NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 3 MEI 1926 TWEEDE BLAD. W8Ï IE BLRDEN 2EGGEM. Be ministers wisseling. Het Vaderland geeft een breed voerige beschouwing over het Kabinet de Geer, waarin #er aan wordt herin nerd, dat geen enkele beschuldiging van unfairheid tegen den heer de Geer inzake de Kabinetsformatie kan worden ingebracht. Maar zijn positie is wel moeilijk. En daarom zoo vervolgt het blad vinden wij den terugkeer van den heer Lambooy in het Kabinet zoo groote fout. Laten wij zelfs het onmo gelijke aannemen, en wel dat zoo'n be kwaam man als de heer Van Royen geene kans zag om zijn eigen program uit te voeren, dwan zou toch voor den formateur van het extra-parlementair Kabinet vast hebben moeten' staan, dat hij den heer Van Royen kon ver vangen door wi enhij wilde behalve door een van de ministers uit het vo rige Kabinet. Dat klemde te meer, om dat er reeds zeer spoedig na bet op treden van het Kabinet de Geer in de pers verluid is niet in de vrijzinnige dat als de gezantschapskwestie wat zou zijn geluwd, langzaam en geleide lijk het extra-parlementair ministerie door ministerswisseling zou worden omgezet in een Coalitie-kabinet. Ge ruchten, die toch van zooveel beteeke- nis worden geacht, dat niemand min der dan Prof. Anema in de Eerste Ka mer bij het debat over de Regeerings- verklaring de aandacht er op vestigde om reeds bij voorbaat zulke plannen te bestrijden Ilij zeide er toen o.a. van: „Wij zullen gaarne zien, dat de Recht- sche groepen weder het Regeerings- ka9teel bezetten, maar dan door de hoofdpoort, niet door onderaardsche gangetjes. In sluipwespenpolitiek is niets dat ons bekoort, en bovendien ware zulks perfidie tegenover het Ka binet, dat heenging. „Perfide tegenover het Kabinet dat heengingMen leest uit die woorden, hoe zelfs bij de besten van onze anti revolutionairen de vrees leeft, dat de Geer langs omwgeen wil komen tot de reconstructie van een Coalitie-kabinet, zonder Colijn wel te verstaan. De pre mier heeft de vrees van Prof. Anema geheel ongegrond verklaard; dat was op 8 April 1.1. en 14 dagen lateer haalt hij zonder eenige noodzaak er zijn toch zeker meer knappe officieren in het leger dan de heer Lambooy een minister uit he tKabinet dat heen ging in zijn ministerie. Dat is zeer zcaht uitgedrukt het te gendeel van voorzichtige politiek, en al is uitgekomen wat wij zeiden, dat de anti-revolutionairen verheugd zijn over het feit dat cïe twee torpedoboo ten thans weer op de begrooting zul len komen, geheel vertrouwen doen zij dez aak niet, zooals wel bleek uit de wijze waarop „De Standaard" over het geval schreef. Het hlacl wacht nadere meded.eelingen af, die het zeer nóodig acht. Èn die thans gekomen, nu de heer Van Gijn dienaangaande vragen heeft gesteeld, al zou het natuurlijk heel wat beter geweest zijn, als de pre mier Vrijdag LI. aan de Kamer de me- dedeeling had gedaan, dat de heer Van Van Royen was heengegaan, en waarom zulke zaken moeten niet als quantité negligeable worden behan deld. Maar het antwoord is geheel on voldoende, dat op de eerste vraag was reeds, zij het in anderen vorm, gepu bliceerd, en de hoofdvraag: Waarom juist Lambooy? bleef onbeantwoord. „De Standaard" noemt het een zon derling gebeuren, dat zoo kort na het optreden van het Kabinet binnen zijn boezem een zoo scherp conflict ont staat over een der punten van het eigen program. Vooral omdat, zooals het blad er ondeugend maar niet ten onrechte aan toevoegt, dit Kabinet door geenerlei beginsel bijeer ge hou den wordt. De heer De Geer, wij eindi gen zooals wij begonnen, verkeert in een zeer moeilijke positie de alleen te redden is door goed begiip. In asu dit begrip, dat al zijn doen en laten en ook zijn denken extra parlementair moet wezen. Van dat begrip gaf het op visschen van Lambooy uü do schip- breuk-Colijn geen blijk". KÉRKEN SCHOOLT NED. HERV. KERK. Drietal: Te Zwolle, P. tie Haan te Antwerpen, C. D. van Noppen te Zwolle en G. J. Waard^nburg t:1 Zierikzee. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. H. J. Dijckmeester tWel- sum hoopt Zondag 6 Juni zijn intrede te doen brj de Ned. Herv. game nLe te IJmuiden, na bevestigd t zijn door Prof. Dr. W. J. Aakiers van Groningen. Ds. M. Schuurman. Naar gemeld wordt, keft Ds. M. Schuurman, predikaat dor Gerei. Kerk van 's Gravqnhage-Wc-t he. voornemen in dein loop van dit jair emeritaat aan te vragen. Dr. C. Koppenaal. De zaak van dr. C. Koppenaal, Gerei, predikant te Monnikendam, die van zijn kerkeraad sinds eenigen tijd „va- cantie" hoeft weg ons gerezen bezwa ren, zal volgens „de Stand." behandeld worden ter classicale vergadering vap Zaandam, 5 Mei a.s. Organisatie van bezwaarden. De kerkeraad der Geref. Kerk van 's Gravenhago-W.st hoeft tot da led om der Gemeente oom woord van r-ormaan gericht, waarin gezegd wordt, dat m in zich niet behoort asm te sluiten bri ean voorloopig comité tot organisatie van bezwaarden, dat m:ia den kerkdijken weg te hoert te bewandelen, en dat do kerkeraad met oen dergelijk comité niet in onderhandeling zal tr eden. Bij den Kerkeraad dor Geref. Kerk van 's Gravcinhage-Oost is oen schrij ven ingekomen van oen drietal breeders om een onderhoud met den kerkeraad inzake „de in onze kerken aanhangige kwestie". De kerkéraad hoeft de betrokkenéin bericht hun verzoek toe te staarn. Doortasten". Prof. Hepp geeft in „De Reformatie" aan de Korkerad in. der Geref. Kerken den raad, om waar het noodig is, door te tasten. 1 Hij meent, dat de kerkeraad van Halfweg geprezen moet om zijn moed om de zaak van Ds. Brussaard en Ds. v. d. Brink aanhangig te maken. „Men onderschatte dien moed niet. Door zoo op te treden stelt hij zich bloot aan allerlei verwijten van onver draagzaamheid. En toch staat deze kerkeraad in zijn recht en is het juist de plicht der lief de om aan ongewenschte toestanden, indien zij werkelijk bestaan, een einde te maken. Heeft een predikant een gravamen, hij betrede den kerkelijken weg. Maar hij doe niet mee aan een onker kelijke actie, die bewust of onbewust bedoelt, dat onze kerken zullen gaan wroeten in eigen ingewand. En indien hij toch die onkerkelijke actie blijft steunen, dan hebben plaat selijke kérk en kerkverband in te grijpen". Prof. B. Kouwer. Naar het U. D. verneemt, heeft prof. Dr. B. Kouwer, boogieraar i:i de gv- a ia ecologie dn obstetrie aan de Utrecht- sche Universiteit, het besluit ganomen aan het eind van d?n loopenden curstfs af te treden. Prof. Kouwer is van oordeel, dat zijn krachten hem niet meer veroorloven het zeer omvangrijke' werk van klinisch hoogleeraar te blijven vervullen, zoo als hij meent, dat die arbeid behoort te worden vervuld ein uiitsdien acht hij het oogenblik gekomen, het professo raat aan ee|n jongere kracht over te laten. Uit het Sociale Leven. Ben excursie naar Patripoljs. (In Hollands binnenlanden.) II. Het had ons vermoeid, die heel en dag met een onderbreking om kof fie te drinken huis in huis uit, tuin door, trap, in en. uit de auto, /oodat we dien avond ons rustig op onze ka mer hielden. Den vocrzitlter der afd^ die ook den