NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 MEI 1926 HOE ONZE KINDEREN SLAVEN WORDEN. Over dit onderwerp schrijft de heer Meima, directeur van de Chr. Kweek school te Groningen in de „Grom. Kerkbode": Wij hebben allen wel gehoord van reus "Gulliver, die door de Liliputters de dwergen, wordt gebonden. Als de reus wakker is, kunnen die kereltjes hem natuurlijk niet de baas, maar als hij slaapt, komen zij aangeslopen, en overspannen hem met tallooze draden, zoodat hij niet kan opstaan. Zoo gaat het ook met onze slechte gewoonten. Het zijn de dwergen, die ons ketenen, wanneer wij niet waak zaam zijn en als wij niet meer oppas sen, zullen onze kinderen van hun jeugd" at geboeid worden door de dra den van leugen, van diefstal, van kwaadaardigheid, van wanorde, van afgunst, van wereldzin, en zij zullen hun gansche 'leven in slavernij door brengen. Laten wij maar eens zien. Niemand wordt op één dag een doortrapte leu genaar. Daar zou hit nog wel voor te rugschrikken en zich te weer stellen. Maar de leugen omstrikt het karak ter van het kind draad voor draad. Aanvankelijk zijn de draadjes zeer dun. *t Begint met kleine leugentjes. Ze schieten er eerst nog wel een kleur bij. Ze zijn maar eventjes in den tuin ge weest, zij' hebben heusch maar een klein stukje van de koek genomen, ze moesten maar een poosje school blijven, zij hebben den meester moeten helpen bij het opruimen van 'de kast, de klok was achter, zij' hebben nog een boodschap moeten doen, de brug was op, zij' 'hebben zoo laat gegeten, allemaal leugentjes die moeten die nen, om ze uit de verlegenheid te redden en die als zoovele draadjes worden, waarmee de waarheidszin to taal wordt- geketend en het kind in slavernij wordt gebracht. Pas daar- iom op de eerste, de kleinste leu gentjes van uw land. En als ge menigen dief, die in de gevangenis zucht, vraagt, hoe hij' zoo van kwaad tot erger is vervallen, dan hoort ge niet zelden een droef ver haal van al grooter diefstallen. Dat begint met een onbeduidend dingetje ,een speld, een potloodje, een halfje, een knikker, een noot. Langzamer hand verzwakt het besef, dat stelen zonde is, de leugen wordt mede te baat genomen en net kind heeft zich tenslotte verward in een net van on oprechtheid, waar het niet meer uit iweet te komen. Hier moet ook weer met alle kracht op de kleine draad jes gepast worden. Bij; de kleine kin- Ideren moeten we er van meet af op passen, dat zij 'het eigendom van een ander weten te eerbiedigen. Dat moet in het gezin heel erg worden gevon den, wanneer de een het eigendom van een ander heeft weggenomen ot beschadigd. Dat moet wedergegeven ot vergoed worden. O wee, wie daar de hand maar wat mee licht. In zoo'n gezin is gedurig wat weg. Vooral met het geld zij men nauwkeurig. Wanneer de kinderen daar maar stil wat van kunnen wegnomen, worden ze niet al leen dieven, maar dikwijls ook snoe- Êers en verkwisters. En de aanvan- elijk zoo dunne draadjes worden klu s ters, waarmee de kinderen geboeid worden hun gansche leven lang. Let ook eens op den gierigaard. Hij is niet in eens geworden tot dengroo- ten dwaas, die maar bij elkaar schraapt hij weet niet waarvoor. De macht om hét noodige ér van te nemen, bezit hij niet meer; anderen er mee te helpen en te dienen, komt bij hem zélfs niet op. Hij' is gebonden als een slaaf, 'doordat in zijn jeugd de fijne draadjes van hebzucht, zelfzucht, van eigen liefde zijn jonge ziel hebben omspan-* nen. Als kind kon zoo iemand al niet best wat aan een ander afstaan; hij; ïnoest altijd het grootste stuk, het mooiste cadeau, de breedste plaats, de eerste beurt hebben. Als kind was hij' al een