NIEUWE LEÏDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 7 MEI 192é TWEEDE BLAD. WÜT DE BLADEN ZEGGEN. FEUILLETON. De lotgevallen van John Fox 32) Waarheen zouden zij zich wenden? Wat zouden zij beginnen? Niemand in het dorp aan wien zij. een schuilplaat* oi tijdelijken onderstand konden vra genl Hun eigen betrekkingen hadden hen overladen met verwijten over bui tensporigheid, verkwisting en dwaze eerzucht,' gelijk zij het noemden, zon der hun eenige troost of hulp te bie den. Alle rampen, die een ongeluk als het hunne gewoonlijk vergezellen en die er de zwaarte van verdubbelen, werden hun deel; maar wij kunnen die alle niet opsommen. Mr. Flamstead was zoowel naar ziel als naar lichaam geschokt; een diepe neerslachtigheid had hem overmees terd, en meermalen hoorde men hem zeggen: ..Leefde mijn oom de klokken maker, ik zou zoo rampzalig niet zijn en ten minste een vriend bezitten." Zijn vrouw was nog meer terneerge drukt. De dienstboden waren achter eenvolgens weggezonden, en de beide dochters hadden genoeg te doen met haar moeder op te passen en voor de jongere kinderen te zorgen. Maar één huis en éen hart stonden open voor de ongelukkige familie: die van de weduwe Westbrook. Pachter Westbrook, gelijk wij ge zien hebben, had het eerst aan de Me thodisten een vergaderplaats inge- hebben meegewerkt een verhaal dat reeds lang de ronde deed en dat, hoe wel bet in mperdere bladen voorkwam nooit officieel werd tegengesproken, uit de wereld te helpen. ruimd. Hij was reeds'sedert eenige ja ren overleden, maar de weduwe had de pacht vernieuwd met den eigenaar der hoeve, een koopman te Londen, en haar zaken met zeer veel schrander heid en met een goed gevolg bestuurd Zij was een fiksche vrouw, groot, gezet, frisch, en ijverig in haar bedrijf Zij was slechts vijf en dertig jaar oud had bevallige trekken, een schoone blozende kleur en een stem die u ter stond overtuigde dat zij gevoel bezat, en dat zij evenzeer een afkeer had van een laaghartige daad, als zij den man verachten zou, die een zoodanige be drijven kon. Na het overlijden haars mans. zeide men in het dorp dat het haar moeilijk zou vallen de pachthoeve aan te hou den Deze was zeer uitgebreid en vor derde een krachtig beheer en veel werkzaamheid. ,,'tZou een vrouw wei nig voegen" zeide men, naar de markt te gaan en daar onder aller hande ruwe menschen, koren en vee te koopen" Ja er waren sommigen zelfs die hun bezorgdheid zóó ver dre ven dat zij den landheer om de pacht hoeve verzochten, ingeval, gelijk men verwachtte, de weduwe haar verliet. Maar de weduwe Westbrook verklaar de dat zij er met Gods hulp op blijven wilde. Haar man had een huur aangegaan, waarvan nog achttien jaren moesten verloopen. en als zij zoo lang leefde, hoopte zij over achttien jaren nog op dezelfde plaat te wonen. Weldra bleek vroegde classicale vergadering samen te roepen. De commissie voor de zaak Dr. Kop- penaal door de classis benoemd, be staat uit de predikanten W. Breukelaar Zaandam, A. Schweitzer, Breukelen en ouderling A. de Boer, Landsmeer. Dr. C. Veltenaar. Door de classis Gorinchem der Ge- ref. Kerken, bijgestaan door de Depu- taten ad. art. 49, werd Dr. C. Velte naar beroepbaar gesteld bij de Geref. Kerken. Het adres van Dr. Veltenaar is Irisstraat 15, 's-Gravenhage. Ds. W. J. J. Velders. Nadat Ds. W. J. J. Velders, Geref. predikant te Amsterdam bepaaldelijk voor den Zendingsarbeid onder de jo den, het beroep naar de Geref. Kerk van Rotterdam had aangenomen, rezen enkele moeilijkheden in