NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 12 MEI 1926 'doanantie nu wordt op de zelfde leest geschoeid als die voor de oprichting van suikerfabrieken, terwijl als doel daarbij voorzit om niet meer mangels toe te laten dan noodig zijn om de plaatselijke rubberproductie te kunnen verwerken, daar van een onbeperkt aantal mills een concurrentie verwacht wordt, waarvan de practijken niet over eenstemmen met de belangen der be volking. Overstrooming in Madioen. Ook Madioen' werd door een over- gtrooming bezocht. In den nacht van 1 op 2 April j..ï. steeg het water in de kali 'Madioen dermate, dat in den stadsweg langs de Kali Madioen, die tevens als dijk dienst doet, een onge veer 10 M. breea gat werd gesla gen, waardoor het water nu vrij de staa kon binnenstroomen. Niet alleen mlandsche woningen, maar ook en kele Europeesche woningen, werden weggespoeld. Op sommige plaatsen stond het water niet minder dan 2% M. hoog. Buiten een Javaansch kindje van 5 jaren zouden geen menschen- levens zijn te betreuren.. De materi- eele schade was echter aanzienlijk. Toch heeft het hier en daar wel ge spannen. Zoo zag de heer Fisher van den rijwielhandel Tropical, die zoo lang mogelijk met zijn dappere vrouw bleef werken, om te reaaen wat te redden viel, zich bijna den pas af- fesneden. Op het laatste moment wist ij, zijn vrouw op de schouders dra gend en tot den hals in het water loopend, de hooger gelegen autover- huurderij van den heer Wesselman te bereiken. Gelukkig heeft de inundatie der stad niet lang geduurd. Des namid dags was het water reeds op de meeste plaatsen verdwenen, niet echter zon der in de stad voor wel tienduizenden te hebben verwoest. Indisch Bronbeek. In het laatst van Mei zal een nieuw gedeelte van Indisch Bronbeek te Meester-Cornelis worden geopend. De woningen, voor liet meerendeel gereed, bieden voorloopig plaats voor 42 ge zinnen, en zijn, teneinde in de toe komst de onderhoudskosten tot een minimum te reduceeren, geheel perma nent afgebouwd in steen, met plafond van eterniet, tegelvloer en pannen dak bedekking. Het complex is gelegen aan de Bronbeekstraat, welke uitloopt op het Karei Wiibrandsplein, welke laatste naam is Bedoeld als hulde aan den promotor van het Indisch Bronbeek, aen bekenden directeur van het „N. v. d. D. v. N..-I.". De bestrijding van hei Communisme. Afgekondigd is een Kon. besluit, waarbij twee artikelen, nummers 153 bis en 153ter zijn toegevoegd aan het [Wetboek van Strafrecht. 153bis luidt: Hij, die zich opzettelijk uit in woord, geschrift of afbeelding, •waarin, zij het ook zijdelings, voor waardelijk of in bedekte termen, ver storing der openbare orde of omwer- hoogste zes jaren of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden.. 153ter luidt: Hij, die een geschrift, of 'afbeelding, waarin, zij het ook zij delings, voorwaardelijk of in bedek te termen verstoring der openbare or de of omverwerping, dan wel aanran ding van 'tin Nederland of N.-Indië ping, dan wel aanranding van het in Nederland of in Ned.