NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG f4 MEI 1926 1WEE DE BLA.D. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Be Bioscoopwet. Voortge et wordt de behandeling van he. wetsontwerp tot bestrijding van ae zedelijke en maatschappelijke ge aren van de bioscoop. De heer BRIET (A.Rj zet zijh Woensdag afgebroken rede voort. Iiij wijst op ae na-revolutiedagen in Duitsch.apd, toen het kino'kapitaal on gebreideld was. Zoowel de censuur op litteratuur entooneel, als op kino werd opgeneven. Op veler aandr.ngen werd .echier Laier weer een bepaling in de Duitsche Grondwet opgenomen, waarin cje filmcensuur voor volwas senen bij afzonderlijke wet mogelijk gemaakt werd. Dit geschiedde onder sociaal-democratische leiding. Hier te lande bestaat reeds filmkeuring voor volwassenen, .in dè groote steden on der toezicht van den burgemeester. De heer De Geer sprak van nationale wetgeving, maar vergat, dat de rech terzijde nooit een nationale wet tot strand kan brengen; dat kan alleen öe linkerzijde. Als de minister-presi dent zegt: ik helb objectieve gegevens, dat men links niet tegen de wet ge kant ig, dan voegt de neer Van Emb- denhem toe: gij hebt niet het recht, dat te zeggen. Ons volk in zijn geheel kent blijkbaar beter de taak van de overheid tegenover de film, dan de iinksche-leiders in het parlement. Hier te spreken van geestesvrijheid, is blijk geven de betee'kenis van dat woord niét te begrijpen. Het gaa£ er h:er om te voorkomen, dat de volks geest verpest worut door allerlei non sens. Als ae f.lm geen kunst geeft, zoo als de heer Polak zeide, dan ligt in oen guur op de film geen begin van cen suur op kunstwerken. De heer Polak heeft voorts gezegd, dat het begrip zedelijkheid geen enkelen vasten grond slag heeft.. Nog nooit heeit spr. zoo klaar een anarchistische steliing hoo- ren verdedigen. Daaruit blijkt weer de onoverbrugcare kloof tusschen zijn partij en die van den heer Polak- De rechterzijde houdt vast aan de vol strekte geldigheid van het recht en de moraal, gegrondvest op Gods ge- iopenbaaraen wil. Höe wil de heer Po lak uitmaken wat voor de jéugd goed of slecht is; hoe kan hij uitmaken wat kunst is en wat niet, als hij zijn oor- dpel niet aan anderen wil opdringen. De heer v. Nagell zeide, dat de vrije wil aan banuen gelegd wordt, ©m de mehschen zedelijk te maken. Dat is onjuist. De overheid maakt niet ze delijk doch weert het onzedelijke. De heer Rink kantte zich tegen de keu ring, doch aanvaardde de bestaande keuring. De overheid zal haar volk des te beter regeeren als zij! zichzelf erkent als dienaresse Góds.. IHet bezwaar van een deel der rech terzijde tegen.het eerste ontwerp was, 'dat de gemeente geheel werd uitgeslo ten bij de beslissing over de toelaat baarheid der films. Dit bezwaar was gegrond; het is onmogelijk dat een centrale commissie voor hec heele land keurt; de gemeentebesturen moeten zelf uit kunnen maken wat toelaatbaar is. Van belang is het, dat thans de autonomie oer gemeenten niet in het gedrang komt.. Spr. aanvaardt dus het beginsel der wet, al bewondert hij haar met. Het is niet duidelijk, hoe deze wet staat te genover art. 188 der gemeentewet; de burgemeester zal nu niet meer op grond der openuare zedelijkheid een film verbieden, doch slechts opgrond der openbare orde. Dat is een beper king. Sprekers »item voor het ont werp beieekent dus niet, dat hij met hec ontwerp geheel instem:.. Hij aont het ten siotce ce verkiezen boven den bes Laanden toestand, omdat hij vreest, dat de toepassmg van art. 188, door de burgemeesLers zal verklappen onder den invioed van den tegeiistand der linkerzijde.. De heer HEERKENS THYSSEN (R.K.; acht