NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 3 MEI 1926 DAG-AGENDA. Maandag 3 Mei, 's av. acht uur. adsgehoorzaal 3e Abonn. Concert, e Batenburg. Woensdag 5 Mei, 's avonds zeven u u* adsgehoorzaal, Generale repetitie or de Jub. Uitv. der Ver. v. Onderw. de Inspectie Leiden. Woensdag 5 Mei, 's avonds half acht ,'otel van Rossum, Bodegraven, lenb. Verg. Spr. Dr. J. G. Geelkerken •n Amsterdam. Donderdag 6 Mei Ledenvergadering •er H. T. v. d. G. Z. B. Gebouw ,?rediker". Vrijdag 7 Mei, 's avonds acht uur, ergadering „Patrimonium" Spr. de eer D. Huinink over het sociale le en in Indië. Dinsdag il Mei, 's avonds acht uur. 'ooglandsche Kerk (ingang Nieuw- ;raat). Kerkconcert van de Chr. Ora- erirm Vereen. „Con Amore". De avond-, nacht- en Zondagdienst er apotheken wordt van Maandag 3 lei tot Zondag 9 Mei waargenomen oor de apotheek van den heer C. riuyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. •Tederlandsche Pharmacopee, de tien de uitgave van de Pharmacopoeia of the United States of America en de tiende uitgave van de Pharmaco- poea Svecica. FACULTEIT DER LETTEREN EN .WIJSBEGEERTE: I. De Faculteit verlangt een naar de bronnen geschreven voorstelling van de practijk der bourgondische staats instellingen in de Nederlandsche ge westen tot 1555. II. De Faculteit verlangt een critisck en verklarend onderzoek naar de ge schiedenis van den „passé défini" in net gesproken en geschreven Fransch 3n zijn dialecten, en in het Proven- :aalsch. (Te beantwoorden in het Ne- Jerlandsch of het Fransch). FACULTEIT DER GODGELEERD HEID. I. De faculteit vraagt een verbande ring over het ontstaan en de beteeke- iiis van het boek Ruth. II. De faculteit vraagt een verhan deling over de mythische bestanddee ien in de, voorstellingen der oude vol den betreffende het paradijsverhaal. FACULTEIT DER RECHTSGE LEERDHEID. I. De faculteit verlangt een onder zoek naar het ontstaan der gebrui ken en gebruikelijke bedingen thans geldende bij verkoopen in een tak van nederlandschen handel of industrie. De keuze van den tak wordt aan den beantwooi'der overgelaten. Bij 't •onderzoek dient in het bijzonder er ip gelet te worden, in hoever de ver kregen resultaten in overeenstem ming zijn met hetgeen de theorie om trent het ontstaan en de kracht van hot gewoonterecht leert. II. De faculteit vraagt een critische m voor. zoover de uitgegeven bron nen, welke uitsluitend behoeven ge raadpleegd te worden, dit toelaten volledige studie over het tot stand- komen van de verdragen van Londen van 19 April 1839 (1830—1839), alsme de over de internationaal-rechtelijko betrekkingen tusschen Nederland en België sedert 1839. De antwoorden, gesteld in de taal der vraag, en geteekend met eene spreuk, worden in tikschrift toege zonden aan den secretaris van den senaat der Universiteit voor 1 Mei 1927, vergezeld van een verzegeld briefje, dat dezelfde spreuk tot op schrift heeft en den naam en het adres des schrijvers bevat. iOp den derden Maandag van de maand September 1927 wordt het oor deel der faculteiten over de. ingeko men verhandelingen bekend gemaakt en wordt aan de schrijvers van de antwoorden, die door de faculteiten der bekroning waardig zijn gekeurd, de gouden eerepenning uitgereikt. Ir. G. L. Driessen. De directeur van gemeentewerken, Ir. G L. Driessen, zal Zaterdag 23 de zer zijn 25-jarig ambtsjubileum her denken. Naar wij vernemen zal deze dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Ds. Locher. Aangaande den toestand van ds. Lo cher vernemen wij, dat deze goed voor uitgaat. Vermoedelijk mag Is. Locher de volgende week reeds eenige uren het bed verlaten. Collecte Jeugdhulp. !Wi.i vestigen de aandacht onzer le zers op de in dit nummer voorkomen de advertentie van „Jeugdhulp" betref fende een collecte die Dinsdag en Woensdag zal worden gehouden. Het betreft hier een zaak die waard is van alle kanten gesteund te wor den. Moge de opbrengst van de col lecte aan de verwachtingen beant