NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 21 MEI 1926 Boerderijen van 35 H.A. sticht. Dat is het de overbevolking van 1 jaar, zoo dat daarvoor dit werk niet noodig is. Ook uit een oogpunt van werkloos heidsvoorziening bestrijdt spr. 't werk. Laten we niet verder gaan; het wordt onze financieele ondergang. De heer WIBAUT (s.d.) zal van har te voor het wetsontwerp stemmen, ook na de rede van den heer Verkouteren. Een wet als deze moet men alleen uit voeren in goede tijden, zegt de heer Verkouteren, maar men moet er zich van onthouden in ongunstige tijden. Spr. zou het precies andersom willen zeggen. Wanneer er één tijdperk is, waarin Nederland behoefte heeft aan de uitvoering van werken, in zoo snel mogelijk tempo, waarvan de produc tiviteit vaststaat, dan is het in een tijd waarin aan verruiming van werk gelegenheid groote behoefte is. Mocht uit technische overwegingen een nog sneller tempo gewenscht zijndan zal spr. dat toejuichen. De heer SMEENGE (V.B.) voelt meer voor de historie, die de minister v&\ maken, dan voor die van den heer Verkouteren. Spr. vraagt of de heer Verkouteren gewild zou hebben, dat het Suezkanaal niet gegraven was en dat de schepen nog om de Kaap de Goede Hoop moesten varen. Er is behoefte aan kleigrond in Ne derland. En wanneer we den water staatkundigen toestand van een groot deel van Nederland willen verbeteren, imoet dit werk worden uitgevoerd. Friesland, Groningen, Drente, Over- ijsel, Utrecht hebben er het grootste belang bij. Er zijn vele gronden, bijv. de landen in de buurt van Eemnes, het waterschap Vollenhove, die een betere afwatering 'zullen krijgen. En dan zullen tonnen gouds bespaard worden, die nu ten koste gelegd moe ten worden aan het onderhoud der Zuiderzeedijken. De VOORZITTER verdaagt met het oog op de noodzakelijke aanwezigheid van den minister om 1 uur in de Twee de Kamer, de besprekingen over dit en de volgende onderwerpen tot en met 15 tot Vrijdag. Staatsbegrooting 1926. Aan de orde is de bespreking van onderwerpen, betrekking hebbende op hoofdstuk VIIB (Financiën) derStaats begrooting voor 1926. De heer DE G1JSELAAR (C.H.) be toogt, dat men gewoonlijk wel gaarne in Staatsdienst wil komen, maar als men er eenmaal in is wordt men op geruid door de verschillende bonden. Spr. meent, dat minister Colijn de dank verdient voor wat hij deed en dat bij het plooien gladstrijken wei eens eerst gedacht mag worden aan de Nederlandsche contribuabelen. Spr. heeft vertrouwen in dezen mi nister. De begrooting is sluitend, maar de basis waarop zij rust is een zwaar dere belastingdruk. De heer van Gijn heeft erop aangedrongen, dat de be lastingdruk verlicht wordt, maar hij is het geweest, die de hoogst onrede lijke schenkingsbelasting heeft inge- vord. Op zichzelf beschouwd is het hee- le successierecht een abnormaliteiten een schandelijke verspilling van kapi taal. Men wil wel altijd voor sociale maatregelen teren op het kapitaal, maar wat moet er gebeuren als de pot op is? Dan zal men schulden moeien betalen. Het sparen wordt den grond in gejaagd door deze allerverschrik kelijkste successiebelasting. Minister de Geer heeft verandering gebracht in het plan van minister Co- lijn om de verdedigingsbelasting II af te schaffen. Spr. voelt meer voor af schaffing der opcenten op de personee le belasting; de verlaging van den sui keraccijns echter acht spr. een toege ven aan de golf van democratie. Sph betoogt, dat naar Engelsch voor 'ieeld de minister van financiën meer nvloed