NIEUWE LEIDSCHE COURANT 'VAN MAANDAG 17 MEI 1926 volgens do Landarbeidorswet gebouwd worden, op ongeveer f1400 geschat kan worden, zoodat voor den nieuw bouw als bovenbedoeld een bedrag van circa f40.CO0 noodig zou zijn. Practisch zijn echter aan de oplos sing van het vraagstuk groote moei lijkheden verbonden. In Emmererf- scheiderveen bijv. staat een 30-tal wo ningen van de woningbouwvereeni- ging leeg, doch er wonen in de buurt van Emmererfscheiderveen slechts een 15-tal gezinnen in krotwoningen, zoo dat, wilde men deze en dergelijke ge zinnen naar de woningen, welke be schikbaar zijn, doen verhuizen, er nog 15 gezinnen van elders moesten ko men. Een der gemeente-autoriteiten, de heer Haasken, wethouder van Open bare Werken, deelde nog mede, dat eeii groot deel der burgerbevolking ze ker zou gaan verhuizen, als men de krottenbewoners op een dergelijke ma nier zou helpen. Men is hier algemeen de meening toegedaan dat men in de richting van geleidelijke verbetering van huisves ting moet werken. Het opschuifsy- steem dat ook elders met succes is toe gepast, zal, zoo meent men. ook hier kunnen helpen. Daarnaast kunnen twee woningin- specteürs veel nuttig werk verrichten. Naar aanleiding van deze kwestie hebben de wethouders Sibon en Haas ken reeds verleden jaar bii minister Aalberse' een voorste! gedaan, om de regeering te bewegen hier in te grijpen hetgeen om financieele redenen toen niet is kunnen worden gedaan. Minister Slotemaker in Drente. ï)e minister van Arbeid, dr. Slote maker de Bruine heeft Zaterdag 'n be zoek gebracht aan Drente's Zuid-Oost hoek. Vergezeld van de heeren Jong bloed, rijks-inspecteur van de werk verschaffing, Lagro, burgemeester van Oosterhesselen, secretaris van het Landschap Drente Minderhout, di recteur van de Grondverbetering Mij. Gorter, wethouder van Emmen, Mor- bruis, burgemeester van Schoonebrek, tevens voorzitter van de Tuinbouwver- eeniging, en P. H. Brouwer, secretaris van de Tuinbouwvereeniging. bezich tigde de minster het bedrilf van de Tuinbouwvereen. „Spes Nostra", aan den Ericastraatweg. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Erica en Klazinaveen. Ontstemde ambtenaren bii „Jnstitie." Naar men aan de Telegr. mede deelt, is hij talrijke amtenaren van hex Departement van Justitie, ernstige ontstemming gewekt door de wijze, waarop dezer dagen een aantal hun ner op onverwachte wijze buitengewo ne promotie heeft gemaakt. Het be treft de toekenning van een buitenge wone salarisverhooging van een of meermalen honderd gulden aan een aantal ambtenaren, voor het meeren- deel behoorende tot hen, die gearbeid hebben aan de berekening van de her ziene salarissen. Voorts moet nog aan een hoofdcommies, secretaris eener bijzondere commissie van overleg, voor dé uit dit secretariaat voortvloei ende werkzaamheden, een buitenge wone toelage van f200 zijn verleend. Mochten, aldus verklaarde men ons, de werkzaamheden aan alle salarisbo- cijferingen verbonden, voor enkelen wellicht bijzondere vergoeding billij ken hetgeen in het algemeen niet noodzakelijk behoeft te worden geoor deeld, daar het betreffende werk tot de gewone werkzaamheden moet ge acht worden te behooren zoo zal geen der ambtenaren zich onaange naam getroffen hebben gevoeld, indien bijvoorbeeld een gratificatie voor eens zou zijn toegekend. In plaats daarvan Is aan de betrokkenen een buitenge wone salarisverhooging toegekend, welke hen, door haar persoonlijk ka rakter, over de jaren eerder tot hun maximum en eventueele rangverhoo- ging voert. Calvinist. Jnristenvereeniging. De vorige week werd te Amersfoort de jaarvergadering gehouden van de Calvinistische Juris ten vereeniging, on der leiding van den voorzitter, Prof. Mr. A. Anema, In het bestuur werden door de peri odieke aftreding van Mr. H. Dooye- weerd en Mr. J. A. de Wilde, die niet herkiesbaar waren, gekozen Mr. P. S. 