NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 21 MEI 1926 TWEEDE BLAD. Mf DE BLADEN ZEGGEN. Nieuwe leusjesdag Criticaster van „De Residentiebode' neemt als volgt een loopje met de roo- de blaaskakerij: Heeft men gelet op de velerlei be schouwingen die de Pers, en met na me de socialistische bladen, reeds te voren aan de staking in Engeland ge wijd hebben, dan kna men er zich op voorbereid houden, dat er ook hier heel wat gebeuren zal. Reeds tijdens de staking hebben „Tribune" en „Volk' zich dan ook geducht geweerd, zoodat het met de vereischte stemming wel in orde moet zijn. En nu lees ik in het „Volk" van gister avond een artikel met hel suggestieve opschrift: „Na wij". We kennen die zich den voike opdrongen met het min of meer unb^s cheidene „Wij nu Om gekeerd klinkt dat nog wel zoo mooi. Neen, dan de S.D.A.P., die zal eens an ders voor den dag komen. Ai aat ge doe is niets, waard, zelfs de Engel- schen leggen het af, wij zullen 'm dat anders flikken, nu is het onze beurt: ,nu wij" Met belangstelling spitste ik mijn Opren en ik zette mijn bpste oogen op. Er is „groot werk" te doen, zegt het „Volk". Nu de Engelsche arbeiders klasse „tot het beeld van den dage- lijkschen klassenstrijd terugzinktnu komt „weer de voilé" beurt aan onze eigen plichten en nooden: nu wij".... Wat dat groote werk is? „Dé roode vlag op een hoogen toren zetten, noemen zij (die niet in staat zijn tot doen) groot werk", maar dit is slechts kinderspel, vervolgt het blad, het groote werk zit m in de fundamen ten. „Indien voor Engeland een groote steunbeweging had moeten worden in gang gezet, wij zouden voor dat gebeu ren over de grenzen onze eigen begeer ten hebben ingetoomd". Maar nu men in Engeland „terugzinkt", nu is er fle tijd voor 't eigen „groote werk". Kortom, de dag des heils is aange broken. Wat dan toch wel dat „groot werk" hier is. Dat groote werk, dat graven van de fundeering, dat reuzewerk, is. nu ik zal het maar verklappendat nooit geziene kolosale, alles enorm slaande werk isiseen grootebetooging.... in Septem ber.... J Plof, het is er uit. Er zijn toch geen lezers flauw gevallen? Van den schrik over de kolossaligheid van dit plan, of vande zouteloosheid van die eeuwige onbeduidende betoogingen?.. Enfin, we zullen weer gelukkig zijn met een reuze-optocht, waar de zware tred der arbeiders dreuntje weet wel, die keurig op der Zondags geklee- de betoogers met een sigaret in 't ge zicht, die vroolijk babbelend door de stad kuieren De leuzen voor dit grootsch gebeu ren worden ditmaal nog niet bekend gemaakt. Daar maakt het blad zijn le zers nog een keer gelukkig mee. Al leen laat het alvast doorschemeren, wat de bedoeling is: „Geen massale actie immers zal in Nederland ooit mogelijk zijn, voor wij, van buiten af, de stuwkracht hebben geoefend op de arbeiders uit kerkdij ken kring, de katholieke allereerst, waarop zij wachten om in dien kring hun verlangens hoorbaar en voelbaar te durven maken". Alzoo, de katholieke arbe,iders moe ten door dit „groot werk" gevangen w orden Wat zullen die in massa naar de S. D.A.P, overnollen, bij deze spiksplin ternieuwe vinding van leusjesdag KERK EN SCHOOL. NED. HERV xvERK. Beroepen: (toez.).te Gorssel, J. L. Gregory te Loenen o. d. Veluwe. Te Bu ren, P. V.,v. Stein Callenfels te Nieuw land bij Leerdam. Te Odoorn (Dr.), J. van Nieuwenhuizen te St. Anna ter Mui den. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Schoonrewoerd, R. Brouwer te Herwijnen en H. R. Nieborg te Heer.jansdam. CHR. GEREF. KERK. Berpepen: Te Broek onder Akker- woude, D. van Driessen te 's Graven- zande. