NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 MEI 1926 De heer Van Royen hield zich voor oogen niet alleen hoe, doch ook ot splitsing der marine mogelijk was. Hier ligt de samenhang met de samen voeging der departementen van Oor log en Marine. Spr. had den indruk, dat de heer Van Royen de samenvoe ging ineens zonder behoorlijke voorbe reiding niet wilde, en daar eigenlijk het zwaartepunt der kwestie ligt. tJit het pers-interview met den heer Van Royen citeerende, heeft &pt. den indruk dat deze niet dadelijk tot de samenvoeging der twee departemen ten wilde overgaan. Spr. heeft daarom een drietal vra gen opgemaakt; deze vragen luiden: 1. Moet, in verband met m latente ge:-< bil tusschen de Regeciiuv eii den keu Van Royen als Minister van Oer- ii'è» Minister vau Marine a. u, worden aangenomen, dat de Rcgeei ins bedoelt de samenvoeging van de Departemen ten van Oorlog en van Marine tot een Departement van Landsverdediging zeer spoedig haar beslag te doen krij gen en dat overigens het vraagstuk van de splitsing der Marine, a.& niei onafscheidelijk met die samenvoeging verbonden, nog bij haar in overweging is? 2. Welke politieke beteekenis is te hechten aan de opneming in dit kabi net opnieuw van een Minister, die deel heeft uitgemaakt van liet laatste lijk afgetreden parlementair kabinet? 3. Heeft de Regeering niet hare aan dacht geschonken aan de bedenking, dat, bij dergelijke wijzigingen in de sa menstelling, op de gaafheid van liet extra-parlementair karakter van liet kabinet allicht inbreuk wordt ge maakt, en de indruk kon worden ge wekt alsof bij wijze van evolutie het extra-parlementair kabinet langzamer hand zich kon transformeeren in een kabinet der rechterzijde? De anti-rev. fractie wil niet dat dit kabinet optreedt als een kabinet dei rechterzijde; het is een extra-parle mentair kabinet. Over een mogelijk herstel der coali tie wil spr. thans niet in speculatie treden. Maar dit staat vast, voor zulk herster is het noodig dat uit de hou ding der drie rechtsche partijen de wensch daartoe duidelijk blijkt. De wensch van katholieke en anti-revolu tionairen alleen is niet voldoende. Daarom ziet spr. dit kabinet uitslui tend als een extra-parlementair kabi net. Het kabinet heeft zich over de Ka mer niet te beklagen. Het kan rustig voortwerken als extra-parlementair kabinet. Een portefeuille-wisseling als de laatste herbale zich niet, anders zou de positie zoo zwak worden dat het weldra zou moeten aftreden. Het antwoord van den minister president. De heer DE GEER, minister van Fi nanciën, zegt dat de zonderlingste le gendes over de minister-wisseling gaan. Van soc.-dem. zijde is gezegd dat ze is uitgelokt om de anti-rev. par tij genoegen te doen. Van anti-rev. zij de is echter beweerd, dat de wisseling was op te vatten als een onvriende lijkheid jegens de anti-rev. Beide op vattingen waren onjuist. Er zou in den ministerraad heftig zijn gedebatteerd over het- terugnemen der# schepen. Os-er de s-, hepen is in den minister raad geen debat geweest; alleen een desbetreffende mededeeling van den minister. Zonder een woord van te genspraak heeft 't k&binet het voorne men van den minister aanvaard. Het kabinet zou de anti-rev. gunstig hebben willen stemmen o.m. door er een Colijnsch minister in te halen: ha- zepeper zonder haas. Onvriendelijk is er ook niet jegens dc anti-rev. gehan deld. De heele hooge politiek heeft met de minister-wisseling niet te maken; dit zegt spr. uitdrukkelijk. Er is gepoogd, den aftredenden mi nister op zijn voornemen als zoodanig te doen terugkomen. Spr. ontkent dat er politieke redenen voor waren, -lat de vorige Minister van Oorlog