U|w costuum ligt klaar alleen in prijs, PinRster-Aanbieding NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 MEI 1928 vele vernieuwingen die op het pro gram staan, zooals een nieuw gesticht, een nieuwe kaasmarkt, een nieuwe veemarkt, een nieuw station enz. Aangenomen. 16. Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging tot oprichting en instand houding van scholen voor lager en meet uitgebreid lager onderwijs op Gerefor meerden grondslag, om beschikbaarstel ling van de noodige gelden voor de stich ting van een school voor gewoon lager onderwijs aan de Javastraat, hoek Drift straat. Hierbij komt tevens in behandeling het adres van Volksonderwijs en het adres dat daartegen is ingekomen van de ver. v. Geref. L. en U.L.O. onderwijs De heer Ver we y (S.D.A.P.) meent dat de hier gevraagde schoolbouw noch aan wettelijke, noch aan practi- sche voorwaarde voldoet. Spr. wijst er dan op, dat van de 40 benoodigde hand teekeningen er maar 22 te handhaven bleken. Daarvan is er nu nog een terug genomen van een ouder die voor drie kinderen had geteekend. Naar spr. heeft vernomen wordt de geheele aan vrage nog slechts gedaan voor 18 kin deren. Spr. kan niet gelooven. dat dit wettelijk te verdedigen is. Inderdaad is het betreffende stadsgedeelte sterk uitgebreid, maar wanneer deze school bouw geoorloofd is, mag er cok een nieuwe openbare school worden ge bouwd, omdat ook daar het leerlingen aantal wel eenigermate is uitgebreid Spr. meent dat deze aanvrage te lichtvaardig is gedaan. Het gaat om een bedrag van ruim f 60.000. De heer Knuttel zou enkele din gen sterker hebben gezegd, als tegen stander van het bijzonder onderwijs. Spr. noemt deze aanvrage buitenge woon vrijmoedig. Van dé ónderteeke- narea wonen er maar drie in het ge noemde stadsgedeelte. De gereformeer den zijn hier het minst talrijk. De heer Eerdmans zegt dat tver schil tusschen bijzonder en openbaar onderwijs niet aan de orde is. Alleen moet de moeilijkheid worden opgelost waarvoor dit schoolbestuur zit. B. en W. hebben aanvankelijk voorgesteld. het schoolgebouw te verbouwen De voorzitter: of er een tweede school hij te bouwen! De heer Eerdmans: Maar toch op dezelfde plaats. Volgens spr. is de aanvullende wet van 1923 die het mo gelijk wilde maken dat een bepaalde richting in eenv nieuw stadsgedeelte eep school krijgt, hier niet van toepas sing. Men kan niet zeggen dat in dit gedeelte een Geref. school noodig is. De heer Zuide.ma: Ja. dat kan men w e 1 zeggen. De heer Eerdmans: 5 minuten er vandaan i3 een Geref. school. De heer Zuidema. die overvol is! De heer Eerdmans noemt het prae-advies niet consequent. Eerst wii- len B. en W. uitbreiden, en aan het slotzeggen zij: medewerken aan nieuw houw. De voorzitter: maar u is ook geen jurist (gelach). Wij zijn zoo on partijdig mogelijk- We hebben de wet toe te passen. De heer Zuidema zegt dat .zich hier twee vragen voordoen, in de eer ste plaats of een school noodig is en dan op welke w ij z e in deze behoefte moet worden voorzien. De heer Meynen, weth: een school of schoolruimte? De heer Zuidema: dat is mij in dit verband om 'teven. Spr. wijst er dan op dat de eerste vraag gemakkelijk te beantwoorden is. Uit den overgelegtlen staat van leer Jingen aan de school Lusthoflaan blijkt dat reeds drie parallelklassen gevormd moesten worden, waarvan één in een bergplaats voor leerlingen is onderge bracht, die voor het geven van onder wijs niet geschikt is. Ieder die de moeite nam in de school een kijkje te nemen, zal dit toestemmen. De heer Eerdmans: daartoe was geen gelegenheid. De heer Zuidema begrijpt dat niet. De beer Eerdmans: wij mogen er niet in. De heer Zuidema kan niet geloo ven dat een raadslid de