NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 MEI 1926 DAG-AGENDA. Donderdag 20 Mei, 's avonds „Jeruël" Middelstegracht 3, Samenk. Spr. de heer v. d. Horst. Maandag 24 Mei (2e Pinksterdag) 's middags drie uur, Terrein achter de molen aan de Lammermarkt, Open luchtsamenk. door „Jeruël" (Groenest.) Dinsdag 25 Mei, 's avonds half gegc.n Café-Rest. „In den Vergulden Turk", Breestraat, Mei-vergadering der 3-Oc- tober-Vereeniging. Dinsdag 1 Juni, 's middags half vijf Breestraat 119: Alg. Verg. v. d. Ver. „De Leidsche Buitenschool". De Avond- nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tót en met Zondag 23 Mei a.s. waarge nomen dooi de apotheek van de hee- ren G. -F. Reyst, bteenstraat 35, Telef 130 en J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. Spr. eindigde met de beste wen- schen uit te spreken voor de jaarver gadering op den dag van morgen. Nadat het zangkoortje nog gezon gen had „Dankt, dankt nu allen God" werd de zoo goed geslaagde begroe tingsavond, waar een echt prettige stemming heerschte, door Mevr. Die penhorst met dankzegging gesloten. De Jaarvergadering. Te 10 uur hedenmorgen ving in de Graanbeurs de Algemeene vergadering aan. De presidente, Mevr. Havelaar van Beeck Calkoèn uit Ede, opende haar met het laten zingen van Psalm 121 1, het lezen van een gedeelte van Filip. 3 en gebed. In haar openingswoord zette de pre sidente vervolgens het doel van den Chr. Vrouwenbond uiteen, daarbij voornamelijk een drietal bezwaren weerleggende, die doorgaans tegen de specifiek christelijke vrouwenbewe ging worden aangevoerd. ,Daar is b.v. de tegenwerping, dat de chr.-vrouw zich door veel oudere zij het neutrale vereen, kan laten voorlich ten. Wie zoo spreekt, verliest uit het oog dat er onderscheid is tusschen het terrein der algemeene en dat der bij zondere genade. Dezen theologischen term mag spr. hier wel gebruiken, waar wij leden zijn een geschoold volk, die wel weten waarom het gaat. Het gaat niet om kleinigheden, het is geen klein verschil maar een essentieel, een wezenlijk verschil, dat de christelijke vrouwen organisatie van de andere scheidt. Onze visie op het leven is een geheel eenige, en maakt dat, Goeie zij dank, ook zooveel rijker. Een tweede tegenwerping zou kun nen zijn, dat er van de voorlichting, die wij geven niet heel veei terecht komt, en daar zou oppervlakkig be schouwd eenige grond voor kunnen gezien worden. Er moet voor ons werk nog wat meer belangstelling ko men. Als er cursussen worden gei jou den moeten de deelneemsters toestroo- men. Het bezwaar van de uithuizig heid kan moeilijk als overwegend wor den beschouwd, waar onze vrouwen zich waarschijnlijk wel meerdere mid dagen buiten haar woning begeven voor minder noodzakelijke dingen. Eén middag in de 14 dagen moet er voor den Chr. Vrouwenbond wel af kunnen Tenslotte wordt wel eens aange voerd, dat de vrouw zich uitsluitend door haar echtgenoot moet laten voor lichten. Maar ten eerste zijn velen on zer niet gehuwd, en ten andere zijn ook niet alle echtgenooten tot voor lichten in staat. Daarbij is aan de vrouw nooit het recht ontzegd om zich elders te laten voorlichten en men laat haar dit recht ook, waar het haar algemeene ontwikkeling aangaat De spreekster besloot met een krachtige opwekking tot getrouw me- deleven en medewerken. fApplaus). De presidente wijdde vervolgens eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van Mevrouw Bast de Vries, presidente van de afdeeling Eefde-Gorzel, die op Hemelvaartsdag