'Gerbrandy en Mr. v. H. Rutgers. Ter vergadering waren o.a. aanwe zig Mr. J.s Donner, minister van Jus titie en Mr. Th. Heemskerk, de oud- minister van Justitie. Prof. Anema leidde het onderwerp in „Antirevolutionaire Beginselen en Internationale Verhoudingen", aan de hand van een negental stellingen. Uit- faande van de schepping van de mensch eid uit éénen bloede en de opzettelijke splitsing in zelfstandige groepen door ingrijpen Gods, achtte hij veroordeeld het streven naar een wereldrijk, alsoók de ongebondenheid van „selbstherrli- sche" staten. De historie heeft dit bewezen, even- Keer dat elke staat bijdroeg tot ontvou wing van gaven en krachten, alsook, dat daarvoor vreedzame behandeling van ge zamenlijke aangelegenheden onmisbaar was, in welk historisch verloop we Gods voorzienig bestel eeren. Wereldrijk, he gemonie, evenwichtspolitiek, zijn alle machtspolitiek geweest, en Drachten geen oplossing. Aan te sturen ware wellicht op een federatieve samenwer king. Boven de staten staat een rechtsorde. Tenslotte wordt alles beheerscht door Gods wil. waarin we het hoogste recht hebben. Wat nationaal, wat internatio naal moet. behandeld worden, hangt af van eiken tijd, hangt af van de vraag, jf iets uiteraard interdependent is en dus internationaal moet worden behandeld. Het begrip van nationale souvereiniteit moet tot normale proportiën worden te ruggebracht. Ten slotte eenige regelen voor ge Bchillenregeling en practische internati onale politiek, waarbij vooral naar vo ren kwam de wenschelqkheid, om den staat losser te maken van het econo- jnische leven, want de staat moet met zijn rechtskarakter niet- zoo nauw wor den betrokken in belangenkwesties als op economisch terrein predomineerea UIT DE OMGEVING. WASSEN AAA. De burgemeester van den Haag heeft afwijzend beschikt op de aanvra ge van een der autobus-ondernemenrs aldaar om een dienst van Den Haag op deze gemeente te mogen openen. SASSENHEIM. Vrijdagavond hield de yereeniging „Wijkverpleging" haar Jaarvergade ring en uit het verslag van den secre taris bleek, hoeveel deze nuttige ver eeniging doet voor onze gemeente. Door de Eerw. Zusters werd in het jaar 1925 hulp verleend 7945 maai, verdeeld als volgt: 282 patiënten wer den verzorgd aan huis, waarbij wer den afgelegd 2939 bezoeken Operatiën aan huis 25. Sep. Operatiën 42, Hygië nische behandeling 155, in de kliniek werden behandeld 261 patiënten, be zoeken aan de kliniek 3429, Operatiën 6, Patiënten vervoerd 21, Nachtwaken 23, Materiaal uitgeleend 196 maal. T.B.C.-gevallen. Onder toezicht 20 gezinnen met 21 patiënten, in de loop van het jaar bijgekomen 6 gezinnen met 9 patiënten, afgeschreven in den loop van het ja^r 4 gezinnen met 4 pa tiënten, zoodat op 1 Jan. onder toe zicht waren 23 gezinnen met 25 pa tiënten, zoodat in deze gevallen hulp is verleend 586 maal, waaronder a. ver pleging 247 maal, b. huisbezoek 321, c. maatschappelijk werk 14 maal. Uit dit verslag blijkt wel, dat deze sympathieke vereeniging veel en nut tig werk verricht. Zaterdagmiddag had de officieele opening plaats van de schietbaan op het „Sporthoff", voor leden van de Po litie Schietvereeniging „Wilhelmina", voor Sassenheim en Omstreken. De Burgemeester heette de politie mannen hartelijk welkom op deze