betrekking tot het werk dat hij zou gaan neerleggen, zoodat toen eenige vrees ontstond, als zou hij zich moeilijk van zijn missio- nairen arbeid kunnen losmaken en tot zijn nieuwen werkkring te Rotterdam ingaan. Een te Rotterdam verschijnend „neu traal" nieuwsblad wist reeds mee te deel en, dat Ds. Velders een schrij ven aan den Kerkeraad. te Rotterdam zond, waarin hij op zijn vroegere be slissing terugkwam en nu voor het op hem uitgebrachte beroep bedankte. Uit de beste bron kan ae Rotterd. meedeelen, dat van zulk een nadere beslissing 'geen sprake is geweest. En voorts kunnen we hieraan toevoegen, dat de bovenaangeduide moeilijkheden uit den weg geruimd zijn, zodoat voor Ds. Velders geenerlei belemmering be- bestaat om zoo spoedig doenlijk zijn ambtsarbeid te Rotterdam te aanvaar den.. Nader wordt gemeld, dat Ds. Vel ders op Zondag 4 Juli a.s. bij de Ge ref. Kerk van Rotterdam bevestigd zal worden door Ds. F. C. Meyster, aldaar, en op Dinsdagavond 6 Juli d.a.v. zijn intrede hoopt te doen. Schooldag Theol. School te Kampen. De Schooldag van dé Theol. School te Kampen zal D.V. dit jaar gehou- 5dan worden op 24 Juni, terwijl aan den vooravond een bidstond zal plaats hebben, waarin hoopt voor te gaan Ds. W. L. Milo van Almelo. Op Donderdag 24 Juni zal in de Burgwalkerk de heer J. Schouten van Rotterdam, een referaat houden over het onderwerp: „Kerk en Maatschap pij", terwijl in de mi d J ag j ij e :nk c m s t o.a. zullen optreden; Ds P. van Dijk van Zaanslag en Ds. A. H. van Min nen van 's Gravenzande. Merkwaardige teekenen. Wij lezen in de „Hongaarsche He raut" Buitenlandsche lezers, die de gebeur tenissen op Hongaarscn kerkelijk ge bied regelmatig kunnen gadeslaan, heb ben reeds meermalen de opmerking ge maakt, dat de ontwaking, die in de Hongaarsche Gereformeerde Kerken te genwoordig zich gaat ontwikkelen, een van de meest merkwaardige teekenen is op onze Gereformeerde ervé. Zoo schreef b.v. onlangs Prof. Heyns uit Grand Rapids aan ons: „Met belangstelling lees ik steeds „De Hongaarsche Heraut". Uw ar tikel over de kerkelijke toestanden in Hongarije in het Januari-No. was, dacht ik, bijzonder belangrijk en ver blijdend. Zulk een voortgaand tot bloei komen van het Calvinisme, en daartegenover in verval geraken van het Modernisme, is in dezen tijd van algemeene achteruitgang van de ge zonde leer iets zeer bijzonders. De Heere doet inderdaad groote dingen in Hongarije'. En wat het meest interessant is: deze teekenen vermeerderen zich van dag tot dag in Hongarije. Er is daar een vurige belangstel.ing ontstaan om „het geloof der vaderen" opnieuw te kennen; de schatten er van als levende waarde voor ons moderne leven te redden en de oude eere van het Calvinisme ook in Hongarije tot zegen en bloei voor volk en vaderland te herstellen. Men begint dus opnieuwd de „voorgan geren te gedenken teneinde ook hun geloof te kunnen volgen. De boeken, die de Gereformeerde be ginselen bevatten, worden steeds meer gezocht. Zoo o.a. voor de Stpne-lectures van Dr. A. Kuyper over: „Het Cal- het, dat zij zeer goed in staat was ha- ze zaken allen waar te nemen Zij schafte zich hooge laarzen aan en stapte over ha^r akkers even moedig als menig pachter. Zij ging naar 't veld als de ploegers aan 't werk waren, ging van vore tot vore en toonde haar arbeiders dat zij zeer goed wist te onderscheiden wat goed, wat niet goed was gedaan. In één woord, geen hoeve werd beter be stuurd dan de hare. Om te koopen te te verkoopen ge bruikte zij den opzichter over de ar