is overleden. Onder veel bewijzen van instemming werd besloten aan H. M. de Koningin een telegram van hulde te zenden. De secretaresse, Mevr. Diepenhorst De Gaay Fortman, uit Amsterdam, bracht hierna het jaarverslag uit. Daaraan is ontleend dat ditmaal de plannen voor de wintercampagne niet al te goed waren voorbereid, zoo dat niet overal voldoende werd gear beid. De leidraad in „De Christenvrouw over het boek van Prof. Bavinck werd vervolgd. Ook zette de Commissie, die het vraagstuk der huwelijkswetgeving bestudeert, haren arbeid voort, waar bij verschillende nieuwe gezichtspun ten zich openden. Het vraagstuk van de reorganisa tie is nog niet opgelost. - Helaas kón Prof. Slotemaker de Bruine zich door zijn benoeming tot Minister niet lan ger aan dezen arbeid geven. Aan de federatie werd verder gear beid. Even dreigde met de Haagsche af deeling een botsing door de wijze waar op men daar het maatschappelijk werk meende te moeten aanvatten. Gelukkig is de afdeeling weer spoedig op het standpunt van den bond terug gekomen en heeft men daar het maat schappelijk werk omgezet in een on derling hulpbetoon voor leden van den bond. Behalve dat deze werkwijze als propagandamiddel groote verdiensten heeft, zijn practisch de resultaten heel goed. Het aardig, te zien hoe de moe ders elkander helpen in den huiselij ken arbeid, soms op moedermiddagen, waar tevens actueele onderwerpen worden besproken, waaromtrent de christenmoeder moet worden voorge licht. Want naar het plan van Mevr. Jalink begint men in Den Haag weer den nadruk te leggen op de voorlich ting als de eerste taak van den N. C- V. B. en heeft men teneinde te voorko men, dat men op het terrein van be staande vereenigingen komt, een overzicht gemaakt van het filantro pisch werk dat reeds wordt verricht. Bij het bespreken van de propagan da gedacht spr. ook het werk van de administratice, mej. Luyk. Het leden tal bedraagt thans 4144. Het aantal af- deelingen onderging geen verandering Aan de propaganda zal nog een en an der moeten veranderd worden. Ü.a. zullen de onderscheidene provincies meer door de leidsters uit eigen ,gewes telijke organisaties moeten worden be arbeid. Nu mevr. Ringeling zich uit de pro- pagandacommissie heeft moeten te rugtrekken, wordt uitbreiding daar van overwogen, terwijl ook besloten is tot het instellen van correspondent schappen. Spr. besloot met den wensch dat Gods zegen ook in de nieuwe pe riode de eenheid en samenwerking on der de leden van den Ned. Chr. Vrou wenbond zal bestendigen. Mevr. Landwehr—de Visser uit Soest bracht vervolgens hét financieel verslag uit. Werd het vorig boekjaar afgesloten met een saldo van f 4335.39 Vs, thans bedraagt dit f 1920.28K. Dit schijnt een groot verschil, doch in werkelijkheid bedraagt het niet meer dan f 400. pe minder zuivere verhouding vindt haar oorzaak in het eerder afsluiten der boeken, waardoor een groot bedrag aan contributie nog niet kon worden verantwoord. Getracht zal worden, hiervoor een vasten regel te treffen. Na'mens de afd. Leiden hebben de dames v. Nes, Zuidema en Oosterhuis de kas gecontroleerd en in orde bevon den. Zoowel de secretaresse als de pen- ningmeesteresse werd hartelijk dank gebracht voor hun veelomvattend werk. Mr. Frida Katz bracht hierna ver slag uit van het paedagogisch con gres. Tot plaats voor de volgende jaarver gadering werd Middelburg gekozen. In verband met de oprichting van het Juliana van Stolberg-monument werd besloten om zoo veel mogelijk belangstelling