wai de mm zeggen. De lotgevallen van John Fox NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 17 MEI 1926 TWEEDE BLAD. De oude dwaling. Bij de bestrijding der Bioscoopwei, zegt de Rotter d., deed zich weer de oude dwaling gelden, die op en gang der wetgeving zoo schadelijke werking oefende. De socialistische senator vertolkte die dwaling in de uitspraak: elk volwas sene is zijn eigen censor. Terecht merkte Minister De Geer daartegen op, dat hier eene variatie werd gegeven op het oude verderfelij ke thema: volenti non fit iniuria, als iemand overkomt wat hij wil, ge schiedt hem geen onrecht. Als de volwassene een bioscoop be zoekt, die hem bederft, heeft hij dat aan eigen vrijen wil te danken en die vrije wil mag niet gekneveld worden. Daarom is keuring van films voor vol wassenen uit den booze. Daarom heeft men arbeidswetgeving die den arbeidstijd van volwassen man nelijke arbeiders regelt, bestreden. Daarom heeft men getoornd tegen het strafbaarstellen van het publieke lijk houden van een voor hazard spel. Paar om heeft men verfoeid het ver bod van publieke hv"zen va" nntuohi Gelijk ook op ander levensterrein werd thans bij de Bioscoopwet die oude dwaling veroordeeld. Het is recht en plicht der Overheid van het publiek terrein zedelijke on reinheid te weren. KERK EN" SCHOOL. NED. HERV KERK. Aangenomen: NaarAleemse, L. J. C. Visbeek, cand. te NjJVerdal GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Lexmond, J. Dek ker, te Ambt-Vollenhove. Te Meppel, S. W. Bos te Dokkum. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. J. J. Busk es van Oosterend (Texel), zal zal den Eersten Pinksterdag 's avonds door Dr. Geelkerken in de Parkkerk te Amsterdam bevestigd wor den en vermoedelijk op den Tweeden Pinksterdag in dezelfde kerk zijn in trede doen. De bevestiging en intrede van cand. M. van Wijk in de Geref. Kerk van Oostburg is uitgesteld van 30 Mei tot Zondag 6 Juni. Ds. H. J. d e M e ij e tf e te Cad- zand hoopt Zondag 30 Mei a.s. afscheid te nemen van de Chr. Evang. Gemeente te Nieuwvliet en Zondag 6 Juni d.a.v. zijn intrede te doen te Keulen-Mühl- heim, na bevestigd te zijn door Ds, Kuhlmann, van Barmen. Dr. A. Kuyper. Jr. Dr. A. Kuyper Jr., Geref. predikant te Rotterdam, die „.Eudokia" heeft ver laten, zal nog eenige weken rust houden alvorens hij zjjn ambtelijk werk weer aanvangt. Cand. R. J. de Boer. De classis Zwolle der Geref. Kerken heeft in haar jongste vergadering ge- oonstateerd, dat de heer R. J. de Boer, theol. cahd., die in Nov. 1924 praepara. toir examen heeft afgelegd, en daarna naar Zuid-Afrika vertrok, na znn terug keer in- het vaderland, zich Dij geen Geref. Kerk in ons vaderland heeft aan gesloten, en dat daarmede zijn recht om te proponeeren is vervallen. Ds. G. Dalhnijsen. t Ih den ouderdom van ruim 63 jaar ia te Doorn overleden Ds. G. Dalhui) sen, em. pred. der Geref. Kerk van Nieuwerkerk a. d. IJssel. Ds. Dalhujjsen werd 4 Dec. 1862 ge boren, werd candidaat in 1889 en ver bond zich 24 Maart van dat jaar aan de Kerk van Heinkenszand. Deze Ge meente verwisselde hjj in September 1895 voor Nieowerkerk a. d. IJssel, van welke Kerk hjj 1 Februari 1920 emeritaat ontving. De teraardebestelling van het 3tof- felijk overschot zal Dinsdag 18 Mei te 12.30 uur plaats hebben. FEUILLETON. 