NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 12 MEI 1926 TWEEDE BLAD. HEMELVAART. Wat plecht'ge stond, als daar de jong - ren staan, Om Jezus heerft te luist'ren naar Zijn laatste woorden: Een laatste troost, die zij van Zijne lippen hoorden; Een laatste bevel: „Getuigt van Mijne daan! Wat plecht'ge stond, als daar de jong- ren zien. Een wolk, die nederdaalt en Jezus aan het oog onttrekt, Een wolk, die opstijgt en die Jezus voor hun oog bedekt. Zij zien hun Heiland niet, hoe zij ook spiên. Wat plecht'ge stond, als daar de jong - ren staan En 't zilv'ren licht van mannen, hun door God gezonden, Met 'n laatsten troost op 't pad, door hen nu te begaan Een laatst vermaan, dat krachtig dale m neer, Op heel de aard, een will'ge prooi van Satans vonden: „Die Jezus, die nu henenvoer, komt eens als rechter weerl" KERK EN SCHOOL. NEI>. HERV. KERK. Beroepen: te Oudewater, H. J. v. Schuppen te Groot-Ammers. Bedankt: Voor Heukelum, _J. F. Ljjssen te Nigtevecht. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Hilversum, H. A. Mun- nik te Zwolle en 0. v. d. Woude te iGorredijk. Te Utrecht, Dr. C. Bouma te Zwolle en Dr. K. Dijk te 's Gravenhage. Te Emmen, J. Tonkèns te Bergum en A. Wijngaarden te Baarland. Te Den Hel der, D. Ringnalda Jr. te Leünuiden en H. Steen te Zoutkamp. Beroep en: Te Zeist, J. L'. v. d. Wolf te Kralingen. Bevestiging, Intrede, Aistiheld. Ds. J. D. P e t e r s e te Oud-Loos- drecht hoopt Zondag 6 Juni a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Oud-Loosdrecht en Zondag 13 Juni d.a.v. zjjn intrede te doen te Hien en Dodewaard, na, bevestigd te sjjn door Ds. J. van Bruggen van Kortenhoef. Beroepbaar. Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk is door het Prov. Kerkbe stuur van Noord Brabant toegelaten de heer J. van der Touw te Amersfoort, eand. van de Universiteit te Utrecht. De schoTsing van Ds. v. Duin opge heven. Gisteren heeft de classis Haarlem der Gereformeerden Kerken te Haarlem ver gaderd. Er was zeer veel belangstelling. Na de opening kwam aan de orde een voorstel van Hoofddorp, gesteund door Haarlemmermeer. Oostzijde, om de door de synode benoemde commissie van ad vies te verzoeken in de vergadering te komen en advies te geven bji het be handelen van zaken, die in verband staan met de besluiten van de Synode van Assen. Dit voorstel werd na breede discussie aangenomen met 20 tegen S stemmen. De commissie, bestaande uit de hoogleeraren Kuyper en Grosheide en ds. Schouten, kwam daarop tor ver gadering. Besloten werd alle zaken, die in verband staan met de besluiten van Assen, niet in comité te behandelen. Het protest van Ds. van Duin tegen de schorsing, uitgesproken door de ker keraden van Haarlemmermeer Oostzijde en Hoofddorp, kwam allereerst aan de orde. Na zeer lange bespreking was Ds. van Duin bereid de volgende verkla ring te teekenen: De ondergeteekende verklaart als ambtsdrager zich te conformeeren aan de beslissing van de synode te Assen inzake Genesis 2 en 3, maar behoudt zich het recht voor in den kerkelijken weg het bezwaar, dat hij heeft op grond van Gods Woord tegen de beslissing' in zake de slang .en haar spreken bij de Gé nérale Synode in te zullen dienen en belooft zich in dien tusschentijd te zul len onthouden van elke actie tegen deze beslissing der synode. De synodale commissie adviseerde daarna de schorsing op te heffen, waar op de classis besloot: De classis Haar lem met blijdschap vernemende, dat Ds. van Duin bereid is de hem voorgeleg