beiders. een man van ondervinding en goed bij de hand, wien zij deze zaken toevertrouwde terwijl zij meer haar zorg wijdde aan het vee, en dat met het gunstigst gevolg. Wat haar graan be-treft, een eerlijk molenaar bood aan het altijd tegen den marktprijs te koo pen, of het voor haar op de markt te verkoopen, welk aanbod zij gaarne aannam en zij zich wel bij bevond. Deze molenaar was niemand anders dan Mick Shay. Er waren er genoeg die zeiden, dat Mick tot over de ooren op het weeuwtje verliefd was en zoo zij zich hierin niet vergisten, was het geen wonder. Maar de weduwe West brook had, sedert haar man overleden was, reeds vijf of zes huwelijksaan zoeken van de hand gewezen en ver klaard dat zij niet meer trouwen wilde. Of zij 'ook ,neen" tot Mick Shay ge zegd had, kon niemand verzekeren. Maar ieder kon zien dat Mick altijd bij haar binnengeroepen werd, als hij vinisme", waarvan reeds de tweede uit gave langzamerhand geheel wordt uit verkocht. En de prachtige en duidelijk geschreven „Gereformeerde Geloofs leer" van Prof. Heyns, die onlangs ook in het Hongaarsch verscheen, maakt e®n 'diepen indruk op iedereen in Hongarne die dat leest. Een klein tractaat van ae hand van schrijver van dit artikel, ge titeld: „_Wie de waarachtige Calvinist is?" is in korten tqd in vijfden druk totaal 25000 exemplaren uitge komen en reeds geheel uitverkocht. En zoo gaat de ontwaking door De menschen beginnen ook in Hongarije te bespeuren, dat het Geref. Christen dom met alleen een religie of theol. richting, maar een het geheele leven herscheppende kracht en macht in de handen des Heeren is, die dus ook dit aardsche leven kan en zelfs moet be ïnvloeden en niet alleen een eigenaar dige tot eere Gods levende cultuur en levensstijl in het leven kan roepen, maar een krachtige waarborg ook voor de Hongaarsche constitutioneele vrijhe den kan wezen. Onderwijs-examens. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden: le. dat het schriftelijk gedeelte van de in het jaar 1926 af te nemen ex amens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77a van de wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (St. bl. no. 127;, op 8 Juni e.k. zal plaats hebben: 2 e. dat de Commissie met het al- nemen der examens belast, te 's-Gra venhage zitting zal houden voor de inspectie Leiden en 's-Gravenhage en dat tot voorzitter te 's-Gravenhage is benoemd de heer J. Baak Jznv inspec teur van het Lager Onderwijs in de inspectie Leiden. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren Financiën. Nadat eenige wetsontwerpen zonder discussie zijn aangenomen, is aan de orde de begrooting van linanciën. De heer VAN GIJN (V.B.) vraagt het oordeel van den minister over de belegging van verzekeringsfondsen. Spr. wil geen wijziging in het systeem van berekening van het tekort op de millioenennota. Hij dringt aan op ver laging van de belastingen. De heer J. TER LAAN (S.D.A.P.) acht den financieelen toestand gun stig. Spr. wensoht afschaffing van de opcenten op de inkomstenbelasting en regeling van de financieele verhou ding van rijk en gemeenten. Spreker vindt de salarispolitiek voor de groo te massa van ambtenaren onbevredi gend. De heer LINGBEEK (H. G. S. P.) vraagt den minister de gelden toe te staan voor een Hervormde predikants plaats in Amsterdam, benoorden het IJ, waar een nieuwe stad is ontstaan met nieuwe geestelijke behoeften. De heer VAN VÜLJREN (R.K.) wijst op de beteekenis van den heer Colijn inzake de bezuiniging en constateert, dat de kreet „weg met Colijn" reeds