te wekken voor Juliana van Stolberg. Haarlem deelde mede, dat dit reeds in hun afd. is geschied. Besloten werd verder de kwestie van de Federatie van vereenigingen van Vrouwen en Meisjes. De presidente deelde mede, dat er naar een weg wordt gezocht om te ko men tot een los verband tusschen den Ned. Chr. Vrouwen Bond de bestaande Fed. v. Ver. van Vrouwen en Meisjes en den Geref. Meisjesbond. Breedvoerig werd gesproken over het orgaan „De Christenvrouw'op ver betering daarvan wérd aangedrongen. Verder werd meegedeeld, dat de Commissie voor de huwelijkswetge ving haar arbeid heeft hervat. Mej. Katz deed enkele mededeelingen daar omtrent en verzocht de afdeelingen, die hun wenschen al op schrift hebben gesteld, deze bij de commissie in te zenden. Hierna werd de vergadering ge schorst tot 's middags. v Gisteravond trof T. O. alhier, ter wijl hij met andere knechts bezig was aan de landingsplaats van de Vol harding aan de Haven balken te los sen, het ongeluk dat hij een grooten balk op den voet kreeg, met Jiet ge volg dat z'n klomp brak en hij z'n voet bloedig verwondde. Hij moest zich on der geneeskundige behandeling stel len. Vannacht om kwart voor één is een begin van brand ontdekt in het pakhuis van den koopman v. G. aan de Hoefstraat. Door onbekende oorzaak is de inhoud van een venterswagen, die met oude goederen gevuld was, in brand ge raakt. Een dozijn bretels verbrandde, terwijl ook de bak van den wagen be schadigd werd. De schade bedraagt ongeveer f 10. Door de politie is de 2G jarige zoon van J. K. in'bewaring gesteld a's verdacht van den diefstal bij de Leid sche Bouwvereeniging. De Commissaris van Politie te Leiden geeft belanghebbenden in over weging bij hem inlichtingen in te win nen alvorens in handelsrelatie tetreden met Cornelis Johannes Koning, gebo ren te 's-Gravenhage 5 Mei 1888, van beroep bloemist-aannemer, voorheen wonende Rijn- en Schiekade No. 120, thans Korte Diefsteeg No. 6 alhier. De burgemeester der gemeente Heteren brengt bij dezen ter algemee ne kennis, dat op Zateivag 1 Mei j.l. iemand, die zich noemde Janson, zich vervoegde aan de R.K. pastorie aldaar en ten verkoop wenschte aan te Dieden kantwerk, te kennen gevende dat het aangebodene is fijn handwerk, ver vaardigd door zijn te Wageningen wo nende zusters, die kantwerksters zijn de. zich bezighouden met het vervaar digen van Brusselsche kant. Deze zus ter? willen naar België terug en wil len daarom arme kerken en kloosters den voorraad kant verkoopen beneden den prijs, om ter nagedachtenis hun ner overleden moeder een goed werk te verrichten. Deze Jansen spreekt met eenigszins Vteamsch dialect en bereed een Indi an motorr ij wiel, gemerkt letier H No. 46433, en noemt in den regel als woon plaats een plaats in de omgeving van de pastorie, welke door hem wordt bezocht. De bedoelde kant is elders bij onderzoek gebleken fabriekswerk Ie zijn en is dus van geringe waarde. BINNENLAND. WIJZIGING M. O.-WET. Verhooging der examen-gelden. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer betreffen de het ontwerp tot wijziging der M.-O. wet (examengelden voor akte M. O.) zegt de -Minister van Onderwijs ojn., dat het vast te stellen bedrag in rede lijke verhouding zal moeten staan tot de examengelden voor de akten lager onderwijs. Zonder zich ten de zo tee willen binden, heeft de Minister er geen bezwaar tegen, mede te deelen. dat hem aanvankelijk een bedrag van 25 gulden als norm billijk voorkomt. 