f TWEEDE BLAD. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 26 MEI 1926 predikant tier Amerikaanse]]? episcopa le kerk te Rome, een bevestigend ant woord. waarbij hij zich nogwel op denBijbei beriep. „Het staat in de H. Schrift", meende hij, „dat ten trjde van David de Ssalmen op de destijds geliefde volkswijzen ge zongen werden. Het waren volksmelo die n, zooais het Amerikaansche volk die thans in den Jazzband geniet. Wan neer ik deze muziek nog niet metter daad in mijn kerk invoer, dan geschiedt dit, omdat ze in mijn gemeente nog niet door een genoegzaam aantal leden ver langd wordt". Zoo zal Dr. Lowrie ook nog wel ont dekken, dat David's dans voor de Ark des Verbonds van hetzelfde genre was als de huidige Foxtrott of de Charles ton. BINNENLAND. Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen. Nadat in den avond van den Twee den Pinkserdag in de Domkerk te Utrecht een wijdingssamenkomst was gehouden, waarin Ds. R. E. van Arkel en Ds. P. de Haas, onderscheidenlijk Gereformeerd en Hervormd predikant ter plaatse gesproken hadden, is gister middag te Utrecht de 72ste algemeene vergadering van de Vereeniging van Christelijke onderWijzers(élsen) in Ne derland en de overzeesche bezittingen begonnen. De groote zaal van Tivoli, waarin do vergadering plaats vond, was beneden v ijwel geheel bezet. De Minister van Onderwijs, de com missaris der Koningin in de prov. Utrecht, en de burgemeester van Utrecht hadden bericht van verhinde ring gezonden. Nadat de heer J. H o b m a, voorzit ter van de regelingscommissie, een hartelijk begroetingswoord had ge sproken met tal van aardige herinne ringen aan het geboortejaar der ver eeniging, welke te Utrecht werd 'op gericht, hield de voorzitter, de heer P. Oosterlee, een rede ter opening der vergadering. Deze openingsrede werd aan het ein de met luiden bijval beloond. Dr. J. C. van der Does uit Am sterdam hield daarna een lezing over het geschiedenisonderwijs op de lage re school in verband met de vredesgé- dachte. De geschiedenis van ons land, zeide spr., is voor een groot deel de geschie denis van oorlogen of geruchten van oorlogen. Er schijnt voor het spreken van vredesbeweging geen gelegenheid De tijdperken van oorlogen worden ook veel uitvoeriger behandeld. Het lijkt of er na 1830 njets belangrijks meer is gebeurd. Maar de groote oorlog van 19141918 bracht velen' tot bezinning. Men zag in, dat niet de enkelingen, al waren het dan de vooraanstaanden, van het belang van den vrede moesten zijn doordrongen, maar dat deze ge dachte moest doordringen in het ge- heele volk. Een uitgebreid onderzoek naar den inhoud van leer- en leeshoe ken werd ingesteld, zoowel in de lan den der gewezen oorlogvoerenden als in die der neutralen. Het geschiedenis-onderwijs op onze lagere school, zeide spr., mag niet zijn wetenschappelijk, niet streven haar en- cyclopaedische kennis of algemeene vorming, niet chauvinistisch, niet in ternationalistisch; zij moet aansturen op levende liefde voor het voorge slacht, op eenig inzicht in de belang rijke cultuurperioden, op kennis van het ontstaan van het Christendom en de reformatie, op het besef* dat Gods hand in de geschiedenis overal te be speuren is. Het gaat niet aan, het oor logselement uit ons geschiedenison derwijs te weren. Daarvoor zijn de oor v logen te nauw betrokken bij de groote cultuurbewegingen in den loop der eeuwen. Maar het onderwijs moet zijn: Ghristelijk-nationaal. Methode en stof kunnen hetzelfde blijven, echter moet het accent in vele opzichten worden