgebracht. De oorzaak moet een' oude veete zij'n. Ernstige fee h t p a r t ij Te Amersfoort werd Maandagavond door twee buitenlied-en een oude vete met het mes uitgevochten. Zekere G. W. uit Hoevelaken werd met zes verwon dingen aan hoofd en lichaam in het EÜzabethsgasthuis in 'zorgwekkenden toestand opgenomen. De andere, J. W. uit Nijkerkerveen, werd, na verbon den te zijn, in arrest gesteld. Slaapziekte. Het 4-iarig doch tertje van den landbouwer M. Kamp- hofst te Zwariebroek, gemeente Bar- neveld, dat, zóoals wij reeds, meld den, aan nona. lijdende was, is, na 180 uur onafgebroken' te hebben gë- overleden., - MotorbJigeluk. Twee zoons resp. 22, én lx. jaar oud, vam notaris mr. A. Suy te Peer reden Zondag per motorrijwiel in groote vaart door Kleine Brogel. Plots vliegt een bin nenbrand uit, waardoor beiden op de straatsteenen gesmakt worden. In hopeloozen toestand werden bei- den opgenomen en onder hevig bloed verlies naar de ouderlijke woning ge bracht. Hun toestand is uiterst zorg wekkend. Auto-ongeval. Onder de ge meente Roden (Dr.) is eergisteren een auto van de firma Klamer en Bus te Leek tegen een boom gereden'. De chauffeur K. Noordhol werd gewond, de auto zwaar beschadigd. Oorzaak: defect aan de stuurinrichting. Stilletjes gepot. Te Huizen is op hoogen leeftijd overi-eden de vrouw van den bejaarden visclwenter S. Deze was zelf venter in Hilversum zoodat bureii in de woning, het aller noodzakelijkste deden wat een sterf geval meebrengt. Men vond toen ook eengeldkistje, dat bij opening bleek te bevatten 40 biljetten van f10. De aanwezigheid vaa f400 ver baasde te meer, aangezien het echt paar S, door .het Burgerlijk .Armbe stuur en Diaconie geregeld was ge holpen. Armbestuur en Diaconie heb ben nu het geld opgevorderd onder aftrek van de benooaigde som voor de begrafenis enz. Motorongeval. De motor rijder P. Schu te Kantens is gister nacht met zijn motorrijwiel aan den Bedumerweg te Groningen geslipt. Met een hoofdwonde en een hersenschud ding is S. naar het ziekenhuis ver voerd. IVefdronken. Na.drie kwar tier dreggen is een 4-jarig knaapje, dat al spelende vaü een licnterschip, lig gende in het Oosterdok, te water was geraakt, levenloos opgehaald. HET REIZEN IN DE 18DE EEUW. Aan een reisverhaal van Anna Bakband die in April 1744 van Am sterdam naar Duitschland reisde is via de N. R. Ct. het volgende ont leend: 1744 den 5 April reisde ik des mor gens te 6 uren in geselschvap van de Heer Mathys Beuning beneffens zyn bediende, met 'de post waagen op Aarnhem, door Diemen, Muyjen, Naar den, Susdyk tot Amersfoort, des mid dags daar gegeeten, verder door Lun- tre, Ede en dee avonds te 9 uren te Aarnhem, daar geslaapen, zondag morgen te 7 uren met een gchuyt op Nimweegen daar wy te twaalf uren aankwamen,maandagmorgen te 6 uren af reeden en te 11 uren te Cleef en dinsdagmiddag te 5 uren te Keulen. Wy dagten hier de Amptman Sucart van Marrienborn en een bediende te vinden, die onpasselijk was geworden, en Samuel Kransen hier vonden, die my eenigsins bekent was, weil ik tem in Heerendyk gezien haa. Weil de Heer Beuning nu weeder na Holland terug moest, zo wierd ge- rezolveert, dat wy extra post zoude neemen, want wy hadden, zo als na der hand gehoort heb, na gissing wél 8/4 ton aan goude ducaaten by o<nz, dat een termyn was voor 't pagten van 80 jaar voor 't'slot Marienboirn; 't grooste gedeelte was in een klynkisje dat ik niet in staat was op te tillen- Woensdagmorgen reeden wy te 5 uren at, te 9 uren te Bonn en des avonds om 7 uren op een slegt dorp, gesslaapen. Dondèrdag morgen eeden wy te 4 uren af en té 6 uren te Co- blens, om 11 uren te Montebauw, 1/2 vyff al weeder opzaaten en te 10 uren te Koning Stevn en te 1/2 dri te Frankfoort daar het paasch mis was en mvn geleider geen zin had te ver toeven, en direct met een cariool en 4 verse paarden weeder voortgingen, zonder eens in 'thuys te gaan. Wy hadden al meer als eens door de slegte weegen met 6 hengste geree- den en verscheydene maaien - iet hulp van dommekragtesn ons uyt de gaat en laaten winden, en bergen, die zo hoog waar ren, dat de paarde genoegzaam op haar buyk ze opkroopen, en als men na beneeden quam de wielen met kettingen aan een moesten gebonden werden. Nu stond nog een j-ytuyg dat ook Extra post whs met een Heer daar in; onze en die posteljon góngen een weddingschap aan die het eerat in de poort van Hanau zoude ryden, en reeaen zo dol dat ik niet dogt leeven- dig