1-Iet is uiteraard moeilijk a priori vast te stellen, in welke mate de ver hooging der examengelden op het ge tal candidaten zijn invloed zal doen gelden. Eenige vermindering zal ech ter allicht daarvan het gevolg zijn. Omtrent de wenschelijkheid van splitsing der examencommissie 'in een Noordelijke en een Zuidelijke subcom missie zal de minister met de voor zitters der commissiën overleg plegen De zakkende franc en ons grensgebied De Limburgsclie redacteur van de „Maasbode" schrijft: L'liistoire se répeté! Vier, vijf jaar geleden de mark, nu de franc. Zoo vlak bij de aan de baiss lijdende landen ge legen, ondervinden we er zoowel de lusten als de lasten van. De lasten zullen wel het grootst wezen. Onze mij nen en groot-industrie, #die immer flinke Fransche en Belgische orders hadden, hebben opnieuw een verplet terende valuta-concurrentie te door staan. Even kan een of ander fabriek profiteeren, omdat ze de goedkoope Belgische kolen per schip aangevoerd kan krijgen. Op de Limburgsehe rust f 2.15 vracht per ton, op de Belgische maar vijf franken. Ok de middenstand begint weer te merken, dat men goedkooper in bet buitenland terecht kan. Gelijk vroeger naar Aken trekt men nu naar Luik, of naar Tongeren en Hasselt. Daarbij komt, dat we hier op de vrije markt een ivasie van Vlaamsche en Waal- sche vliegende winkeltjes hebben ge kregen. Natuurlijk worden in deze da gen weer veel overbodige en waarde- looze dingen gekocht. Voor het sinds den oorlog hier sterk o ntwikkelde bankbedrijf beteekent de situatie een opleving. Er wordt dan ook druk in de Luiksche bladen geadverteerd. Soms ziet men een heel rijtje automobielen met onderstreepte nummers voor onze bankgebouwen staan: Belgische klanten die zich van hun franken ontdoen ze omwisselen tegen Nederlandsch geld of Nederland schee ffecten. Bij grooteverkoopen gebeurt het vaak; dat de geïinde sommen onmid dellijk hier tegen onze solieder valu ta of papieren worden gewisseld. De safe's onzer banken zijn dan oqk liaast geheel verhuurd. Vanwege de couponbelasting komen Belgen en Franschen in Nederland zelfs hun copon's verzilveren, omdat ons land die belasting niet kent. Wat ze daardoor sparen, is vaak meer dan genoeg om het uitstapje te betalen. Daartegenover-staat, dat nie veel Bel gen zich meer over onze grens wagen, 3 frank voor een glas bier, 4 frank voor een borrel, 25 frank voor e en sim pel middageentje Belastinginvordering. Als aanvulling van de-instructie op invordering van directe belastingen is het volgende bepaald: .Met betrekking tot de uitvaardiging van dwangbeve len behoort de ontvanger met oordeel des onderscheids te werk te gaan. Be lastingschuldigen, die gewoon zijn hun belasting op tijd te betalen, behooren niet noodelijk door de uitvaardiging van een dwangbevel te worden ont stemd. Scheepvaartrechten. De staatscommissie voor het vervoer heeft het vraagstuk der scheepvaart rechten in behandeling genomen en lieéft zich in verband daarmede tot de colleges van Gedep. Staten gewend met het verzoek van verschillende ge gevens. O.a. zou de commissie gaarne een antwoord verkrijgen op de volgen de vragen: Op welke scheepvaartwegen worden rechten geheven van de doorgaande scheepvaart in we7l:e havens wor den havenrechten geheven? Berust de heffing van de rechten op een provinciale of gemeentelijke belas tingverordening, dan wel op een con cessie of octrooi? Welke is de jaarlijksche opbrengst van de rechten, en wordt de geheele netto-opbrengst ten behoeve van de scheepvaartweg of haven aangewend of wordt een deel der opbrengst voor andere doeleinden gebruikt? Scheepvaartwegen, slechts toegan kelijk voor schepen kleiner dan 25 ton kunnen voor de beantwoording van de vragen buiten beschouwing blijven. BUITENLAND. MARX VOOR DEN RIJKSDAG. De regeeringsverklarlng. 