potter en misschien, hebben vader en moeder het eerst wel aardig gevonden, dat hiji zoo sekuur op zijn centjes paste. Dat is trouwens ook aan genamer, dan dat de kinderen maar altijd alles op hebben. Maar laten, we nauwkeurig toezien. De ragfijne draadjes van net egoisme hebben net zieltje omspannen, den groei er van belemmerd en het is verschrompeld tot het benepen zieltje van een vrek, 'die zich zelf en anderen tot een last is. Moet ik nog meer voorbeelden uit werken Zien we niet duidelijk, dat onze kin deren zeer langzaam aan in velerlei slavernij kunnen vervallen Denk maar eens aan wanorde in hun werk en in hun zaken. Daar komen ze ook maar langzamerhand in tot zé er ge heel in verward zitten. Of aan de af gunst. O, wat begint die met kleine draadjes en wat kan de afgunst een groot mensch met ontzettende slaven ketenen boeien. Daarom is er alle reden om onze kinderen tot waakzaamheid aan te spo ren. De Liliputters binden ons in aen regel niet, als we reeds volwassen zijn. Dan heeft zich het karakter gevormd, dan is de wil gestaald. Neen, als de reus slaapt, als hij zich niet bewust is van wat er gebeurt, en dat geldt ook van den mensch in zijn jeu ga dan komen ze en omstrengelen den argelooze, die zich later bij zijn ont waken graag van zijii ketenen zou ont- doen. 't Is aan te laat, de plooi heeft zich gezet. O, noe moesten we als ouders onze verantwoordelijkheid in dezen gevoe len. De levensfouten, die we bij onze kinderen toch reeds moesten ontdekt hebben, klagen ons aan. Neen, wij kunnen hen niet voor alle kwaad bewaren, maar laten w© toe zien, dat onze kinderen nietf kunnen zeggen: ,,'kWou dat vader en moe der mij maar wat stelliger gewaar schuwd hadden". BEZWAREN DER TECHNIEK. „Heb; ie '11 mooie hand?" „Ik gebruik een schrijfmachine". „Speel je piano?" - „Ik heb een pianola." „Kan je naaien?"' „Ik gebruik een naaimachine." „Teeken je misschien?" „Ik heb een fototoestel." „Kuilt ge flink wandelen?" „Ik heb een fiets, een motorrijwiel en 'nauto." „Kunt ge goed zien?" „Ik heb een lorgnet". „Gaat ge naar concerten?" „Ik heb een radio". Als men zoo iets hoort, dan be-* gint men bijiia te duizelen. Bovenstaand „gesprek" vonden wij toevalliger wijze in Het Leven, een blad, dat wij anders heusch voor onze kringen niet geschikt achten. Maai er blijkt uit dit gefingeerde gesprek, dat men ook in ni et-godsdienst me ikrin- fen eenigermate beangst wordt voor e plaats, welke de techniek in onze samenleving inneemt. Natuurlijk is het gelukkig, dat de techniek ons zooveel ulpmiadelen verstrekt. De kleerma ker, naaister en huisvrouw zou het moeilijk zonder naaimachine kunnen stellen. Op een modem kantoor is een schrijfmachine ondenkbaar en de bijziende dankt aan bril of lorgnet een groot deel van zijn levensgeluk mis schien niet, doch levensgemak zeker. Doch er zijn aan die doorwerking der techniek verschillende gropte en zeer veel kleinere bezwaren verbon- den. Niet alleen, dat zakenbrieven niet meer geschreven doch „getikt" wor den, maar ook vaak voor onderlinge correspondentie tusschen familieleden vrienden, ja verloofden zelfs, wordt de schrijfmachine gebruikt. En in- plaats van een karaktervol handschrift dat aan eiken brief een persoonlijk cachet geeft, ziet men de koude schrijf machine-letter, die niets zegtten zij welk merk machine de afzender gebruikt. Een ander voorbeeld: Het fototoe stel. Vroeger, toen men het zonder fototoestellen moest doen, was hij, die de schoone natuur of een geliefde bloedverwant in beeld zou brengen verplicht rustig het aanschouwde in zich te laten bezinken. Thans wordt de lens even gericht en aan de hand van een tabelletje