aftrad; Rover had spr. hem rustig zijn pro gram laten afwerken. Afgetreden ic hij alleen wegens een gedachten wisse ling met spr., waaruit hij de gevolg trekking maakte dat er op den duur geen overeenstemming aangaande zgn program ware te krijgen. Er is alleen een zakelijk verschil geweest. Het opnemen in het kabinet van den defensie-minister uit het vorig kabi net is een uiting van Colijnsrhe poli tiek, n.l. van economische, zuinige de fensiepolitiek, met verwijdering van beschimmeld spinrag. Deze minister nam een dag beraad; weigerde deze, dan had spr. een ander aangezocht, twijfelende echter of deze zoo be kwaam was als de tegenwoordige functionaris. Er is bij de Kamer nog altijd aan hangig een wetsontwerp in zake Io- stelling van een Ministerie van Lands verdediging. In 1925 plaatste de heei Colijn de samenvoeging als een der eerste punten op zijn program. De zaak heeft met de kwestie van 11 No vember niets te maken; er is geen be zwaar dus tegen het optreden van de zen minister. De derde vraag moet spr. ontken nend beantwoorden. Er is geen stap gedaan in de richting van een parle mentair kabinet. Van eenige wijziging in het karakter van dit kabinet door de ministerwis- seling is geen sprake. Dikwijls in de politieke geschiedenis is gebleken, dat de richting van den Minister van Oor log niot overwegende was in eenig ka binet. Er is geen sprake van politiek hier, men neemt den beste en daarme de basta. Voor en na de ministerwisseling blijft waar het gedeelte der regeering9 verklaring dat geen der ministers ge acht wordt te vertegenwoordigen de partij waartoe hij behoort. Bovendien kan het kabinet zich niet transformee ren tot iets dat ligt in een afspraak met anderen, n.l. een parlementair ka binet; daarvoor zou trouwens een par lementaire meerderheid noodig zijn. Op de defensiekosten zou te bezuini gen zijn door afsnijding van niet ren dabele uitgaven. Dit is de zakelijke kant der zaak. Dit kabinet hoopt in dit opzicht te slagen ondanks de vele te genwerking, van wie in defensiezaken minder vérziend zijn dan de beer Co lijn. Spr. heeft hiermede de vragen nage gaan; de wisseling van ministers heeft geen politiek karakter. Op de gaafheid van het extra-parlementair kabinet i9 geen inbreuk gemaaty, het is als zoodanig geboren en zal als zoo danig sterven. Op het oogenblik dat er een .meer derheid in de Kamer zou zijn, zou dit kabinet zijn bestaansrecht verliezen. De heer HEEMSKERK (A.-R.; maakt uit het antwoord op dat de splitsing voorloopig zal rusten. Het doel spr. genoegen dat er geen sprake is van evolutie in het karakter van het kabi net. Spr. merkt op: Colijnsrhe politiek niet, anti-rev. politiek wel te kennen. 'De heer Dr. DE VISSER (C.-H.j acht het verwisselen van ministers van Oor: en Marine een teeken des tiiis. Er zijn vele moeilijkheden, b.v. hei an- timilitairisme. De laatste wisseling trekt echter bijzonder onze aandac »t Spr. heeft den indruk dat dit kabinet staat of valt met de vereeniging der beide departementen. Dienaangaande is spr. teleurgesteld. Spr. kan zich voorstellen dat men er zich een ideaal van bezuiniging van denkt. Liet kan echter dat de marine door vereeniging te zeer zou worden geschaad. Dan Ls het verkeerd dat het kabinet er mede staat of valt. In dit verband laat spr. een waarschuwend woord hooren. Deze Minister van Oorlog en Marine a. i. zal alleen het vertrouwen van spr. s fractie hebben als hij bij bezuini gingsplannen met een eigen, overdacht stelsel komt. Minister DE GEER dupliceert. Spr heeft niet anders verdedigd dan de plannen van den heer Colijn als leider van diens kabinet. De heele bezuini- ginpsinspectie heeft met