plaatselijke keuring van meer waarde dan centrale keuring, welke slechts een leidraad is. Het ont werp verandert z..i. niets in den be spanden toestand, hoe spreekt men FEUILLETON. t De lotgevallen van jolin ux 37) Deze vragen werden dikwerf ge volgd door een somber zwijgen. Robert kwam, wel is waar, nog te Coldnor en te Derby, en was bij die gelegenheden zeer vriendelijk en hartelijk, maar George en Nancy bespeurden toch ee- nige verandering in zijn houding: hij was niet zoo vertrouwelijk, niet zoo openhartig meer. Hij sprak niet meer zooveel over zijn plannen en vooruit zichten. Betsy deed zulke vragen niet; en zeide Nancy: „Wanneer Robert haar niet dezelfde liefde, dezelfde ge negenheid bewees als vroeger, zou zij er zeker naar vragen. Mij zou zij er naar vragen. Nooit hebben wij eenig geheim voor elkander gehad! Dan kwamen Mrs. Westbrook's woor den Nancy weer in de gedachten, en zij besloot eindelijk Betsy te schrijven en haar eens omtrent deze zaak te pol sen. Zij deed het en Betsy antwoordde haar terstond, dat Robert niet koel, niet veranderd was. Hij was nog even vriendelijk, even trouw als altoos; maar hij had zorgen. Zijn vader, ge heel toegevende aan zijn wereldschge- zind karakter, was bepaald tegen hun huwelijk. Hij had zich hieromtrent zeer hevig tegen Robert uitgelaten. Ro bert had haar al zijn zorgen medege deeld, en zij had hem zijn vrijheid wil dan van een politieke scheidingslijn De heer HAAZEVOET (R.K) staat sceptisch tegenover het ontwerp, dat een karakter van pacificatie draagt en dus slechts een stap is op den goeden weg. Spr. wil een bioscoopverbod voor personen beneden achttien jaar en wijst op de schade aan het on derwijs door het kinderbezoefk aan bioscopen. Spr. wil de centrale com missie niet in Den Haag, doch te Am sterdam, het centrum van het filmbe drijf hier te lande. Mevr. POTHUIS—SMIT (S.Dj, zegt. dat het zien van films leiden kan tot net lezen van goede boeken. De heer VAN EMBDEN (Vi.D.) ontwikkelt bezwaren tegen de gemeen telijke keuring. De heer DE GEER, minister van fi nanciën verklaart op een vraag van den heer Slingenberg, dat hoewel het ontwerp de handt eek ening en draagt van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, hij' het ontwerp verdedigt wijl het kabinet efficiency betracht en spr.. het wetsontwerp grondiger kent ook door de behande ling in de Tweede Kamer. Het lag in de lijn van een economisohe werk- verdeeling, dat spr. de verdediging op zich nam. Een algemeen bioscoopverbod voof personen benedee 18 jaar ligt niet op den weg der overheid.. De Staatscommissie erkende emistam mig het nut van keuring ook voor volwassenen. Deze ik dus niet een uiting van rechtsche politiek. Spr. be roept zich daartoe tevens op het de bat in de Tweede Kamer, ook in zake de daar behandelde amendementen. De woorden van de heeren Slingen berg en Van Embden beantwoordende; zegt spr.., dat hun geestverwanten reeds vroeger de door hen verlangde nationale wet hebben kunnen krijgen. Een wet met centrale keuring is trou wens te beschouwen als een natio nale wet. Een fout van den heer Polak is ook, dat hij vergat, dat het hier, gaat om openbare bioscoopvoorstellingen. Dezelfde ratio der openbaarheid geldt t.o.v. een huis waar hazard wordt be oefend, alsook van huizen van ontucht Het openbare karakter der verleiding vormt den grondslag voor de wet. Ver schilt de keuring voor volwassenen, in de wet neergelegd, zooveel van den bes taanden toestand dat bij keuring door plaatselijke commissie" voor kin deren de burgemeester gewaarschuwd wordt, als de films iets afkeurens- waards voor volwassenen bevatten Op grond van verschillende andere gege vens betoogt