de verklaring te teekenen, besluit aan de kerkeraden van Haarlemmermeer Oostzjjde en Hoofddorp te adviseeren de schorsing van Ds. Van Duin op te hef fen. De kerkeraden verklaarden daarmede accoord te gaan. De classis wees een commissie aan, bestaande uit de heeren Ds. Diemer, Ds. Groenenwegen en Ds. Schouten, om Donderdagmiddag met de kerkeraden en gemeente van Haarlemmermeer Oost zjjde te vergaderen teneinde de beslui ten van de classis nader toe te lichten. De kerk van Bloemendaal ontving op dracht om de kerk te Santpoort te ïnsti- tueeren. De verdere punten werden verdaagd tot Dinsdag 18 dezer. Algem. Synodale Comm. der Ned, Herv. Kerk. De voorjaarsvergadering van de Al- gemeene Synodale Commissie der Ne- derlandsche Hervormde Kerk, is giste ren geopend te 's-Gravenhage in bet Ge bouw der Algemeene Synode. De com missie is aldus samengesteld: dr. G. J. Weyland, gred. te Veere, president; D. Zoete, pred. te Lemmer, viee-cre- sident; L. W. Bakhuizen van den Brink, secretaris en adviseerend lid; dr. J. B. Callenbach, pred. te Rotterdam,; mr. dr. C. F. Scnoeh, 0. oud. te Amster dam; A. B. te Winkel, pred. te 's-Gra venhage; mr. H. J. M. Trjssens, 0. oud. te 's-Gravenhage; D. Eilerts de Haan, preo te Heiloo; dr. W. J. Aalders, ouder te Groningen. De agenda wordt aangevuld en de se- v.rslag uit omtrent de uitvoering van de in de najaarsverga dering genomen besluiten; uitgekeerde bedragen en spoedzaken. In de commissie tot het nazien der rekening van Valkenheide worden be noemd mr. dr. D. F. Schoch en dr. J. R. Callenbach. In de commissie voor de afschriften D. Eilerts de Haan en dr. W. J. Aalders. De commissie voor het onderzoek der rekening van den Quaestor-Generaal over 1925 brengt, bji monde van mr. dr. C. F. Schoch verslag uit, hetwelk strekt tot het voorstellen aan de Sy node om den Quaestor-Generaal te dé- chargeeren en voor het nauwkeurig be heer te danken. De aangelegenheden van het fonds voor noodlijdende kerken en personen worden daarna behandeld, allereerst de kleine toelagen, waarvoor voorgesteld wordt f 2680 te besteden, waarin be- epen is f 100 voor de kerken der afdenzen. Van Hare Majesteit de Koningin is in dit jaar wederom f2000 ontvangen voor noodlijdende kerken. De collecten in de kerken en de giften zijn helaas edaald. Voor noodlijdende personen en leine bijdragen zal ongeveer f8775 be schikbaar zjjn. Voor groote bjjdragen (kerkherstel enz.) ongeveer f30.000. Het laatste bedrag is belangrijk" minder dan ten vorigen jare kon worden be steed. De Synode der Ned. Herv. Kerk. Het Prov. Kerkbestuur van Noord- Brabant met Limburg heeft, naar „De Ned." meldt, benoemd tot predikant-lid. van de Algemeene Synode der Ned. Her vormde kerk, ds. A. M. Bloem, predi kant te Chaam en tot ouderlinglid- den heer Ed. baron Prisse, ouderling te Ginneken. Als secundi van deze wer den benoemd ds. .J W. J. Addink, pre dikant te Heeze en de heer D. E. van Suylekom, ouderling te Hooge Zwaluwe. Evangelische Alliantie. De jaarvergadering met daaraan ver bonden conferentie van de af. Nederland van de Evangelische Alliantie zal we derom in Zeist worden gehouden, in de kerk der Evang. Broedergemeente, op 14, 15, en 16 Juni. Dr. N. Adrianl als Zendeling. Een der medewerkers van de „Tel." schrijft het volgende: Onverwacht komt de droeve tijding uit het verre Poso tot ons, dat Dr. Adriani overleden is Men wist, dat de gezondheidstoestand van den geleerde enkele jaren gele den veel te wenschen overliet, maar men