deze zaaK niets te maken. Ten onrechte heeft de heer De Visser gezegd dat het kabinet staat of valt met de kwestie der ver eeniging van beide departementen. Spr. leest de desbetreffende alinea uit zijn rede nog eens voor. De kwestie kan alleen niet in de waagschaal wor den gesteld bij het zoeken naar e^n nieuwen minister. Overigens schrijven over eventueele samenvoeging nog tal van deskundigen tegen elkaar in. Voorts behoeft de minister van Oor log het vertrouwen eener fractie niet. Bovendien was het onheusch te ver onderstellen dat de minister geen eigen stelsel heeft. De VOORZITTER dankt de regeering voor de verstrekte inlichtingen. Interpellatie-Van Voorst tot Voorst. Aan de orde is de interpellatie van den heer Van Voor9t tot Voorst om trent hot standpunt, dat do Regeeriag inneemt ten aanzien van hot veriee- nen van steun aan de slachtoffers van den watersnood. De heer VAN VOORST TOT VOORST stelt üe volgende vragen: I. Is de Minister bereid: 1. aan de Algemeene Vereenigde Commissie tot leniging van rampm door watersnood subsidie te ver.te nen tut Lfi bedrag als het tekort komt om ten zoodanige schadeloos stelling te verstrekken als iïoodig -is om de door den watersnood getroffe nen van den ondergang te redden en hen in staat te stellen, de rauip te boven te komen. 2. om het bouwfonds van Gelder land te verstrekken de tekort komen de gelden, benoodigd voor den op bouw der woningen in „Maas en Waal?"' De Minister van Financiën, de heer DL GEER kan deze interpellatie bui tengewoon kort beantwoorden. Het bouwfonds krijgt zijn geld van het Watersnoodcomité in Amster dam. Andere inkomsten heeft 'tniot, zoodat de tweede vraag dus dezelfde is als de eerste. Er i9 dus één vraag: is de regeering bereid bij te passen wat het comité tekort komt. Tot nog toe beeft spr. geen enkele aanvrage van het Comité ontvangen en hij kan geen enkele toezegging in dit stadium doen. Het gaat niet aan van deze plaats te zeggen: de Regee- riig zal alles betalen wat er tekort komt. Komt er een aanvraag dan zal moeten worden onderzocht of het co mité met volkomen juistheid de in gekomen gelden heeft verdcèld. Men moet ook aan de eigenaars geen cadeaux doen uit de publieke middelen en daarom zal de Regeering als er een aanvraag om subsidie in komen mocht, moeten onderzoeken of de commissie naar goede normen en met gezond beleid de ingekomen gel den heeft besteed. Nadat de interpellant heeft gerepli ceerd en verschillende leden nog het woord hebben gevoerd wordt de in terpellatie gesloten en de vergadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN DEN RIJN. De gerestaureerde Ned. Herv. Kerk weder in gebruik genomen. Het oude eerwaardige kerkgebouw aan het Kerkplein is gisteravond met eenige plechtigheid en, zooals zich den ken laat, onder veel belangstelling, na wegens de restauratie eenige maanden fesloten te zgn geweest, weer aan zijn 08temming teruggegeven. Een plechtig oogenblik was het, toen de oude torenklok zijn zwaar stemgeluid liet hooren, en de kerkgangers er aan herinnerd werden, dat het oogenblik van de herwgding was aangebroken. Uit de opkomst bleek wel, dat de be langstelling voor het historische kerk- febouw zich n'et beperkt tot den kring ie het gebruiken mag voor zyn gods dienstoefeningen. De predikant, Ds. B. Bollee, liet, na het votum, aanvangen m9t het zingen van Psalm ioo: i, 3 en 4. en gaf toen eerst het woord aan den president-kerk voogd, den heer J. R a a d s v e ld. Deze herinnerde aan liet woord vafi Ps. 126: De Heere heeft groote dingen bij ons gedaan, dies zijn wij verblijd: Want een groot ding is deze by na al- geheele vernieuwing 'ongetwij Üeld, waar