w NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 MEI 1926 DAG-AGENDA. Donderdag 6 Mei Ledenvergadering 'der B. T. v. d. G. Z. B. Gebouw „Prediker". Vrijdag 7 Mei, 's avonds acht uur, Vergadering „Patrimonium" Spr. de heer D. Huinink over het sociale le ven in Indië. Dinsdag 11 Mei, 's avonds acht uur. Hooglandsche Kerk (ingang Nieuw- straat). Kerkconcert van de Chr. Ora torium Vereen. „Con Amore". Dinsdag 18 Mei, 's middags vier uur. Bovenzaal van „In den Vergulden Turk", Jaarl. Alg. Verg. v. aancieelh. der N.V. „L. Expl. Mij. v. Onr. goede ren" te Leiden. Woensdag 19 Mei, 's avonds S uur, Pieterskerk. Kerkconcert van „Sur- sum Corda". Do avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 Mei tot Zondag 9 Mei waargenomen door de apotheek van den heer C. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. toestellen enz. welke cursussen voor alle leden cn donateurs toegankelijk zijn. Algomeenc vergaderingen zullen oorloopig 1 maal per maand worden ehouden. Nadat klezc mededeelingen waren gedaan werd de goed geslaagde ver gadering door den voorzitter met dank gebed gesloten. Bijzonderheid. Liefhebbers op het gebied van bloe- menkweeken kunnen dezer dagen ais een bijzonderheid een tulpstengel zien waaruit zich twee bloemen hebben ont wikkeld, en wel in de tuin van den heer W. Broeksema, achter de Stoom- wasscherij van den heer Dingjan aan den L. Rijndijk, waar belangstellenden des middags na 4 uur kunnen worden ontvangen. Naar wij vernemen, zal in de plaat9 van wijlen den heer J. Bosch, in leven rij wiel bewaarder aan 't Post kantoor diens zoon deze functie blij ven voortzetten. Door de politie alhier is te Voor schoten aangehouden P. W. die ver dacht wordt te Groningen een rijwiel verduisterd te hebben. noodig gebleken wijzigingen, voor de stabiliteit in de uitwerking der nieu we L.O. wet van groote beteekenis is geweest. De voorzitter danktet naast de vergadering, die haar dank toonde door een krachtig applaus, den spre ker voor zijn goed gedocumenteerd overzicht. Het spreekt vanzelf aldus spr. dat wij op deze vergadering waar wij 't 40- Jarig bestaan onzer vereeniging her denken, iemand uitnoodigden als gij, die gedurende meer dan 40 jaren van uit verschillende oogpunten de ont wikkeling van het onderwijs hebt-kun nen volgen. Wegens ongesteldheid van Prof. Mr. Eysinga, zou in de middagvergade ring zijn echtgenoote zijn rede over het werk van den Volkenbond uit- spreken. Een belangrijke vergadering. Ons werd gevraagd nog even' de aan dacht te willen vestigen op de ver gadering van „Patrimonium" ,die a.s. Vrijdagavond zal worden gehouden en waarin de heer D. Huinink, oud-ge meentesecretaris van Mr. Cornelis (Ja va), hoopt te spreken over: „Een kijk je in het Indische sociale leven. Dat kan interessant worden. Wij weten over 't geheel zoo weinig van Indië en van de Indische sociale toestanden. Daarom doet het ons ge noegen dat er nu gelegenheid bestaat iemand die jarenlang in Indië vertoef de, over dit onderwerp te hooren. Niet alleen „PatrimoniunT-manneR, maar alle belangstellenden zijn wel- kom. Er zal gelegenheid zijn tot het stel len van vragen. Chr. Radio-Vereeniging. Gisteravond acht urn- werd. in de catechisatiekamer a. d. Hooigracht een vergadering gehouden van de Leidsche Chr. Radiovereeniging op Gereforrn. grondslag. Nadat de voorzitter, Ds. W. Bouw man, de vergadering had geopend met gebed, heette hij de aanwezigen wel kom. Vervolgens zette hij nader doel en werkingswijze van de Chr. Radiover- een. uiteen daarbij wijzende op den toe stand, zooals die voor enkele jaren be stond, toen slechts een zoogenaamde „neutrale" radio-omroep was te ver wachten; en op de sterke positie wel ke zich de Hilversumsche Draadlooze Omroep (H.D.O.