purol Bij ^ow@ Schrale Huid NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 MEI 1926 DAG-AGENDA. Dinsdag 18 Mei, 's middags vier uur. Bovenzaal van „In den Vergulden Turk", Jaarl. Alg. Verg. v. aanrieelh. der N.V. „L. Expl. Mij. v. Onj;. goede ren" te Leiden. Woensdag 19 Mei, 's avonds 8 uur, Pieterskerk. Kerkconcert van „Sur- sum Corda". Dinsdag 25 Mei, 's avonds kalf negen Café-Rest. „In den Vergulden Turk Breestraat, Mei-vergadering der 3-Oc- tober-Vereeniging. Dinsdag 1 Juni, 's middags kalf vijf, Breestraat 119: Alg. Verg. v. d. Ver. „De Leidscke Buitensckool". De Avond- nackt- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Mei a.s. waarge nomen door de apotkeek van de kee- ren G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136 en J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. AANLEG VAN HET a.s. ZUIDERZEE GEBIED. Do stedebouwkundige Raad van liet Nederlandsch Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw heeft, in verband met de omstandigheid, dat de stedebouwkundige vraagstukken, die rijzen bij de droogmaking der Zuider zee, na de aanneming van het wets ontwerp tot bespoediging, door de Eer ste Kamer, vroeger aan de orde komen dan aanvankelijk werd verwacht, een adres gericht tot den minister van Wa terstaat. Hierin wijst de Raad er op, dat het, zoo ergens, dan kier, voor het maag delijk gebied der toekomstige Zuider zeepolders noodig zal zijn, niet alleen de plaatselijke vraagstukken onder het oog te zien, welke zich. als bij elke bebouwing, ten aanzien van de nieuw te vestigen kernen zullen voordoen, maar dat bet bovenal van belang zal zijn, elk der nieuw ontstaande polders als één geheel van stedebouwkundig standpunt te bezien en daarvoor, ten einde 't meest oordeelkundig gebruik van den bodem voor verschillende doeleinden te verzekeren, een „gewes telijk plan" op te maken, zooals thans wordt bepleit voor verscheiden stre ken van ons land, welke een cultu- reele en economische eenheid vormen of zullen vormen. Naast het gewestelijk plan zelf, zoo heet het verder, zal de behoefte blij ken om maatregelen voor te bereiden en te treffen, ten einde de uitvoering van het plan geleidelijk en in de juis te volgorde te verzekeren. Dit beeft bijzondere beteekenis, nu snelle kolo nisatie en ontwikkeling te wachten staat. Adressant verzoekt ten slotte den minister aan deze belangrijke zijde der Zuiderzee-droogmaking bijzondere aandacht te wijden en geetf als haar oordeel te kennen, dat bet van belang zal zijn, daartoe reeds dadelijk ten aanzien der Wieringermeer over te gaan, opdat óók ten aanzien vén deze kwestie bij de droogmaking der groo- tere polders de vruchten kunnen wor den geplukt van de aldaar te winnen ervaring. In een uitvoerige toelichting zet de Raad zijn standpunt nader uiteen. Hij wijst o.m. op de instelling der. sociaal- Hygiënische Commissie voor Z.-Lim- burg, door wier werkzaamheid een be- bouwingsplan voor de geheele Mijn streek is ontstaan; verder op de door Ged. Staten van Gelederland in het le ven geroepen commissies voor Arn hem, Winterswijk en omgeving, en die welke de Prov. Staten van Noord-Hol land van advies zal dienen in zake de uitbreidingsplannen. Reeds thans, aldus wordt betoogd, zal nauwkeurig moeten worden nage gaan, op welke wijze de overgangs moeilijkheden uit de Haarlemmer meer maar al te bekend zooveel mo gelijk zullen kunnen worden beperkt. De landbouw- en industriecentra zul len wel overwogen, zoo gunstig mo gelijk, moeten worden verdeeld. Voor de visscherij op het IJselmeer zal een vistchershaven noodig blijken. Wat Amsterdam voor de polders, de polders voor Amsterdam zullen betee- kenen, zal niet met zekerheid zijn te voorspellen; mogelijkheden dienen on 'der het oog te worden gezien. Wellicht zal bij hen, die jarenlang het landbouwbedrijf hebben uitgeoe fend, het verlangen aanwezig zijn hun ouden dag te slijten in de omgeving, die hun lief is geworden. Een stad, als