deur zou zijn gewezen De heer Eerdmans erkent nu, dat hij daartoe geen poging heeft ge daan. De heer Zuidema wijst er dan op dat deze klassen than9 68 leerlingen tellen en dat de toestand nu zoo is. dat als geen maatregelen worden ge nomen het volgend jaar eeq groot aan tal leerlingen, in elk geval een 30, af gewezen zal moeten worden. Dit wordt ook door B. en W. toege geven. Zoowel in, de stukken als in een schrijven van het schoolbestuur hebben zij erkend, dat vermindering van schoolruimte dringend noodig is. Hieromtrent kan dan ook geen twijfel bestaan. Een andere vraag is of bij de aan vraag tot medewerking van de ge meente de juiste weg bewandeld is. B. en W. schijnen te betwijfelen of hier het geval bedoeld in het slot van par. 11 van art. LXIV van toepassing is. Waar de kern van nieuwe leerlin gen slechts 22 bedraagt( de heer Ver- wey sprak van 18) zou, zeggen zij, hieromtrent twijfel kunnen rijzen. De zaak zou anders staan als het school bestuur een 50 a 60 leerlingen op de lijst had. Spr. zegt met groote verwon dering van deze beschouwingen ken nis te hebben genomen. Uit de stuk ken blijkt dat het schoolbestuur reeds op 18 November 1925 tot B. en W. de de vraag richtte, of hier van een aanzienlijke toeneming der bevolking in den zin der wet gesproken kan wor den. Uit de stukken blijkt dat deze vraag meermalen door den wethouder bevestigend werd beantwoord, wat spr. mot verschillende aanhalin gen uit een nota van het bestuur na der toelicht. Nu bestaat er ver.schil van meening over de beteekenis van het antwoord van den wethouder. De wethouder zegt slechts z'n vorloopigen indruk te hebben weergegeven. Spreker wil, hoe wel het bestuur pertinent het tegen deel beweert, een oogenblik aannemen dat de wethouder geliik heeft, maar dan vraagt hij, waarom op een her haaldelijk gedane vraag, die voor het bestuur van veel gewicht was, het antwoord uitbleef. Dat wijst niet op veel medewerking. Bovendien zegt spr. doet dit weinig ter zake. Terecht wijst z.i. het bestuur er op, dat de wet de getallen 50 a 60 niet kent. Bovendien, die leerlingen die B. en W. in elk geval noodig achten z ij n er. In de parallelklassen zaten op 1 Mei j.l. reeds 68 leerlingen. Nu zit er, zoo als spr. met de cijfers aantoont in de aangiften een geregelde groei, zoodat 9traks een 100 leerlingen klaar*staan de nieuwe school te bevolken. De heer Dubbeldeman: Waar om dan geen verbouwing. De heer Zuidema. Daar kom ik straks op. De heer Dubbeldeman: zeg maar dadelijk, dat jullie de school in ons mooie Kooipark willen hebben. De heer Zuidema: Ik wist niet, d. dit park te mooi was voor een goede Christelijke school of dat dit park het domein is ven één groep der bevolking De heer Dubbeldeman: Je bent goed voor advocaat van kwade zaken, (rumoer). De heer Zuidema acht dit een be- leedigende uitdrukking, die terugge nomen moet worden. De voorz. tot den heer Dubbelde man: Dat moet u niet te dikwijls zeg gen. U gaat heuscfi buiten uw boekje. De heer Zuidema begrijpt niet waarom dergelijke uitdrukkingen ge bezigd moeten worden en waarom niet een ieder kalm zijn standpunt kan verdedigen. Ook andere leden meen en dat de heer D. dit woord moet terug nemen. De heer Dubbeldeman: Het is alleen te doen om in de Kooi 'n school te krijgen. De heer Zuidema herhaalt dat de school Lusthoflaan zonder eenige re clame is gegroeid, en dat daarmee de meening van den heer Knuttel en van „Volksonderwijs" dat hier geen behoef te is aan onderwijs op Geref. grond slag weerlegd is. Spr. begrijpt dan ook niet dat B. en W bezwaren maken. Thans komt spr. tot de vraag op welke w ij ze in de behoefte aan school ruimte moet worden voorzien. Het be stuur der school geeft «aan