39) Kom, Robert Naidell, en hoe schrik kelijk deze ontmoeting ook zij, geloof niet dat God uw ondergang wil. Zijne hand voerde u ongetwijfeld herwaarts want ik houd mij overtuigd, dat, had het van u afgehangen, gij duizend mij len ver van hier zijn zoudt; en als zijn hand zwaar op u drukt, 'altijd en^waar gij u ook mocht bevinden, zegen'haar, ook wanneer zij u diepe wonden slaat en u dreigt te verpletteren, want zij straft u slechts om u te louteren en terug te brengen op het rechte spoor; anders zou zij u verlaten en slechts in den grooten dag des oordeels uwe rekening vereffenen- Ga, Robert Na- dell, en wede vergezelle u! maar boe zult gij den vrede hebben kunnen, dien zij reeds smaakt?" Robert, als ware bij krankzinnig, wierp een schuwen blik op xMick, gaf zijn paard de sporen en rende van daar, en Mick Shay nog een oogenblik vertoevende, zag hoe hij zich 't angst zweet van het gelaat veegde, tot een kronkeling van den weg hem aan zijn oog onttrok. ELFDE HOOFDSTUK John Fox komt weder te voorscliijn. Het was kort na dezen tijd, toen het ongeluk deze hoogte bereikt had, dat Algem. Syn. Comm. eter Ned. rerv. Kerk. Zooals bekend is, dient de Gene rale Kas", der Nederlandse he Hervorm de kerk, om uit hare jaarlijksche in komsten toelagen te verslrekken tot het stichten van nieuwe ot zich uitbrei dende gemeenten van kerken, pasto rieën en andere kerkelijke gebouwen, alsmede tot het onderhouden van reeds bestaande.. Ook kunnen er subsidies uit worden gegeven voor predikants- tractementen en pensioenen, voor na gelaten betrekkingen van predikanten en voor andere kerkelijke doeleinden ter beoordeeling van de Synode. Bo vendien kumien worden verstrekt voor schotten tot het bouwen ct hersstellen van keiken en postoneën. In 1925 werd aan bijdragen ontvan gen f48,446,71 en aan nagekomen bij dragen over 1924 15227,48. De ge- heeie ontvangst w.o. ruim 14647 ge kweekte rente bedroeg f 68.868.03. Op 31 Dec. 1925 was 111 kas 1104.230.96°. Daarvan was reeds bestemd voor (toe gekende) subsidies f35.182. Zoodat nu ruim fb9.048 voor uitkeering beschik baar is.. In 'tgeaeel zijn 153 aanvra gen vn het Fonds voor noodl. ker ken en personen naar de Generale Kas worden overgebracht. Amsterdam-Zuid. In het orgaan van de Geref. Amster dam-Zuid (binnen het verband der Geref. Kerken) wordt medegedeeld, dat nu reeds voor een bedrag van f 12.000 aan vaste bijdragen is toegezegd. Provinciale Kerkbesturen. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland heeft benoemd tot predikant lid van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, Ds. K. H. E. Gravemeyer te 's Gravenhage en tot diens secundus Ds. T. Kloosterman te Voorburg. Het Prov. kerkbestuur van Zet land heeft wegens het optreden als pri mus-lid-ouderling der Alg. Synode van de Ned. Herv. Kerk van den heer 'W. v. Oe veren, oud-ouderling te Wolf aarts dijk, tot diens secundus benoemd den heer C.- Hondius, ouderling te Middel burg. Kerkelijke statistiek van Amerika. Onlangs verscheen van de hand van Dr. Henry Carroll, een man, die op het punt van de kerkelijke statistiek zijn sporen verdiend heeft, de statistiek omtrent het jaar 1925. Daaruit big kt, dat in Amerika in dat jaar het aantal leden van kerkgenoot schappen toenam met 750.000. Ook de lange rij der genootschappen zelf nam beduidend hoe en steeg tot 166. De 24 grootste genootschappen brach ten te zamen aan vrijwillige bijdragen ongeveer een haif mihiard dollar op. De dogmatische geschillen blijken geen ongunstigen invloed geoefend te nebben op de macht der Protestantsche kerken. De groei van de Protesiantscho kerken overtreft verre dien der ft. K. Kerk, deze laatste nam toe met 320.990 zielen, de eersten