meende, dat hjj toch geheel her steld weer naar zijn werk was terugge keerd. En nu komt onverwacht deze tüding, die in vele kringen met groote droef heid zal worden vernomen. In d§ eerste plaats in de kringen der zending, want Adriani was voor alles zendingsman. Hjj heeft geschreven een populair Doek over de Posozending en daarin laten zien het werk van Dr. Alb. C. Kruyt, maar wie met eenige kennis van zaken dit werk leest, die ziet ook overal de figuur van den schrijver, want deze behoort er bij. Kruyt en Adriani behooren bij elkaar en worden dan ook steeds in één adem genoemd. Als m de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen zijn levensbe richt zal worden gelezen, zal het niet anders kunnen, of hierin komt herhaal delijk de naam van Kruyt voor. Adriani de taalgeleerde, Kruyt de kenner bjj uit nemendheid van de godsdienstige ver schijnselen b jjde Toradja's en andere volksgroepen van aanverwanten 3tam. Adriani was autoriteit op taalgebied en men luistefde ook gaarni naar zijn stem, als hjj over ethnologische bijzon derheden sprak van de volkeren, die zijn hart hadden. Drie en dertig jaar heeft hij doorgebracht onder Toradja's, alleen onderbroken door een enkele stu diereis naar de Minahassa en een reis met dr. Gunning en Dr. Boetselaar over Java en Sumatra in dienst der zending. Zijn laatste verlof hier te lande heeft in verband met zijn ziekte en met taal studies, die hij voltooien moest, lan ger geduurd dan hij zich had voorae- nomgen. Veel heeft hij in dien tjjd ge sproken in bijeenkomsten en overal is men onder den indruk gekomen van zjjn groote liefde voor ae Toradja's. Het was op een zomerconferentie van de N. C. S. v., dat dr. Adriani het mid delpunt vormde van een kring studen ten om daar te vertellen van de gebrui ken op Celebes en om daar voor te doen de. dansen, die zjjn vrienden daar gin is uitvoerden. Hij hield van de Toradja's en deze hielden van hem. Vertelde Kruyt het niet, dat de Toradja's, toen Adriani eind 1914 naar Europa moest gaan, zeiden, dat nu de oorlog wel spoedig uit zou zijn want de „kale meneer" zou wel vrede maken. Vrede maken dat was zijn levens leus ook in Poso. Uiterljjken vrede heb ben Kruyt en hij daar gebracht, waar door het ook mcgeljjkwerd, dat de ves tiging van het Nederlandsch gezag in Jlïdden-Celebes zonder bloedverlies kon plaats vinden, maar bovenal wilden zij in de droeve geestesgesteldheid der in landers vrede brengen door den on vrede van het heidendom te vervangen door den geest van Christus' evengelie. Op den Hemelvaartsdag zulien aller- wege zendingsfeesten worden gehouden en zullen nieuwe zendingsarbeiders wor den afgevaardigd naar het zendingster rein. Het kan met anders, of bij a-1 deze gelegenheden zal met weemoed wor den gedacht aan hem, die nauwelijks 60 jaar oud, is heengegaan. Hij stierf op zijn post. Te midden van het volk dat hem lief was en van het werk, waar mede hjj zoovelen hier en ginds ten ze gen is geweest. Hjj zal worden herdacht in ons lana a s de geleerde vai g o.te Deteekenis en als de zendingsman van nature, maar hjj zal in Indie worden herdacht, door de zendingsarbeiders als een hunner, die .hun een lichtend voor beeld gaf en door het Toradjavolk als een warm vriend, die als hunner een zich heeft gegeven aan het tijdelijk en eeuwig heil van deze stammen. Uit het Sociale Leven. Uit het C. N. V. Gisteren vergaderde te Utrecht het Algemeen Bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond. Mededeeling werd gedaan