-Indië geves tigd gezag wordt aangeprezen of daardoor stemming wordt gemaakt met het oogmerk om aan den inhoud ruchtbaarheid te geven of de rucht baarheid daarvan te vermeerderen, ver spreidt, openlijk' ten toon stelt of aan slaat, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vijf jaren of geldboete van ten hoogste driehon derd gulden. Dit Kon besluit trad in werking op 1 Mei 1926. Communisten-mentaliteit. iHet volgende sprekende staaltje, al dus de Deli Crt., toont ten overvloede inog eens aan, met welke mentaliteit zij die zich hier in Indië communist noemen bezield zijn.. Bij groote maat schappijen wegens extremistische nei gingen ontslagen werklieden, die re den hebben om op ex-collega's wegens het niet-toetreden tot hunne „commu nistische" vereeniging of iets derge lijks verstoord te zijn, wreken zich op de volgende wijze. Ze zetten een brief op pooten en sturen dien naar de administratie van de maatschappij, door welke zij ontsla- gen zijn... Uit naam van det bestuur der communistische vereeniging „Hin- dia" (of die bestaat weten we niet, maar we kiezen zoo maar 'n naam), wordt die administratie dan verzocht haar medewerking te verleenen bij het innen van de achterstallige contributie, aan den communistisch en vrienden kring verschuldigd door andere, niet- ontslagen krachten van de maatschap pij, die op zoo'n manier in een ver keerd aagncnt woraen gesteia, noewef meermalen gebleken is, dat zij met het communisme niets te maken willen hebben. Op» deze manier poogt men echter te bewerkstelligen dat die menschen hun betrekking kwijt raken, waarna zij natuurlijk zooveel te gemakkelijker in de communistische val zouden loo- pen.. HET BELGISCH TRACTAAT. De „Limb. Koerier meent, dat men met de "wijziging van het Belgisch trac- taat er niet komt. Wijziging in hoe verre? vraagt het blad. Tot het tractaat voor Nederland aau- nemelijk is? Dan is het profijt voor België eraf, gesteld al, dat het in die wijziging zou toestemmen. 'Gedeelte lijke wijziging? Dan blijft Nederland aan 't kortst© eind trekken en krijgt het hoogstens een slecht tractaat in plaats van een nog slechter. In zaken van groot natiónaliteitsbe- lang moet men nooit angstig zijn en geen tusschenpaadjes zoeken. Nie mand kan gedwongen worden een tractaat aan te gaan, waarvan hij bij voorbaat weet, dat het onereus voor hem zal worden. Dit Ned.-Belgisch tractaat is er een, waarbij Brussel de typewriter is van het Fransche imperialisme. De echte Vlamingen, de mannen, die de stem ming maken, welke binnen een kwart eeuw het Vlaamsche volk zal vervul len, weten dat, en ze verwachten van Nederland, dat dit zichzelf en Vlaan deren niet aan Parijs zal uitleveren. 'Missen we den moed daartoe, we zullen het vertrouwen der Vlaamsche leiders eer verbeuren dan versterken. Goddank, dat we het tractaat kwijt zijnij, zei prof. Struycken toen Brussel het met het Wielingen-voorwendsel in de kartons borg. Laten we, nu Van Karnebeek het op nieuw eruit te voorschijn haalde, er geen bekrachtiging aan verleenen, die ons later bitter zou kunnen berouwen! Dat België zich bij een onzalig tractaat militair aan Frankrijk bond, zij voor Nederland- geen reden, om zich economisch en hoogheidsrechte- lijk aan België—Frankrijk te binden. Veeleer een waarschuwing, een ba ken in zeet besluit het Limburgsche blad. STATEN-GENERAAL. i EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren De VOORZITTER opent t© 2.10 uur de vergadering. Bioscoopwet. Aan de orde is het wetsontwerp: Bestrijding van de zedelijke en maat schappelijke gevaren van den bios coop. De heer POLAK (S.D.) zegt, dat de Tweede Kamer tweemalen, een bios- coopontwerp te behandelen heeft ge had. Het eerste werd verworpen, bij de behandeling van het tweede wijdde de Kamer hoofdzakelijk haar aan dacht aan de techniek van het ont werp. Hier wordt het ontwerp voor de eerste maal behandeld; spr. zal zich dus hoofdzakelijk .met het beginsel der wet bezighouden. Men zou kunnen zeggen, dat