met 441.258. Gulf uurzwakheid en Jeugdkracht. Over dit onderwerp sprak met He melvaartsdag Dr.. J. Waterink, Ge ref. pred. te Amsterdam, voor den Bond van J.V. op G.G. Bij de studie van de beginselen, waaraan we ons als J.V. wijden is er een gevaar, dat we die begmselen te veel op zich zelf zien, en niet in ver band met het leven ro.idom ons.. Toch kunnen wij zelf ons nimmer geheel aan den invloed van dat cul tuurleven onttrekken: en blijven we de beginselen zien los van dezen tijd, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat onze levensbeschouwing los van ons leven komt te staan. Zullen we onze sterkte vinden, dan is het noodig, dat we onze cultuur ken nen in haar waren aard, en ook den invloed van deze cultuur op het leven der ionge menschen nagaan. Wat zich nu aandient als de sterkte van onze cultuur is haar zwakheid.. Immers, zij dient zich aan als die der ontwikkeling, die der techniek, die der onbegrensde mogelijkheden. Daardoor geeft ze talloos \elè zoogenaamde ga ven aan ons geslacht. Maar slechts sterke beenen kunnen weelde dragen, en ons geslacht is niet sterk genoeg om de weelde van de John Fox zich te Leniscar vestigde. De winter was voorbijgegaan; jeugdig groen begon Betsy's graf te bedekken, en de viooltjes, daar door een liefde rijke hand geplant, vervulden de lucht met hunne geuren; een zuivere krans van sneeuwwitte bloemen hing, gelijk 'de gewoonte van het dorp het mede bracht, van het gewelf van het koor neder boven de bank der Flamsteads, ter nagedachtenis aan haar vroegtij- digen dood. Van het oogenblik af aan. dat Mr. Fox in deze buurtschap gekomen was, had hij een bijzonder nauwkeurig on derzoek gedaan naar de Flamsteads. De herinnering aan de dagen die hij te Dainsby met zijn vriend den klok kenmaker had doorgebracht, scheen hem bijzonder aangenaam te zijn. Met innig medelijden hoorde hij naar het verhaal der ongelukken die de fa milie getroffen hadden, en zij waren dikwerf.het onderwerp van zijn ge sprekken met Tom Fletcher en Mick Shay. Hij luisterde met aandacht naar hetgeen Miss Flamstead had ten grave' gesleept, en liet zich op een Zondag avond door Mick naar haar laatste rustplaats geleiden. Hij bewerkte dat deze hem ook in kennis bracht met de weduwe Westbrook, die hij den welge- meenden lof toebracht voor de edel moedige vriendschap en hulp, die zij het ongelukkige gezin had bewezen. Hij schepte er behagen in haar over de Flamsteads te hooren spreken, en zij, op haar beurt, was verwonderd dat hij cultuur van dezen tijd recht te dragen. Vandaar dat onze cultuur meewerkt om zwakke figuren te kweeken; menschen met schijnweienschap vervuld, spoedig over zichzelf tevreden; meenend dat ze overal over mogen meepraten; vroeg rijpe typen, die in hun leven geen evenwicht hebben tusschen „verstan delijke ontwikkeling" en verstand; noch tussschen het vele, dat ze we ten; en echte wetenschap de rechte verhouding zien; menschen wier meer ot minder gebrekkige kennis hen top zwaar maakt, wijl 'ze niet staan op een vasten en onwankelbare basis van_ een beginsel. Kermis zonder een principe, van waaruit we de dingen rustig kunnen vraardeeren, maakt opgeblazen. Een tweede gevaar van onze cul tuur, dat zwakke menschen kweekt, is het gevaar van het telkens aanwezig zijn van de neiging om de persoonlijk heid als te deelen.. Men spreekt, als of er een disharmonie moet bestaan tusschen „gevoelsleven" en „denkle ven", tusschen „schoonheid en kunst" en „kennis en daad". Steeds weer stelt