CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7d* JAARGANG DINSDAG 11 MEI 1926 NUMMER 1819 SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Oil nwner lies'aa' »if, TWEE BisUsn. Ejc-Ram üLAD. Een wegenfonds. Wij hebben de vorige week gewezen op vsat in de Eerste Kamer omtrent een te heffen wegenbelasting werd op- pi merkt. Door Jhi. de Gijselaar werd daarbij gewezen op de mooie resultaten daar mee in Engeland bereikt. In een der bladen vonden wij thans daaromtrent de volgende bijzonderhe den: Het wegenfonds waarvan de inkom sten snei toenemen, wordt bijeenge bracht uit rijbewijzen voor auto's. De ze belasting waarvan de opbrengst in 1920 op 8 millioen werd geraamd, zal in 1920 niet minder dan 20 millioen opbrengen. Bovendien is er een sur plus van 19 millioen in reserve Het ligt in de bedoeling de op brengst van de autobelasting in het vervolg te verdeelen tusschen het we genfonds en de schatkist, ongeveer volgens het principe, dat alles wat wordt opgebracht ter bestriïcling van de slijtage van de wegen in het we genfonds zal worden gestort en wat aan weelde of plezier moet worden toe geschreven, aan den staat komt. De belasting op de vrachtauto's zal geheel in het wegenfonds worden ge stort. De belasting op de zware voer tuigen van deze soort zal worden ver hoogd, omdat deze veel van de wegen vergen en niet in verhouding daarvan betalen. Dit. schijnt ons een zeer practische regeling. De zware vrachtauto's jagen door de hooge eischen die ze aan wegen en bruggen stellen, 4e publieke kassen op hooge uitgaven en het schijnt ons niet alleen billijk, maar zelfs noodzakelijk dat die kosten zooal niet geheel, dan toch gedeeltelijk worden vergoed. Laten wij hopen dat deze Regeering die alle vraagstukken van meer poli- tieken aard wil laten rusten, aan deze bij uitstek practische kwesties volle aandacht zal schenken en bij de oplossing den meest mogelijken spoed betrachten. V De bioscoop. In den Amsterdamschen Gemeente raad werd onlangs een poging gedaan om de vermakelijkheidsbelasting te verminderen. De druk, zoo betoogde men, werd met name voor de bioscopen te zwaar wat niet in het belang zou#zijn van de ondernemers, maar waardoor tevens cultureele belangen geschaad kunnen worden. De heer Wibaut verzette zich daar tegen. Hij kan als wethouder van de finan ciën de opbrengst van deze belasting niet missen, maar bovendien is hij van de cultureele waarde van de bioscoop niet overtuigd. „De bioscoop, zoo zeide hij. zou een goed cultuurorgaan kunnen zijn, maar zij is het thans niet. De toe stand is thans zoo, dat films waaraan men cultureele waarde niet ontzeggen kan, het in de waardeering der massa moeten afleggen tegen films die elke cultureele waarde missen. Zoo niet erger!" Dat is zeer juist opgemerkt. Alleen het is w e 1 erger. Aan den bioscoop zooals die zich lang zamerhand heeft ontwikkeld, moet niet alleen alle cultuurwaarde wor den ontzegd, maar hij moet zelf als 'n cultureel gevaar worden aangemerkt Vandaar dan ook,dat een wetsont werp werd ingediend, ter voorkoming en bestrijding van de geestelijke en zedelijke gevaren van den bioscoop. Maar hoewel zelfs de heer Wibaut met de meeste beslistheid moet er kennen, dat de bioscoop niet als een cultuurorgaan kan worden aange merkt, en de zedelijke en geestelijke gevaren van de bioscoop volstrekt niet denkbeeldig zijn, verzet zich toch heel de linkerzijde in de Eerste Kamer te gen de Bioscoopwet. Een poging om den bioscoop te ma ken tot wat zij zou kunnen zijn, - wordt met een beroep op de vrijheid tegengewerkt en als een partijdaad veroordeeld. STADSNIEUWS. Vereen, van Chr. Onderwijzers. Voor de Afdeeling Leiden van de (Vereeniging van Chr.. Onderwijzers heeft Ds. K. Schilder van Oegst. geest het belangrijke onderwerp be handeld: „Het naïeve en het bewuste in ons geloofsleven". Spreker beantwoordde de vraag, in ■hoever de naïevetedt recht in het-ge loofsleven heeft. Na eveteit is verstaan geworue». ais de onbevangen openba. ruig van ue.i zielemnoud, zoowel naar ..e.. goe-en a.