geheelen dag ons had vergezelschapt, hadden we gevraagd, ons te willen op zoeken; om een en ahder over het werk te vertellen. Wat hij ons ver telde, sprak van enorme activiteit. De afd. vergaderde elke maand ter bespre king van den arbeid ot van een actueel onderwerp. Men had iederen winter een aan- tal cursussen loopen over economische, ehvistelijk-sociale, sociaal-politieke, ge schiedkundige, zielkundige, o'pvoedkun dige en bijbelsch-sociale onderwerpen. Zaalhuur kostte dit niet, want in eigen gebouw had 't plaats, de entrée-gel- den dekten vrijwel de kosten. Men had een sportafdeeling, welke ten dod had onze jongelui onder eigen vaan te doen oefenen en, om de Zon- dagsonthsil ging tegen te ^oan 3e elt- tallen speelden va] goed. Ook andere meer „edele" sport werd be oef end. Een commissie voor beroepskeuze „zat" elke week. Een lid arts van berpep vertaalde uit andere ta len de verschillende lijsten en statis- ttiekem Dit moet nog groeien, heeren, lang niet alle ouders voelen het nut en lang niet alle kindéVen zijn „ge compliceerde gevallen'En dan.,., de economische situatie geeft dikwijls en kosteloos advies. Wat het lectuur-vraagstuk be.rof vertelde de praeses ons behalve de centrale leeszaal een bibliotneek me. 12.000 werken op geb ed van s.udie en ontspanning plus een 0-i.al wijnf lialen, waai- men aileen in voorraad neeft cnc- spanningslectuur geef. men vooraf de nrs. op en dan worden die aan het centraal punt afgehaald. Behalve deze bibliotheek- en lees zaal-arbeid, welke zich zelf bedruipt uit leesgeld en con.ributie, had men een afd. boekenkraam op de 'markt des Zaterdagsavonds. Voorts had nieri een aparte commis sie, die zorgde voor de uitgave van een 14-daagsch weekblad, hetwelk in 100.00'J exemplaren huis aan huis ver spreid werd en waarin de geschikste artikelen uit het bondsb.ad, artikelen over opvoeding en zedelijKneid, en ook populaire volksstukjes en -arci'ke.en voor meer ontwikkelden voorkwamen. Deze uitgave werd door adverten- tiën en abonnementen gedekt. Maarnog was de verteller niet aan het einde. Er was ook een com missie van 6 broeders, welke des Za terdags op de drukste stadspunten het blad „Fa rimonium" colpjrtcerden. Bij bepaa.de gelegenheden gat men kleine pamfletjes uit of soms ook kart- jes met een enkele korte actueele vraag erop gedrukt. Dien nacht droomde ik van een veld slag: ik zag een leger oprukken van vele tienduizenden soldaten in den vorm van kranten. Zij rukte op tegen een burcht, d.e zich hoog en trotsch verhief en welks fundamenten wel in den afgrond scheneh te rusten en uit dien afgrond sciienen geesten op te stijgen. De legersciiaren waren vooraf gegaan door verkenners, d.e heel veel weg iiadden van kie.ne witte kaartjes met een regel druks er op, en achter hen kwam de cavaiène; aa. leek veel op die pamfle-.e.i. Heftig was de strijd hoe hij eindigdeik on.waakte, voordat de strijd uit was en de span ning voelde ik nog op het gelaat, toen ik was opgestaan. Dien morgen hebben we besteed om eenige moo^e stadsgedeelten te bezich tigen onder leiding van den Zen voor zitter en wij zullen maar aileen aan stippen waarover hij al wandelend al- zoo^ sprak: men had afgevaardigden op alle J. V.'s bij de behandeling van de sociale vragen, een fanfare-korps dat krachtig en helder blies, vrouwenavon den voor de echtgenooten der leden, naai- en knipcursus voor vrouwen en "meisje?, kuns a.cn en tot ontwikkeling van den smaak, een dokteifonds om Christelijke artsen' te hebben bij ge boorte, ziekte en sterven. Niet dat hij