kërkIsn school. staten-generaal. De lotgevallen van John Fox N1EUWELEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 MEI 1926 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Ons Christelijk Vakverbond. Meer en meer wordt het duidelijk, zegt de „Standaard", dat ook de vakbeweging de pretentie van neu traal te kunnen zijn ten opzichte van de diepere levensbeginselen móet laten varen, wil zij niet een gevaar wor den voor het staatkundig en maat schappelijk leven. Zelts in Engeland, waar cte strijd tusschen revolutie en Evangelie zich niet op zoo scherpe wijze ontwikkelde, als op het continent, en men meer oog heelt voor den practischen kant der dingen, dan voor de worsteling der principes, zal men, nu de revolutionaire beginselen er meer en meer de harten aangrijpen, moeten kiezen of deelen. Op den duur kan ook daar de schei ding in de vakbeweging niet uitblijven. 'Hier te lande werd gelukkig reeds van meet af beseft, hoe ook heel het (maatschappelijk leven alleen dan tot goede hervorming kan komen, als men den Ghristelijken grondslag handhaaft en de Christelijke belijdenis eerbie- •digi. Onze Christelijke vakbeweging beeft in den toets van haar beginsel een kosteiijken maatstaf, die vooral in da gen van groote spanning steeds duide lijk het goede van het kwade doet on derscheiden. Men heeft dit gezien aan de nothing- van het Christelijk Nationaal Vak verbond tegenover de staking in En geland. Geen oogenblik behoefden wij' te vreezen, dat de. leiders dezer vakbe weging hun scherp onderscheidings vermogen zouden verliezen. Zij lieten zich niet misleiden door allerlei ver- zckermgc; da. hét slechts ging om economische clc deinden. Het doel maakt voor heil de middelen niet goed. En met overtuiging gingen zij aan stonds tegen. de algemeene solidarities staking in. Op grond van het door hen beleden beginsel. Dit bewijst opnieuw, welk een kracht er zit in de Christelijke vakbeweging. Een kracht ten goede tot behoud van het maatschappelijk leven. Ook hier te lande hebben de revolutionaire gees ten een en andermaal ce.msht hcci de vakbeweging te gebruiken ten dienste van hun ma - egeer.e e.i hun revo lutionaire plannen. Maar de Christe lijke vakbeweging plaatste zich telkens in volle kracht tegenover dit streven en deed het mee misluk;zen. De Re geering kon zich op de trouw van deze actie steeds verlaten. Als Engeland een krachtige Chris telijke vakbeweging had geleend, het zou bewaard zijn gebleven voor de ramp, die thans zoovele slachtoffers maakte en niet dan groote chade aan richtte. De kracht der beginselen kwam nu weer creffcad ...acht van «het boos beginsel, dat alle matiging om verwierp. Maar ook de kracht van het goed beginsel, dat den blik op de dingen zuiver hield en voor afwij king behoedde. Het gebeurde heeft opnieuw ge toond, hoereer óns maatschappelijk le ven de Christelijke' organisatie» op het gebied van het bedrijfsleven noodig heeft tot keering van het kwaad der emwen ei:; ,Ot het waarlijk behar tigen der belangen van arbeiders en patroons. iHet Christelijk Nationaal 'Vakver bond vertegenwoordigt een bewarende kracht in ons maatschappelijk leven. Maar daarom moet ook zijn arbeid tot den opbouw naar goede beginselen gewaardeerd worden. NEG. HEKV .v;.RK. Beroepen: Te Maarssen, K. J. v. Berg, te Amersfoort. Te Leiderdorp, D. Mondt te Nijega en Elahuizen. Aangenomen: Naar Waarder, G. C. Severijn te Schelluinen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Utrecht, Dr. K. Djjk te 's Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Rijssen, M. Hofman te Krabbendijke en R. V. Oordt te Op- (heusden. Beroepen: Te Rijssen, M. Hofman te Krabbendijke. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. A. v. Wil lig:.?n is voorn: - mens Zondag 6 Juni a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente tc Nieuw Beijerland en Zondag 13 Juni intrede te doen te Woudrichem, na be vestiging jjoor Ds. J. R. B. .Fqykes van Sleeuwjjk, consulent. Dr. K. Dijk. Naar ,,De Rott." verneemt, is de reis van Dr. K. Dijk, predikant bij de Geref. Kerk van Den Haag-West, naar Ame rika, waar hij tot bet houden van le zingen was uitgenoodigd, uitgesteld tot 1927. Overdrukke ambtsbezigheden maken bet Dr. Dijk niet mogelijk, dezen winter aan ?ijn voornemen gevolg te geven. Pr»!. S. Greydanus. Prof. Dr. S. Greydanus, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, heeft zich gisteren ingescheept naar Amerika, om als afgevaardigde van de Geref. Kerken in Nederland, de a.s. Synode der Chr. Geref. Kerk in Noord Ame rika, die 9 Juni a.s. te Ënglewood (Chi cago) bijeenkomt, bp te wonen. Algem. Syn. Comm. dar Ned. Tarv. Kerk. Met betrekking tot den arbeid in Duitschland kan nog worden medege deeld, dat het presbyterium van Duis- burg-Meiderieh de kapel ten gebruike van den Hollandscheri dienst éénmaal per maand beschikbaar heeft gesteldj en bovendien een kleine geldelijke bij drage voor het werk wenschtaf té staan. De voordrachten voor toelagen uit de verschillende fondsen worden in deze zitting definitief vastgesteld. De heer Dr. Aalders brengt een con cept-brief ter tafel, te richten aan pre dikanten in garnizoensplaatsen. Aan eenige gemeenten wordt volgens art. 19 van bet reglement op het fond3 voor noodlijdende kerken en personen toegestaan, al vast met de bouw- of her- stellingswerkzaamheden te beginnen, be houdens de vrijheid, welke de Alg. Sy node heeft om over de aanvragen al of niet gunstig te beschikken. Een verzoek om subsidie van de N.V. tot bet indiceeren van kerkelijke archi valia, zal bij de Algemeene Synode wor den overgebracht. De zaak-Geelkerken. Gisteren is te Haarlem in de Noor- derkerk een vergadering van de clas sis Haarlem der Geref. Kerken gehou den. Aan het door de classis uitgege ven perscommuniqué ontleenen wij: Rapport werd uitgebracht door' de commissie op de vorige vergadering be noemd om een bezoek te brengen aan Haarlemmermeer Oostzijde. Het bleek, dat Ds. Van Duin zijn on- derteekening van de vragen, hem in de vorige elassis-vergadering voorgelegd, weer haa ingetrokken. Over den bierdoor ontstanen toestand werd langdurig gediscusseerd. Tenslotte werd met 14 tegen 10 stemmen en vier blanco besloten, om het door Ds. Van Duin ingediende protest tegen zjjn schor sing thans niet in behandeling te nemen en de schorsing tot 5 JU te hand haven. Daarna kwamen in behandeling de voorstellen van den kerkeraad van Half weg over Ds. van der Brink te Zand- voort en Ds. J. O. Brussaarü te Bloe- mendaal. Eerst werd door de classis besloten om aan beide predikanten te vragen, of het juist is, dat ze zitting hebben in het Centrale Comité van advies en leiding voor hen, die bezwaard zjjn door de besluiten van de Asser Synode, als ook of zp redacteur zijn van „Woord en Geest', dat het feitelijke orgaan van dit Comité en de daardoor geleide beweging geworden is. Beide predikan ten antwoordden bevestigend. Ds. van der Brink erkende, dat hp vdorzitter van bedoeld comité is. Daarop sprak de classis uit, dat het comité in de gegeven omstandigheden ontoelaatbaar is in de Geref. Kerken en dat geen predikant daarin behoort zitting te