woorden. De Leidsche Scherpschuttersver- vereeniging (L.S.V.) 18661926. Den 1 December a.s. zal het 60 •aar geleden zijndat de L. S. y. op gericht werd en het tegenwoordig be stuur heeft gemeend, dit zoo heugelijk "eit niet ongemerkt te mogen laten roorbijgaan en heeft besloten tot het louden eener Nationale Schietwed- ttrijd in Juni as., waarvoor reeds jooveel belangstelling bestaat, dat het wegslagen bij voorbaat verzekerd is. Verschillende medailles zijn reeds be schikbaar gesteld o.a. van H.M. de Koningin Moeder, H.M. de Koningin, °rins Hendrik, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Z.E. den Ijn. van Binn. Zaken, en verschillen de burgemeesters uit de omgeviijg. Het belooft zeer zeker een grootsche huldiging te worden en de jubileeren- de vereeniging hoopt op 10 Juni van 4 tot (5 uur receptie te houden in de [Vergulden Turk te Leideii. Het eerecomité voor de Nationale Schietwedstrijd bestaat uit de heeren -Jhiv dc Gijselaar, burgemeester van Leiden, Wethouder Sanders, Jhr Roëll garnizoenscommandant - te Leiden, J. Wavers, Comm. Kon. Mil. Inv.huis, Mr. Pijnacker Hordijk, dijkgraaf van Rijnland, J. van Rijverna Neerdsma, praeses Studentencorps, J. M. Henny Directeur Leidsch Dagblad en N. van der Laan, Voorzitter 3 Octobervereen. De wedstrijdcommissiö wordt ge vormd door de heeren PI. van Delft, secretaris van Warmond, voorzitter; J. van Brussel te Leiden, secretaris; J. Bakker, penningmeester; J. M. Pos, H. W. (Jollz,-O. van Druten en C. Lugthart, leden; terwijl de jury. be staat uit H. van Delft, G. van Dru ten en PI. AV, Collé. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn de volgende giften ingekomen: Club van Drie f 0.75; C. L. N. te L. f 42.50. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Leiden, postgironummer 57471. Oplichting. Zaterdag is in verzekerde bewaring gesteld de boekhouder ten bureele van den gemeente-ontvanger A. F. S., die door valsche boekingen gedurende de laatste maanden de gemeente voor een bedrag van ongeveer f 2000 heeft opgelicht. S. wordt valschheid in ge schrifte en oplichting ten laste gelegd. Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te verkrijgen aangaande een motorrijwiel, dat onbeheerd voor een café staande is aangetroffen. Zaterdagmorgen is op het kruis punt PrincessekadeHaarlemmerstr. de koopman in galanterieën L. uit de Morschstraat bij het oversteken van de rails met zijn geladen handwagen in aanraking gekomen met een pas- -seerende vrachtauto, bestuurd door F. C. K. De wagen kreeg een hevige schok waardoor eenige doozen met galante- riën op de straat terecht kwamen en de inhoud gedeeltelijk vernield werd. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 195 Volwassenen en 6 kinderen, totaal 201 personen. Door den heer A. J. den Hollander is aan den Burgemeester ter hand ge steld een bedrag van f 200 ten behoeve van de algemeene armen dezer ge meente; zijnde een gedeelte van den inhoud der enveloppe, hem door net bestuur van de Vereeniging tot Bevor dering van het Vreemdelingenver keer geschonken ter gelegenheid van zijn 25»jarig jubileum als penning meester van genoemde Vereeniging. Gevonden voorwerpen. Rijwielbelastingplaatje, rijwielbelas- tingplaatje in étui, poriemonnaie met inhoud, portemonnai.e (ledig), bank biljet van f 10, portefeuille iiih. foto's lorgnetetui van PI. Brussee, sleutels, handschoenen, kindersporthemd, paar kinderkousen, 'kinderschoentje, R.