verlegd. Onze in stellingen zijn niet alleen gericht ge weest tegen andere volkeren, maar ook tegen het water. Waarom dan ook niet verteld van de wijze, waarop onze Koningin bij den watersnood de slacht offers bezocht (luide bijval), van den heldenmoed bij den ramp van de „Ber lin". Waarom niet verteld van de ves tiging der rubber- en tabaksmaat schappijen in onze koloniën. Daardoor wordt de geschiedenis nog geen eco nomische geschiedenis. Spr. ging dan in vogelvlucht het ter rein onzer vaderlandsche geschiede nis na, waarbij hij telkens gelegenheid had zijn bedoeling te verduidelijken. Op deze rede volgde een levendige gedachtenwisseling. De heer Van Oosten zeide te ge- looven, dat er geen andere behande ling noodig is dan wat het voortreffe lijke leerplan-Lankamp geeft, dat in de kringen van het Christelijk onder wijs veel gebruikt wordt. De heer Robijns (Utrecht) meen de, dat het object van ons geschiede nis-onderwijs niets anders is dan een versteende steen. Wij kunnen niet vol staan met het accent te verleggen, maar moeten een ander object nemen, n.l. het huidige maatschappelijke le ven, zooals dat uit het verleden is ont staan. De heer Van W ij 1 e n (Rotterdam) meende, dat onze geschiedenis een ge schiedenis is van vrede. Wij hebben nooit anders dan afweer-oorlogen ge voerd. Intusschen moet de vredesge- dachte meer bewust behandeld wor den. De heer Van der Spek (Utrecht) had gehoopt het woord hier ook te hooren, dat onze jongens in de ure des gevaars verplicht zijn het vader land te verdedigen. Het is niet Chris telijk eenzijdig te pleiten voor eenzij dige ontwapening. De heer De Boer (Rotterdam) be toogde, dat ook van de oorlogen een prediking uitgaat, al zullen wij zeer sober moeten zijn. De heer O o s t e r wij k (Den Haag) achtte het niet mogelijk, aan de kinde ren van 10 tot 12 jaar iets blijvends te kunnen medegeven van den Volken bond, omdat het boven hun bevattings vermogen ligt. Spr. sluit zich, wat de methode van het jjpschiedonderwijs betreft, aan bij Lankamp, maar hij waarschuwt er te gen, dat men al te lichtvaardig in de tails Gods leiding in de historie aan wijst. Nadat de voorzitter den inleider be dankt had voor zijn rede, werd de ver gadering verdaagd tot heden. Vereeniging Volksonderwijs. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan der Vereeniging Volksonderwijs heeft het hoofdbestuur in het Ameri can Hotel te Amsterdam een drukbe zochte receptie gehouden. De heer K. Brants, hoofdinspecteur bij het L. O., die de gelukwensclien ver tolkte van den Minister van Onderwijs deelde mede, dat het H. M. de Konin gin had behaagd den heer KI. de Vries, de ziel der Vereeniging te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau Bezuinigingscommissie. Benoemd tot lid der Bezuinigingscom missie prof. L. A. van Royen, oud-mi nister van Oorlog en van Marine a.i. Nederland en België. De correspondent te Brussel van de „N. R. Crt." meldt: Men acht het in Bel gische politieke kringen zeer waar schijnlijk, dat het voorstel tot ratifica tie van het collectieve Fransch- Engelsch-Nederlandsch-Belgisch ac- coord tot opheffing van het waarborg- verdrag van 1839, reeds de volgende week op de agenda van de Belgische Kamer zal worden gebracht. Het Belgisch-Nederlandsche verdrag onderteekend door jhr. Van' Karne- beek en mr. Hijmans, komt eveneens heel spoedig aan de orde. Verhuist de Rijksverzekeringsbank? Naar de „Tel." verneemt >vorden tusschen den Rijksgebouwendienst en de directie van de Rijksverzekerings bank onderhandelingen