Mannen! PUROL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 12 MEI 1926 DAG-AGENDA. Katwijk aan Zee. Donderdag 13 Mei, 's middags drie uur, Zang en Muziek aan het strand over de Oude kerk. Bi] ongunstige weersgesteldheid in de zaal van „Prot. belangen Dor. derdag 13 Mei, 's morgens tien en -s avonds zeven uur. „Jeruël" Sa menkomst. Koudekerk. Donderdag 13 Mei, Groot Zangconcours v. d. Ring Leiden van Chr. Zangvereen. op het terrein „Rijn hoeve". Aanvang %s morgens elf uur. Vrijdag 14 Mei 's avonds acht uur. Gebouw „Prediker", Janvossensteeg, le Radio-avond van het Leidsch Drank- weer Comité. Spr. de heer ir. Brandt over „Alcohol en snelverkeer". Zang Declamatie en Muziek. Dinsdag 18 Mei, 's middags vier uur. Bovenzaal van „In den Vergulden Turk", Jaarl. Alg. Verg. v. aandeeih. der N.V „L. ExpJ. Mij. v. Onr. goede ren" te Leiden. Woensdag 19 Mei, *s -avonds S uur, Pieterskerk. Kerk con cert van „Sur- sum Corda". Dinsdag 25 Mei, *s avonds half negen Café-Rest. „In den Vergulden Turk Breestraat, Mei-vergadering der 3-0- tober-Vereeniging. De avond-, nacht- en Zondagdiens der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Donderdag 13 Mei a.s. (He melvaartsdag) waargenomen door dc apotheek van den heer P. Ducroix, Ra penburg 9, Te lef. 807. Van Vrijdag 14 tot en met Zondag 10 Mei a.s. neemt waar de apotheek van den heer MBoekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. De Zondagsdienst te Oegstgcsst zal morgen (Hemelvaartsdag) worden waargenomen door Dr. Timmermans, Telefoon 390. een gedeelte van de De Laat de Kan terstraat, die in verband met den voor genomen bouw van een steenen schuur tje ter plaatse, ingevolge artikel i der verordening op het Bouwen en Sloopen een gedeelte van genoemd perceel aan de gemeente zou moeten afstaan, heeft zich bereid verklaard 't gansche perceel kosteloos aan de gemeente in eigendom en onderhoud over te dragen, mits voor hem daaruit geen kosien voortvloeien. Het bezit van dezen grond is voor de f" emeente niet zonder belang. Hoewel it gedeelte van de De Laat de Kanter straat nog niet bestraat is (gerioleerd is het wel), bestaat er dus, aldus B. en W.f alle aanleiding om op de onder havige aanbieding in 'te gaan en in dit ,bijzonder geval af te wqken van den regel, dat de gemeente alleen aange legde straten overneemt. Overeenkomstig het gevoelen van de (Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging te besluiten, tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente, zon der betaling van koopsom. De uitdieping van den Nieuwen Rijn Bjj de behandeling in de Raadsver gadering van 24 Augustus 1925, van het voorstel inzake deuitdieping van den Nieuwen Rijn tusschen Rijn-Schiekanaal en Singebrüg, het vernieuwen van de walbescnoeiing daar ter plaatse en het uitvoeren van diep werken in het overige vaarwater binnen deze gemeente, maak te het Raadslid, de heer Wilbrink, eeni- 'je opmerkingen, welke er toe leiden, iat cle verdere beraadslaging over deze punten tot een volgende vergadering :verd aangehouden, ten einde JB. en W. ,'n de gelegenheid te stellen, een en v.nder nader te overwegen. Het was in het bijzonder de uitdie ping van bovengenoemd gedeelte van !en Nieuwen Rijn, waarmede de heer rVilbrink zich niet kont vereenigen lie hij, met het oog op dq z.i. geringe 'oeteekenis van dezen waterweg, achter wege gelaten zou willen zien. B. en W. hebben deze zaak opnieuw n ampel overwogen, doch kunnen geen edenen vinden, om hun desbetreffend .oorstel terug te nemen. Al moge de Nieuwe