vorige geslechten, h ewel d ordrongen van de nocdzake'ykheiJ, voor de moei lijkheden zijn terugg^d:i:ist. Reed» op 22 Mei 1854 werd een com missie, bestaande uit de heeren v. Wijn gaarden en Schippers, aangewezen om te informeeren naar de kosten van het afb:kken en herstellen der pi'aren. Op 288 Augustus van dit jaar brachten zij verslag uit, maar de kosten waren zoo hoog, dat men besloot een andere gele genheid af te wachten. Die gelegenheid is eerst gekomen op 30 Maart 1922, ongeveer 70 jaar later dus. Herh a d 1 ijberich t en k rkv ogden klach.ea ovur het meuoilair en de ra men. Men stemde het gegronde er van toe, doch wegens de malaise kwam het nog niet dadelijk tot verbet :ring. Totdat 24 Januari 1924 bij de rond vraag de heer Zwanenburg het punt weer ter sprake bracht, en aandrong op verbeter ng. Kirkv jogden b loofden toen spoedig te zullen komen met een bouwplan, aat dan ook eenige maanden later, 23 Juli, met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Men ging toen ver binding zoeken met verschillende des kundigen, om het plan uit te werken. Helaas heeft de architect Lens, die de banken li.efu getek n l, de plaatsing er van niet migan zien. Op jeugdigen leeftijd werd hij weggenomen. De voorbereiding heeft ten slotte ge leid tot de uitvoering. Op 31 Augustus 1Q24 werd de eerste inzame.ing voor de Douv.'i -en gehou den, en toen deze f 170 up bra dit, stomi xiet voor de kerkvoogden vast, dat de- gemeente het plan toejuichte.' De daai op volgende inschrijving overtrof de verwachtingen. en toonde, dat de Ge meente den bouw beschouwde ais haa. zaak. De Heere heeft groote dingen gedaan Hg heeft moed en kracht gege/en, en de har een bewogen toe oHervaardigueid Spr. richute zich daarna tot den ker- keraad, mee zijn grijzen praeses. Het doet st,r. genoegen, dat de verbetering nu eens niet is uitgesteld tot de komst van een jong* predikant; maar dat 'L Eerw. die nog heefc mogen beleven, en dat hij hem namens de Gemeente de2en fraaien kansel mag aanbieden, zoogoed a.s den kerkeraai dit geiieele gebouw. Spr. dankte zijn medekentvoog uen Parievliet en de Lest voor de sa menwerking, en eindigde met den wensch, dat God de prediking in dit kerkgebouw zou zegenen, opdat allen, die er opgaan, persoonlijk eens van groote dingen zouden kunnen getui gen. Ds. Bollee liet daarna zingen Ps. 84 vers 1 en lezen Psalm 96, om vervol gens eenige woorden te wydeu aan de ze weder ingebruikneming, naar aa - ding van 1 Kron. 16:294: Aanbidt uen Heere en de heerlijkheid Zijns heilig- doms. In een korte voorafspraak verwelkom de spr. en trouwen ambachtsheer, den heer O. J. E. Baron v. Wassenaar v. L'atwyk, de vertegenwoordigers van'Ret classicaal bestuur, Ds. J. de Lange van 'Woerden en Ds. Israël van Koudekerk; van den ring Noordwyk, n.l. den prae tor, Ds. W. van Haaf ten van Noord wijk Binnen en van het dagelrjksch bestuur der Gemeente, weth. L. Kruyt en den secretaris den heer J. W. Kobus, die den burgemeester bij diens ongesteld heid verving. In zgn korte predicatie schelste spr. de roeping van den mensch, n.1. om zijn Schepper en Formeerder altijd te verheerlijken, en liet hij uitkomen, dat dit oudste bedehuis voor ons allen moet worden de tijdelijke plaats der aanbid ding, om Pan daaruit eenmaal over te gaan in het hemelsch heiligdom. Nadat vervolgens gezongen was Ge zang 2:1 en 3, gaf spr. een belang- weluvend overzicht van de geschiedenis van het kerkgebouw, waarvan in 1378 de eerste steen is gelegd. Van 8661064 was deze Gemeente een kind van de parochiekerk Valken1 burg, waar men het eerst het Evangelie heeft aangenomen. Wat in 1378 hier werd gebouwd, was slechts een