moet hebben in de andere de partementen. De heer WIBAUT (S.D.) wil geen •productiemogelijkheid achterwege la ten en daarom de productieve werken i liet uit de belasting financieren. Met !e belastingplannen van de Regeering s hij weinig ingenomen omdat daar door de druk verplaatst wordt. De heer VAN EMBDEN (V.D.) be preekt de belastingplannen der Re- veering en dient een motie in, waarin le Eerste Kamer als haar meening uitspreekt dat de moreele aanspraken Ier ambtenaren ex-art. 40 van het Be zoldigingsbesluit door hetgeen tot dus ver geschied is, niet zijn te niet ge- daan, overweegt dat minister de Geer in 1922 de onbetwistbaarheid van die aanspraken met kracht verdedigd ïeeft, en den minister uitnoodigt de .nedewerking te zoeken van de bestu ren der ambtenaarsvereenigingen, op lat de Staat van zijn verplichting om aan die aanspraken te voldoen, ontsla en worde en hetgeen jegens de amb- enaren verricht is, nog zooveel moge- iijk worde goed gemaakt. De heer VAN LANSCHOT (R.K.) be- trijdt. den heer Wibaut. De aanwas an de bevolking maakt volgens spr. :apitaalvorming noodzakelijk van min tens 300 millioen per jaar. Tegen pro ductieve werken is spr. geenszins, naar we moeten zeer voorzichtig zijn jp financieel gebied. De heer Wibaut s tegen indirecte belasting, tegen den uikeraccijns. Maar hoe gaat het in Amsterdam? Daar laat de heer Wi- i»aut een druk uitoefenen door gemeen elijke leveranties, waardoor hij win den op de bedrijven behaalt. De heer DE VEER (A.-R. acht den iinancieelen toestand van het land nog niet gunstig. Een' aantal belastingen is veel te hoog, doch hoe stelt de minister zich voor, verlaging te bewerkstelligen? Er moet nog 85 millioen gevonden wor den. Hoe wil de minister dit geld vin den door versobering van den Staats dienst ?Spr. geeft in overweging het accres der middelen vast tc houden voor belastingverlaging. De nieuwe belastingen, die aange- kondigd zijn, zijn spr. niet sympathiek speciaal de verteringsbelasting, die een twee-snijdend zwaard kan zijn. Er mag wel nauwkeurig overwogen wor den, wie deze belasting betaalt. De heer JANSSEN (R.K.) vraagt naar de plannen der regeering ten aanzien van de financieele regeling met de gemeenten. De heer VOS VAN STEENWIJK (C.- H.) vraagt of er niets te doen is tegen degenen, die aan onze belastingen wil len ontkomen door zich in het buiten land te vestigen. Spr. zou deze lieden voor de keus willen stellen of te bnj- ven bijdragen aan onze belastingen, of het vaderlandschap verliezen. Natuur lijk zal ieder geval op zichzelf moeten worden behandeld. De vergadering werd daarna ver daagd tot vandaag. GEMENGD NIEUWS. Een drinkebroer. Op het politiebureau te .Zwolle vertoefde j.l. Maandagmorgen de 60-jarige M. J. B. die kans had gezien, zioh Dinnein den tijd van 24 uur driemaal wegens open bare dronkenschap te laten arrestee- ren. Toen hij de eerste maal werd aangehouden en opgeborgen om z'n roes uit te slapen, was hij nog in het bezit van 114.24. Eenige uren later moest opnieuw aanhouding vol gen en toen bleek, dat zijh kapitaal tot f9.47 was geslonken, terwijl de rest te oordeelen naar den staat waarin B. werd gevonden in je never was omgezet. Zondagavond werd de ontnuchterde ontslagen, maar nog was de politie niet van hem af. en Maandagochtend in alle vroegte werd hij voor de derde maal, thans met t 4.62 op zak, dronken binnengebracht en opgesloten. Botter gezonken. Maandag avond is even buiten, de haven van Medemblik in zee gezonken de bot ter L-E. 