Rijn, vooral wat !e doorgaande scheepvaart betreft, .hans nog niet op één ljjn gesteld kun ïen. worden met aen hooidwaterweg Ou de Rijn-Haven Oude Vest, toch mag nen, aldus B. en W., de beteekenis van eerstgenoemd vaarwater" niet onderschat 'ren. De Nieuwe Rijn voorbij 'het Rijn- Schiekanaal is immers de aangewezen .oegangsweg voor de vaartuigen welke lestemcl zijn voor de daarlangs en ver ier op gelegen inrichtingen van handel •jn industrie, en die aan het CJtrecht- che Veer, tusschen de Singelbrug en de Rijnbrug aan Igaden'of lossen. Er •wordt van dezen wal in den laatsten tqd v en toenemend gebruik gemaakt en on getwijfeld zou cle Nieuwe Rijn als toe .angsWeg eveneens in belangrijker mate ebruikt worden, wanneer ae toestand .an dit vaarwater zulks maar mogelijk ■naakte. De bestaande diepte belemmert leze ontwikkeling echter ten zeerste en le huidige toestand mag daarom o.i. niet bestendigd blijven. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, wier gevoelens 3. en W. over deze aangelegenheid heb oen ingewonnen, juicht het verbeteren van de verschillende waterwegen in de- :e gemeente toe, doch meent, wat den Nieuwen Rjjn betreft, dat daar met een diepte van 2.20 M. in de as van het water zou kunnen worden volstaan. Wg doen U, aldus B. en Wv evenwel op merken, dat een zoodanige beperking van de vaardiepte eer nadeel dan voor deel medebrengt en ons dan ook onge raden schijnt. Inmiddels is het mogeljjk gebleken, de kosten van de uitvoering dezer wer ken iets lager te ramen. Oorspronkelijk werd de. uitdieping begroot op ,plm. 18 duizend ^gulden en de vernieuwing der beschoeiing op plm. f 57.800, welk laat ste bedrag berekend was naar den maat staf van f 85 per strekkenden meter. Het is echter waarschijnlijk, dat de kos ten van het baggerwerk niet meer dan plm. f 13.500 zullen bedragen en dat aie van de nieuwe walbeschoeiing in casu tot plm. f 54.400 kunnen worden teruggebracht. Door deze besparing van roml f 7.900 zullen de totale uitgaven derhalve f67.900 inplaats van f75.800 beloop en. Met het oog op deze veranderde cij fers, zoomede op liet sindsdien begon nen nieuwe dienstjaar, hebben B. en W. hun voorstel opnieuw geformuleerd; de strekking er van komt intusschen ge heel met hun oorspronkelijk voorstei overeen. Leidsch Politiemuziekkorps. In de gisteravond gehouden leden vergadering is met op twee na alge- meene stemmen, na inleiding door het bestuur, aangenomen het voorstel om statuten en reglement te wijzigen in dien geest, dat vanaf heden ieder agent van politie, belioorende tot het Leid- sche politiekorps lid kan worden van het Muziekgezelschap. Hiermede is voor vele liefhebbers van muziek het struikelblok, dat hen belette lid te worden van genoemd Muziekgezelschap, weggenomen. Het bestuur hoopt en vertrouwt, dat dit besluit zal worden op prijs gesteld en dat het zal moge blijken te zijn in •het belang van het Muziekgezelschap. Het Nationale Veem. In de gister gehouden vergadering van de N.V. „Het Nationaal Veem alhier, werden balans, winst- en vt/ liesrekening goedgekeurd en het divi dend bepaald op 5 pet. De heer P. Boot Sr. werd als Com missaris herkozen. „Jeruel". Hedenavond heeft een bijeenkomst plaats in de zaal van „Jeruëi Mid delstegracht 3, waar de heer en mevr. v. Puffelen uit Brussel, mede-bestuur ders der Belgische Evangelische Zen ding, hopen te gewagen van den ar beid dezer corporatie in België. Morgen, Hemelvaartsdag, zal van wege „Jeruël" een stranclsamcnkomst plaats hebben te Katwijk, alwaar het bekende zangkoor ,Eben Haëzer" uit Haarlem, en het muziekkoprs der Stads-evangelisatie te. Vlaardingen hunne medewerking hopen te geven. Als sprekers worden o.a. de heeren J. Sevensma en J. Brink verwacht. Schaakclub. Naar wij vernemen is op initiatief van een der leeraren van de Clir. H. B. S. alhier een schaakclub opgericht genaamd „Steinitz". Het bestuur be staat uit de heeren: L.