kleine kapel, die waarschijn lijk heeft gestaan op een plaats, 'waarde graftombe nu staat. De Gemeente werd toen bediend door een kapelaan, die eiken dag uit Valkenburg kwam om dienst te doen. In 1324 kreeg de ge: meente een eigen pastoor en werd zij tot een zelfstandige parochiekerk ge proclameerd. De kapel wérd topn uit gebouwd tot een kfein kerkie. Dit is trouwens herhaaldelijk gebeurd, want bij de restauratie is telkens uit gevonden fundamenten, zooals reeds eerder uit uude platen gebleken is, dat de kerk bij gedeelten is uitgebreid. Ook is alweer een gedeelte gesloopt, want er moet ook aan de Noordzijde nog een beuk zijn geweest. In 1424 was het een kerk met een i-beukig schip, waarbij later de zijbeu ken zijn aangespuwd, en een rechthoe kig koor, dat in 1740 geheel in gebruik was. Het tracjpment van den eersten pas toor was 10 Engelsche nobelen, nevens het noodige hout, turf, boter en andere levensmiddelen. Onder den pastoor Wouter van Bar- nevelt voltrok zich in 1578 de groote reformatie, waarbij de geiieele gemeen te overging. Tot 1582, zijn sterfjaar, heeft hij trouw het Woord Gods verkon digd. Zgn graf werd later gevonden onder den altaarsteen der oude Room sche Kerk. De grafsteen is als een ge dachtenis voor de Gemeente in den muur ingemetseld. De reformatie had zich uitgebreid tot Valkenburg en Katwijk aan Zee, welke gemeenten bij Katwijk-aan den Rijn in gelijfd werden. Het kerkgebouw is blijkbaar onder houden uit een schrale beur3. Reeds in 1600 kostte het groote moeite, een hoog noodige reparatie te laten verrichten. Spr. las het besluit -voor, waarbij kerk meesteren van Katwyk aan den Rijn door de Staten van Holland en West- Vriesland werden „geautoriseerd" om de noodige verbeteringen, w.o. 'n zwaar dere klok, aan te brengen en om de kosten daarvan te dekken, het land on der Valkev.burg, een geschenk van ze keren van Egmond, benevens het huis van den predikant en van den school meester te verkoopen. Dit gebeurde op 12 Maart 1602. De archaeologische commissie, die de verwaarloozing zoover gegaan achtte, dat het gebruik gevaarlijk werd, heeft felyk gehad. Bij de restauratie bleek, at het Kerkgebouw zeer gevaarlijk was, en wij mogen er God voor danken, dat er geen ernstige ongelukken zijn ge beurd. Na de verbetering van de doopkapel, mogelijk geworden door een vorstelijke gift van den ambachtsheer, wachten nu nog de oude toren en het Noorderkoor met de graftombe op restauratie. Voor het eerste is de steun van het gemeentebestuur gevraagd, het andere aeeft het Rijk op zich genomen in dit jaar of in 1927 te zuilen ter hand nemen. Namens de gemeente dankte spr. hier na hartelijk aekerkvoogden, de nota beien en de velen, die op eenigeriei wij ze de restaura.ie hadden bevorderd. Mei weemoed herdenken we architect Lens. God sterke zijn weduwe en kin deren. Voorts dankte spr. den heer Dubbel dam, eu den opzichter Kriek, de aan nemers v. d. Bent en Zwanenburg, den neer J. Dubbeldam, die hei meub.-ment .e erd den heer P. Haasnoot, die het aciiLderwuik, den heer Go^mk, die het smeedwerk en de heeren T. v. Duiven- uode en de Jong die het loo -gietorswerk verrichtten. Dan de fa. Zimmerman van Utrecht, die de centrale verwarming aan legde, den heer J. R. v. Duyn, die de verachting installeerde, den stucadoor Arnoldus, de heeren v. G older en Hage- mans uit Leiden, die het orgel ver be ierden en de studenten Helders, Leiden en W. A. v. Rgn, Rotterdam, die sur. op genealogisch en herald.sch gebied Dij stonden om de oude grafsteenen en wa pens te registreeren. Tenslotte de werk- iiedenvereeniging „Weest getrouw", die een renteloos voorschot had verleend van f 1000, de