plaats, en sprak er zijn vreugde over uit, dat er zoo n goede verstandhou ding was onder de politiemannen uit de omliggende gemeenten, en hoopte dat zij nqg menige gezellige oefening hier op dit mooie frissche Sporthof mochten houden. Daarna offreerde de burgemeester de politiemannen een heerlijk kistje sigaren. De Voorzitter, C. Posthumus, be dankte den burgemeester voor diens hartelijke woorden, en sprak den wensch uit^dat de Vereeniging steeds op zijn hulp kon blijven rekenen en dat de Burgemeester de oefeaiingen dikwijls zou bijwonen. Daarop lostte de burgemeester de eerste schoten op de schijf, die allen goed gericht waren; daarna schoten de leden ieder op hun beurt. Er werd goed geschoten, het hoogste aantal punten was 58 en het laagste 40 KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Albert Johannes, z. v. G. Boezaard en C. Vlie land. Maarten, z. v. D. Jonker en L. Hoek, Jannetje, d. v. G. van Dujjn en P. van Dujjn. Ondertrouwd: W. van der Plas met M. van Rhjjn. C. Zwanenburg met K. v. Duijn. Getrouwd: J. Maagdelijn en W. van Driel. H. Messemaker en T. de Jong. Overleden: Arie van Rijn, 8o jaar, wedr. van E. Kulk. H. Spaanderman, 70 jaar, echtg. van Dirkje Hoek. Dirk je Ouwehand, 4 mntL, d. v. A. Ouwe hand. Gerrit van der Plas, 73 j., echtg. van L. de Jong. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: Willem van Breen,35 j. en Jannetje van Groningen, 26 j; Roelof Cornelis van Nieuwkoop, 26 j. en Maria Eijken, 26 j; Jacob Lamher- tus Bloemer, 25 j. en Cornelia Elisa beth Deüana Götz van der Vet, 20 j; Cornelis Jan van Vliet, 29 j. en Jan- nigje Schoenmakers, 23 j, Getrouwd: Serafinus van Bijnen, 39 jaar. en Rijna Korsman, 31 j; Dirk Sneeuw, 22 j. en Wijntje Spaargaren, 24 j; Hendrik Combee, 27 j. en Pleun- tje Boomhouwer, 18 j; Willem van der Pol, 28 j. .en Maria Maliepaard, 24 j; Jacobus Johannes Willemse, 28 j. en Christina Maria van Bentem, 24 j; Jan Scheijgrond, 23 j. en Maria Bax, 24 jaar. Overleden: Jacob Slooten, 60 j. geh. met P. I. Heermans; Grietje Sepers, 3 mnd. d. v. J. L. C. Sepers en M. Möhlen; Willem van Est, 60 j. geh. met I. Roos; Antonetta Breure, 63 j; wed. v. J. Mulder. Bekijk de landfcaart eens. De overleden en dicspbetreurde honds secretaris, br. F. Noordhof te Arnhem schreef in het 40e jaarverslag eenige dingen, die waard zijn herhaald te worden. Al was br Noordhof geen ster' van de eerste grootte, hij was toch een man met schoone gavep van verstand en hart, een man van eenvoud, scherp zinnigheid en grooten ijver. Zoo hij tot studie in de rechten ware in staat ge steld, hij had zeker een goed figuur gemaakt aan de balie. Onder wat hij zeide en schreef, is een en ander, waard om gememoreerd te worden. Zoo spreke ook hij nog, nadat hij ge storven is: „De resultaten van Patrimoniums arbeid zijn niet maar even in cijfers uit te drukken of door het noemen van enkele feiten weer te geven. Het hoofddioel is steeds geweest lei- ding te geven in den geestelijken strijd, welke op het terrein van het maatschappelijke leven wordt gestre den. Patrimonium is geen kerkelijke organisatie, maar heeft in zijn bestrij ding van de ongeloofstheorieën, welke door onze tegenstanders worden ge propageerd, de Kerken in hun arbeid gesteund. Patrimonium is geen politieke ver eeniging, maar heeft niettemin, mis schien meer dan eenige andere orga nisatie -den revolutiegeest bestreden en daardoor de Chi>. staatkundige partij en gesterkt. Patrimonium is geen schoolvereeni- ging of een vereeniging voor Chr. on derwijs, maar in den strijd voor de Christelijke