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Cand. J. Offers, die door de clas sis Bentheim peremptoir is geëxami neerd, hoopt 26 Juni a.s. intrede te doen' bij de Geref. Kerk van Laar. Prof. Dr. H. Bouwman van Kampen zal als bevestiger optreden. Ds. A. J. Bos man heeft Zondag met een predicatie over Hand. 21:5a afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. te 's Gravendeel. Ds. J. W. Siertsema heeft Woens dag afscheid genomen van de Geref. Kerk van Zeist, met een predicatie over Ooll. 3:4. Nadat Ds. Verhoef hem had toegespro ken, zong de Gemeente haar scheiden den leeraar Ps. 121:4 toe. Ds. Siertsema, die naar Haarlem gaat heeft 5 jaren te Zeist gearbeid. Alg. Synodale comm. Ned. Herv. kerk. In behandeling komt een uitspraak in hooger beroep van het Classicaal be stuur van Heerenveen, waarvan cassatie is gevraagd door eenige lidmaten, die door een kerkeraad Uit hun lidmaat schap waren ontzet. De uitspraak van de Synodale Commissie zal later worden publiek gemaakt. Behandeld wordt een beroep door een predikant, gedaan op de Synodale Com missie, inzake een geschil over de uit legging en toepassing van het regle ment op het pensioenfonds. De Syno dale Commissie moet zich op grond van art. 70 Alg. Regl., ten dezen onbevoegd verklaren. Aan de Synode zal worden voorgesteld, dat in art. 70 A.R. een dusdanige wijziging zal worden opge nomen, waardoor ae Svnodale Commis sie bevoegd wordt verklaard, beslissin gen te nemen in geschillen over het reglement op het pensioenfonds. De commissie voor ontoereikende pen sioenen verzocht, dat maatregelen ge nomen worden om het deelnemen aan de bestaande weduwenbeurzen' te be vorderen en daartoe een voorstel in te dienen bp de Synode. Deze zaak zal bij de Synode worden overgebracht. Naar aanleiding van een rapport over de reclasseering, ingezonden door den heer Franck, komt een verzoek in om een nieuw onderzoek te dezer zake in te stellen. Daar dit verzoek niet bjj de Syn. Comm thuishoort, zal het. aan de Synode worden doorgezonden De Pensioenraad bericht, dat hij voor alsnog de benoeming vap een directeur niet aoodig acht. Legaat. Wplen mej. J. H. Cramer, wed. T. S. Hilverda te IJlst, heeft aan elk der Geref. Kerken te IJlst en te Oosthem een legaat van f 1000 besproken. Examens Hoofdakte Het schriftelijk gedeelte van het exa men ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77 b van de Wet tot regeling van het L. O., van 17 Aug. 1878, zal 6 Juli worden ge houden. De mondelinge examens zul len 20 Juli aanvangen. De commissien, met het afnemen de zer examens belast, zullen zitting hou den te: Beda, voor de inspectiën Breda, Eindhoven, 's Hertogenbosch, Roosen daal, Tilburg, Veghel; Roermond, voor de Inspection Helmond, Heerlen, Maas tricht, Roermond, Sittard en Venlo.Arn tricht, Roermond, Sittard en Venlo. Ara hem; voor Gelderland, Zwolle; voor (jver ijsel. Den Haag, voor de inspection Den Haag, Leiden, Delft, Gouda en Schie dam. Rotterdam, voor de inspection Rot terdam, Gorinchem, Dordrecht, Brielie, Goes, Middelburg en Terneuzen. Utrecht voor de provincie Utrecht en een deel van Amsterdam; Haarlem, voor de in spectiën Alkmaar, Haarlem, Helder, Hil versum, Hoorn, Zaandam en een deel van Amsterdam. Gpoqingen, voor Gro ningen en Drente, Leeuwarden, Voor Friesland. De voorzitters dezer commissien zijn: te Breda, J. J. Verboeten, aldaar; te Roermana, A. M. van den Donk, Venlo; te Arnhem, P. Wielenga, Utrecht; te Zwolle, Ir. J. A. Ladage, Deventer; te Den Haag, P. van Nes Czn, Bodegraven; te Rotterdam, A. Rienks, Den Haag; te Utrecht, F. Ëringa, Hilversum; te Haar lem, K. Brants, Haarlem; te Groningen, J. D. de Vries, Winschoten; te Leeu warden. J. M. Houwen, Heerenveen. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, moeten zich voor 10 Juni aanmelden bp den voorzitter der Commissie. Voor nadere bijzonderheden zie men „St. Ort." no. 94. Ex. L. O. Land- en Tolnbouwknnde. In 1926 zullen de examens L. O., be ginselen landbouwkunde en tuinbouw kunde, worden gehouden in Augustus en zoo noodig ook in September. Hij, die zich aan één dezer examens of aan beide wenscht te onderwerpen, moet zich voor 5 Juni. aanmelden bjj den voorzitter der examencommissie, den in specteur van het landbouwonderwijs, Dr. K. H. M. van der Zande, Binnen hof 19, 's Gravenhage. Uit het Sociale Leven. Qhristel. Nat. Vakverbond. Het ledental van het Christelijk Nat. Vakverbond van het eerste kwartaal van dit jaar is met 882 voortuitgegaan 9 aangesloten organisaties gingen samen met 69 leden achteruit. Het waren de organisaties der Apothekers- Assistenten (1), Diamantbewerkers (1) Houtbewerkers (16), Kantoor- en Han delsbedienden (5), Kleermakers (3), Op zichters en Teekenaars (14), Spoor- en Tramwegpersoneel (15), Verzekerings agenten (1) en Voedings- en Genotmid delenarbeiders* (3). Daarentegen gingen 11 organisaties tezamen met 951 leden vooruit. Dit waren de organisaties van Ambtena ren (9), Belastingambtenaren (17), Bouwarbeiders (75), Fabrieks- en Transportarbeiders (159), Grafische ar beiders (31), Landarbeiders (23), Me taalbewerkers (178). Mijnwerkers (103) Personeel in Publieken Dienst (112), Sigarenmakers (204) en Textielarbei ders (41). 'Hét ledental is hierdoor gestegen van 48974 op 1 Januari 1926 op 49856 op 1 April j.l. Nu met 1 Mei de Chr. Zeeliedenhond, die een ledental van 1711 heeft, tot het C.N.V. is toegetre den, heeft het ledental de 50.000 over schreden en bedraagt 51.567. De Invaliditeitswet. Wij lezen in de „Sociale Verzeke- ringsgids:" „Meer en meer blijkt, dat de bepa lingen der Invaliditeitswet, waardoor arbeiders die óf meer dan f 1200 ver dienen óf 35 jaar of ou Ier zijn, geen rentekaart kunnen krijgen, ernstige misstanden gaan opleveren. Door deze bepalingen ontstaat er 'n dagelijks toenemend aantal rente- kaartlooze arbeiders, die ern stige concurrentie aandoen aan de ar beiders met een rentekaart, bier doet zich dan de zonderlinge gang van zaken voor, dat een wet de Invaliditeitswet die inderdaad bedoelt te zijn een wet tot «steun aan den arbeider en tot wegneming van maatschappelijk onrecht, hem belem mert in het vinden van zijn dage- lijksch brood. En aangezien het da- gel ijksch brood voor den arbeider en zijn gezin van veel meer belang is dan de verzorging van zijn toekomst werkt de wet onbedoeld, maar toch heel se cuur de verwaarlopzing van die toe komst verzorging in de hano. Dit .zou nog zoo'n vaart niet loopen als er overal volop werk was. Maar helaas, dit is niet het geval. En als zich voor een betrekking vele gegadig den aanmelden, dan hebben de solli citanten zonder rentekaart de voor keur. Dit verleidt de ren te kaan-bezit ters uit bittere noodzaak voor hun ge zin om op hun beurt de kaart achter te houden en zich ook als rentekaart- looze voor te doen. Het wordt uithoofde dezer bezwaren tijd. dat de wet veranderd wordt én dat iedere arbeider in 't bezit kan worden gesteld van een rentekaart. De voordeelen van