Chr. Jongedochtersver- eeniging, die de loopers om den preek- stoei heeft geschonken, en allen, die verder bydroegen, op welke wgze dan ook. Hierna voerden nog Ds. J. de Lange van Woerden en Ds. W. van Haaf ten van Noordvvgk het woord, de eerste ais praeses van de classis Leiden, de an dere als praetor van den ring Noord- wijk. ds. Bollee dankte voor hun goede woorden en liet aan het einde zingen Gezang 96: „'Hallelujah, eeuwig dank en eere'k 8ASSENHEXM. De vereen. „De Visserschool" hield Dinsdagavond haar jaarvergadering. De voorzitter, Dr. P. Ie Grand, gaf al direct uiting aan de dankbare stem ming van bestuur en leden, toen hij de aanwezigen verzocht te zingen Ps. 146 vers 1, en nadat hij in gebed was voorgegaan, dezen Psalm voorlas. In zijn openingswoord èprak hij er zijn teleurstelling over uit, dat slechts zoo'n klein getal leden deze vergade ring bijwoonde. Vooral, waar in te genstelling met de dikwijls zorgelijke mededeelingen van vroegere vergade- Tingen ditmaal woorden van blijdschap en dank konden worden gesproken. Onder Gods zegen, was men er in ge slaagd, het groote plan dat verleden jaar was geopperd te verwezenlijken. Als gevolg hiervan was de schulden last der vereeniging zoodanig vermin derd, dat in de toekomst de zaken zullen kunnen worden gedreven, zooals het behoort. Ook verder was er reden tot dank. Had men bij de oprichting soms wel eens betwijfeld of men het vereischte aantal leerlingen zou kun nen halen, deze. vrees was geheel be schaamd en de „De Visserschool" zal onder Gods zegen hoe langer hoe meer blijk geven van haar recht van be staan.. Uit het jaarverslag van de secr., stippen we aan dat de vereen, thans telt 79 leden en 7 begunstigers. Dank werd gebracht aan den heer T. Phi- lippo voor zijn trouw en zuinig beheer, gedurende ae moeilijke jaren, die de vereen, achter den rug heeft, terwijl de wensch werd uitgesproken voor zijn spoedig en volledig herstel. Het ge middelde aantal leerlingen over 1924 bedroeg 135, over 1925 was dit 139, zoodat er wel een langzame, maar toch geregelde groei is. In het afgeloopen jaar slaagden 4 leerlingen voor net M.U.L.O. examen, 1 voor het Gymna sium, 2 voor de Kweekschool en 3 voor de Tuinbouwschool. Uit dit alles blijkt, dat het onderwijs op peil is. Wal betreft het personeel had men met enkele teleurstellingen te kampen. De heer van Bekkum vertrok, en door de nieuwe bezuinigingswetten koin in zijn plaats geen nieuwe onderwijzer worden benoemd. Gelukkig konden zonder al te groote bezwaren de vijf de en zesde klas worden gecombineerd In 1926 is ook de heer Smit vertrók ken, e.i hex oestuur was genoodzaakt lil zijn piaats op eigen kosten een hulp aan te stellen. Dank werd gebracht aan het overige personeel, dat zich tot volle tevredenheid van het bestuur van zijn taak kwijt. De secr. eindigde zijn jaarverslag met er op te wijzen, aat een vorig jaar het verlanglijstje van het bestuur twee punten bevatte. Het eerste punt, een eigen woning voor het Hoofd der school, wordt inmiddels vervuld, daar met den bouw een aanvang is ge maakt. Het tweede ideaal, een gym nastieklokaal zal voor oooig nog tot de wensch en moeten blijven be.iooreu. Ook het jaarverslag van don pen ningmeester liet een opgewekt geluid hooren. Hef groote plan van verleden jaar, om de schuldenlast der vereen1, van f 126.000 op f 100 GÜO terug te brengen, mag geslaagd worden ge noemd. De werkzaamheden zijn nog niet geheel afgeloopen, maar er mag worden verwacht, dat degenen d e nog bezocht moe-en worden, zich niet aan hun plicht zullen on trekken. Was er vorige jaren steeds aanmerking op ge maakt, het vereisohte bedrag at te senrijven. De