vaak de be lichtingstijd vastgesteld en men is klaar. Bezwaren heeft eveneens de radio. Voorop ga ook hier de opmerking, dat de radio een buitengewoon geluk kige uitvinding is voor hen, die aan huis gebonden zijn ot ver verwijderd wonen van alle cultuur. Maar het is óók een uitvinding die de menschen gemakzuchtig maakt. Men wil wel deelnemen aan het cultuurleven, wel kennis nemen van wat er aan schoons en goeds te hooren isdoch in z'n leunstoel thuis. Ja, het is ons bekend, dat sommigen de gezamenlijke Gods dienstoefeningen verzuimenomdat men een preek kan hooren door de radio. En zoo heeft de techniek naast be langrijke voordeelen, ook zeer groote nadeel en, En het is voor hen, die niet van dé wereld zijd, vaak moeilijk om ook ten opzichte van die techniek als Christen te leven. Doch indien er een ernstig gebed in ons hart leeft tot God om wijs heid in deze dingen, dan zal die wijs heid geschonken worden. („Schouwvenster".) UIT DE OMGEVING. NOORDWIJK. Gemeenteraad. De raad vergaderde gisteravond on der leiding van den burgemeester, Jhr. W. C. v. Panhuys. Aylle leden waren aanwezig. Onder de ingekomen stukken was een mededeeling volgens welke Jhr.' W. C. v. Panhuys bij K. B. opnieuw voor' zes jaar is benoemd tot burge meester der gemeente. Namens den raad wensebt de heer Van Went den voorzitter hiermede geluk, daarbij den wensch uitende dat hij ook in deze zes jaar in staat zal worden gesteld om op dezelfde wijze als voorheen, zonder aanzien des per- soons en onpartijdig de gemeente te besturen. De Voorzitter dankte, en zei dezen wensch te onderschrijven. Naar aan leiding van een adres van de Bataafscbe Petr. Mij. werd beslo ten haar tegeu een jaarlijksche ver goeding van f 25 vergunning te geven tot plaatsing van een benzinetank in het autopark. De huurder, de heer Kan, die met de levering is belast zal hiervan zijn benzine betrekken. Een adres van „Patrimonium" inza ke woningbouw werd in banden van B. en W. gesteld voor prae-advies. Voorts was ingekomen een schrijven van de commissie van toezicht op den woningbouw, dat in handen van B. en W. gesteld werd. De beeren v. Nes en v. d. Niet drongen aan op spoedige be handeling. Van de N.V. Nationale Beton Maat schappij te 's Gravenhage die den ge meentetoren restaureert, was een ver zoek ingekomen om te willen bijdra gen in het tekort van f 3000, dat de res tauratie haar oplevert. In afwachting van het advies van den gem. architect werd het verzoek in handen van B. en W. gesteld. De heer J. Dijkstra, een bewoner van de Hoofdstraat, verzocht verlaging van de huur (f 350 per jaar) der door hem bewoonde gemeentewoning, daar deze in zeer slechten staat verkeerd. B. en W. stemden toe, dat het huis dezen huurprijs niet waard is, maar zij zijn voornemens het afdoende te laten herstellen. D. had reeds een nieuwe woning aan de Beeklaan kun nen betrekken, docli dit niet gedaan. De lieer v. d. Wiel zei het met dat al toeli onbillijk te vinden om dezen huur prijs te heffen en bepleitte verminde ring. Wcth. Liefferink voerde aan, dat D wel steeds om li uur verlaging doch nooit om verbetering van de wo ning heeft gevraagd. B. en W. zegden ten slotte toe, spoe dig de kosten te zullen laten ramen van de restauratie, en het verzoek van D. nog eens overwegen. Vervolgens antwoordde B. en W. in een uitvoerig prae-advies op een door den heer v. Nes ingediende vraag be treffende de belastingheffing. Hieruit bleek, dat B. en W. betreffende de on wettige boeteheffingen aan het be zwaar van den heer v. Nes waren tege moetgekomen. De heer v. Nes dankte voor het uit voerig advies doch maakte er tevens bezwaar tegen dat de