het te bejammeren is, dat zooveel vernuft is besteed aan minderwaardige zaken. In zekeren zin is het zoo ook met den bioscoop. Hij heeft in het leven geroe pen de ontzaglijke filmindustrie, voor welker producten men niet altijd be wondering kan hebben. Bovendien is ze een gevaar voor uitingen van ware kunst, tooneel en bioscoop. Zoo bezien heeft de bioscoop ons niet vooruit ge bracht. Ook op maatschappelijk ter rein zou men het kunnen betreuren, dat de bioscoop er is gekomen. Het vertoon van misdrijven, aanrandingen enz. kan er niet toe bijdragen, den smaak der menschen te verfijnen. De paedagogische en wetenschappelijke films hooghoudend, zou spr. de rest willen missen. Echter is de bioscoop het ©enige middel van vermaak geworden voor breed9 lagen des volks. Nu de bios coop er eenmaal is, komt de vraag of de Overheid tot ingrijpen geroepen is. Dan moet onderscheid worden ge maakt t.a.v. volwassenen en van kin deren. De schade voor de jeugd acht spr. sterk overdreven. Het verband tusschen jeugdmisdrijf en film is ver te zoeken. Spr. is dus niet tegen bios coopvertoningen voor de jeugd. De keuring van films voor de jeugd laat spr. loopen behalve t.o.v. van art. 4 waarbij het gemeentebestuur de bios coop voor personen beneden 18 jaar kan verbieden. Dat gaat spr. te ver en zou zelfs een reden zijn, om tegen te stemmen. Wat betreft de keuring voor volwas senen, die hééft een politieleen kant aan het ontwerp gebracht. Hier is een poging van de rechterzijde, om haar inzicht aan hee£> de natie op te drin gen. Wordt hier centrale keufingvoor volwassen ingevoerd, dan is het hek van den dam; op welken weg bevin den we ons dan; waar blijft dan ons hoogste goed, geestelijke vrijheid? Hoe zal het centraal college zijn sa mengesteld? Hare samenstelling zal afhangen van de begrippen omtrent zedelijkheid van de afwisselende re geeringen. Het is dwaasheid, opgrond van de zedelijkheid, films af te keuren omdat niemand met zekerheid zeggen kan wat zedelijkheid is. Dan is er nog het bezwaar van de nakeuring; wordt ze aangenomen dan is ze mogelijk in elke negorij. Met hoeveel zorg de centrale keuringscom missie, ook worde samengesteld, als daar de plaatselijke keuring door min of meer bekrompen menschen uit kleine plaatsen bij komt, is het al heel bedenkelijk. Bovendien ontwricht men het geheele bioscoopbedrijf, waarin hoe men er over denke duizenden hun brood verdienen en kapitalen ge stoken zijn. Bij die nakeuring kunnen voorts politieke overwegingen in het geding komen. Naast zedelijkheids dus politieke censuur. Daarom is deze wet voor ons onmo gelijk te aanvaarden. Ieder mensch zij zijn eigen censor. 'Kan de mensch daarin niet voorzien, dan zorge de Overheid voor langer on derwijs en betere* opvoeding. Sprekers fractie zal tegen het ontwerp stemmen De heer RINK (V.B.) noemt het ont- werp overbodig en schadelijk. Immers de gemeentewet voorziet in de kwes tie door de ruime bevoegdheid der burgemeesters. Schadelijk is het. om dat de overheid ernstig ingrijpt in de vrijheid van het individu, omdat het ontwerp het bedrijf benadeelt en de bureaucratie uitbreidt, voorts de rechtsonzekerheid bevordert. ArtL 135 en 188 Gemeentewet be- heerschen de geheele kwestie. Alle maatregelen, in het ontwerp neerge legd kan de gemeenteraad reeds ne men. Art. 188 geeft voorts uitgebreide bevoegdheid aan de burgemeesters, al wil spr hier niet gewagen van censuur De heer MENDELS (V.D.): Dat is het toch. De heer RINK zegt, dat men nu Rijkskeuring