hebben en ook niet als redac teur aan bovengenoemil blacl behoort verbonden te zijn. Tenslotte werden beide predikanten vermaand, om de relatie's tot genoemd comité en blad te verbreken. Deze be- werden genomen met op twee na algemeene stemmen en twee ont houdingen. De classis gaf aan beide predikanten 14 dagen tjjd om deze aangelegenheid ernstig in overweging te nemen. Inzake een bezwaarschrift van leden van de Kerk te, Zandvoort legen het niet voorlezen van de getuigenis der Synode in de kerk aldaar, heeft deze in verband met een daarmee samenhangen de kwestie te Zandvoort een commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit Ds. van Schelven, Ds. Diemer, Ds. Ubels en den ouderling van Popta. Hierop werü der vergadering verdaagd tot Dinsdag 1 Juni. 6 Juli zal de classis weer bijeenko men om de zaak van Ds. van Duin ver der te behandelen. Kerkvoogdijen Ned. Herv. Kerk. Te Utrecht werd gis.eren onder voor zitterschap van den heer G. Mortier uit Wageningen.de algemeene vergade ring gehouden van de vereeniging van kerkvoogdpen in de Ned. Herv. Kerk. Spr. herdacht in zijn openingsrede in zeer waardeerende bewoordingen het werk van wplen den heer Joh. de Breuk te Haarlem, die van de oprichting der vereeniging af tot 1 April van het vo rig jaar lid van bet hoofdbestuur is ge weest en in April van dit jaar overleed. Hierna werd het jaarverslag door den secretaris uitgebracht, waarna de ver kiezing van drie leden van net Hoofd bestuur plaats vond, wegens periodieke aftreding van de heeren J. A. Domini- cus en P. A. van Dongen en het be danken van Jhr. A. H. p. K. van Such- telen van de Haare. Beide eerstgenoem- den werden herkozen, terwijl tot derde hoofdbestuurslid wera aangewezen Mr. VV. H. Köhler, kerkvoogd ie Maarssen, lid van de redactie van „Het Urgaan'. Aangenomen werd een voorstel van het Hoofdbestuur om aan den archivaris der Ned. Herv. Kerk jaar.p. s f 300 toe te staan en 1 200 voor opzondere onkosten. De leden, die de kosten van het in orde brengen van hun archief zelf niet kunnen dragen, zulien dan een restitutie kunnen Krijgen van 40 pet der kosten, tot een maximum vSn f 20. Mr. N. M. van V'oorst van Beest te Utrecht, rechtskundig adviseur der ver eeniging, bracht vervolgens verslag uit van zpn werkzaamheden over 1925. Uitvoerig stond Hij stil bij het onder werp „KerKeiijKe nooidelijke Omslag", waarbij hij dé procedure cjie zien bi) wanDe'iadn'g kan voordoen, Oesprak. bji .de rondvraag kreeg ivir. A. M. 'Ledeboer, vice-voorzitter der Vereeni ging, het woord om te wijzen op de reglementswijziging van 1923, waarbp aan de vrouw gelijke rechten werden toegekend als aai den man, in zoo verre het betreft de, vervulling van func ties in kerkelijke colleges. Spr. toonde zich een warm voorstan der van aeze gelijkstelling en sprak dei wensch uit, dat aan aue kerkvoogdpen met deze nieuwe wijziging .rekening zul len houden, hetgeen thans naar zpn tneening nog niet overal net geval was. Nadat Mr. O. J. RSrtels, dir. van den Raad van Beheer een aantal vragen van enkele kerkvoogapen had besproken, werü de vergadering door den voorzitter geslóten. Prof. Dr. B. J. Kouwer. Bij Kon. Besluit van 17 .Mei is aan Dr. B. J. Kouwer, met ingang van 20. September, op zijn verzoek eervol ont slag verieenu als hoogieeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dank betuiging voor de vele en gewichtige den -lande bewezen diensten. Het Staatsexamen. Bij Kon. Besluit van 17 Mei zpn be noemd tot lid en voorzitter van de com missie, aan welke in 1926 het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der