NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 26 MEI 1926 DAGAGENDA. Woensdag 26 Mei, 's avonds acht u. Geref. Kerk Heerengracht, Uitvoering van zang en orgel. Dinsdag 1 Juni, 's middags half vijf, Breestraat 119: Alg. Verg. v. d. Ver. „De Leidsclie Buitenschool". Van Dinsdag- 25 tot en met Zondag 30 Mei a.s. wordt de dienst waargeno men door de apotlieek van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel.502 en D. J. Driesum, Mare 76, Tel. 406. Federatie van Vereenigingen voor Ziekenzorg. In de eerste bestuursvergadering der „Nederl. Federatie van Vereen, voor Ziekenhuisverpleging" zijn de functies als volgt verdeeld: C. Stolk te Wassenaar, le voorz. ge kozen door de alg. verg.), H. Nieuwen- huyzen te Zegwaart, 2e voorz; P. C. de Koning te Leiden, le secretaris (de Ruiterstr. 2), Dr. H. A. G. Bots te Voor hout, 2e secretaris, G. Groenendijk te Leiderdorp, penningmeester, Dr. A. Kater te Boskoop en G. Braat te Ze venhuizen, gewone leden. Besloten werd het Adviesbureau voorloopig te vestigen bij den voorz. te Wassenaar. De redactie van aansluitingsformu lieren en verhuiskaarten werd vastge steld. Zoo spoedig mogelijk zullen die naar de Vereen, worden gezonden. In de pers over het geheele land zal begonnen worden met de propaganda. Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren. Hedenmorgen is hier het jaarlijksch congres van bovengenoemden bond aangevangen. Vooraf wérden de leden van de cen trale rapporteurs-commissie, tot wie zich de conferentie van vandaag be perkte, officieel ten stadhuize door B. en W. ontvangen, waarbij de burge meester, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar het woord voerde. De burgemeester begon met op te merken, dat in den laatsten tijd er tal van vereenigingen zijn, die laten blij ken samenwerking te willen met de gemeentebesturen en daarom bij even- tueele vergaderingen verzoeken ten stadhuize te ftiogcn worden ontvangen Dit is dikwijls een last, doch samen werking van het gemeentebestuur msl velschillende vereenigingen kan dik wijls van groot nut zijn en vooral in dit geval. Wanneer spr. het Intitulé van dezen bond beschouwt, dan ziet hij daarin ook het woord: grondeige naren. Naar spr.'s meening moet hier het woord grond worden opgevat ais grond bestemd om er gebouwen op te stich ten. Nu is het woningvraagstuk voor een gemeente altijd van het grootste be lang geweest. Ten opzichte van den wroniugbouw bestaan er verschillende stroomingen, sommigen willen dat met betrekking tot den Woningbouw alles van de over heid uitgaat. Spr. "staat echter niet op dit standpunt. Waarom, zoo vraagt hij in dit verband, is het juist de woning waarvoor de overheid moet zorgen? Men zou even goed kunnen zeggen, Jat de overheid voor alles wat de inensch noodig heeft, behoort te zorgen, klom pen, schoenen, enz. Dit nu is.volgens spr. absoluut on mogelijk. De overheid kan niet voor alles zorgen. In den ouden tijd had men op over- heidsgebied niet anders dan l'etat gen darme om te zorgen, dat niet werd in gebroken en andere misdrijven tegen te gaan. Langzamerhand heeft echter het overheidsinstituut zich uitgebreid, en •is'meer en meer gaan ingrijpen in wat men noemt het particulier initiatie!. Naar spr.'s overtuiging kan en mag dn. particulier initiatief niet gedood wor den. Dit is ook het standpunt van B. en W. Het particulier initiatief te doo den zou gelk*staan met 't dooden vau alle energie. Omgekeerd wordt echter duur het particulier initiatief wel eens 'misbruik gemaakt van de onkunde en zwakheid van anderen. Daarom moet er een compromis in deze