school hebben Verbond en Afdeelingen steeds op de bres gestaan. Aan den strijd voor het Christelijk on derwijs dankt Patrimonium zijn ont staan. Patrimonium is geen vakorganisa tie, maar de Christelijke vakorganisa tie werd uit haar geboren en de lei ders der Christelijke vakorganisaties zijn in Patrimonium gekweekt. Er had zeker van Patrimonium een meerdere invloed kunnen uitgaan. Men wijze niet op ons klein getal. Ver geleken met hpt aantal dat omstreeks 1880 de banier volgde, vormen wij een machtig leger. Indien over dat leger van Christelijke werklieden de geest der oprichters vaardig werd, het zou onweerstaanbaar zijn. Onze geestelij ke voorvaderen vertegenwoordigden niet meer dan een tiende -deel der Ne- derlandsche bevolking en toch waren zij het, die aan aHes stuur en leiding gaven en hun stempel op het volksle ven wisten te drukken." Zoo ongeveer schreef onze betreurde Noordhof. En neemt u nu, och wilt u, als 't u blieft, eens de kaart van het land. En stip eens aan de plaatsen waar afdee lingen van Patrimonium zijn geves tigd. Het is op niet méér dan 25 pet. •der plaatsen waar er een afdeeling kan zijn. En zet u dan eens een streep, onder die plekken waar het ledental der afdeelingen een beetje overeen komt met het getal van onze men- schen ter plaatse. Hebt u het gedaan? Hoeveel strepen kon u zetten? Niet veel, hè? En zoo het u lust, ten derde male de kaart te bezien, neem dan uw hand schrift en schrijf haastelijk pardon en tééken een kring om die plaatsen waar onze kerkelijke leidslieden, predikan ten en kerkeraadsleden, onze politieke voortrekkers, onze vakorganisatiéman nen, met elkaar werken tot heil van ons volk; tot behoud en versterking van de christelijke grondslagen van ons volksleven. „Schrijf haastelijk" 't was hier wel een zeer moeilijk ad vies, vind u niet? Er zijn kringen te trekken om en kele plaatsen, ja om zeer enkele. Hoe is dat wel te verklaren? Noordhof vraagt: „of men het na derende einde" ziet en zich moedeloos nederzet en in stille berusting de han den vouwt. Is dit de houding die den Christen tegenover den geest onzer da gen past?" Maar, zijn vraag wijst gij met tegen zin af, want op den kansel wekken on ze predikers op tot den geestelijken strijd, bij het huisbezoek gaan de ou derlingen langs de gelederen om de strijders te vermanen, te troosten, te onderrichten. En onze kiesvereenigin- gen, ze bloeien omdat men actief is. In de schoolwereld is actie. De vakver- eeniging ageert en confereert. Dus on ze ..mannen-broeders" blijken niet, moedeloos en in stille berusting te zijn Maar waarom werkt u dan niet mee? Patrimonium is geen kerkelijke of po litieke organisatie, geen school- of vak vereeniging, zei Noordhof. maar., op het breede terrein van ons volksleven moeten allen medewerken en steunen. Is er geen mogelijkheid dat onze kerkelijke, politieke, opvoedkundige en sociale leiders, elkaar eens ont moeten op die plaatsen waar nog geen afdeeling is, om er een in het leven te roepen? Zou niemand het initiatief willen nemen? Voor het minst' wilt ge toch mij wel eens schrijven over de vanning van een plaatselijke commissie voor het jubileumfonds, niet waar? Dat kunt gij toch niet weigeren! De gewestelijke besturen zullen in het na jaar, D.V. alom vergaderingen orga- niseeren, help hen en stuur mij uw visitekaartje even. Heilbronstraat 42, Den Haag 61600. Met of zonder bij drage. De rèeds „geciteerde" Noordhof vraagt aan het einde van z'n geschrift: „Zou het wel waar zijn dat de over winning van den vijand aanstaande is? Of zou het ook kunnen zijn