onze cultuur den mensch voor het vraagstuk van de keuze van een deel van zijn zieleleven. Zoo ontstaat er een o.ievenwxhtig geslacht, tengevol ge van een kunstmatige en geforceer de indeeling der typen, waarnaar ieder zichzelf heeft de classificeeren. De christelijke persoonlij'kneid aan vaardt deze splitsing niet, 'maar weet, dat, al heeft cle een meer neiging om hier, de ander om daar iets meer den nacjjruk te leggen, toch o.ize geheele en volle persoonlijkheid tot haar recht moet komen. De zwakneid onzer cultuur hangt sa men met haar neiging tot kunstmatig heid, en dit weer met haar ouderdom en haar verval.. De kracht van de jeugd mag zich nimmer aoor de culaiurzwakheid laten beïnvloeden.. Le jeugd moet de cul tuur maken, niet de cultuur de jeugd.. De gereformeerde jongelingscnap kent de beginselen, dis boven de cul tuur-wisseling verheven zijn, in zoo verre, dat ze sterker zijn 'dan eenige wisselende ïnvnoed. Daarom zijn die beguue.en oiverander.ijk:, welke ook de cultuur is. He. beginsel ^taat daar om aan het begin van onzen arbeid, en eerst wanneer we ocue beginse.en kennen en aanvaaruen. Kunnen we o is opmaken onze cultuur te dienen. x\iet vanuit aen twijfel, maar vanüit de ze kerheid van ons geiojt kunnen wij met jeugdige kracht iets geven aan de we reld van onzen tijd. Maar nu mag die beginsel-studie niet buiten den tijd staan. We moeten onzen tijd kennen, om ie weten, wat hij behoeft, en we mosten ons begin sel kennen, om te weten, wat het voor onzen tijd kan beteekenen. juist daar waar de hulp van onze beginselen voor onzen tijd ligt, moeten wxj sterk zijn, en onze jeuguige Kracht toonen.. Christelijke, eent gereformeerde per- soonlijkiieuen,' 'kuinien .11 jeugdige kracht harmonische figuren zijn, die door den invloed van de studie der beginselen voor geestelijke oneven- wichtigneid worden bewaard. Beginselstuuie beteekeut aLoo de na tuurnjke neiging van een kraentige jeugd volgen.. En een sterke jeugd belooft een krachtig gesiacnt voor de toekomst, en dat beteekenc een zegen voor een volk en het benoud eener cultuur. Uit het Sociale Leven. Christelijke Metaalbewerkersbond. Na de herdenkingsrede van den bonds voorzitter den heer F. Eikerbout van Leiden waarmede Vrijdag en Zaterdag de viering van het 25-jarig bestaan van den Chr. Metaalbewerkersbond te Arnhem aanving, werd mededeeling gedaan van de ingekomen geiukwen- schen van den Commissaris der Kouin gin in Gelderland, Baron S: v. Heem stra; van den Chr. Metaalbewerkers- bond in Hongarije; idem in Italië, van den Bond van Chr. Verzekeringsagen ten, alsook van den Chr. Bond in de Kleedingindustrie en'van den Chr. Be sturenbond m Hilversum. De Zwitser- sersche Chr. Metaalbewerkersbond zond bericht van verhindering. Medegedeeld werd voorts, dat aan- zooveel van hun lotgevallen wist. „De ze waren" zeide hij, „het geliefkoosd onderwerp van de gesprekken van den klokkenmaker geweest, op hipi wan delingen in den omtrek.' Hij ging ook eens naar Derby, zocht daar George Flamstead op in zijn werkplaats, en was verbaasd over zijn gelijkenis op den klokkenmaker toen déze- George's jaren had. Hij vond George bezig met een stuk hout te schaven, en deze toonde daarover wei nig verlegenheid, alsof hij steeds een eenvoudjg werkman geweest ware. Hij •verheugde zich er in dat George zoo mannelijk besloten had zijn onder houd door eerlijken arbeid te winnen evenals zijn oom de klokkenmaker ge daan had, en vertrouwde dat het hem op den duur even gelukkig zou maken