-de Lange, voor zitter H. Huinink, Secretaris, Breestr. 47; F. Buurman, Penningmeester; T. Vonkenberg en J. Los, leden. Euzgcrlijke st«nd. Geboren: Christiaan, z. v. G. Cris- pijn en M. Neuteboom; Petrus Juria- nus, z. v. J. Zwart en J. Reitsma; Pe trus, z. v. A. de Goede en A. v. Velzen; Bertha, d. v. A. Keijzer en M. v. Hou ten; Jaap, z. v. C. Boon en J. van Eijs- den; Willem Nicolaas, z. v. M. F. Bet- ram en W. v. Klaveren; Pieter, z. v. W. F. Brouwer en J. M. Betgen; Ber tha, d. v. N. Corbee en C. M. v d Geest; Bernardus Gerrit, z. v. W. van Ingen Schenau en E. N. Korenhoff; Frans, z. v. F. v. d Nat en J. Kooreman; Petro- nella, d. v. W. Planje en A. M. de Wa ter; Johannes Petrus, z. v. J. P. Roze- meijer en A.'Kuiper; Elisabeth, d. v. A. v. d. Bos en A. de Feij; Nicolaas, z. v. F. H. Teegelaar en S. Boom; Cor- nelis Adriaan, z. v. J. Been en E. v d Linden; Cornelia Adriana, d. v. J. C. Duindam en C. A. de Bruin; Jannetje C.ath.a Marg.a d. v. A. Bon en J. Ber nard; Johannes, z. v. S. Heemskerken S. C. v. Egmond; Izaak, z. v. L. Zirk- zee en M. G. Onderwater; Jacoba, d. v. F. H. Kemner en J. Nievaart; Geertrui da, d. v. H. van As en G. de Jong; Ge- rardus Jacobus, z. v. M. Brands en H. W. O. Cavé; Jacobus, z. v. A. H. Kop- peschaar en C. Pardon; Isaac, z. v. A. Piket en A. C. Klinkhamer; Wilhel- mina Maria, d. v. L. de Ridder en J. F. C. Baart; Geertr.a Joh.a Theresia, d. v. J. v. d. Meijden en G. J. Sampion; Elis.th Joh.a Maria, d. v. J. G. Veeren en E. J. Gertenaar; Jan, z. van K. de Boer en P. H. Bergwerff; Theodorus •Johannes, z. v. I. van Rijzen en G. M. Belt; Hubert Jacobus, z. v. J. P. de Heiden en H. M. Belt; Joh.s Pieter Hendrik Ger.s z. v. J. Kien en C. J. La- ban; Hendrik, z. v. D. Klein en J. Ar- noldus; Artisah, d. v. Rv. D. A. W. Koesoemah en Rv. Radnaningrat. Overleden: J. Bosch, wedr. 76 j; C. VV. Elderhorst, m. 45 j; H. Schollaarth m. 75 j; C. M. v. d. Hoeven, dr. 5 d; .J E. Buschman, dr. 21 j; G. Bouwman dr. 58 j; L. Sloos, m. 31 j; M. Blok, m. 62 j; F. Thomas, dr. 17 mnd. M. Noor- dermeer—Witteman, vr. 34 j; A. M. S. NoestBrokaar, wed. 81 j; G. Sepers, dr. 3 mnd; C. C. Groenendijk, dr. 3 w; A. de Jong, wed. 65 j; A. de Haan— Brussee, vr. 83 j; J. Heemskerk, zn. 1 d; A. v. Nesv. Santen, vr. 72 j; P. v. Dijk, m. 61 j; R. J. A. Welling, d. 73 j. BINNENLAND. DE REORGANISATIE DER MARINE. Minister Lambooy's plannen. De minister van Marine a.i. heeft aan de Tweede Kamer een tweetal me- moriën doen toekomen in zake het Marine-beleid. De minister deelt mede, dat het in zijn voornemen ligt, ten einde de kos ten der organisatie te verminderen, op veel ruimer schaal dan tot dusver ge schiedde, van dienstplichtigen ge bruik te maken, waardoor de sterkte van het beroepspersoneel zal kunnen worden verminderd. Hiertoe is wijzi ging der Dienstplichtwet noodig: Des betreffende voorstellen zijn,in bewer king. De huidige organisatie van het personeel acht de Minister te kostbaar en kan reeds om die reden niet wor den gehandhaafd. Alvorens een en ander volledig kan worden uitgevoerd, -moet overleg wor den gepleegd met de Indische regee ring. Dit overleg kan nog