( reeds had verzekerd. Deze heeren zijn volgens hun eigen verklaring wars van, wat zij noemen „sectarisme in den aether", en stre ven een z.g. ^neutrale" omroep na. Nog juist bijtijds is de Ned. Christ. Radio Vereen, opgericht, en aan haar arbeid is het te danken dat thans ook een Chr. omroep bestaat. Oeze wordt thans gevormd door de R.K., de Vrijz, Hervormde en de Gereforrn. of Ortho dox Hervormde radio-omroep, welke ieder voor 1/3 deel recht hebben op het gebruik van den Hilversumschen zen der, zoodat wij dus om de 3 Zondagen één kerkdienst kunnen uitzenden. Wij hopen echter zoover te komen, dat iederen Zondag een dienst kan wor den uitgezonden. Spreker deed vervolgens verschillen de mededeelingen uit de vele door hem ontvangen brieven betreffende de radio-uitzending van den dienst op 2en Paaschdag vanuit! de Hooigracht kerk. Hieruit bleek dat allen zeer en 'thousiast waren; uit alle provincies van ons land, ja zelfs uit Duitschland en België waren de meest waardee- rende berichten ingekomen. Hierna werd even gehoord naar de uitzending van de Chr. radiovereeni ging, welke zeer duidelijk door den sfevarox-luidspreker werd weergege ven. Vervolgens besprak de voorzitter uitvoerig doel en werkzaamheden der plaatselijke Chr. Radio Vereeniging, welke tot grondslag heeft Gods onfeil baar woord, en de 3 formulieren van eenigheid. Besloten werd dat het voorloopige bestuur, bestaande uit de heeren Ds. W. Bouwman, H. M. van den Bos en I. Snoek zou aanblijven, tot voortzet ting der werkzaamheden. Nu werd door den heer v. d. Bos .een lezing gehouden over: „het A.B.C, van de radio" en met een aanwezig toestel een en ander gedemonstreerd hetwelk door de aanwezigen met aan dacht werd gevolgd. Alle aanwezige niet-leden, traden staande de vergadering als lid toe. De heer v. d. Bos zal iederen Woens dag om de 14 dagen te beginnen 19 Mei a.s.) een cursus geven in radio-tech niek, het bauwen en behandelen van W D. P. D'OR. Dit letterraadsel dat ons wekenlang nieuwsgierig maakte, is nu oopgelost. Het beteekent: Gouden Delftsche Post, de nieuwe zandblad sigaar van de be kende fabriek van A. Hillen te Delft, een sigaar volgens mededeeling van de firma met 60 pet. puur Havana in de melange. Wij hebben ze eens ge rookt en ze zijn heusch delicieus, wer kelijk iets bijzonders. Bovendien brengt A. Hillen ook in den handel een nieuwe sigaar, die slechts zes cent kost, de Ameropa Phi ladelphia. Het is een kloek knakmodel en het verbazingwekkende bij deze si gaar is, dat ze geheel mechanisch ver vaardigd is. Het is werkelijk een won der van techniek, want het is niet al leen een keurig model, maar de siga ren rooken overheerlijk en de Phila delphia, die wij geproefd hebben von den wij beslist meer dan zes cent waard. BINNENLAND. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder zal in den loop van den morgen van 20 Mei per auto rechtstreeks naar Soestdijk vertrek ken voor het zomerverblijf. Zij zal ver gezeld zijn van beide Hofdames en den Kamerheer jhr. Van Tets. Smokkelen van vee. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat er momenteel zeer veel vee uit België naar Nederland gesmokkeld wordt? Zoo ja, is clan de Minister bereid, om strenge maatregelen daartegen te ne men? De vischexport van IJmuiden.. Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat allo vischexport van daar naar Engeland moet worden stopgezet. Ofschoon de export per spoor, dus via Hoek van Holland in 1925 slechts 7 y2 pet. van den totalen aanvoer te IJmuiden betrof, is de aanvoer van visch rechtstreeks door IJmuider stoomtreilers natuurlijk veel grooter. Vele stoomtreilers van IJmuiden toch markten geregeld op Engelsche ha vens. Het gevolg van de stopzettting van den export is dus niet zoo ernstig voor het bedrijf in zijn geheel uit den aard der zaak wel voor de expor teurs op Engeland dan die van het niet meer markten aldaar van Hol- landsche en Duitsche stoomtreilers. Van de laatste markten waren veie IJslanders in Engeland, die nu in hoofdzaak worden aangewezen op IJ muiden. De vischaanvoer zal dus de vraag verre gaan overtreffen, de prij zen zullen nog meer zakken, zoodat thans reeds eenige reeders het voor nemen hebben hun schepen geheel of gedeeltelijk bij binnenkomst op te