als gene was geweest. „Maar" zeide George, „ik vind niet dat de klokkenmaker 7.00 bijzonder ge lukkig was. Dat hij een eerlijk beroep bij de hand nam. was goed en een man waardig gehandeld; maar zijn zaken te laten varen toen zij zoo bloeiden, en wie weet waar heen te trekken, was geen bewijs van groot verstand." „Daar hebt gij gelijk in" antwoordde John Fox; „maar de geschiedenis van den klokkenmaker is zeer geheimzin nig; wij willen hopen dat de uwe !n dat opzicht van de zijne zal verschil len. Maar wat is uw plan, als gij uwe eigene zaken zult beginnen?" George richtte zich op en den vreem deling met een bijzondere uitdrukking wezig waren 79 afgevaardigden van 63 afdeelingen. Hierna bood de heer A. Kooy, van Amsterdam, met een toepasselijk speechje het hoofdbestuur' een prach tig vaandel aan. Het vaandel, naar ont werp van den heer P. J. v. Elten, van Amsterdam ,die ook leverancier was, is geheel in handborduurwerk ver vaardigd. Als symbool is in het midden een Bijbel aangebracht, met arïs opschrift Spr. 3 6 en 16 3, terwijl de cijfers 1901 en 1926 aan het zilveren jubileum herinneren. De vakindeeling van het doek, de kleurencombinatie en het let tertype zijn in modernen stijl opgevat. Als vaandelhoofd prijkt een mono gram in gepolijst koper, bevattende de initialen van den Bond. Van het overblijver D batig saldo bocd de heer Kooy het hoofdbestuur, voor het bondsbureau, een fraaie electrische kroon aan. Op de onthulling volgde een langdu rig applaus. De Voorzitter dankte namens het hoofdbestuur voor de ontvangen ge schenken, waarna de vergadering staande zong „Da Co3ta's Strijdlied. Namens het personeel van den Bond overhandigde de heer v. Oltkerk, een paar bronzen emblemen ter versiering van het kantoor. (Applaus). Tè half drie ving d e r e c e p t i e, die onder leiding stond van den voorzitter der Amsterdamsche afdeeling, den heer A. Kooy, aan met het zingen van „Een vaste burcht is onze God". De voorzitter deed mededeeling van diverse ingekomen schriftelijke en te legrafische gelukwenschen, o.m. van het Verbondsbestuur van „Patrimo nium". De rij van de sprekers werd geopend door den heer K. Kruithof, voorzitter van het Cr. N. V., die den bond een welgelijkend groot portret in eiken lijst van wijlen Ds. A. Talma aanbood. (Daverend applaus). De heer F. Wieber, voorzitter van de Chr. Internationale en van den Duit- schen Chr. Metaalbewerkershond, die met den Vice-Voorzitter, den heer Karl Schmitz, aanwezig was, bracht ver volgens in zijn landstaal de gelukwen schen van zijn corporaties over. De heer René Declercq, die met den heer G. Walleyn den Belgischen Chr. Metaalbewerkersbond vertegenwoor- dig'de, voerde hierna het woord. Van de zusterorganisaties in het bin nenland spraken de heeren A. Stapel kamp, secretaris van den Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders; B. Kruithof, voorzatter van den Chr. Bond van Sigarenmakers en Tabaks bewerkers; J. A. Schaafsma, secreta ris van den Chr. Bouw arbeidersbond; G. Ëkkel, voorzitter van den Chr. Tex- tieiarbeidersbond; D. de Rjdder, voor zitter van den Chr. Bond van Perso neel in Publieken Dienst; H. A. v. In- gen Schenau, penningmeester van den Chr. Graf. Bond; L. Vermeulen, secre taris van den Chr. Ambtenaarsbond. Al dfe^e sprekers boden namens hun organisaties den jubileerenden bond een prachtige bloemenmand aan. Verder spraken nog de heeren A. v. d. Heijden, voorzitter van den Bond van Chr. Houtbewerkers, enz., en E. Schaper, hoofdbestuurder van den R.