deurwaarder voor een deel beloond wordt uit de boeten. Nadat de voorzitter de voordeelen van den toestand had uiteengezet be sloot de raad er zich hij neer te leggen. Tot Commissaris van de Gemeente spaarbank werd herbenoemd de heer C. Admiraal Hzn. Over het verslag van de arbeidsbe middeling werd het woord gevoerd door den heer v. d. Niet, die huid© bracht aan den correspondent, den heer Bank. Door B. en W. werd dit woord van dank bij monde van den voorzitter onderschreven. Het verslag van de werkloosheids verzekering werd goedgekeurd. De heer Me y e r besprak het verslag van de schoolcommissie, speciaal de daarin voorkomende klacht over het beperkt aantal leerklachten en het te groot aantal leerlingen per klasse. Van het zenuwgestel der onderwijzers wordt te veel gevraagd en het onder wijs lijdt er onder. Op sommige R.-K. en Hervormde scholen zijn meerdere klassen met een leerlingenaantal van 50, of meer nog. Het aantal ziektever loven wordt trouwens grooter. Spr. weet dat aan de verbetering veel kosten verbonden zijn, maar toch zou liij wel toezegging willen hebben dat B. en W. in een aan de begrootings vergadering voorafgaande zitting met voorstellen zullen komen. De Voorzitter zei zich hierin wel te kunnen vinden." Bij voorbaat zei spr. echter dat de fout niet hij het ge meentebestuur ligt, doch bij de Wet, die de gemeenten veel te zwaar belast, en anderzijds om bezuinigingsredenen een grooter leerlingenaantal per klas se heeft toegestaan. Vervolgens werd besloten tot het aangaan van een geldleening. Voor het electriciteitshedrijf is f 83.500, voor de uitbreiding van het waterleidingbedrijf f 146.500 noodig. Besloten werd een leening aan te gaan van f 230.000 pari tegen een rente van ten hoogste 4 3/4 pet. Rente en gewone aflossingen te volldoen uit de gewone inkomsten. De heer v. d. Wiel vond den aan genomen rentevoet wel wat hoog. Zoo mogelijk zal goedkooper worden ge leend. Hierna werd de verbetering van den Gooweg enden Heerenweg besproken, en in verband daarmede de aankoop van een 9-tal perceeltjes en de vergoe ding van de daarop'staan de bolgewas sen. De heer v. d. Wiel drukte er zijn leedwezen over uit, dat nu weer deze vergoeding noodig blijkt, nadat de ge meente reeds zooveel lesgeld heeft be taald. De Voorzitter deelde mede, dat het nu in totaal om een bedrag van f 2200 gaat. De hoogsten zijn L. J. Steenbergen met f 600 en P. v. Eeden met f 800. Notaris Wagenmaker is met de eindregeling belast. Het voorstel werd hierna aangeno men. Het voorstel tot verkoop van grond aan den heer Beuk werd teruggeno men, daar deze de aanvrage heeft in getrokken. In geheime zitting hesprak de raad het voorstel van B. en W. om een pro ces aan te gaan tegen de eigenaren der aan het Iverkepad grenzende gron den inzake de afsluiting voor voertui gen, met een adres van de Ver. v. Bloembollenhandelaren, die een be zwaarschrift tegen het voorstel heeft ingediend omdat het geacht wordt niet in het algemeen belang te zijn. Na anderhalf nur werd de vergade ring heropend en het gewijzigd voor stel om n i e t te produceeren aange nomen. Besloten werd den monteur van den monteur van het electriciteitshedrijf H. Oort den titel te geven van Chef monteur. Hierna werd een adres behandeld van de beeren S. A. v. Konijnenburg, C. A. Geerling en C. Verwey, waarin deze wijzen op het gevaarlijke van den bocht in den Gooweg en aandringen op het wegnemen van een viertal hoo rnen en een muurtje. Tevens was van Mr. Everwijn inge komen een schrijven, waarin deze er tegen opkomt dat B. en W. den indruk hebben gevestigd als zou hij niet be reid zijn tot het afstaan vdn bedoelde hoornen