gevoerd over de vestiging van deze bank m het nieu we gebouw aan de Julianalaan te Delft, dat aanvankelijk was bestemd voor de afdeeling „Algemeene Weten schappen" der Technische Hoogeschool Dit gebouw, waarvoor de fundamen ten in de oorlogsjaren werden gelegd, en met welks houw ettelijke jaren wa ren gemoeid, heeft ongeveer f 7.000.000 gekost. In het begjp van het vorige wil de mm ZEGGEN. Schitterend getuigschrift. De „Kölnische Zeitung" van Zater dag j.l. gaf een getuigschrift over de volkshuisvesting in ons land, het welk zegt de Rotter d. wel aange streept mag worden. J(De Hollanders", heet het daar, „ge ven in den woningbouw in Europa, men kan het niet bestrijden, den toon aan". De rechtsche partijen, die zoo onge veer een kwart eeuw de mannen gele verd hebben voor het landsbestuur in Nederland, mogen tevreden zijn over deze erkenning. Er zijn er nog wel, die oor hebben voor de beschuldigingen van de overzijde, als zou er haast geen slechter geregeerd land in Europa zijn, dan het onze. Volgens de socialisten reactionair, als bijna nergens elders. Hoe staat het met den woningbouw in al de landen, waar nu al telkens socialistische ministers deelnemen aan het bestuur, mag wel gevraagd svorden. Gelijk deze vraag ook gedaan kan worden ten opzichte van talrijke andere deelen van het bestuursbeleid. En waarbij de vergelijking reis op reis zal uitvallen in het voordeel van ons land en zijn „slechte rechtsche minis teries". Liberale tweeslachtigheid. De politieke hoofdredacteur van „Het Vaderland", een der laatste der libe rale Mohikanen, verdedigt met hand en tarkl de iraditie, volgens welke elk wei-geaard liberaal 'mordicus tegen beschermende maatregelen is gekant. Zoo werd h ij ook nu weer, zegt de Maasbode, uit zijn tent gelokt door het verzet uit de kringen van de bloem bollencultuur tegen de belemmeriug, welke Amerika onzen handel in den weg legt. Met een paar slagwoorden wordt den klagers het zwijgen opgelegd. „Vrije concurrentie", dat is ons heilig ideaal. (Maar de grief is immers juist, dat Uncle Sam dié vrije concurrentie onmogelijk maakt!) En wie bescher mende maatregelen treft, bevordert „the survival of the unfittest"; wat ook al in eerste instantie de belagers onzer bollenculuur zich schijnen te kunnen aantrekken, doch met welke overweging de Hollandsche kweekers zich hun bestaansgrond wel niet zul len willen laten ontfutselen. Edoch, zie nu de liberale practijk. Hetzelfde „Vaderland"-nummer, waar in zoo- „vernietigende" critiek wordt uitgebracht op alles wat naar protec tionisme zweemt, bevat een geestdrif tig- pleidooi voor het subsidieeren uit de Staatskas van de K. L. M. Wij zullen de laatst enzijn, om de ge grondheid der met veel aandrang naar voren gebrachte argumenten te be twisten. Maar niettemin vragei^ we: waar blijft toch de schoone theorie, die van geen maatregelen wil weten, waardoor de vrije concurrentie (in ca- su van diverse luchtlijnen) zou wor den bèlemmerd; en die ons huiverig leert zijn, om onze K. L. M. kunstma tig. op de been te houden? Hier signaleeren we andermaal de liberale tweeslachtigheid, welke al zoo vaak woord en daad in hopelooze te genspraak met elkander bracht. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Franekar, Hoes.,, en Harkstede-Sckaxmer (toez.J, ,1. H. Klein Waszink te Rottevalle. Voor Yhorat de Wijlf, Da. R. J. H. Brink, te Kimswerd. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Varsspveld, J. Schol te te Goënga. Te Lopik, R. de Jager Klein Wassink te Rottevalle. Aangenomen: Naar sSeroosxerke i(W.J, P. van Dijk te Zaamslag. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te 's Gravenliaje, A. H. flilbers, te Enschedé en S. v. d. .dolen fe Zierikzee. Beroepen: Te Zaandam, W. Vos te Dokkum. FEUILLETON. JONGE HELDEN. (Uit d-en tijd der Hervorming). 2) „De Heere zegene u en behoede u, lieve broeders en zusters" sprak hij, terwijl hij de kap achterover wierp. Men trad terug, opdat hij het bed kon naderen. Enkele oogenblikken stond hij onbewegelijk, met droeven blik op het bleeke gelaat van het kind ziende, dat hij met. zijn beste zorgen had om ringd. Toen sprak hij zacht: „Mijn klei ne lam, ge zijt in de armen van den Goeden Herder; Hij brengt u in slaap, en terwijl ge slaapt, zal H\j u over de rivier des doods dragen. Dan zult ge ontwaken, dan zijn pijn en smart ge vloden, en ziet Hij u met Zijn liefde volle blikken aan." Zij sloeig haar oogen op, en glim lachte met bovenaardsche zachtheid. Haar vader trachtte zich te verman nen, zijn lippen beefden. Maar wie had den Doctor van haar onbegrepen angst verteld? Niemand; maar zij, die dicht nabij God leven, en Hem de goede woorden vragen, om de harten van anderen te treffenworden vaak zóó geleid, dat ze smarten lenigen, waar van ze zelf niet weten. De grijsaard sprak nu: „Laat ons bidden" waarop allen neerknielden. In een teer. maar krachtig gebed, jverden de lijderes en haar familiele- Bevestlging, Intrede, Afscheid. Ds. II. Stegeng r. n .Mei afscheid te nemen van ae '.'el. Herv. Gemeente te Cothen, om 6 larn a.a.v. intrede te doen te Simonshavc.:. Bevestiger is Ds. H. P. Stegenga van Assen. Ds. K. van As te Dirksland hoopt Zondag den 2osten Juni a.s. afsfcheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Dirksland en Zondag den 27sten Juni d.a.v. intrede te doen te Rouveen, na bevestigd te zijn door Ds. J. Kraaij van Staphorst. Na Zondagochtend bevestigd te ajjn door Ds. J. H. J. Pop heeft Ds. J. A. Bosman 's middags zijn intrede gepreekt in de Ned. Herv. Kerk te Maassluis, naar aanleiding van i Petr. i :24 en 25. Na de predicatie hield Ds. Pop een fcoespraak en zong de gemeente den nieuwen leeraar toe Ps. 121:4* Ds. A. Hagedoorn. Ds. A. Hagedoorn, laatst predikant bij de Protestantsche kerken in Ned. Indië, standplaats Batavia, en thans met verlof hier te lande, stelt zich beroep baar in de Ned. Herv. Kerk. Ds. J. A. Visscher. Ds. J. A. Visscher te Leeuwarden, bekend door zijn arbeid op de Friesche heide en reclasseeringswerk, is voor nemens zich weder beroepbaar te stel len in de Ned. Herv. Kerk. De reden daarvan is, dat. nu de ver schillende opgerichte afdeeiingen tot 'n mate van zelfstandigheid zijn gebracht, deze zijn dagelijkse ne leiding niet meer zoozeer behoeven. Mits de publieke be langstelling, voor dergelijk phiiantro- pisch werk zoo noodig, op dezelfde wijze blijft betoond, kan de arbbeid onder het bestuur te Leeuwarden' waaraan Ds. V. dan advjseerend verbonden blijft, zich geleidelijk ontwikkelen. Dr. A. Kuyper Jr. Naar wij hebben medegedeeld, heeft Dr. A. Kuyper Jr. onlangs „Eudokia" verlaten, om thuis nog eenigen tijd rust te nemen, voordat hij "zijn ambtswerk zou kunnen hervatten. In de vorige week heeft hij, naar de „Stand." meldt, echter aanvallen van hooge koortsen gehad, waardoor de toe stand zich plotseling wqzigde. Naar wij thans vernemen is de toe stand momenteel vrij bevredigend.' Chr. Nat. Schoolonderwijs. Verschenen is de agenda en het jaar verslag van de vereeniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs in verband