wenscht, omdat sommi ge burgemeesters niet krachtig genoeg optreden. Daartegenover stelt spr. de dagelijksche klachten van ontevrede nen over te rigoureus optreden van burgemeesters, welke door den minis- ter van Binnen landsche Zaken voort durend moeten worden aangehoord. De feitelijke grief, waarop dit wetsont werp gebouwd is? ontkent spr.; die bestaat niet. Er is als regel door bur gemeesters, werd er gezondigd, eer gezondigd in de richting van teveel dan van die van te weinig. Spr. zet uiteen, hoe het bioscoop- toezicht geregeld is in de groote ste den met name Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Vóórts heeft spr. inlich tingen in gewonnen, in de gemeente Leiden, welker regeling zoo voorbeel dig is genoemd jn de Memorie van Antwoord, dat daaruit dit wetsont werp is gegroeid. Doch in Leiden be staat slechts een gemeentelijke veror dening van vier artikelen; de -macht van den burgemeester is er niet door beperkt. Spr. wil instemmen met den lof van den minister dat de Leidscke verordening is gegroeid, doch dat er het ontwerp zou zijn gegroeid, betwij felt spr. Waar de zaak inmiddels zon der wet zoo goed geregeld kan wor den, waarvoor dan deze wet? Het meeste bezwaar heeft spr. echter wegens de wijze waarop de gemeen telijke keuring weer in liet ontwerp is gebracht. De Regeéring heeft zich geen rekenschap gegeven van de pricipi- eele gevolgen, door de te elfder ure aangebrachte wijziging teweegge bracht. De klachten over de te ontstane rechtsonzekerheid, waar zooveel in de laatste jaren in het bedrijf veranderd is, zullen legio. zijn. Spr. zal tegen moeten stemmen. De heer VAN NAGEL VAN AMP- SEN (V.B.) wil zijn stem even boti- veeren. Spr. kan met deze wet het Nederlandsche volk niet gelukwen- schen. Zouden vele kiezers rechts ge stemd hebben als ze geweten hadden dat deze wet zou komen om 't menscli- dom zedelijker te maken? Is er door de zedelijkheidswet-Regout de zede lijkheid toegenomen? Spr. ontkent dit Aan de dwingelandij van dit ontwerp kan spr. niet meedoen. De heer SLINGENBERG (V.D.) con stateert het merkwaardige verschijn sel dat een wetsontwerp is ingediend door de ministers van Binnen landsche Zaken en Justitie, doch dat aan de Ministerstafel alleen zit de minister van Financiën, de heer de Geer. Wie zal dit ontwerp straks contra- signeeren? Waarom is hier niet de minister van Binnenl. Zaken.' wèl de minister van Findnciên? Het is be kend, dat de minister-president in de ze wet ziet een nationale wet. Maar het is zonderling, dat de minister, na hetgeen er iü de Tweede Kamer is ge schied, nog van een nationale wet kan gewagen. De film kan veel goeds brengen, door zijn lageren prijs voor vele kringen der bevolking; de heer Bomans sprak zelfs van een gave Gods Met den heer Rink wijst spr. op de overbodigheid'van deze wet, ingevol ge art. 135 en 188 Gemeentewet. Er zpllen gemeenten zijn, die met de wet in de hand verder kunnen gaan; maar dan is dat niet overeenkomstig de op vattingen van regeering en Kamer. Art. 188 Gemeentewet blijft inmiddels naast deze wet bestaan. Spr. zal tegen het ontwerp stemmen De heer BRIëT (A. R.) constateert dat er van den beginselstrijd niet veel meer is overgebleven. Toch heeft de heer Rink beginselbezwaren en zal daarom tegenstemmen. Ook bij de vrijz.-dem. in deze vergadering blijkt niet zulk een fel verzet tegen het ont werp als bij de partijgenooten in de Tweede Kamer. De soc.