art. 373 zullen er, tenzij met groote kosten voor den Staat, niet aan kunnen worden ver bonden, doch dat is ten slotte niet zoo ei'g. Een ouderdomsrente in evenrpdig heid met de geplakte zegels zou aan 't fonds gen extra verplichtingen op leggen en nog aan vele arbeiders ten goede komen. Doch voorkomen zou worden dat deze sociale wet in zich een toenemend gevaar wordt voor den dagelijkschen m-oeizamen striid om 't bestaan van vele arbeiders en ook: de controle van anderen zou zeer worden vergemakkelijkt. De mogelijkheid van thans, dat een arbeider niet alleen geen rentekaart heeft, doch er ook geen kan krijgen, dus terecht niet voor zich laat plakken ,zou dan niet meer bestaan. Moge de wetgever deze zaak eens ernstig onder de oogen zien ten bate van de goedwillende en hun verplich ting prompt nalevende arbeiders. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Eenige kleinere wetsontwerpen als mede het consulaire verdrag met Ar gentinië werden z.h.s.t aangenomen. De verhooging der onderwijsbegro ting 1925 wordt aangenomen met 56 1 stemmen (van den heer Braat). Het wetsonotwerp tot wijziging van de samenstelling van de rechterlijke macht werd z.h.st. aangenomen, met het 'amendement om het aantal vice- presidenten der Haagsche rechtbank op ten hoogste 4 en het aantal rech ters op ten hoogste 12 te kunnen bren gen. Voortgezet wordt de behandeling van de waterstaatsbegrooting. Minis ter VAN DER VEGTE zal de Kamer de resultaten van het onderzoek in zake de overstromingen mee-loeien. De plannen van het TwenteRijnka naal staan vast. Beter afwatering van N.W. Oijerijsel heeft sprekers vol le aandacht. Het wetsontwerp weg geld belasting is in vergevorderd sta dium. De afschaffing van de tollen zou mooi zijn, als het geld er voor was. De heer OUD (V.D.) zegt dat ten aan zien van diensttijden van spoorwegper soneel te veel wordt afgeweken van voorschriften. De rijkscommissie van toezicht waakt onvoldoende voor de belangen van het personeel. De heer VAN BRAAMBEEK (S.D. betoogt eveneens, dat de regeling van dienst- en rusttijden onvoldoende is, speciaal voor tr inpersen eel. De rechtspositie van tramwegperso neel is treurig. Het slechtst van allen is het personeel der Ro^erdamsche Tramweg Maatschappij eraan toe. De heer OUD (V.D.) dringt aan op verbetering van de arbeidsvo omwaar den van het spoorwegpersoneel. De heer VAN BRAAMBEEK (S D.) doet hetzelfde ten opzichte van het tramwegpersoneel. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) dringt aan op automatische sei nen bij onbewaakte overwegen of het aanbrengen van electrische zoeklich ten op locomotieven. De heer HERMANS (R.K.) wil de spoorwegtarieven verlaagd De heer LEENSTRA (A.-R dringt aan op verdere beperking van den Zondagsdienst bij de spoor wegnn. A De heer L. DE VISSER (C Pacht dit een malle opmerking. Voorts dringt hij aan op verbetering van de arbeids tijd eri. De minister van Waterstaat, de heer VAN DER VEGTE zegt ernstige over weging toe van de opmerkingen van den heer Oud. Het tramwegpersoneel kan in 1926 constateeren: onze strijd is niet geheel vruchteloos geweest, de wetgever heeft voor onze belangen het oog niet geslo ten Wel is niet alles bereikt, maar er is toch vooruitgang te e >nstateeren Wat het pensioen van het tramwegper soneel aangaat, wenscht sp». voor ziin persoon niets liever dan daaraan iets te kunnen doen, maar een moeilijk heid is hier de financieels toestand van het Rijk. Wat de loonen betreft, zcu spr. den heer Van Braambeek willen vragen: is