verscheidene wijzigingen mogelijk maken in de hui dige plannen van den minister. Het ligt in liet voornemen in het al gemeen den duur van het verblijf in Indië te brengen op drie jaar zonder en vier jaar met gezin, met gelegen heid zich vrijwillig te verbinden voor een langer verblijf. Samenvoegen van de departementen van Oorlog en Marine acht de minis ter in elk geval zeer gewenscht, ook afgescheiden van de voorgenomen reor ganisatie. Die samenvoeging bevordert in hooge mate een zoo economisch mo gelijke oplossing van het defensie- vraagstuk in zijn geheel. Na volledige reorganisatie zal huiten het personeel in opleiding noodig zijn: a. voor de vloot in Nederland 1600 man beroepspersoneel, en in vredes tijd ongeveer 1200 dienstplichtigen; b voor de vloot in Nederlandsch-In- dië bijna 2400 man Europeescli en evenveel inlands'ch beroepspersoneel. Ten einde het animo voor een lang durig verblijf in Indië te bevorderen, is het van belang, zegt de minister, de vergunning die bestaat voor onderof ficieren boven den rang van korporaal hun gezin naar Indië mede te nemen, tot den korporaalsrang uit te breiden. Het beroepspersoneel kan, zonder vooruit te loopen op de beslissing om trent de voorgestelde reorganisatie der Marine, nadat de Dienstplichtwet zal zijn gewijzigd, worden verminderd met circa 750 man. Ten slotte merkt de minister op, dat, wanneer de te zijner tijd in te dienen voorstellen nopens de reorganisatie der Marine worden goedgekeurd, het z. i. niet noodig is een afzonderlijk korps officieren van gezondheid der Marine te behouden. Ook ligt het 111 het voornemen, de sterkte van het korps Mariniers ongeveer tot de helft terug te brengen. Intrekking van crisiswefien. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, nopens het wets ontwerp tot intrekking van verschil lende Crisiswetten, merkt de regee ring op, dat de abnormale wijze, waar op de export van boter en kaas zonder Rijksmerk wordt geweerd (nl. door een crisiswet), niet onbepaald kan worden bestendigd. Het zal daarom gewenscht zijn, hetzij het bij de Kamer aanhangi ge wetsontwerp tot regeling dezer aan gelegenheid spoedig in openbare be handeling te nemen, hetzij van maat regelen om door een uitvoerverbod den goeden naam van onze boter en kaas te handhaven, af te zien. Aan het betreffende wetsontwerp tot intrekking van crisiswetten wordt bij nota van wijziging nog toegevoegd de wet van den 22sten Februari 1927 tot vaststeling van de buitengewone om standigheden van bepalingen in het belang van een meer afdoende beteu geling van smokkelhandel. Zevenjarige leerplicht. De ledenvergadering van het vrij zinnig comité te Vlaardingen, afdee- ling van den Vrijheidsbond, heeft met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin ernstige teleurstelling wordt uitgesproken over het stemmen der Vrijheidsbondsche Tweede Kamer fractie op 5 dezer tegen de motie-Ger- hard tot herstel van den 7-jarigen leer plicht, met ingang van 1 Januari 1927, daar zij meent, dat een juiste politiek ter zake had geëischt óf te stemmen vóór deze motie, óf een zelffstandige motie van gelijke strekking, doch de regeering minder bindende voor te stel len. Reizigersvervoer op Hemelvaartsdag. Naar gemeld wordt, zullen op He melvaartsdag de treinen der Nederl. Spoorwegen extra versterkt worden. Van sommige drukke treinen op dc trajecten Am sterdam—Haarlem—Zant- voort—Leiden—Den Haag—Rotterdam —Hoek van Holland zullen extra'voor- en volgtreinen rijden. Er wordt op veel personenvervoer gerekend. Om de