- Iv. Metaalbewerkersbond. De rij der sprekers werd gesloten door het Eerste Kamerlid, den heer H. Amelink, secre taris van het C. N. V., die mededeelde dat de teruggang in het ledental van het C N. V. is tot staan gekomen en het eerste kwartaal '26 882 nieuwe leden werden ingeschreven, waarvan de Chr. Metaalbewerkersbond er 180 aan bracht. (Applaus). Het ledental van het C: N. V. is thans boveh de 51.000 ge klommen. Nadat de heer Eikerbout alle spre kers voor hun woorden en bloemen had bedankt, werd de receptie geslo ten en vereenigde men zich aan een ge meenschappelijken maaltijd. 's Avonds werd in het gebouw voor Chr. belangen een feestavond gehou den die een zeer geanimeerd verloop had. Als feestredenaars traden op Ds. M. Jongebreur, van Veenendaal en Ds. J G. Kunst van Arnhem. De avond werd opgeluisterd door de- op het gelaat aanziende, zeide hij: „Die vraag is wel wat al te veel op den man af. dunkt mij, voor iemand dien ik nu voor het eerst zie; maar daar ik bespeur dat gij belang in mijn familie stelt, zal ik ze even openhartig beantwoorden als zij gedaan is. Voor een groot deel zal ik mijn plannen moeten regelen naar die mijner ouders Mijn eerste en duurste plicht is bij te dragen tot hun welzijn. Daar staat veel voor hen op het spel en zij hebben veel te verliezen. Zij hebben vele kinderen, wier be langen en wier geluk voor hun gehee le leven van hen afhangen, en zij heb ben vele en listige vijanden, die er op loeren hen van elk middel tot 'onder houd te berooven. Ik weet niet in hoe verre ik in staat zal zijn hen te be schermen en hij te staan, want ik heb slechts geringe kermis van de wetten en wij hebben weinig betrekkingen die geneigd schijnen ons te ondersteu nen in de verdediging onzer aanspra ken. Maar ik zal doen wat ik kan, 't zij dan veel of weinig, en ik gevoel dat ik geroepen ben om steeds bii de hand te zijn en altijd op den uitkijk te staan of ik hun van dienst zijn kan." Goed gesproken!" zeide John Fox. „Maar zoo u deze redenen niet terug hielden, wat zoudt gij voor u zei ven verlangen te doen?" „Voor "mij zeiven?" zeide George. „Voor mij zeiven staat er slechts óén weg open: die naar Amerika. Om hier vooruit te komen, heeft men geld, AAN HET ZOEKLICHT. Leiden. 17 Mei 1926. Wij hebben nu weer tot groote on tevredenheid van vele plattelanders, den zomer t ij d. Maar jammer genoeg, het zomer- w e e r blijft ontbreken. En dat is toch het voornaamste. De Regeering kan wel maatregelen nemen om wat men dan noemt den zomertijd in te voeren, maar omtrent het weer heeft zij niets te bepalen, evenmin als de diverse partijen die geen gelegenheid voorbij laten gaan om de Regeering in gebreke te stellen. En dat is maar gelukkig ook. Want dan zag 'ter met de politiek heele- maal hopeloos uit en was der demon- stratiën geen einde. Een troost is het dat het hier wei koud is en guur, maar dat we in ver gelijking met andere landen toch nog van zacht weer mogen spreken. Maar bovenal dat we regen en droog te, zomer en winter, koude en warmte niet uit de handen van menschen, maar uit Gods hand hebben te aan vaarden. En: 'tis wijsheid wat Hij doet! OBSERVATOR. clamatie van den heer J. L. Faijten, van Utrecht en een muziekgezelschap, onder leiding van den heer D. W. Netto. Zaterdagmorgen werd een autotocht gemaakt naar Apeldoorn. Om 8 uur af gereden, kwam dm en des middags 4 u. van dezen prachtigen rit door Gelre s schoone dreven terug. In hotel „Bloemink", te Apeldoorn, werd om 12 uur een