daar niet eenige vooruitgang? Voor zooveel van spr. afhangt, ^al spr. aan het vraagstuk der concessies en het reglement zijn aandacht wijden Wat -de onbewaakte overwegen aan gaat, lijkt de oplossing van den héei Kortenhorst het ei van Columbu^, maar die oplossing zal ook wel moeiiiiahe- den opleveren De directie streeft zoo ernstig mogelijk naar beveiliging van het publiek en betreurt ieder ongeval. Naar elk ongeval wordt een ernstig onderzoe.k ingesteld. Maar men is nu eor>*v^->l onvoorzU' Wanneer in een enkel geval herstel van de bewa king absoluut noodig is, zal de directie daartoe overigens zeker overgaan. Inzake de Zondagstreinen staat spr. öp het standpunt van den heer Leen- tra en zal hij in zijn richting werk zaam zijn. Omtrent de posteriien, telegrafie en telefonie werden vervolgens nog tal van opmerkingen gemaakt, waarop de Minister vandaag zal antwoorden. Avondvergadering. In de avondvergadering werd de be handeling van de begrooting van Ar beid voortgezet. Sommige leden drongen aan op af- schaffing van de Kamérs van Koop handel. Door Minister SLOTEMAKER DB BRUINE werd geantwoord, dat de Ka mers pas in 1922 zijn gereorganiseerd; we moeten ze nu gelegenheid laten tot ontwikkeling. Er is reeds een commis sie bezig met een onderzoek. Intusschen kan spr. niet anders zeg gen dan dat de Kamers tot dusver veel goeds hebben verricht, waardoor haar goed bestaansrecht wordt bewe zen. Laten we derhalve de Kamers een kans geven zich verder te ontwikke len in het belang van handel en- in dustrie. In verband met gemaakte opmerkin gen omtrent de volkshuisvesting, ver klaarde de minister dat de beslissing over de opheffing van de huurwetten aan de regeering is doch als deze niet zoo dogmatisch is om niet het oordeel van de Kamer daarover te willen ken nen. Spr. kan meedeelen, dat ontwer pen tot intrekking nog niet naar den Raad van State zijn verzonden. De huurcommissies betaan thans nog in 22 gemeenten, met 26 3/0 pet. van het totaal aantal woningen. Het oogenblik waaroj) de huurwetten moe ten worden ingetrokken is gekomen, w anneer er voldoende wordt gebouwd Naar de gegevens, welke spr. tot dus ver had, moet spr. bevestigend ant woorden op de vraag of dat oogenblik nu gekomen is. Wat betreft de Woningwet merkt spr. -op, dat deze wet niet bedoelt te voorzien in de behoefte, waar- de par ticuliere woningbouw zou kunnen voor zien. We moeten hierbij niet vergeten, dat de particulieren goedkooper bou wen en dat de bouwkosten automa tisch naar omlaag zullen gaan wan neer de particulieren meer zullen bou wen. Wat aangaat het maximum van f 2400 zegt spr., dat de regeering op dit punt niet al te streng is. De 12 millioen zullen worden ge bruikt voor opruiming van krotten -De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag 1 uur. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Nadat verschillende kleinere ont werpen zijn goedgekeurd, komt aan de orde de drooglegging v. de Zifiderzee. De heer VERKOUTEREN (C.H.) zegt bezwaar te hebben tegfen de te groote begrooting. Zij is f 500.000.000, maar wij zijn gewend dat zulke begrootin gen schromelijk overschreden worden. Bij het Academisch Ziekenhuis te Lei den is de begrooting zeer verhoogd en we hebben er nog niet eens een hoofd deur voor. Het Suezkanaal is veel duurder geworden dan begroot was; het Panamakanaal i9 een dbacle ge worden. Als het met de Zuiderzeewer ken ook zoo gaat, wordt het een eco nomische strop. In het ziekenhuis te Leiden heeft men een kleine binnen plaats gemaakt