van de aansluiting met ingang van 1 Mei 1926 van den Chr. Zeeliedenbond met 1721 leden. Besloten werd tot oprichting van een „fonds tot uitkeering bij werk staking en uitsluiting". De bij het C. N. V. aangesloten organisaties kunnen als lid van dit fonds toetreden. Het is echter een vrijwillig, geen verplicht fonds. De contributie zal bedragen 3 cent per lid per week. Besprekingen werden voorts gevoerd over het uitgeven van een Chr. Sociaal Economisch weekblad. De wenschelijk heid daarvan werd algemeen ingezien. Aan het Dag. Bestuur werd voor de uitwerking van dit punt op korten ter mijn een bepaald mandaat verstrekt. Behandeld wordt een rapport van de commissie voor samenwerking tus- schen de Alg. Chr. Sociale Bonden en het C. N. V. betreffende den ontwikke lingsarbeid on de opleiding van Kader voor de Chr. Sociale beweging. Het plan, dat omvat organiseeren van Chr. cursussen en het beleggen in verschillende centra van bijeenkom sten met de cursisten dezer schriftelij ke cursussen, werd algemeen toege juicht. Het rapport der Commissie werd aanvaard. Tenslotte hadden besprekingen plaats over bet conflict in Engeland, waarbij aandacht werd geschonken aan de beslissing genomen door het he stuur van het I. C. V. Hoewel men algemeen een meer po sitieve uitspraak wel gewenscht zou hebben geacht, werd besloten met de ze verklaring accoord te gaan, waarbij echter uitdrukkelijk werd uitgespro ken, dat het Alg. Bestuur volkomen homogeen is met het standpunt door het Dag. Bestuur ontwikkeld in zijn schrijven aan het N. A. S., waarbij het Dag. Bestuur zich positief tegen de al gemeene staking in Engeland heeft uitgesproken. Landarbeiderslocnen in Friesland, Het „Friesch Landbouwblad" geeft een overzicht van de loonen der land arbeiders in verschillende dealen der provincie in 1925. Het loonpeil heeft in J925 geen be langrijke schommelingen ondergaan De vaste arbeiders hebben in een 12- tal afdeelingen een verhooging van f 0.50f 2 per week genoten; daaren tegen daalden de loonen in een 7-tal afdeelingen-met 1 2 gld. per week. Een bepaalde lijn is hierin niet te ont dekken, zoodat de ongelijkheid in de plaatselijke verhouding van vraag eo aanbod deze kleine schommelingen schijnt te veroorzaken. De uurlooneri van het losse personeel waren in ver scheidene afdeelingen tot 5 cent hóo- ger dan in 1924; slechts een enkele verlaging staat daar tegenover. Het loon van den vasten boerenar beider wisselde van f 15f 25 per week waarbij in sommige gevallen emolu menten kwamen, in den vorm van vrije woning, tuingrond, extra betaling voor 's Zondags melken, brood, koffie, schapenweide e.d. Het loon van de los- vaste arbeiders varieerde van 2540 per uur of van f 15f 25 per week. Het uurloon van de losse arbeiders be droeg eveneens van 2540 cent. Een volwassen boerenknecht verdiende f 325f 600 en een volwassen boeren meid f 250f 500 per jaar plus kost en inwoning. Loonconflicten zijn tijdens het ver slagjaar weinig voorgekomen. Werkloosheid kwam in vele afdee lingen* op het zand voor en in enkele andere afdeelingen. Als middelen ter bestrijding worden genoemd: ontgin ning, het laten bewerken van vlas, het rooien van bosch, het aanleggen van wegen, e.d. Behalve de gemeentebestu ren hebben ook waterschappen en veenpolders aan de werkvoorziening in den winter deelgenomen. Staking van Landarbeiders. De R.