Hooger Onderwijswet, wordt opgedra gen: Dr. C. J. Yinkesteyn, inspecteur der gymnasia te 's Gravenhage; tot leden der commissie: Dr. C. Spoel der, rector van het openbaar gymna sium te Haarlem; Dr. J. C. Bruin, lee- raar aan het iste openbaar gymnasium te 's Gravenhage; Dr. E. Sipper, con rector van het openbaar gymnasium te Utrecht; Dr. W. F. Stutterheim, rec tor van het openbaar gymnasium te Middelburg; Dr. J. Mehler, conrector van liet lyceum te Baarn; Dr. J. Ber- lage, rector van het openbaar gymna- siufn te Deventer; Dr. D. Cohen, con rector van het Nederlandsch lyceum te 's Gravenhage; J. Kemper, conrector v. liet R. K. gymnasium te Amsterdam; A. L. van Beeck, leeraar aan het openbaar gymnasium te Leiden; J. Martin Möller, conrector aan het Geref. gyrfinasium te Amsterdam; Dr. C. Hazewinkel, con rector aan het openbaar gymnasium te Amsterdam^ G. Ras, leeraar aan het openbaar gymnasium te Haarlem: Dr. P. A. Okken, leeraar aan het openbaar gymnasium te Groningen; Dr. 'H. C. Schamhardt. leeraar dan het Chr. ly ceum te Zeist. P. Cramer, leeraar aan het R. K. gymnasium te Rolduc. .Uit het Sociale Leven. Alg. Ned, Chr. Ambienaarsbond. De jaarlijksche algemeene vei^ade- rin van den Alg, Ned. Chr. Ambte- naarsbond is dezer dagen te Dordrecht gehouden. Zij werd geopend met een rede van den bondsvoorzitter den heer A. van Driel, uit Haarlem. Deze deelde mede, dat het ledental met 115 is gestegen en op 1 Januari een totaal van 2592 bereikte, terwijl het Chr. Nat. Vakverbond op dien datum 51.000 le den telde. Voorts werd geconcludeerd, dat het slechter worden der arbeids voorwaarden voor de ambtenaren vrij wel tot staan is gekomen en men de bezuinigingen niet meer in salaris verlaging zoekt. Het jaarverslag gaf Amsterdam aanleiding nauwere aansluiting eii fu sie te bepleiten van alle Christelijke organisaties', als tegenwicht tegen het N.V.V. Ook wenschte de afdeeling hen, die den vollen 10 pet. aftrek hebben te helpen, ook de schrijvers in rijks dienst. Haarlem verzocht, dat bij minister Slotemaker de Bruine zal worden aangedrongen op invoering van het verplegingsbesluit (45-urige werk week in de ziekenhuizen enz.). Ge antwoord werd hierop, dat een audiën tie zal worden aangevraagd en dat met kracht op invoering zal worden aangedrongen. De rekening en verantwoording, sluitende met een bedrag van f 24.728.40^, waaronder een batig sal do van f 9i4.87, en de begrooting wer den goedgekeurd met een totaalbedrag aan inkomsten en uitgaven van f 24.972. Tot bestuursleden wezden herkozen Zuster Heidema en T. Kingma, J. de Vries en G. Haverhoek. In de vacature A. Mastenbroek werd gekozen H. Kur- pershoek en in de vacature-P. S. Wijn heek, J. H. Straub. Stopzetting van lederfabrieken. Men schrijft uit Waalwijk aan de „Tel." Ten gevolge van den grooten invoer van zoolleer uit België en Frankrijk, zijn de meeste lederfabrieken nu zon der orders. Ten gevolge daarvan heb ben reeds verscheidene fabrieken hier en in de omgeving den arbeidstijd met eenige dagen per week beperkt, ter wijl vele genoodzaakt zijn, binnen zeer korten tijd de fabrieken te sluiten TWEEDE KAMER. (Vergadering van Di u's dag. A v o n d v e r g a d e r i n g. In de avondvergadering wordt de be spreking pver de btaatsbegrooting voort gezet. In antwoord op verschillende.gemaak te opmerkingen, antwoordt de minister de heer SLOTEMAKER DE BRUINE, dat er moet zijn een organische samen werking, die de Staat leidt, omdat het sterk doorgevoerd .individualisme tot 'n noodlottig einde leidt. Het goed recht