en vraagt een verklaring voor te lezen, waarin het tegenovergestel de staat. Hieraan werd voldaan. Den heer Admiraal werd mede gedeeld, dat dit adres eerst hedenmor gen was ingekomen. De heeren Meyer en Caspers steunden het adres der drie heeren, temeer waar Mr. Everwijn bereid blijkt te zijn tot medewerking. De heer Alkemade was van het zelfde gevoelen, doch zei het gedeelte Schiebrug—ingang Colorama (Mr. Everwijn) voorloopig te willen uit schakelen. Dc Voorzitter zei dat eerst vo rige week met Mr. Everwijn overeen stemming is bereikt. Spr. verklaarde zich tegen liet voorstel-Alkemade. De materialen zijn reeds aangeschaft en het werk is aanbesteed. ,Wet li. v. E eden kon zicli ook niet met het denkbeeld van den heer Alkc- made vereenigen. De onderhandelin gen zouden op de lange haan worlm geschoven en de toestand zou verslech teren. Voorloopig verbetert deze reeds veel door den aanleg van een 50 M. breed trottoir. De heer Alkemade betoogde, dat daarenboven de weg 70 c.M. breeder kon worden door het verwijderen der hoornen. Weth. Liefferink vreesde dat de geheele overeenkomst met Mr. Ever wijn op losse schroeven zou komen te staan door er in den geest van den heer Alkemade verandering in te brengen. In antwoord op den heer Alkemade zei de voorzitter liever voor zich te houden wat hij dacht van de wen- schelijkheid van het verdwijnen der vier hoornen. De heer Meyer zei daarin aanlei ding te vinden om zijn voorstel in te trekken. De heer v. d. W i e 1 noemde de hou ding van den heer Meyer unfair, om dat men niemand mag dwingen. Wan neer B. en W. zich bereid verklaren de onderhandelingen te heropenen moet dat gfcnoeg zijn. De voorzitter zal slechts de meerderheid volgen. De Voorzitter zei het hiermede volkomen eens te zijn. De heer Alkemade zei het vreemd te vinden, dat de voorzitter alleen zijn persoonlijke meening pleegt te zeggen als het betreffende voorstel hem sym pathiek is; (gelach). Weth. v. Eeden zei nog even te Willen vastleggen dat ook B. en W. met de huidige oplossing niet tevreden zijn. Het adres werd daarna voor kennis geving aangenomen, waarbij rekening werd gehouden met de toezegging van B. en W. De raad keurde vervolgens eenige nieuwe bepalingen in de politieveror dening-goed, betrekking hebbende op losloopende honden en op de stand- en stopplaatsen van autobussen. Op voorstel van den heer Caspers werd besloten den termijn, gedurende welke geen honden in de nabijheid van hloembollenvelden mogen losloo- pen, te verlengen tot 1 Juli. De raad keurde voorts de nieuwe schoolgeldverordening goed, evenals de verordening op de heffing van le ges ter secretairie, en een bepaling van rooilijnen. Aan de Mij. Zeebad werd een gedeel te strandterrein verpacht voor f 300 per jaar. Tenslotte werden eenige begrootings wijzigingen goedgekeurd. OUD-ADE. Het 25-jarig bestaan der Coöp. Boerenleenbank. (Vervolg Hierna gaf spr. het woord aan den kassier den heer Ch. Krebbers, die in een aardige causerie het ontstaan en de ontwikkeling van de Bank ge durende de afgeloopen 25 jaar schet ste. De heer Krebbers wenschte al lereerst van deze gelegenheid gebruik ie maken om de leden met" hunne dames, het bestuur en den Raad van Toezicht geluk te wenschen met dit jubileum. Vervolgens herinnerde spr. de ver gadering aan het gebruik, om bij' der gelijke festiviteiten blijk te geven van trouw aan het Vorstelijk Huis door aan Hare Majesteit een telegram van eerbied, aanhankelijkheid en trouw te zenden. Aangezien dit echter wegens het vergevorderde uur niet mogelijk was, zou spr. gaarne zien, dat doof het zingen van net Wilhelmus "de ver gadering uiting zou geven aan die