een afzon derlijke school de voorkeur, wat spr om verschillende redenen zeer ver klaarbaar acht. Het kostenbezwaar acht spr. niet overwegend. B. en W\ becijferen een verschil van f50.000, maar als een kamer voor een hoofd van een school die onlangs werd aan gevraagd f3150 moet kosten, dan be grijpt spr. niet boe men voor f 5000 ge middeld een schoollokaal kan bouwen met alle bijkomende verbouwingskos- ten. Het kostentezwaar kan dus niet overwegend zijn en daarom betreurt spr. dat B. en W. aan het 9lot van hun advies feitelijk met tegenwerking bij de uitvoering der plannen dreigen. De heer Wilbrink had gaarne gezien dat het schoolbestuur niet al leen om eigen belang had gedacht. Spr meeilt nu op de aanvrage critiek te moeten uitbrengen. Met de'door B. en W. voorgestelde verbouwing zou het belang der school niet zijn geschaad. Spr. vindt het verkeerd dat 't school bestuur er alleen naar streeft, zijn school zooveel mogelijk te bevolken. Wie werkelijk bijzonder, onderwijs wil hebben heeft er wel 5 minuten loopen voor over. Weth. Meynen 'zal eerst eenige losse opmerkingen maken. Wat de heer Verwey zei over de O.L. school, heeft met deze aanvrage niet te ma ken. Ook wat de heer Knuttel zei, was niet juist. Er wonen meer onderteeke naars in de Kooi. Wat over spr.'s antwoord in de no ta van het schoolbestuur staat, is niet juist; het daar aangehaalde onder houd had alleen ten doel de besturen in te lichten over de aanvrage van boventallige onderwijzers. Persoonlijk vindt 9pr. de Kooi een gedeelte met sterk uitbreidende be volking. Spr. is te voorzichtig dan dat hij eigen meening zou beschouwen en voorstellen als die van B. en W. De optimistische conclusie van het be stuur was ongegrond. Dat de voor het bestuur gewenschte oplossing er niet was, blijkt ook wel hieruit dat in een drietal na dit onderhoud gewisselde stukken de kwestie nog als een open vraag voorkomt., B. en W. hebben geantwoord dat de waag betreffende de zich sterk uit breidende bevolking in den zin der wet hier niet van beteekenis was, om dat het niet een nieuwe school gold, maar de mogelijkheid van uitbreiding bestond. Aan den heer Schaap heeft spr. medegedeeld dat spr." verbouwing van de Lusthoflaanschool voldoende achtte, en tevens dat het gemeentebe stuur erover dacht, in de Kooi een nieuwe O.L. school te bouten. Dit achtte spr. van belang voor het school bestuur, met het oog op de verelschte waarborgsom. Overigens wil spr. wel zeggen dat het geheele college van B. en W. er van overtuigd is dat tegen 1 Mei 1927 het bestuur der Geref. schoolvereeni- ging in dit gedeelte zal moeten be schikken over meer ruimte. De Lusthofschool leent zich goed voor uitbreiding, zelfs met 6 lokalen, firie boven en drie beneden. De hal zou wat kleiner gemaakt kunnen worden. Er kan dan nog een goede speelplaats overblijven. Heel goed zouden twee hoofden in één gebouw kunnen sam-m werken. Daarbij zou dé exploitatie van een vergroote school goedkooper. zijn dan die van een nieuwe. Spr. had verwacht dat het schoolbe stuur gaarne zou hebben meegewerkt, om een goedkoop© oplossing, waar het voor eenige jaren de prachtige Lusthoffschool kreeg, die f 176.000 kostte. Na met eenige woorden de handtec- keningenkwestie te hebben gememo reerd, verdedigde spr. ten slotte het voorstel van B. en W. om toch voor- loopig mede te werken. Verwerping zou wettelijke moeilijkheden kunnen geven, en voor het schoolbestuur, dat met 1 Mei meer ruimte moet hebben, veel tijdverlies tot gevolg hebben. Het adres van Volksonderwijs raakt de aanvrage slechts ten deele en neemt de zaak wel wat eng. Volgens de letter van de wet moet hier inder daad medewerking wouden verleend. Dat zich reeds een Geref. school