hoofdplaats van het geheele ge west te beschouwen, zou hun de gele genheid daartoe bieden. In dat geval zou deze gunstig moeten zijn gelegen in een omgeving met eigen landelijk karakter. Of deze stad tevens de ha venplaats van het gewest zou kunnen zijn, verdient zorgvuldige overweging. Het Enkhuizer Zand. thans in de inpoldering begrepen, zou wellicht ten deele als ontspanningsgebied zijn aan te leggen en allicht geeft de vaste en minder kostbare bodem een aanwij zing dat juist daar een hoofdplaats, met gelegenheid tot ontwikkeling voor de industrie, zich zou behooren te ont wikkelen. De landelijke schoonheid van het nieuwe gebied vereischt toegewijde verzorging en de Raad noemt het een onafwijsbaren plicht der overheid al les te doen opdat dit nieuwe landschap een zelfde schoonheid zal bezitten als ^het polderland van Holland en Fries land. Met groote verhoudingen zal ge rekend moeten worden, voor rechtlij nige wegen van grooter lengte dan bij vroegere inpolderingen als regel ge bruikelijk, zal geen vrees mogen wor den. gekoesterd. Aan de eischen van RECLAME. i; Jw van Handen en Gelaal A 1 Doos 30*60*9Öct* het bedrijf, zal volledig recht moeten wedervaren. Met inachtneming dezer beginselen zal echter een landschap zijn te schep pen van groote schoonheid, mits aan de totstandkoming daarvan liefdevol le aandacht wordt besteed, en de ver zorging aan handen wordt toever trouwd, welke de bekwaamheid daar toe bezitten. De Haarlemmermeer mag hierbij geen voorbeeld zijn. Een commissie uit den Stedebouw kundigen Raad heeft reeds in het bij zonder een studie gemaakt van het Hollandsche polderlandschap en haar rapport is tevens aan den minister overgelegd. BUITENLAND. DE REVOLUTIE IN POLEN. De orde hersteld. A'le Poolsclie troepen zijn naar hun garnizoenen teruggezonden. Op de. be- langrijh_'.e spoorwegen is het treinver keer hervat. De leden der regeering Witos en president Wcjciechowski, mochten Zondagavond het pales te Wilauow verlaten en naar Warschau terugkeer en. Te Warschau zijn alle barricaden opgeruimd en is het tramverkeer her vat. De regeering heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin gezegd wordt, dat in de eerste plaats naar verzoening moer worden gestreefd. Uit Danzig wordt gemeld, dat het post- en telegraaf verkeer met Polen is hervat. Ook het treinverkeer met Polen is weer normaal. Raiaj president ad interim De voorzitter van den Poolscaea mi nisterraad heeft de volgende procla matie gepubliceerd: „Met net oog op het feit, dat Sta nislas Wojciechowski afs:and heeft ge daan als president van de republiek, neem ik, overeenkomstig art. 40 van de grondwet, de waardigheid op mij van president der republiek ad interim. Warschau, 15 Mei 1928. w.g. de voor zitter van den Landdag Rataj". De gewezen Duiische vorstenhuizen. Nadat de Duitsche rijksdag liet voor stel tot onteigening van de gewezen vorsten had verworpen, heeft de re- geerihg, overeenkomstig de bepalin gen van de grondwet in haar zitting van Zondag besloten, het ontwerp aan het volk ter beslissing voor te leggen De- volksstemming zal 20 Juni a.s. plaats hebben.. DE BRITSCHE MIJNWERKERS STAKING. De financieeie steun van Rusland. Over het aanbod van 2.600.U0J roe bels, door het congres der Russische mijnwerkers aan de Britsche mijnwer kers gedaan, zal waarschijnlijk termijn werkersconferentie a.s. Donderdag be raadslaagd worden. Cook, de secretaris der mijnwerkers, zeide in een interview: ik heb in het algemeen om financieelen steun ge vraagd, en ik zal het geld der Russsi sclie mijnwerkers even graag aanvaar den als eiken anderen financieelen steun Baldwin's voorstellen. De vertegenwoordigers der Engel- sche mijnwerkers hebben gieren op nieuw met Baldwin, die Zaterdag en Zondag op Chequers had doorge bracht doch daarna naar Londen was teruggekeerd, beraadslaagd betreffen de enkele bijzonderheden van liet be middelingsvGorstel van den premier, dat Donderdag in de