spr. dat reeds lang in verschillende p.aa.sen de iveuring voor Volwassenen reeds feitelijk bestaat. Wat onder bestrijding van onzede lijkheid te verstaan is, daarover is in groote lijnen ieder het wel eens. De practijk bewijst, dat er wel degelijk een gemeenschappelijk zedelijkheidsge voel bestaat.. Spr. zal overwegen of ook belanghebbenden bij de filmverhu- ring in de centrale oommissie zullen worden opgenomen.. De heer Rink betoogde, dat alles wat deze wet doet, reeds door de ge meenten kan worden voorzien, behalve de Rijkskeuring. Dit is een argument voor allen die voorstanders zijln van een centrale keuring.. Het standpunt van den heer Rink valt" inmiddels weer totaal buiten de politieke tegen stellingen, het werd reeds lang door de mannen van de practijk verlaten. De heer Rink dweept nog met de gemeentelijke keuring alleen; spr. ver wijst naar wat dienaangaande reeds m de Memorie van Antwoord is geschre ven.. Als de heer Rink vraagt, waarom een Rijkskeuring, wil, spr. hier verwij zen en daarmede volstaan, naar wat' diens geestverwant de heer Ter Hall in de Tweede Kamer heeft gezegd. Als de heer Rink meent, dat de Rijkskeu ring veel papier etc.. zal ko3ten, wijst spr.. op de efficiency der vervanging van zoovele gemeentelijke keuringen door een Rijkskeuring. De heer Rink bestreed de opneming van art. 4 in het ontwerp:; het is echter juist een concessie aan de voorstan ders van differentiatie. •Hierin kan niet een bézwaar tegen het ontwerp gelegen zijin. Art.. 4 heeft met politieke kwesties niets te maken; het komt tegemoet ook aan het bezwaar van dear heer Vliegen tegen de unificatie, dat de oen- len teruggeven, hoe smartelijk* haar dit ook vallen mocht, liever dan de oorzaak te zijn van oneenigheid tus schen vader en zoon. „Daarenboven" zeide zij, „ben ik hooghartig; ik ben •en Flamstead, en al bezit ik ook geen penny, zoo verlang ik toch niet in een familie te komen, die meent dat ik haar schande zal aanbrengen." Deze br-ief verontrustte Nancy zeer. Zij was boos op Robert, omdat hij de arme Betsy, gescheiden als zij was van baar betrekkingen, lastig geval len had, vooral daar Robert nog jong genoeg was om te wachten en zijns vaders tegenstand door den tijd te la ten slijten. Zij ook was hooghartig en zeide met verontwaardiging: „Wat! is Betsy Flamstead niet goed genoeg voor dien ellendigen vrek? O, ik wilde dat het mij gold! Ik zou den ouden gierigaard doen zien, dat, al moest mijn hart breken, ik den grootsten lord van het land mijne hand zou wei geren zoo hij mij niet verkoos boven de koningin zelve. Maar die arme Bet sy! Wat zal hij ongelukkig zijn! Wat zal zij veel lijden! 'tls schande, 'tis schande! Ik lean dat niet verdragen. Ik ga naar haar toe! Ik wil Robert zien en spreken!" En werkelijk, spoedig was Nancy te Derby en liet terstond Robert roepen. Zij was, gelijk baar karakter het me debracht, driftig, verontwaardigd en zeer ontroerd; Zij verklaarde, dat zoo zij kon gelooven dat Robert Nadell niet meer de edele en trouwe man was trale commissie haar marschtempö zou zien aangewezen door de meest ach terlijke gemeenten. Ondanks art. 4 wordt de regeling van het bioscoopwe zen een zaak van Rijksbelang. De ge meente heeft geen andere bevoegdheid dan haar in de Rijkswet gegeven ge lijk t.o.v, de Drankwet. De bezwaren tegen het ontwerp zijn overdreven voorgesteld. De nationale wet zal een betere regeling brengen van wat in hoofdzaak reeds bestaat. Van verschillende personen uit aller lei richting ontving t spr. reeds ver zoeken om aan de uitvoering der wet belangeloos te mogen medewerken.. Zoozeer leeft het nut dezer regeling in een groot deel des volks. Het wetsontwerp, in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 24 te gen 15 stemmen, rechts tegen links. De .VOORZITTER sluit te 2..5Ü uur de vergadering.. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te IJhorst-De Wftk, R. J. H. Brink te Krimswerd. Te Berg- schenhoek, J. H. van Paddenburgh te Elspeet. Te- Oosterhout, D. P, Brans te Soest. Ds. W. E. van Dnln. Naar „De Stand." van officiëele zijde verneemt, is Ds. v. Duin op de Dinsdag door hem ter Classis vergadering ge toe kende verklaring teruggekomen en heeft hij hiervan aan de Commissie van Advies zrjn Kerkeraad en den Kerkeraad yan Hoofddorp mededeeling gedaan. Ds. v. Duin zou nog een bedenktijd gevraagd hebben, zoo mogelijk tot ae volgende week Dinsdag, den dag, waar op de classis Haarlem opnieuw btjeen zal komen. Het gevolg van dit verzoek zal zijii, dat de schorsing van Ds. v. Duin ge handhaafd blijft, tot htj een definitieve beslissing heeft genomen. Algem. Syn. Comm. der Ned. Herv. Kerk. De Algemeene Synodale Commissie, kan bezwaarlijk voldoen aan een zeer onlangs ingekomen verzoek van de Ver eenigmg voor Volkenbond en Vrede, om op 18 Mei 'n vrededag te houden. Boven dien is reeds de Vredeszondag op den eersten Zondag in Augustus vastgesteld. Dan wordt tevens in de gemeenten een collecte gehouden voor de belangen en nooden der buitenlandsche Kerken. Ingekomen is een afschrift van een beslissing in hooger beroep genomen door het Provinciaal kerkbestuur van Noord Holland. Evenzoo het bericht van het Classi kaal Bestuur van Emmen, dat de ge meente Erica zelfstandig is verklaard. In behandeling komen de meer dan 40 aanvragen voor groote toelagen mi net Fonds voor noodlijdende kerken en personen. Vervolgens worden ter hand genomen de aangelegenheden van het fonds tel voorziening in de geestelijke behoeften van gemeenten, waar eigen middelen ont breken. Ook dit fonds werd verblijd door een gift (f 750) van H. M. de Koningin. De inzamelingen ten bedrage van f 621,67 brachten ruim f 66 minder op dan in het vorige jaar. Voor uitkeering is beschikbaar f 5175, eventueel te vei meerderen met een supletie uit de Ge nerale kas. Deze suppletie bedroeg in 1925 f 1250. Er zijn 17 aanvragen om steun uit dit fonds ingekomen. Opleiding predikanten. Naar Ds. Kersten in de „Saambinder" mededeelt, zal de Theologische School der Geref. Gemeenten te Rotterdam worden gevestigd. Voor dit doel is aan den Boezemsingel een oud huisje met grooten tuin en een gedeelte van èen naastliggenden tuin gekocht. Bedoeld huisie zal met de oude pastorie worden afgeoroken, op welke plaats dan een nieuw gebouw zal worden gesticht. Gereformeerd Schoolverband. Woensdag is te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van het Gerefor meerd schoolverband. De Voorzitter, Prof. Dr. T. Hoekstra, uit Kampen, wees er in zgn openings woord op, hoe noodig het is, dat ook in dezen tjjd, nu van alle kanten de afdwaling begint, wij ons wel de feite lijkheid mogen herinneren, van wat ons die hij altijd getoond bad te zijn, zij nimmer weer een woord met hem wil de wisselen. Het gevolg van dit hartstochtelijk tooneel was, dat Robert met tranen in de oogen verzekerde, dat bij Betsy nooit inniger had lief gehad; dat bij nooit trotscher op haar geweest was, dan in hare tegenwoordige omstan digheden; dat hij nooit een gedachte bad gekoesterd dan die van de zui verste liefde jegens haar. Nancy barst te opnieuw in tranen los, die weldra voor een lach van innige tevredenheid en geruststelling plaats maakten, en Robert vertrok, de overtuiging achter latende der onwankelbaarste trouw. Maar laat ons zien hoe hij dienzelf den avond door zijn vadpr ontvangen werd, toen hij