gevonden 'worden. Vreemd acht spr. het, dat juist in de laatste tijden men van overheidswege is gevallen op de huis- en grondeige naren, alsof bij hen nu juist de groot ste verkeerd- en onzedelijkheden voor kwamen. Allen mochten geld verdie nen. De huis eigenaren echter niet. Spr. neemt gaarne aan, dat er perso nen zijn geweest die de toestanden tij dens den oorlog hebben gebruikt om daarvan te profiteeren. Daardoor zijn wetten ontstaan, welke de gemeente besturen moeten uitvoeren om de be volking zoo goed mogelijk gehuisvest te doen zijn. Spr. meent, dat dit niet. de taak is van de overheid. Wel juicht hij het toe, dat* er contact is met dege nen die zich op den huizenbouw toe leggen, nfaar dan moeten de bouwers meewerken. Niet tegenwerken. Begrijpelijk is dat men zijn eigenbe lang behartig, maar ook het algemeen belang moet behartigd worden, an ders loopt ook de behartiging van eigen belangen spaak. Het spijt spr., dat de heeren behalve het academisch ziekenhuis niet co vens in oogenschouw nemen wat in deze gemeente is gebouwd. Ban zou den zij zien, dat de gemeente Leiden zich in dit opzicht een eerezuil heeft opgericht. Wat gebouwd is, is niet al tijd practisch en economisch geweest, doch door de tijdsomstandigheden was het niet anders mogelijk. Spr. ontraadt, wat hij toevallig heeft vernomen, de oprichting van een onderlinge hypotheek- en assurantie- bank. Dit ligt in de lijn van wat hij heeft gesproken. De heeren zouden daarmede vervallen in de fout welke zij in de overheid afkeuren, n.l. te tre den in een andermans vak. Tot grocte vfeugde van spr. heeft de bond gepro testeerd tegen de afschaffing der inzet- gelden. Ook spr.' heeft dit in de Eerste Kamer verkeerd genoemd. Hijging daarbij de beteekenis en het doel dei* inzetgelden na, welke geheel velschil len van die der verhoog-, drink- en an dere gelden. Anders zou men nooit tot een juiste taxatie der onroerende goederen kun nen komen. Eenerzijds moet de ver- kooper worden beschermd tegen on juiste taxatie, terwijl anderzijds moet vermeden worden dat de prijs kunst matig opgedreven en de kooper mis leid wordt. Ook wanneer de huurwetten moch ten worden opgeheven, wat hij hoopt dat spoedig zal geschieden, verwacht hij dat de bond zal bijdragen tot een goede oplossing van he vraagstuk der volkshuisvesting, en dat de leden in het oog zullen houden de goede trouw en naast het eigen belang ook het al gemeen belang. Namens de deelnemers antwoordde de bondsvoorzitter, Mr. J. A. de M e y i e r op de rede van den burge meester. Spr. dankte het gemeentebe stuur voor deze ontvangst, en spe ciaal den burgemeester voor diens sympathieke woorden. De oplossing van het woningvraag stuk is steeds van het grootste belang geweest voor de maatschappij, maar vooral in de laatste tientallen van ja ren hebben zich de moeilijkheden die er aan verbonden zijn opgestapeld, en dit heeft de overheid gebracht tot maat regelen die de meest fundamenteels beginselen van het economisch en maatschappelijk leven hebben aange tast. Voor de regeering is in dit verband een bond als de onze, aldus spr., be staande uit louter deskundigen, van het grootste belang en hij verdient dan ook ten volle haar belangstelling. Onze bond staat bescherming van ieders eigendom voor, in den breed- sten zin van het woord, en behalve deskundig is hij ook een volkomen be trouwbaar lichaam en dit maakt hem geschikt voor raadgever van de over heid. Het is daarom jammer, dat niet meer eigenaren zich aansluiten, om aldus bemiddeling te krijgen bij de overheid. Natuurlijk zal er wel eens verschil zijn in de