^ iiaar den kwaden kant. v oigens een a ïuere def.niiie bedoelt na.eveteit uitstorting van wat in ons ieeL, naar buiten toe, terwijl het be wuste wordt u.tgesciiakeld.. is er verzoening m^ge.ijK tusschen het naïeve en het bewuste? Het on bewuste komt ai meer naar voren, spec.aai in ae religie. Het wordt ver. neernjict tegenover net uewuste. Freud maakt school. Schleiermacher, de geestelijke vader van de Ethische rich ting, acht reiigie geen wetenschap, ook geen daad, maar gevoel. Men moet volgens nem n.et heoben de be- vvu. e zelf-controle in de religie, maar men heef. zich eenvoudig over te ge ven, zonder bewuste activiteit. Ook de kunstwereld dweept met liet na. ïeve. Het emotionaiisme komt naar voren. Velen dwepen met het irratio- neeie en strijden tegen het dogma. Zij loopen hoog weg met „fijne figuren meer dan met fijne oeginselen. Men wil in het gebed onbevangen zonder zeifcritiek uitspreken al wat er leeft in het hart.. Men moet zich restloos uitstorten. Hiertegen merkt spr.. op: Mijn gebed is niet alleen, gevoel, maar ook intehect, ook wil. Ik'moet den eenigen, waren God aanbidden, die zich in Zijn Woord geopenbaard heeft. Mijn geoonden in. teilect moet aan het werk. Ik moet God aanriepen, om wat Hij geboden heeft, 'l>ai moet ik met mijn intellect ieeren kennen. Ik mnet ood erken nen. Ua.i is mijn wilsacte. En ik moet Hem van harte aanroepen. Hier werkt mijn gevoel, uit gevoel staat dus onder entiek.. Niemand kan zijn ziel restloos uitgieten. Mijn woord is altijd minder dan wat er in mijn bin nenste is. En a.les mag ook uit de zieisaiepten \an een zondig mensch zoo maat me. naar boven Karnen. Ais men de keur van uods Vvei ontkent en het bewuste uitschakelt, dwaait men. Adam in zijn recntheid hau den sieutel in zijn bewuste hand van zijn onbewus.e zielekameren. Wij zijn den sleutel kwijt. De Geest Gods onderzoekt ook de diepten Gods. God onderzoekt Zich zelf actief. Wij moeten ook onze eigen diepten onderzoeken.. Van het naïeve heoüen wij uit te gaan naar het be. wiste. De na.eve mensen vindt Gods doen dwaasneid. Hij zegt misschien: ik draag een kruis. Maar wij moeten ons e.gen kruis opnemen, actief, en Christus volgen.. In het'bewusce re- ligieleven ijveren we alieen naar de beste gaven. Ons protest moet gaan tegen een eenzijdige intellectsverneffing, maar niet minder tegen een verneerlijKiug van he.: naïeve, in ons naïeve leven is effect van de zonde.. Het naïeve moet gewaardeerd. Maar de naïeveteut heeft critiek en keur te ondergaan van Gods Woord en Wet. De nieuwe mensch kan naief zijn in het toekomstleven van het Paradijs. Dan is er geen onvolgroeidheid meer zooals bij Adam. Gou entiseert niet meer. Er is geen zonae meer. De Wet des Heer en staat dan volmaakt in hanetafeien geschreven. Op deze schoone rede volgde een zeer gean.meerde gedachtemwisseling. De opvolger van prof. Rcessingh. Men meldt aan de N. R. Ct. dat ds. De Graaf ernstg in aanmerking komt voor de benoeming tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Leidsche universiteit, als opvolger van wijlen prof. Roessingh. (Bedoeld zal hier wel zijn Dr. H. T. de Graaf, Ned. Herv. predikant te Zutphen; een modern theoloog). Restauratie kerk Heerengracht. In ons bericht van gisteren omtrent de verbouwing der kerk Heerengracht is een fout ingeslopen, die wij bij de zen herstellen. De geheel e verbouwing der kerk is opgedragen aan den heer P. van Rooyen en het Schilderwerk alleen aan den heer G. S. B a k li u ij z e n. Ook kan daaraan worden toege voegd, dat de electrische verlichting door den heer Hartman en de gasver- warming door de fa Stokvis te Arn hem zal worden aangelegd. Veel animo. Wij vernemen dat zich voor de be trekking van opzichter bij het gemeen telijk Bouw- en Woningtoezicht niet minder dan 110 sollicitanten hebben aangemeld.' Me:r Zondagsconducfeurs? In verband met de aanstelling van meer