gemeenschappelij ke maaltijd gehouden. Direct na de te rugkomst ving de slotzitting aan, waarin de hondsvoorzitter een enkel woord sprak, herinnerend aan de schoone dagen waarop men het jubi leum vieren mocht en allen opwèk- kend met liefde en toewijding zich te blijven geven aan de grootmaking van den bond. Na sluiting der samenkomst ver eenigde men zich in het vergaderge bouw aan een gemeenscliappelijken koffietafel. BINNENLAND. Plaggenhutten in Drente. Van officieele zijde, meldt de Tel. hebben wij gegevens ontvangen betref fende de circulaire van den minister inzake liet plaggenhutterirapport. Het grootste aantal plaggenhutten wordt gevonden in de gemeente Em- men. Het aantal in de gemeenten Sleen, Schoonbeek en Odoorn is be trekkelijk gering. In elk der laatste gemeenten, is het aantal niet grooter dan tien, zoodat dit geen gewicht in de schaal legt. Vanwege het gemeentebestuur van Emmen is een onderzoek ingesteld, waaruit blijkt, dat het aantal plaggen hutten, dat valt onder het besluit van den minister, 380 bedraagt. Het aantal plaggenhutten bedraagt in het geheel 676. De gemeentei-architect, de heer Meintema, deelde ons mede, dat wan neer men de „woningen" op het „Bo- venveen" er bij telt, waarvoor een ma ximum bouwvergunning van vijf jaar is gegeven het totaal aantal gerust ge schat kan worden op een 1000-tal. Het aantal echter, waarop de circu laire van den minister slaat, waarin bedeeld worden de door de arbeiders van de werkverschaffing te ontruimen plaggenhutten, is dus slechts 380. De theoretische oplossing van dit vraagstuk is gemakkelijk. Er staat in de gemeente Emmen een 67-tal wonin gen van de Woningstichting leeg. Het aantal leegstaande particuliere wonin gen bedraagt 30. Men zou dus 37 gezin nen uit de plaggenhutten kunnen plaat sen in de stichtingswoningen en de particuliere huizen. Globaal gerekend blijven er dus dan een 280 gezinnen over, waarvoor men nieuwe woningen zou moeten bouwen. De heer O. Norbruis, burgemeester der gemeente Scboonebeek. deelde ons mede, dat de kosten van een practi- scbe arbeiderswoning, zooals die ook vrienden en een goede kans om te sla gen noodig, maar daar emz'n oogen schitterden van geestdrift zou deze bijl mij genoeg zijn. Ik zou werken tot ik eenige honderd dollars verzameld had, en dan zou het verre Westen mij een veld openen," waar ik een nieuw en uitgestrekt landgoed zou veroveren 'Wat vermogen jeugd, ondernemings geest, ijver "en volharding niet, zoo hun maar en ruim veld geopend is." „Daar sprak de klokkenmaker weer" zeide Mr. John Fox glimlachende. „Zoo zien wij dagelijks dat het veel gemak kelijker is eens anders gebreken op te merken dan onze eigene! Zoo op bet oogenblik verweet gij den klokkenma ker zijn ondernemingsgeest, en nu blijkt het hoe diezelfde geest u be- heerscht." „Ja" hernam George, „maar tus schen ons beiden bestaat een groot on derscheid. Zoo ik een zaak had gelijk de klokkenmaker, zou ik zeker daar bij blijven en haar nog meer zoeken uit te breiden. De klokkenmaker ver liet beiden èn zijn beroep èn een onaf hankelijk N vermogen, om. wie weet waarheen te gaan!" „Dat is inderdaad de waarheid" zei de de oude heeT\ DtZou zeker zeer goed zijn, zoo hij thans hier ware. Maar is hij ook al niet hier. dan $0 er toch zijn vriend; en ik zeg het u, George Flamstead. houd goeden moei, uw denkwijze bevalt mij zeer, en er; kon nog wel eens een tijd komen, dat; lk u van dienst kon zijn."

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5