dat de toekomst ons een geestelijke herleving brengen zal en waarbij als weleer met name aan Nederland een taak zal wor den toebedeeld? Immers, ook aan die mogelijkheid mogen wij nog g^looven. Want wel is waar zijn de tijden ern stig en wij weten niet wat de toe komst ons brengen zal, maar ook die toekoinst is in God9 hand. In hetgeen ons in ons volksleven nog bleef bewaard van het Vaderlijk Erfdeel, ligt voor ons de hoop op an dere tijden, waarin wij de mogelijk heid zien geopend, dat da Co9ta's pro fetie in vervulling gaat: „O Nederland! Gij zult eens w^er het Israël van 't westen worden God zal uw Kerk met licht omgorden Uw koningen met Davids eer." Doet die mogelijkheid u niet beslui ten tot saamspreken en aanpakken? W. HEIJNS. GEMENGD NIEUWS. Een vrouw gestikt. Te Slie- drecht werd in het huis, dat bewoond werd door de ongehuwde alleenwonen de vrouw G. Timmer, brand ontdekt. Deze was spoedig gebluscht, doch toen buren liet liuis binnengingen, vonden zij het lijk van de vrouw voor de bed stede. Allereerst werd gedacht, dat de vrouw door den rook gestikt was, doch een politieonderzoek heeft uitgemaakt, dat de vrouw, die zeer slecht bekend stond, een hoeveelheid azijn-extract op gedronken heeft, en daarna getracht neeft, het huis in brand te steken. De vrouw moest iuist dezer d^geu nog enkele weken gevangenisstraf onder gaan. Met zijn auto er van door.. De chauffeur P. Z. uit Vlaaitdingen, is gisteren bij de politie aangifte ko men doen, dat iemand met zijin vracht auto, die hij even op de Schiekade Wi.'Z. onbeheerd had laten staan, er van door was gegaan.. Het is geble-, kern, dat een persoon, die op den auto in verband met een civiele kwestie be slag had laten leggen en vernomen had, dat er tooh mede werd gereden, aldus zijn eigen rechter is geweest. !Het ongeluk in den Gaune- berg. Hoewel het onderzoekings werk met allen ijver wordt voortgezet, en men van de plaats waar de beide menschan in den berg aan het werk waren, nauwkeurig weet, heeft men nog geen enkel teeken van leven ver nomen.. In tegenstelling met een be richt in een aniaer blad, dajt er van Ne- derlandsche hulp niet veel te merken was, kan worden meegedeeld, dat er thans uitsluitend Nederlandsche wébk lieden met het reddings- en opruimings werk bezig zjjln en wel onder toezicht van den heer Blankevoor-t, hoofd-inge- nieur van het Mijnwezen, terwijl de burgemeester van Maastricht en de heer Blankevoort de eerste autoritei ten waren, welke op de plaats des on- heils kwamen. De Belgische Genie, welke eerst '3 avonds kwam was met bekend met de werkzaamheden welke uitfluitend aan mijnwerkers moesten worden opgedragen. Vlieger verbrand.Vrijdag is een militair vliegtuig bij' het landen op het vliegveld van Chaumout in brand geraakt, zoo meldt men uit Pa-~ rijs. De vlieger kwam in de vlam men om. Inbrekersbende gepakt. Den laatsteai tijd werden in de omge ving van Eindhoven talrijke inbraken gepleegd, waarbij de dieven het in het bijzonder op brandkasten gem&nt had den. Zij traden met groote brutaliteit! op. Ofschoon bij yerscnillende dief stallen steeds aanwijzigingen werden gevonden, welke in dezelfde richting wezen, werd hierover niets losgelaten ten einde in stilte materiaal te ver zamelen om dan te zijner tijd een be- sliesencieru slag te kunnen siaan. Voor dit onderzoek waren door den com missaris van politie de heeren Brink man en de rechercheurs v. d. Broek en Baken aangewezen. Nimmer wa ren er echter aanwijzingen genoeg, om te kunnen ingrijpen.. In den nacht van 12 op 1B Mea j..l. werd achter weer een