daar te koomen en daar by was de weg zeer hobbelig en laagen nog veele beenderen van menschen en paarden van de slag die daar 'tvoo- rige jaar was voor gevallen; wy waa- ren ae eerste in de poort en byna in 't andere rytuèg verwart, ai quamen te 1/2 vyff te Hanau. Het weeder was zeer ongunstig met een donkere lugt, dog myn reisgenoot wilde die avond thuys zyn, weil 't A. M. daar was. Nu had de postmees ter geen rytuyg voor onz en in gansch Hanau was er geen te bekoomen, door dat alles na de mis te Frankfort was, en waar en nog maar omtrent 2 uren van Marrienborn. Eyndelyk bezorgde men onz een groote open ladder waagen en maakte van stroo daar twee banken op efi fat my een reegen scherm en zo ree- en wy om 5 uren uyt Hanau. Het reegende sterk en wierd vroeg don ker, nu moesten wy een groot bos door, en de knegt was onkundig in de weg en die was zo slegt dat de paardde er genoegzaam niet door kon den en' zo donker dat men geen hand voor zyn oogen ko ide zien en een reegen of het met bakken uyt den heemel viel. Nu rezolveerden wy om te voet te gaan en de knegt voor de paarde, maar ik was wel eens zo zwaar als anders door de reegen en had groote reiskoussen over myn schoenen en been en aan en die drongen zo diep. in de slik dat toen ik een wyinig ge gaan had, ik weeder op de waagen moest. Ik sloeg voor of wy van onze stroO banken geen bossies konde maaken en aan steeken, dat wy in 't werk stel den, dien ik maakte en zy meedevoor de paarden gingen, dog de reegem bluste ze gedurig uyt. Nu wist men niet meer waar men was, dog z nag en van vc.een liggi. ik zeide als zy maar een lantaarn 'konde bekoomen, zy gongen byden daar heen en ik was nu wel een half uur alleen op de waage^ met een groote zom geld in een groot bos onder een zwaare reegen. Nu waar 'tin die tyd als 'tde mis was zeer onveilig, weil zich veele struykroovers daar omtrent ophielden die de reizigers plunderde, zo dat ik een groote bewaring genoot en heb; nu zag een ligt naderen en het waa- ren de mynen met een lantaarn en.zyi hadden oo'k kundschap van de weg ge» kreegen. Nu gong de knegt daarmee. de voor de paarden en deed niet ala praat en dat zy niet langer voort kon» aen en dood zoude neeaer vallen, dog wy quamen uu op de regte weg en voor een nes je van een plaassi, dog de poort was toe en by al onz roe pen quam geen mensch te voorschyni. Eyndelyk rezolveerde ,de knegt om er met zyn -agterste zo teegen te bons- sen dat de aeur open vloog en toen reeden wy het door en quamen dea nagts by twaalve te Marrienborn, na dat wy in plaatz van 2 uuren 7 ureni over hadden toegebragt en wierden met veel lievde aangenoomen- Weil myn bestemming was op de Hernhaag te woonen, zo wierd een waagen met 2 paarden des zondags gereed gemaakt om my met nog een paar perzoonefl na Hernhaag te ryden, dat maar een klyne myl was, dog de paarden waaren zo wilt, dat ik bezwaarlyk in de waa- fen kon koomen en pas zat of zy egonnen zo te stygereo dat zy. niet te houden waaren. Ik moest 'tplein over dat .oor 't slot was, om aaar myn geselschap m te neemen, maar eer nog daar was, sloeg ik met de waagen om en kroop onder 't wiel vandaan en wierd in huys gebragt. Men vond myn arm üc schouder zeer gekneust en aanstonds voor een warme kaggel braaf met campfer en spiritus gestreéken en zo quam ik des maandags op Hernhaag.. Scheepstij dingen. HOU.AND-AMEH1KA LIJN. EDAM, van N. Orleans, 25 Mei te Vere Cruz. ÊOCH MONAK, 20 Mei van Tacoma te Portland. (0.). VEENDAM, 26 Mei van Rotterdam naar N. York, STOOMV. MIJ. NEDERLAND. ENGGANO, thuisreis, pass. 24 Mei Perim. GuOTIUS, uitreis, 26 Mei te Sabang. KKAKATAU, uitreis, 26 Mei te Ant werpen. PRINSES JULIANA, uitreis, 26 Mei te Southampton. ROEPAT, thuisreis, pass. 24 Mei Pe niche. R0TTI, thuisreis, 26 Mei van Padang. SOEMBA, uitreis, 22 Mei van Bela wan. SUMATRA, thuisreis, 25 Mei te Ge nua. PRINS DER NEDERLANDEN, ultr, 25 Mei te Po^t Said. RONDO, uitreis, 26 Mei te Port Said. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. EEMLAND, thuisreis, pass. 26 Mei Fernando Noronha. GELRLA, 26 Mei van Amsterdam o. B Ayres EEÉLANDIA, thuisreis, wordt Zatar dagochtend 6 uur te LImuiden verwachh PLANDRIA, uitreis, pass. 25 Mei Eer nando Noronha. ORANIA, thuisreis, 25 Mei ran Sie Janeiro. ROTTERDAMSGHE LLOYD. BUITENZORG, uitreis, 26 Mei te 3» lawan. INDRAPÓERA, uitreis, pass 25 Gibraltar. M0DJ0KERT0, thuisreis, pe® Mei Euez.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6