94 (schipper A. l oepjes). De vijf opvarenden zijn door Enkhuizer visschers gered. Het meerenJeel der ansjovisnetten was in een vlet gebor gen. Brutale diefstal. Gisteroch tend omstreeks 4 uur heeft een man in de boerderij van K. den Hartog aan den Korten Muiderweg te Wieesp een bedrag van f700 gestolen. De man bedreigde de boerin met de woorden: geld of je leven. De mannen uit het gezin waren op het land de koeien aan het melken. Zedenmisdrijf.. De Breda- sche rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van den 60-jarigen ontslagen gemeente-arts B. te Oistervvijk, die terec'u Stond wegens ernstig zedcnmisdiijt tegenover enkele zijner vrouwelijke patiënten. Hij werd veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf. Bij de behandeling der zaak met gesloten deuren was tegen hem 8 -jaar gevangenisstraf geëis-iic, met ontzegging van het recht tot uitoefe ning van zijn geneeskundige praktijk voor den tijd van 18 jaar. Overreden. Te Venlo is gis teren aan den Tegelschen weg het 4- jarig zoontje van den heer J. P. door een luxe auto overreden. Het kind wilde den weg oversteken en liep vlak voor den auto. De toestand van hei kerelte is wel ernstig, doch niet le-' vensgevaariijk. Den auto-best. -.: Jer treft geen schuld. Een oud gebruik. In tegen woordigheid van de burgjeme-.urs .an Hengelo en Zelhem en de verschil lende armbesturen uit die gemzen.en, had op Hemelvaartsdag de jaarlijk- sche levering van roggebrood op de Muldersflu.te plaats voor de a'.gemee- ne armen en belangheDbenden u;t die plaatsen. De 94 tiendphohtige boeren nebben allen weder trouw aan hun verplichting voldaan. Uit Hengelo werd gebracht 994 pond uit Zelhem 1089 pond te tvmen 2088 pond. Het zwaarste brood van Groot Wass.nk had een gewicht van 72 pond, het daarop volgende woog 58 pond. De brengers hiervan kregen naar oud gebruik resp. twee en een flesch wijn. Het rooken uit de lange /Goudsche pijpen bleek ook dit jaar am eere. Droevig ongeval. Een ern stig, tevens zeldzaam voorkomend on geval is gistermiddag op den Hille- dijk te Rotterdam gebeurd. De 10-jarige ,W|. L. uit de Cronjé- straat kwam om 12 uur uit school. Hij' wilde de spoorrails oversteken, om dé ouderlijke woning te bereiken. Op een gegeven oogenblik raakte hij met een hak tusschen de rails. Met geen moge lijkheid kon de iongen zijn schoen los wringen. Juist kwam een trein aan rijden met twee rangeerders er voor. Een der rangeerders zag den jongen op de baan staan en wilde hem weg jagen. Toen hij echter zag, dat ae knaap niet weg kon, heeft hij nog ge tracht, den jongen van de rails af te rukken, wat niet gelukte. Onmiddel lijk gaf hij een signaal, dat aan den machinist werd doorgegeven. Deze rem de direct. Helaas kon niet belet wor den dat nog twee wielen over de bee- nen van den jongen reden. Het linker been werd geheel verbrijzeld, het rech ter gedeeltelijk. De knaap is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Voor zijiti leven wordt gevreesd. Er is geen sprake van schuld. Ongelukken. Gistermiddag kwam aan den Bezuidenhoutsohenweg te 's-Gravenhage een 89-jarige wiel rijder, te vallen, doordat zijn rijwiel slipte; daarna werd hij aangereden door een auto, tengevolge waarvan hij' teea gecompliceerde breuk bekwam aan den linker onderarm. De G. G. D. trans port.eerde hem via den centralen post naar het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal. Zijn kind vermoord. In de Berlijn;:ibo voorstad Neu Koln heeic giste: een smid, Lewandóv.zki zijn