vergadering der gedelegeerden van de mijnwerkers zal worden behandeld. De algemeene opvatting, is, dat de mijnwerkers Baldwin geen moeilijkhe den in -den weg zullen legggen. Daar entegen moeten de mijneigenaars niet geheel met de voorstellen van Baldwin accoord gaan. Enkele incidenten. Ofschoon de hervatting van het werk, in het algemeen op normale en zelfs vlotte wijze heeft plaats gevon den, komen er nog enkele berichten van moeilijkheden en zelfs een van geregeld gevecht, dat in de dokken van Southampton heeft plaats gehad tusschen een groep stakers, die zich weer kwamen melden, en een 50 vrij willigers, die hun plaatsen niet af wil den staan. Voor de politie de vechtenden kon scheiden was een vrijwilliger gevaar lijk gewond en waren aan beide zijden klappen gevallen. De stakers zijn ten slotte op een ander schip te werk ge steld. Uit Manchester komt nog bericht, dat de bootwerkers aldaar besloten hebben het werk niet te hervatten, ais de reeders, die h,et groote scheepvaart kanaal naar Liverpool bevaren, niet de belofte afleggen van geen verdere vrij willige hulpkrachten voor laden en lossen te zullen aannemen. Hierover wordt nu nader onderhandeld. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. Jaspar Kabinetsformateur. Brunet heeft definitief een tweede voorstel van den koning om een regee ring samen te stellen van de hand ge wezen. De koning heeft daarop, na afzon derlijk met de voorzitters van Kamer en Senaat en de leiders van de Vijvere, Vandervelde en Hymaus te hebben econfereerd, den katholiek [aspar ont oden en hem opdracht gegeven, te trachten een regeering samen te stel len.. HET NIEUWE KABINET-MARS IN BUITSCHLAND. Een overgangskabinet. Dr. Marx, de rijksminister van jus titie, is tot rijkskanselier benoemd. Al le ministers uit het kabinet-Luther blijven in functie. Het nieuwe kabinet heeft gisteren zijn eerste bijeenkomst gehouden on der voorzitterschap van rijkskanselier Marx. Er zijn geen besluiten genomen. Het is van beteekenis dat dit kabi net zichzelf als een overgangskahinet beschouwt. De rijkskanselier hoopt zoo spoedig mogelijk de groote coalitie te kunnen herstellen, om eindelijk weer een stabiele regeering aan het bewind te brengen. C De opvolger van Marx als voorzitter van de parlementaire centrumgroep is nog niet, aangewezen. Vermoedelijk zal de leiding van de groep voorloopig aan de twee vice-presid§nten, Von Gue rard en Stegerwald, worden opgedra gen. OVERSTROOMINGEN IN ITALIë. Een schade van miliioenen lire. Verschillende streken in Noord-Ita- lië zijn de laatste dagen door geweldi ge onweren geteisterd. Vooral Lombar- dije heeft geducht te lijden gehad. De Etsch is op verschillende plaatsen huiten haar oevers getreden. Bij overstroomingen is veel vee omgeko men. Tal van dorpen zijn verwoest en honderden menschen dakloos gewor den. Een later bericht meldt, dat ook de rivieren Bormida, Belbo en Erro bui ten hare oevers getreden zijn. Het bek ken van de Bormida staat geheel on der water. Nadere bijzonderheden om trent de overstroomingsramp komen scliaarsch binnen, daar de telefonische en telegrafische verbinding met de ge teisterde streken verbroken is: Duizenden militairen zijn tot het red den van vrouwen en kinderen en het opwerpen van nooddijken aan het werk gezet. Omtrent de schade kan natuurlijk nog niets worden vastgesteld. Zeer ze ker zal deze vele millioen lire bedra gen. In den omtrek van Allessandrië is het water nog steed9 stijgende. Vlaamsche straatnamen te Brugge. Ingevolge een door het Brugsche gemeentebestuur in verhand met de Vlaamsche taalwet van 1921 genomen besluit moeten de straatnamen te Brugge voortaan ééntalig Vlaamsch (Nederlandscli) zijn. Dit besluit wordt nu wel toegepast in de volksbuurten, maar niet in de voornaamste wijken der stad, wat bij een deel der bevolking, kwaad bloed blijkt te zetten. Vermoedelijk zal hier over in den gemeenteraad worden ge interp el le erd. KORTE