vergat ons de schoonheden der stad te toonen, want die sociale arbeider in Gods koninkrijk had zijn stad lief, was trotsch op haar, roemde xien aanleg, en dit viel me telkens op, had deernis met haai' inwoners, zoover die buiten den Heiland leefden en stierven en in den socialen strijd ondergingen. Toen wij des middags de bibliotheek en leeszaal bezochten, vraagden we hem, hoe zij dat ailes betaalden: voor een groot deel. uit contributies, adver tenties, abonnementen, leesgeld, cur susgeld en voor 'n deel uil grootere bijdragen van vermogende vrienden. En dan houden de kerken der Her vorming éénmaal per jaar een deurcol lecte voor de algemeen chystelijk-so- ciale actie, welke in de 20 kerken pl.m. f 12.000 jaarlijks opbrengt. Men staat op het standpunt hier door aanhou dende propaganda dat Patrimonium een deel is, van de strijdende kerk, een deel waar de kerkmuren met worden gezien. En hdar arbeid, die geen ar beiders- of middenstandersbelang als zoodanig beoogt, kan door de keiken worden gesteund. Des avonds namen we een kijkje op een ledenvergadering en bezoenten een bibliotheek-filiaal. Teen we op onze Kamer kwamen, lag er een telegram dat ons onverwachts huiswaarts riep. 's Morgens vroeg namen we on den den indruk van zooveel gezegen- den arbeid afscheid. En we ver baasden ons over de plaatsen in ons goede vaderland, waar nog geen af- deelingen van „Fa.rimonium' zijn. De ieders van dit blad die op zoo'n plaats wonen, verwijzen we heel gaar ne naar den secretaris van het Ver bond ten einde dien over oprichting eeher afueeung eens te raadplegen.. Waar bij u een afleelhig bestaat, daar is u natuurhjk lid, dat begrijp ik. En begrijpelijke dingen daar noud ik van. Onbegrijpelijke zaken, als „geen lid zijn, waai n nfdeeeiing bestaa.' oi „Fa.r.monium kan wei opduexea, naar taak isaf" laac ik hier onbesproken. Het Eritsche mijnconflict en de Roiterdamsche havenarbeiders. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft in ver band met het in Engeland uitgebro ken arbeidsconflict in de mijnen he denmorgen een manifest gericht tot de Rotterclamsche havenarbeiders. In clit manifest wordt een neroep gedaan op de Rotterdamsche haven arbeiders voor bet geval getracht zou worden steenkolen van het vaste land via Rotterdam naar Engeland te ver voeren, geen steenkolen bestemd voor Engeland te laden. Verder wordt den arbeiders verzocht geen schepen te willen bunkeren van welke verwacht wordt dat zij indien in Engeland geen conflict zou zijn uitgebroken, in En geland zich van steenkolen zouden hebben voorzien. Uit het metaalbedrijf. Het bestuur van den modernen Me- taalbewerkersbond heeft, naar de „Voorwaarts" meldt, een brief gezon den aan het bestuur van den Metaal- bond waarin betoogd wordt dat in strijd met het door den Metaalbond gegeven advies, de firma P. Smit Jr. geweigerd heeft, haar personeel scha deloosstelling te verleenen voor het uur, waarmee per 1 April de werk week verkort is. Het bestuur schrijft dat noch de betrokken arbeiders noch de Bond, hiermee genoegen kunnen nemen en dat, mocht de directie van genoemde onderneming haai* stand punt niet wijzigen, een nieuw conflict het overmijdelijk gevolg zal zijn. UIT IDE ÖMGE VING, HAZERSWOUDE De netto-opbrengst van de gehou den bazar, aangeboden door een da mes-comité aan het bestuur van „Zie kenverpleging" tot sterking van de kas der vereeniging, bedraagt f3493. Aan mej. Bontenbal alhier, die naar de netto opbrengst geraden had en die gesteld had op f3498, is de fiets lantaarn ten-deel gevallen. De