lej gen, waardoor veel werkloosheid zal ontstaan. Gistermorgen vroeg kwam te IJmui den een Engelsche stoomtreiler bin nen. die in Londen niet gelost kon worden. De vangst werd hier gemarkt. Aan den treiler werd echter geen bun kerkolen verstrekt. BUITENLAND. DE ALGEMEENE STAKING IN ENGELAND. Het iunctionneeren der nooddiensten. Van de zijde der Britsche regeerin^ is men tevreden over het functionnee- ran der nooddiensten. Vrijwilligers blij ven zich in grooten. getale aanmelden. De voedselvoorziening loopt goed van stapel. Evenwel zijn tengevolge van de hoogere transportkosten de melk prijzen opgeslagen. Blijkens de gister ingekomen rappor ten nebben de transportdiensten zich goed geweerd. Een deel van het ver voer kon geschieden döor de spoorwe gen, die over een voortdurend toene mend aantal vrijwilligers beschikken. Een zeer groot deel van het werk wordt evenwel verricht door vracht auto's. Van de zijde der spoorwegmaat schappijen verklaart men, dat men bin nen korten tijd weder een veel aan zienlijker deel van het transport op zich kan nemen en aldus het verkeer over de groote landwegen zal kunnen ontlasten. Het plaatselijk verkeer te Londen droeg hetzelfde karakter als Dinsdag met dit verschil, dat de moeilijkheden in den morgen door een vrij' dikken mist wérden verergerd. Men kreeg evenwel den indruk, dat de openbare verkeersmiddelen talrij ker varen dan den vorigen dag. De „Metro" welke vooral van groot belang is voor de verbinding met ver der afgelegen voprsteden, heeft met een beperkten dienst groot nut ge sticht. De toestand rustig. iVaa officieel© zijde wordt meege deeld, dat over het heele land vol maakte rust heersoht. Geen oproerige acties worden door de politie gemeld. Alleen in de Londensche volkswijken Poplar en Camiingtown hadden on geregeldheden plaats, waarbij een aan tal personen werden gewond. Geruchten omtrent ernstige ongere geldheden in andere wijken, waarbij een aantal politiebeambten zou zijn ge dood, worden officieel tegengesproken Nog geen officieele onderhandelingen. Voor zoover gisteravond bekend was waren er in den loop van den dag geen vorderingen gemaakt: officieele onderhandelingen werden in het ge heel niet gevoerd. Informeele bespre kingen tusschen leden der regeering vakvereeniguigsleiders schijnen geen resultaat te hebben opgeleverd. De regeering stelt zich, met instem ming van een groot deel der openbare meening, op 't standpunt, dat er geen onderhandelingen kunnen worden ge voerd, zoo lang de algemeene stakings order niet is ingetrokken. Van dit standpunt wordt in geen geval afgeweken, daar dit gelijk zou staan met een capitulatie, waardoor het gezag der regeering en het pres tige der constititioneele instellingen zou worden verzwakt. De mogeiijkneid blijft bestaan, dat de raad van het congres der vakvei;- eenigingen, die allesbehalve zeker van het succes der actie is, zal pogen, de pressie te versterken door ae staking groot ere uitbreiding te geven en er de post- en andere openbare diensten in te betrekken. Alarmisten hoort men vooral van zulk een mogelijkheid spreken, doch het is moeilijk in te zien, hoe de vak- vereanigingeai, door aldus de verwar ring te verergeren, de kans, haar doel te bereiken, zullen kunnen verwezenlij ken. Dit kan slechts bewerkt wordendoor een zoo spoedig mogelijke intrekking van het stakingsdecreet. Beweerd wordt, dat een deel van den raad nog steeds op middelen zint, om dit op zoodanige wijze te doen, dat de „militaire eer" gered is. Verklaringen van den Minister van Binnenlandsche Zaken. In het Britsche Lagerhuis heeft Sir William Joynson Hicks, de minister van binnenlandsche zaken, een voor stel ingediend, om de bepalingen van de Emergency. Powers Act nog voor een maand van kracht te doen blijven. Hij wees er in de toelichting op, dat na afloop van dezen termijn de verlen ging afhankelijk zal zijn van een nieu we goedkeuring van fiet lagerhuis. De regeering en het geheel© land hopen echter, dat het niet noodig zal zijn, den