met de Donderdag 27 Mei a.s. te Utrecht te houden jaarvergadering. In de morgenvergadering komt o.m. aan de orde de verkiezing van twee leden der hoofdcommissie, waarvoor ge candidateerü zijn de heeren Ds. T. Fer werda te Amsterdam (aftr.), Ds. L. E. v Arkel te Utrecht, Ds. H. Mep er te Alk maar, R. Venema te Amsterdam, aftr.; H. J. v. Wplen te Rotterdam en H. J. Drewes B. Fzn. te Amsterdam. In de middagvergadering zal Dr. J. Waterink van Amsterdam inleiden: „De bioscoop en het onderwijs". Evaug. Broedergemeente. De rekening van het Zendingsgenoot schap der Evang. Brpedergemeente over 1925 sluit met een totaal aan ontvang sten van f 50.375,31. Voor Suriname Werd 'in totaal ontvangen f 49.418,79. Confessioneele Vereeniging. Op de 61ste algemeene vergadering der Confessioneele Vereeniging, welke 10 Juni te Utrecht zal worden gehouden zal Prof. Dr. Th. L. Haitjema te Gro ningen een referaat houden over: „Re organisatie en Leertucht, in verband met de kwestie-Geelkerken" en Ds. L. D. Poot te Amsterdam (Haarlem) over: „Kerk en jeugdbeweging". Hospitaal-kerkschip „De Hoop.' Het Hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gisteren voor zijn eersten kruistocht onaer de haringvisschers op de Noord zee van IJ muiden vertrokken. Als geneesheer is meegegaan Dr. F. G. van Aspei^n, als geestMpit verzorgd- Ds. H. Engelsma, Ned. Herv. pred. te Zwartsluis. De „Jasz" als kerkmuziek. In Amerika werd de vraag opgewor pen of de Jazzband zich ook tot gees telijke muziek voor Protestantsche Ker ken leent. Daarop gaf Dr. Walter Lowrie, de den aan den God van alle genade en vertroosting opgedragen. Toen men op stond, braken de twee wouwen in hef tig snikken uit, en Theodora's vader zag zijn kind door een nevel van tra nen aan. Toen strekte Dr. Beza zijn handen uit, en deed de bekende zegen bede hooren: „De Heere zegene u en behoede u; de Heere doe Zijn aange zicht over u lichten en zij u gena dig; de Heere verheffe Zijn aanschijn over u en geve u vrede." Heel zacht verliet hij daarna de ziekenkamer. De scholier volgde hem, opende de deur en vroeg: „Wilt u misschien op mij steunen, mijnheer?" „Heel gaarne nVn jongen" zei Dr. Beza, legde zijn linker hand op den schouder van den knaap, en hield, in de rechter zijn stok. Zonder te spreken liepen ze de straat door, totdat ze aan een huis kwamen, dat het nummer 122 droeg. Hier stond Beza stil, en Robert Musgrave begreep, zooals iedere Geneefsche jongen zou. begrepen hebben, waarom. In dat huis toch had Calvijn geleefd en gearbeid, waarna hij „tot God ging", zooals in 't Geneefsche bevolkingsregister te le zen staat. Dat was nu 31 jaren gele den; maar zijn boezemvriend, die hem tot zijn laatste levensuur had bemind, ging nooit dit huis voorbij, zonder een blik te werpen op de woning van den man, die zooveel gedaan had voor de zaak des Heeren. En thans, terwijl hij den knaap met vriendelijken ernst aankeek, sprak hij „Zijn levens weg was lang en zwaar; in de vallei vallen de schaduwen het breedst. Maar hij was groot \an ziel, en God werd geprezen om zijn sterk geloof en zfjn groote lijdzaamheid. Maar de Heere weet ook met de zwak ken te handelen naar hun krachten; Hij geeft het Zijn beminden als in den slaap. Vele dingen uit Calvijn's leven zijn mij uit het geheugen gegaan. Maar het is Gods weg, ons heen te zet ten over wat wij met vreeze tegemoet- zien, en soms ook, om ons te geven wat.wij verlangen., als in den slaap." Robert was te beschroomd om thans te spreken, maar hij zou deze woorden diep in zijn geheugen