der vakbeweging dient allereerst erkend te worden, omdat die beweging het over leg brpngt en leidt tot een beter levens peil. Wij staan nog jn een reeks van vragen en he* is niet mogelijk alle op tejfossen. Wij zullen iets moeten grepen en spr. grijpt de vakbeweging als uitgangspunt, o.a. om te komen tot inperking van de overheidsbemoeiing, niet in den zin van het „laisser aller maar omdat zij veel kan overlaten aan andere organen. De klacht is algemeen, dat de Staat te uniform regelt als hij gaat regelen. De organisaties van werk gevers en werknemers zullen veel zelf tot stand kunnen brengen, gelijk ver schillende partijen meenen, al ligt het accent van hun opvatting wei eens an* ders. De regeering heeft de taak van toezich; decentralisatie van bevoegd heden kan ons alleen uit het labyrinth voeren, waarin wij geraakt zijn. Spr. wijst o.m. op het amendement- Dresselhuys bij de Behandeling van de arbeidswet, waarin werd voorgesteld, die bedrijven uit de arbeidswet te scha kelen, waarin een collectief arbeids contract is verkregen. Hierin ligt voor spr. het uitgangspunt voor pubfiekrech telijke regeling van den arbeid. De collectieve contracten moeten het mogelijk maken, dat de regeering terug treedt. De civielrechtelijke regeling moet dus voorafgaan. Het opleggen van loonen aan onder nemingen is een moeilijke kwestie, die ernstig overwogen moet worden. De Staat legt thans geen loonen op en als dit geschiedt krachtens collectieve con tracten, kan niet gezegd worden, dat de Staat terugtreedt. Het loon opent een eigen element in de constructie dier contracten. Er zijn economische wetten die de loonsbepaiing beheerschen en er moet ergens een regulator'zijn. Binding der loonen zal moeten leiden tot bin ding dpr prijzen en men mag „het alles wel goed overwegen, want het bezwaar der consumenten is nog niet ondervan gen. Spr. kan niet meegaan met bindend verklaring van collectieve contracten, wanneer die ook omvatten bindendver- klaring van loonen Het ga sche vra .g? se uit dient bezien te worden van liet standpunt der diverse partijen. Daar voor is het thans nog tijd. Over de werkloosheid zal spr. thans niet spreken. Dat komt later wel. Nopens de Arbeidswet zijn vele vragen gesteld. Den 8-urendag acht spr. een belangrijk sociaal probleem. Dien te behouden is een s:ciaal belang maar daartegenover itan het economisch be lang staan en het is de vraag, hoe ver het een het ander kan tolereeren. Voor het oogenblik gaat het practisch om de overwerkvergunningen. Spreker heeft zijn standpunt dienaangaande uit eengezet: hjj ziet de feiten van twee kanten, waarvan ze bezien moeten wor den. Het streven bestaat over te gaan naar de 48-urige werkweek als dit sociaal mogelijk is. Met den toestand in h#t buitenland dient echter gerekend te worden. De overwerkvergunnigën worden zaak kundig gegeven, heeft de heer Kor ten- horst erkend en voor die verklaring is spr. dankbaar. Onrecht is de bewering van den heer Stenhuis, dat een „Goa zegen den greep" brj de verleening toe gepast wordt; onrecht is dat voor de hoofd-ambtenaren. Omtrent eenige detail-vragen geeft de Minister nadere inlichtingen. Te Hoek van Holland zjjn faciliteiten verleend, maar naar spr.'s oordeel dient naar beperking van den Zondagsdienst te worden gestreefd. Bij uitbreiding van de Arbeidswet dient het sociale belang in het oog te worden gevat. Voor net verplegend personeel doen zich bij jje regeling yan den arbeidsduur moeilijkneden voor, omdat er in richtingen zouden zijn, die zicii niet zouden kunnen handhaven. Er ligt een