-K. kerkboekje, pak lampenkatoen (3mnd. geleden gevonden), nikkelen vul pot lood, theekleedje, pakje inh. katoenen zakjes, zakje inh. eeaig geld, dvink- fle.sch in zakje, kistje sigaren, dop van een benzinetank, penhouder met dop, paar lage zwartq damesschoenen, por tefeuille inh. Engelsch geld, gangmatje electnsche rijwiel lamp, bril met zwarte glazen, damestaschje inh. schaartje enz gouden broche, vermoedelijk gouden dameshorloge aan zwart bandje, schoo- tasch (ledig), schooltasch inh. verpleeg sterszakwoordenboekje enz., zilveren armband, vermoedelijk gouden arm band (slang), fluweeien muts, rozen krans, zilveren manchetknoop, ver grootglas m zakje, starter van een „Ford" auto, lapje roode stof, spaar bankboekje van M. Heijmans, pakje inh. portretliisties enz., duimstok, R.K. insigne, kinderbril, gymn. sGhoen, kra len halsketting met aanhanger, bril, zakmesje, vaarboom, psalmboekje, zil veren norloge met armband, zak kip penvoer, rijwielzadeldekje, zilveren, vul potlood, honden. Gevonden in de Eleclrische Tram (Stadslijn): Damcsparapluie, bijbeltje, gouden lorgnet in étui, paar zeemlederen hand schoenen. Terug ie bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: A. A. Stheeman, jm. 32 j. en E. v. d. Hoeven, jd. 27 j; P. Spaanderman, jm. 27 j. en C. S. M. Ouwerkerk, jd. 21 j; J. v. Es, jm. 21 j. en M. Kantebeen, jd. 18 j; J. P. van Schravendijk, wedr. 64 j. en C. Staf- fleu, jd. 51 j; G. Tesselhoff, jm. 25 j. en J. P. Mooten ,jd. 25 j; J. C. Jacobs jm. 27 j. en A. E. Houps, jd. 25 j; A Schouten, m. 29 j. en M. C. Nijnens, jd. 26 j,; N. Massaar. jm. 22 j. en M. P. Bodijn, jd. 22 j; A. A. de Leng, jm. 26 j. en J. Teijn, jd. 24 j; I. Melet, ge- sch. 47 j. en L. Krook, jd. 36 j. BINNENLAND. Mr. Schokking weer lid van de Twoide Kamer. In plaats van jhr. mr. J. W. N. Rut gers van Rozenburg (C.H.) die heeft bedankt als lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, is bij besluit van Za terdag door den voorzitter van het Cen traal Stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer benoemd verklaard tot lid van de Tweede Ka mer mr. J. Schokking te Leiden. Mr. Aalberse rijksbemiddjclaar. Bij Kon. besluit is op zijp verzoek eervol ontslag verleend aan ir. L. A. Fruytier te 's-Gravenhage als Rijks bemiddelaar in het vierde district on der dankbetuiging, voor de door' hém in die functie bewezen diensten, en is benoemd als zoodanig ïjrof. Mr. P. J. M. Aalberse, oud-minister van Arbeid. Handel en Nijverheid te 's-Graven- hage. De K.L.M. De Kon. Luchtv. Mij. voor Nederland en Koloniën heeft een met foto's en kaartjes verluchte zomerdienstrege ling voor 1926 uitgegeven. In het inlei dend gedeelte wordt stilgestaan hij het geen de K.L.M. in haar zesjarig be staan reeds heeft gepresteerd. In het geheel heeft zij reeds 16737, 689811 K.g. goederen, 10973 K.g. post en 27594 K.g. pakketpost vervoerd. Haar toestellen vlogen 24159 uren en legden daarbij 3D millioen K.M. door het luchtruim af. Naast dit verkeer op de internati onale routes maakten 13830 personen gebruik van de gelegenheid tot korte vluchten in de nabijheid der vlieg velden. Belasting verhooging. B. en AV. van 's-Gravenhage hebben aan den Gemeenteraad doen weten dat verhooging der inkomstenbelasting noodzakelijk is. De opbrengst der be lasting over 1925—1926 is ruim een millioen gulden beneden de raming gebleven, wat voor het grootste deel zijn oorzaak vindt in het groote be drag der kwade posten, circa 21 pet.* B. en AV. stellen nu voor het verme- nigvuldigingscijfer te brengen van 1.2 op 1.3. Voorts kondigen zij aan dat wederinvoering der zakelijke bedrijfs belasting noodig is. Ook in Amsterdam moet de belas ting worden verhoogd. Het zou in de bedoeling liggen den factor te verhoo- gen van 0.60 op 0.'65. Art. 40 Bezoldigingsbesluit. Naar het orgaan van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T. T.) mededeelt), zal de procedure over artikel 40 Bezoldingsbesluit worden voortgezet. De verdediger mr; Marchant, zftl cas satie van het vonnis van het gerechts hof te 's-Gravenhage verzoeken. Failissementen in Nederland. A'olgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van A7an der Graaf Co's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 29 April in Nederland uitge sproken 86 faillissementen tegenover 76 failissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 April 1926 1275 faillissementen tegenover 1432 over hetzelfde tijdperk van -het vorige* jaar. Werkverschaffing en rentezegels. Door