opvatting van pu bliek- en privaatrechtelijke vraagstuk ken, maar dit maakt samenwerking met de overheid niet onmogelijk. De woorden van den burgemeester hebben spr. hoopvol gestemd, en hij wenscht Leiden geluk met het be stuur van een bewindsman als deze. (Applaus). v Hierna werd de koffie aangeboden en was de ontvangst ten einde. Op de agenda voor vanmiddag stond o.m. een voorstel van „Eigendom" te Haarlem: In verband met de trage af wikkeling van procedures tusschen huurders en verhuurders wordt het Bondbestuur verzocht maatregelen te nemen om een eenvoudige, vlugger en goedkooper recht tegenover nalatige huurders te verkrijgen. Morgen zal het nieuwe academisch ziekenhuis te Leiden worden bezich tigd onder leiding van ir. Hoeks ra, hoofdarchitect bij den bouw van dit ziekenhuis. Des namiddags komt aan de orde de behandeling van het rapport, uitge bracht door de Kadaster-c ommissie, be staande uit de heeren ir. Roborgh, mr. Bes Kreeftenberg, mr. De Meyier en mr. E. Hollander over: „Het Kadaster in het algemeen". Gistermiddag omstreeks half één heeft het treinverkeer eenige stagnatie gehad doordat op den overweg bij het station een tramwagen van de N. Z. H. T. M. een defect aan de luclitinstal- latie kreeg en midden op cle rails bleef slaan. Toen na eenigen tijd 'een trein uit Amsterdam kwam, konden de af- sluitboomen niet omlaag. De politie slaagde er evenwel in het publiek op een afstand te houden, zoodat de trein kon passeeren. Dit kon echter niet toen even later een trein uit Den Haag kwam. Deze moest ongeveer 10 minu ten wachten. Tram en trein konden toen weer ieder hun weg gaan. Mej. J. E. L., is gisteravond toen zij per rijwiel de Breestraat passeerde, in aanraking gekomen met lastige voetgangers, die niet wilden uitwijken. Zij kwam ernstig te vallen en kreeg een diepe vleeschwond in eem knie, die in het academisch ziekenhuis moest worden verbonden, waarheen haar de Eerste Hulpdienst overbracht. Burgerlijke stand. Geboren: Catharina Wilhelmina, v. J. J. Ouwerkerk en C. M. Hanno; Simon, z. van W. Ciere en S. Holle beek; Eugène Charl.s Louis Maria Gabr.l z. v. A. C. van Tuijn en B. Rie- ka; Elsje Helene Jacoba, d. v. H. M. van Wolde en H. J. van Beursen; Loui sa Maria, d. v. L. A. van Brero en G. de Lange; Alida Maria, d. v. A. Glad pootje-s en M. J. Feije; Jacobus Corno- lis, z. van J. C. van Schravendijk en G. Momberg; Cornelis, z. v. C. de Graaf en D. v. d. Hoogt; Johanna Hendrika, d. v. P. Burgerjon en J. H. Bekooy; Willem z. v. W. Witteman en C. Azier; Arie Hendrik, z. v. H. A. Peler en A Choufoer; Nicolaas, z. v. N. Bank en M. Pet; Homme, z. v. H. de Groot en P. A. y d Lint; Cato, d. van H. J. van As en C. Groenendijk; Maria Jacoba, d. v. P. J. S. J. W. C. Duyverman en M. J. Neuteboom; Maria Catharina, d. v. P. J. Wetselaar en M. C. v. Evert; Jannetje Maria, d. v. P. Helvensteijn en A. Pon; Martinus Laurentius, z. v C. J. Heuzen en A. A. v cl Lans; Jo hanna Elisabeth, d. v. T. L. J. Zitman en M. H. van Bienjen; Keeltje, cl. van J. Guldemond en A. Groen; Johannes, z. van K. Betgen en J. Dekker; Apo- lonia, cl. van A. Bakker en H. M. van Amsterdam; Jacob, z. van K. Ie Febre en M. J. Vincourt; Adrianus Cornelis, 7. v. P. van Houten en J. C. v. d. Hulst Geertruida Maria, d. v. T. H. Sanders en J. li de Waal; Petronella. d. van H. Vijlbrief en C. B lans jaar; Apolonia Maria, d. v. J. P. Cornelisse en M. A. Langezaal; Lambertus, z. van A. v. d. Luit en P. Crispijn. Gehuwd: H. J. Slewe, jm. en J. C. Dirkse, jd; G. J. Boter, jm. en A. Schar loo, jd; J. P. A. M. v. d. StaaR, jm. en C A. Lagerberg, jd; W. van