-dem. hebben stelling genomen voor de geestelijke vrijheid. Zijn er bij de heeren Rink en Slin- genberg weinig principieele bezwaren tegen het ontwerp meer te constatee- ren, hoe fel was de liberale pers tegen het ontwerp. Spr. wijst er op, dat de anti-rev. partij altijd heeft gestreden voor vrij heid op geestelijk gebied. Doch de in Engeland aloude vrijheid van druk pers bleek deze dagen in Engeland bij de sociaal-democraten niet in veilige handen. De geweldige technische vaar digheid t.o.v. de film is te bewonde ren. Maar een geestelijke uiting is het niet. Uitingen van kunst te verge lijken met uitingen der bioscoop, acht spr. ongehoord. De bioscoop is nim mer te beschouwen als werkelijke kunst. De bioscoop moge ontspanning kunnen brengen, kunst brengt ze niet. Het groote gevaar der ontspa-nnings- films is dat het publiek wordt gedre ven naar een sfeer van luxe, wat nood lottig is voor alle kringen der samen leving, die dingen zien welke men zich nooit kan geven. Geheel anders is het met natuurfilms e.d. Acht de linkerzijde, d.i. de oppositie in de Tweede Kamer en de pers, het oirbaar, zulke sterke woorden te g©- ttruiken, als gewetensvrijheid, geestes- bez waren, dwang wet. enz.? En de soc. dem. willen toch weten van verede ling van den volkssmaak, terwijl de film de kans op kunstgenot zoo ver mindert. Dat de bioscoop een goed koop vermaak geeft, acht spr. ook al geen aanbeveling. De film is geens zins een kunstuiting, doch veroor zaakt wel allerlei geestelijke en maat schappelijke gevaren; en dit wordt in verschillende politieke en andere kringen erkend. Spr. verzoekt morgen zijn rede te mogen voortzetten. De VOORZITTER verdaagt te 4.55 uur de vergadering tot heden elf uur. Draadlooze zonder lampen. De radio-techniek is in de laatste jaren zoodanig gevorderd, dat met het begrip „radio" onafscheidelijk radio- lampen verbonden zijn. Vroeger moest men zich met meer bescheiden midde len behelpen en deze bescheiden mid delen stellen ons nu in de gelegen heid om, slechts met behulp van een electrische bel, een batterijtje en een weinig kopervijsel, het principe van de radio-telegrafie te demonstreeren. Men gaat hiertoe als volgt te werk.. ■Het batterijtje wordt met beide po len aan de bel verbonden. Een der toevoerdraden wordt onderbroken en op zeer korten afstand (1 k 2 m.M.) van elkaar op een stukje papier ge legd. Hierover strooit men eenig ko pervijlsel. Dit kop er vijlsel bezit een zoodanigen weerstand, dat de'stroom niet voldoende is om de bel te doen luiden. Indien men nu de beide in het kopervijlsel gedompelde draden kort sluit met een los stukje draad, zal de stroom even doorgaan en de bel lui den. Verwijdert men het draadje, dan blijft de bel doorluiden. Door het con- tactvonkje n.l. worden elektromagne tische trillingen opgewekt, welke be werken, dat net kopervijlsel geleidend wordt (cohaerer werking). Door een slag op de tafel te geven, -herneemt het kopervijlsel den oorspronkelijken weerstand. Men kan de proef ook uitbreiden, door de bovenomschreven inrichting als ontvanger te gebruiken en een andere bel als zender. Een draad van ca. 2 cM., bevestigd aan de stel- schroef van de bel, kan uitnemend alsantenne fungeeren. INGEZONDEN. (Bblten verantwoordelijkheid der KedaeU«d Bloempjesdag. Door het college van B. en W is aan het „Steunfonds" tot bestrijding der T.B.C. en andere langdurige ziekten, voor marktkramers, hunne vrouwen en kinderen, onderaf deeling van de Marktkoopliedenbond „Ons Belang vergunning verleend voor den verkoop van bloempjes op Hemlevaartsdag. Alhoewel reeds vee,l gevergd