-K. en Chr. Landarbeidersbon den te Zevenbergen hebben gisteren officieel de staking aangekondigd. Dit betreft voorloopig nog de districten van Langewest en Zevenbergsche Hoek, daar de landbouwers aldaar e 1- ke onderhandeling geweigerd hebben. Voor de districten Zevenbergen en Klundert werd gistermiddag nog ge confereerd met de vooraanstaande landbouwers. UIT ONZE INDIEN. Reiietjes te Djokja. Na Magelang, heeft thans Djokja te lijden van de animositeit tusschen Inheemsche militairen en Chineesche tokohouders. De aanleiding daartoe was, dat de schildwachten bij het fort Yredenburg gedurende eenige avonden beslopen en gewond werden door onbekende perso nen, naar men meende Chiimeezen. Bij wijze van weerwraak is een troep sol daten toen maar eens de Chineesche pasarbuurt gaan afstraffen. AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 12 Mei 1926. Een rake opmerking werd de vorige week door den heer van Vuuren in de Tweede Kamer gemaakt. Een der liberale voormannen, de heer Van Gijn, had zich indertijd over het beleid van den heer Colijn in waar deerenden zin uitgelaten. De heer Colijn hij kan het niet ontkennen had een goed en een mooi werk gedaan, maar zoo voegde hij er aan toe, de door hem gevolgde politiek was toch eigenlijk gebaseerd op de li berale economie. Ik gun u die vreugde, zei de heer Van Vuuren. Maar laat mij dan mo gen opmerken, dat als de heer Coiijn een liberaal-economische politiek heeft gevoerd, er geen liberalen in de Ka- mer geweest zijn. Ik heb althans van die zijde weinig gemerkt van den steun dien de heer Colijn heeft gevon den. Die zit, zou de heer Duymaer van Twist zeggen. OBSERVATOR De pest op Java. Te Cheribon heeft zich het eerste pestgeval bij een Europeaan voorge daan. De „Cher. Crt." meldt, dat bij den heer Zitter, klerk op hei Regent schapskantoor, pest werd geconsta teerd, wat tot gevolg had, dat 13 contact-personen "in 't ziekenhuis wer den opgenomen, vijf Europeanen en zeven inlanders. Maandag is de heer Zitter overle den.. De gevreesde ziekte nadert aldus weer meer en meer Ba:avia. Dit doelde vraag rijzen, ot men hier op de kans van overbrenging voorbereid is? Zoo wel van Tjiamis als van Cheribon kan de ziekte in één dag Batavia bereiken van Cheribon zelfs in enkele uren. Welke maatregelen neemt de gezond heidsdienst en wat doet Batavia's ge meentebestuur? vraagt het „Nieuws". Een politieke moord. E enigen tijd geleden werd ondereen spoorbrug nabij Solo het lijk gevonden van een inlander, waarbij het vermoe den rees, dat misdaad in het spel was. Het onderzoek, dat geleid werd door den assistent wedono Soeparto, heeft dit vermoeden bevestigd. Gebleken zou zijn, dat de vermoor de, die een spion was in dienst van de politie, is afgemaakt op last van het bestuur van de afdeelmg Solo van de Sarekat Raiat, omdat rnj 'der po litie eenige mededeelingen betreffende deze partij "had verstrekt. Men heeft het lijk naar de spoor brug gesleept en daar met het hoofd naar beneden op de steenen laten val len.. De daders zijn gearresteerd en heb ben bekend. De moraliteit te Batavia. Batavia had vroeger nimmer den naam van een gezond oord te zijn. Daar is echter thans, vooral dank zij den aanleg van een waterleiding en de asptiaLeering van vrijwel het gan- sche wegennet, een zeer gunstige ver betering is gekomen. Bedroeg de sterf te onder de ongeveer 28..000 Euro- peesche inwoners der stad in 1921 nog 15.2 pro mille, thans is ze ge leidelijk gedaald tot 92 pro mille. Een zeer gunstig cijfer, waarbij echter niet vergeten moet worden, dat van de groep met de hoogste mortaliteit, de ouden van dagen, een