termijn te verlengen. De minster citeerde eenige uitlatin gen van Ramsay Mac Donald, die de- toén hij eerste minister was, heeft gebezigd, om de noodzakelijkheid te tooigen, dat de zaken van het land tijdens de staking voortgezet zouden kunnen worden. De minister betoogde, dat hij in npg hoogere mate deze noodzakelijkheid gevoelde dan MacDonald tijdens diens eerste ministerschap, twee jaar gele den. Hij haalde daarbij in het bijzon der aan, wat MacDonald bij' dié ge legenheid gezegd had om te betoogen, dat de openbare diensten moeten voort werken en dat iedere regeering de genen moet beschermen, die in de wet tige uitoefening van hun functies zijn. Dit is, aldus de minister van bin nenlandsche zaken, de juiste kenschet sing van den toestand, welke de te genwoordige regeering overneemt. Deze bepalingen bevatten niets, waar door men verhinderd wordt om te sta ken, indien men dit wenscht, aange zien bepaald wordt, dat niemand vol gens deze bepalingen strafbaar zal zijn, uitsluitend omdat hij deelneemt aan een staking. Een der bepalingen van de wet heeft betrekking op de wet betreffende het aansporen tot muiterij of tot het wek ken van ontevredenheid. Deze bepaling berust op de bestaande strafwet.. Vol gens deze bepaling kunnen echter over tredingen van dezen aard terstond ge straft worden, zonder dat de zaak vol- fens eern dagvaarding voor de recht- ank moet komen, en een proces moet plaats hebben, dat maanden kan dureni De minister achtte het in hooge mate wenschelijk, dat bij een algemeene op gewondenhead der gemoederen overtre dingen van dezen aard terstond -en redig berecht worden, en dat met bestraffing daarvan niet gewacht wordt, totdat alles weer rustig is ge worden. De bepaling omtrent het recht tot arrestatie zonder rechterlijk be vel is geen groote uitbreiding van de bevoegdheid, die de politie thans heeft om personen te arresteeren, die op het punt staan, zich aan de strafrechter lijke handeling schuldig te maken. Een andere bepaling geeft de re geering de bevoegdheid om op de strijdkrachten van de kroon een be roep te doen, om mede te helpen, de vitale diensten aan den gang te n< den. De minister verzekerde, dat hij' bij alle onlusten, -die mochten ontstaan het huis dagelijks ervan op de hoogte wil houden, welke maatregelen hij1 neemt. Het lagerhuis heeft daarop vol gens zijn meening recht. Tenslotte wees de minister er dat de vakvereenigingen aannemen, dat de tijd ten gunste van de algemeene staking zal werken. Juist het tegendeel is echter waar. De tijd zal ten nadeele van de algemeene staking werken. Naar mate de tijd verschrijdt, zal de gemeen schap zich tegen de stakers organisee- ren, aangezien de gemeenschap, evenals ieder individu gedreven 'wordt door den wil om te leven. Ik geloof, aldus zeide de minister, dat, indien het land slechts voet bjj stuk houdt en een weinig ge duld heeft, het niet lang zal duren, of wij zulllen den weg zien, om door deze moeilijkheden te geraken. BELGISCHE MINISTERSCRISIS. Twee ministers afgetreden. De minister van Binnenlandsche zaken baron Rollin Jacquemins, die na het heengaan van Generaal Kesten het eenig overblijvend neutraal lid in de Katho lieke socialistische regeering was, heeft gistermiddag heel onverwacht ontslag genomen, omdat, volgens hem, de re geering niets doet om het verloren ge dane vertrouwen van het sparend pu- jliek en van de bankiers terug te win nen. Ook de minister van koloniën Carton is afgetreden. De vraag is nu: zulllen de andere ministers hen volgen? De positie van het kabinet is reeds zeer vervwakt door de snelle daling van den frank de laatste dagen, die catastrophale afme tingen dreigt aan te nemen. De bankiers, die in verband met de leening tot stabilisatie van den frank grooten invloed hebben, sturen aan op een liberaal kabinet tot vervanging van het huidige katholiek-socialistische. KORTE BERICHTEN. De Poolsche regeering is afgelre den. 7-7 Heden zal te Parijs een speciale ministerraad gehouden worden, ten ein de