vijfja:. ^doQhtertje doodge. cho'.en. Le- wandowski, die een hartstochtelijk speler en dronkaard is, mishandelde stee-'- zi,n gezin. Gisterochtend Kwam hij om 7 uur dronken thuis. In zijn be schonkenheid sleurde hij zijn doch. tertje uit haar bedje, en schoot op haar. Het kind was onmiddellijk dood. Toen de moeder zich op het lijkje van het kind wierp schoot Dewan- doiwski ook nog een kogei op haar af. Deze kogel trof geen doel. Ten slotte joeg hij zich een kogel door het fiootd iHjj werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Zijn vrouw, die een zenuwtoeval had gekregen, moest daar eveneens worden opgeno men. Kiilderen gestikt. Te Krai- ka in het district Breslau zijn vier kna pen van 7 en 8 jaar al spelend in een zandgroeve bedolven. Drie van de vier waren dood eer zij! konden worden bevrijd. Groote brand te Oostzaani. Te Oostzaam heeft gistermiddag een groote uitslaande brand gewoed, waar door het grootste winkelpand vanOost- zaan en het postkantoor een prooi dei- vlammen zijn geworden. De brand is ontstaan in de achterkamer van den manufacturier H. Mooy, waarschijnlijk tengevolge van een gaslekkage. De brand greep buitengewoon snel om zich heen. Toen de Oostzaansche brandweer aank\yam, viel aan redden niet meer te denken,'en zij mocht er ook niet in slagen het postkantoor v«fc>r brand te vrijwaren. De directeur van het postkantoor heeft nog getracht eenige boeken en andere bescheiden uit het kantoor te redden, doch door de vlammen kon hij dit plan niet volvoeren. De geldswaar dige stukken waren juist om 1 uur naar het postkantoor te Zaandam ge gaan. De brandweer werd later geassis teerd door de Zaandamsche vrijwillige brandweer. Op het terrein waren aan wezig de burgemeester van Oostzaan, de directeur van het postkantoor van Zaandam, en de heer Stam, comman dant van de brandweer in Zaandam. Een dure vergissing. De graanhandelaar C. B. te Rotterdam, heeft bij' de politie aangifte gedaan, dat hij in een coupé tweede klasse van een Maandagavond aldaar gear- riveerden trein, waaruitt hij op het Beursstation was gestapt, bij ver gissing een actetascü met f1700 aan bankpapier heeft laten liggen. Hij: had er gisteren nog niets over gehoord en vreesde, dat de vinder zijn vondst voor zich zelf heeft gehouden. Kerkhof roof. In den laat- sten tijd' kwamen te Apeldoorn herhaal delijk klachten in over het vermissen van allerlei voorwerpen zooais vazen, kannen urnen, enz., van de Algemeene Begraafplaats aan den Soerenschen weg. i3ij een door de politie ingesteld on derzoek werd als daderes dezer dief stallen aangehouden de eontgenooiie van W., in wiens huis versoueiaene de zer vermiste voorwerpen werden aan getroffen. Gestikt. Gistermiddag is een 51-jang- man bij het gebruiken van den maaltijd in een cafe in de Beek straat te Arnhem in een stuk yleesch gestikt. Het schijnt, dat de oorzaak hiervan geweest is, dat men den man aan het lachen heefc gemaakt, a.dus de „N. Arnh. Crt." Zijn lijk is naar het Gemeentezie kenhuis aldaar overgebracht. De zwarte lijst. Te Broek in Waterland heetc de gemeenteraad op voorstel van B. en Wi., met alge meene stemmen besloten, door wijzi ging van de politieverordening, een z.g zwarte lijst" in te voeren. Op deze lijst komen dan de personen, die vol gens den burgemeester niet in een café mogen komen, omdat zij; misbruik van sterken- drank maken. Deze maatregel is genomen met het oog op één ingezetene, die dikwijls be schonken is. De aanslag te Overschie. De verdachte J. V., de 19-jarige