BERICHTEN. Gen. Sikorski heeft zich met het garnizoen van Lemberg ter beschik king van Pilsoedski gesteld. De ambassadeurs van Amerika, Engeland en Rusland hebben bij Pil soedski hun opwachting gemaakt. De verkiezing van een nieuwen president der Poolsche republiek door de Nat. Vergadering zal a.s.week plaats hebben. Voor de Amerikaansche ambassa de te Buenos Ayres is een bom ont ploft, die niet veel onheil aanrichtte. Bijzonderheden ontbreken. Bij Ixmiquilpan (Mexico) ris een militaire trein in een ravijn gestort; 12 soldaten kwamen om. Heden begint de voorbereidende ontwapeningscommissie te Genève. Péret heeft met Churchill over de Fransche schuld gesproken Hij ver trekt Woensdag, maar zal spoedig weer terugkeeren. Amundsen verklaart dat hij ver dere ondernemingen als de Noordpool expeditie zal overlaten aan een jonge re generatie. Mehmed VI, de laatste sultan van Turkije is te San Remo aan een beroer te overleden. GEMENGD NIEUWS. Brand bij een kapper. Gis termiddag omstreeks 1 uur brak te Utrecht een felle u tslaande brand uit in het bovengedeelte van het perceel Mariastraat 30, bewoond door den kapper P. C. v. B. Jr. die in het be nedenhuis tevens -een sigarenmagazijn heeft gevestigd. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de Bewoner, die in het bo venhuis nog eenig geld wilde redden, daartoe geen gelegenheid meer had. De brandweer was den brand, spoedig meester. Het bovengedeelte van het pand brandde geheel uit. Verzekering aekt de schade. Een felle brand. Zondag avond omstreeks half negen brak brand uit in een der beide groote schuren, grenzende aan de slagerij van den hee* Van Schaik aan den Spaarn- wouderweg te Haarlemmermeer. Toen de heer Van S. op het brandgeroep naar buiten snelde, sloegen de vlam men reeds fel uit.. Het vuur werd door den feilen wind aangewakkerd en spoedig stond ook de andere schuur in lichte laaie.. Verder sloeg het vuur .over naar het woonhuis van den heer Siebeling, dat op eenigen afstand van de schuren lag! Ook dit huis brandde geheel af.. Noch uit de schuren, noch uit het woonhuis kon iets worden ge red. Behalve de inboedel ging een bip dWóUocit IZöJZé/ïm,. 3êU936 na nieuwe auto verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Oplichter gearresteerd., De heer A., directeur van een wissel kantoor aan de Noordblaak te Rot terdam, deed aang.fte bij de politie, dat zijn vroegere kantoorbediende, -ge naamd F., ongeveer een jaar geleden een bedrag van f 300 had gestolen.. De jongeman wilde destijds 900 Fransche francs koopen en toen de heer A. zich een oogenblik verwijderde, heeft hij kans gezien, de f300 te stelen. Toen hij 'bemerkte bestolen te zijn, dacht hij niet dadelijk aan F., want dezen had hij altijd vertrouwd. Twee maanden geleden kwam Fr echter weer en viel de verdenking op hen, met hét gevolg, dat de politie met het geval in kennis werd gesteld. Daar bleek F. geen onbekende te zijn Verschillende personen hadden aan- goTe gedaan van diefstal van f 10, f25 f40 en f100, en ailen verdach ten, F. Oox verscheidene caféhouders vertelden, dat de jongeman vaak ver teringen maakte en zonder betalen wegliep». Een hondje bewees nem daar-- bij goede diensten.. Wanneer F. een poosje in een café vertoefd had, liep liet dier de deur uit en de baas achter volgde het, om niet meer terug te keeren.. Gebleken is, dat het dier daar op gedresseerd was. Zaterdag werden weer esnige aan giften gedaan, zojdat de politie be sloot den kantoorbediende te arrestee ren.. In den afgeloopen nacht ging men naar zijn woning aan den Soei.en- sciieweg en daar werd hij uit zijn bed gelicht en opgesloten in het bureau u-roote Paauwensteeg. Verdronken. In een plas aan den weg naar Singraven bij Den.:kamp werd giStermoi gen het lijx gevonden van een jongeman, zekere F. N., uit Beuningen.. nij is waarscnijn,ijk, ioen hij daar op de fiets passeerde, door een toevai getroffen en daarbij te wa ter geraakt- Kind verbrand. Te