trouw en verzocht daarom den edel- achtbaren heer Burgemeester als ver tegenwoordiger van H.M. de Konin gin dit lie4 en deze «hulde te willen accepteeren. Hierna zongen alle aan wezigen staande met ontbloot hoofd het Wilhelmus. Spr. begon hierna met een over zicht te geven vari het ontstaan der Bank. In Nov. van het jaar 1898 werd de Centrale Bank te Utrecht opge richt. Kort daarna gingen er in Al kemade stemmen op om tot de oprich ting van een Boerenleenbank te ge raken. De stuwkracht hiertoe werd gege- derwijzer te Oud Ade. Hij toog aan ven door den heer C. v. d. Hurk, oh- het werk en op 14 April 1901 werd te Leiden de oprichtingsakte gepas seerd en werd gesticht de coöperatieve Boerenleenbank afd. Rij pwete ring, O.- Ade en Kaag. Staande'de eerste ver gadering welke te Oud-Ade werd ge houden, gaven zich 48 leden op. Van (dezen zijn reeds velen- ontslapen; 26 leden vieren nog dit feest mede. In het begin deed ook hier het spreekwoord zioh gelden „Onbekend maakt onbemind" terwijl er bij som migen wantrouwen bestond, omdat zij vreesden voor praatzieke leden. De heer v. d. Hurk bleef echter niet lang als kassier aan de Bank yerbonden, want in 1908 legde hij zijn taak van onderwijzer neer, daar hij benoemd werd tot inspecteur aan de Centrale Bank te Utrecht. Zeer veel zijn de leden aan hem verschuldigd, daar hij in die weinige jaren ontzaglijk heeft gewerkt. Ook na zijn vertrék stond hij het bestuur der Bank steeds met raad en daad ter zijde en hij ging er groot op om jaarlijks bij de Bank inspectie te komen houden. Langzaam maar zeker ging de Bank onder net kassierschap van den heer Krebbers vooruit, hoewel zij in de eerste jaren toch nog met vele moei- Üikhgden had se teuapesa. Door eea belangrijke statutenwijziging werd de Bank weer tot meer bloei gebracht. Ook het koperen jubileum der Bank werd in blijde feeststemrrvng gevierd, waarbij de heer v. d. Hurk een gloed- volle feestrede hield. In 1914 bij het uitbreken van den wereldoorlog leed ook de Bank onder de tijdsomstandigheden. Het vertrou- wen in het Bankwezen werd alom ge schokt en ook hier haalden zeer velen hun spaargelden terug. Het bevel luidde dat geen betalingen meer ge schieden mochten. Spr. brengt aan de Centrale Bank zijn hart el ijken dank voor deze wijze, ingrijpende maatregel, want de ramp ware friet te overzien geweest, zoo aan alle vorderingen om geld voldaan was geworden. De kassier belegde terstond een al- gemeene ledenvergadering waarin hij' den Stand der bank in den breedè besprak en de leden tot kalmte en meer vertrouwen aanspoorde. Voor schotten konden slechts worden ver leend tegen een rentevergoeding van 8 pet. welke meerdere rente voor vele leden niet te betalen bleek. Het be stuur kwam voor hare leden op en' besloot de meerdere rente te betalen uit het reservefonds. Dit besluit bracht weer meer vertrouwen en reeds den volgenden dag kwdmen weer inlagen. Een sterk staaltje van vertrouwen kon aan het eind van 1914 uit het finan cieel verslag worden geconstateerd, daar in de afgeloopen jaren nog nimmer zoo veel winst was 'gemaakt als juist in het noodjaar van 1014. Wegens de groo te vlucht, welke cle Bank steeds nam, en daaraan evenredig zwaarder wor dende werkzaamheden, bedankte de heer Krabbers als hoofd der school en werd de bank van Oud Ade overgebracht naar Rijp wetering. Yan 19151922 ging de Bank steeds vooruit en Vera het noodig geoordeeld een adjunct-kassier te be noemen. Spr. prqst den adjunct-kassier om zijn groote activiteit en ijver en spreekt den wensch uit, dat de heer verkley nog lang aai> de Bank moge verbonden blijven. De in het jaar 1925 in A werking