bezetting te kunnen nagaan moeten de reizigers per klasse geteld worden. Ned. Bond van Jong. Ver. op G. G. In verband met de enorme belang stelling* voor den Bonsdag van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag, Hemelvaartsdag te Amsterdam te houden, zal worden ver- ;aderd in twee zalen. De filiaal-samen- omst in „Belle vue"'zal onder presidium staan van Dr. K. Dijk van Den Haag, vice-voorzitter van den Bond, die haar zal openen met «en rede, getiteld: „Vre de en Zwaard". In deze samenkomst, die 's middags in de Keizersgrachtkerk wordt gehouden, zal Dr. J. Waterink van Amsterdam refereeren over: „Cul tuurzwakte en jeugdkracht", terwijl Ds. H. S. Bouma, van Leeuwarden, de opwekkende rede houden zal, getiteld: „Om de eer van de vlag". In de in het Concertgebouw te houden andere samenkomst, waarvan we de spre kers reeds meldden, zal de voorzitter het Tweede Kamerlid, de heer A. Zjjl- stra, de openingsrede houden getiteld: „De jongeling en zijn eeuw. Christelijke Metaalbewerkers. De Christelijke Metaalbewerkers- bond mag dezer dagen jubileeren. Zondag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat tot oprichting werd beslo ten. RECLAME. Indien bij het scheren uw huid pijn doet of stuk gaat. kunt £ij dit voorkomen door uw huid vóól" het inzeepen' eerst in te wrijven met een weinig 30-60-90 ct. Het is dezen bond gegaan als met de meeste Christelijke vakorganisa ties, het begin was klein, de belang stelling was aanvankelijk gering en bij den opgroei en den uitbouw is het gegaan door kwaad gerucht en goed gerucht. Er was strijd van buiten en slap heid en onverschilligheid in eigen kring. Maar men heeft volgehouden en doorgezet en onder den zegen des Hee ren is liet stekje uitgegroeid tot een boom, in welks schaduw duizenden arbeiders rust en verkwikking hebben gevonden. Ook van dezen bond geldt dat. hij is geweest „eerfschild voor de zwakken. Ter gelegenheid van dit iubileum werd een mooi uitgevoerd jubileum blad uitgegeven, -dat behalve een aan tal artikelen, ook. de portretten geeft van verschillende voormannnen uit voorbije jaren. BUITENLAND. DE ALGEMEENE STAKING iN ENGELAND. Een boodschap van den aartsbisschop Canterbury. De primaat der Angl.caanschskerk, de aartsbisschop van Canterbury, heeft een beroep op de verschillende partijen in het huidige arbeidsconflict fedaan om de onderhandelingen te eropenen. Deze boodschap in overleg met de leiders van de overige christelijke ker ken in Engeland opgesteld, luidt ais volgt: „De hoofden der christelijke kerken in Engeland zijn er van overtuigd, dat een duuurzame oplossing alleen kan verkregen worden in een geest van broeoerschap en samenwerking en niet als resultaat van een strijd. In het be sef, dat, hoe langer de tegenwoordi ge crisis voortduurt, des te groocer het lijden zal zijn, dringen zij er op aan, dat alle bij "dit geschil betrokken par tijen de onderhandelingen zullen ner openen, zonder zich daarvan te laten weerhouden door de in de laatste da gen ontstane moeilijkheden. Als basis voor deze onderhandelin gén zouden zij willen voorstellen: Te rugkeer tot den status quo van Vrijdag 30 April j.l., met inachtneming van de volgende bepalingen: 1. Opheffing van de algemeene staking door den alge- meenen raad van het vakvereenigings- congres. 2. Hernieuwing van het re- geeringsaanbod tot steunverieenig aan de kolenindustrie voor een korte, te voren vastgestelde periode. 