bij dezen binnentrad. De vader was een nog krachtig man, die vele jaren bij het leger bad door gebracht en nog den naam droeg van kapitein Nadell. Hij bad een blozende kleur, en was, naar het algemeen zeg gen, 'n vroolijk en goedhartig mensch. In gezelschap was hij zeer spraak zaam; hij had veel van de wereld ge zien en veel van haar gehoord. Hij kende, inderdaad, de wereld, zoogoed, dat hij niet begreep dat zijn zoon een huwelijk wilde aangaan, zonder er tevens een voordeelige zaak van te maken. Zoolang de Flamsteads de Flam- steads waren van het oude kasteel te Dainsby, was alles wel Hij vroeg nooit waarom Robert daar zoo dikwijls heen Gods Woord mededeelt. Als wh daaraan faan twijfelen, zouden wij de oasis ge- eel kwgt raken en het is dan ook goed dat wjj de kinderen wjjzen op de wer kelijkheid van het heilsfeit. In die fei ten, welke de Schrift ons mededeelt, worden de heilige ideeën Gods weerge- even, zoodat ook de kinderen op school e groote geestelijke gedachten, die daar achter schuilen, kunnen leeren. Tegenover het intellectualistisch stand punt: „Gij moet zeer veel weten om de Schrift te verstaan", plaats ik, zeide spr. het Woord van God: uJk dank U Heer, dat Gij het voor de tyijzen en verstand! gen verborgen hebt en het den kinder- kens hebt geopenbaard". Volgens net jaarverslag van den se cretaris, den heer J. van der Waals uit Nijkerk, nam in het afgeloopen jaar het aantal aangesloten scholen toe en werd in de verschillende afdeelingen goedgearbeid. Dit verslag, zoomede dat van den penningmeester, den heer J. van Dijk te Leeuwarden, dat een batig saldo van f 371 aanwees, werden goed gekeurd. In de plaats van den heer J. C. Wirtz Cz., die periodiek aftrad, werd tot lid van de commissie van uitvoering geko zen de heer P. van Nes Czn, te Bode graven. Inzake het vraagpunt van het gewest Groningen. luidende: „Is het niet wen- scheljjE aat het Gereformeerd School verband zooveel mogelijk de vorming van gewestelijke organisaties bevorüere en dat de leden der Commissie van uit voering ten deele door deze organisa- ties, ten deele door de algemeene verga denng gekozen worden?", werd op voor stel van den voorzitter besloten, dit punt te verwijzen naar de commissie van uit voering, om hierover het volgend jaai een gemotiveerd advies uit te brengen. Vervolgens werd besproken het refe raat van Dr. J. Waterink, Geref. predi kant te Amsterdam, over: De tucht op school naar Gereformeerd beginsel", het welk reeds aan de leden in druk was toegezonden. Zendingszorgen. Waren de inkomsten van de samen werkende Zendingscorporaties geduren de de eerste drie maanden van dit jaar hoewel niet toereikend om in de be hoeften van het werk te voorzien, toch hooger, dan die gedurende het eerste kwartaal 1925» de maand April was veel ongunstiger, dan haar naamgenoot in het vorige jaar. De inkomsten bedroe gen niet meer dan f 2^.650; en dat; waar maandelijks f 70.000 noodig is. De achterstand, is dus gedurende de eerste vier maanden vermeerderd, waan door de zorgen weer toenemen, die het zendingswerk in zijn normalen groei be iemmeren. Met goeden moed gaan de pesturen het Pinksterfeest echter tegemoet. Dan toch wordt de Gemeente als vanzelf bepaald bij den arbeid der Zending ais een van de openbaringen van het werk van Gods Geest. Waar de Gemeente ge wezen wordt qp de zegeningen, die zq zelf ontving, wordt haar tevens te ge legenheid geboden, hare dankbaarheid te toonen, door het geven van een feest gave voor de Zending, opdat die zege ningen ook naar Gods bestel aan ande ren gebracht worden. Examens lichaamsoefening. De examens leider(ster) in de li chaamsoefening en sportleiaer(ster) zul len zoo