Dam, jm. en F. W. Buurman, jd; J. C. J. de Swart, jm. en A. C. A. Westerhoek, jd; P. de Haas, jm. en M. J. v. d. Putten, jd; J. Dijkstra, jm. en M. van Diggele, jd; J. W. Serlie, jm. en M. M. Holle mans, jd; H. de Cler, wed. en S. C. v. Weeren, wed. Overleden: J. Goddijn, wedr. 86 j; J. S. MoreauRoeleven, wed. 86 j; J'. Bekooy, wedr. 84 j; C. H. M. van der Meel, dr. 2 m; C. Rigter—Bruinzins wed. 75 j; J. Jong, wedr. 73 j; E. H. Koops, dr. 23 j; C. W. A. Dullemond, wedr. 76 j; D. L. Jongenhei cl, m. 39 j; P. J. Hoefnagel, wedr. 82 j; J. Klui vers, z. 19 m; J. Rietbergen, m. 31 j; S. Ciere, z. 2 d; J. HartingSierag, vr. 63 j; A. Bavelaar, m. 74 j; H. Pfijffer Arbouw, vr. 83 j; M. van Oort, dr. 4 j. BUITENLAND. DE UITBARSTING VAN DE TOKACHI In een dorp 1000 personen vermist en 300 huizen verwoest. De uitbarsting van de Tokachi (Ja pan) waarvan* wij gisteren onder laat ste berichten melding maakten, is doöt een hevige aardbeving voorafgegaan. Men geloofde, dat de vulkaan reeds lang uitgedoofd was, daar zich in den krater een meer had gevormd. De uit barsting stelt die van de Bandai in 1888 'en die van de Sakoerajima m 1914, in de schaduw. Bij de eerste uitbarsting werd al het water uit den krater geworpen en stroomde langs den berg neer, on der medevoering van groote hoeveel heden puin. Verscneidene dorpen, o.a. het groot ste gedeelte van Foeryono, werden vernield. In genoemd dorp stortten niet minder dan 300 huizen in en wor den duizend inwoners vermist. Een tweede uitbarsting had plaats om 2 uur, waarbij de uitstroomende lava de oedduig van. een rivier dempte, zoodat 'het rivierwater over de oevers stroomde en nog meer onneil aan richtte. Asch en puin werden zelfs medege voerd tot aan den spoordijk, die zich op een afstand van 10 mijl bevindt. Een gedeelte van dezen dij'k werd door een stroom modder en water van de rivier Pey, die buiten de oevers was getreden, vernield. Hierdoor werd een gebied van vele vierkante KIM. overstroomd, waarbij vele boerderijen werden verwoest. 'Duizenden da'kloozen zijn op den spoorwegdijk gevlucht, maar kunnen door de huiptieinen niet worden ge red, daar deze met verder kunnen ko men dan tot Asaiiigawa. In het plaatsje Mia zijn 60 huizen vernield en wor den 100 personen vermist. Bij de derde uitbarsting, die om 4 uur plaats had, werd een groot ge- deel <.e van den bergwand weggeslagen cioor de aardstoruiig is, ecuier slechts een ger.ng aantai personen omgeko men. Oe aardbevingen. houden aan met tusschenpoozen van een had uur. Reuter meldt nog officieel, dat 100 lijken zijn gevonden, 2ü personen ern stig en 2Uü licht werden gewond. DE SPOORWEGRAMP BIJ MUNCHEN Een onbeschrijfelijke paniek. Omtrent het spoorwegongeluk nabij het Oosterstation te lYiuiichen, wor den -nog de volgende bijzonderheden gemeld De botsing vond om half elf 's avonds plaats. De personentrein No. 8i4 was om 5.12 uur uit Berchtesga- den vertrokken. De sneltrein No. ö20 uit Rosenheim, die slechts op Zon-en feestdagen rijdt, nad om o.4ü Bercii- tesgauea verlaten en was by, net druk ke verkeer op Pinfcsteren bvervol. Bei de treinen hadden vertraging, de 'grootste vertraging had eenter trein o.i4, ciie volgens de dienst regeling reecis om 9.33 te iyluncnen had moeten arnveeren. 