den minister van binnenlarid- sche zaken en landbouw is ter kennis van de daarvoor in aanmerkig komen de gemeentebesturen gebracht, dat, nu door onderscheidene uitspraken van den Centralen Raad van Beroep is ko men vast te staan, dat voor de te werk gestelden bij verschillende van rijks wege nit hoofde van werkverschaffing gesubsidieerde werken geen renteze gels behoeven te worden geplakt, het den minister gewenscht voorkomt dat maatregelen worden getroffen, waar door voor de geplaatste arbeiders niet alle voordeelen, welke voortvloeien uit een regelmatig plakken, verloren gaan Na overleg met den minister van arbeid, handel en nijverheid, heeft de minister van binnenlandsche zaken besloten te bepalen, dat. voortaan aan te werk gestelden bij de hiervoor be doelde werkverschaffingen, die aan- toonen, dat zij over een kalenderweek een zegel ingevolge de Invaliditeits wet hebben geplakt, boven het week loon een bedrag van 25 cent wordt uitbetaald. Aranwege het departement van binnenlandsche zaken wordt in dat bedrag eenzelfde percentage bij gedragen als voor het werk zelf is toe gezegd. De betrokken gemeente zal in de uit deze regeling voortvloeiende kosten dezelfde bijdrage dienen te be talen als is vastgelegd in de loonen. Het verdient aanbeveling aldus de minister"dén betrokken arbei ders aan te moedigen, om zoo eenigs- zins mogelijk zulks met het oog op invaliditeitsrente en weduwen- en weezenrente voor eigen rekening voor een hooger bédrag te plakken" Het bedrag van 25 cent dient alleen te worden uitbetaald wanneer de arbei der aantoont, dat hij werkelijk over de voorafgaande week een zegel heeft geplakt. Nieuwe uitgave. Bij den uitgever A. J. Roebert. den Haag is verschenen: „Sociaal-Demo cratie en Anarchisme", naar Heinrich Pesch s.J. door Mr. P. J. M. Aalberse. BUITENLAND. DE ALGEMEENE WERKSTAKING IN ENGELAND AFGEKONDIGD. Morgen begint de staking. De conferentie van vakvereenigin- gen heeft Za-erdagmiddag om 1.5o (Engelsche tijd; tot de algemeene sta king van de vitale diensten op Dins dag besloten, tenzij er een regeling wordt bereikt in het mijnwerkersge schil. De secre;aris van den Transportar beidersbond, Bevin, heeft deze ern stige verklaring afgelegd. Welke bedrijven zij omvat. Het besluit tot afkondiging eener staking bij alle vitale diensten, wan neer er geen overeenstemming met de mijnwerkers is bereikt is voorafgegaan door het nomen van een besluit met de stemmen van bijna alle vakvereeni- gingen, om aan het bestuur van het Yakvereenigingscongres algeheel e vol macht te verleen en. De staking zal zich uitstrekken tot de spoorwegarbeiders, de transportar beiders te land en te water, de dok werkers, de typografen met inbegrip van die in het dagbladbedrijf, de me taalarbeiders, de arbc-lders in de che mische industrie en de bouwvakarbei ders, behalve die, welke betrokken zijn bij den bouw van ziekenhuizen. Daar ook de arbeiders in de elec lrische centrales en gasfabrieken bijl de beweging zijn aangesloten, zal de industrie verstoken zijn van stroom. De gezondheidsdiensten zdllen blij ven functionneereii; evenmin zal er eenige stoornis zijn in de hygiënische en voedingsdiensten. Een scherpe rede van MacDonald. De laöourleider Mac Donald, Zater dag sprekend op het vakvereenigings congres, noemde het besluit der re- geenng van Vrijdagavond om de on derhandelingen of te breken een mis daad tegenover de gemeenschap. Het was de regeering, die het zwaard trok en het nu aan het Engelsche volk voorhoudt. De regeering had besloten om den levensstandaard van het volk aan tê tasten. Nog nooit had Mac Donald een groep mannen gezien, die met meer oprechtheid en ijver streefden naai den vrede dan zijn collega's. .Hij én zijn vrienden zouden naast de mijnwerkers staart, omdat hun zaak rechtvaardig en. billijk was. Hij hoopte en vertrouwde, en geloofde, dat er voor Maandag iets zou gebeuren, dat hen in staat zou stellen met vreugde en verwachting de volgende week aan