3. Intrek king van de nieuwe loonschalen door de mijneigenaars". Vredesgeruchten. Er zijn aanhoudende vredesgeruch ten in ae lucht, die in hoofdzaak op de volgende feiten gebaseerd zijn. Het algemeen bestuur van het Vak- vereenigiugsccngres vergaderde om 6 uur gisteravond en Thomas kwam die vergadering uit het Lagerhuis bijwo nen. Het bestuur heeft later een com muniqué uitgegeven, waarin staat, dat het congres in de eerste plaats een globaal overzicht van den toe- Êtand genomen heeft en daarna de mogelijkheid besproken heeft van de een of andere oplossing. Er is niets definitiefs beslist, maar de Raad heeft besloten de deur open te zetten en voor mogelijke onderhandelingen open te houden. De Raad stelde verder.met voldoe ning vast, dat de jongste mededeelin- toegeven, dat de orde en rust, die gen van regeeringswege meer en meer toegeven/-dat de orde ^11 rust, die de stakers bewaren voorbeeldig zijn, zoo- als de stakersleiders altijd beweerd heb ben, en waarop zij bij iedere gelegen heid aangedrongen nebben. Het pu bliek zal nu wel weten, dat hei van de stakers niets te vreezen heeft. Een verklaring van Cook. Het bestuur van den mijnwerkers- bond heeft gisteren nagenoeg den gan- schen dag vergaderd. Toen Cook zich tegen zes uur naar Eggle:ton Square begaf tot bijwoning van de bijeenkomst van het cmgres, zeide hij: „Wij hebben vernomen, dat er vele en machtige invloeden aan het werk zijn om een vergelijk te vin den. Men schijnt bezig te zijn aan het bouwen van een brug van toenade ring; wij juichen dit feit toe, als het zoo is, maar de bouwers van die brug moeten er wel om denken, dat de mijnwerkers er niet over heen zullen komen, tenzij met garantie van den sta tus quo". Afneming van de stakingsbeweging. Van regeeringszijde wordt erop ge wezen, dat, ofschoon er formeel in de staking geen wijziging is gekomen, meer stakers naar hun werk terugkee- ren. Wel kan niet beweerd worden, dat er teekenen zijn van een ineenvallen der staking, doch er heerscht onder de stakers toch een zekere onvoldaan heid over de stakiïlgspolitiek, terwijl een aanmerkelijke bczorgdhe.d over de resultaten der actie valt te bespeu ren.. Opgemerkt moet hierbij1 worden, dat de officieele en officieuze mededee- lingen alles vermijden, wat zou kun nen leiden tot een kleineeren van el kanders kracht en actie of van den omvang der crisis, waartegenover de regeermg zich geplaatst ziet. Er is van een geringschatten der tegenpar tij nooit sprake geweest. De Daily Mail" in Den Haag gedrukt. Naar de Haagsche correspondent van de Voorwaarts" meldt, wordt het overzeesche nummer van de „Daily Mail", dat anders te Parijs gedrukt wordt, thans te 's Graven hage vervaar digd hij de N.V. „Semper Avanti"; Kleine Vcenkade 40. De aldus ontlaste Parijsohe drukke rij is daardoor in staat de Engelsclie editie van de „Daily Mail", clie sinds de staking op haar persen gedrukt werd, te doen verschijnen, liet afdeelingsbestuur dér afdeeling van den Algemeepen Nederl. Typogra fenbond heeft het hoofdbestuur van dit feit in kennis gesteld en wacht in tusschen af. Er werkt op deze drukke rij, die onder Roomsche leiding staat in hoofdzaak Roomsch personeel. Van den A. N. T. B. zijn er zes leden werkzaam. De directeur van deze drukkerij heeft op een desbetreffende vraag, dat bericht onjuist genoemd, meldt de „N. R. Crt." DE BELGISCHE CRISIS. Poullet afgetreden. Een inflatie van 350 millioen? Poullet heeft gistermiddag om de po gingen van Brunet te vergemakkelij ken officieel het ontslag der regeering ingediend, dat reeds sedert enkele da gen officieus was. Toen de socialisten Maandag mede deelden dat