'Om tot dusverre nog onopgehelder de reden is de macninist van trein b.kU tioor net onveuhg signaal heen- en op- trein 814 ingereden, welke laatste buiten het Oosterstation stond te wachten, totuat hei- inrysignaal op vedig zou worden gesteld. ne botsing was verscnri'kkelijk. De beide laatste wagons van den s lus taan den sneltrein werden geaeel en al in eikaar gescnoven. De ongelukkige pas sagiers werden óf gedood ót liepen verwondingen op. Gistermorgen acht uur waren reeds 30 dooden geborgen. Gelijk gemeld werden veel passagiers zeer ernstig gewond. Zoo moest een jong meisje uit Miinchen urenlang be klemd tusschen de puinhoopen blij ven liggen, voordat men er door mid del van een laschapparaat in slaagde, haar te bevrijden. In levensgevaar lijken toestand werd zij naar het ziekenhuis getransporteerd. Op de plaats des onheils was de paniek onbeschrijfelijk en eerst toen de reddingsmansciiappen aanvingen de puinhoopen met behulp van fakkelver lichting te doorzoeken, nam de paniek iets afi De vernielde wagons vormen een grooten puinhoop. De rails zijn uit hun verband gerukt. Aan de reddings werkzaamheden werd behalve door spoorwegpersoneel ook dee'gen men door brandweerlieden, en door een bataljon uit Munchen gerecjuireerde genie-soldaten, die met behulp van zagen, bijlen en zelfs zooals gemeld, van autogeen-laschapparaten de slacht offers uit hun benarde positie bevrijd den. Een ooggetuige uit den sneltrein geeft de volgende beschrijving van de ramp: lWïj waren om 5.20 uit Berohtes- faden vertrokken. Onze trein was1 ge- eel vol. Op ieder station nam het aantal passagiers toe. Reeds waren wij de eerste huizen van Munchen gepasseerd toen onze trein plotseling stopte. Nauwelijks had hij zich weer in beweging jjezet en een tempo van circa vijf K.;M. per uur bereikt, toen wij' plotseling een ontzettenden schok voelden en het licht grootendeels uitging. iVan den stilstaanden personentrein, waarop wij' waren ingereden, bleek de bagagewagen vrijwel onbescha digd te zijn. Daarentegen waren de eerste twee wagons van onzen trein uit de rails gelicht en de inzittenden meerondeels. ernstig gewond. Ook in verscheidene wagons, die in het midden van onzen trein medeliepen, beyonden zich ge wonden. .Volgens een mededeeling der spoor wegdirectie te Munchen is de machi nist van den sneltrein door het onvei lig signaal heengereden. De machinist verklaart evenwel, dat het signaal op veilig stond. Toen hij den stilstaanden personen trein voor zich ontwaarde, trachtte hij onmiddellijk uit alle macht te rem men. Het was eohter reeds te laat en de sneltrein liep met kracht op den personentrein in. Ooggetuigen van de ramp verkla ren, dat de verminkte dooden een beeld boden, zóó gruwelijk, dat men aan de ergste indrukken van den oorlog her innerd werd. DE STAKING DER MIJNWERKERS. Nog twee maanden voorraad. Er is geen wijziging in den stand van het kolenconflict in Engeland. De vertegenwoordigers der mijnwer kers en der mijneigenaars zijn uiteen gegaan. Men acht het onwaarschijnlijk dat eenige ontwikkeling zal plaats heb ben vóór de bijeenkomst van het par lement in de volgende week, wanneer de toestand ongetwijfeld een der eer ste onderwerpen van het debat zal vor men. Intusschen blijven sir Arthur Steel Maitland, de minister van arbeid, en kolonel Lane Fox, de minister voor het mijnwezen, te Londen om de aan gelegenheden in verband met het stop zetten der kolencoihmissie te benande- len. Naar vernomen wordt, zijn de kolen voorraden bij behoorlijke distributie en inkrimping van de spoorweg- en andere diensten voor 2 maanden vol doende. De regeering steunt er niet op, dat belangrijke Hoeveelheden uit het buitenland zullen worden aange voerd. Een verklaring van Mussolini. Mussolini heeft een bezoek gebracht aan de marinewerf Odero. Drie devi- sies nationale miiitie paradeerden voor den premier. Tijdens een receptie ver klaarde Mussolini o.a.: Ik vraag aan Genua vooral gehoorzaamheid en dis cipline. De dagen van wanorde en ongedisciplineerdheid zijn voorbij en ik garanaeer U, dat zij nooit zullen te- rugkeeren. Een cycloon boven Calcutta. De 'drukkende hittegolf, waarvan Calcutta eenige dagen te lijden heeft gehad, 'is plotseling afgebroken door de komst van den ernstigsten cycloon, welke in jaren in deze streken heefL gewoed. De cycloon duurde slechts een paar minuten, doch veroorzaakte niettemin groote schade. Verscheidene menschen zijn om het leven gèkomen. De ernstigste toestand heerscht bij de Kidderpoer-dokken, waar acht sché pen op drift geraakten. .Voordat men er in geslaagd was de schepen weder vast te leggen, waren 7 zwaarbeladen Stoomer: gezonken. Ook in andere deelen van de haven heeft het danig fespookt en zijn eenige personen ver- ronken. Te Maidan liggen de wegen be zaaid met omgewaaide boomen en is het verkeer grootendeels gestremd. DE STRIJD IN MAROKKO. Geen vredesonderhandelingen. De Fransche ministerraad, die gis termorgen onder voorzitterschap van Briand heeft" vergaderd, beraadslaag de over den toestand in Marokko en de voorstellen van Abd el Krim. 'Besloten werd van de voorstellen, die als onvoldoende worden beschouwd over te gaan tot de orde van den dag, en de militaire operaties niet te staken. Na afloop van den ministerraad ver klaarde Briand, dat met Abd el Krim niet onderhandeld kan worden claar hij slechts tijd tracht te winnen om zijn stellingen te versterken, wat nieuwe bloedige gevechten tot gevolg zou hebben. KORTE BERICHTEN. Reuter seint, dat het conflict tusschen Asquith en Lloyd George over liberale politiek gedurende de algemeene staking een nieuwe scheu ring in de partij dreigt te veroorza ken. Bernardo Duggan, de Argentijn- sche vlieger, dié van New York naar Buenos Ayres gaat, is gisterochtend te Charleston (Virginië) aangekomen). De staking der kappersbedienden te Parijs is geëindigd. De nieuwe spoorweg naar de Zugspitze in Beieren, den hoogsten berg van Duitschland. wordt 14 Juni geopend. - k GEMENGD NIEUWS. SPOORWEGONGEVAL BIJ WOUW. Vier wagons gederailleerd, omgeslagen. Dinsdagmiddag heeft bij1 Wouw een vrij ernstig spoorwegongeluk^ plaats' gehad. Van den sneltrein Vlissïngen— Amsterdam, die om 2.25 uur uit Ber gen op Zoom was vertrokken, is tus schen dit station en Wouw de laatste wagen ontspoord, terwijl dientengevol ge "nog drie andere rijtuigen uit de rails liepen. Door nog ónverklaar bare oorzaak werden de rails gedeel. telijk met biels en al opgetrokken, zoodat de lijft over enkele tientallen meters in een bocht omhoog stond. Door opstaande stukken, van de1 rails welke verderop afbraken werd de laat ste wagen omvergeworpen, waarbij deze gedeeltelijk in de langs den spoor dijk loopende sloot terecht kwam, ter wijl bovendien door de wrijving der rails tegen den onderkant van den wa gen vonken ontstonden, welke het gas uit het lék geworden gasreservoir de den ontvlammen. Door het gas door de leiding uit te laten wist men ech ter erger te voorkomen. De inzittenden van den omgevallen wagon wisten voor een gedeelte het rijtuig te verlaten door op elkander te klimmen, terwijl de overigèn met behulp van ladders werden bevrijd. Eenigen hunner hadden meer ot min der ernstige verwondingen bekomen^ tengevolge van de glasscherven del bij den val gebroken portierramen. Het ergst was getroffen-mevr. Veen- stra uit Arnhem, die een hoofdwonde van ongeveer 1U cM. lengte had ge kregen. Haar echtgenoot alsmede de heeren A. Polderman uit 's-Graven- hage eh van Leeuwen uit Dordrecht waren minder ernstig gewond, terwijl