wordt van de offervaardigheid van het pu bliek, meenen wij toch nog een beroep te mogen doen op u geachte ingezete nen, om ons te helpen in den strijd te gen de T.B.C. Immers de marktkramer die werkt in weer en wind, staat in eerste instandtie bloot aan deze ziek te. Dat ons „Steunfonds" goed werk verricht, verklaren u deze woorden van onzen beschermheer: „Ter ondersteuning in de steun ver leening is het steunfonds waard ge steund te worden". L. A. MENNES, Dir. Markt- en Havendienst Zie hier een uitspraak die alles zegtl Strijdt dus met ons mee, tegen de T. B.C. en koopt morgen een bloempje. Namens het Steunfonds, H. ZOUTENDIJK, Voorz. Leidein, 12 Mei. Chr. Tehuis voor militairen. Woensdag 19 Mei a.s. hoopt de mili taire Schietvereeniging in bovenstaand Tehuis haar jaarlijkschen wedstrijd te houden. Een dertig-tal deelnemers zullen dan dingen naar een prijs. Mogen wij de lezers van uw blad voor Leiden en Omstreken verzoeken een prijs voor dat doel beschikbaar te willen stellen? Met dankbaarheid zul len zij worden aanvaard als een bewijs van belangstelling. Prijzen kunnen worden gezonden aan genoemd Tehuis en worden ook gaarne door de bezoekers afgehaald. Bij voorbaat onzen dank. Achtend, S. JOOSTEN, huisvader Laud- en Tuinbouw. De Zweedsche boter-uitvoer. Naar het „Officieel Orgaan van den F. N. Z. bericht, is de laatste jaren in Zweden herhaaldelijk geklaagd over den betrekkelijk ongunstigen toestand waarin de boteruitvoer verkeerde. Een door een tweetal der grootste Zweed sche landbouw-maatschappijen be noemde commissie heeft thans de vol gende voorstellen gedaan: 1. De uitvoer van boter, die niet voor zien is van bet Runenmerk, moet ver boden worden. 2. De controle op de kwaliteit der boter, die voorzien wordt van dit merk, dient verscherpt te worden. 3. Het zuivelonderwijs en de werk zaamheden der zuivel consulenten die nen op voldoende wijze geregeld te worden. 4. De boterhandelaren behooren de boter naar kwaliteit te betalen. 5. De zuivelfabrieken dienen bij de afrekening der melk ook rekening te houden met de hygiënische eischen waaraan de melk beantwoordt. 6. De zuivelfabrieken dienen zoo al gemeen mogelijk over te gaan tot de aanschaffing van koelmachines, ten einde steeds koelrniddeien beschik baar te hebben. 7. De verkoop van boter die een hoo ger watergehalte heeft dan 15 pet., moet niet worden toegestaan, ook niet de binnenlandscbe verkoop. 8. De boternoteeringen moeten ot zoodanige wijze opgemaakt worden dat de „voerprijzen'die betaald kun nen worden, zoo klein mogeiijk zijn 9. Het invoerrecht voor boter dienl opgeheven te worden of wei öij weder uitvoer moet terugbetaling van het in voerrecht plaats vinden. 10. De zuivelfabrieken dienen de be hartiging barer belanden over te dra gen aan daarvoor in aanmerking ko mende organisaties. Inmiddels is de Zweedsche regeering er reeds toe overgegaan, den uitvoer van boter, welke niet van het Runen- merk voorzien is, met ingang van 1 Mei j.l. te verbieden Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Het hoofdbestuur van „Bloembollen cultuur" deelt in het jongste nummer van het „Weekblad" mee welk terrein te Haarlem naar zijn meening bet meest in aanmerking komt, indien de vergadering de voorkeur geeft aan de ze plaats. „Bedoeld terrein, groot 7000 M2., is gelegen aan den Kleinen Houtweg, strekt zich uit tbt de Wagenmakers laan en heeft een uitgang aan den Gasthuissingel aan den Kleinen Houtweg behoort tot het terrein het woonhuis, plaatselijk geweekend No. 16 toebehoorende aan de Erven van wij len den heer H. Polman Mooy. Het ligt in de bedoeling dit huis eventueel af te breken, en te vervangen door een monumentale poort, die toegang geeft tot het uitgestrekten terrein, dat vol doende ruimte biedt voor den bouw van admin.