maatregelen te overwegen tegen de koersdaling van den frank. De delegatie der Eiffijnen in Ma rokko wordt heden te Oudjda terug verwacht. Bij Constanza is een Russische stoomboot op een klip geloopen, tenge volge waarvan 30 passagiers verdron ken. Bij Roestjoek is een Donau-vaar- tuig omgeslagen; 25 schoolmeisjes, die een pleziertocht maakten, kwamen om. De groothertogin van Luxemburg krijgt een bijslag van 500.000 franken op baar civiele lijst. In Luxemburg dreigt een alge meene staking, als het geschil bq de hoogovens niet wordt opgelost. Sigmund Freud, de bekende psycho therapeut, wordt heden 70 jaar. GEMENGD NIEUWS. Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en Wethouders var. Leiden brengen ter algemeene kennis dat de opgaven, bedoeld bij artikel 31 eerste lid, der Drankwet, voor een ieder ter Gemeente-secretarie, Afdee- ling algemeene zaken (Kamer 10, raad hui) en'tegen betaling van de koster verkrijgbaar zijn. Leiden, 6 Mei 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris Overreden en gedood. Te Eesveen bij' Steenwijk is de 7-jarige J. G. van een melkwagen gevallen. De kleine kreeg een Aviel over het hoofd en Avas terstond dood. .Verdronken. Te ZAvartemeer is het 2-jarig kind van den heer A. Duursma in een Avaterput geraakt en verdronken. -Te Zeigen (gem. Vriest is de 50- jarige J. T. die naar het veld was ge gaan om plaggen te steken, in een veenplas geraakt en verdronken. Ongelukken. Gisterochtend moest een vliegtuig, komende van Schiphol en op Aveg naar Helder, bij; Noorddijk (gem. Ursemj een noodlan ding maken. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd. Gistermorgen is in den Waterweg tusschen Maassluis en Poortershaven door Averklieden van een baggermolen een lijk opgevischt. Plet is vermoede lijk van scnipper P. de Graaf uit Gou- aerak, die onlangs met zijn motorschip Twee Gebroeders op de rivier voor Vlaardingen Averd overvaren door het stoomschip Rotterdam vaal de Hol- land-Amerika-Lijn. Het lijk is naar Maasland overgebracht en aan de fa milie in kennis gegeven om over te komen, tem einde de identiteit A'ast te stellen. Gistermorgen reed door Maas land de 26-jarige landbouAver Ruijs- broek uit Schipluiden met een driewie- ligen mestwagen. Het paard sloeg op hol en de Avagen lnvam hl botsing met een vrachtauto uit Vlaardingen. R. geraakte tusschen wagen en auto beklemd en werd doodelijk geAvond. Geneeskundige hulp was dadelijk ter plaatse, doch mocht niet meer oaten, R. is spoedig overleden. De chauffeur reed zeer langzaam en heeft geen schuld aan het ongeval. De onbewaakte overwegen. Gistermiddag is op den onbewaakt en Spoor av ego vergang nabij Bariieveld waar onlangs een doodelijk ongeval heeft plaats gehad, weer bijlna een auto door den trein verpletterd. Eerst op het allerlaatste moment bemerkte de chauffeur den aanstormenden trein, doch gelukkig had hij tegenwoordig heid Aan geest genoeg om het stuur plotseling om te rukken, tengevolge Avaarvati de Avagen tegen een hek op botste en zAvaar beschadigd werd, doch waardoor hij zijn leven had gered. Een noodlottige klap. In de lagere school te Dieburg in Hessen gat een ondenvijzeres een elfjarig meisje Dinsdag een klap op het achter hoofd. Het kind had op dat oogenblik een breinaald in de hand en deze drong door den slag tusschen de oogen en neus van hel meisje, dat weldra overleed. De onderwijzeres is spoor loos verdAvenen. Enkele Duitsche bladen maken van dit ongeA'al gebruik om opnieuw te eischen, dat het aan het onaerAvij'zend personeel zal AA'orden verboden, kin deren te slaan. Vreeselijke mo ord. Uit Ratzeburg Avordt aan het „Hambur ger Fremdenblatt" gemeld, dat van- termorgen een brievenbesteller, diens vrouw en drie kinderen in de Avoning dood zijn gevonden. RECLAME. tflJNMARDT'5 Hoofdpijntabletten werken terstond. Glazen Buisje 60ct. Bij Apoth.en Drogisten. De brievenbesteller, Avien tekortko mingen in den dienst ten laste waren gelegd, had zijn vrouw en kinderen de hals afgesneden en daarna zich