ar beider, die gearresteerd werd in ver band met de inbraak met geweldple ging op de boerderij der gebroeders Hoogerbrugge onder Overschie, is gis termorgen overgebracht naar het Huis van Bewarmg en voor den Officier vanj Justitie geleid. Gisteren is hij in fi- Ziekenhuis aan den Coolsingei gecon fronteerd met het lijk van Jan Hooger brugge. Bij het zien van zijn slacht offer, raakte de verdachte zoo over- sttuur, dat hij flauw viel. Hij herhaal de, na tot bewustzijh te zijn gekomen, zijn aanvankelijk herroepen bekente nis. De toestand van Wijnand is zeer bevredigend. Er is alle noop, dat deze geheel zal herstellen. UIT DE OMGEVING. BODEGRAVEN. Deze week werd door den rijkscom mies A. zijn rijwiel vermist, waaraan een actetasch met documenten was verbonden Aanvankelijk werd gedacht dat de fiets gestolen was. Nadien kwam men echter tot de ontdekking, dat iemand, zoo leuk(!) geweest was om de fiets te verstoppen. De motorschipper M. v. Harskamp Jr. heeft van Gedep. Staten vergun ning ontvangen, om met zijn motor boot „Joziena" langs bet Jaagpad te laden en te lossen, zulks vanaf 27 April. De leger- en vlootfilm die Vrij dagavond niet doorging, zal nu gehou den worden op 28 Mei a.s. n.m. 8 uur. B. en W. hebben vergunning ver leend aan P. v. d. Neut en J. Snaterse te Bodegraven, tot het bouwen van drie woonnhuizen. Ten gemeentehuize werd aangifte gedaan van bet vinden van een zilve ren dameshorloge. De inspectie van grootverlofgan gers der lichtingen 1914 en 1917 zal voor de verlofgangers der gemeente Bodegraven plaats hebben te Zwam merdam in bet gemeentelokaal ach ter het raadhuis op Woensdag 16 Juni a.s. v.m. 10.15 uur. De premies, welke waren toegekend voor de j.l. Dinsdag gehouden lammer markt, zijn ten deel gevallen, wat den grootsten aanvoer betreft, aan H. van Rijn f10, aanv. 154 stuks en aan W. van Dam f5, aanv. 113 stuks, wat de koopers betreft, aan de vereeniging „Het Groene Kruis" f10, zijnde de grootste koopster. Door B. en W. is vergunning ver leend aan J. Bierhorst tot bet bouwen van een schuur voor rekening van den Jieer C. Lok te Bodegraven. Aan J. Huijtkar is vergunning verleend door B. en W. van Bodegra ven, tot bet bouwen van een berg plaats. Tot bestuurslid van den polder Weiland en de Bree is benoemd de beer W. Kooyman alhier. In Hotel van Rossum vond de publieke veiling plaats van een kapi tale boerderij van de erven Bots te Zevenhoven. De veiling had plaats in 10 percee- len. De inzet was voor perceel 1 f 4100, voor perceel 2 f4600, 3 f4700. 4 f 5650, 5 -f4300, 6 f3800, 7 f3800, 8 f3800, 9 f3800, 10 f 90. In den loop dezer week vestigden zich in onze gemeente de volgende per sonen: K. Sannes, smid v. Nieuwkoop; B. Huiden, veehouder van Maartens dijk; J. T. Krijnen, boerenknecht van Bussum; W. Griffioen en gezin, schil der van Zegveld; G. Vlasveld, boeren knecht van Zwammerdam; W. v. d. Vlist, dienstbode van Oudewater; A. van Leeuwen, bakkersknecht v. Wil ms; J. E. Stolwijk, zonder beroep van Wateringen. Inmiddels vertrokken: N. v. d. Zwan zonder beroep naar Kedichem; N. van Moutik, zonder beroep naar Kedichem D. den Oudsten en gezin, arbeider naar Zwammerdam; H. van Luinen en gezin, arbeiders 9aar Zwammer dam; L. J. v. d. Berg, arbeider naar Linschoten; K. ten Brummeler, zon der beroep naar Mijdrecht; P. v. Dam, zonder beroep naar Hilvarenbeek en J. v. d. Berg en gezin, arbeider naar Barnoudswaarder. Ned. Herv. Kerk. Zondag 10 uur Ds. Pott, 6 y* uur de heer Müller. Maandag 10 uur Ds. Pott. Geref. Kerk. Zondag 10 en 6H uur Ds. Dam. Maandag 10 uur Ds. Dam. Geref. gemeente. Zondag 10 u. preek lezen, 6Vs uur Ds. van Reenen. Maandag geen dienst. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerritje Grietje, d. v. J. de Vries en J. Verbeek; Arie, z. v. J. Koster en D. de Hoog. Overleden: Hermijntje Hendrika van Noort, 74 j. wed. van J. van Vliet. Ondertrouwd: A. van der Mey, 41 j. en J. Tuinenburg. 33 j; J. P. v d Vis, 27 j. en J. van Staalduinen. 25 j. RIJNSBURG. Ds. J. L. de Vries, die de# vorige Zondag door lichte ongesteldheid ver hinderd was het woord te bedienen, hoopt beide Pinksterdagen weer in de Chr. Geref. Kerk on te treden. Zondagavond zal Openbare Belijdenis des Geloofs plaats vinden. De aanvoer van bloemen blijft nog tamelijk beperkt en als gevolg hiervan de prijzen voor de meeste soorten re- delqk. Pyrethrums varieeren van 3,50 3,75, Margrieten 0,600,80, de laat ste tulpen gaan van it1,30, voor kor te, id. lange 2,102,50, Anjers witojo 1,10, idem rose 1,301,40, Irissen brengen van 22,80 op, Campanulata 0,801, Pioenen rood f 67, Idem Rose 7,207,50, Papavers 2,303,10. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Op 11 Mei j.l. heeft de Rechtbank in hooger beroep uitspraak gedaan in de navolgende vonnissen gewezen door het Kantongerecht alhier: Ter zake van het niet opvolgen der voorwaarden waarbij vergunning is verleend een autogarage te hebben, zijn de navolgende personen, die waren vrijgesproken, veroordeeld ieder tot f 10 subs. 5 dagen hechtenis. A. G. B., J. S., G. K. B., C. A. J. M, L„ C. J. G. en E. F., allen te Leiden, A. G. B. heeft van dit vonnis cassa tie aangeteekend. Wegens verboden verkoop van versch brood is C. T., alhier, in beroep ver oordeeld tot f 5 of 5 dagen hechtenis; het vrijsprekend vonnis te dier zake gewezen tegen N. W. den E. is beves tigd; eveneens het vonnis gewezen te gen J. W. L., ter zake van overtreding der Motor- en Rijwielwet. Bij vonnissen van 4 Mei j.l. zijn be vestigd de vonnissen, gewezen ter za ke van verboden verkoop van versch brood, waarbij J. v. M. en J. V. te Kat wijk, H. M. de G. t e Oegstgeest en W. O. te Rijnsburg waren vrijgesproken. H. G. te Oegstgeest, vrijgesproken ter zake van overtr. der arbeidswet, werd veroordeeld tot f 10 subs. 5 dag. hechtenis. J. L.j los werkman te Lelden, blijkt aan den Raad van Arbeid niet juist te hebben opgegeven den tijd, dat hij had gewerkt. Nadat hij zich vruchteloos had ver- ledigd, wordt tegen hem f 20 subs. 20 dagen geëischt. C. van Rr en J. de W., beiden winke liers te Leiden, waren gedagvaard ter zake dat zij een op boter gelijkend vet in bun winkel hebben voorhanden gehad zonder dat de naam margarine op de waar of in den winkel voorkwam De ambtenaar vroeg in beide geval len f 25 subs. 10 dagen. J. v. d. S., schipper te Woubrug- ge, had met zijn vaartuig „Maria", in de Does, behoorende tot Rijnlands boezemwater, gevaren, zonder vergun ning van het Hoogheemraadschap Rijnland. Verdachte zeide, dat hij vergunning had van den ^ndbouwer Van Egmond aan wien de wal behoorde. De ambtenaai achüa deze vergun ning niet voldoende en eischte f 10 subs. 10 dagen. N. V.7 M., te 's-Cravenhage, had vol gens bet proces-verbaal in Voor schoten met een auto gereden zon der dat het numrr^r en de letters be- hc "'ijk we^en verl:"M. Verdachte zride, daf *- -'«o-en stilstond. De zaak werd nu uitgesteld tot 31 Mei om den verbalisant te hooren. M. S. te Leiden, bad met een rij wiel bij avond gereden, zonder dat dit