- en berusgebouw, met daar aan verbonden auto-stalling en voor het inrichten van een proeftuin, waar voor grond en ligging bij uitstek ge schikt zijn. De ligging van het terrein is buiten gewoon gunstig, centraal en gemakke lijk door tal van verkeersmiddelen be reikbaar; dat het beursgebouw niet aan den openbaren weg zal komen te liggen is een voordeel temeer, omdat daardoor de kosten van den uitweudi- gen bouw beperkt kunnen worden. De toegang aan den Gasthuissingel opent de mogelijkheid om bijvoorbeeld het autoverkeer aan die zijde te concen- treeren en ook om, indien dit noodig blijkt vo<*r een gedeelte van het ge bouw van die zijde toegang te ver schaffen, zonder dat noodig zal zijn het zich daar bevindende huis aan den Gasthuissingel af te breken". Hot hoofdbestuur wijst verder op de bezwaren tegen het plan-Hillegom van den Bond en zegt verder: „Wat het plan-Haarlem betreft, is een bedrag van f 75.000 voor den- grond met de daarop zich bevindende huizen voldoende, zoodat van het voor het plan Haarlem beschikbare bedrag van f 225.000 ten minste f 150.000 overblijft voor den bouw van beurs- en admini stratiegebouw. Dit bedrag is, naar de meening van het hoofdbestuur volko men toereikend, om een aan alle eischen beantwoordend gebouw te kun nen stichten. Daarbij zal dan, afgezien van beurs- en tentoonstellingszalen, al leen rekening zijn te houden met de huisvesting der algemeene Vereeni ging. Wenscht de Bond van Bloembol lenhandelaren er zijn intrek te nemen, en zou men tot overeenstemming kun nen komen omtrent de vergoeding voor de daarmee gepaard gaande verhoo ging van de bouwsom, dan zou daar tegen van de zijde der Algemeene Ver eeniging wel geen bezwaar worden g8- maakt. Vooralsnog behoeft echter met deze mogelijkheid geen rekening te worden gehouden, daar de Commissie uit den Bond thans de voorkeur geeft aan ves tiging te Hillegom." RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank heeft gister veroor deeld J. K., los-werkman, gedetineerd, wegens diefstal, gepleegd te Leiden, van een kistje met f 47.50, tot 6 maan den gevangenisstraf. G. Btimmerman en H. W., stoker, beiden gedetineerd, wegens diefstal van lood, gepleegd te Leiden, tot reep. 6 maanden en 1 jaar gevangenisstraf. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DLNTELDIJK, van Vancouver naar Rotterdam, g Mei te Portland. SPAARNDAM, van New Orleans n. Rotterdam, 10 Mei te Havana. EDAM, van Rotterdam naai- New Or leans, 9 Mei van St. Michaels. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. ENGGANO, thuisreis, n Mei van KAMBANGANG, uitreis, 8 Mei te Belawan. PRINS DER NEDERLANDEN, n Mei van Amsterdam naar Batavia. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MAASLAND, uitreis, 10 Mei van Ba- hia. 0RAN1A, uitreis, 10 Mei van Santos. ZEELANriA, thuisreis, 10 Mei van Santos. EEMLAND, thuisreis, o Mei te Mon tevideo. POELDIJK, ii Mei van Amsterdam naar Brazilië, via Antwerpen. ROTTERDAMSGHE LLOYD. SAMARINDA, uitreis, io Mei van Aden naar Makalla. JACATRA, uitreis, pass. 10 Mei Ou- qssant. DELI, thuisreis, pass, n Mei Sues. INSULINDE, thuisreis, 10 Mei van Tanger. TAMBORA, uitreis, pass. 11 Mei Gi braltar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6