de regeering Bennet nog in den loop van den dag zou lot stand komen, zijn ze veel te optimistisch ge weest. Zonder dat de liberalen nu juist gezegd hebben, dat zij niet willen meewerken, hebben zij gister toch dui delijk te verstaan gegeven weinig voor de aangegeven formule te voelen. Daar komt nog bij, dat de bankier Francqüi, die Maandagmiddag een ministerschap zonder portefeuille liad aanvaard, gisteren na een onderhoud met Janssen lang zoo scheutig niet meer was. Hij zou namelijk den finan- cieelen toestand zoo hopeloos hebben gevonden, dat hij aan het aarzelen is gegaan om met zijn personaliteit de financieele politiek der eventueele nieuwe regeering te dekken. De afge treden regeering zou namelijk de laat ste acht dagen voor 350 millioen francs aan inflatie hebben gedaan. Anderzijds zou Vandervelde niet meer accoord gaan met het financieel program van Francqui. Toen Brunet gisteravond door de journalisten werd ondervraagd zei hij ontroerd en met tranen in de cogen De toestand is ernstig, maar het is nu niet het oogenblik om onze pogingen op te geven. Wij zullen onzen plicht doen tot het einde. De situatie is inderdaad hoogst be- dennkelijk. Naar gemeld wordt ko men over acht dagen tientallen mil- lioenen dollars te vervallen, die alleen door nieuwe inflatie kunnen betaald worden. De Katholieken hebben en bloc te kennen gegeven, dat zij met alle mid delen willen medewerken om het land te redden. Volgens gisteravond laat ontvangen berichten zal Brunet vandaag zijn o n- derh^ndelingen met de liberalen voort zetten. De meest optimisti9cheo waren van oordeel, dat de regeering-Brunet tot stand zal komen. KORTE BERICHTEN. De linkerzijde van den Poolschen Landdag heeft besloten het ministerie Witos te bestrijden. Het wetsontwerp ter invoering van de plaatselijke keuze is in den Duitschen Rijksdag verworpen. Huiszoekingen te Berlijn ^bij rechts-radicale leiders en vereenigin- gen hebben bezwarend materiaal aan het licht gebracht. In de Antwerpsche haven wordt de Engelsche staking duchtig gevoeld. - De commissie voor den Volken bondsraad beeft haar algemeene be schouwingen geëindigd. Alleen Duitscliland schijnt een vaste zetel te zullen verkrijgen. In de commissie voor de uitbrei ding van den Raad van den Volken bond is het voorstel-Cêcil: negen niet- permanente zetels, als basis voor de discussies aangenomen. Onderhandelingen worden ge voerd omtrent een Russiscli-Japansch" garantieverdrag. - Luther heeft in den Rijksdag een verklaring afgelegd nopens de vlag- genquaestie, die niefhand voldeed. GEMENGD NIEUWS. Gcistoorde bruiloftsg,a;ng1.-^ Gistermorgen omstreeks 10 uur wil de drie personen, een bruidegom, zijn moeder en een mend zich naar De venter begeven', waar de bruid vari den heer S., woonde, met wie hij eer- fisteren in het huwelijk zou treden'. er Chevrolet, door aen vriend be stuurd, werd de reis ondernomen. De bruigom en zijn moeder zaten achter in aen wagen". Op den Deventerweg* moesten zij een groote auto- van Radio- Kootwijk passeeren, waarvan de chauf feur voldoende signalen gat en linksaf wilde slaan.. De Chevrolet wilde nog spoedig voorbijrijden, doch reed met een hevigen schok tegen eeii boom, met het gevolg, dat de wagen zwaar beschadigd werd. De dame brak haar linkerpols; de beide heeren bekwa men lichte kwetsuren; de bruigom aan het been. Per huurauto zetten de brui- ltoftsgangers hun reis naar Deventer voort. Ernstige autobotsing. iMaandagavomid heeft, naar. het „D:.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2