'Onder de nieuwe werkloozén zijn 325.000 personen uit het mijnbcdnjt en 200.000 uit andere industrieën. Gisiermiddag om halt drie heeft in de vergadering van den'Rijksdag de nieuwe rijkskanselier Dr. Marx zijn regeeringsverklaring afgelegd. De be langstelling was maar matig. De heer Marx zeide, dat met uitzon dering van den rijkskanselier alle mi nisters uit h«t vorige kabinet in functie zijn gebleven. Alleen rijkskanselier Lu- iher is heengegaan, na meer n drie jaar heel zijn buitengewone kracht in dienst van zijn vaderland te hebben gesteld. Heit kabinet zal de tot dusver ge voerde en met succes bekroonde bui- tenlancDche politiek voortzetten. De rijkskanselier wees er vervolgens op, dat het Duitsohe volk nog steeds geteisterd wordt door een ernstige eco nomische ellende, die met een lang durige en groote werkloosheid gepaard gaat" De regeering beschouwt het als haar voornaamste plicht te trachten, dezen toestand, te verbeteren. Met de bijzondere eischen en ver langen.' van de verschillende "takken van het bedrijf leven en van de ver schillende groepen wil spr. z:ch tham niet bezig houden. Dit be eekent ech ter geenszins, dal hij deze eischen niet naar waarde weet te schatten. Zoo veel mogelijk zal er steeds aan deze eischen worden voldaan. De rijkskanselier erkent, dat twee vraagstukken in het bijzonder dieaen te worcfen vermeld. In de eerste plaats herinnert spr. dan aan de motie, die'onlaigs door de meerderne d van den Rijksdag is aangenomen en waar n deze met vol doening kennis neemt van de:i brief van den rijkspresident inzake de vlag- genkwestie. De rijksregeer'ng zal 'ge-, trouw aan dien brief trachten', een re geling te vinden, die allen kringen void;cn'. c enk:. Voorts wi! spreker een woord wij den aan de onderhanclel'ngen, die er gevoerd worden tusschen de bondsta ten en hun gewezen regeerende.hu'zen. Het, referendum is op 20 Juni vastge steld. Het princip'eele standpunt van de regeering ten opzichte van het wetsontwerp, dat door het referendum aan het oordeel van de bevolking zal worden onderworpen, ondergaat door de wijziging van het kabinet geen ver andering. JJaarom zal de regeering. het ontwerp, dat de Vorige regeering op verzoek van de regc 'ngcpartijen heeft voorbereid en dat reeds door den rijksraad met e en grondwetttelij'ke meerderheid is aangenomen aan den Rijlesdag ter bespreking doen toeko men. De regeer'ng noodigt de.i Rijksdag uit, haar te steunen in haar poging om op den grondslag van de grondwet van Wèimar het welzijn van het ge heele Duitsohe volk tê bevorderen en de eenheid van het riik te bescher men, rekening houdend met de rechten van de bondstaten. Het beoogde doel kan slechts worden bereikt door een goede samenwerking tusschen de re geering en de volksvertegenwoordi ging- Een motie van vertrouwen aangenomen Dé rede van den rijKs'kantei.ei maaic te geep bizonder grooten indruk. Er werd, toen hij naar zijn plaats terug keerde, nauwelijks geapplaudise^rd. Van levendige protesten viel' intus- sclien ook niets te bemerken. Nadat over de regeeruigsverklaring gedebatteerd was, werd tot ce ;Rem ming overgegaan. Een voorstel van de communisten die hoofdelij.ee stem ming eisenten, werd verworpen. Daarna werd een motie van de re geering. partijen a^ngenom^n die liii.it: „De Rijke '-g hcüui ecuii s van. de re geeringsverklaring en gaat over toé de orde van den dag' I.V volk^c-.en en ccr.imunisteiii stemden tegen; de Duitsoh-nationalen onthielden zich. Hierna ging de rijksdag op reces tot 7 Juni. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND.' De verwerping der regeeringsvoor- stellen waarschijnlijk. De mijnwerkersbestuurders hebben gisteren "twee lange vergaderingen ge houden, een voor en een na den mid dag, om de aanbevelingen op te stel len, die morgen op het congres van ge delegeerden zullen worden ingediend. Tot laat in den middag was er nog geen definitief besluit genomen, maar leden van de besturen gaven als hun persoonlijke opinie te kennen, dat het congre3 van gedelegeerden ue voor stellen der 'regeering zou verworpen. Gisteravond hebben de mijnwerkers- besturen de besluiten, die 's middags genomen waren, bekend gemaakt. De besturen raden het congres van gede legeerden aan, het rapport van de Ko- lencommissie te aanvaarden, maar de door de regeering voorgestelde verla ging van 10 pet. der minimum Joo- nen te verwerpen. De federatie van mijnwerkersb'onden heeft de goede ontvangst van candhè- que van 260.000 pd. st. van de Rus sische kameraden officieel erkend. Uit binnen- en buitenland is zooveel steun voor de stakende mijnwerkers en hun gezinnen ingekomen, dat zij, volgens Gook,' de staking nog eenige weken zouden kunnen volhouden als het moest. De werkloosheid in Engeland. Blijkens een mededeeling van het ministerie van arbeid ondervindt de werkloosheid den terugslag van de jongste staking. Op den lOden dezer bedroeg het aantal ingeschreven werk- loozeai 1.567.000. Even vóór de sta king was het aantal tot beneden het milïïoen gedaald. De Belgische spoorwegtarieven. De spoorwegtarieven in België wor den ingaande 1 Juni a.s. verhoogd: .Voor reizigers worden de gewone plaatsbewijzen met 6 pet. de abonne menten 1ste klas met 25 pet., de abon nementen 2e en 3e klas met 20 pet. verhoogd. De spoorwegtarieven blijven ook na deze verhooging no$ zeer goedkoop, vergeleken met die in Holland, odk na de 1 Juli ingaande verlaging. Zoo bedraagt de prijs van 1 kaartje 3de klasse voor een afstand van 100 K.M. fo.25 en na 1 Juli f2.75. In Bejgië kost zoo'n kaarije 12.50 fi\, alzoo na 1 Juni 13.25 frank, dat is in Hollandsch geld nog geen gul den. Een proclamatie van Mussolini. Muasoiuu neeft eei^. proclamatie ge richt tot de fascisten in Italië ter ge legenheid van de herdenking van het invoeren van nieuwe ver.iouümgen tus schen kapitaal en arbeid. In deze proclamat.e zegt Mussolini: „De democratische liberale staat is verwoest en in zijn pi:.:. a is getre den de sterke fascistische staat". .Ve.der verk „art Mu sri.n ia de proclamatie dat de organioa.ie van sa menwerking in het land Lnaiis een feit is. Voor ne eerste maal in de historie der wereld neert een conoj.ruct.cve re- volut.e plaacs geaad, welke een wer- keiijken vrede brengt. Frankrijks woests grond. De Franselie minister van Land bouw heeft in de Kamer verkiaani.' dat de oppervlakte woeste grond ui Frankrijk van 3.793.