voor-ontwerp, dat nog glle stadia moet doorloopen. Voor de bakkerscommissie heeft spr. geen voorzitter en geen secretaris wil len benoemen, omdat hij dit niet ge- wenscht vond. Üij hoopt, dat belang hebbenden in dit bedrijf zeli een oplos sing zullen vinden. De huis-industrie heeft spr.s volle aandacht; hij kan echter nog niets defi- nitieis toezeggen. Bij de landarbeiders is de toestand over het algemeen niet ongunstig en, er is goede ifc»op, dat de collectieve con tracten zulien siagen. Yeiiigiieidsbepaiingen voor den land bouw acht spr. gewenscht. Arbeidsverzekering. De heer SMEENK (A.R.) wil gaarne iets meer weten van de unificatie. Ie der wil deze, maai* de ziekteverzeke ring mag daarop niet blijven wachten. Spr. dringt op invoering der Ziektewet aan. De heer KUIPER (R.K.) hoopt, dat het den minister gelukt tot unificatie te komen. De invoering van de Ziek tewet acht spr. urgent en hij vertrouwt dat de minister spoedig tot invoering zal overgaan. De heer CANNES (s.d.) zegt dat 't noo dig is een regeling te treffen voor pa- tienten van bedrijfsongevallen, die niet meer in staat zijn hun werk te ver vullen. FEUILLETON. 42) Echter niet voordat zij naar huis reden, zeide Mr. Fox: „Wel, Michel, ik geloof dat ik nu met Mr. Screw Pepper wel terecht zal komen. Ik heb de veiling doen schor sen." „Goed zoo! goed zoo!" zeide Mi chel; daarvoor is het wel waard haast te maken. Laat ons spoedig voortrij den en dat nieuws gaan vertellen." Mick deed het paard de zweep ge voelen, en voort ging het in vollen draf. „Gij hebt de veiling doen schorsen?" .,Ik heb meer gedaan; ik heb het landgoed gekocht!" „Gij hebt het landgoed gekocht! Voor Mr. Flamstead vermoed ik?" „V001* Mr. Flamstead? Wel. ,Mick, ik wilde dat ik dat gedaan kon heb ben; maar waar zou hij het geld van daan halen? Ik vrees dat er niets zal overschieten, als alles betaald is. Neen ik heli gedaan wat liet best was. Ik heb het kasteel en de landeriien ge kocht om te beletten dat zij in percee- len werden versnipperd. Denk eens, hoe het de geheele familie zou ge griefd hebben, indien hare oude wo ning gesloopt ware." „Zekerlijk" antwoordde Michel koel tjes, „maar ik heb er altijd eenigs- zins op gerekend, dat het geheele landgoed eens weer in het bezit der Flamsteads komen zou. Ik vrees, dat het hun zeer zal smarten, zoo zij hooren wat nu gebeurd is." „Wat" zeide Mr. Fox; „als zij hoo ren dat ik het gekocht heb, en dat zij komen mogen zoo dikwijls zij er lust in hebben? Michel! wenscht gij mij geen geluk?" „Wel zeker; ik wensch u geluk. Ik weet niet wat ik er van denken moet." En Michel verviel hierop in '11 diep stilzwijgen, dat gedurende den geliec- len tocht niet afgebroken werd. Mr. Fox deed zich aan zijn woning afzet ten, en zeide tot Mick: „Zoodra wij elkander weerzien. Mi chel, zullen wij zarnen afrekenen. Goe den avond 1" Mick wierp hem een zonderlingen blik tóe, gaf zijn paard cpn zweepslag en draafde heen. Den volgenden dag ontmoette Mr. Fox Tom Fletcher en was op het punt dezen de hand te geven, toen Tom zijn handen in den zak stak, hem toeknik te, zeggende: „Mooi weer, mijnheer en verder ging. „Die Mick is boos dat ik het land goed voor mij zeiven gekocht heb" zeide Mr. Fox bij zich zeiven, „en heeft zijii kwaad humeur aan dien ouden voerman medegedeeld! Nu, wij zullen zien!" Mr. Fox ging dien dag niet naar Tom Fletcher, maar naar de Flam steads. Hij had in den brief dien Mick van Mr. Flamstead had teruggebracht, van dezen volkomen verlof ontvangen alles te doen wat hij oorhaar zon ach ten. „E11 kon ik iets beters