Zondagsconducteurs door de di rectie der N.Z.H.T.M. waarvan wij gis teren melding maakten, verneemt Haarlem's Dgbl. nog dat op de in de maand October van het vorig jaar ge houden conferentie tusschen de direc tie der N.Z.H.T.M. en de erkende orga nisaties van werknemers door het hoofdbestuur der Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel ter spra ke werd gebracht een aantal door de leden ingediende verzoeken ten op zichte van de vacantieregeling. Naar aanleiding hiervan is thans van de directie bij de organisaties het hieron der volgend antwoord ingekomen het welk behelst oen proef te nemen met een nieuwe regeling. De brief luidt als volgt: „ln verband met de gehouden be- sprkingen en gedane voorstellen ter conïerentie van 10 November 1025 om trent het punt verlofregeling rijdenu personeel deelen wij u het volgende mede: 'Ier zake gemaakte nauwkeurige be rekeningen, hebben aangetoond, dat ter tegemoetkoming aan het gedaan verzoek een regeling kan getroffen worden welke evenwel, gepaard zou moeten gaan: a. met aanstelling van meerdere z.g.n. Zondagsconducteurs en b. met daaruit voortvloeiende meer dere uitgaven voor de Maatschappij. Wij zjjn niettemin bereid, bij wijze van proef voor 1926 de n.v.g. regeling toe te passen. Ie. aan ieder lid van het personeel in aanmerking komende voor het pe riodiek genieten van een z.g.n „krin getjes-Zondag" zullen behoudens het hier na onder 3e bepaalde eens per jaar op aanvrage worden toege» kend 3 verlofdagen en wel tusschen een vrijen Woensdag en den onmid dellijk daarop voigenden kringetjes- Zondag. 2e. deze toekenning zal beurtelings geschieden resp. in de perioden van 15 Mei15 Juni en 15 Juli15 Sep tember, met dien verstande, dat wie bedoeld verlof gedurende bet eene ka lenderjaar in het eerste gedeelte die* periode heeft genoten, daarvoor in het opvolgend kalenderjaar in het tweede gedeelte van die periode in aanmer king komt; 3e deze regeling zal in ht complex Haarlem, alwaar over voldoende Zon- dagspersoneel wordt beschikt be houdens onvoorziene omstandigheden voor algeheele uitvoering vatbaar zijn, doch ten opzichte van het com plex Leiden moet worden voorbehou den, dat niet steeds aan elke aan vrage zal kunnen worden voldaan, aangezien het beschikbare getal Zon- dagspersoneel aldaar niet groot is; evenwel zal naar de noodige uitbrei ding van hun aantal worden gestreefd Luchtpost naar Engeland. Met ingang van hoden is de extra- ingelegde post-vliegdienst Rotterdam- Londen wederom vervallen. G. v. Z. „Het Oosten." Wedvlucht vanaf Mons (België): af stand 197 K.M. Wegens de slechte weersgesteldheid van Zaterdag jl. zijn de vogels Maandag gelost, vermoede lijk 6.30 uur. Zij bereikten hun hokken binnen de volgende tijden: 1. Jac. Marijt 9-4910, 2 J. Kooreman 9-58-43, 3 G. Jongeleen 10-0-21, 4 Ph. v. Waardhuizen 10-1-39, 5 idem 10-2- 38, 6 J. Wesselius 10-2-47. 7 G. Jonge leen 10-4-28, 8 J. Boekkooi! 10-7-33, 9 J. Kooreman 10-8-6, 10 J. Boekkooij 10- 15-20, 11 Jac. Marijt 10-17-55, 12 J. Wolters 10-25-46, 13 idem 10-29-16, 14 L. N. G Willing 10-31-29, 15' E. J. de Geus 10-38-67. De winkelier F. C. v. D. was gis termiddag op het trottoir voor zijn zaak aan de Haarlemmerstraat bezig aan 't uitpakken van glaswerk, toer: hem een wielrijder passeerde die hem aanraakte en wel zoodanig dat een mandje met kostbaar glaswerk v. D. uit de handen en op straat viel, met het wel te denken gevolg. Het glaswerk had een waarde van ruim f 56. De wielrijder bleek C. J. de B, te zijn, naar wiens schuld een on derzoek is ingesteld. Op de Heerenstraat ter hoogte van de Leliestraat gebeurde gisterav. kwart over zeven een ernstig auto ongeluk, waarvan evenwel de gevol gen gelukkig tot materieel© schade be perkt zijn gebleven. De 21-jarige boterhandelaar H. C. E. uit den Haag reed in een luxe auto met een te snelle vaart in de richting van de 3-October9traat, toen op het genoemde punt een autobus van „Stadsverkeer" bestuurd door P. J. R uit