zelf door gas van het leven beroofd. S c h a n d e 1 ij k. Op het kerkhof te Zibelle bij Rothenburg in Wurtem- berg is een schandelijke verminking gepleegd op het lijk van een 3 Aveken geleden begraven 55-jarige vrouw. Na opgraving van de kist is het deksel eraf geschroefd en het lijk op bestiale wijze verminkt. Berooving komt niet als motief in aanmerking, maar verder tast de politie nog in het duister. UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Geboren: Elisa beth Gérda Maria Bremmer, d. v. Peter Jozephus Bremmer en Agenes Geertrui- da Maria Visser. Ondertrouwd: Jan Joris Sneebos, 30. jaar. Cornelia de Boer. 27 jaar. Overleden: Margaretna Blanken Ka rens, ongeh. vr. 74 jaar. Hubertha Jo hanna Kronenburg, echtg. van Marinus Johannes Jansen, vr. 38 jaar. Kerkberichten. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uurDs. Veldhoen van Alphen a.d. Rijn. 's Avonds 61/2 uur, geen dienst. Geref. Kerk, voorm. 9V2 uur en nam. 61/2 uur Ds. Troost van Naaldwijk. iMen deelt ons mede, dat in ver band met de te geringe deelname het opi 2 en 3 Augustus te nouden Concours van het Muziekgezelschap „Orpheus" in Zomerzorg niet doorgaat. BODEGRAVEN. Vorige week hebben wij bericht dat door Gedeputeerde Staten het voor stel van den raad inzake de rioolheffing was goedgekeurd, hoewel er een be zwaarschrift van verschillende^ vooraan- nde personen was ingediend. Nu dit bezwaarschriftniet, heeft geholpen, is er door het comité weer een verga dering belegd, waarin werd besproken, wat er nu te doen was, er werd besloten dat er opnieuw een bezwaarschrift zou worden ingediend, nu bij den gemeente raad, zoodat er nu een bespreking in den gemeenteraad op zal moeten vol- fen, hetwelk zeer toe te juichen is, aar de gedachte' wordt opgewekt, dat de raadsleden de gevolgen A'an het ge nomen besluit niet geheel 'hebben door zien, want bijna zonder eenige discussie; was het voorstel van B. en W. aan genomen, waarbij ieder werd verplicht op de gemeenteriolen aan te sluiten en daarvoor een bedrag te betalen van f 10 per M. gevelbreedte. Nu zullen we binnenkort wel zien, of de meening der raadsleden nog gewijzigd^ is, immers n zoo belangrijk protest uit het midden der gemeente, mag maar niet zonder meer ter zijde Avorden gelegd.. B.v. de bewoners van de Nieuwstr. lijden geducht schade door het nieuwe, raadsbesluit. Verleden jaar hebbben zij in vereeniging met de bewoners van de Le Coultre-straat een nieuw riool bekostigd, en nu zouden zij terwille van den raad maar weer moeten aansluiten aan een nieuw riool. Het is te begrijpen dat zulk een raadsbesluit algemeen ver zet vindt. Hieronder volgt het ingezonden adre3 Aan den Edelachtbaren Raad der ge- -meente Bodegraven. Geven met verscnuldigden eerbied tö kennen, ondergeteekenden, allen inwo ners der gemeente Bodegraven, dat zq vernomen hebben, dat de in uw ver gadering „van 23 December 1925 vast gestelde verordening^ inzake de ver plichting tot aansluiting aan een aan te leggen rioolstelsel, met daarmee ver bonden heffingsverordening is goedge keurd; dat zij van oordeel zijn, dat de aanleg van rioleering voor het zuidelijk deel onzer gemeente gewenscht is; dat echter naar hun meening, b\i de verordening, zooals die thans luidt, geen rekening wordt gehouden met de his torisch gegroeide toestanden; dat de thans geldende verordening voor eventueele nieuwbouw zoo goed als ongewijzigd kan worden gehand haafd; dat echter de eigenaars van reeds bestaande woningen thans zeer hooge kosten hebben te maken voor de aan sluiting aan het rioolstelsel, waaraan straks noodzakelijk zullen worden ver bonden de kosten voor het dempen van slooten, enz. dat deze hooge kosten mede veroor zaakt worden door het feit, dat in het verleden in onze gemeente een vast uitbreidingsplan, rioleeringsplan daarbij inbegrepen, ontbrak, waarvoor de noo- dige kosten werden gemaakt; weshalve zjj Uw college met den mees ten aandreng verzoeken de thans goed-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2