diefstal ge pleegd, te Veldhoven, waarbij de «Se ven geeui geld konden bemachtigen, doch zich tevreden moesten stellen met een partij manufacturen ter waar de van f1000. De commissaris meen de thans te kunnen ingrijpen. In den afgeloopen nacht om 1 uur toog de commissaris met een inspecteur der recherche en vier rechercheurs, op het oorlogspad. Op verscnillende plaat sen werd een inval gedaan. In de wo ning van N. K., wonende Edisonsrraat werden de manufacturen gevondentus schen het plafond verstopt. Onmiddel lijk volgden nog meerdere arrestaties en werden aangehouden twee broe ders van N. IC, n.l. M. K. en F. K., alsmede zekere W. J. v. H., wo nende Gestelschestraat. Allen zullen naar Den Bosch worden overgebracht. Het onderzoek wordt echter nog met ijver voortgezet.. Een man neergeschoten. Omstreeks tien uur gisteravond werd aan de poljtie in het bureau Groote Paauwensteeg te Rotterdam om as sistentie verzocht wegens een relletje in de Jonkmansteeg op den Schiedam- schedijk. Eenige agenten snelden er heen en ze troffen er reeds twee col lega's aan., die over een vrouw ge bukt stonden. Het bleek, datyde vrouw in een heup gestoken was. De dader leinde tegen den huizenkant, het mes in de hand. Ze rekenden den man in en aangezien hij zeer overspannen was, poogde men hem kalm naar het bureau te brengen.. Omdat hij gewil lig volgde en men hem niet wilde prik kelen, liet men hem het mes, dat hij stevig omklemd hield, in de handen houden.. Plotseling kwam toen uit een danshuis een persoon, die ongevraagd zich met het geval bemoeide en traoht- te, den man het mes te ontrukken]. Deze ontstak hierop fn blinde woede en begon om zich heen te steken. De agenten sloegen hem met hun sa bels eenige malen op het hoofd, zonder dat dit hielp.. De man rende den Dij'k op, waarom de agenten, om erger te voorkomen, hun revolvers trokken en den vluchteling een achttal schoten nazonden, waarvan twee hem raakten zoodat hij in den buik en in een been getroffen, ineen zakte.. Hij is daar op naar het Groote Ziekenhuis over gebracht, evenals de vrouw,die na verbonden te zijin, \yeder naar haar woning kon worden vervoerd.. De man moest ter verpfegirig wor den opgenomen.. Het is een chauffeur van den Zeedijk te Amsterdam Zijn vrouw heeft hem eenigen tijd geleden verlaten en is op den Schiedamscheu dijk te Rotterdam gaan wonen.. Her haaldelijk is de man naar Rotterdam gekomen om de vrouw, die in e en slecht gezelschap was geraakt, tol an dere gadachten te brengen.. Toen de vrouw gisteravond weder weigerde om aan zijn verzoek te voldoen, is hij tot zijn wanhoopsdaad overgegaan. Door één der schoten is nog een man geraakt, die echter slechts een schampschot bekomen heeft.: Hij kon zich, 11a in het Groote Ziekenhuis ver bonden te zijn, weder naar zijn wo ning begeven. .Valschheid in ges ch rif te.— Door de politie te Sneek is proces verbaal opgemaakt tegen een veehou der, wegens valschheid in geschrifte bij het inleveren van bescheiden aan den inspecteur der belastingen. Botsing. Zaterdagmiddag is bij het viaduct aan den Jansweg te Haar lem een rijtuig 111 botsing gekomen met de tram. In het rijtuig zaten dne dames behalve d.e koetsier.. Het rij tuig werd omvergeworpen en da da mes moesten zich door het portierraam redden. De 5§-jange dame G. V. uit Koel- weg bekwam een bloedende hoofd wonde.. Per taxi kotnden allen ripfir huis terugkeer en. Overreden en gedood. Bijl het kaatsen bij het oude kerkhof te Dok'kum, liep de 15-jarige G. J. de wegrollende bal 11a, terwijl een autobus plotseling om den hoek kwam van een