verlicht was. Eisch f 2 subs. 2 dagen. M. Fr. t eL e i d e n, bad zonder voor zien te zijn van een acte, gevischt. Ver dachte gaf dit toe. Hij vischte echter voor zijn vader, die wel in bet bezit was van een acte. De ambtenaar eisch te nu schuldigverklaring zonder toe passing van straf. Twistende bloembollenhandelaren. Twee bollenhandolaren, heiden Jid van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, had den een overeenkomst gesloten, waar bij o.m. was overeengekomen, dat, in dien ter zake daarvan tusschen par tijen geschil mocht ontstaan, zij dat ge'schil aan het oordeel van scheids lieden zouden moeten onderwerpen, welke scheidslieden, waarvan één door elke partij te benoemen, die ech ter het recht zouden hebben om eeu derde te benoemen, naar billijkheid in bet hoogste ressort zouden oordeelen. Toen'er een geschil tusschen partij en was gerezen, wendde een hunner zich tot het in gevolg de statuten van genoemde vereeniging ingesteld scheidsgerecht, dat een uitspraak gaf, waarvan thans door de andere partij voor de rechtbank te 's-Gravenhage de nietigverklaring, althans de vernieti ging werd verzocht. Tegen deze vorde ring werd in de eerste plaats tegenge worpen, dat het hierboven vermeld compromissoir belang nietig zou zijn als in strijd met artikel 34c der'sta tuten van de vereeniging. De rechtbank overwoog, dat die sta tuten, voor zoover verbintenissen scheppende tusschen de vereeniging en partijen als baar leden in dit geval zonder belang zijn, daar overeenkom sten alleen van kracht zijn tusschen de handelende partijen en de vereeni ging hier geen partij was. Voorts had de gedaagde nog de nie tigheid van het door partijen gemaakt beding opgeworpen, voor zoover daar bij was bepaald, dat iedere partij één scheidsman zou benoemen, terwijl de wet scheidslieden in oneven getal ge biedend voorschrijft. De rechtbank be sliste op dit punt, dat, ook al neemt men aan, dat dit beding inderdaad nietig zou zijn, hierdoor het compro missoir beding zelf nog niet wordt aangetast, doch slechts de overeenge komen wijze van benoeming der scheidslieden, welke benoeming dan op andere wettige wijze zou moeten geschieden. De vordering van den eischer werd derhalve toegewezen en de uitspraak van 't scheidsgerecht voor den bloem- bollenhandel nietig en voor eischer niet bindend verklaard. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. RIJNDAM, R'dam n. New York p. 19 Kaap Race. ROTTERDAM, R'dam n. New York 20 te Southampton. BILDERDIJK, Baltimore n. R'dam, pass. 20 Lzard. LOCHMONAR, .Vancouver n. R' dam, 16 te Tacoma. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. SOEMBA, uitr., 15 v. Sabang. REMBRANDT, uitr., pass.' 1« Perim RIOUWl uitr., 20 te Batavia. PRINS DER NED., uitr., 20 te Ge nua. JAVA, uitr., 20 te Batavia. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DRECHTERLAND, 19 v. Hamburg n. A'dam. FLANDK1A, uitr., 19 v. Las Palmas. SALLAND, thuisrpass 18 Finisterra WATER LAN D, uitr., pass. 19 Las Palmas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA, uitr., 20 te South, ampton. TAMBORA, uitr., pass. 20 Suez. TABANAN, thuisr., pass. 19 Kaap del Armi. TERNATE, 20 v. Batavia te R'dam. DELI, thuisr., 19 v. Marseille. DJEMBER, 20 v. R'dam n. Hamburg DJAMBI, 19 v. Hamburg n. Bremen. JACATRA, uitr., 19 te Solin. GORONTALO, thuisr., 19 v. Alex, andrië- HOLLAND-AFRIKA-LIJN. BLOMMERSDIJK, 18 v. R'dam te (Hamburg. 3ILLITO-N, thuisr, Jg ,v. B.eira, gj

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6