voorts nog enkele anderen schrammen hadden opgeloopen. De gewonden werden behandeld door twee zich toevallig in den trein bevindende geneesheeren o.w. dr. S. uit Helder, terwijl voorts dr. Aarsseni. uit 'Wouw spoedig aanwezig was éfl bij het bekend worden van het on geluk terstond drie genees neer en uit Roosendaal met een losse machine naar de plaats des onheils vertrok ken. In den voorlaatsten wagen bemerk te men, dat er iets niet in orde wasy Een conducteur, die daarin zat trok aan de noodrem, tengevolge waarvan te trein, die uit veertien rijtuigen be stond, weldra tot stilstand kwam. Na een oponthoud van ongeveer, veertig minuten is de trein met zeveai wagons doorgereden naar Roosendaal waar de gewonden voor zoover noodig] nog verder werden behandeld. Alleni konden echter de reis voortzetten- Het verkeer op de plaats van het •ongeval wordt met eenige vertraging! over enkel spoor geleid. De sohade aan den weg en het materieel is vrij aanzienlijk. Omtrent de oorzaak staat nog mets positief vast. Malversaties Naar gemeld! wordt heeft de Justitie te Arnhem Vrij dag den geneelen dag ten gemeente- huize van .Wehl vertoefd in verband met loopende geruchten van malversa ties. Verschillende boeken zijn in 'be slag genomen. - Nader wordt nog gemeld, dat deze aan het licht zijn gekomen bij het one derzoek in de zaak van den ontsla gen ambtenaar ten secretarie T., die- zich ter zake van verduistering, in het huis van bewaring te Arnhem bevindty Thans zijn onregelmatigheden geble ken in het beheer van de gemeentelijke spaar- en voorschotbank, die onder toezicht van B. en W|. wordt bestuurd! door den gemeente-secretaris. In 1923 vervoegde zich ten kantore der Bank mejuffrouw te B. om ettï bedrag te innen op het spaarbank boekje van wijlen haar vader, den oud-wethouder W. In plaats het ge vraagde te verstrekken heeft de se-, cretaris het geheele restant op "het boekje circa 1800 gulden afgeschre ven, met de boodschap, dat het te goeol foutief was en zij krachtens de boeken der Bank niets meer had te vorderen. Mejuffrouw B. heeft er verder geen! werk van gemaakt. Ze beschouwde het geld als verloren. De burgemees* ter had destijds gezegd bij gelegenheid de zaak wel eens te zullen onder zoeken. De justitie heeft thans een uitgebreid onderzoek ingesteld of nogj meer verduisteringen hebben plaats ge had en deswege de boeken aer bank in beslag genomen. Krachtens de be palingen der bank is de gemeentel Wehl verantwoordelijk voor de inleg- gelden der spaarders en dus straks ook voor het nog nier vastgestelde tekoir. .Ingere kend. Twee Rotter- damsche jongens van 19 jaar zijn in bewaring gesteld, terzake van verduis tering en medeplichtigheid daaraair. Een van de jongens had geld, dat hij voor zijn patroon, een confisseur aan •den Nieuwen Binnenweg" op kwitantier moest innen, zich toegeëigend, waar door hij plus minus f200 bijeenge gaard had. Met een kameraad is hijt toen op een fiets van zijn patroon, naaf Amsterdam vertrokken, waar zij bei den al het geld hadden opgemaakt. Toen het geld op was is de dadeh zich op het bureau van politie komen melden. Hij werd ingerekend en wel dra werd zijn medereiziger gearres teerd. Overreden en gedood. Gis ternacht omstreeks kwart over een is op den Coolsingel te Rotterdam een 7l-jarige verpleegde uit een tehuis^ voor ouden van dagen door een vracht auto van de N. R. Ct. aangereden. De man bekwam een ernstige hoofd wond en zijn beide beenen werden ge broken. Per auto van den G.G.D. is het slachtoffer naar het ziekenhuis aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2