getreden Cooperatiewet, maakte een algemeene statutenwijziging noodzakeljik. Er werd toen tevens een afzonderlijke spaarbank opgericht, wel ke thans ruim 1000 spaarders telt. Snr. eindigt met clen wensch^ dat de Bank steeds een sieraad moge zijn voor de gemeente en onder Gods onmisba- ren zegen steeds meer vruchten moge afwerpen voor haar leden en zoo met foeden moed voort moge gaan tot aan et gbuden feest. Hierna werd op verzoek pit volle borst gezongen het Nederlansch volks lied. De rij der verdere sprekers werd ge opend door den Burgemeester van Alke made. Zeer gaarne heeft spr. gevolg ge geven aan a© uitnoodiging van het be stuur om dgeze feestvergadering bij te wonen. Spr. heeft zich tot het houden van een rede niet voorbereid, omdat hij zeer weinig van het werken der Bank. afwist. Spr. wenscht allereerst j bestuur en leden geluk met dit zilveren jubileum Uit het verslag van den kassier heeft hij vernomen, dat de Bank met groote moei lijkheden heeft te kampen gehad, doch gesterkt door den grooten pionier, den heer van dpr Hurk, is de Bank deze moei ljjkheden te boven gekomen. Op tame lijk vroegen leeftijd is hij ontslapen, zoo dat wij 'hem onzen dank niet meer kun nen brengen. Doch wg kunnen allen een stille hulde brengen aan zijn nagedach tenis en spr. stelt dan ook de verga dering voor allen op te staan en eenige oogenblikken stilte te bewaren ter na- feaachtenis van hém, die de groote stuw racht der Bank is geweest. Zich tot den heer Krebbers wendend, zegt spr.; dat hij zeker de tolk is der vergadering, als hij den heer Kreb bers zjjn harteljjken dank brengt, voor hetgeen deze voor de Bank heeft gedaan Meermalen, heeft men spr. medege deeld, zat de heer Krebbers vaak tot diep in den nacht voor de Bank te werken. Hij heeft dit niet gedaan voor zijn belang, maar in het belang der leden. De heer Krebbers is niet alleen de vriend van oud en jong te Oud-Ade. en Rijpwetering, doch van heel de ge meente Alkemade. Spr. is er trotsch op, dat de heer Krebbers? ondanks zijn 75-jarigen leeftijd, en zijn ziekte in huis, steeds met groote energie en op gewektheid zijn functie van kassier ver vult. Spr. hoopt^ dat het den heer Kreb bers nog vele jaren gegeven moge zijn in het belang .van ae Bank te blijven werken. Tot slót brengt spr. zijn war men dank voor de' hartelijke hulde aan H.M. de Koningin, van wie hij de ver tegenwoordiger is, dankt het bestuur voor de vriendelijke uitnoodiging en wenscht de vergadering een prettigen avond. 8ASSENHEIM. Gisteravond. 6 uur kwam de melk wagen van den heer K. tegenover de R.K. kerk in botsing met een vracht auto. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat het paard schrok van de pas- seerende tram, en vóór op de Ford sprong. Ondanks de schitterende re putatie van het Ford fabrikaat, moest de auto het in dit geval afleggen. Het paard ging met zijn vrachtje vroolijk verder, maar de Ford was leelijk be schadigd. De afd. Sassenheim van de Alg. Ver. voor Bloemb. cultuur kwam gis teravond in „Het Bruine Paard" in vergadering bijeen, ter behandeling v. den beschrijvingsbrief voor de Dins dag te houden algemeene vergadering. Hoofdschotel van de besprekingen vormde het te 9tichten eigen gebouw. Men was algemeen teleurgesteld over de zeer partijdige voorlichting, die door het Hoofdbestuur in deze zaak wordt gegeven. Met 31 stemmen vóór. 5 blanco en 3 tegen 9prak tie vergadering zich voor het plan Hillegom uit. Verschillende leden, die in principe wel iets voor Haarlem voelen, gaven als hun mee ning te kennen, dat het plan dat door het Hoofdbestuur wordt voorgesteld,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6