het werk te gaan. Eenstemmig keurde het congres de beslissing van den uitvoerenden ra,ad goed. Bevan, secretaris der transportarbei- dersvereeniging, deed in zijn rede een beroep op eiken man en vrouw om voor de mijnwerkers te strijden. Hij merkte op, clat niet zij den oorlog aan de gemeenschap hadden verklaard. De oorlog' was verklaard door de regee ring. Zij waren berqid liever eiken stuiver te offeren en dé kassen uit te putten dan te zien, dat de mijnwerkers in slavernij werden gevoerd. Hun pogin gen zouden op een spoedig einde ge richt zijn. Geen arbeider moest Maan dag na den nachtploegtijd ot Dinsdag morgen nog aan het werk gaan, neer nog geen overeenstemming, was bereikt. Pugh, voorzitter van den raad cleel de mede, dat de vakvereenigingen ten volle de politiële van den uitvoerenden raad steunden. Zij vertegenwoordigden 3V2 millioen leden. De vakbonden die geen steun verleenden, telden een ledental van '50.000. De nationale noodtoestand ctgekondlgd De Engelsche koning heeft den „na- tionalen noodtoestand" afgekondigd, in verband met de staking in de ko lenmijnen. In verband met de kolenstakmg heeft de Britsche regeering maatre gelen getroffen om de beschikbare ko len-voorraden in Engeland te houden. Zij heeft den buitenlandschen regee ringen medegedeeld, dat er geen re serve van bunkerkolen in. de Britsche havens aanwezig is '.en geen nieuwe voorraden worden aangevoerd. Het zal derhalve niet mogelijk zijn zich in Engeland van bunkerkolen te voor zien. Een uitzondering hierop wordt gemaakt voor die schepen, die speciaal in het nationaal belang dienst verrich ten. De regeenng heeft aan deze ken nisgeving toegevoegd, dat alles zal worden gedaan om liet ongemak voor de buiten]andsche schepen zoo gering mogelijk te maken. „Blijft kalm". De stemming stond gisteren in het teeken der boodschap, die de premier Zaterdagavond draadloos tot het volk richtte: „Blijft kalm. Bedenkt, dat vre de op aarde komt tot diegenen, die van goeden wille zijn." Die goede wil is aanwezig, zoowel bij de regeering, als bij de arbeiders- leiders. Zoo betoogde Mac Donald: „Ik hoop, geloof envertrouw, dat wijl Dinsdag het werk niet behoeven neer te leggen". Thomas verklaarde: „Wij zullen voortgaan met het zoeken naar een oplossing en naar ik hoop, met gun stig resultaat". Clynes herinnerde uitdrukkelijk er aan, dat een staking geen oplossing, voor de bestaande moeilijkheden kan brengen. Het is nog altijd mogelijk, dat Bald win thans zal blijken te beantwoorden aan de verwachtingen, die men van hem als bemiddelaar in industrieele conflicten heeft gekoesterd en die door zijn krachtelooze houding ;n dit conflict sterk zijn geschokt. Doch de oplossing zal in geen ge val gezocht kunnen worden in verla ging van het levenspeil der mijnwer kers, want Cook, de leider der mijn werkersfederatie heeft een mededeé- ling onderteekend, dat de mijnwerkers onder geen beding een verlaging van hun levenspeil kunnen aanvaarden, welke mededeeling hij publiceerde om aan allerlei misvattingen een einde te maken. Staking bij de „Daily Mali". Bij de „Daily Mail" is gisteravond een staking uitgebroken uit verzet van de drukkers en zetters tegen een zin snede in een hoofdartikel over de alge meene staking. Deze zinsnede luidde: „AVij roepen allen, die de wet eer biedigen, op, om hun diensten ter be schikking van koning en land te stel- Gemeentelijke Aankondigingei Hinderwet Burgemeester en wethouders vai Leiden; Gezien het verzoek van AV. M. Bran om vergunning tot het oprichten var een werkplaats voor het herstellen vaï machines en electro-motoren in hel perceel Oude Ararkenmarkt No. 3 en 31 kadastraal hekend Gemeente Leiden Sectie F. N. 1196, gelet op de artt. 6 en 7 der Hinder wet; Geven hij dezen kennis aan het pu bliek, dat genoemd verzoek met d< bijlagen op de Secretarie dezer ge meente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 15en Me e.k. des voormiddags te half elf uur oi Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoel in te brengen, terwijl zij er de aandach'. op vestigen, dat niet tot beroep gerech tigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijl' verschenen, teneinde hunne bezwarer mondeling toe te lichten. Leiden, 1 Mei 1926. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. lep", wat dus een oproep is om ziet bij liet vrijwilligerscorps van den mi nister van Binnenlandsche Zaken aar te sluiten. Dc redactie weigerde deze passag* te schrappen, waarop de staking uit< brak. Het blad komt derhalve van' daag niet uit. De onderhandelingen afgebroken. De staking bij de „Daily Mail", heeft een onvoorzien en verreikend ge volg gehad. Het blijkt, dat het kabi net in deze staking een reden heet» gezien of aanleiding heeft gevonder om de onderhandelingen at te bre; ken. Het officieele communiqué van d* regeering luidt: „De regeering gelooft niet dat eer, oplossing van de moeilijkheden in d4 mijn-industrie gevonden kan worden welke uitvoerbaar en voor alle par tijen eervol is, zonder dat het steen- koolrapport oprecht wordt aanvaard. Deze aanvaarding sluit in: reorganisa tie vali de industrie, waarmede onmidv dellijk een aanvang gemaakt moet wor den. In den tijd, die verloopen moet om de resultaten van deze reorgam', satie; te verkrijgen, dient men tijdelijk de loonen ot den werktijd aan de om standigheden aan te passen, waardooi het economisch mogelijk zal zijn, het bedrijf gedureAde dien tijd voort tt zetten. Als de mijnwerkers, of, namens hen), 'de vakverbondscommissie bereid was geweest, duidelijk te verklaren dat zij dit voorstel aanvaarden, dan zou dt regeenng bereid zijn geweest, de on derhandelingen te hervatten en het subsidie gedurende veertien dagen tt verlengen. Sedert de onderhandelingen 'tus schen den premier en de leden van dt vakverbondscommissie plaats hebben gehad, is niet alleen algemeene sta long' tegen Dinsdag as. geproclameerd in de belangrijkste bedrijven, doch heeft reeds een grove inbreuk plaats gehad op de vrijheid van de pers» Deze laatste daad is een tarten vai de constitutioneele rechten en de vrij* heid der natie. Zijner Majesteits' regeering eischt, voordat de onderhandelingen hervat kunnen worden, dat de vakvereeni- gingscommissie de inbreuk, door de staking gepleegd op de persvrijheid, (desavoueert en onmiddellijk en on voorwaardelijk de instructies voor een algemeene staking intrekt". KORTE BERICHTEN. De Riffs hebben weef uitstel, nu tot 6 Mei gekregen, om te antwoor den. Abd ,el Krim zal eerst geraad pleegd worden. Opnieuw is er een groote brand uitgebroken in het Calitornische pe- troleumgebied, n.l. te Bakersfield, waar een reservoir met een inhoud van 400.00b vaten heeft vlam gevat. In'de katoen-weverijeni in Lan cashire is een staking aangekondigd, waarbij 40.000 arbeiders betrokken zijn. De ontevredenheid over het uit blijven van'maatregeleni tegen de tranc daling in België heeft de met*de re geering bevriende Belgische financiers den éisch doen stellen, spoedigst haar ontwérp-leening in te dienen. Morgen; zou dit ontwerp in de Kamer in De- handeling komen. Bij de 1 Mei-betoogingen te Wjari schau zijn 4 betoogers gedood en 30 gewond. Tsao-Koen is afgetreden als pre- sidentvan China De Amerikaansche bladen heb ben de eerste draadlooze haiidelsfo- tografieën gepubliceerd. Het experi ment is een volledig succes. Behalve te Warschau is de 1 Mei-dag overal kalm verloopen. UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. Met de verbetering vam de Dorps straat, waarvoor in de laats tg ehoudeln raadsvergadering eem subsidie werd toe gestaan, is thans vanwege Gemeente werken te Leddan een aanvang .gemaakt, hetgeen met void caning door de betrok- kenein zal' worden vernomen daar da straat in eein onhoudbaren toestand ver- Zaterdag herdacht de heer A. V. Varick -den Jlag. waarop hij voor 50 jaar geleden in dienst trad bp den heer T. Rrjnsburger alhier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2