maar de apotheek vergeten; in Artis heeft men ,in -een gebpuw het trappenhuis vergeten. Het Centraal Station te Amsterdam ver zakte en scheurde en moest door een Zwitserschen professor worden opge lapt. Men schijnt vakman te moeten zijn om zulke dingen uit te halen. Spr. heeft nog een historisch be- zwaar. Onze Zuiderzee is geweest voor ons wat de Middellandsche Zee was. Er om heen hebben zich de onafhan kelijke staten gevormd, die later onze provincies werden. En het gaat spr. aan zijn hart als die goede Zuiderzee gedempt zal worden. Indien de Zuiderzee gedempt wordt, zullen er misschien net 100.000 men- schen kunnen wonen, al9 men 6000 FEUILLETON. De lotgevallen van John Fox 43) In den loop der volgende week wan delde Mr. Fox naar Dainsby; hij keek eens door de poort, berekende onge twijfeld den tijd waarop hij in het be zit van het kasteel zou treden en ging daarop Mrs. Westbrook bezoeken. De vroolijke vrouw was bezig eenige jon ge fasantèn eten te geven, die door een kip waren uitgebroeid, daar de oude bij ongeluk door een der landlieden was gedood, terwijl zij op het nest zat. Mr. Fox had een voorgevoel dat hij de koelheid, welke Michel, Tom en de Flamsteads getoond hadden, ook liier zou vinden. Maar tot zijn blijde ver wondering was Mrs. Westbrook even vriendelijk en hartelijk dan ooit. Weldra waren timmerlieden, met selaars en loodgieters aan het werk in het oude kasteel. Er werden men- schen te werk gesteld om do hier en daar opgeschoten wilde heesters weg te ruimen en de paden te zuiveren; vrouwen om het gras en onkruid op hei plein uit te wieden, overal was leven en beweging, waar zoo lang stilte en eenzaamheid geheerscht had den. Verwonderlijk was de verande ring in weinige weken voortgebracht. Maar juist deze verandering, deze drukte, het bezig zijn van al die men scheen de Flamsteads nog meer neer te slaan en Mrs. 'Westbrook nog meer ongenegen te maken om zich met Mr. Fox of Michel te verzoenen. De tijd roldp voort en het was op merkelijk te zien hoe spoedig tevens de zaken veranderden. Binnen en bui ten het kasteel kreeg alles weer een welvarend aanzien. De Flamsteads van hunne zijde, hadden den post aan het kanaal nedergelegd en een klein net huisje betrokken, ongeveer een mijl van Dainsby gelegen. Sinds Mr. Harpur de zaken in han den had gekregen, waren er te Derby zoo vele schandelijke en trouwelooze handelingen van Mr. Screw Pepper aan het licht gekomen, dat niet alleen de verbazende som van tien duizend pond van zijn rekening was afgetrok ken, maar Mr. Harpur verklaarde niet te zullen rusten voor hij van de lijst der procureurs geschrapt zou zijn. Hij tastte deze zaak zoo krachtig aan, dat op zekeren dag het gerucht zich verspreidde, dat Mr. Screw Pep per niet alleen naar Amerika was ge vlucht, maar dat hij ook het geld van Stoks en Peter Snape had medegeno men; dit geld hadden deze in zijn handen gelaten om het opnieuw voor hen te beleggen. Elk wien het gerucht ter oore kwam. scheen er zich over te verheugen, want deze hebzuchtige en hardvochtige lieden waren de voor naamste bewerkers geweest van het ongeluk der Flamsteads. Bij het op maken der rekening ten laste van het landgoed te Dainsby, bleek het dat er nog vijf duizend pond als voordeelig overschot ten bate van Mr. Flamstead moest komen, welke Mr. Fox hem zou uitbetalen. Al deze gebeurtenissen en de bijzon dere vriendschappelijke beschikkingen door Mr. Fox ten voordeele der Flam steads hadden de smartelijke gewaar wordingen van deze, door den ver koop van