Bergen op Zoom viel een 3-jarig kind van v. p., wonende Geertruidaplein aldaar, in een waschketel met koxend water, tengevolge waarvan de kleine ernstig werd gebrand. Ongeluk. Gistermorgen om- et reeks 7 uur was de werkman H. S. te Schiedam in dienst der gemeente, op den kolentransporteur der gastabr.ex bezig een drijfriem te leggen, toen hij vermoedelijk uitgleed en met het hoofci naar beneden op straat viel. Met een zware hersenscnudding is hij per brancard naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd.. Door zijn vij and ger ed. Gisternacht geraakten eenige perso nen op de Korte Haven te Schiedam aan het vechten met het gevolg, dat een der vechtenden in het water viel. Zijn tegenstander is het gelukt, hem weer op het droge te brengen. Reisluètig jongmensch. Door de marechaussee te Roosendaal is een jongmensch uit Haarlem aange houden, dat voor zijn vader een vrij hooge rekening moest gaan betalen, doen in plaats daarvan met het geld een reisje naar België wilde gaan ma ken.. Hij, is naar zijn ouders terugge bracht. Inbreker gearresteerd. Door de marecnaussee te Roosendaal werd gisteren aangehouden zekere L. de G., wiens opsporing was verzocht door politïe-autoriteiten uit verschil lende plaatsen, wegens diefstal met braak 111 vereenigmg gepleegd m twee verschillende plaatsen. De aangehou dene is naar Voorburg overgebracht en aldaar ter beschikking van de po litie gesteld.. Kapitein Paris. Zondag avond is het lijk van kapitein Paris per stoomschip „Bellatrix" naar Sa- bang vervoerd, vanwaar het naar Eu ropa zal worden overgebracht. Een mi litaire deputatie van officieren, onder officieren en minderen bewees de laat ste eer. Er waren kransen, o.a. van den etat-major van de „Bellatrix" en van de officieren en onderofficieren te Atjeh. "f I .a UIT ONZE INDIEN. Hef huwelijk van den Gouverneur- Generaal. Omtrent het huwelijk van Gouver neur-Generaal Fock wordt uit Indië nog het volgende gemeld: Reeds voor zonsopgang arriveerde de Johan de Witt te Tandjong Priok, met aan boord de gemalin van Z. E. gouverneur-generaal Fock. Ter ver welkoming der hooge vrouwe cirkel den drie vliegtuigen boven het schip en brachten haai^ den vliegeniersgroet, door plotseling scherp te duiken. Nog voor half zeven begaven zich kolonel en mevrouw Breuwer met de barkas naar den mailstoomer ,waar mevrouw Fock werd verwelkomd door burge meester Meyroos, terwijl burgemees ters dochter haar een fraaie bouquet aanbood Gevolgd door vele belangstel lenden verliet daarop mevrouw Fock de boot en reed per auto naar het pa leis, alwaar zij door den landvoogd werd welkom geheeten. Tijdens het ontbijt cirkelden wederom drie vlieg tuigen boven bet paleis. Tegen half negen hadden zich vele nieuwsgierigen voor en in de nabij heid van het paleis verzameld, tenein de den afrit naar het station bij te wo nen. Om 8.33 vertrok het hooge gezel schap naar het station Weltevreden, en werd er feestelijk verwelkomd in de met groen en oranje versierde wachtkamer. Onder groote belangstel ling namen de echtgenooten met de beide adjudanten en liunne dames plaats in den eveneens versierden ex tra-trein. Bij aankomst in Buitenzorg bleek, dat men ook daar heel het sta tion met groen, bloemen en vlaggen had opgemaakt. Bij het binnenrijden van den trein speelde de staf muziek liet Wilhelmus, en bief het publiek een groot gejuich aan. Het dochtertje van den heer Lerutte bood mevrouw Fock een ruiker aan. Nadat de voorstelling aan de aanwezige autoriteiten plaats had gehad, en mevrouw de noodige gelukwenschen in ontvangst had geno men, hief op een sein van mejuffrouw Reynvaan het zangkoor een lied aan. Dit welkomstlied, dat door de meisjes van alle landaarden gezongen werd, werd begeleid door mevrouw Woniste- ker. Na afloop werd de leidster door het Jandvoogdelijk echtpaar gecom plimenteerd. Daarna begaf zich het hoo ge paar naar lie tgalarijtuig dat langs een keurige opgestelden padvinders- iiaag