Warmond, op de Heerenstraat kwam. E. haalde uit, maar te Iaat, zoodat een aanrijding volgde, waarbij de luxe auto zwaar beschadigd werd. De autobus geraakte uit den koers en reed tegen de onderpui van den bak kerswinkel van den heer D. v. d. V. aan, waarbij tevens de deurpost zoo danig werd ontzet, dat de deur niet meer open of dicht kon. Gistermorgen heeft op het kruis punt bij de Blauvvpoortsbrug een ern stige aanrijding plaats gehad tusschen een motorwagen van de H.T.M. en een vrachtauto van den expediteur J. A. M. v. H. Op een moment dat het reeds te laat was, wilde de chauffeur nog de tramrails oversteken, in de ver wachting dat de tram niet zou door rijden. Een botsing volgde, waarbij de auto licht beschadigd werd, maar de tram niet kon doorrijden. Van den motorwagen was n.l. de lichtleiding afgerukt. Eerst later slaagde men erin den chauffeur te vinden, daar deze met zijn auto was weggereden. De tram had eenige vertraging. BINNENLAND. Inkomstenbelasting van boschbezit ters. In verband met de omstandigheid dat bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal aanbangig is een ontwerp van wet, strekkende om te beginnen met het belastingjaar 1926-27, de voor- deelen van het boschbedrijf (hieronder niet begrepen de exploitatie van hak hout) van de inkomsten vrij te 9telien, heeft'de minister van financiën be paald. dat aan boschbezitters wordt toegestaan om bij aangifte van hun inkomen voor het belastingjaar 1920- 27 voorshands buiten aanmerking te laten de voordeelen uit boschbezit die, als het ontwerp tot wet wordt verhe ven, van de belasting zullen zijn vrij gesteld. De aangevers, die van deze vergun ning gebruik maken, zullen hiervan op hun aangiftebiljet mededeeling moeten doen. Mocht de voorgestelde regeling niet tot stand komen, dan zal van de aan gevers later een aanvullingsaangifte worden gevraagd. Ned. Luth. Jongelingsbond. Gemeld wordt, dat de a.s. Pinkster-' dagen 23 en 24 Mei de jaarlijk- sche Bondsvergadering van den Ned. Lutherschen Jongelingsbond dit iaar te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zal worden gehou den. Behalve het huishoudelijk deel der agenda staan op het prögramma een referaat van Ds. H. C. Zwahler, Evang. Luth. pred. te 's Gravenhage, over „Wirj Christenen en de Maatschap pelijke samenleving'' en een referaat van Ds. T. B. W. G. Gramberg, Herst. Evang. Luth. predikant te Zwolle, over: „Kerkelijk leven in Amerika". Een oud huishoudstaatie. Een der lezers zendt aan de Am sterdammer een origineel huishoud- staatje van een werkmansgezin uit de stad Groningen, in den'jare 1875. Het gezin bestond uit man, vrouw en drie kinderen van een half jaar tot vijf jaar. Men woonde in een eigen kamer; vandaar dat voor „huishuur" minder besteed behoefde te worden, dan anders het geval geweest zou zijn. We laten nu het lijstje, bevattende de uitgaven per week, hieronder volgen Wittebrood Roggebrood, 8 pond Hoofdspijs voor het middag maal gemidd. per dag 18 ct (aardappelen 20 ct. grauwe erwten 18 ct., groene erwten 19 ct. per maal) x Schaapsvleesch, 1 pond Spek, 1 pond Zout, 1 pond Boter, 1 pond Vet, 1 pond Azijn, 2 maatjes Koffie, 2 ons Koffiestroop, 1 ons Melk, Yt kan per dag a 4 ct. Karnemelk (melk 16 ct. gort 20 ct.) voor 7 maal Olie voor licht, lVs kan Zeep, stijfsel, blauwsel, soda Garen band, sajet Tabak Sigaren Postzegels Boenders enz. Inkt, papier, enz. Zand, wrijfwas, potlood Lucifers, 1 doosje Contributie v.h. begrafenis fonds, Schoolgeld (voor brood jes 2 ct. per dag op 5 dagen) Huishuur (rente en reparatie) per jaar f25.00 Turf (3 bak en f2 v kosten van inbrengen 20.00 Cokes 1-80 f 0.60 0 36 1.26 0.25 0.40 0.06 0.70 0 50 0.02° 0.35 0.05 0.28 0.36 0199 0 15 010 0.178 0.06 0.05 0.05 0.02" 0 06 0.01 f46.80 0.90 Per jaar Per week f46.80:52 Totaal f7.14 In het bovenstaande zijn niet be grepen kleederen, geneeskundige hulp. enz. De inkomsten bedroegen op dat tijd stip f 6 In kleederen voorzag de familie die ook in