Ü00 H.A in 1913 is toegenomen tot 4.714.UU0 H.A. in 1924, een vermeerdering aldus van ongeveer een millioen H.A. of wel pre cies 24 procent. Even naar Parijs. Er gaan nu zooveel Fransche fran ken in het Engelsche pond, dat iiet voou Londenschq datnqs wel heel ver leidelijk moet zijn, om -te Parijs" te gaan winkelen. De „Matin" deelt mede, dat men aan het verlangen dier dames tegemoet zal komen door op het luchtvaart- traject Londen-Parijs extra-vliegt ui- gen in te leggen voor menschen uit Londen, die een dagje in Parijs willen doorbrenge eri 's avonds weer thuis eten. Deze vliegtuigen vertrekken s mor gens om 8 uur uit Londen, zijn kwart over tienen te Parijs, vanwaar zij weer om vijf uur vertrekken. Aan komst te Londen half acht. KORTE BERICHTEN. In Marokko is gisteren een Franscu-Spa.n.ch effens.ef ir.g't. Jaspar, de Be!g eehe 1-mb in ets-for mateur venvacht in de formatie van een nieuw ministerie te zullen slagen. De verkiezing in Litauen is gun stig uitgevallen voor de Christen-de mocraten. Minister Péret verklaart zich vol daan o\zijn onderhandelingen met Churchill, maar legt er nadruk pp, dat nog' geen definitieve besluiten vöcfr de regehng \ari de Fransche schuld zijn genomen. In het bankbiljettenproces te Boe dapest heeft graaf Bethlen, de minis ter-president, alle tegen hem inge brachte be^chuld.gingen weerlegd. De berichten uit Polen luiden opnieuw zeer onzeker en tegenstrijdig. Generaal Haller zou met zijn troepen den strijd legen de nieuwe regeering volhouden. Filsoedski's gestel zod zeer geschokt zijn. UIT DE OMGEVING. VGORSCHOIEN. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de. Raad da* zer gemeente in openbare zitting onder voorzitterschap van den heer E. Ver- néde Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering. Van den heer Braggaar is een be richt van verhindering ingekomen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten den heer Stokhuizen, Hoofdingenieur der Leidsche Lichtfa brieken tot de vergadering toe te laten, in verband met de punten 8, 9 en 10 van de agenda. De lezing der notulen wordt uitge steld tot na de behandeling dezer pun ten. Aan de orde is punt 8: overneming hoogspanningsnet. Dit betreft die per- ceelen die nu reeds Electrisch licht be trekken van Leiden" zooals De Vink, Benvenutopark, Wullings. De heer Limburg vraagt of de binnenleidingen dezer perceelen weer gekeurd moeten worden. De heer Stokhuizen antwoordt dat dit wel niet noodig zal zijn. (Aan genomen.) Punt 9: den kabel ook uit te strek ken tot den Valkenburgschenweg. Wordt aangenomen. Ook de uitbreiding van het net vanaf Gerritsen tot 200 meter bezuiden Rosenburg, wordt aan genomen, nadat de heer Taal een toe stemmend antwoord kreeg op zijn vraag of de bewoners van deze weggedeelten nu nog dezelfde, voordeelen genieten als-zij die zich vroeger opgaven. Bp' punt 10 waagt de heer de Kleermak er hoe net gaat met de keuring van die woningen die reeds een leiding hebben zooals op de Wijngaar denlaan, en of Tumeler schakelaars ge bruikt mogen worden. De heer S tokhuizen zegt dat deze schakelaar op de grens staat van foed en niet goed, met de leidingen in edoelde woningen zal met de omstan digheden rekening worden gehouden. T)e heeren de Kleerlttake r en Mens vragen of het de bedoeling is. dat de gemeente de huurleidingen zelf aanlegt, daar de verordening daarvan spreekt. De Voorzitter antwoordt, dat dit de bedoeling niet is. De heeren de Kleermaker en D ij k m a n vinden de huur van f 1 per lichtpunt per jaar 15 jaar lang voor huurleidingen en de huur der verschil lende meters te duur. De heer Stokhuizen bestrijdt dit op grond van slijtage en onderhoud, bo vendien moet de gemeente niet begin nen zich aan risico bloot te stellen, dan kan men altijd de mogelijkheid open stellen van verlaging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2