onder luid gejuich het stations plein afrijdt, naar den noordoostelij ken ingang van het paleis, waarlangs, de opritten met schitterende eerebo- gen waren opgesteld. Omtrent de kerkelijke plechtigheid lezen wij vervolgens: Het kijkgrage publiek, dat zich bij aankomst van het echtpaar als een op eengepakte massa bij het paleis had verzameld, was buiten den tuin opge steld, terwijl de tuin zelve geheel was afgezet. Bij het binnenrijden klonken plotseling zoete gamel antoonen, een attentie van het Javaansch personeel, dat zich opzij v~~ had ver zameld. D'ap^oast stonden de vrou wen en kinderen van het personeel, elk tveen vla^"-1-'" in de hand, wa, ivo-ip druk ppmnsM werd. Tegen eli uur kond;^dn T^kgelui de nadc-' ring van den ston+ aan. Ouderlingen en diakenen ontvingen het echtpaar, dat dodr den versierden kerkingang naar den gereedstaanden zetel werd geleid. De kerk was stamp vol. Ds. Henkemans sprak en nam als uitgangspunt Matth. 7 2427. Na. de plechtige inzegening zong het Buiten- zorgs zangkoor Ps. 95 van Mendels sohn. De heer Riphagen zorgde daarbij voor de orgelbegeleiding. Na den dienst keerde de stoet wederom onder de grootste belangstelling paleiswaarts. Ondanks het late middaguur was de re ceptie goed bezocht. Toén de stoet het kerkplein betrad zong het aanwezige publiek: „Wat God doet is welgedaan", terwijl tot slot der plechtigheid het koor zong: „De Heere zeeg'ne en behoede U". Mevouw Fock drpeg bij deze gelegen heid een paars toilet. Onder de aanwe zigen in het kerkgebouw bevonden zich leden van den Raad van Indië, departementschefs, de heeren Hillen, Neytzel de Wilde, Wolterbeek Muller, Trip, Groskomp en nog vele anderen. Arbeidstoestanden in Deli. In Deli, in het bijzonder te Medan, de hoofdplaats, worden de ambachten overwegend door Britsch-Indiëers en Chineezen beoefend. Daar nu voor iede ren „vreemdeling", die het land inkomt sinds enkele jaren^ een toelatingsgeld van f ioo verschuldigd is, begrijpt; men, dat handwerk in Deli, toch al duurder dan elders in Indië, waar de inheemsche bevolking er aan deelneemt, hierdoor nog extra getroffen werd. De Chineesche toekans (ambachtslie den), maken bovendien van de omstan digheid, dat men hen alleen door duren nieuwen import kan vervangen, gebruik om hun bazen het vel over de ooren te halen. Naar het voorbeeld van Singapore, waar men soortgelijke toestanden heeft en de Chineesche kleermakersgezellen onlangs, op aanstoken, naar 't schijnt, van propagandisten uit Canton, een ac tie inzetten tot opdrijving van de loo- nen, zijn te Medan de schoenmakersge- gezellen een actie begonnen om hun kionen op te voeren tot een volgens de „Deli Crt." exorbitant hoog peil Het blad vertelt er o.a. van: „Dat de eischen van de schoenmakers alle perken te buiten gaan, bewijst het nuch tere feit, dat schoenen, die in Batavia f 3 kosten, hier met f 9 betaald worden. Ben gevolg alweer van de systematische actie van de schoenmakers, die zoowat om de drie maanden loonsverhooging eischen en zich daarbij bedienen van een onereuze strjjdtactiek. Men weet, dat zij kost en inwoning van den taukeh genie ten en van die omstandigheid maken zfj gebruik. Staken doen zij n.l. niet, maar na een eisch om verdere loonsverhooging werken zij eenvoudig veel langzamer en leven op kosten van den werkgever, die immers verplicht is hun eten en logies te verstrekken en dus wel toe geven moet. Het is inmiddels al zoo ver gekomen, dat de patroons, voorzoo ver gebleken is, weigeren in te gaan op hetgeen de werklieden thans eischen bereid zjjn een loonsverhooging toe te staan, maar daarbij het voorbehoud ma ken, dat de schoenmakers zelf voor hun levensonderhoud zorgen. Of zij daarop in zullen gaan is echter zeer te betwij felen". Tot zoover de „Deli-Crt." over dezen nieuwen vorm van sabotage. Het Me- dansche blad heeft er herhaaldelijk op aangedrongen, dat het toelatingsgeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2