uitslag van de gehouden aan besteding van Krooswerken der Groo te Hazerswoudsche Droogmakerij is als volgt: De perceelen 1, 2, 4,.5 en G aan J. Lourier, resp. voor f90, f62, f40, f21, en f85; perc. 3 aan D. de /Bruyn voor f80; perc. 7 aan G. van Tol voor f36; perc. 8 aan P. den Hertog voor f 12 en perc. 9 aan D. Vos voor f 13 Bij de Donderdag gehouden ver gadering van bestuur en gecommit teerde ingelanden van den Rietveld- scben polder werd tot voorzitter van den polder herkozen*de heer G. van Dorp Azn, tot poldermeester de heer M. Menken en tot gecommitteerden de heeren J. Koetsier, W. van Klaveren en C. M. den Hollander. De opbrengst van den verkoop van een bloempje ten bate van het T. B.C. fonds alhier heeft op bet dorp op gebracht f220.21 en aan den Rijndijk f95, zoodat in totaal daarvoor is ont vangen de som van f315.21. Daartoe uitgenoodigd door de Chr. Oranje Vereeniging alhier, trad Donderdagavond, den vooravond van den Julianadag, in de Ned. Herv. Kerk op Ds. J. Douma van '9-Gravenhage, om een rede te houden ter versterking van de liefde voor ons Vorstenhuis. De voorzitter der vereeniging, de heer B. Offringa opende, nadat gezon gen was Ps. 68:14 en 16 met gebed, las Ps. 112 en sprak een openingswoord, waarin het doel der samenkomst werd uiteengezet. Teleurstellend was, dat de „Zang en Vriendschap' op dezen avond hare medewerking niet kon verleenen Spreker richtte een. woord van weg kom tot alle aanwezigen en in 't bij zonder tot den Burgemeester en tot Ds. Douma. Spreker, het woord-- ver krijgende, bepaalde daarop zijn aan dachtig gehoor in een bezielende re'e achtereenvolgens bij: Gods trouw, Oranjes trouw en ten slotte bij Hol lands trouw, waarin uitkwam dat de echte dankbaarheid zich toont door trouw te wezen. Enkele coupletten van bet Wilhelmus werden staande aan geheven. Nadat gezongen was Ps. Tg vs. 1 en 4 ging spreker voor in dank aan den Heere. WGUBRUGQE. Een aardige vondst deed een knaap der Chr. School te Ter Aar. Bij het graven van een kuil ontdekte hij den bekenden legpenning groot pl.m. 'i centimeter diameter, welke de sta ten van Hólland lieten vervaardigen bij het sterven van Tromp in 1G53. Zoo bekend, stierf Maarten Harpertz. Tromp den ICen .Augustus van dat jaar op 56-jarigen leeftijd. De graftom be in de-Oude Kerk. te Delft getuigt nog van de daden van dezen held, die voor het vaderland stierf. Een musket kogel ging door zijn linkerborst. Onder het vallen sprak hij zijn volk nog moed in en bad „O Heere wees mij en dit arme volk genadig". Aan de voorzijde van den penning staat de beeltenis van Tromp met de woorden: „Marten Harpentsen Tromp Ridderen aan de keerzijde „Liev- tenantAdmiraal van Holland voor het vaderland gesneuveld den 10 Augusti 1653", rond de voorstelling van een zeeslag, die ons herinnert aan de datums van 12 December 1652 en 14 Maart en 810 Augustus 1653. Door den veldwachter alhier is procesv-erbaal opgemaakt tegen een tweetal knapên, die, z?ker in navolging van den inktwerper, der jonge do elite ren mantels met groane zeep bekladden. Burgerlijke stand. Overleden: G. Boer, 64-jarig echtgenoot van D. de Jong. VOORSCHOTEN. Burgerlijke stand. Geboren; Adria- nus Gregorius, zoon vain P. Karremans en H. C. v. d. Krocht. In het bericht over het jubileum van Klaveren staat Juni a s.. Dit moet zgn 20 Mei a.s. koopt de heer, enz.' Bij de in hotel Deurloo gehouden verkooping van vier heerenliuizen aan de Wijngaarderlaan, welke in bod ston den voor f 28.250, werd kooper de heer A. C. Burang te Den