afrekening met het Ge meentebestuur over de jaren 1922, 1923 en 1924 was n'et geheel naar het genoegen van het bestuur, en in samenwerking met het bestuur van „Een School met den Bijbel" had men, na ingewonnen advies bij den School raad, besloten bij Ged. Staten tegen deze beslissing appel aan ie teekenen. De aans'elligg van een lijdelijke kracht op kosten der vereeniging had het noodzakelijk gemaakt, het schoolgeld tijdelijk te verhoogen. Bij de bestuursverkiezing moest de voorzitter, de voor de vergadering zeer teleurs ellende mededeeling doen. dat hij zich niet opnieuw beschikbaar kon stellen. Ondanks - het zeer zware ge schut waarmede hij van alle zijden werd bestookt, bleef hij standvastig, en de vergadering moest ten slotte er-' kennen, dat de voorzitter na de zeven zware, en drukke jaren, die hij achter den rug had, wel recht had op eenige verlichting. In zijn plaats werd tot bestuurslid gekozen de heer A. Bergman, terwijl in de vacature van den heer v. d. Voet die niet direct herkiesbaar was, ge kozen werd de heer T. Nieuwenhuis. De heer De Graaf dankte den voor zitter voor het vele werk, dat hij voor de vereen, had gedaan, waarbij de heer Vercou teren zich nam ems het per soneel der school aansloot. Ook de se cretaris de heer, Papendrecht wijdde nog enkele woorden aan de liefde die de voorz. de vereen, had getoond en de groote werkkracht die steeds door hem was ontwikkeld. De voorzitter dankte den heer v. d. Voet voor wat hij als bestuurslid had gepresteerd en wees namens het bestuur de ouders op hun plicht om de kinderen steeds eerbied in te pren ten voor de onderwijzers. De geest dezer eeuw openbaart zich ook nier- in, dat deze eerbied hoe langer hoe meer te loor gaat. Nadat de heer Vercouteren wasvoor gegaan in dankzegging, werd de ver gadering door den voorzitter giesloten. OEG8TOEEST. Voor het jaar 1926'27 zgn aan gevraagd 19 groote en 8 kleine visch- acten. Op 1 Mei 1926 bedroeg het aantal vergunningen (ongesplitsten verkoop). 6 en Eet aantal verloven 13. In de maand April zgn: Ingekomen 44 m. en 68 vr., tot 112. Vertrokken 46 m. en 63 vr., tot. 103. Geboren 3 jongens en 6 meisjes, tot Gehuwd 2. Overleden: 3 m. en 4 yr., tot 7* Scheepstijdingen. HOLLAND-AME31EA LIJN. LOCHMONAR, van Rotterdam naai Vancouver, 3 Mei te Los Anceles. NIEUW AMSTERDAM, 5 Mei van Rotterdam naar New York. VOLENDAM, van Rotterdam naar N. York, ss. 5 Mei Kaap Race. BINNENDIJK, van Rotterdam naar N. Orleans, 4 Mei van Vera Oruï. SPAARNDAM, 4 Mei van N. Orla ans naar Rotterdam. EDAM, van Rotterdam naar N. Orle ans, 4 Mei te Gyon. DINTELDIJK, 4 Mei van Rotterdam te Seattle. LOCHKATRINE, thuisreis, 2 Mei v. Los Angeles. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. SINGKEP, thuisreis, 4 Mei to Liver pool. JOHAN DE WITT, thuisreis, 5 Mei van Batavia. RADJA, 5 Mei fan Amsterdam naar Hamburg. GROTiUS, uitreis, 4 Mei van Algiers EON. HOLLANDSCHE LLOTD. DRECHTERLAND, 4 Mei van Rot terdam naar Hamburg. AMSTELLAND, thuisreis, 5 Moi te Amsterdam. DELFLAND, nitreis, 4 Mei van Rio. MEEAK, 5 Mei van Amsterdam te Aqtwerpea. ORANIA, uitreis, 5 Moi van Pernam- buco. ROTTERDAMS CUE LLOTD. SLAMAT, uitreis, pass. S Mei Suez. TAMBORA, 5 Mei van Rotterdam n. iBatavia. TERNATE, van Rangoon naar Rot terdam, 5 Mei van Port Said. JACATKA, 5 Mei 'te Antwerpen. SOEKABOEMI, uitreis, pass. 5 .Mei Gibraltar. SAMARINDA, uitreis, pass. 4 Mei Suez. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. BILLITON, 5 Mei van East London naar Durban. KLIPFONTEIN (thuisreis) passeerde 5 Mei Vlissingen naar Antwerpen. NIJKERK 5 Mei van Antwerpen n. Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6