spoedig mogelijk te Amster dam worden gehouden. Aanmelding tor deelnqjning aan een der beide examens moet geschieden voor of op 5 Juni aan het adres van den voorzitter, M. F. Graafland, Duymaer van Twiststraat 4 te Deventer. Modern Heldendom. Dr. C. Bouma van Zwolle schrijft in het „Kerkblad voor Drente en Over ijssel": Het heidendom dringt ongemerkt in ons land steeds meer en meer door. Het zuivere, naakte heidendom, dat oude heidensche afgoderij; vereert in nieuwe vormen getooid. Reeds sinds lang geleden telden Theosofie en Boeddhisme hun aan hangers. Heden treedt vooral de verwante „Orde van de Ster in het Oosten" op den voorgrond, die binnenkort de komst van een Wereldleeraar verwaoht een tweeden Christus. Naar de ver. klaring vain Annie Besant, de leid. ging 'twas zeer natuurlijk. George en hij waren onscheidbare werkers, en er waren aardige meisjes: daar kon hij geen kwaad. Als Robert van Dains by terugkeerde, plaagde zijn vader hem wat, en vroeg hem hoe de da mes Flamstead voeren, en bepaald Miss Bet9y Flamstead, maar dit was ook alles. Hij zeide nooit uitdrukke lijk dat de bedoelde Miss Flamstead hem bijzonder aangenaam was, of dat hij gaarne een verbintenis van Robert met baar zien zou. Als anderen met hem er over schertsten, dat Robert zoo dikwijls te Dainsby was, lachte hij er om, en zeide: „Jonge lieden zijn gaar ne in elkanders gezelschap; dat is zeer natuurlijk." Op geene andere wijze gaf kapitein Nadell te kennen, dat een verbintenis tusschen beiden bem aan genaam zijn zou. Maar sedert de fortuin den Flam steads den rug had toegekeerd, werd Robert geheel anders door zijn vader ontvangen, als bij ben bezocht had. „Wel, Rob, waar zijt gij geweest? Niet bij de Flamsteads, zoo ik hoop? Gij zult toch zoo onnoozel niet zijn! Gij hebt toch vertrouw ik, geen plan u te verbinden met een geruïneerde familie? Gij weet toch wel, dat als men één van hen huwt, men ze allen aan het been krijgt; waarlijk een niet onaardige uitzet! Denk er aan, Rob, 'tis gemakkelijker in een net te ko men, dan er uit te geraken." Ziedaar de les die Robert ontving, juist denzelfden avond waarop het ster van de beweging der Theosofie^ is hij rtfeeds op aarde in de gestalte! van een jonge Indiër, en zal hij zich! weldra openbaren. In O mme:: heeft deze beweging voor ons iand haan centrum. Daar zal naar de laatste be richten, ook haar groote Universiteit worden gesticht. Een andere beweging is die der z.g. Soefi-orde. Deze heeft reeds haar godsdienstoefeningen in ons lannd. Een bezoeker van een Soefi-kerk-* dienst schreef aan de N. R. Crt. Gelokt door een aankondiging „Soa. fi-kericdienst eeredienst van alle leven de godsdiensten", hebben wij Zondag! ochtend de Scheepmakershaven 27b* alhier bezocht. Een deftig heerenhuis. Langs een bordje „Soefizaal" en over een rococo, trap, komt men in een voorportaal, waar men zijn goed hangt. Dan treedt men het kerkzaaltje binnen, een gezel lig vertrek, verwarmd en versierd met planten en bloemen. Aan de wand hangen reproducties naar Chr. gods dienstige kunstwerken. Boven deal haard staat een Boeddha-beeld. Rechte) daarvan 't altaar, waarop een rooken- de wierook.bran.der, 7 kaarsen in kan" delaren en 7 heilige boeken. Daarbo ven brandt een eeuwige lamp. Op het voordoek van het altaartje is een ge vleugeld 'hart geborduurd, het symbool der Soeti.orde. De aanwezigen bewa ren een bijna absoluut stilzwijgen. Om elt uur treden de voorgan~ger(sters1 binnen, een heer, een oudere en jon. gere dame; gekleed in lange, zwarte ewaden. Ze gaan zitten rechts van et altaar. Na eenige inleidende woorden staat de heer op en ontsteekt in den naam, van den Eenigen God de 7 