Haag. LEIDERDORP. Vrijdagavond werd in de Geref. Kerk een feestrede gehouden ter gelé- geilheid van den verjaardag van Prinses Juliana. Als redenaar trad op Mr. Dr. N. G. Veldhoen van Alphea aan den Rfin, met ia. Is onderwerp „Ürnze Prin ses Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt Ds. Woudstra", wethouder de Brurjne, de burgemeester en het bestuur der^ Chr. Oranje vereeniging. Na gebed en het voorlezen van Psdlm 46 richtte de voorzitter eenige woorden tot den eere-voorzitter, burgemeester G. v. d. Valk Bouwman, D3. Woudstra, Ds. Veldhoen en dein heer F. D. van Wijck, directeur van het kinderzang - koor van Voordorp. Het zangkoor ving hierna aan met het zingen van „Het lied van Neder FEUILLETON. De lotgevallen van lohn Fox 28) „Grap, welke grap?" „Luister" antwoordde Mr. Pepper, nu en dan door lachen in zijn verbaal gestoord; „wij hebben den schulde naar doen dagvaarden, >de rechtvaar digheid der zaak bewezen en vonnis te gen hem verkregen, en toen ontdekt dat hij nu ongeveer zes maanden ge leden gestorven is. Ha! ha! ha! .„En gij vindt dat grappig?" „Allergrappigst! Een doode dagvaar den en een vonnis tegen hem krijgen- Hal ha! ha! De aanklager, die begon in te zien dat voor hem geen grap zou zijn wat Mr. Screw Pepper zoo vroolijk maakte beschuldigde hem dat hij niet beter onderzocht had of de persoon met wien hij te doen had, leefde of dood was. „Wel, ik verzeker u dat alles in be hoorlijken vorm is geschied. Wij heb ben onze bewijzen aan den zaakgelas tigde des beklaagden getoond, die al tijd antwoordde: „In orde! in orde!" „Maar welke middelen h^eft de man?* „Dat is juist het mooiste van de grap. Wij hebben beslag op zijn goe deren gelegd, de weduwe afgekocht en ï_Win rekening voor het saldo gecredi teerd tot een bedrag van één pond vijf schellingen." In 't kort, de aanklager vond dat het voor hem volstrekt niet grappig was, Mr. Screw Pepper's rekening te moe ten voldoen, die juist zooveel pond be droeg als de "schuld waarom de ver volging was ingesteld, schellingen be liep, dertig namelijk. Maar wij veronderstellen niet. dat al de zaken, die Mr. Pepper in handen kreeg, zoo kostbaar uitvielen voor zijn cliënten; kostbaar waren zij alleszins, maar meestal voor de andere partij, Langzamerhand nam zijn practijk zeer toe, en namen lieden van aanzienlijker stand en wier zaken belangrijker wa ren, hun toevlucht tot hem. Weldra zag men hem met een eigen rijtuig en met een jongen, die een gelen band of, gelijk zijn buren het noemden 'n schel koord om de© hoed had, terwijl een groote blauwe zak gewoonlijk aan de eene of andere zijde uit het rijtuig stak. Hij was een ijverig bezoekef van alle markten, also£ hij menigvuldige zaken met boeren en pachters had. Hier was hij altijd vol aardigheden en grappen en zeer spraakzaam, en kreeg spoedig onder het boerenvolk je den naam van een uiterst geslepen gast te zijn, en zoo scherp als een naald. Een voorbeeld van zijn geslepenheid kunnen wij niet nalaten bij te brengen daar het bewijzen kan hoe spoedig hij zich bij de eenvoudige boeren aange naam wist te maken. Een oude boer stond eens met Mr. Screw Peper op de korenmarkt te praten en wierp van tijd tot tijd een grimmigen blik op een ander, die niet ver daar vandaan was. „Die vent" zeide hij, „heeft een ge zicht alsof hij zoo eerlijk als goud wa re, en ik verzeker je, dat er geengroo ter fielt leeft tusschen hier en Londen, De schurk is mij veertig pond schul dig, en geen advocaat is knap genoeg om ze van hem te krijgen. „Waarom niet?" vroeg Mr. Pepper, den