prenten. Zwij gend gingen ze thans verder. Toen ze Beza's huis bereikt hadden, vroeg Je Doctor: „Hoe heet je toch, m'n jongen? Ik heb je wel meer gezien, maar ik vergeet tegenwoordig zoo spoedig." „Robert Musgrave, mijnheer." „O juist Dan ben je de zoon van m'n besten vriend Musgrave, die hier ver toefd heeft tijdens de vervolging van Koningin Maria. Hij was een man van beteekenis in de Engelsche kerkelijke wereld, en een vriend ook van John ^vnox. Hij heeft het eereburgerschap van Londen verworven. Een vroom man, een kind van God." „Ik hen zijn kleinzoon, mijnheer. Mijn vader, die John Musgrave heet, heeft mij hierheen gezonden omtestu- deeren, en zoo werd hij burger van Ge- nève. Als ik volwassen ben, zal ik het heerlijk vinder^ ook als burger van Ge nève te worden ingeschreven," De knaap zag Dr. Beza met fieren blik aan. Het Geneefsche burgerschap was voor de mannen der Hervorming en hun geslacht een teeken van adeldom. Uit ganscih Europa zonden mannen van het Protestantsche geloof hun zo nen naar Ge nève, om daar te studee- ren. Met belangstelling vroeg Beza ver der: „En hoe bevalt het je op 't Colle ge?" Beza zelf was Rector geweest, zoo lang als zijn leeftijd het toeliet. „Heel goed, mijnheer" antwoordde Robert. „Ik zit nu in de derde klas en hoop bii de komende overgang tot de vierde bevorderd te worden." „Flink zoo. En van welken schrijver houdt ge 't meest?" „Virgilius en Horatius, mijnheer. In 't Grieksch ben ik nog niet ver genoeg, om er reeds keuze in te maken." „Een eerlijk antwoord. Maar zeg mij eens, houdt ge ook van het Boek, dat, evenals van je grootvader, ook van je vader en van jou en van mij is, omdat het van God komt, die ons geschapen heeft, en daarom alles kent, wat in ons is?" „Ik meen van wel. mijnheer" zei Robert ietwat verlegen. Toen was het -oogenblik van schei den daar; met eenige vriendelijke woorden bedankte Dr. Beza den knaap voor zijn gezelschap, en trad toen zijn eenvoudige woning binnen. Robert Musgrave spoedde zich dade lijk na het afscheid weer naar het huis der familie Viret terug. Hij wilde eerst jaar werd de verdere inwendige af werking stop gezet. Dit geschiedde uit een oogpunt van bezuiniging en wel omdat het aantal studeerenden aan de T. H. verminderde en het gebrek aan ruimte zich niet meer zoo nijpend deed gevoelen als in de oorlogsjaren. De in gebruikneming door de T. H. zou bui tengewoon hooge kosten met zich me de brengen. Om deze reden werd toen het geheele werk stilgelegd. Het kost bare, monumentale bouwwerk zou, in dien het zijn oorspronkelijke bestem ming had gekregen, het grootste van alle T. H. gebouwen zijn geweest. De lengte langs de Julianalaan bedraagt ongeveer1280 Meter. Als kantoor voor de Rijksverzekeringsbank zou het het gebouw, naar men meedeelt, bijzonder geschikt zijn. De onderhandelingen zijn intusschen nog niet geëindigd. Gaat het plan door, dan houdt dit in, dat de plannen tot vestiging van de Bank in een nieuw gebouw in Amster dam-Zuid niet doorgaan. Onder communisten. De afdeeiingen der C. H. P., die de partij der oude geschorste afdeeling Rotterdam gekozen en het congres ver laten hebben, zijn: Groningen, Gorinchem, Linschoten, Finsterwolde, Beerta, Nieuweschans, Sappemeer, Leeuwarden, Middelburg, Lochem, Velsen, Almelo, Lemmer, De venter, Oosterbeek, Weesp, Dordrecht, Leiden (gedeeltelijk) ,Terwispel, Blari- cum, Heenvliet met Voorne, Purme- rend, Giethoorn, Oude Pekela, Wage- ningen, en de secties (2 van de 5) Oos terpark en de Eilanden van Amster dam. De eerste