heeft afgedaan. Intusschen is de financieele toe stand nog niet hersteld. Was deze be grooting op dezelfde wijze opgemaakt als de vorige, dan zou zij niet 103 millioen kleiner zijn, maar zou het verschil f 1.028.062.13 bedragen. Boven dien moeten de gevolgen van tal van crisismaatregelen worden hersteld en eindelijk is een spoedige en flinke be lastingverlaging noodig. Spreker wenscht, dat naast de ver lichting van den belastingdruk door vermindering van de Verdedigingsbe lasting II nog een verlichting, die een grooter volksdeel met kleine beurzen en groote gezinnen ten goede komt, zal komen. De heer v. d. TEMPEL (S.D.A.P.) in formeert op welke wijze de voorgeno men wegen verbetering zal worden ge financierd. Hij meent dat de rentabi liteit hier niet den doorslag mag ge ven. De heer VAN RAPPARD (V.B.) dringt aan op een mildere toepassing naar de markt te Derby ging, en dat zij lang, zeer lang aan het tuinhek stonden te praten; maar iedereen kon ook hooren. als hij naderbij kwam, dat zij het altijd hadden over koren en vee, kippen, ganzen en .dergelijke. Mrs. Westbrook nam niet alleen de belangen harer hoeve waar. maar trok zich ook die aan der Methodisten; zij werd aan het hoofd geplaatst eener af- deeling en was een der ijverigste, schranderste en invloedrijkste perso nen die aan de kapel verbonden wa ren. In deze betrekking kwam zij meer malen in het gezelschap van de Flam- steads, en vele wederkeerige belangen verbonden hen. Op het helder en ge zond oordeel van Mrs. Westbrook ver trouwden Mr. en Mrs. Flamstead vol komen, en haar krachtiger geest oe fende dikwijls een'sterken invloed uit op hun meer weifelenden en vreesach tigen aard. Van de andere zijde be haagde de groote voorkomendheid en rechtschapenheid van de Flamsteads Mrs. Westbrook zeer. Krachtige karakters worden door niet9 meer gevleid, dan wanneer zij zien dat hun plannen en voorstellen goedgekeurd en gevolgd worden door hun vrienden, en Hrs. Westbrook was altijd zeker bij de Flamsteads onder steuning te vinden, wanneer zij hen overtuigd had van het doelmatige van het een of ander. De beide oudste dochters hingen haar aan met de meest vertrouwelij ke liefde. Te zien hoe zij het toezicht van de belastingbepalingen voor bosch eigenaren, met name op een billijke toepassing van de forensenbelasting en op de mogelijkheid van betaling der successiebelasting voor eigenaren van bosschen en landgoederen in an- nuiteiten. De heer DE WILDE (A.R.) acht den financieelen toestand nog altijd zeer ernstig, omdat de belastingen nog te hoog zijn en het budget in de toe komst nog automatisch zal stijgen. Spr. heeft het dan ook toegejuicht, dat minister de Geer belastingverla ging wil door schrapping ui d. !ee- ningopcenten op de Peisoncu'e belas ting na halveer:ng dei Verdedigings- belasting II. Verder vraagt spr. hoe de minister staat tegenover de woningpolitiek. De huren zijn veel te hoog, en het is niet te voorzien, dat in de naaste toe komst de waarde der woningen over een zal komen met den prijs, waar voor zij gezet zijn. Spr zou willen we ten hoe de minister denkt over verla ging der annuiteiten. Spr. sluit zich aan bij den heer ter Laan, waar deze vroeg om verlaging van de forensenbelasting voor arbei ders en komt daarna tot de invorde ring der belastingen. Met het oog op de kwade posten vraag spr. of wel al tijd serieus genoeg te werk gegaan wordt. Er zijn voorbeelden dat Por-< soneele- en Inkomstenbelasting zijn kwijt gescholden aan menschen, die die kwijtschelding niet noodig hadden, zeer ten nadeele van de Gemeenten. Dc heer BULTEN (R.K.) betoogt, dat de re.Jeu der salariskorting thans ver vallen is. Spr. bepleit hoogere bezoldH ging van het belastingpersoneel- in den buitendienst. De heer OUD (V.D.) sluit zich aan bij den heer Bulten. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R K.) betoogt, dat de grondeigenaren die. zooals bekend is, slechts geringe inkomsten uit hun bezit trekken, te zwaar lijden onder den belastingdruk. Spr. wijst er verder op, dat landbouw bedrijven, waar het heele gezin werkt, tweeledig zijn: men heeft er zoowel onderneming als arbeid en nu gaat het niet aan do onderneming te belas ten en dan ook nog eens de loonen der kinderen, die uit de onderneming ko men. De heer STAALMAN (V.B.) verzoekt afschaffing van de personeele belas ting op café's en restaurants. De hoer KORTENHORST (R.K.) hoopt, dat de fiscale politiek zal ge toetst worden aan de eischen der pro ductiviteit; dat de sociale politiek re kening zal houden met economische mogelijkheden, Je verkeerspolitiek zich zal aansluiten aan wat econo misch wenschelijk is ter bevordering van onze welvaart en dat ook de bui tenlandsche politiek aan de belangen onzer productie wordt dienstbaar ge maakt De heer ZANDT (S.G.P.) wenscht, dat de Hervormde kerk van onder het synodale juk wordt gebracht en hij vraagt of, indien in een vacature handopening wordt gevraagd, de re geering toestemming tot die handope- ning wil verleenen. Ten slotte betoogt spr. dat het reglement op de predi- kantstractementen in strijd is met de rechten der kerk. De MINISTER vangt zijn rede aan: doch breekt haar onmiddellijk af. De vergadering wordt te 5.40 uur geschorst. Avondvergadering. Onderwijs enz. Aan de orde is de begrooting van Onderwijs, Kunsten, en wetenschap pen. De heer KLEEREKOPER (S.D.A.P.) dringt aan op bevordering van le kunst het tooneel, de schilderkunst, de letterkunde. De ueer MULLER (R.K./ bepleit be houd van de monumentale brug over de Maas te Haastricht. Voor dit mo nument noemt spr. het Departement van Waterstaat gevaarlijk. Daarom is voor dezen minister een positief optre den in deze gewenscht en moet hij met kracht waken voor het behoud van deze brug. De heeren Sasse van Ysselt (R.K.) Schaper (S.D.A P.) en van Rijckevor- sel (R.K.) sluiten zich hierbij aan. hield over alles wat het karnen en kaas maken betrof; met haar voor haar huishouding de vruchten in te zamelen, boomgaard, tuin en akker te bezoeken, en door haar te helpen of haar gade te slaan, al die vrouwelijke bezigheden te leeren, van vruchten in maken of bessenwijn te bereiden enz was in die eenvoudige landstreek niet heneden de waardgheid der dochters van Flamstead, zelfs in de dagen toen zij den meesten voorspoed genoten. Mrs. Westbrook stelde een levendig belang in de genegenheid van Betsy voor Robert Nadell. en menigen ge- noegelijken zomeravond brachten deze drie te zamen door in den tuin van Mrs. Westbrook, waar zij in het pri eeltje praatten over al de kleine aan gelegenheden hunner vrienden en be kenden, en over al wat hun verder belangstelling inboezemde: over hun plannen, vooruitzichten en vermaken. Van het eerste oogenblik af aan, dat zorg en onrust het oude kasteel binnenslopen, had Mrs Westbrook zioh een hartelijke en deelnemende vriendin getoond. Had het haar mogen gelukken Mr. Flamstead over te 'ia- len tot het nemen van die krachtige maatregelen welke zij hem aanried, en die zij zelve in rulko omstandig heden zeker zóu aangewend hebben, dan ware