groot aantal bij tijds naar Nederland terugkeeren.. Oprichting van rubberfabrieken Uit betrouwbare bron verneemt het „Nieuws v. d. Dag v. N. I.", dat de regeering de invoering van een nieu» we ordonnantie overweegt, waarbij het oprichten van rubberfabrieken in den archipel afhankelijk zal worden ge steld van een goedkeuring der centrale regeering. Naar men weet, bestaat niet alleen van Nederlandsche zijde zeer groote belangstelling om rubbermills in de buitenbezittingen op te richten, waar van de totstandkoming momenteel on derworpen is aan de z.g.n. hinder- ordonnantie, terwijl elk hoofd van plaatselijk bestuur daartoe zijn toe stemming kan geven. De nieuwe or- FEUILLETON. De lotgevallen van John Fox 36) Mr. Westbrook deed hiertoe haar ui terste best en de aanzienlijkste per soon der geheele secte. de eerwaarde Jabez Bunting werd overgehaald te komen en de verjarings-leerrede te houden en tevens, zooveel in zijn ver mogen was, zijn hoorders tot het geven van milde bijdragen op te wekken. Dat reed9 beloofde een goeden uit slag. Een menigte volks stroomde van alle zijden aan. De kapel was propvol, en bijna alle predikers uit den omtrek lieten er zich vinden. De Flamsteads zaten allen op hun gewone piaaDen, wel niet met dat vroolijk uiterlijke als vroeger, maar toch met een uit drukking van dankbaarheid in gelaat en houding. De leeraar sprak bijzoil- der over de wisselvalligheid der for tuin, over de onstandvastigheid des rijkdoms dat de Voorzienigheid dik wijls diezelfde wankelbaarheid bezigt, om de veranderlijkheid der menschen te doen uitkomen. Hij schilderde on derscheidene tafereelen, waarin de menschen zich onstandvastig toonden als een beekje, dat bij de minste droog te des zomers verdwijnt, en zeide hij: „Christus, onze leermeester en ons voorbeeld, heeft gezegd dat het zoo niet onder zijn discipelen' moest zijn. „Hieraan zullen zij allen bekennen dat gij mijn discipelen zijt, zoo gij liefde hebt onder elkander." Daarom smeekte hij allen ernstig, en vooral zijn medeleeraars, dat zij zich zouden eigen maken en bij an deren aankweeken dat heerlijke ken- teeken van gemeenschap met Chris tus, en dat zij zouden ophouden deel te hebben aan die zonde der wereld. Allen, rijken en armen, aanzienlijken en geringen, moesten zich vereenigen door een band, sterker dan alle voor bijgaande macht der wereld, en die eens zou zegepralen over hare bedrie- gelijkheid. Zijn broederen in het lee raarsambt drukte hij het vooral op het hart, dat zij geroepen waren liet groote en goddelijke gebod der Eeu wige liefde te handhaven. „Ik heb soms met droefheid ge hoord" zeide hij, „dat mijn medelee raars zeiden: „Wij vreezen dezen of genen in zijn tegenwoordige droevige omstandigheden te dikwijls te bezoe ken en hun lastig te zijn"; maar mijn broeders, welke last is moeilijker te dragen dan die van liefdeloosheid en veronachtzaming?" Zoo iemand Mrs. Westbrook had ga degeslagen, terwijl de leeraar doze woorden van scherpe terechtwijzing uitsprak, duidelijk door sommigen, met toepassing op zich zei ven, begre pen, zouden zij hare volkomen© tevre denheid en zelfs eenige schalksheid op haar gelaat gespeurd hebben, die echter weldra overgingen in een ge voel van innige en teëdere deelneming Toen de godsdienstoefening geëin digd was, kwam Jabez Bunting van den preekstoel, ging tot" de Flamsteads en schudde allen hartelijk de hand, en nadat hij vele anderen insgelijks de hand gegeven en allen gegroet had, bood hij Mr. Flamstead en