doen, dan het huis voor sloopen bewaren? Zij zullen zeker zeer tevreden zijn met hetgeen ik gedaan heb." Het was een schoone herfstavond toen hij naar Mr. Flamstead's woning wandelde; dé -zon scheen liefelijk in den tuin, en het goudvinkje dat bij de deur hing, pikte van tijd tot tijd een korreltje uit bet zaadbakje en zong daarbij zoo vroolijk dat het een lust was. Alles verkondigde vrede en hui selijk geluk. Mr. Fox opende de deur men was bezig thee te drinken. „Juist van pas!" zeide Mi'. Fox. ter wijl hij binnentrad, Mr. en Mrs. Flam stead hartelijk de hand drukte, Miss Nancy vriendelijk toeknikte, en ter wijl hij haar verzocht voort te gaan, zelf een stoel kreeg. Nancy gaf hem een kopje thee. „Wel!" zeide hij, terwijl hij het aan nam en voor zich neerzette, „eindelijk hebben wij dien Mr. Screw Pepper tot staan gebracht. Weet gij het? Ik heb het landgoed gekocht." Dat hoor ik" zeide Mr Flamstead koel, Mrs. Flamstead zuchtte en er volgde eene pauze. „Wat drommel!'' dacht - Mr. John Fox; „zij zijn ook alontevreden»! Wat willen die menschen dan? Meenden zij dat ik het boeltje koopen zou en hun present geven? Ik moet eens zien of ik er niet een beetje gezond verstand kan in krijgen bij hen." Daarop verhaalde hij hun in welken toestand hij het landgoed gevonden had, henevens al de bijzonderheden van zijn gesprek met Srew Pepper, maar voegde er echter bij, dat van de vijftig duizend pond, wanneer a'.ie rechtmatige onkosten betaald zouden zijn er een aardige som voor Mr. Fle.m stead zou overschieten. „Gij zijt zeer goed, Mr. Foxze-ide Mr. Flamstead; en opnieuw ontstord er een stilte. „Wel", zeide Mr. Fox; „ik hoopte dat. u dit genoegen zou doen Ik beken, ja, dat ik gedurende mijn geheele leven een voorliefde voor deze oude plaats heb, en er trotsch op wezen zou bezit ter er van te zijn; maar daar u dit niet schijnt te bevallen, kan ik u niet an ders zeggen, dan dat, zoo gij 'n vriend vinden kunt die u het noodige geld voorschieten wil vóór de overdracht plaats heeft, ik genegen ben u den koop over te doen." „Gij zijt zeer goed" zeide nogmaals Mr. Flamstead; „maar gij weet wel dat ik zulk een vriend niet heb ik heb er slechts één, en zoo hij ook al leeft, 19 hij niet hier, en gij kunt daarom gerust spreken gelijk gij doet, en vergun mij het te zeggen, het mug wel een koopje genoemd worden, Vijf tig duizend pond; ja inderdaad, het is een koopje!" „Ik begrijp uwe gedachten zeer goed Mr. Flamstead" hervatte Mr. Fox, „en ik kan ze niet veroordeelen. Maar ik hen er zoo verre van af tot uw nadeel een koopje aan het goed te willen heb ben, dat wij, zoo gij het verlangt, het gansclie landgoed door een braaf en kundig man zullen doen schatten en ik u de som, door dezen bepaald, zal uitkeeren. Dat en alles wat ik dien schurkachtigen zaakbederver kan ont wringen ik wil echter niet onrecht vaardig zijn, zult gij ontvangen; daarenboven heb ik mij gevleid dat George bij mij zou komen en mijn rent meester zijn." Deze voorslag verrastte allen zeer, en langzamerhand werden de aanwe zigen wat vriendelijker. Ze zeiden, dat het zeer vriendelijk, zeer edelmoedig was, en weldra heerschte weer iets van de oude hartelijkheid tusschen hen. Nancy nam het kopje weg, daar Mr. Fox onder het spreken de thee koud had laten worden, schonk hem een ander in, bood hem boter en brood aan en drong hem toch wat te ge bruiken aan zijn wandeling. Maar er was toch iets dat hen drukte, een ze kere neerslachtigheid en stijfheid, en Mr. Fox ging vroeg en onevreden heen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5