man van ter zijde aanziende.. „Waarom niet?" herhaalde de boer. „Omdat ik geen getuige heb: daarom niet! Ik verkocht hem voor die som een paard. Hij zei: „Laten wij op den koop een kruik bier drinken." We gin gen en toen zeide hij: „Ik betaal u vandaag niet, maar vandaag over acht dagen, als het weer markt is." „Goed," zei ik. Maar de volgende week is het weer marktdag, en ons heertje spreekt volstrekt van geen betalen. Daarom ging ik naar hem toe, stootte hem eens aan den arm en zeide: „Van daag! je weet wel!" „Vandaag! wat vandaag?" zeide hij. zoo onnoozel als een pasgeboren kind. „Hoe? je hebt beloofd vandaag het paard te zullen betalen." „Het paard betalen!" zei hij, en keek of hij het te Keulen hoorde donderen; „wat? en ik heb daar en toen betaald! Was je dronken, dat je het hebt vergeten? Ik keek of ik een klap op het gezicht kreeg. Ik voer he vig tegen den schobbejak uit, omdat ik zag dat hij het ernstig meende. Kort en goed; hij bleef er bij, en niemand was in staat i^ts anders uit hem te krijgen." .,'tls wat moois! Ik zal 't wel voor je krijgen." „Zal ik je eens wat zeggen, vriend je?zeide de pachter verheugd; „als je 't krijgt, geef ik je een bankje van tien pond; meer zeg ik niet: maar ik denk, dat je je meester in hem vinden zult. Menig knappe borst heeft er de proef reeds bij hem van genomen." Mr. Screw Peppèr verdween, en vóór de markt afgeloopen was. zocht hij den ouden boer weer op, lag een pakje papier op tafel en zeide: „Ziedaar, daar is je geld al! hoe vindt je 't?" De oude boer, de banknoten grijpen de zeide: „hoe is dat mogelijk? Hoe heb je dat gedaan gekregen?" Pepper verzekerde dat niets gemak kelijker geweest was. „Ik noodigde den kerel uit" zeide hij, „een glas wijn met mij te gaan drinken. In den loop van ons gesprek" werden we vroo lijk, en hem ter zijde nemende, zeide ik tot hem: „Als je eens een goeden slag weet te doen, denk dan eens aan mij. Ik heb er van gehoord hoe aar dig je pachter die en die hebt beet gehad. Ha! ka! die vind ik mooi. Ik dacht niet dat hij ^ooTn sukkel was." „O!" zeide hij, „hij is gek genoeg en je kunt hem nog wel erger bij den neus krijgen. Ik zou er, zie datl niet om geven met de vingers knippen de om het hem nog eens te bak ken." „Is het dan waar?" zei ik ver wonderd. „Ik heb het altijd voor een opgeraapt vertelseltje gehouden." „Het is waar" zeide de kerel, alle voorzich tigheid vergetende, „en„En gij moet betalen" zei ik ernstig, „want* ik ben zijn getuige; en als je 'tniet terstond doet laat ik je oppakken 1" Ziedaar alles wat er gebeurd is; niets ter wereld was eenvoudiger." Deze anecdote maakte wijd en zijd opgang en deed de practijk van Mr. Pepper toenemen door de gan9che streek; hij behoefde niet langer in de stad met papieren onder den arm rond te loopen, noch naar een konijnen veld te rijden en den tijd te verdrijven met het eten van boterhammetjes en daar na liedjes te neuriën onder een haag- doom. Hij was een vroolijke en wel kome gast bij de pachters, en zijn vlugge manier om zaken ten einde te brengen, werd van jaar tot jaar meer bekend. Sedert lang was hij zaakge lastigde van Ned Stocks en Peter Snape geweest, en tot hem namen de ze ook nu weder hun toevlucht. Mr. Screw Pepper wreef in zijn han den, bij het vooruitzicht op deze zaak. Mr Henry Flamstead en het landgoed te Dainsbyi Nog nooit was zulk een rijke vangst in zijn net ge raakt, nooit had hij gedacht dat Ned Stocks en Peter Snape er hem zulk een zouden .doen vangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5