het landgoed opgewekt, zoo zeer gelenigd, dat, ofschoon geen van hen het nog gewaagd had zich op het kasteel te vertoonen sedert zij van daar verdreven waren, Mr. Fox be sloot hen uit te noodigen om op Kerst dag bij hem te komen eten. Hii erken de, zei de hij, dat het een harde gang voor hen zijn zou, maar om hun dien gemakkelijk te maken, zou hij geen anderen vragen, en hij hoopte, voegde hij er bij, dat. zoo het iis maar eens gebroken was, het hun naderhand minder moeilijk zou vallen hem te be doeken. Hevig was de strijd tusschen hun fijngevoeligheid en 't besef van plicht. Vijftien duizend pond had Mr. Fox# voor hen uit de schipbreuk van bun' vermogen gered; en den geheelen omtrek had hij bevrijd van hun hit- tersten vijand; het landgoed en het geliefde oude kasteel had hij voor slooping behoed; en wie kon hun ver zekeren, dat, zoo zij eens de schatten van den klokkenmaker bekwamen, zij alles niet weer terug zouden kunnen koopen. Daarenboven had de achtens waardige man verklaard dat hij het goed wilde doen schatten, en wat als de waarde er van boven de koopsom werd aangegeven, aan Mr. Flamstead te zullen betalen; en George een be hoorlijk inkomen aangeboden zoo hij bij hem wilde komen en het beheer der landerijen op zich nemen. Deze omstandigheden mochten niet uit het oog worden verloren Zij beslo ten hun gevoeligheid zooveel mogelijk te onderdrukken, het mocht kosten wat het wilde, en namen de uitnoo- diging aan. De dag brak aan. Toen het etensuur naderde, reden de Flamsteads in hun eenvoudige baronchotte naar het dorp en verder naar het kasteel. Al de dor pelingen keken hen na toen zij den weg derwaarts insloegen, en toen zij bespeurden, dat zij werkelijk naar het kasteel reden, verwonderden zij zich bovenmate. „Waarom gaaii zij thans naar het kasteel? Hoe kunnen zij daar heen gaan? Hoe kunnen zij het ver dragen die oude geliefde woning in het bezit eens vreemdelinge te zien?" Ja, wij mogen de vraag herhalen: „Hoe konden zij dat?" 'tWas een zwa re beproeving. Toen de knechts in rijke livrei naderden om hen te ont vangen, was er geen van de genoodig- den dien niet elk lid van het lichaam beefde. Zij traden de welbekende zaal binnen! Hoe nauwkeurig was allee ge lijk het geweest wash De oude klok, door Nicolaas Flamstead gemaakt, maar wiens naam er niet op stond, sloeg juist vijf uur, met denzelfden zachten klank als voorheen. Mr. Fox kwam uit de biblotheek en Heette hen welkom. Hij ontving hen met hartelijkheid, maar tevens met de kieschhied, welke bewees dat hij hun'gewaarwordingen begreep en eer biedigde. Hij geleidde hen naar het ruime woonvertrek, dat zij zoo goed kenden; zelfs de kinderen werden stil bij de herinnering aan het verledene en bij de gedachte aan de werkelijk heid van het heden. Mr. Fox bracht Mrs. Flamstead naar den sopha en deed haar plaats nemen in hetzelfde hoekje dat zij vroeger gewoon wy in te nemen, zij kon zich niet langer be dwingen, en in weerwil van zich /.el va barstte zij in tranen los. De vriende lijke gastheer veinsde dit niet te be speuren, maar ging rond, maakte dat eik een plaats kreeg, en begon toen te praten-over den snood en Pepper. welk onderwerp hij hoopte dat een andere richting aan hun gedachten zou ge ven en die van tegenwoordige toon eel afleiden. HIJ verhaalde hun vsji dsn ijver waarmede men hom had nage jaagd, en dat het hem nauwelijks ge lukt was aan boord ran een vaartuig te komen, dat te Liverpool zeilree lag. (Slot volgt).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5