de tekorten op de wekelijk- sche inkomsten bijpaste. Collectieve arbeidsovereenkomsten. De K .v. K. voor West-Friesland heeft aan den Minister van Arbeid, H. en N. een adres gezonden naar aan leiding van het voorontwerp tot de verbindendverklarinng, waarin zij den rr»{nieter verzoekt bedoeld wetsont- Belangrijkste nieuws in Uit Hummer. Binnenland. Amerika en onze baksteenindustrie Ged. Staien over een onislag-kwes» tie te Alphen a. d. Rijn. Buitenland. De toestand in Engeland is nog on veranderd. Het standpunt van het InUmatio» naai Vakverbond ten opzichte van tit staking. De socialist Brnnet is kabinetsfor mateur in België. Een schrijven van Hindenburg aan Lather over de vlaggenkwestie. werp niet aan de Staten-Generaal ter vaststelling voor te leggen. Een minderheid in de Kamer ach de verbindendverklaring wenschelijk ter voorkoming van ongewenschte concurrentie van de niet georganiseer de bedrijven tegenover de wel georga niseerde, welke met hun georgani seerde arbeiders een C.A.O. hebben ge sloten Uit het feit van het bestaan van de C.A.O. moet de verbindendverkla ring volgen, wil het instituut der C.A. O. zijn bestaan kunnen handhaven, fielgië's vee-uitvoer naar Nederland. De commissie voor den uitvoer is gistermorgen te Brussel bijeengeko men, ten einde zich bezig te houden met den export van vee naar Neder land. Besloten werd, niet aan de regee- ring voor te stellen, dezen uitvoer te verbieden, doch wederom uitvoercon- senten, benevens een 9trenge controle bij den uitvoer van hoornvee en var kens naar Nederland in te stellen. Een ministrieel decreet, waardoor deze voorstellen geratificeerd zullen worden, zal reeds binnen enkele dagen in de Belgische Staatscourant worden gepubliceerd. BUITENLAND. DE ALGEMEENE STAKING IN ENGELAND. De toestand. Ondanks de geruchten, die de laat ste dagen hebben geloopen, dat de vak- vereenigingsraad een opheffing der staking zou overwegen, is de toestand op het oogenblik nog vrijwel o ngcwij- zigd. De positie der regeering wjrdt ster ker tengevolge vooral van de consoli datie der nooddiensten. Ook het aantal stakers, dat naar het werk terugkeert, wordt grooter. Niettemin kan de sta king nog ten volle algemeen genoemd worden. Bij de spoorwegen is de toestand zeer verbeterd. Bij een groote maat schappij is 1/5 gedeelte van het vaste personeel aan het werk. Gister hebben 4000 treinen geloopen. Drie spoorweg ongevallen worden gemeld o.a eei. te Edinburg, waarbij drie peraonen wer den gedood. Over het algemeen kan het verkeer beter genoemd worden dan de vorige week. Het aantal vrijwilligers groeit nog snel aan. Er wordt echter nog meer politie gevraagd. Te Londen is het aantal omnibussen uitgebreid. Afgezien van kleine ongeregeldne- den is alles rustig. Het transport van de Londensche dokken uit is veel ver beterd. De „British Gazette verschijnt uu in een oplaag van meer dan een uil- lioen. Bij de Daily Express" heeft zich zoo'n groot deel van het personeel aan-, gemeld, dat de directie van dit blao er over denkt'om het weer in normalen vorm te laten verschijnen. Te Huil, waar de onlusten een heftig karakter droegen, is de situatie aan merkelijk verbeterd. In de groote ste den van Schotland waar het nog al ru moerig is, zooals te Edinburg, vindt men nu weer goede tram- en busdien sten. Te Swansea is de levensmidüe- lentoevoer stopgezet. De bond van loodsen heeft besloten de regeering te steunen en de gemeen schap van dienst te zijn. De levensmiddelenvoorziening is over het geheele land voldoende. Waar tij delijke tekorten heerschten betreft het een of twee artikelen. Het standpunt der Internationale Christelijke Vakbeweging. Het bestuur van het Int. Chr. Vak verbond heeft in zijn te Keulen gehou den vergadering met vertegenwoor digers van de Chr. Vakinternationa len van Mijnwerkers, Spoorwegperso neel en Transportarbeiders, den hul digen economischen 9triid 1n Engeland besproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1