straat, welke op het kerkhof uitloopt, met het gevolg, dat de jongen vvera aangereden en op slag gedood.. Den chauffeur treft geen schuld. Ernstig ongeluk.. Eenweric man van een baggermolen, liggende, in de buitenhaven te Vlissingen, werd door de machine gegrepen, met het droevig gevolg, dat hem beide bee- nen werden afgeslagen.. LICHAAMSOEFENING. K o r f b a 1. „PernixExcelsior" 51. Op het terrein a. d. N. Vaart werd de eerste we Gerijd Zaterdagmiddag ge speeld. Als „Excelsior" laat op het veld verschijnt, wordt plm. 5 uur aangevan gen. „Pernix" verkiest met wind mee te spelen en zet er direct flink den g ang in. De gasten verweren zich dap per, doch zien al spoedig hun korf door v. d. Kwaak doorboord, welk punt al spoedig door een tweede wordt ge volgd. Het volgende aanvalsvak van „Pernix" is niet zoo gelukkig en vindt betere (alhoewel soms wat al te for- sche) verdedigers tégenover zich. Met ongewijzigden stand (2—0) gaat de rust in. Al bij het eerste offensief in het aan valsvak van „Pernix" is het geluk dien stig, en maakt v. d. Horst van een on bewaakt oogenblik gebruik, om met een prachtig schot den stand op 3—0 te brengen. Dit wordt den gasten te bar, en na geweldig zwoegen gelukt het, om het eerste tegenpunt te maken (3—1). Echter zijn zij nu geheel uitge speeld en bewijst „Pernix" haar meer derheid, door spoedig, na een handige doorbraak van Visser, er 41 van te maken ,welk punt na eenige mitfutcn gevolgd wordt door No. 5, zoodat het einde komt met den stand van 51. „Pernix" speelde enthousiast, doch moet met feilen wind niet „boog-schie- ten", dus de ballen laag bij den grond houden. „Excelsior" was matig, en zocht de kracht dikwijls in forschheid, wat het gebrek aan goede schutters niet veel kon goedmaken. Scheidsrechter Buijs leidde tot aller genoegen. „V. F. O. II"—„Pernix II" 0—2 De Pernix-reserves trokken naar Voorburg. t)e V.E.D.-reserve's hadden zich tweeden Paaschdag als gevaar lijke tegenstanders doen kennen en op Pernix een 30 overwinning behaald^ Op de meest sportieve manier heb ben de Leidenaars nu revanche geno men. Vobr de rust ging het spel gelijk op, maar wist geen der aanvallers te doelpunten, wat wel op rekening valn den sterken wind kan worden geschre ven. Na de rust waren de gasten voortdu rend in de meerderheid. Al gauw weet de Pernix-aanvoerder na een mooie doorbraak het eerste doelpunt te ma ken, waar hij na eenige minuten een tweede op laat volgen. De nieuwe Pernix-aanval heeft ge noeg te doen, krijgt zelfs twee geheel stilstaande schoten te nemen, maar al les gaat naast den mand, zoodat de oranjekragen met een welverdiende overwinning huiswaarts keeren. Zaterdag a.s. speelt Pernix I te Was senaar tegen Tonego I. Scheepstijdingen. HOLLAND-AME3IKA LIJN. ANDIJK, 13 v. R'dam te Hamburg. RIJNDAM, R'dam naar New-York, 14 's-midd. 12 u. 323 mijl v. Scilly. BOSCHDIJK, 15 v. R'dam n. Baltimore NIEUW AMSTERDAM, 15 v R dam te te New-York. VKENDAM, New-York n. R'd am 15 (IS n.m. 505 mijl v. Plymouth. 8T00MV. MIJ. NEDERLAND. RONDO (uitreis) 15 v. Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MERAK (ultr.) 14 v. Lolxoes. ROTTERDAMSGHE LLOYD. BL1TAR, 15 v. R'dam n. Japan. BUITENZORG (ultr.) p. 14 Perim. DJAMBI, 16 v. R'dam n. Hamburg GORONTALO (thuisr.) 14 te Suei. MERAUKE, 15 v. R'dam n. Batavia. SIANTAR, 15 v. R'dam n. Hamburg. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. JAGERSFONTEIN, 15 v. R'dam naar Hamburg. SPRINGFONTEIN (ultr.) 15 te Port Said. SALEIER (thuisr.) 15 v. Marseille.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6