diens vrouw den arm en ging naar de woning van Mrs. Westbrook, waar een aantal gas ten te eten genoodigd waren. Sedert dieii dag was het niet meer noodig dat Mrs. Westbrook zich daarover erger de, en vergaten de jonge predikers on ze vrienden in hun nood niet meer. TIENDE HOOFDSTUK. Bsü beker loopt over. Het ongeluk scheen nu al zijn woe de aan de Flamsteads verspild te heb ben. Zij hadden een veilige, ofschoon necterige schuilplaats tegen zijn ver volgingen gevonden, en terwijl elk de plichten van zijn nieuwen, stand ver vulde, wachtten zij met geduld en lijd zaamheid een betere toekomst. Maar die toekomst werd geen heden zonder nog grievender rampen met zich te brengen. ..Waar i9 Robert Nadell?" begon men hoe langer zoo menigvuldiger bij de Flamsteads te vragen. „Ik heb hem sedert lang niet gezien; hij komt niet meer zoo dikwijls als vroeger!" „Waar is Robert Nadell?" heeft ge wis reeds meermalen menigeen mijner lezers gevraagd; en met de Flamsteads wenschte ik een goede ge tuigenis van den jongeling te kunnen geven. Bij dc eerste slagen van het onge luk had hij zich zeer medelijdend, vriendelijk en edelmoedig getoond. Hij was steeds bij hen, trachtte hen op te beuren en vleide hen met de hoop, dat alles nog beter zou afloopen dan zij zich voorstelden. Hij deed z'ijn best om zijn vader over te halen de Flam steads te bezoeken en hen bij te staan met raad en geld; en toen hij bemerk te dat dit te vergeefs was, betreurde niemand dat meer dan hij, en sprak met edele verontwaardiging over de hardvochtigheid en zelfzucht der we reld. Steeds was hij met George er op uit om te vei*hinderen dat Mr. Flam stead al het onaangename ter oore kwam van de omstandigheden waarin hij was geplaatst. Hij las Mrs. Flam stead het een en ander voor, en jegens de jonge kinderen gedroeg hij zich als een liefhebbende broeder. Het geheele huisgezin was hem dankbaar voor .le ze bewijzen van trouw en liefde. Bet sy was meer dan ooit trotsch op haar keuze, en Nancy welsprekend als zij 4 hem prees. Mrs. Westbrook zeide dik wijls tot hem: „Mr. Nadell, gfj handelt als een man! gij weet niet hoezeer ik u bewonder. Ga slechts zóó voort." „Waarom zegt gij toch altijd, ga zóó voort?" zeide Nancv bijna beleedigd; „gelooft gij dat Robert zal verande ren? Heeft iemand zich edeler gedra gen of zich trouwer vriend betoond dan hij?" „Dat is juist hetgeen ik zeg" ant woordde Mrs. Westbrook steeds. „Ik bewonder Robert's gedrag zóó zeer, dat het zeer spijten zou indien hij ooit veranderde." „Veranderen! Hoe kunt gij toch zoo spreken, mijn waarde Mrs. Westbrook. Ik kan u niet zeggen hoe onaange naam uw woorden mij in de ooren klinken. Wat ik u bidden mag, zeg dat nimmer meer." Maar er verliepen niet vele maan den, of de arme Sancv dacht dikwijls aan de woorden van Mrs. Westbrook, en de herinnering er aan deed haar veel meer leed dan zij gevoeld had toen zij gesproken werden. Robert Na dell bezocht hen niet zoo dikwijls als vroeger. Betsy was, wel is waar, te Derby: George was daar ook, en het was mogelijk dat Robert derwaarts ging. Zij hadden niets in hun arme woning om het hem aangenaam te maken; noch velden, noch bosschen, noch gelegenheid om te visschen ofte jagen; George was er niet en, wat al les afdeed Betsv ook niet. Waarom zou hij hen dan zoo dikwijls komen bezoeken? Maar ongelukkig begon ook George als hij te huis kwam. dezelfde vraag te doen: „Waar mag Robert Nadell toch blijven?" (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5