in de nabijheid bevindt is geen tegenargu ment. hetgeen spr. aantoont met een ministerieel antwoord op een door den heer de Waal Malefijt destijds in de Eerste Kamer gestelde vraag. Ook het bezwaar dat de heer Verwey had te gen eenige van de 22 overgebleven hand teekeningen is wettelijk niet ge grond. De voorzitter zegt dat deze dis cussie van 1 Yï niet altijd ter zake die nende is geweest. Juridisch kan de raad nu geen medewerking weigeren. Het betreft slechts de voorbereiding Straks krijgen B. en W. nog over de definitieve aanvrage te beslissen. Dan kan ook over verbouw of nieuwbouw worden gesproken. De heer Sytsma: waar praten we dan over? De Voorzitter: u had ook dade lijk met het prae-advies moeten mee gaan. Er is toch niets aan te ontkomen Later kan over eventueele verbouwing worden gesproken. Er komt per sé een tweede schoot. Hetzij erop, hetzij er naast. De heer Heemskerk: in het mooie park! 1 De heer Huurman merkt op. dat toch twee verschillende bestekken zul len moeten worden gemaakt. Dat kost geld. De heer W i 1 m e r meent dat wan neer de aanvrage voldoet aan de wet, de bouw oók speciaal voor de Drift straat moet worden toegestaan. Weth. Meynen voert aan, dat la ter volgens art. 77 het college tegen verschillende ondêrdeelen van het be stek bezwaar kan worden gemaakt. Er behoeft dus maar één bestek te worden gemaakt. Het was dus van B. en W. juist ridderlijk dat zij vooraf hun be zwaren bekend maakten. Met 17 tegen 15 stemmen wordt hier na het prae-advies van B. en W. aan genomen. Rondvraag. De heer E l'k e r b o ut vraagt naar de beslissing op een adres, dat 12 Nov. is ingekomen van de Vereen, v. Chr. Fröbelonderwijs, inzake de stichting van een nieuwe school. Weth. Me y n e n zegt dat het een zaak .is die veel voorbereiding vraagt. Er jwordt aan gewerkt. De heer Bergers vraagt de ver wijdering van een gevaarlijke schut ting aan de Heerenstraat bij de Roo- delaan. Wordt hard aan gewerkt, zegt weth. Mulder. De heer S c h J1 e r wenscht con tact met de gemeente Oegstgeest inza ke aansluiting van de Oegstgeester rioleering die eindigt in de Nachte- gaallaan (Poelgeest), 't Wordt daar een modderpoel. Ook dit heeft reeds de aandacht van B. en W gehad maar de onderhande lingen vlotten niet. De heer Witmans had reeds lang de uitkomst willen weten van de wo ningtelling. 't Wordt veel mooier, aldus de voor zitter, dan we eerst gedacht hadden. Het resultaat wordt keurig op kaart gebracht. 't Zelfde lid informeert naar den wo ningbouw achter de Nic. Beetsstraat (Haag weg). Ook dit plan wordt veel mooier, al dus weth. Mulder. Er zullen nu wel 40 woningen gebouwd worden. De heer v. Rosmalen meent dat in 't gewas achter de molen de Valk veel ontucht wordt gepleegd. De Voorzitter zegt het aan de politie te zullen vertellen. De heer Knuttel: je was één éta ge te hoog! De heer Verwey dringt aan op spoed bij den bouw eener Openb. be waarschool; de heer v. Stralen op het zelfde bij de ophooging van het Schut tersveld. Ten aanzien van het laatste wordt medegedeeld, dat daarvan heelemaal niets kan komen. Daarna sluiting. GEMENGD NIEUWS. Auto-ongeluk. Onder de ge meente Ouaesluis (NIH.) reden bij een gevaarlijke booht de auto's van den burgemeester van Winkel, den heer Koster en van den heer de Boer tegen elkander op. De auto van den laatste werd totaal vernield, die van den heer Ko3ter ernstig beschadigd. Wonder boven wonder hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Wegwerker gedood.. De wegwerker P. v. o. M. in dienst bij de Ned.. Spoorwegen is gisteravond omstreeks halfzes iiabij Schagen door den trein, die komende uit Alkmaar te 6..09 in Helder aankomt, aangereden en gedood. Het ongeluk werd door