het zeer twijfelachtig go- we est of Mr. Screw Pepper in staat zou zijn geweest zulk een macht over het landgoed te verkrijgen, of de za ken tot dat uiterste te driiven Het is laster! Wij hebben de vorige week enkele beschouwingen gewijd aan een bericht in „De Houten Pomp" over de houding van den heer Snoeck Henkemans bij de Kabinetscrisis en de verwachting uitgesproken, dat de „Nederlander" niet zou nalaten het gewenschte licht te ontsteken. Welnu de „Nederlander" verklaart nu, dat het gar\sche vertelsel één groote leugen is. „De heer Snoeck Henkemans, zegt het blad heeft geen feest of samen komst bijgewoond, waar hem ter eer een lied werd gezoneen; en noch hij noch een der andere leden van de Christelijk-Historische Tweede Kamer fractie heeft op een feest een re frein meegezongen of hooren zingen, of zelfs maar hooren aankondigen, waarin de naam van den heer Colijn voorkwam. Alleen in de kolommen van Anti-revolütionaire dagbladen. „De Rotterdammer" de „Nieuwe Haaesche Courant" de Nieuwe, Leidsche Courant" hebben zij over zulk een lied gelezen. Het verhaal is fantasie en, gezien de gevolgtrekking van de Nieuwe Leid sche Courant, is het erger dan fantasie het is laster. Maar het mooiste moet nog komen. Toen wij op informatie uitgingen, om te onderzoeken wat tot het verhaal aanleiding kon hebben gegeven, bleek, dat op een familiefeestje, waar behal ve de heer Snoeck Henkemans, geen enkel politiek persoon tegenwoordig was, door twee der gasten een samen spraak was voorgedragen, waar ook toespelingen in verband met de politiek, voorkwamen; maar van zingen, of een refrein, of van een toespeling, in den zin als door de „Nieuwe Leidsche Courant" bedoeld, n.l. van „de das om doen", was geen sprake geweest. Enkele hoogstaande A.-R. mannen, die bedoeld familiefeest bijwoonden, waren over het verhaal dan ook ten zeerste verontwaardigd en verzochten aan „De Rotterdammer' het bericht terug te nemen. Als hier werkelijk de oorzaak mocht liggen van het A.-R. vertelsel; dan bracht de A.-R. pers, die nu reeds drie maanden lang, met dit verhaal iets tracht te bereiken, toch over zich zelf wel tweevoudige schande: ten eerste door het exploiteeren van iets dat tot het strikt particuliere leven behoort; ten tweede door een grap van een bruiloftsgast zóó met fantasie te om- kleeden en uit te bouwen, dat er iet9 schandelijks uit kon worden gelezen voor een politiek persoon, die op het bruiloftsfeest tegenwoordig was. En tot welk laag peil daalde de po litieke geest bij sommige anti-revolu tionairen Wat wij wel eens vermoeden, wordt nu, in de „Nieuwe Leidsche Courant' openlijk verkondigd. In den anti-revo lutionairen hoek wordt van een poli tieke partij, die een zwaren strijd te strijden had, ronduit gezegd: „dat zij slechts greep naar een voorwendsel, om een ander vooropgezet doel te be reiken, n.l. het doen struikelen van het Kabinet". Zou men aan anti-revolutionaire zijde geen gevoel hebben voor het kwaad, dat men zichzelf en de gansche Nederlandsche politiek aandoet, door een andere politieke partij te betichten van zóó doortrapte laagheid, als waar van hier de Chr.-Historischen worden beschuldigd: n.l. geheime samenspan ning tegen een Kabinet, waartegen- men, iri het openbaar, den schijn aan neemt het te steunen. Waar moet het op die wijze n^et de Nederlandsche po litiek heen?" Wij zijn voor deze pertinente uit spraak van „De Nederlander", die er toe kan medewerken den politieken dampkring te zuiveren, dankbaar. En het komt ons voor, dat „De Ne derlander" inplaats van tegen ons zoo hoog van den toren te blazen, er kentelijk behoorde te zijn, dat wij, door de zaak scherp te stellen, er toe KERK EN SCHOOL. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Leiden, H. Kievit, te Veenendaal. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Da. A. H. J. G. v. V 0 0 r t h u i z e n van Huizen, h oopt 18 Juli a.s: intrede te doen, na vooraf bevestigd te zjjn door Ds. C. J. Leenmans te Gameren. Beroepbaar. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft, na afgelegd examen den heer H. G. v. d. H o e k, candidaat in de Theologie te Utrecht toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Na afgelegd peremptoir examen voor de classis Warfum is beroenbaar verklaard als predikant in de Geref. kerken de beer H. Wiersma te Zan- deweer. Het Prov. kerkbestuur heeft tot de Evangeliebediening toegelaten den heer J. van Dijk D. Jzn, candidaat aan de Universiteit te Utrecht. Het Prov. kerkbestuur van Zuid- Holland heeft den heer J. C. Fischer cand. in de theologie te Groningen, toe gelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Toegelaten. De classis Axel heeft tot de Evange liebediening toegelaten den candidaat M. v. Wijk, te Leiden, beroepen predi kant bij de Geref. Kerk te Oostburg. Dr. C. Eoppenaal, Woensdag is in de Mospleinkerk te AmsterdanrNoord de vergadering ge houden van de classis Zaandam, waar o.m. de zaak van Dr. C. Koppenaal, van Monnikendam, werd besproken. Aanwezig waren deputaten namens de Generale Synode en de Particuliere Sy node (Art. 4p K.O.). Na uitvoerige besprekingen (de ver gadering duurcfe van 's morgens 10 uur tot s avonds 9 uu'r) werd in overeen stemming met het advies van genoem de deputaten door Dr. Koppenaal de volgende verklaring geteekend: Dr. C. Koppenaal verklaart: 1. dat hn als ambtsdrager zich met de uitspraak der Gen. Synode inzake Genesis 2 en 3 conformeert; 2. dat hn echter bezwaar heeft tegen de uitspraak der Gen. Synode inzake net spreken der slang; 3. dat hij op dit .punt zijn gravamen in den kerkelpjken weg zal aoen be handelen 4. dat hij, indien bij op een ander punt mocht ooraeelen, dat de uitspraak der Synode niet met Gods Woord of de Be lijdenis overeenstem., ook hiertegen 'n gravamen zal indienen. Waarna de Class. Vergadering, ge hoord het advies van bovengenoemde commissie en deputaten uitspreekt: 1. dat zij zich niet geroepen acht om Dr. Koppenaal vanwege het door hem ingediend gravamen tegen de uitspraak der Synode inzake het spreken der slang te schorsen als dienaar des Woords; 2. dat zij noodig acht een commissie te benoemen, om met Dr. Koppenaal over zijn nader te motiveeren bezwaar te spreken en te trachten dat bezwaar weg te nemen; 3. dat het ingediend gravamen, in dien dit door Dr. C. Koppenaal na de sub 2 genoemde samenspreking .niet te ruggenomen wordt, zoo spoedig moge lijk zal worden gebracht naar ae Gene rale Synode, opdat deze daarover be- slisse. Voorts besloot de vergadering: Aan de commissie voor de zaak Dr, Koppenaal op te dragen ten spoed.gste te Monnikendam de belangheDboenden te hooren, en daarna den kerkeraad en Dr. Koppenaal te adviseeren inzake van een eventueele hervatting van den ar beid; 2. Dr. Koppenaal en den Kerkeraad van Monnikendam dringend te verzoe ken zich te houden aan het gegeven advies tot de eers,volgende classis-ver- gadering; 3. de commissie te machtigen, als zij dit noodig oorueelt, den Kerkeraad der roepende kerk op te dragen een ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5