kaarsen een voor een aan het licht van den, eeuwige lamp. Elke kaars is het sym bool van een wereldgodsdienst. Dan, treedt de jonge dame op.. Zij neemt achtereenvolgens elk der 7 heilige boe. ken der wereldgodsdienst en leest er, een stuk uit voor.. Na elke lezing heft zij het boek op naar de lamp en brengt God „hulde eerbied en dank baarheid" voor de geschonken voor. lichting. Daarna was er een uitnoodiging tot mediteeren. Na eenige oogenblikken stilte, sprak de voorgangster een gebed uit, waar. op de oude dame het woord nam en- van een groot papietn een brief vaiy den meester Onayat Khan voorlas, die eeii propagandistisch karakter droeg) en waarin de betrekkingen van de we reldgodsdiensten tot de Soefileer ver geleken werden met die van een noot tot een octaaf. De dienst eindigde met gebed, ze. fenbede en collecte en duurde oen Lein uur". Dit alles kan niet anders dan met diep medelijden vervullen. Maar het toont tegelijk het groote verlangen naar verlossing, dat er leeft in het hart der menschheid. Een tijdlang, moge het platvloersch materialisme de zinnen al boeien en betooveren op den duur kan de stof de ziel niet bevredigen en schreeuwt ze boven de klank' van het goud en het woest vermaak der zonde weer naar God. Zooals in de tijden der geboorte van onzen Zaligmaker 'klinkt luid de roep naar verlossing uit de zoekende mén. schenziel. En dan wendt ze zich tot heidensche droomerij, die haar de hij gend begeerde verlossing belooft en haar nooit schenkt. De rust is alleen bij Jezus. Op merkwaardige wijie werd dat onlangs bij een begrafenis openbaar. De man die gestorven was en begra ven werd, was heel zijn leven een zoeker geweest. Onrustig was zijn hart. Alle religieuze stelsels doorzocht hij. In alle Christelijke kerken werd hij gezien. Alles onderzocht hij:. Einde, lijk kwam hij bij de Theosofie terecht. Maar ook in de kerk zag men hem 1 zijn graf werd door vele spre. kers het woord gevoerd. Ook en voor. al van theosofische zijde. Met groote welsprekendheid werd geschilderd het leven en het zoeken van dezen man. In al de toespraken werd er nadruk op gelegd, dat hij nu de rust gevonden had als theosoof, de eeuwige rust. IHeel de schare op het kerkhof was onder den indruk van de rust, die de Theosofie biedt aan een zoekende, zwervende ziel. onderhoud met Nancy had plaats ge had. Robert Naidell had een zwak ka rakter. Vóór de zomer ten einde was, ontving Betsy Flamstead, in antwoord op een klacht aan Robert Nadell dat hij niets van zich deed hooren, een brief van hem uit het noorden van En geland, waarin bil haar wel verzeker de van zijn onveranderlijke liefde, madr tevens zijn vrees te kennen gaf, dat er door den hevigen tegenstand zijns vaders en zijner betrekkingen, niets dan ongeluk en ellende te wach ten waren uit een verbintenis tus schen hen beiden, en dat het daarom, zijns inziens, beter was hun zoo lang gekoesterde hoop op te geven, schoon hij vooruitzag, dat hij nimmer géluk kig zijn zou. Ofschoon ziek naar lichaam en ziel, beantwoordde Betsy dezen brief, en, met vurige wenschen voor zijn geluk, schonk zij haar minnaar zijn geheel e vrijheid weder; éene maand later ont ving zij het stellige bericht dat Robert Nadell op het punt stond een rijke erf gename te trouwen, wier schoonheid zeer geprezen werd. Weinige weken later ontving Mrs. Westbrook bericht van haar vriendin, Mrs. FernheeJd, haar meldende dat Miss Flamstead zich niet wel bevond, dat een hevige onrust haar scheen te kwellen, en dat zij werkelijk niet ia staat was haar gewone werk te ver richten. Mts. Westbrook behoefde niet lang naar de oorzaak te gissen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5