den machi nist niet bemerkt. Men vond het lijk eenigen tijd nadat de trein was ge- Vermoedelijk was het slachtoffer op weg om zijn koeien te gaan melken, want de emmers lagen ter zijde van den weg.. De k o u de lente.. In geheel Frankrijk is de temperatuur gedaald tot een ongekende laagte voor Mei, terwijl zelf in verschillende bergstre ken zooals in het gebied van Puy en Bagnères de Luchon sneeuw is geval len, waardoor groote schade is toege bracht aan de oogsten. De orkaan, aie te Parijs gewoed heeft, had tengevol ge, dat verscheidene palen omsloegen, waardoor enkele personen gewond werden.. Aanvaring. De stoomboot Harderwijk, van de N.V. Stoomboot Mij. Holland-Vel uw elijn, die gister avond naar de werf teruggebracht zou worden, is bij het uitvaren door de zuiging van de boot in de haven met de schepraderen in aanraking gek oh met een botter, de HK 80, van den visscher G. Petersen, welk schip even eens de haven wilde verlaten. De bot ter is gezonken en heeft veel averij ge kregen. De mast is stuk, de zeilen zijn vernield, enz. Ook de boot heeft "schade gekregen. Het ongeval wordt aan de onhandel baarheid van de boot toegeschreven. De boot is nu niet vertrokken. Van de tram gevallen. Gis terochtend viel op den hoek Amster- damsche straat-Stevinstraat te 's-Gra' venliage een 59-jarïge dame uit Lei den van de rijdende tram. Zij brak den linker-onderai m en bekwam verschil lende schaafwonden en een lichte her senschudding.. De G. G. D. vervoerde haar ter ver pleging naar het Gemeente-Ziekenhuis aan den Zuid wal.. De gevonden kinderlijkjes. Thans is komen vast te staan, dat de moeder van de beide te Haarlem ge vonden kinderlijkjes een Duiisoh meis je is, dat de wijk genomen heeft, eerst naar Eygelshoven, en daama vermoe delijk naar Duitschland. Een Duitsche vrouw lieeit verklaard dat de kinderen dood ter wereld zijln gele om en.. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BINNENDIJK, van Rotterdam naar New Orleans, 16 Mei van Jampico. VEENDAM, van New York naar Rot. terdam, 17 Mei van Boulogne, 18 Mei verwacht. NITONIAN, 13 Mei van Rotterdam te Boston. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. KAMBANGAN, uitreis, 16 Mei te Bar tavia. BiNÏANG, thuisreis, 16 Mei van Ba> tavia. J. P. OOEN, uitreis, 17 Mei te Ba. tavia. VONDEL, thuisreis, .13 Mei van Ge nua. EON. HOLLAND3CHE LLOYD. EEMLAND, thuisreis, 15 Mei van Santos. FLANDRIA, uitreis, 16 Mei van Lis GAASTERLAND, van Valparaiso n Bayres, pass. 15 Mei Punta Arenas. MERAK, gech., uitreis, 15 Mei van Lissabon. ZAANLAND, uitreis, 15 Mei te Mon tevideo. ZEELANDIA, thuisreis, pass, 16 Mei Fer. Noronha. ROTTERDAMSGHE LLOYD. SIANTAR, 16 Mei'van Rotterdam te Hamburg DJAMBJ, 16 Mei van Rotterdam te SOEK§lBOEMI, uitreis, pass. 16 Met Perim. TABANAN, thuisreis, 17 Mei van Pt Said. Ook voor diegenen, welke uitsluitend maatwerk droegem Het verschil is nöch in coupe nöch in kwaliteit, maar <5at&rctte die beduidend voordeeliger is. Whipcord Costuum sonde kwaliteiten# in de moderne dessins, prima afwerking tn fourneering. Elegante, makkelijk passende modeiien 32?' 39.75 tot 68.— Goedkoope Costuums van donkera en lichte fantaisiestoffen. Goed gemaakt en gevoerd. Uitstekende pasvorm. Het beste dat voor dezen lagen »/70 prijs te leveren is jgvs jg78 9" f e BlöUIPe Costuums één-en Mee n-) modellen, primé kamgarens, fijne diagonaal tl07S 25> 29" tot 72.- Elk kleedingstok bij ons ge kocht, waarover de kooper geen volkomen reden van tevredenheid heeft, wordt deagewenscht zonder mee r, onmiddellijk voor den vollen prijs teruggenomen. Wat wij beoogen is Uw blij* ven de tevredenheid. Voor j goeden pasvorm wovdC

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6