Hollandsche haring. De oude traditie getrouw werd gis termiddag door den opperkeurmeester Vogel uit Vlaardingen mét den schip per J. Goedknegt de eerste nieuwe Hol landsche haring aan de Koningin op Het Loo gebracht. Niet meer, zooals eertijds in een ver sierde sjees, maar thans in een met oranje en Nederlandsche vlaggen ver sierde auto. Deze haring, gekeurd door den op perkeurmeester, is gevangen en aan gevoerd door het s.s. „Koningin Wil- helmina", VI 190, schipper J. Goed knegt, eigenaresse N.V. Doggermaat schappij te Vlaardingen. UIT ONZE INDIEN. Voor de volksgezondheid. Binnenkort zullen te Djocja proeven genomen worden met de door Dr. Van Bremen elders met succes toegepaste boor-W. C.'s in de kamponghuizen meldt de Midden-Java-Redacteur van „De Locomotief". Deze gelegenheden eischen zeer gerin ge ruimte op het erf, kunnen desnoods binnen de huizen worden aangebracht. Ze bestaan uit een acht meter diepen koker met een diameter van 35 centi meter, die door middel van een bijzon der boorapparaat wordt aangebracht. Lindeteves importeert de apparaten. Als over een maand of vier vijf nieu we instrumenten zijn aangekomen ze zijn thans op Java uitverkocht gaat de dienst tot bestrijding der mijn- wormziekte in dit gewest ter hoofd plaats een begin maken met het aan brengen dier inrichtingen, drie vier per dag. Malle gevallen. Op Malakka heerschte een slangen- plaag. Het gouvernement loofde, tenein de het ongedierte grondig uit te roeien, een premie uit voor eiken aangebrach- ten slangenkop. Duizenden en nog eens duizenden koppen werden ingeleverd, lillend en bloederig, en de autoriteiten betaalden. Tot het aantal kopjpen ver bijsterend groot werd en de ambtenaren argwaan gingen koesteren en een onder zoek instelden. Weldra bleek toen ,dat de handige inlanders slangenfokkerijen hadden op gericht en zoodoende kapitalen aan pre mies beurden. Maar de plaag nam niet af, integendeel. De „Straits Budget" verwondert zich over deze handigheid der Maleiers Maar op Java, bq "de nJomme, naive Javanen", is dat, en méér schon dage- wesen, zegt het „Hdbl." Oost Java weru 15 jaren geleden door nog even weten, hoe het nu de laatste oogenblikken gegaan was. voordat hij zich naar zijn eigen huis, in 'n gansch ander deel der stad gelegen, begaf. Daar zou hij maar net tijd genoeg heb ben, om even te eten, en daarna naar de rijschool in de Corraterie te gaan. zooals hij eiken Zaterdagmiddag na 'teten deed. Nog was er geen sneeuw gevallen, maar steeds difchter stapel den de sneeuwwolken zich opeen, zoo dat ze de toppen der bergen, die als 'n wacht op het meer van Genève gerijd staan, aan het oog onttrokken. Toen Robert .de woning der Virets genaderd was. zag hij juist Jacques Merrier er uit komen. Met ongeduldi ge belangstelling informeerde hij naar den toestand. „Ze tellen haar leven bij uren" was het antwoord; „toch hoopt de dokter, dat zij den nacht nog zal doorkomen, en misschien nog een dag te leven heeft." Zwijgend liepen ze samen de straat weer door. Voor het democratisch ge regeerde Genève was het niet vreemd, dat de jonge Engelschman van voorna me afkomst goede vrienden was met den eenvoudigen goudsmidsgezel. In het Plainpaleis hadden ze met elkaar kennis gemaakt. Daar oefende de Ge neefsche jeugd zich in sport en mili taire bekwaamheden welke in die ge vaarlijke tijden verre van overbodig waren. Merrier had Robert vaak uit moeilijkheden geholpen, waarin diens zorgelooze vermetelheid hem wel eens gebracht had. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5